נשים וגברים רואים דברים אחרת

נשים וגברים רואים אחרת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נשים וגברים רואים דברים אחרת! ההבנה הזאת שישנם הבדלים רבים בין גברים לנשים אינה מפתיע. גברים ונשים בנויים אחרת ולכן ההבדלים הללו הם הגיוניים. כך למשל נשים קורעות יותר את הרצועות הצולבות בברכיים וגברים פורצים יותר דיסקים בגב התחתון. המחקר הנוכחי עוסק באופן שבו המוחות של שני המגדרים נשים וגברים מעבדים מידע ויזואלי. מסקנת המחקר: המוח של גברים ונשים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים רגישים יותר לדברים שזזים מהר ונשים טובות יותר בזיהוי ההבדלים בין גוונים. הגורם לכך היא העובדה שבמוח הגברי יש ריכוז גבוה של חיישנים להורמון המין הגברי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בעיקר נכונים הדברים לגבי הקורטקס הוויזואלי שאחראי לעיבוד תמונות. הורמוני המין הגברי אחראים גם לשליטה של העצבים בקורטקס הוויזואלי במהלך השלב העוברי. לגברים 25% יותר חיישנים להורמוני המין באזור הזה לעומת נשים. כתוצאה מכך גברים טובים יותר מנשים בכול הנוגע לתפיסת שינויים חזותיים, זיהוי פנים או קריאת נתונים מלוח בדיקת ראייה (Eye chart). נשים לעומת זאת טובות יותר מגברים בכול הנוגע ליכולת להבדיל בין גוונים של ירוק, כחול וצבעים אחרים.

  נשים וגברים רואים דברים אחרת – רקע

  תחילה, במחקר הראשון בחנו החוקרים את יכולת הראייה של 52 מתנדבים שהיו מעל גיל 16 כאשר 36 מתוכם נשים ויתרת הקבוצה 16 גברים. הבדיקות העריכו את היכולת של הנבדקים לזהות שינויים בבהירות, זיהוי תווי פנים המתחלפים במהירות וכן מטלות כמו למשל קריאה בעין אחת ועוד. במחקר השני בחנו החוקרים את היכולת של 58 מתנדבים מעל גיל 16 כאשר 37 מתוכם נשים ויתרת הקבוצה 21 גברים. הנבדקים במחקר הזה בחנו את יכולת זיהוי של שינוי בגוונים השונים. במסגרת זאת הוצגו לנבדקים תמונות שונות בצבעים שונים ומשתנים.

  המחקר

  נשים וגברים רואים אחרת
  נשים וגברים רואים אחרת

  במוח ישנו ריכוז גבוה של חיישנים עבור הורמון המין הגברי טסטוסטרון (androgen). הדבר נכון בעיקר לגבי קליפת הראייה (Visual cortex) – האזור באונה העורפית במוח שבו מעובד המידע החזותי המגיע ממערכת הראייה. העובדה שההורמון הגברי אחראי גם על השליטה בהתפתחות של נירונים בקליפת הראייה בשלב העוברי גורמת לכך שבמוח של הגבר יש 25% יותר נירונים ממספר הנירונים במוח של האישה.

  החוקרים בדקו את הראייה של גברים ונשים מעל גיל 16 מקולג'ים ובתי ספר בניו יורק כולל של סטודנטים, צוות ההוראה ויתר העובדים. כול המשתתפים היו צריכים להיות בעלי ראייה נורמלית בכול הנוגע לזיהוי צבעים וחדות ראייה עם או בלי משקפיים. למעשה בוצעו שני מחקרים כאשר כול מחקר בחן אספקט אחר בראייה.

  ממצאי המחקר

  גברים היו צריכים יותר זמן כדי לזהות הבדלים בין גוונים שהוצגו להם והתקשו לאבחן הבדלים בין גוונים דומים. נשים עיבדו מידע עם שינויי צבעים מהר ומדויק יותר. לגברים היה אזור שלם במרכז הספקטרום שבו לא התקשו לזהות הבדלים בין גוונים. גברים היו טובים יותר מנשים בכול הנוגע לשינויים בתמונות שזזו במהירות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מסקנות החוקרים

   ישנו הבדל משמעותי ביכולת הראייה בין נשים לגברים. להערכת החורקים ההורמון הגברי טסטוסטרון משחק תפקיד מרכזי בהבדלים הללו. החוקרים גם מציעים הסברים אבולוציוניים להבדלים אלה בין הראייה הנשית לראייה הגברית. גברים כציידים נזקקו לתפיסה חזותית חדה יותר של דברים נעים. נשים כמלקטות נזקקו לזהות גוונים ותתי גוונים כל לדעת מה נכון לאכול ומה כבר הבשיל כדי שאפשר יהיה לאכול.

   Biology of Sex Differences20123:20, Biology of Sex Differences20123:21

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,