כאבים במפרק הירך אבחון
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי ובעקבותיו טיפול יעיל עשויים למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים.

אנו מאתגרים ללא הרף את מפרקי גופנו ובמיוחד את המפרקים נושאי המשקל כמו מפרק הירך. אנו הולכים, קופצים, רצים, מותחים ומסובבים את המפרק, הרקמות המרכיבות אותו והרקמות סביבו ולוקחים שמובן מאליו שהכול עובר בשלום. ברוב המקרים זה אכן עובר בשלום לעתים אנו עוברים את סף היכולת של הרקמה לעמוד בעומס ואז מתחיל להתרחש נזק וממתפתחים כאבים בירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפרק הירך אבחון – רקע

עומסי יתר, טראומה דלקות פרקים ומגוון מחלות רחב עלול לגרום לנזקים במפרק הירך. גם הגיל מהווה גורם. ככול שאנו מתבגרים כך מתבגרות ונחלשות הרקמות בגופנו וגדל הסיכון לפציעתן. נזקים אפשריים כוללים: דלקות פרקים, שברים, מתיחות, קרעים ודלקות גידים, בורסיטיס, מתיחות, קרעים ודלקות של שרירים, קרעים ודלקות של הלברום בירך, נמק של ראש עצם הירך (Necrosis), גידולים סרטניים, מחלות פנימיות שנות כגון ציסטה שחלתית ועוד. עיכוב בהגשת טיפול בכאבי הירך עלול להוביל להמשך הידרדרות במצב אבל לפני שנתחיל לטפל בכאבים חשוב לדעת מה גורם להם. אבחון מדוקדק עשוי למנוע בעיות כרוניות ונזקים בלתי הפיכים

כיצד נאבחן כאב בירך?

כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר חשוב להבין מה גורם לכאבים בירך. לשם כך נעזר בהיסטוריה הרפואית ובבדיקה גופנית. במידה ויהיו ספקות נעמיק את הבדיקה באמצעות מגוון בדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

כאבים במפרק הירך אבחון
כאבים במפרק הירך אבחון

גם אבחון של כאבים במפרק הירך מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית האישית והמשפחתית של החולה. בשלב הזה נאסוף נתונים אודות קיומן של מחלות עם נטייה תורשתית כמו דלקת פרקים שעלולה לגרום לכאבים במפרקי הירך. נברר לגבי קיומן של בעיות מבניות מולדות של ראש הירך.

נלמד מתי החל הכאב, מה מיקומו המדויק של הכאב (ישבן, מפשעה, גב תחתון…), נלמד האם הכאבים במפרק הירך החלו בעקבות טראומה או גירוי מסוג אחר, נלמד מה סוג הכאב (שורף, לוחץ, פועם…), האם פעילות מסוג כלשהו מחמירה את הכאב. האם הכאבים בירך מפריעים להליכה, מה מפחית את עוצמת הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים בירך או בכול מקום אחר בגוף (רעשים במפרק הירך, כאבי גב תחתון, נימול, חולשה ברגל…) ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. מטרת הבדיקה הגופנית היא לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים. כמו כן בדיקה גופנית טובה אמורה להביא אותנו למצב שבו אנו מצביעים על הרקמה שנפגעה ומעריכים את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו מתפקד מפרק הירך תחת עומסים הנובעים מעמידה, הליכה, ריצה ובמידת האפשר קפיצה.

נלמד על דפוסי ההליכה, ישיבה והעמידה שלכם. נמשש את מפרק הירך ואת הרקמות הסובבות, נבדוק את טווחי התנועה של מפרק הירך ושל יתר במפרקים לאורך השרשרת הקינמטית כולל גב תחתון, ברכיים וקרסוליים. נעריך את מידת האיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך.

בדיקות אלו יערכו באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. נערוך בדיקות אורתופדיות כגון מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign) לזיהוי חולשה של השרירים המרחיקים של הירך ובעיקר חולשה של שריר העכוז האמצעי, מבחן פבר (FABER) לזיהוי אפשרי של דלקת במפרק הירך או מפרק העצה והכסל, מבחן אובר (Ober’s) לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) לבדיקה של בעיקר שריר מותן כסל (iliopsoas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות כדי להעריך אם קיימת פגיעה עצבית.

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים זה כול שיידרש לאבחון כאב בירך. השימוש בהדמיה או בדיקות מעבדה נשמר למקרים שבהם יש קושי לאבחן או כאשר יש ספק לגבי האבחון. סוג הבדיקות שאנו נבקש לערוך ישתנו בהתאם לחשדות שיש לנו לגבי המקור לכאבים. בין הבדיקות שעשויות להועיל נציין רנטגן, CT או MRI, מיפוי עצמות, ביופסיה ובדיקות מעבדה כולל בדיקות דם לזיהוי דלקת פרקים, מיאלומה נפוצה ועוד. בדיקות מתקדמות יעשו גם במקרה שמצבו של החולה אינו משתפר גם לאחר מספר טיפולים.

כאבים במפרק הירך אבחון
כאבים במפרק הירך אבחון

דגלים אדומים ודגלים צהובים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית וביצוע הבדיקות המתקדמות ננסה לזהות סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הירך אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו המחייבים הפניה לבירור רפואי מעמיק כוללים: חום, אובדן משקל ללא הסבר, כאב שאינו פוחת בלילה במהלך השינה, רקע של מחלת סרטן, רקע של מחלות בדרכי השתן ובכליות, רקע טראומתי (שבר בצוואר הירך?), רקע של מחלות מעי דלקתיות, רקע של מחלות גינקולוגיות, רקע של אלכוהוליזם, רקע של מחלות או טיפולים הפוגעים במערכת החיסונית כגון איידס או כימותרפיה ועוד.

יש לשים לב לקיומם של דגלים צהובים. דגלים צהובים מייצגים את הסימנים ותסמינים שמקורם במצב נפשי ירוד ודיכאון.  בין הגורמים לסימנים והתסמינים הללו נמנה, מחת דיכאון, בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, בעיות במשפחה כגון גירושין, מוות של בן משפחה ועוד. הוכח מחקרית שקיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את ההחלמה מבעיות בריאותיות.

כאבים במפרק הירך – אבחנה מבדלת

כאבים בירך עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של הפרעות בריאותיות. חלקן, הפרעות, פגיעות ומחלות הפוגעות ברקמות השונות במפרק הירך עצמו וחלקן הפרעות ופגיעות הנגרמות ברקמה מרוחקת יותר המשליכה כאב לעבר הירך. לכול אחת מההפרעות הללו ישנם סימנים ותסמינים אופייניים. אנו נבחן את הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות של החולה אל מול “תעודת הזהות” של כול אחת מהפתולוגיות הללו ונתחיל תהליך של אישור או שלילה שלהן.

מחלות ונזקים מקומיים באזור הירך

דוגמאות לתסמונות הנגרמות מנזקים מקומיים בירך בגין בלאי, מחלות או תאונות: דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית או דלקת פרקים אחרת,  נזקים טראומטיים למפרק הירך כולל שבר מאמץ או שבר רגיל בצוואר הירך, מתיחה קרע או דלקת באחד או יותר מהשרירים או הגידים הפועלים בסמוך למפרק הירך כולל בין היתר פגיעה בגידים של השרירים המקרבים, שרירי הישבן, שרירי המיתר ועוד, דלקת באמתחת הבורסה של הירך (טרוקנטריק בורסיטיס), דלקת באמתחת הבורסה של שריר המותן כסל (iliopsoas bursitis), קרע של הלברום בירך, תסמונת התפס במפרק הירך (Femoroacetabular Impingement) נמק של ראש עצם הירך, תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve’-Perthes Disease) שהיא נמק העצם בקרב ילדים ומתבגרים, גידול סרטני במפרק הירך ועוד.

מחלות ונזקים ברקמות ואיברים מרוחקים מהירך

דוגמאות לתסמונות הנגרמות מנזקים לרקמות מרוחקות מהירך אך בעלות יכולת להשליך כאב לירך כוללות בלט או פריצת דיסק מותנית הלוחצים על שורש עצב מותני וגורמים לכאב המופיע בירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס הכוללת בין יתר הסימנים והתסמינים גם כאב המושלך לירך בגלל לחץ על העצב הסיאטי שיוצר שריר הפיריפורמיס, גירוי דלקתי של העצב הפמורלי באגן והתפתחות מרלגיה פרסטטיקה, גירוי דלקתי במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס) והשלכות כאב אל עבר הירך. כאבים בירך עלולים להיגרם גם בגלל מחלות פנימיות כולל בין היתר אנדומטריוזיס ( Endometriosis) שהיא מחלה גינקולוגית כרונית וציסטה שחלתית (Ovarian cyst) שעלולה לעתים לגרום לכאבים חריפים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • בדיקת מפרקי הירך של התינוק

  בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן