נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות בתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. המומחים האלו שבים ומדגישים יש קשר בין הנפש לגוף. לא די להיזהר בדרכים, להישמר מפני נפילות ולהתאמן בחדר כושר. צריך גם לשמור על הנפש.

הוא מהלך לידנו ללא רחש, משפיע על התגובות שלנו, שולט על איכות חיינו ויכול לגרום לנו למחלות ואף למוות. זהו לחץ נפשי כרוני – הוא הרוצח של הזמן המודרני. במינון נכון לחץ נפשי המכונה גם "תבלין החיים" הוא צורך. מתחים קצרים וחריפים שפורצים ושוכחים כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו עשויים להוות גורם חיובי, יש בהם את היכולת למקד אותנו ולגרום לנו ליזום יותר. אלא שבמקרים רבים הלחץ הנפשי שאנו חשים אינו מידתי, כרוני במשך הזמן שלו וכרוך בהשפעות שליליות על הבריאות. אורך חיים המתבסס על עקרונות הארגונומיה עשוי להועיל גם להפחתת הלחצים הנפשיים. את הארגונומיה בנושא הזה אפשר לתמצת במשפט אחד, נפש בריאה בגוף בריא.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנפש בריאה בגוף בריא – מה הקשר?

המתח הנפשי הכרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמיתי או דמיוני. בתגובתו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות. אלא שהחיים המודרניים מזמנים לנו הזדמנויות אין קץ לאורח חיים לחוץ מידי ולכן התוצאה – במחצית מהמקרים בהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי פיזי של לחץ נפשי ובעיות פסיכולוגיות. עדות לכך היא העלייה המובהקת של תלונות על כאבי גוף לאחר אירועים נפשיים טראומטיים. עם זאת יש לזכור שהמתח הנפשי אינו גזירה משמיים אלא תוצאה של בחירה שמתבצעת לאחר תהליך חשיבתי ו"הבנה" של גורמי הלחץ השונים.

חוסר היכולת להרפות, תחושת חוסר אונים, תחושה של חוסר שליטה בהתרחשויות וחוסר תקווה יובילו את האיש עם האופי הלחוץ ללחץ נפשי מוגבר. במסגרת לימודי מדעי הרוח מייחסים זאת לדרך בה האדם מנסה למצוא חוקיות בעולם בדרכים מופרזות. צריך לדעת להרפות. לא ניתן לשלוט בכל. כל מי שאינו סביר כך פוגע בנפשו ואינו מיישם את המשפט האלמותי העתיק נפש בריאה בגוף בריא.

גורמים שכיחים ללחצים נפשיים

לחצים נפשיים יכולים לנבוע ממספר סיבות כגון:

 • קצב חיים מואץ
 • סכנות ביטחוניות
 • גירושין
 • עבודה מרובה והלחצים בחיי היום יום.
 • מחלה, פגיעה גופנית או מוות בקרב קרובים.

מתח נפשי, אישיות ומגדר

כולנו חווים מתח. מה שגורם מתח לאחד לא בהכרח יגרום מתח לאחר. חשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיבו באופן לחוץ ויוותרו לחוצים לאורך זמן בגלל אירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. עם זאת מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי מתח כרוני. נשים נלחצות בקלות בדברים הקשורים לתחזוקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ומחלות בקרב אנשים קרובים. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בקריירה ועבודה. נפש בריאה בגוף בריא מחייבת אנשים שיודעים שקיימת אצלם הנטייה ללחץ נפשי מוגבר לעשות מאמצים כדי לשמור על שלוות רוח.

נפש חולה גם הגוף חולה…

התעלמות מיישום הכלל האומר נפש בריאה בגוף בריא מוביל בהכרח לנזקים בריאותיים. כניסה למצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית פוגעים בהדרגה בבריאות וגורמים להתפתחות סימפטומים שונים. תחילה מדובר בסימפטומים קלים, כגון כאבי ראש וכן הגברת הרגישות להתקררויות ומחלות וירליות (שפעת למשל). בהמשך הדרך ובמידה והמתח הנפשי לא נבלם אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, דיכאונות, סוכרת, נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן.

נפש בריאה בגוף בריא – יש פתרון לחיים בריאים יותר

לחיות בריא ונכון זה לא אומר רק לאכול נכון אלא גם נקיטה בדרכים להפגת המתח. לא לוותר על ההפסקה בעבודה, מצאו תחביב ועסקו בספורט. חופש מהעבודה ומהשגרה תמיד נשמע טוב, אבל עדיף לנצל את החופש כראוי בחברת אנשים בפעילויות לא שגרתיות, בעיסוי איכותי עם בן/בת הזוג בחופשה רומנטית בצימר מבודד והכי חשוב לנסות ולהימנע מהלחץ היומי כי נפש בריאה בגוף בריא.

טיפים להפחתת לחצים נפשיים

נפש בריאה בגוף בריא
נפש בריאה בגוף בריא

לעתים קרובות אנו קוראים בעיתונים ורואים פוליטיקאים, מנהיגים ואנשי ציבור שמגיעים למצבי קריסה בגלל עומסים ולחצים במהלך היום יום. כמעט כל אחד עלול להגיע למצב הזה. כדאי שתחשבו על הנפש שלם, כי הגוף שלך יותר מדי חשוב בשביל לתת לו ליפול לחלוף עם הרוח. להלן רשימת המלצות שתאפשר לכם ליישם את העיקרון של נפש בריאה בגוף בריא:

 • למד טכניקות כגון מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות ודמיון מודרך להפגת מתחים.
 • רכוש או שפר מיומנויות של ארגון לוח זמנים וניהול עצמי יעיל.
 • נהל אורח חיים בריא מבחינת שינה, מזון ופעילות גופנית.
 • רכוש חברים חדשים ותחזק את הישנים. לחברות טובה יש השפעה מרגיעה.
 • נפש בריאה בגוף בריא מחייבת תרגול חשיבה חיובית.
 • הקשב למוסיקה. למוסיקה השפעה מרגיעה רבת עוצמה.
 • צאו לטבע. מחקרים מראים שסביבת חיינו המודרנית מלחיצה. יציאה לטבע לפרקי זמן משמעותיים מפחיתה את המתח והאגרסיות.
 • צחקו בכל הזדמנות. צחוק לוחם במתח נפשי באופן אפקטיבי ביותר ועוזר לכם ליישם את המשפט נפש בריאה בגוף בריא. בין היתרונות הרבים של צחוק נמנה: מעלה את מצב הרוח, מפחית דאגה, מפחית דיכאונות, מגביר את יכולתה של המערכת החיסונית שלנו, מעלה את יכולתנו לסבול כאב, מפחית לחץ דם ועוד ועוד.
 • השתמש בחום האנושי. מחקרים מראים עד כמה מגע אנושי אוהב יכול להועיל במצבי מתח. לטפו את יקירכם והניחו להם ללטף אתכם. זה עושה קסמים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים