מתי כאב גב מחייב טיפול דחוף

מתי כאב גב צריך טיפול דחוף
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מתי כאב גב מחייב טיפול דחוף? ישנן מספר אינדיקציות שמצביעות על כך שכאב גב זה צריך טיפול דחוף אחרת אתם מסתכנים בפגיעה חמורה באיכות החיים ואולי אף מסכנים את חייכם. על איזה כאב גב אנחנו מדברים פה? כאבי גב מסוימים עלולים לנבוע מפתולוגיות שזיהוי מאוחר מידי שלהן ובעקבות כך גם טיפול מאוחר בהן מסכן את איכות חייכם ולעתים אפילו את חייכם. כאבי גב על רקע "מסוכן" הוא לא עניין שכיח אך למרות זאת כול קלינאי צריך להכיר את הפתולוגיות הללו.

  הנטייה הבסיסית של הקלינאי הסביר היא לשלוח אתכם הביתה בטענה שאתם לא אמורים להתרגש והכאב הזה בגב יעלם במהרה בדיוק כפי שהוא הופיע. ואכן לרוב הם צודקים. ברוב המקרים כאב הגב שנכנס לחייכם נובע מנזקים מכניים כמו מתיחה או קרע של גיד או שריר, פריצת דיסק או קרע במיניסקוס. במצב הזה נוכל באמצעות מנוחה פעילה, התנהלות זהירה וטיפולים שמרניים כמו כירופרקטיקה להפחית בהדרגה את הכאב. חשוב במצב הזה לא לבזבז זמן על טיפולים לא יעילים. עם זאת במיעוט קטן של המקרים כאבי הגב עלולים להיגרם בגלל פתולוגיות המסוכנות. ועל כן כול קלינאי אמור להכיר את הסימנים והתסמינים של כול אחת מאותן הפרעות בריאותיות מסוכנות שעלולות לגרום לכאב הזה ולשלול אותן. אי הכרה של "הפתולוגיות המסוכנות" מסכנת את בריאות החולה ולפעמים אפילו את חייו.

  מתי כאב גב מחייב טיפול דחוף – רקע

  כאבי גב מהווים את אחת הבעיות הבריאותיות הקשות, העקשניות והשכיחות ביותר שאיתן מתמודד האדם המודרני. למעשה כול בני האדם נפגעו מתופעה בריאותית זאת בשלב כזה או אחר בחייהם. מחקרים רבים נערכו במטרה לאתר את הסיבות לכך שכאבים בחלק זה או אחר של עמוד השדרה והגב: צוואר, גב עליון, גב מרכזי או גב תחתון ואגן הפכו להיות חלק אינטגרלי מחייו של האדם המודרני. מגפה זאת של כאבי גב פוגעת באיכות החיים של החולים במגוון דרכים כולל בין היתר מונעת מהם לבצע פעילות גופנית על כול המשתמע מכך, גורמת להם להתבודדות חברתית, חושפת אותם להוצאות כלכליות כבדות ועוד. מגפה זאת בעיקר של כאבי גב תחתון גורמת גם לנזקים כלכליים לאומיים עצומים. ברמה הלאומית מדובר בתופעה מכבידה מאין כמוה.

  אובדן ההכנסות והעלויות העצומות בגין אובדן ימי עבודה, ביקורי רופאים, אשפוזים, טיפולים תרופתיים ואחרים וניתוחים נוגסים בתקציבי הבריאות המצומצמים ומקשים על הפניית תקציבים לכיוונים אחרים. ברוב המקרים כאבי הגב הם תוצאה של מתיחת שריר קלה ועל כן צפויים לחלוף תוך ימים ספורים אך לעתים הם עלולים להיגרם מסיבות משמעותיות ודרמטיות יותר כולל בין היתר בגלל שבר או שברים בחוליות עמוד השדרה, סרטן הפוגע בעמוד השדרה, דלקת זיהומית המתפתחת בעמוד השדרה או כמובן דלקת פרקים אוטואימונית מערכתית. סוג זה של גורמים לכאבי גב חייב אבחון וטיפול מהירים כדי לצמצם את הסיכון לתוצאות מרחיקות לכת. להלן מתי כאב גב מחייב טיפול דחוף?

  כאבים בגב המחייבים טיפול בדחיפות

  כאבים בגב שנלווה להם חום

  חום הנלווה לכאבי גב עלול להצביע על זיהום בכליות או על זיהום באזור אחר בעמוד השדרה. דלקת זיהומית בעמוד השדרה או בסביבתו הקרובה עלולה להתקיים זמן רב בטרם תאובחן. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים אזור מוגדר של כאב, כאב עמוק ועקבי, עמוד שדרה נוקשה ולפעמים כאמור גם חום ותחושת חולי כללית. יש לפנות לרופא כדי לקבוע אם אכן ישנו זיהום ולהתחיל טיפול אנטיביוטי וריפוי הזיהום.

  כאבי גב עם אובדן שליטה על הסוגרים

  כאבי גב שנלווה לו אובדן שליטה על הסוגרים נובע לרוב מתסמונת זנב הסוס. תסמונת זנב הסוס נגרמת על רקע של לחץ הנוצר על החלק התחתון של חוט השדרה. הלחץ הזה נגרם לרוב בגלל פריצת דיסק, שבר בעמוד השדרה על רקע טראומטי, גידול סרטני ועוד. הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת הכוללים קושי לשלוט בסוגרים חולשה ברגליים והירדמות סביב אברי המין והישבנים. יש לפנות לחדר מיון לצורך ניתוח מידי להסרת הלחץ מעל חוט השדרה. עיכוב במתן טיפול עלול לגרום בין היתר לאובדן קבוע של השליטה על הסוגרים.

  כאבים בגב שהחלו לאחר טראומה רצינית

  כאבי גב שהחלו לאחר טראומה רצינית עלולים להעיד על נזקים טראומטיים בעמוד השדרה כולל בין היתר שברים בעמוד השדרה, קרעים של רקמות שונות ועוד. שבר בעמוד השדרה וחוסר היציבות של עמוד השדרה שעלולה להתפתח עקב כך מסכנים את השלמות של חוט השדרה ומעלים את הסיכון להתפתחות נזקים נוירולוגיים קשים. יש לפנות לחדר מיון לצורך אבחון ובמידת הצורך לטיפול כירורגי מהיר.

  כאבי גב יחד עם אובדן משקל בלתי מוסבר

  כאבי גב ואובדן משקל בלתי מוסבר עלולים להצביע על סרטן בעמוד השדרה או ברקמות סביבו. כאבי גב בנסיבות אלה מחמירים באופן קבוע ואפילו מנוחה אינה מפחיתה את הכאב. הכאבים מחמירים במיוחד בלילה. יש לפנות לחדר מיון לצורך אבחון וטיפול. עיכוב באבחון גידול סרטני ובטיפול בו עלול לגרום לאובדן חיים.

  כאבי גב עם היסטוריה של סרטן בעבר

  מתי כאב גב צריך טיפול דחוף
  מתי כאב גב צריך טיפול דחוף

  כאשר החולה לפניכם מתלונן על כאבי גב וההיסטוריה הרפואית שלו מצביעה על מחלת סרטן תתחילו להיות חשדניים. הדבר נכון שבעתיים עם הכאב אינו מגיב לטיפול או למנוחה. יש לעתים שהגידול הסרטני שולח גרורות לחוליות עמוד השדרה. הדבר הזה צריך להישלל באון חד וברור לפני שאתם ממשכים לטפל בחולה. יש לבצע בדיקות מתאימות כולל מיפוי עצמות ולהתנהל בהתאם לממצאים.

  כאבי גב גורמים לנוקשות ממושכת בבוקר

  כאבי גב שמתחילים לפני גיל 35 שאליהם נלווים סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים במעירים אתכם בלילה, נוקשות בוקר קשה ומתמשכת ושיפור בתסמינים כתוצאה מפעילות אך לא בגלל מנוחה עלולים להצביע על דלקת פרקים מערכתית אוטואימונית כגון דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים שגרונית ועוד. דלקת חוליות מקשחת שכיחה יותר בקרב גברים ומתחילה לרוב לפני גיל 40. עלולה לפגוע גם באזורי גוף אחרים. גורמת לאובדן הדרגתי בטווחי התנועה של עמוד השדרה.

  כאבי גב עם כאבי בטן פועמים

  כאבי גב שאליהם נלווים כאבי בטן פועמים כאשר ההיסטוריה הרפואית של החולה מצביע על חלק או כול גורמי הסיכון כולל מעל גיל 65, לחץ דם גבוה, חולי טרשת עורקים, עישון, סוכרתי ויתר גורמי סיכון של מחלות עורקים צריכים לעלות את החשד למפרצת באב העורקים הבטני כגורם לכאבי הגב. מפרצת באב העורקים הבטני היא למעשה תופעה שבה אב העורקים הבטני (אאורטה) השוכן סמוך לעמוד השדרה מתרחב ומייצר מעין בלון (Aneurysm). הכאב שנחוש הוא לרוב כאב פועם. עיכוב בזיהוי מפרצת באב העורקים עלול להוביל לקרע של המפרצת, דמם מסיבי ומוות מוקדם. חשוב לציין קרע כזה עלול להתרחש גם ללא כול סימן מקדים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר

   פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

   פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק