נפש בריאה בגוף בריא
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות בתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. המומחים האלו שבים ומדגישים יש קשר בין הנפש לגוף. לא די להיזהר בדרכים, להישמר מפני נפילות ולהתאמן בחדר כושר. צריך גם לשמור על הנפש.

הוא מהלך לידנו ללא רחש, משפיע על התגובות שלנו, שולט על איכות חיינו ויכול לגרום לנו למחלות ואף למוות. זהו לחץ נפשי כרוני – הוא הרוצח של הזמן המודרני. במינון נכון לחץ נפשי המכונה גם “תבלין החיים” הוא צורך. מתחים קצרים וחריפים שפורצים ושוכחים כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו עשויים להוות גורם חיובי, יש בהם את היכולת למקד אותנו ולגרום לנו ליזום יותר. אלא שבמקרים רבים הלחץ הנפשי שאנו חשים אינו מידתי, כרוני במשך הזמן שלו וכרוך בהשפעות שליליות על הבריאות. אורך חיים המתבסס על עקרונות הארגונומיה עשוי להועיל גם להפחתת הלחצים הנפשיים. את הארגונומיה בנושא הזה אפשר לתמצת במשפט אחד, נפש בריאה בגוף בריא.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנפש בריאה בגוף בריא – מה הקשר?

המתח הנפשי הכרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמיתי או דמיוני. בתגובתו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות. אלא שהחיים המודרניים מזמנים לנו הזדמנויות אין קץ לאורח חיים לחוץ מידי ולכן התוצאה – במחצית מהמקרים בהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי פיזי של לחץ נפשי ובעיות פסיכולוגיות. עדות לכך היא העלייה המובהקת של תלונות על כאבי גוף לאחר אירועים נפשיים טראומטיים. עם זאת יש לזכור שהמתח הנפשי אינו גזירה משמיים אלא תוצאה של בחירה שמתבצעת לאחר תהליך חשיבתי ו”הבנה” של גורמי הלחץ השונים.

חוסר היכולת להרפות, תחושת חוסר אונים, תחושה של חוסר שליטה בהתרחשויות וחוסר תקווה יובילו את האיש עם האופי הלחוץ ללחץ נפשי מוגבר. במסגרת לימודי מדעי הרוח מייחסים זאת לדרך בה האדם מנסה למצוא חוקיות בעולם בדרכים מופרזות. צריך לדעת להרפות. לא ניתן לשלוט בכל. כל מי שאינו סביר כך פוגע בנפשו ואינו מיישם את המשפט האלמותי העתיק נפש בריאה בגוף בריא.

גורמים שכיחים ללחצים נפשיים

לחצים נפשיים יכולים לנבוע ממספר סיבות כגון:

 • קצב חיים מואץ
 • סכנות ביטחוניות
 • גירושין
 • עבודה מרובה והלחצים בחיי היום יום.
 • מחלה, פגיעה גופנית או מוות בקרב קרובים.

מתח נפשי, אישיות ומגדר

כולנו חווים מתח. מה שגורם מתח לאחד לא בהכרח יגרום מתח לאחר. חשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיבו באופן לחוץ ויוותרו לחוצים לאורך זמן בגלל אירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. עם זאת מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי מתח כרוני. נשים נלחצות בקלות בדברים הקשורים לתחזוקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ומחלות בקרב אנשים קרובים. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בקריירה ועבודה. נפש בריאה בגוף בריא מחייבת אנשים שיודעים שקיימת אצלם הנטייה ללחץ נפשי מוגבר לעשות מאמצים כדי לשמור על שלוות רוח.

נפש חולה גם הגוף חולה…

התעלמות מיישום הכלל האומר נפש בריאה בגוף בריא מוביל בהכרח לנזקים בריאותיים. כניסה למצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית פוגעים בהדרגה בבריאות וגורמים להתפתחות סימפטומים שונים. תחילה מדובר בסימפטומים קלים, כגון כאבי ראש וכן הגברת הרגישות להתקררויות ומחלות ויראליות (שפעת למשל). בהמשך הדרך ובמידה והמתח הנפשי לא נבלם אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, דיכאונות, סוכרת, נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן.

נפש בריאה בגוף בריא – יש פתרון לחיים בריאים יותר

לחיות בריא ונכון זה לא אומר רק לאכול נכון אלא גם נקיטה בדרכים להפגת המתח. לא לוותר על ההפסקה בעבודה, מצאו תחביב ועסקו בספורט. חופש מהעבודה ומהשגרה תמיד נשמע טוב, אבל עדיף לנצל את החופש כראוי בחברת אנשים בפעילויות לא שגרתיות, בעיסוי איכותי עם בן/בת הזוג בחופשה רומנטית בצימר מבודד והכי חשוב לנסות ולהימנע מהלחץ היומי כי נפש בריאה בגוף בריא.

דרכים נוספות להפחתת לחצים

נפש בריאה בגוף בריא
נפש בריאה בגוף בריא

לעתים קרובות אנו קוראים בעיתונים ורואים פוליטיקאים, מנהיגים ואנשי ציבור שמגיעים למצבי קריסה בגלל עומסים ולחצים במהלך היום יום. כמעט כל אחד עלול להגיע למצב הזה. כדאי שתחשבו על הנפש שלם, כי הגוף שלך יותר מדי חשוב בשביל לתת לו ליפול לחלוף עם הרוח. להלן רשימת המלצות שתאפשר לכם ליישם את העיקרון של נפש בריאה בגוף בריא:

 • למד טכניקות כגון מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות ודמיון מודרך להפגת מתחים.
 • רכוש או שפר מיומנויות של ארגון לוח זמנים וניהול עצמי יעיל.
 • נהל אורח חיים בריא מבחינת שינה, מזון ופעילות גופנית.
 • רכוש חברים חדשים ותחזק את הישנים. לחברות טובה יש השפעה מרגיעה.
 • נפש בריאה בגוף בריא מחייבת תרגול חשיבה חיובית.
 • הקשב למוסיקה. למוסיקה השפעה מרגיעה רבת עוצמה.
 • צאו לטבע. מחקרים מראים שסביבת חיינו המודרנית מלחיצה. יציאה לטבע לפרקי זמן משמעותיים מפחיתה את המתח והאגרסיות.
 • צחקו בכל הזדמנות. צחוק לוחם במתח נפשי באופן אפקטיבי ביותר ועוזר לכם ליישם את המשפט נפש בריאה בגוף בריא. בין היתרונות הרבים של צחוק נמנה: מעלה את מצב הרוח, מפחית דאגה, מפחית דכאונות, מגביר את יכולתה של המערכת החיסונית שלנו, מעלה את יכולתנו לסבול כאב, מפחית לחץ דם ועוד ועוד.
 • השתמש בחום האנושי. מחקרים מראים עד כמה מגע אנושי אוהב יכול להועיל במצבי מתח. לטפו את יקירכם והניחו להם ללטף אתכם. זה עושה קסמים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • מזון איכותי לחיים ארוכים יותר

  מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות,…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • ילד חזק הוא ילד בריא

  ילד חזק הוא ילד בריא! גם המחקר הנוכחי מצביע על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו ובמיוחד…

 • ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

  ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן