כאבים במפרק הירך אבחון
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

אנו מאתגרים ללא הרף את מפרקי גופנו ובמיוחד את המפרקים נושאי המשקל כמו מפרק הירך. אנו הולכים, קופצים, רצים, מותחים ומסובבים את המפרק, הרקמות המרכיבות אותו והרקמות סביבו ולוקחים שמובן מאליו שהכול עובר בשלום. ברוב המקרים זה אכן עובר בשלום לעתים אנו עוברים את סף היכולת של הרקמה לעמוד בעומס ואז מתחיל להתרחש נזק וממתפתחים כאבים בירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפרק הירך אבחון – רקע

עומסי יתר, טראומה דלקות פרקים ומגוון מחלות רחב עלול לגרום לנזקים במפרק הירך. גם הגיל מהווה גורם. ככול שאנו מתבגרים כך מתבגרות ונחלשות הרקמות בגופנו וגדל הסיכון לפציעתן. נזקים אפשריים כוללים: שברים, מתיחות, קרעים ודלקות גידים, בורסיטיס, מתיחות, קרעים ודלקות של שרירים, קרעים ודלקות של הלברום – הרקמה הטבעתית סביב המפרק, נקרוזה (Necrosis) או נמק של ראש עצם הירך, גידולים סרטניים ועוד. עיכוב בהגשת טיפול בכאבי הירך עלול להוביל להמשך הידרדרות במצב אבל לפני שנתחיל לטפל בכאבים חשוב לדעת מה גורם להם. אבחון מדוקדק עשוי למנוע בעיות כרוניות ונזקים בלתי הפיכים

כיצד נאבחן כאבים בירך?

כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר חשוב להבין מה גורם לכאבים בירך. לשם כך נעזר בהיסטוריה הרפואית ובבדיקה גופנית. במידה ויהיו ספקות נעמיק את הבדיקה באמצעות מגוון בדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

כאבים בירךאבחון של הגורם לכאבי ירך מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בשלב הזה נאסוף נתונים אודות קיומן של מחלות עם נטייה תורשתית כמו דלקת פרקים שעלולה לגרום לכאבים במפרקי הירך. נברר לגבי קיומן של בעיות מבניות מולדות של ראש הירך.

נלמד מתי החל הכאב, מה מיקומו המדויק של הכאב (ישבן, מפשעה, גב תחתון…), נלמד האם הכאבים במפרק הירך החלו בעקבות טראומה או גירוי מסוג אחר, נלמד מה סוג הכאב (שורף, לוחץ, פועם…), האם פעילות מסוג כלשהו מחמירה את הכאב. האם הכאבים בירך מפריעים להליכה, מה מפחית את עוצמת הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים בירך או בכול מקום אחר בגוף (רעשים במפרק הירך, כאבי גב תחתון, נימול, חולשה ברגל…) ועוד. 

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. מטרת הבדיקה הגופנית היא לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים. כמו כן בדיקה גופנית טובה אמורה להביא אותנו למצב שבו אנו מצביעים על הרקמה שנפגעה ואומדים את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו מתפקד מפרק הירך תחת עומסים הנובעים מעמידה, הליכה, ריצה ובמידת האפשר קפיצה.

נלמד על דפוסי ההליכה, ישיבה והעמידה שלכם. נמשש את מפרק הירך ואת הרקמות הסובבות, נבדוק את טווחי התנועה של מפרק הירך ושל יתר במפרקים לאורך השרשרת הקינמטית כולל גב תחתון, ברכיים וקרסוליים. נעריך את מידת האיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך.

בדיקות אלו יערכו באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. נערוך בדיקות אורתופדיות כגון מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign) לזיהוי חולשה של השרירים המרחיקים של הירך ובעיקר חולשה של שריר העכוז האמצעי, מבחן פבר (FABER) לזיהוי אפשרי של דלקת במפרק הירך או מפרק העצה והכסל, מבחן אובר (Ober’s) לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) לבדיקה של בעיקר שריר מותן כסל (iliopsoas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות כדי להעריך אם קיימת פגיעה עצבית.    

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים זה כול שיידרש לאבחון כאב בירך. השימוש בדימות או בדיקות מעבדה נשמר למקרים שבהם יש קושי לאבחן או כאשר יש ספק לגבי האבחון. סוג הבדיקות שאנו נבקש לערוך ישתנו בהתאם לחשדות שיש לנו לגבי המקור לכאבים. בין הבדיקות שעשויות להועיל נציין רנטגן, CT או MRI, מיפוי עצמות, ביופסיה ובדיקות מעבדה כולל בדיקות דם לזיהוי דלקת פרקים, מיאלומה נפוצה ועוד. בדיקות מתקדמות יעשו גם במקרה שמצבו של החולה אינו משתפר גם לאחר מספר טיפולים.

שבר בצוואר הירך

דגלים אדומים ודגלים צהובים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית וביצוע הבדיקות המתקדמות ננסה לזהות סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הירך אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו המחייבים הפניה לבירור רפואי מעמיק כוללים: חום, אובדן משקל ללא הסבר, כאב שאינו פוחת בלילה במהלך השינה, רקע של מחלת סרטן, רקע של מחלות בדרכי השתן ובכליות, רקע טראומתי (שבר בצוואר הירך?), רקע של מחלות מעי דלקתיות, רקע של מחלות גניקולוגיות, רקע של אלכוהוליזם, רקע של מחלות או טיפולים הפוגעים במערכת החיסונית כגון איידס או כימותרפיה ועוד.

יש לשים לב לקיומם של דגלים צהובים. דגלים צהובים מייצגים את הסימנים ותסמינים שמקורם במצב נפשי ירוד ודיכאון.  בין הגורמים לסימנים והתסמינים הללו נמנה, מחת דיכאון, בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, בעיות במשפחה כגון גירושין, מוות של בן משפחה ועוד. הוכח מחקרית שקיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את ההחלמה מבעיות בריאותיות.  

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב כגון פריצת דיסק וכן תסמונת שריר הפיריפורמיס שעלולות לגרום בין היתר לכאבים באזור הירך ולהקשות בכך את מלאכת האבחון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן