כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי ובעקבותיו טיפול יעיל עשויים למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אנו מאתגרים ללא הרף את מפרקי גופנו ובמיוחד את המפרקים נושאי המשקל כמו מפרק הירך. אנו הולכים, קופצים, רצים, מותחים ומסובבים את המפרק, הרקמות המרכיבות אותו והרקמות סביבו ולוקחים שמובן מאליו שהכל עובר בשלום. ברוב המקרים זה אכן עובר בשלום לעתים אנו עוברים את סף היכולת של הרקמה לעמוד בעומס ואז מתחיל להתרחש נזק וממתפתחים כאבים בירך.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במפרק הירך אבחון – רקע

  עומסי יתר, טראומה דלקות פרקים ומגוון מחלות רחב עלול לגרום לנזקים במפרק הירך. גם הגיל מהווה גורם. ככל שאנו מתבגרים כך מתבגרות ונחלשות הרקמות בגופנו וגדל הסיכון לפציעתן. נזקים אפשריים כוללים: דלקות פרקים, שברים, מתיחות, קרעים ודלקות גידים, בורסיטיס, מתיחות, קרעים ודלקות של שרירים, קרעים ודלקות של הלברום בירך, נמק של ראש עצם הירך (Necrosis), גידולים סרטניים, מחלות פנימיות שנות כגון ציסטה שחלתית ועוד. עיכוב בהגשת טיפול בכאבי הירך עלול להוביל להמשך הידרדרות במצב אבל לפני שנתחיל לטפל בכאבים חשוב לדעת מה גורם להם. אבחון מדוקדק עשוי למנוע בעיות כרוניות ונזקים בלתי הפיכים

  כיצד נאבחן כאב בירך?

  כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר חשוב להבין מה גורם לכאבים בירך. לשם כך נעזר בהיסטוריה הרפואית ובבדיקה גופנית. במידה ויהיו ספקות נעמיק את הבדיקה באמצעות מגוון בדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

  היסטוריה רפואית

  כאבים במפרק הירך אבחון
  כאבים במפרק הירך אבחון

  גם אבחון של כאבים במפרק הירך מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית האישית והמשפחתית של החולה. בשלב הזה נאסוף נתונים אודות קיומן של מחלות עם נטייה תורשתית כמו דלקת פרקים שעלולה לגרום לכאבים במפרקי הירך. נברר לגבי קיומן של בעיות מבניות מולדות של ראש הירך.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   נלמד מתי החל הכאב, מה מיקומו המדויק של הכאב (ישבן, מפשעה, גב תחתון…), נלמד האם הכאבים במפרק הירך החלו בעקבות טראומה או גירוי מסוג אחר, נלמד מה סוג הכאב (שורף, לוחץ, פועם…), האם פעילות מסוג כלשהו מחמירה את הכאב. האם הכאבים בירך מפריעים להליכה, מה מפחית את עוצמת הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים בירך או בכל מקום אחר בגוף (רעשים במפרק הירך, כאבי גב תחתון, נימול, חולשה ברגל…) ועוד.

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. מטרת הבדיקה הגופנית היא לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים. כמו כן בדיקה גופנית טובה אמורה להביא אותנו למצב שבו אנו מצביעים על הרקמה שנפגעה ומעריכים את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן שבו מתפקד מפרק הירך תחת עומסים הנובעים מעמידה, הליכה, ריצה ובמידת האפשר קפיצה.

   נלמד על דפוסי ההליכה, ישיבה והעמידה שלכם. נמשש את מפרק הירך ואת הרקמות הסובבות, נבדוק את טווחי התנועה של מפרק הירך ושל יתר במפרקים לאורך השרשרת הקינמטית כולל גב תחתון, ברכיים וקרסוליים. נעריך את מידת האיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך.

   בדיקות אלו יערכו באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. נערוך בדיקות אורתופדיות כגון מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign) לזיהוי חולשה של השרירים המרחיקים של הירך ובעיקר חולשה של שריר העכוז האמצעי, מבחן פבר (FABER) לזיהוי אפשרי של דלקת במפרק הירך או מפרק העצה והכסל, מבחן אובר (Ober’s) לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) לבדיקה של בעיקר שריר מותן כסל (iliopsoas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות כדי להעריך אם קיימת פגיעה עצבית.

