הרצאה על כאבי גב

הרצאה על כאבי גב תכלול בין היתר הכרת האנטומיה הייחודית של עמוד השדרה, הגורמים השונים לכאבי גב, מה הקשר בין ארגונומיה ויציבה לכאבי גב ועוד. כאבי גב ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון וכאבים בצוואר מהווים את אחת התחלואות השכיחות באוכלוסייה המערבית.

במהלך חייהם כ- 85% מהאנשים סובלים לפחות מאירוע אחד של כאבי גב תחתון משמעותי וכשליש סובלים מאירוע אחד של כאבי צוואר. כ- 20 מיליוני אמריקאים סובלים מכאבי גב כרוניים. ההוצאות והנזקים הלאומיים הנגרמים בגלל כאבי גב הם אדירים. על פי אומדנים שונים האמריקאים מוציאים עשרות מיליארדי דולרים כל שנה בגין בעיה זאת. כאבי גב גורמים לעוגמת נפש גדולה ולנזקים כלכליים אדירים בגין אשפוזים, צריכת תרופות, ניתוחים ותמיכות ממשלתיות. על ידי התנהגות נכונה ניתן לצמצם את הופעתם של כאבי הגב.

הרצאות בתחומי ההתמחות שלנו כוללות גם הרצאות שעוסקות באחת מבעיות הבריאות הקשות בעידן המודרני – כאבי גב. במאמר הנוכחי "הרצאה על כאבי גב" נפרט את נושאי ההרצה.

הרצאה על כאבי גב – נושאים:

הרצאה על כאבי גב
הרצאה על כאבי גב
 • רקע כללי על מבנה האנטומי של עמוד השדרה והאגן
 • נתונים לגבי היקף מגפת כאבי הגב ומשמעותה הכלכלית
 • הגורמים להתפתחות כאב בגב (שימוש חוזרני, נזקי חבלה, מחלות שונות)
 • הפרעות בריאותיות הכוללות בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר (מתיחת שריר, בלט או פריצת דיסק, שחיקת סחוס, דלקת זיהומית, גידול סרטני ועוד.)
 •  אבחון כאב גב
 •  שיטות הטיפול השונות בכאבי גב
 • יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית והשפעותיהם על כאבי גב
 • מניעת כאבי גב

כאבים בגב – רקע

כאבי גב הם מצב שכיח ומגביל שמשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. כמעט כל בני האדם בלי הבדל של גיל או מגדר סובלים או יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם. חלק מאותם בני האדם סובלים מכאבי גב שאינם נפסקים לרגע – כאבי גב כרוניים.

על פי ארגון הבריאות העולמי, כאבי גב הם הגורם המוביל היחיד לנכות בעולם. שכיחות כאבי גב משתנה לפי גיל, מין, גזע ורמת הכנסה. בארצות הברית, סקר שנערך לאחרונה מצא כי 39% מהמבוגרים סבלו מכאבי גב בשלושת החודשים האחרונים. שיעורים גבוהים יותר של כאבי גב נמצאו בקרב מבוגרים, נשים, מבוגרים לבנים שאינם היספנים ובעלי הכנסה נמוכה יותר.

הגורמים לכאבי גב הם לעתים קרובות רבים ולא מובנים היטב. רוב המקרים של כאבי גב אינם קשורים למקור הניתן לזיהוי וודאי. ברוב המקרים כאבים אלה נובעים מיחסי גומלין מורכבים של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

הנזקים הכלכליים הנובעים מכאב גב

כאבי גב הם מצב שכיח ומגביל שמשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. לכאבים אלה שנותרו דאגה עולמית מרכזית לבריאות הציבור השפעה משמעותית על הפרט, מערכת הבריאות והחברה. בין היתר כאבי גב גורמים:

 • איכות חיים מופחתת
 • עלויות בריאות מוגברות
 • ואובדן פריון העבודה

לפי האגודה הבינלאומית לחקר הכאב (IASP), כאב גב הוא הגורם המוביל לשנים של חיים עם נכות (YLDs) מאז 1990. הנטל הכלכלי של LBP הוא גם משמעותי, במיוחד במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית. במדינות אלה השכיחות של כאבי גב עולה עקב הזדקנות וגידול האוכלוסייה. סקירה שיטתית של Fatoye et al. העריכה כי העלות הכוללת של כאבי גב במדינות הללו הייתה 2.2 מיליארד דולר לאוכלוסייה ו- 1226.25 דולר למטופל בשנה. באוסטרליה, כאבי גב עולים למערכת הבריאות 4.8 מיליארד דולר בכל שנה, והם הסיבה העיקרית לאובדן פריון העבודה ופרישה מוקדמת. לכן, הבנה וניהול ההשפעה הקלינית והכלכלית של LBP חיונית לשיפור התוצאות הבריאותיות של אנשים עם מצב זה והפחתת הנטל שלה על החברה.

תסמינים נלווים אפשריים

רק נדיר שחולה המתלונן על כאבי גב לא יתלונן על סימנים ותסמינים נוספים. התסמינים האפשריים הנלווים לכאבי גב משתנים בהתאם לגורם ולחומרת הנזק ועלולים לכלול:

 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • הקרנות כאב לגפיים התחתונות
 • נימול או אובדן תחושה בגפיים
 • חולשה בגפיים
 • אובדן שליטה על הסוגרים

גורמי סיכון להתפתחות כאב גב

כאבי גב עלולים להתפתח בגלל סיבות שונות וגורמי סיכון שונים, שחלקם ניתן לשנות או למנוע. ישנם גם כמה גורמי סיכון לכאבי גב שניתן לשנות או להפחיתם על ידי שינויים באורח החיים. אלה כוללים בין היתר:

 • כושר גופני יכול לעזור לחזק את שרירי הגב והבטן שתומכים בעמוד השדרה, כמו גם לשפר את הגמישות ואת זרימת הדם.
 • שמירה על משקל תקין יכולה להפחית את הלחץ על עמוד השדרה ולמנוע בעיות בריאותיות הקשורות להשמנת יתר.
 • הימנעות מעבודות או פעילויות שכוללות הרמת משאות כבדים, דחיפה, משיכה או פיתול יכולה למנוע פציעה או נזק לגב.
 • הפסקת עישון יכולה לשפר את זרימת הדם ואת חומרי המזון לעמוד השדרה ולהפחית דלקת.
 • אימוץ יציבה טובה יכול למנוע או להקל על כאבי גב על-ידי יישור עמוד השדרה והפחתת הלחץ על הדיסקים.
 • ניהול מתח, חרדה ורגשות שליליים יכול גם לעזור להפחית את תפיסת הכאב ולשפר את כישורי ההתמודדות.

חשוב לזהות ולשנות את גורמי הסיכון שניתן לשנות או למנוע. על ידי כך, ניתן להפחית את התדירות, החומרה או משך הזמן של אירועי כאבי גב ולשפר את בריאותם הכללית ורווחתם.

אבחון וטיפול בכאבי גב

ההערכה הראשונית של מטופל עם כאבי גב כוללת היסטוריה ובדיקה גופנית. בשלב הזה ננסה לזהות את הגורם האפשרי ולשלול כל פתולוגיה רצינית. פתולוגיות כאלה עלולות להיות שבר, זיהום, סרטן או תסמונת זנב הסוס. נחפש ללא הרף דגלים אדומים שמצביעים על הצורך בחקירה נוספת או בהפניה. דגלים אלה כוללים:

 • היסטוריה של טראומה, חום, ירידה במשקל, כאבי לילה, גירעון נוירולוגי, תפקוד לקוי של המעי או שלפוחית השתן, או היסטוריה של סרטן.

רוב המקרים של כאבי גב חריפים (הנמשכים פחות מארבעה שבועות) מוגבלים מעצמם ונפתרים עם טיפול מינימלי. המטרות העיקריות של הטיפול הן להקל על הכאב, לשפר את התפקוד ולמנוע כרוניות. העדויות ליעילותם של טיפולים שונים מוגבלות ואינן עקביות. עם זאת, כמה עקרונות כלליים הם:

 • הימנעו ממנוחה במיטה
 • למדו את המטופל על האופי השפיר והפרוגנוזה של כאבי גב
 • עודדו את המטופל להיות פעיל גופנית

במידת הצורך נסו להיעזר בכירופרקט, השתמשו בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או פרצטמול לשיכוך כאבים. שקלו מרפי שרירים לעווית חמורה.

אם הכאב נמשך מעבר לארבעה שבועות, הוא נחשב תת-חריף או כרוני. במקרים אלה, בדיקות אבחון נוספות עשויות להיות מסומנות כדי לזהות את הגורם הספציפי לכאב, כגון מחקרי הדמיה (צילומי רנטגן, MRI, סריקת CT) או מחקרי הולכה עצבית. בשלב הזה אפשרויות הטיפול עשויות לכלול:

 • טיפול לא תרופתי (כגון מניפולציה בעמוד השדרה, עיסוי)
 • טיפולים פרמקולוגיים (כגון אופיואידים, נוגדי דיכאון, נוגדי פרכוסים)
 • טיפול התערבותי (כגון זריקות סטרואידים אפידורליים, בלוקים עצביים)
 • או טיפולים כירורגיים (כגון דקומפרסיה, איחוי, החלפת דיסק)

בחירת הטיפול תלויה בהעדפות המטופל, מטרותיו, תחלואה נלווית ותגובתו לטיפולים קודמים. הראיות ליעילות ולבטיחות של טיפולים אלה משתנות במידה רבה ולעתים קרובות סותרות. לכן, קבלת החלטות משותפת ומעקב זהיר הם חיוניים.

References:

IASP. The Global Burden of Low Back Pain. 2021. Available from: https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain/

Fatoye F, Gebrye T, Mbada CE, Useh U. Clinical and economic burden of low back pain in low- and middle-income countries: a systematic review. BMJ Open 2021;13: e064119.

Australian Commission on Safety and Quality in Health Care. A novel approach to break the cycle of low back pain. 2020. Available from: https://www.safetyandquality.gov.au/about-us/latest-news/media-releases/novel-approach-break-cycle-low-back-pain

Musculoskeletal health – World Health Organization (WHO). https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions

Products – Data Briefs – Number 415 – July 2021 – Centers for Disease Control and Prevention (CDC). https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db415.htm

The Global Burden of Low Back Pain – International Association for the Study of Pain (IASP). https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/the-global-burden-of-low-back-pain/

Mayo Clinic. (2021). Back pain – Symptoms and causes. Retrieved from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906

Harvard Health Publishing. (2021). Back pain risk factors you can change. Retrieved from https://www.health.harvard.edu/back-pain/back-pain-risk-factors-you-can-change

Huntington Orthopedics. (2022). Causes and Risk Factors of Back Pain. Retrieved from https://www.huntingtonorthopedics.com/causes-and-risk-factors-of-back-pain/

Montana State University. (n.d.). Core. Retrieved from https://solar.physics.montana.edu/YPOP/Spotlight/SunInfo/Core.html

International Association for the Study of Pain. (n.d.). Back Pain in the Workplace. Retrieved from https://www.iasp-pain.org/resources/fact-sheets/back-pain-in-the-workplace/

Casazza BA. Diagnosis and treatment of acute low back pain. Am Fam Physician. 2012;85(4):343-350.

Wheeler SG et al. Approach to the diagnosis and evaluation of low back pain in adults. UpToDate. Accessed July 10th, 2023.

Chou R et al. Subacute and chronic low back pain: Nonpharmacologic and pharmacologic treatment. UpToDate. Accessed July 10th, 2023.

Chou R et al. Subacute and chronic low back pain: Nonsurgical interventional treatment. UpToDate. Accessed July 10th, 2023.

הרצאה בנושא כאבי גב