נשים וגברים רואים דברים אחרת

נשים וגברים רואים אחרת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נשים וגברים רואים דברים אחרת! ההבנה הזאת שישנם הבדלים רבים בין גברים לנשים אינה מפתיע. גברים ונשים בנויים אחרת ולכן ההבדלים הללו הם הגיוניים. כך למשל נשים קורעות יותר את הרצועות הצולבות בברכיים וגברים פורצים יותר דיסקים בגב התחתון. המחקר הנוכחי עוסק באופן שבו המוחות של שני המגדרים נשים וגברים מעבדים מידע ויזואלי. מסקנת המחקר:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • המוח של גברים ונשים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים רגישים יותר לדברים שזזים מהר ונשים טובות יותר בזיהוי ההבדלים בין גוונים.

  הגורם לכך היא העובדה שבמוח הגברי יש ריכוז גבוה של חיישנים להורמון המין הגברי. בעיקר נכונים הדברים לגבי הקורטקס הוויזואלי שאחראי לעיבוד תמונות. הורמוני המין הגברי אחראים גם לשליטה של העצבים בקורטקס הוויזואלי במהלך השלב העוברי.

  מספר החיישנים להורמוני מין במוח הגברי גדול ב- 25% לעומת נשים. לכן בהשוואה לנשים גברים טובים במטלות הבאות:

  • לתפיסת שינויים חזותיים
  • זיהוי פנים
  • קריאת נתונים מלוח בדיקת ראייה (Eye chart)

  בהשוואה לגברים נשים טובות במטלות הבאות:

  • יכולת להבדיל בין גוונים של ,ירוק, כחול וצבעים אחרים

  נשים וגברים רואים דברים אחרת – רקע

  במחקר הראשון בחנו החוקרים את יכולת הראייה של 52 מתנדבים 36 נשים ו- 16 גברים. המתנדבים היו מעל גיל 16. באמצעות הבדיקות העריכו החוקרים את היכולת של הנבדקים לזהות:

  • שינויים בבהירות
  • זיהוי תווי פנים המתחלפים במהירות
  • מטלות כמו למשל קריאה בעין אחת ועוד

  במחקר השני בחנו החוקרים את היכולת של 58 מתנדבים 37 נשים ו-21 גברים. כול המתנדבים היו מעל גיל 16 כאשר. החוקרים במחקר הנוכחי בחנו את יכולת הזיהוי של :

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • שינוי בגוונים השונים. במסגרת זאת הוצגו לנבדקים תמונות שונות בצבעים שונים ומשתנים.

   המחקר

   נשים וגברים רואים אחרת
   נשים וגברים רואים אחרת

   במוח ישנו ריכוז גבוה של חיישנים עבור הורמון המין הגברי טסטוסטרון (androgen). הדבר נכון בעיקר לגבי קליפת הראייה (Visual cortex). זהו אזור באונה העורפית במוח שבו מעובד המידע החזותי המגיע ממערכת הראייה. העובדה שההורמון הגברי אחראי על השליטה בהתפתחות של נירונים בקליפת הראייה בשלב העוברי גורמת לכך:

   • במוח של הגבר יש 25% יותר נירונים ממספר הנירונים במוח של האישה.

   החוקרים בדקו את הראייה של גברים ונשים מעל גיל 16 מקולג'ים ומבתי ספר בניו יורק כולל:

   • סטודנטים
   • צוות ההוראה
   • ויתר העובדים

   כול המשתתפים היו צריכים להיות בעלי ראייה נורמלית בכול הנוגע לזיהוי צבעים וחדות ראייה עם או בלי משקפיים. למעשה בוצעו שני מחקרים כאשר כול מחקר בחן אספקט אחר בראייה.

   ממצאי המחקר

   גברים היו צריכים יותר זמן כדי לזהות הבדלים בין גוונים שהוצגו להם והתקשו לאבחן הבדלים בין גוונים דומים. נשים עיבדו מידע עם שינויי צבעים מהר ומדויק יותר. לגברים היה אזור שלם במרכז הספקטרום שבו לא התקשו לזהות הבדלים בין גוונים. גברים היו טובים יותר מנשים בכול הנוגע לשינויים בתמונות שזזו במהירות.

   מסקנות החוקרים

   ישנו הבדל משמעותי ביכולת הראייה בין נשים לגברים. להערכת החורקים ההורמון הגברי טסטוסטרון משחק תפקיד מרכזי בהבדלים הללו. החוקרים גם מציעים הסברים אבולוציוניים להבדלים אלה בין הראייה הנשית לראייה הגברית. גברים כציידים נזקקו לתפיסה חזותית חדה יותר של דברים נעים. נשים כמלקטות נזקקו לזהות גוונים ותתי גוונים כל לדעת מה נכון לאכול ומה כבר הבשיל כדי שאפשר יהיה לאכול.

   Biology of Sex Differences20123:20, Biology of Sex Differences20123:21

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת