כאבי גב בגלל דלקת זיהומית בגב

כאבי גב זיהום בעמוד השדרה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב בגלל דלקת זיהומית בגב אינם שכיחים אך חשוב להיות מודע להפרעה בריאותית זאת. כאבי גב הן מהבעיות השכיחות ביותר לאדם. כאבים בגב שהחלו מאז הזדקפות האדם ואף לפני כן נגרמים בגלל מגוון סיבות וגורמי סיכון. לרוב הגורם לכאבי הגב הנו מכאני אך חשוב שהקלינאי יבצע אבחנה מבדלת כדי לאשר זאת. אבחנה מבדלת חייבת לכלול בין היתר את האפשרות שהגורם לכאבים הללו עלול להיות:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • דלקת זיהומית בעמוד השדרה הקרויה אוסטאומיאליטיס של עמוד השדרה (Vertebral osteomyelitis)

  הדלקת הזיהומית בגב מקוטלגת על פי מיקום הזיהום ובכלל זה:

  • זיהום בדיסק הבין חולייתי
  • בתעלת עמוד השדרה והרקמות בסמיכות
  • או זיהום בחוליות עמוד השדרה

  דלקת זיהומית בעמוד השדרה עלולה להתפתח בגלל חיידק או בגלל פטרייה. הכאב בגב נגרם לרוב בגלל נזק הנובע ממאמץ חד פעמי, ממאמץ נשנה או בגלל חבלה. מדריך שפורסם לאחרונה מזכיר שגם דלקת זיהומית עלולה לגרום לכאבי גב. בין גורמי הסיכון להתפתחות דלקת זיהומית בעמוד השדרה נמנה:

  • ניתוח גב

  דלקת זיהומית בגב יכולה להתפתח בפרק הזמן של 3 ימין ועד 3 חודשים מיום הניתוח. יש לאבחן במהירות התפתחות דלקת זיהומית בגב. אבחון לקוי או מאוחר עלולים להוביל להתפתחות הרס מקומי, שיתוק ואפילו מוות.

  כאבי גב בגלל דלקת זיהומית בגב – רקע

  כאבי גב עלולים להתפתח ממגוון רחב של סיבות. אחת הסיבות הפחות שכיחות היא זיהום בעצם בשל חדירת חיידק לזרם הדם, והגעתו לאחד מחלקי עמוד השדרה, אחת החוליות או אחד הדיסקים הבין חולייתיים. אך חשוב לזכור שלא תמיד ברור מה מקור הזיהום ולמעשה ובקרב 30% – 70% מכלל החולים עם דלקת זיהומית בגב לא ברור מה מקור הזיהום. דלקת זיהומית של עמוד השדרה שכיחה יותר בקרב ילדים צעירים או אנשים מבוגרים וזקנים. על פי הנתונים הסטטיסטיים המתפרסמים בארצות הברית בין 26,170  ועד 65,000 בני אדם סובלים כול שנה מדלקת זיהומית של עמוד השדרה (Vertebral osteomyelitis). השכיחות של מורסה אפידורלית (Epidural abscess) בעמוד שדרה נאמדת בעד 2 מקרים בשנה יחד אך עם זאת 5%-18 מכלל החולים הסובלים מזיהום בעמוד השדרה יפתחו גם מורסה אפידורלית.

  זיהום בעצם (אוסטאומיאליטיס) או זיהום בעמוד השדרה (Vertebral osteomyelitis) נגרם לרוב על ידי חיידק מסוג סטפילוקוקוס או זן שונה של סטרפטוקוק המועבר מזיהום אחר בגוף או חודר לגוף דרך פצע חיצוני. הזיהום שכיח יותר בקרב ילדים וקשישים או בגיל אחר בקרב אנשים עם ליקוי במערכת החיסונית על רקע חולי אחר. בין גורמי הסיכון להתפתחות דלקת זיהומית בגב נמנה מעל גיל 50, הזרקת סמים לתוך הורידים, השתלת איברים, סוכרת, איידס, דלקת פרקים שגרונית, שימוש ממושך בסטרואידים, אלכוהוליזם, תזונה לקויה או תת תזונה, סרטן  ועוד. גורם סיכון מרכזי לדלקת זיהומית בגב הוא ניתוח גב. זיהום מתפתח ב1%-4% מהניתוחים. זיהום יכול להתפתח בגב שלושה ימים לאחר הניתוח ולפעמים עד שלושה חודשים לאחר הניתוח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים

   כאבי גב בגלל דלקת זיהומית בגב
   כאבי גב בגלל דלקת זיהומית בגב

   סימנים ותסמינים של חולי זה מתפתחים באופן הדרגתי ועלולים לכלול:

   • חום
   • נפיחות מקומית
   • אדמומיות
   • הזעות ליליות
   • כאבי גב חריפים שתנועה מעצימה אותם ואף מפריעים לישון
   • צליעה
   • הליכה מעוותת ועוד
   • הזנחה עלולה להוביל להתפתחות שיתוק ואף למוות

   למרות היעילות של הטיפולים בזיהומים שיעור מקרי המוות לאחר זיהום נאמד בארצות הברית בעד 20% מהמקרים. דלקת זיהומית בגב שאינה מטופלת או אינה מגיבה לטיפול תרופתי מתפתחת במספר שלבים. ראשית החולה מתלונן על כאבי גב חמורים, עם חום וכאב מקומי באזור הזיהום בעמוד השדרה. בשלב הבא התלונן החולה על השלכות כאב ממקום הזהום במורד הגפה. לאחר מכן יאבד החולה את את היכולות המוטוריות של השרירים ואת השליטה על הסוגרים. בשלב הבא יהפוך החולה להיות משותק ולעתים גם עלול למות.

   אבחון

   במהלך לקיחת ההיסטוריה נלמד הכול אודות התפתחות הסימנים והתסמינים כולל מתי החלו, כיצד החלו. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ובכלל זה מחלות רקע, אשפוזים, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ממושכים, צריכת סמים, שתיית אלכוהול, תזונה ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נבדוק את האזור הרלוונטי בעמוד השדרה כולל נערוך בדיקה של עמוד השדרה המותני, בדיקה של עמוד השדרה הצווארי ובדיקה של עמוד השדרה הטורקלי. ובכלל זה נתבונן, נמשש ונניע אותו.

   לצורך אבחון ניעזר במגוון בדיקות כולל בדיקות דם: שקיעת דם מוחשת, בדיקה של כדוריות הדם הלבנות, תרבית דם. בדיקות הדמיה: צילום רנטגן (יראה את הפגיעה רק לאחר 10 – 14 ימים), מיפוי עצמות (עם טכנציום), CT  ,MRI וביופסיה.

   טיפול בזיהום הגורם כאבי גב

   הטיפול במחלה כולל מתן אנטיביוטיקה או מתן תרופות נגד זיהום פטרייתי במספר אופנים. בחלק ניכר מהמקרים נדרשת גם התערבות כירורגית. בין המטרות של טיפול כירורגי נמנה: הסרת תאי העצם המזוהמים, שיפור זרימת הדם לרקמה המזוהמת וייצוב את עמוד השדרה (ניתוח קיבוע).

   Infectious Diseases Society of America, July 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה