נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן! השימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים, בררניים ושאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות האלה לטיפול למשל בכאבי גב עלול להיות כרוך בתופעות לוואי כולל בין היתר:

  • אירועי הלב וכלי הדם.
  • תופעות לוואי קשות במערכת העיכול
  • ואף מוות

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מעלים במקרים נדירים גם את הסיכון:

  • לפגיעה כלייתית
  • יתר לחץ דם
  • צבירת נוזלים ועוד

המעבר לתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים המעכבים בררנית את האנזים COX2 לא מונע תופעות הלוואי.

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן – רקע

השימוש בתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים נעשה לצורך טיפול בכאבים חריפים וכאבים כרוניים. בין היתר ניתנת תרופה זאת לחולים הסובלים:

מדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis)

ואכן תרופות אלה יעילות בהפחתת הכאבים. יחד עם זאת השימוש בתרופות אלה כרוך בעלייה מדאיגה בשכיחות האירועים במערכת הלב וכלי הדם. תופעות לא רצויות אלה עלולה להיות תוצאת לוואי לשימוש:

  • בתרופות הלא בררניות (nonselective NSAIDs)
  • או התרופות נוגדות הדלקת הבררניות (selective NSAIDs)

חשוב על כן לצמצם את השימוש למינימום הכרחי ובמקביל לקחת בחשבון את פרק הזמן שבו נמשך הטיפול. שלא כמו תופעות הלוואי של מערכת העיכול שעלולות להתפתח בסמיכות לתחילת הטיפול בתרופות אלה הסיכון להתפתחות פגיעה במערכת הלב וכלי הדם כגון אוטם שריר הלב, שבץ מוחי או מוות לבבי פתאומי מתרחשים לעתים נדירות בטיפול קצר מועד. במחקר (Circulation, 2011) נמצא שגם נטילה קצרת מועד של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מעלה הסיכון להישנות אוטם שריר הלב ובשל כך אף למוות.

אחת הדרכים להפחית את השימוש בתרופות נוגדות דלקת היא הפנייה של החולים הסובלים מכאבי גב, כאבי צוואר ושאר כאבי מפרקים לטיפול כירופרקטי. מחקרים שונים הראו כיצד טיפול מסוג זה מצמצם את השימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים.

טיפול כירופרקטי

רוב האנשים המחפשים דרכי ריפוי שאינם כוללות שימוש בתרופות מגיעים בסופו של דבר לכירופרקט. כ- 22 מיליוני אמריקאים מטופלים כל שנה על ידי כירופרקטים. שליש מהפונים לכירופרקט עושים זאת בשל כאבי גב הנגרמים מאורח חיים יושבני, מתאונות דרכים מפציעות ספורט ועוד. שני שליש מהטיפולים הכירופרקטים ניתנים בשל בעיות אחרות ובכלל זה כאבי צוואר, כאבים בגפיים העליונות והגפיים התחתונות, כאבי ראש, כאבי לסתות ועוד.  מטרת הטיפול של הכירופרקט היא קודם כל הפחתת הכאב והחלמה של הרקמה הכואבת ולאחר מכן שיקום. להשגת מטרתו עושה הכירופרקט שימוש בציוד מתקדם כגון לייזר וגלי הלם, במגוון רחב של טכניקות ידניות חדישות וקדומות ובהדרכה בתחומים של ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית.

המחקר

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים
נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

למרות שחברות התרופות מנסות למנוע או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים ההצלחה שלהן היא חלקית בלבד. ריבוי תופעות הלוואי הנלוות לטיפול באמצעות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוגים שונים הוביל למחקר הנוכחי ששם לו למטרה להעריך את חומרת הסיכון להתפתחות ראשונה של אוטם שריר הלב בעקבות טיפול בתרופות הללו.

שיטות המחקר

החוקרים ערכו סקר מקיף בין השנים 2000 – 2003 במרפאות יום בפינלנד. במהלך התקופה הזאת אושפזו 33,309 חולים עם אוטם שריר הלב שהתפתח אצלם לראשונה. 138,949 בני אדם בגיל מין דומים שימשו כקבוצת ביקורת.

מסקנות המחקר

המחקר המקיף הנוכחי קבע כול התרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים מגבירים את הסיכון להתקפי לב. על פי המחקר לא משנה לאיזה דור של תרופות אנטי דלקתיות או כמה חדישות התרופות שאתם צורכים בכול מקרה ישנה עלייה קלה בסיכון ללקות באוטם שריר הלב. לאחר הפסקת נטילת התרופות רמת הסיכון פוחתת באופן הדרגתי.

מסקנות החוקרים

אלו ממצאי המחקר השוואתי הגדול מסוגו שנערך בנושא הזה, בהשתתפות מעל 170.000 בני אדם. לאור ממצאים אלו ממליצים החוקרים לשקול היטב את השימוש בתרופות האנטי דלקתיות שאינן סטרואידים שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים.

European Heart Journal, Volume 27, Issue 14, 2 July 2006, Pages 1657–1663

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

סיאסטה עושה טוב ללב

סיאסטה עושה טוב ללב

סיאטסטה עושה טוב ללב. שנת הצהריים הטובה והישנה הולכת ונעלמת מהנוף האנושי. לחץ הזמנים שבו מתנהל אורח החיים המודרני לא מותיר זמן לכך. חבל, מתברר שההפסד כולו שלנו. על פי המחקר הנוכחי שינה קצרה בשעות הצהריים תורמת לבריאות. 

כאבי גב תחתון בהריון טיפול

כאבי גב תחתון בהריון טיפול

כאבי גב תחתון בהריון? טיפול לאחר אבחון מדוקדק חשוב להריון וללידה בטוחים. מלבד במקרים קלים, התפתחות סימנים ותסמינים בעמוד השדרה והאגן של האישה ההרה מחייבים אבחון ובמידת הצורך טיפול ללא דיחוי כדי למנוע התפתחות נזקים כרוניים וקושי בלידה.

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

שומנים וחלבונים למניעת סוכרת

ארוחת בוקר והסיכון לסוכרת העסיקו את החוקרים במחקר המסוקר כאן. מסקנת החוקרים הייתה שארוחת בוקר מפחיתה את הסיכון לחלות בסוכרת. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם ובכך מרחיקה את הסוכרת.