כאבים בגב המחייבים טיפול דחוף

מתי כאב גב צריך טיפול דחוף

כאבים בגב המחייבים טיפול דחוף אינם שכיחים. סימפטומים שהופיעו בגבכם בגלל מחלה מסוכנת אינם שכיחים. למרות זאת כול קלינאי צריך להיות מודע לכך. התעלמות ממקרים אלו עלולה לגרום לסיבוכים קשים ומוות. ישנן מספר אינדיקציות שמצביעות על כך שכאב בגב וסימפטומים נוספים מצריכים טיפול דחוף. מתי הדברים הללו נכונים? כאשר אתם מתלוננים על כאב גב הקלינאי הסביר יגיד: "הכאב יעלם במהרה בדיוק כפי שהוא הופיע". ואכן לרוב הם צודקים. ברוב המקרים כאב גב שנכנס לחייכם נובע מנזקים מכניים כמו מתיחה או קרע של גיד או שריר בגב.

ברוב המקרים מנוחה, התנהלות זהירה וטיפולים שמרניים כמו כירופרקטיקה יפחיתו בהדרגה את הסימפטומים. חשוב במצב הזה לא לבזבז זמן על טיפולים לא יעילים. יש לעתים שהכאבים הללו בגב נגרמים מהפרעות בריאותיות משמעותיות ומסכנות חיים. אבחון מאוחר או לא מדויק של תסמינים שנובעים מהפרעות אלה משמעותו סיכון חיים. חשוב להכיר את הסימפטומים של כול אחת מאותן הפרעות בריאותיות מסוכנות ולשלול אותן. אי הכרה של "הפתולוגיות המסוכנות" מסכנת את בריאות החולה ולפעמים אפילו את חייו.

כאבים בגב המחייבים טיפול דחוף – רקע

כאב גב מהווים את אחת הבעיות הבריאותיות הקשות, העקשניות והשכיחות ביותר לאדם המודרני. למעשה כל בני האדם נפגעים מתופעה בריאותית זאת בשלב כזה או אחר בחייהם. כאבים בגב עלולים להתפתח בכל מקום לאורך הגב ובכלל זה:

 • צוואר
 • גב עליון
 • גב מרכזי
 • או גב תחתון ואגן

מחקרים רבים נערכו במטרה להבין למה הכאבים הללו הפכו להיות בגדר מגפה. מגפה שפוגעת באיכות החיים של החולים במגוון דרכים כולל בין היתר:

 • מונעת מהם לבצע פעילות גופנית על כל המשתמע מכך
 • גורמת להם להתבודדות חברתית
 • חושפת אותם להוצאות כלכליות כבדות ועוד

מגפה זאת בעיקר של כאבי גב תחתון גורמת גם לנזקים כלכליים לאומיים עצומים. ברמה הלאומית מדובר בתופעה מכבידה מאין כמוה. נזקים כללים אלו נגרמים בגלל:

 • אובדן ההכנסות מעבודה
 • העלויות העצומות בגין אובדן ימי עבודה
 • ביקורי רופאים
 • אשפוזים
 • טיפולים תרופתיים וניתוחים

הוצאות אלה נוגסים בתקציבי הבריאות המצומצמים ומקשים על הפניית משאבים לכיוונים אחרים. ברוב המקרים כאב גב נגרם בשל מתיחת שריר קלה ועל כן צפוי לחלוף תוך ימים ספורים. יש לעתים שהוא עלול להיגרם מסיבות משמעותיות יותר. סיבות משמעותיות עלולות לכלול בין היתר:

 • שבר או שברים בחוליות עמוד השדרה
 • סרטן הפוגע בעמוד השדרה
 • דלקת זיהומית המתפתחת בעמוד השדרה
 • דלקת פרקים אוטואימונית מערכתית

הפרעות אלה מחייבות אבחון וטיפול דחופים כדי לצמצם את הסיכון להתדרדרות. להלן מתי כאבים בגב מחייבים טיפול דחוף?

חשוב לטפל במקרים אלו בדחיפות:

חום

חום הנלווה לכאבי גב עלול להצביע על זיהום בכליות או על זיהום באזור אחר בעמוד השדרה. דלקת זיהומית בעמוד השדרה או בסביבתו הקרובה עלולה להתקיים זמן רב בטרם תאובחן. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים אזור מוגדר של כאב, כאב עמוק ועקבי, עמוד שדרה נוקשה ולפעמים כאמור גם חום ותחושת חולי כללית. יש לפנות לרופא כדי לקבוע אם אכן ישנו זיהום ולהתחיל טיפול אנטיביוטי וריפוי הזיהום.

אובדן שליטה על הסוגרים

כאב גב שנלווה לו אובדן שליטה על הסוגרים נובע לרוב מתסמונת זנב הסוס. תסמונת זנב הסוס נגרמת על רקע של לחץ הנוצר על החלק התחתון של חוט השדרה. הלחץ הזה נגרם לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק, שבר בעמוד השדרה, גידול סרטני ועוד. הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת הכוללים קושי לשלוט בסוגרים חולשה ברגליים והירדמות סביב אברי המין והישבנים. יש לפנות לחדר מיון לצורך ניתוח מידי להסרת הלחץ מעל חוט השדרה. עיכוב במתן טיפול עלול לגרום בין היתר לאובדן קבוע של השליטה על הסוגרים.

החל לאחר טראומה רצינית

כאבי גב שהחלו לאחר טראומה רצינית עלולים להעיד על נזקים טראומטיים בעמוד השדרה כולל בין היתר שברים בעמוד השדרה, קרעים של רקמות שונות ועוד. שבר בעמוד השדרה וחוסר היציבות של עמוד השדרה שעלולה להתפתח עקב כך מסכנים את השלמות של חוט השדרה ומעלים את הסיכון להתפתחות נזקים נוירולוגיים קשים. יש לפנות לחדר מיון לצורך אבחון ובמידת הצורך לטיפול כירורגי מהיר.

אובדן משקל בלתי מוסבר

כאבים בגב ואובדן משקל בלתי מוסבר עלולים להצביע על סרטן בעמוד השדרה או ברקמות סביבו. כאבי גב בנסיבות אלה מחמירים באופן קבוע ואפילו מנוחה אינה מפחיתה את הכאב. הכאבים מחמירים במיוחד בלילה. יש לפנות לחדר מיון לצורך אבחון וטיפול. עיכוב באבחון ובטיפול בגידול סרטני עלול לגרום לאובדן חיים.

היסטוריה של סרטן בעבר

מתי כאב גב צריך טיפול דחוף
מתי כאב גב צריך טיפול דחוף

חולה המתלונן על כאב גב וההיסטוריה הרפואית שלו כוללת מחלת סרטן חשוב להיות חשדניים. הדבר נכון שבעתיים עם הכאב אינו מגיב לטיפול או למנוחה. יש לעתים שהגידול הסרטני שולח גרורות לחוליות עמוד השדרה. הדבר הזה צריך להישלל באופן חד וברור לפני שאתם ממשיכים לטפל בחולה. יש לבצע בדיקות מתאימות כולל מיפוי עצמות ולהתנהל בהתאם לממצאים.

נוקשות ממושכת בבוקר

כאב גב שמתחיל לפני גיל 35 שאליו נלווים תסמינים נוספים עלולים להצביע על דלקת פרקים מערכתית אוטואימונית. בין התסמינים הנוספים נציין:

 • כאבים במעירים אתכם בלילה
 • נוקשות בוקר קשה ומתמשכת
 • שיפור בתסמינים בעקבות פעילות גופנית אך לא בגלל מנוחה

דוגמאות למחלות אוטואימוניות כוללות:

 • דלקת פרקים מקשחת. מחלה אוטואימונית זאת שכיחה יותר בקרב גברים ומתחילה לרוב לפני גיל 40. עלולה לפגוע גם באזורי גוף אחרים. גורמת לאובדן הדרגתי בטווחי התנועה של עמוד השדרה.
 • דלקת פרקים שגרונית ועוד

