הדמיה לכאבי גב לרוב אין צורך
בדיקות הדמיה לרוב אין צורך

הדמיה לכאבי גב לרוב אין צורך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הדמיה לכאבי גב – לרוב אין צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה.

כאבי גב מהווים בעיה שכיחה ביותר הגורמת לפגיעה קשה הכרוכה בפגיעה קשה באיכות החיים של החולים ובהפסדים כספיים אישיים ולאומיים. ברוב המקרים כאשר חולה מתלונן על כאבי גב הוא נשלח מידית לבצע צילום רנטגן של גבו ולפעמים גם צילום CT או MRI. מתברר שברוב המכריע של המקרים הדמיה לכאבי גב אינו משנה את אופן הטיפול בחולה. המומחים ממליצים לצמצם את הבדיקות.

הדמיה לכאבי גב לרוב אין צורך – רקע

על פי ההמלצות של החוקרים מהמרכז לטיפולים רפואיים מבוססי הוכחות באוניברסיטת בריאות ומדע במדינת אורגון בארצות הברית (Oregon Health & Science University) אין צורך לבצע אוטומטית הדמיה לכאבי גב לכול חולה המתלונן על כאבים. יש להפעיל שיקול דעת ורק במקרים שבהם יש חשד לפתולוגיה המצדיקה את החשיפה לקרינה ואת העלויות של הבדיקה יש לבצעה.  בעקבות המחקר הזה מספר גופים בארצות הברית כולל החברה האמריקאית לכאב (American Pain Society) והקולג’ האמריקאי לרופאים (American College of Physicians) אמצו פרוטוקול טיפולים חדש בחולים עם כאבי גב. הכללים החדשים טוענים שצריך להסתמך פחות על צילומי רנטגן ושאר אמצעי הדימות ויותר על אמצעים המבוססים על הוכחות.

כבר בשנת 2005 פרסמה האקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב (National Academy of Sciences) את המלצותיה לגבי רמות הסיכון לבריאות בעת חשיפה לקרינה מייננת. בבסיס המלצות טוענים חוקרי האקדמיה שגם רמה מינימאלית של קרינה מייננת עלולה להזיק לתאי הגוף. הנזק יכול להופיע באופן חד (מוות של התא) או באופן של התפתחות של נזקים מצטברים לאורך שנים של מוטציות בחומר הגנטי ושיבושים במנגנוני השכפול של התאים ועוד. כמובן שככול שכמות הקרינה עולה כך גם עולה הסיכון לנזק משמעותי יותר.

הדמיה לכאבי גב – חסרונות נוספים

עלויות

בדיקות הדמיה לרוב אין צורךהרפואה המודרנית יקרה להחריד. הרבה מידי אנשים ברחבי העולם לא יכולים להרשות לעצמם טיפולים רפואיים בסיסיים. אחד הגורמים ליוקר הזה הוא השימוש האינטנסיבי, ברוב המקרים, ללא צורך אמתי בדימות. הדמיה לכאבי גב היא עניין יקר. דימות MRI עולה אלפי שקלים, בדיקת CT עולה מאות שקלים וכך הלאה. ההוצאות יכולות להיחסך כדי שאפשר להוציא אותן על בדיקות חיוניות יותר וטיפולים מצילי חיים.

ממצאים לא רלוונטיים

רוב בני האדם שיעברו סריקת MRI או CT השתוממו לגלות את כמות “הליקויים” שימצאו. שינויים ניווניים, בלטי דיסק, עקמת, כתמים “חשודים”. הבעיה היחידה עם הממצאים האלו היא שהם אינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. לא הם גרמו לסימנים ותסמינים שעליהם הוא מתלונן. אז מה הבעיה הגדולה בזה שמגלים, במקרה, מספר ממצאים שאינם רלוונטיים לבעיית בחולה? ובכן, הרבה מאוד דאגות נגרמות בגלל ממצאים חסרי חשיבות וגרוע יותר הרבה מאוד טיפולים ולפעמים אפילו ניתוחים נעשים בעקבות גילוי הממצאים הללו. הרבה מידי פעמים הרופא שבודק את תלונתו של החולה וצריך להחליט על המשך טיפול אינו יודע שהממצאים לא רלוונטיים לתלונת החולה ולכן הוא ממליץ על ניתוח מיותר ומסוכן.

הדמיה לכאבי גב רק כשצריך

כאבי גב אינם מהווים בהכרח התוויה לביצוע הדמיה לכאבי גב וכך גם לגבי כאבי ברכיים או כאב בכול אזור אחר במערכות שרירי ושלד. השימוש באמצעי דימות צריך להישמר רק למקרים שבהם יש חשד שבבסיס התלונה של החולה יש פתולוגיה נוירולוגית או פתולוגיה משמעותית אחרת בעמוד השדרה או במקום אחר בגוף. בין היתר יש להפנות את החולה לביצוע דימות כאשר ישנם סימנים ותסמינים שעלולים להעיד על נזקים משמעותיים לעתים אפילו מסכני חיים. בין התסמונות שהחשד לקיומן מחייב הפניה לדימות נמנה שבר (Fracture ), מפרצת או קרע מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm or Dissection), חשש לסרטן (Cancer), חשש לדלקת זיהומית (Infection), תסמונת זנב הסוס (Cauda Equina Syndrome), חולשת שרירים (Motor weakness) ועוד.

MRI או CT

בדיקת MRI  היא הבדיקה המדויקת ביותר לזיהוי פתולוגיות ופגיעות במפרקים וברקמות סביבן כולל גידים, סחוסים, רצועות ועוד. בדיקת MRI גם אינה כרוכה בקרינה. בדיקה זאת יעילה במיוחד במצבים של תאונות חבלות ופציעות ספורט. MRI הוא מכשיר מועדף בכול הנוגע לבדיקת בעיות שגרתיות בעמוד השדרה כגול נזקים לדיסק הבין חולייתי, לחץ על חוט השדרה או לחץ על שורש עצב. כמו כן MRI ידגים טוב יותר את רוב הליקויים המולדים של עמוד השדרה וחוט השדרה. חשוב לזכור שבדיקת MRI נחשבת ךבדיקה יקרה.

נעדיף לבצע CT כאשר החולה שלפנינו לא יכול לעבור בדיקת MRI (שתלים מתכתיים), כאשר אנו חושדים בנזקים גרמיים כגון שברים, דפורמציות של עמוד השדרה כגון עקמת, תזוזה של חוליה (Spondylolysis/Spondylolisthesis) ועוד. חשוב לזכור שמדובר בבדיקה זולה יחסית אך כרוכה בקרינה גדולה.

Nov. 2011 journal of orthopedic & sports physical therapy

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי

  סטרואידים לכאבי גב יוצרים סיכון לשברים! כאבי גב הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה מהווים בעיה שכיחה ביותר.…

 • מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון

  כאב גב? מניפולציה וספורט נמצאו יעילים יותר מספורט בלבד בטיפול בכאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה בקרב…

 • כאבי גב תחתון? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקט לכאבי גב תחתון עושה הבדל! אלו מסקנותיו של מחקר שנערך בקרב חיילים אמריקאים שסבלו מכאבים גב תחתון. החיילים חולקו…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי גב תחתון

  לנסט על כאבי גב תחתון היא סדרת מאמרים על כאבי גב תחתון שהתפרסמה בירחון הרפואי היוקרתי - לנסט. מאמרים אלו…

 • מה זה כאבי גב תחתון

  מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו הוא המאמר הראשון בסדרת המאמרים של הירחון…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן