הרצאה על כאבי גב

הרצאה על כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין ארגונומיה ויציבה לכאבי גב ועוד. כאבי גב ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון וכאבים בצוואר מהווים את אחת התחלואות השכיחות באוכלוסייה המערבית.

במהלך חייהם כ- 85% מהאנשים סובלים לפחות מאירוע אחד של כאבי גב תחתון משמעותי וכשליש סובלים מאירוע אחד של כאבי צוואר. כ- 20 מיליוני אמריקאים סובלים מכאבי גב כרוניים. ההוצאות והנזקים הלאומיים הנגרמים בגלל כאבי גב הם אדירים. על פי אומדנים שונים האמריקאים מוציאים עשרות ביליוני דולרים כל שנה בגין בעיה זאת. כאבי גב גורמים לעגמת נפש גדולה ולנזקים כלכליים אדירים בגין אשפוזים, צריכת תרופות, ניתוחים ותמיכות ממשלתיות. על ידי התנהגות נכונה ניתן לצמצם את הופעתם של כאבי הגב.

הרצאות בתחומי ההתמחות שלנו כוללות גם הרצאות שעוסקות באחת מבעיות הבריאות הקשות בעידן המודרני – כאבי גב.

הרצאה על כאבי גב – נושאים:

הרצאה על כאבי גב
הרצאה על כאבי גב
  • רקע כללי על כאבים בגב
  • פרטים אודות כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר
  •  מה גורם להתפתחות כאב בגב? (שריר, דיסק, שחיקת סחוס, דלקת זיהומית, גידול סרטני….)
  •  נתונים לגבי היקף הבעיה ומשמעותה הכלכלית
  •  אבחון כאב גב
  •  שיטות הטיפול השונות בכאבי גב
  • יציבה, ארגונומיה וספורט עם כאבי גב
  • מניעת כאבי גב

כאבים בגב – רקע

כאבי גב באופן כללי וכאבי גב תחתון מוגדרים כמגפה עולמית. כמעט כל בני האדם בלי הבדל של גיל או מגדר סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם. חלק מאותם בני האדם סובלים מכאבי גב שאינם נפסקים לרגע – כאבי גב כרוניים. כאבי גב מהווים גם את הסיבה המרכזית לאובדן ימי עבודה ולטיפולים רפואיים. כאבי גב עלולים להיות תוצאה של פציעה טראומטית או לחלופין בגלל נזק מצטבר על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. כאבי גב עלולים להתפתח גם בגלל מחלות שונות כולל בין היתר מחלות פרקים ועוד.

בין גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות כאבי גב נמנה את גילו של האדם. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכוי לסבול מבעיה זאת. עם זאת חשוב לציין שבשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר ילדים ובני נוער המתלוננים על כאבי גב. הסיבות לכך כוללות בין היתר אורח החיים היושבני, חוסר פעילות גופנית, השמנה ועוד.

אבחון כאבי הגב הוא הליך הכולל למידה של תולדות החולה והמחלה, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה והדמיה. הטיפול המועדף בכאבי גב הוא טיפול שמרני. כירופרקטיקה מוגדרת שאחד מהטיפולים היעילים ביותר בכאבי גב. רק באותם מקרים לא שכיחים שבהם הטיפול הזה כושל מומלץ לשקול אפשרויות אחרות.

הרצאה בנושא כאבי גב