מיחושים פועמים בבטן

כאבי גב שאליהם נלווה כאב בטן פועם צריך לעורר את תשומת ליבכם. בעיקר נכונים הדברים כאשר ההיסטוריה הרפואית של החולה מצביע על חלק או כל גורמי הסיכון הבאים:

 • מעל גיל 65
 • לחץ דם גבוה
 • חולה בטרשת עורקים
 • עישון
 • סוכרתי
 • ויתר גורמי סיכון של מחלות עורקים

כל אלה צריכים לעלות את החשד למפרצת באב העורקים הביטני כגורם לכאבי הגב. בהפרעה זאת אב העורקים הביטני (אאורטה) השוכן סמוך לעמוד השדרה מתרחב ומייצר מעין בלון (Aneurysm). הכאב שנחוש הוא לרוב כאב פועם. עיכוב בזיהוי מפרצת באב העורקים עלול להוביל לקרע של המפרצת, דמם מסיבי ומוות מוקדם. חשוב לציין קרע כזה עלול להתרחש גם ללא כל סימן מקדים.

סיכום

כאבי גב הם מצב שכיח המשפיע על אנשים רבים ברחבי העולם. כאבים אלו יכולים לנבוע מסיבות שונות, כגון פציעה, ניוון, דלקת, זיהום, או צביטה של עצבי עמוד השדרה. כאבי גב יכולים להיות:

 • חריפים או כרוניים, בהתאם למשך וחומרת הסימפטומים
 • מסווגים כרדיקולריים או מופנים, בהתאם למקור ומיקום הכאב.

כאבי גב הזקוקים לטיפול דחוף קשורים בדרך כלל לליקויים נוירולוגיים חמורים או מתקדמים, כגון:

 • חולשה, חוסר תחושה או אובדן שליטה בשלפוחית השתן או במעיים

סימנים אלה עשויים להצביע על מצב חמור, כגון תסמונת זנב הסוס, לחץ על חוט השדרה או זיהום בעמוד השדרה. כאבי גב הדורשים טיפול דחוף עלולים להיגרם גם על ידי שבר, גידול או מפרצת.

האבחון והטיפול בכאבי גב תלויים בגורם הבסיסי ובהיסטוריה של המטופל, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול כירופרקטיקה הכוללת מניפולציה בעמוד השדרה, פעילות גופנית, תרופות, זריקות, ניתוח ועוד. מטרת הטיפול היא להקל על הכאב, לשפר את התפקוד ולמנוע סיבוכים.

References:

Ferreira GE et al. Efficacy and safety of antidepressants for the treatment of back pain and osteoarthritis: systematic review and meta-analysis. BMJ 2021;372:m4825

Urits I et al. Low Back Pain, a Comprehensive Review: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Curr Pain Headache Rep 2019;23(3):23

Shokri P et al. Non-spinal low back pain: Global epidemiology, trends, and risk factors. J Bodyw Mov Ther 2023 (in press)

Ghasemi M et al. Comparing the Effects of Core Stability and Williams Training on Dynamic Balance and Back Pain in Women With Chronic Back Pain. J Clin Diagn Res 2019;13(5):YC01-YC04

Lee JH et al. The effect of transcutaneous electrical nerve stimulation on low back pain: a meta-analysis of randomized controlled trials with trial sequential analysis. Eur J Pain 2020;24(8):1497-1510

Qaseem A et al. Noninvasive Treatments for Acute, Subacute, and Chronic Low Back Pain: A Clinical Practice Guideline From the American College of Physicians. Ann Intern Med 2017;166(7):514-530

Chou R et al. Diagnosis and Treatment of Low Back Pain: A Joint Clinical Practice Guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Ann Intern Med 2007;147(7):478-491

Maher C et al. Non-specific low back pain. Lancet 2017;389(10070):736-747

Foster NE et al. Prevention and treatment of low back pain: evidence, challenges, and promising directions. Lancet 2018;391(10137):2368-2383

van Tulder M et al. Updated method guidelines for systematic reviews in the Cochrane Back and Neck Group. Spine (Phila Pa 1976) 2014;39(16):1332-1341

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי – סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב…

כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאב ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.