   בדיקות מתקדמות

   ברוב המקרים זה כל שיידרש לאבחון כאב בירך. השימוש בהדמיה או בדיקות מעבדה נשמר למקרים שבהם יש קושי לאבחן או כאשר יש ספק לגבי האבחון. סוג הבדיקות שאנו נבקש לערוך ישתנו בהתאם לחשדות שיש לנו לגבי המקור לכאבים. בין הבדיקות שעשויות להועיל נציין רנטגן, CT או MRI, מיפוי עצמות, ביופסיה ובדיקות מעבדה כולל בדיקות דם לזיהוי דלקת פרקים, מיאלומה נפוצה ועוד. בדיקות מתקדמות יעשו גם במקרה שמצבו של החולה אינו משתפר גם לאחר מספר טיפולים.

   כאבים במפרק הירך אבחון
   כאבים במפרק הירך אבחון

   דגלים אדומים ודגלים צהובים

   במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית וביצוע הבדיקות המתקדמות ננסה לזהות סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאבי הירך אינו מכני. סימנים ותסמינים אלו המחייבים הפניה לבירור רפואי מעמיק כוללים: חום, אובדן משקל ללא הסבר, כאב שאינו פוחת בלילה במהלך השינה, רקע של מחלת סרטן, רקע של מחלות בדרכי השתן ובכליות, רקע טראומתי (שבר בצוואר הירך?), רקע של מחלות מעי דלקתיות, רקע של מחלות גינקולוגיות, רקע של אלכוהוליזם, רקע של מחלות או טיפולים הפוגעים במערכת החיסונית כגון איידס או כימותרפיה ועוד.

   יש לשים לב לקיומם של דגלים צהובים. דגלים צהובים מייצגים את הסימנים ותסמינים שמקורם במצב נפשי ירוד ודיכאון.  בין הגורמים לסימנים והתסמינים הללו נמנה, מחת דיכאון, בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, בעיות במשפחה כגון גירושין, מוות של בן משפחה ועוד. הוכח מחקרית שקיומם של סימנים ותסמינים מסוג זה עלול להאט ואף לבלום את ההחלמה מבעיות בריאותיות.

   כאבים במפרק הירך – אבחנה מבדלת

   כאבים בירך עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של הפרעות בריאותיות. חלקן, הפרעות, פגיעות ומחלות הפוגעות ברקמות השונות במפרק הירך עצמו וחלקן הפרעות ופגיעות הנגרמות ברקמה מרוחקת יותר המשליכה כאב לעבר הירך. לכל אחת מההפרעות הללו ישנם סימנים ותסמינים אופייניים. אנו נבחן את הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות של החולה אל מול "תעודת הזהות" של כל אחת מהפתולוגיות הללו ונתחיל תהליך של אישור או שלילה שלהן.

   מחלות ונזקים מקומיים באזור הירך

   דוגמאות לתסמונות הנגרמות מנזקים מקומיים בירך בגין בלאי, מחלות או תאונות: דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית או דלקת פרקים אחרת,  נזקים טראומטיים למפרק הירך כולל שבר מאמץ או שבר רגיל בצוואר הירך, מתיחה קרע או דלקת באחד או יותר מהשרירים או הגידים הפועלים בסמוך למפרק הירך כולל בין היתר פגיעה בגידים של השרירים המקרבים, שרירי הישבן, שרירי המיתר ועוד, דלקת באמתחת הבורסה של הירך (טרוקנטריק בורסיטיס), דלקת באמתחת הבורסה של שריר המותן כסל (iliopsoas bursitis), קרע של הלברום בירך, תסמונת התפס במפרק הירך (Femoroacetabular Impingement) נמק של ראש עצם הירך, תסמונת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) שהיא נמק העצם בקרב ילדים ומתבגרים, גידול סרטני במפרק הירך ועוד.

   מחלות ונזקים ברקמות ואיברים מרוחקים מהירך

   דוגמאות לתסמונות הנגרמות מנזקים לרקמות מרוחקות מהירך אך בעלות יכולת להשליך כאב לירך כוללות בלט או פריצת דיסק מותנית הלוחצים על שורש עצב מותני וגורמים לכאב המופיע בירך, תסמונת שריר הפיריפורמיס הכוללת בין יתר הסימנים והתסמינים גם כאב המושלך לירך בגלל לחץ על העצב הסיאטי שיוצר שריר הפיריפורמיס, גירוי דלקתי של העצב הפמורלי באגן והתפתחות מרלגיה פרסטטיקה, גירוי דלקתי במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס) והשלכות כאב אל עבר הירך. כאבים בירך עלולים להיגרם גם בגלל מחלות פנימיות כולל בין היתר אנדומטריוזיס (Endometriosis) שהיא מחלה גניקולוגית כרונית וציסטה שחלתית (Ovarian cyst) שעלולה לעתים לגרום לכאבים חריפים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.