כאב באיליו פסואס

כאב באיליו פסואס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב באיליו פסואס היא תופעה שכיחה למדי הנגרמת לרוב בגלל נקודות הדק או התכווצות כרונית בשריר. פציעה וליקוי תפקודי של שריר המותן כסל (נקרא גם "שריר הכסל והמותניים") שתפקידו כיפוף הירך, עלולים לגרום למגוון רחב ומבלבל של סימנים ותסמינים באזור המפשעה ובמפרק הירך. בין יתר הסימנים והתסמינים האפשריים נמנה כאבים במפשעה, כאבים בירך, במורד הרגל, כאבי גב תחתון ועוד.

הסימנים והתסמינים הנגרמים בגלל פציעה של שריר המותן כסל דומים מאוד לסימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הירך או פגיעה בעמוד השדרה המותני או מפגיעה במפרקי העצה והכסל (סקרואיליאק). הדמיון הזה הופך את מלאכת האבחון לקשה ומאתגרת. כאן המקום להזכיר שללא אבחון מדויק או אבחון שגוי מעלים את הסיכון לטיפול לקוי ולכך שהבעיה תהפוך לכרונית. גורמים ותסמינים אופייניים לפגיעה זו עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לצורך האבחון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב באיליו פסואס – רקע

מוצא שריר המותן כסל מחוליות עמוד השדרה המותני ומהדיסקים הבין חולייתיים והאחז שלו אל עצם הירך הופכים את השריר הזה לשריר מרכזי בתפקוד של עמוד השדרה, האגן והירך. תפקוד לקוי של השריר המדובר עלול לגרום לאזורים אלה להיפגע ולהתפתחות תסמינים שונים כולל כאבים בגב התחתון, במפשעה, במפרק הירך ועוד. כאב באיליו פסואס היא רק אחת מהתופעות שיש ביכולתן לפגוע במפרק הירך. הפרעות אחרות בעלות פוטנציאל פגיעה במפרק הזה כוללות דלקת מפרקים ניוונית במפרק הירך, קרע לברום בירך ועוד.

בעיות שכיחות הפוגעות במפרק הירך עם מעורבות של שריר מותן כסל כוללות דלקת בגיד של שריר מותן כסל (iliopsoas tendinitis) ודלקת באמתחת הבורסה של שריר המותן כסל (iliopsoas bursitis). פגיעות אלה שכיחות יותר בקרב ספורטאים המרבים בהרמת ירך (ירוץ מכשולים), רקדנים, ואנשי הייטק המרבים לשבת. מנגנוני הפציעה העיקריים של שריר זה כוללים כפיפה חוזרנית או ביצוע תנועה רוטציה חיצונית חוזרנית של מפרק הירך ופציעה טראומטית. דוגמאות לפעילות שעלולה לחשוף את העוסקים בה לפציעה זאת כוללים אימוני כוח בחד כושר, ריקוד, רכיבה על אופניים, ריצה בעלייה, כדורגל ועוד.

אנטומיה של שריר המותן כסל

כאמור שני שרירים מרכיבים את שריר המותן כסל: שריר הכסל (Iliacus muscle) ושריר המותן הגדול (Psoas major muscle). שריר המותן מתחיל מזיזי הצד (Transverse processes) של חוליית החזה האחרונה (T12) ושל חוליות המותן (L1-5) וכן מהדיסקים הבין חולייתיים של חוליות אלה, יורד מטה ומסתיים בקצה המרוחק של הירך בתל הירך הקטן. שריר הכסל מתחיל מהחלק העליון של השקע בעצם האגן (Iliac fossa) ובעצם העצה, מצטרף לגיד של שריר המותן ומסתיים יחד אתו בחיבור אל הקצה המרוחק של עצם הירך. בנקודת החיבור הזאת מתרחשות רוב הפציעות.

בקרב 40% מהאוכלוסייה קיים גם שריר המותן הקטן (Psoas Minor). אמתחת שריר המותן כסל (iliopsoas bursa), האמתחת הגדולה ביותר בגוף, נמצאת בין הגיד של השריר לבין מפרק הירך. באמצעות שורשי העצבים L2 – L3 מעניק עצב הירך את העצבוב הנדרש לפעולתו של שריר הכסל ובאמצעות שורשי העצבים L1- L3 לפעולתו של שריר המותן.

תפקיד השריר איליו פסואס

כאב באיליו פסואס
כאב באיליו פסואס

שריר המותן כסל הוא שריר רב עוצמה. בין תפקידיו של השריר נמנה כיפוף הירך או עזרה בכפיפת הפלג הגוף העליון, עזרה בייצוב האגן, מפרק הירך ועמוד השדרה המותני ועזרה בפשיטה של עמוד השדרה המותני. השריר הזה משחק תפקיד מרכזי בהחזקת הגוף שלנו במצב זקוף.

למעשה השריר הזה מהווה רכיב מרכזי בכפיפת מפרק הירך לצורך ביצוע הליכה, ריצה, ריקוד או כול ספורט או תחביב אחרים הנשענים על תנועה זאת. בגלל אחיזתו בחוליות המותן, שריר מותן כסל קצר מידי עלול לגרום לקער מותני מוגבר (Hyper lordosis). קער מותני מוגבר מעלה את העומס על החוליות ועל הדיסקים הבין חולייתיים ומעלה גם את הסיכון לפגיעה בהם.

כאב באיליו פסואס גורמים

כאב באיליו פסואס יכול להתפתח בגלל גירוי דלקתי של הגיד (Iliopsoas Tendinitis), בגלל קרע חלקי או מלא של השריר עצמו (Iliopsoas Syndrome) או בגלל גירוי דלקתי של האמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר (Iliopsoas Bursitis). מה גורם לנזקים הללו?

טראומה, עומסי יתר

כאב באיליו פסואס התפתח רק לעתים רחוקות בגלל נזקים טראומטיים. פשוט מאוד, הגיד של שריר המותן כסל, השריר עצמו והבורסה של שריר המותן כסל הנמצאת תחתיו לא מרבים להיפגע על רקע טראומטי. הגורמים השכיחים ביותר להתקצרות ולהתפתחות נקודות הדק בשריר המדובר או לפגיעה בגיד או בבורסה המצויה מתחת לשריר הם עומסי היתר על הגיד ו/או על השריר ו/או על הבורסה הנגרמים בגלל שהייה במנחים קבועים כגון ישיבה או בגלל ביצוע תנועות חוזרניות שכוללות כפיפת הירך חדות או בגלל סיבובים חוזרניים החוצה של מפרק הירך.

 ישיבה ממושכת

ישיבה ממושכת גורמת לכך שבסופו של דבר השריר מסתגל למנח כפיפה ומתקצר. הנזקים לשריר מותן כסל או כול שריר אחר שאינו חוזר לאורכו התקין ונותר מכווץ באופן כרוני עלולים להוסיף ולהחמיר. בין היתר השריר הזה צפוי לסבול מירידה באספקת הדם (איסכמיה) שהיא משנית להתכווצות הזאת, צפוי להתפתחות נקודות הדק, צפוי לשבש את איכות התנועה של מפרק הירך ובעקבות זאת לשבש את אופן העבודה של מפרקים ושרירים אחרים לאורך השרשרת הקינטית ועוד. התוצאה של ישיבה ממושכת מידי עלולה להיות בין היתר כאב באיליו פסואס.

גורמי סיכון

אתלטים המצויים בסיכון כוללים רצים בעיקר בעלייה, אומני לחימה, משחקי כדור המצריכים ניתורים (כדורגל, כדורסל), מתאמני משקולות הכוללים באימונים שלהם כפיפות גו וכפיפות ברכיים, רקדני בלט, רוכבי אופניים ועוד. ישיבה ממושכת עלולה לגרום לשריר להתקצר ובכך לגרום להתפתחות נקודות הדק, לשיבוש בתפקוד השריר, לביצוע תנועות פיצוי על ידי שרירים ומפרקים אחרים ועוד.

כאב באיליו פסואס וסימנים ותסמינים נלווים

התסמינים העיקריים בגין פציעה של שריר המותן כסל יכללו כאב באיליו פסואס, מגבלות תנועה (בעיקר פשיטה של מפרק הירך) הנובעות מהתקצרות של השריר ו/או מקיום של נקודות הדק בשריר, נוקשות במפרק, רעשים הבוקעים ממפרק הירך. הכאב עלול להופיע במגוון מקומות כולל ירך, בטן התחתונה, מפשעה, ישבן, לאורך הרגל, בגב תחתון ומפרקי העצה והכסל. בין יתר מגבלות התנועה האפשריות נציין סימנים ותסמינים המופעים בעת פשיטה וכפיפה של הירך, בכפיפה של פלג הגוף העליון, במעברים בין ישיבה לעמידה ובין עמידה לישיבה, בהזדקפות, כאבי מפשעה בהליכה וריצה ועוד.

הסימנים והתסמינים יכולים להתפתח לרוב באופן הדרגתי לאורך ימים ושבועות או לחלופין באופן חד לאחר נזק חבלה שמתרחש למשל כתוצאה מנפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. הכאב שמקורו בגיד של שריר המותן כסל יתפתח לרוב באופן הדרגתי בעוד שהכאב שמקורו בשריר יופיע לרוב באופן מידי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים