נשים וגברים רואים דברים אחרת

נשים וגברים רואים אחרת

נשים וגברים רואים דברים אחרת! ההבנה הזאת שישנם הבדלים רבים בין גברים לנשים אינה מפתיע. גברים ונשים בנויים אחרת ולכן ההבדלים הללו הם הגיוניים. כך למשל נשים קורעות יותר את הרצועות הצולבות בברכיים וגברים פורצים יותר דיסקים בגב התחתון. המחקר הנוכחי עוסק באופן שבו המוחות של שני המגדרים נשים וגברים מעבדים מידע ויזואלי. מסקנת המחקר:

 • המוח של גברים ונשים אינו מעבד את המידע הוויזואלי המגיע אליו ממערכת הראייה באופן שווה. גברים רגישים יותר לדברים שזזים מהר ונשים טובות יותר בזיהוי ההבדלים בין גוונים.

הגורם לכך היא העובדה שבמוח הגברי יש ריכוז גבוה של חיישנים להורמון המין הגברי. בעיקר נכונים הדברים לגבי הקורטקס הוויזואלי שאחראי לעיבוד תמונות. הורמוני המין הגברי אחראים גם לשליטה של העצבים בקורטקס הוויזואלי במהלך השלב העוברי.

מספר החיישנים להורמוני מין במוח הגברי גדול ב- 25% לעומת נשים. לכן בהשוואה לנשים גברים טובים במטלות הבאות:

 • לתפיסת שינויים חזותיים
 • זיהוי פנים
 • קריאת נתונים מלוח בדיקת ראייה (Eye chart)

בהשוואה לגברים נשים טובות במטלות הבאות:

 • יכולת להבדיל בין גוונים של ,ירוק, כחול וצבעים אחרים

נשים וגברים רואים דברים אחרת – רקע

במחקר הראשון בחנו החוקרים את יכולת הראייה של 52 מתנדבים 36 נשים ו- 16 גברים. המתנדבים היו מעל גיל 16. באמצעות הבדיקות העריכו החוקרים את היכולת של הנבדקים לזהות:

 • שינויים בבהירות
 • זיהוי תווי פנים המתחלפים במהירות
 • מטלות כמו למשל קריאה בעין אחת ועוד

במחקר השני בחנו החוקרים את היכולת של 58 מתנדבים 37 נשים ו-21 גברים. כול המתנדבים היו מעל גיל 16 כאשר. החוקרים במחקר הנוכחי בחנו את יכולת הזיהוי של :

 • שינוי בגוונים השונים. במסגרת זאת הוצגו לנבדקים תמונות שונות בצבעים שונים ומשתנים.

המחקר

נשים וגברים רואים אחרת
נשים וגברים רואים אחרת

במוח ישנו ריכוז גבוה של חיישנים עבור הורמון המין הגברי טסטוסטרון (androgen). הדבר נכון בעיקר לגבי קליפת הראייה (Visual cortex). זהו אזור באונה העורפית במוח שבו מעובד המידע החזותי המגיע ממערכת הראייה. העובדה שההורמון הגברי אחראי על השליטה בהתפתחות של נירונים בקליפת הראייה בשלב העוברי גורמת לכך:

 • במוח של הגבר יש 25% יותר נירונים ממספר הנירונים במוח של האישה.

החוקרים בדקו את הראייה של גברים ונשים מעל גיל 16 מקולג'ים ומבתי ספר בניו יורק כולל:

 • סטודנטים
 • צוות ההוראה
 • ויתר העובדים

כול המשתתפים היו צריכים להיות בעלי ראייה נורמלית בכול הנוגע לזיהוי צבעים וחדות ראייה עם או בלי משקפיים. למעשה בוצעו שני מחקרים כאשר כול מחקר בחן אספקט אחר בראייה.

ממצאי המחקר

גברים היו צריכים יותר זמן כדי לזהות הבדלים בין גוונים שהוצגו להם והתקשו לאבחן הבדלים בין גוונים דומים. נשים עיבדו מידע עם שינויי צבעים מהר ומדויק יותר. לגברים היה אזור שלם במרכז הספקטרום שבו לא התקשו לזהות הבדלים בין גוונים. גברים היו טובים יותר מנשים בכול הנוגע לשינויים בתמונות שזזו במהירות.

מסקנות החוקרים

ישנו הבדל משמעותי ביכולת הראייה בין נשים לגברים. להערכת החורקים ההורמון הגברי טסטוסטרון משחק תפקיד מרכזי בהבדלים הללו. החוקרים גם מציעים הסברים אבולוציוניים להבדלים אלה בין הראייה הנשית לראייה הגברית. גברים כציידים נזקקו לתפיסה חזותית חדה יותר של דברים נעים. נשים כמלקטות נזקקו לזהות גוונים ותתי גוונים כל לדעת מה נכון לאכול ומה כבר הבשיל כדי שאפשר יהיה לאכול.

Biology of Sex Differences20123:20, Biology of Sex Differences20123:21

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מוות ונכויות בגלל טעויות רפואיות

טעויות רפואיות מוות ונכויות

טעויות רפואיות פוגעות והורגות! מחקר שבדק 4000 מאמרים שעוסקים בטעויות רפואיות החל משנת 1976 קבע שקרוב ל 43 מיליון בני אדם בעולם נפגעים כול שנה בגלל טעויות רפואיות. מעל 14 מיליון בני אדם מתוכם נפגעים כול שנה מטיפול שניתן להם בבתי חולים מערביים.

כאבים בישבן אבחון

כאבים בישבן אבחון

כאבים בישבן? אבחון ואבחנה מבדלת שלהם יעלו את הסבירות לזיהוי הבעיה. מיחושים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גניקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל.

כאבים בכתף חכו עם הניתוח

תסמונת הצביטה בכתף חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר שהליכה אינה גורמת לשחיקת סחוסים בברכיים.