הדמיה בגלל כאבי גב לרוב מיותר

הדמיה עבור כאבי גב לרוב מיותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הדמיה בגלל כאבי גב לרוב מיותר! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה.

  כאבי גב מהווים בעיה שכיחה ביותר המוגדרת על ידי מומחי בריאות כמגפה. כאבים בגב ובעיקר בגב התחתון גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של החולים ובהפסדים כספיים אישיים ולאומיים אדירים. ברוב המקרים כאשר חולה מתלונן על כאבי גב הוא נשלח מידית לבצע צילום רנטגן של גבו ולפעמים גם צילום CT או MRI. מתברר שברוב המכריע של המקרים הדמיה לכאבי גב אינו משנה את אופן הטיפול בחולה. המומחים ממליצים לצמצם את הבדיקות.

  הדמיה בגלל כאבי גב לרוב מיותר – רקע

  על פי ההמלצות של החוקרים מהמרכז לטיפולים רפואיים מבוססי הוכחות באוניברסיטת בריאות ומדע במדינת אורגון בארצות הברית (Oregon Health & Science University) אין צורך לבצע אוטומטית הדמיה לכאבי גב לכול חולה המתלונן על כאבים. יש להפעיל שיקול דעת ורק במקרים שבהם יש חשד לפתולוגיה המצדיקה את החשיפה לקרינה ואת העלויות של הבדיקה יש לבצעה. בעקבות המחקר הזה מספר גופים בארצות הברית כולל החברה האמריקאית לכאב (American Pain Society) והקולג' האמריקאי לרופאים (American College of Physicians) אמצו פרוטוקול טיפולים חדש בחולים עם כאבי גב. הכללים החדשים טוענים שצריך להסתמך פחות על צילומי רנטגן ושאר אמצעי הדמיה ויותר על אמצעים המבוססים על הוכחות.

  הדמיה בגלל כאבי גב – חסרונות

  קרינה

  כבר בשנת 2005 פרסמה האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב (National Academy of Sciences) את המלצותיה לגבי רמות הסיכון לבריאות בעת חשיפה לקרינה מייננת. בבסיס המלצות טוענים חוקרי האקדמיה שגם רמה מינימלית של קרינה מייננת עלולה להזיק לתאי הגוף. הנזק יכול להופיע באופן חד (מוות של התא) או באופן של התפתחות של נזקים מצטברים לאורך שנים של מוטציות בחומר הגנטי ושיבושים במנגנוני השכפול של התאים ועוד. כמובן שככול שכמות הקרינה עולה כך גם עולה הסיכון לנזק משמעותי יותר.

  עלויות

  הדמיה בגלל כאבי גב לרוב מיותר
  הדמיה בגלל כאבי גב לרוב מיותר

  הרפואה המודרנית יקרה להחריד. הרבה מידי אנשים ברחבי העולם לא יכולים להרשות לעצמם טיפולים רפואיים בסיסיים. אחד הגורמים ליוקר הזה הוא השימוש האינטנסיבי, ברוב המקרים, ללא צורך אמתי בהדמיה. הדמיה לכאבי גב היא עניין יקר. דימות MRI דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imagingׂ) עולה אלפי שקלים, בדיקת CT עולה מאות שקלים וכך הלאה. ההוצאות יכולות להיחסך כדי שאפשר להוציא אותן על בדיקות חיוניות יותר וטיפולים מצילי חיים.

  ממצאים לא רלוונטיים

  רוב בני האדם שיעברו סריקת MRI או CT השתוממו לגלות את כמות "הליקויים" שימצאו. שינויים ניווניים, בלטי דיסק, עקמת, כתמים "חשודים". הבעיה היחידה עם הממצאים האלו היא שהם אינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. לא הם גרמו לסימנים ותסמינים שעליהם הוא מתלונן. אז מה הבעיה הגדולה בזה שמגלים, במקרה, מספר ממצאים שאינם רלוונטיים לבעיית בחולה? ובכן, הרבה מאוד דאגות נגרמות בגלל ממצאים חסרי חשיבות וגרוע יותר הרבה מאוד טיפולים ולפעמים אפילו ניתוחים נעשים בעקבות גילוי הממצאים הללו. הרבה מידי פעמים הרופא שבודק את תלונתו של החולה וצריך להחליט על המשך טיפול אינו יודע שהממצאים לא רלוונטיים לתלונת החולה ולכן הוא ממליץ על ניתוח מיותר ומסוכן.

  הדמיה בגלל כאבי גב רק כשצריך

  כאבי גב אינם מהווים בהכרח התוויה לביצוע הדמיה לכאבי גב וכך גם לגבי כאבי ברכיים או כאב בכול אזור אחר במערכות שרירי ושלד. השימוש באמצעי דימות צריך להישמר רק למקרים שבהם יש חשד שבבסיס התלונה של החולה יש פתולוגיה נוירולוגית או פתולוגיה משמעותית אחרת בעמוד השדרה או במקום אחר בגוף. בין היתר יש להפנות את החולה לביצוע דימות כאשר ישנם סימנים ותסמינים שעלולים להעיד על נזקים משמעותיים לעתים אפילו מסכני חיים. בין התסמונות שהחשד לקיומן מחייב הפניה להדמיה נמנה שבר (Fracture ), מפרצת או קרע מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm or Dissection), חשש לסרטן (Cancer), חשש לדלקת זיהומית (Infection), תסמונת זנב הסוס (Cauda Equina Syndrome), חולשת שרירים (Motor weakness) ועוד.

  MRI או CT מה עדיף?

  בדיקת MRI היא הבדיקה המדויקת ביותר לזיהוי פתולוגיות ופגיעות במפרקים וברקמות סביבן כולל גידים, סחוסים, רצועות ועוד. בדיקת MRI גם אינה כרוכה בקרינה. בדיקה זאת יעילה במיוחד במצבים של תאונות חבלות ופציעות ספורט. MRI הוא מכשיר מועדף בכול הנוגע לבדיקת בעיות שגרתיות בעמוד השדרה כגון נזקים לדיסק הבין חולייתי, לחץ על חוט השדרה או לחץ על שורש עצב. כמו כן MRI ידגים טוב יותר את רוב הליקויים המולדים של עמוד השדרה וחוט השדרה. חשוב לזכור שבדיקת MRI נחשבת לבדיקה יקרה.

  נעדיף לבצע CT כאשר החולה שלפנינו לא יכול לעבור בדיקת MRI (שתלים מתכתיים), כאשר אנו חושדים בנזקים גרמיים כגון שברים, דפורמציות של עמוד השדרה כגון עקמת, תזוזה של חוליה (Spondylolysis/Spondylolisthesis) ועוד. חשוב לזכור שמדובר בבדיקה זולה יחסית אך כרוכה בקרינה גדולה.

  Nov. 2011 journal of orthopedic & sports physical therapy

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב