נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן! השימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים, בררניים ושאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות האלה לטיפול למשל בכאבי גב עלול להיות כרוך בתופעות לוואי כולל בין היתר:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • אירועי הלב וכלי הדם.
  • תופעות לוואי קשות במערכת העיכול
  • ואף מוות

  נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מעלים במקרים נדירים גם את הסיכון:

  • לפגיעה כלייתית
  • יתר לחץ דם
  • צבירת נוזלים ועוד

  המעבר לתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים המעכבים בררנית את האנזים COX2 לא מונע תופעות הלוואי.

  נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן – רקע

  השימוש בתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים נעשה לצורך טיפול בכאבים חריפים וכאבים כרוניים. בין היתר ניתנת תרופה זאת לחולים הסובלים:

  מדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis)

  ואכן תרופות אלה יעילות בהפחתת הכאבים. יחד עם זאת השימוש בתרופות אלה כרוך בעלייה מדאיגה בשכיחות האירועים במערכת הלב וכלי הדם. תופעות לא רצויות אלה עלולה להיות תוצאת לוואי לשימוש:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • בתרופות הלא בררניות (nonselective NSAIDs)
   • או התרופות נוגדות הדלקת הבררניות (selective NSAIDs)

   חשוב על כן לצמצם את השימוש למינימום הכרחי ובמקביל לקחת בחשבון את פרק הזמן שבו נמשך הטיפול. שלא כמו תופעות הלוואי של מערכת העיכול שעלולות להתפתח בסמיכות לתחילת הטיפול בתרופות אלה הסיכון להתפתחות פגיעה במערכת הלב וכלי הדם כגון אוטם שריר הלב, שבץ מוחי או מוות לבבי פתאומי מתרחשים לעתים נדירות בטיפול קצר מועד. יחד עם זאת במחקר שפורסם בירחון הרפואי Circulation בשנת 2011 נמצא שגם נטילה קצרת מועד של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים העלתה את הסיכון להישנות אוטם שריר הלב וכתוצאה מכך אף למוות.

   אחת הדרכים להפחית את השימוש בתרופות נוגדות דלקת היא הפנייה של החולים הסובלים מכאבי גב, כאבי צוואר ושאר כאבי מפרקים לטיפול כירופרקטי. מחקרים שונים הראו כיצד טיפול מסוג זה מצמצם את השימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים.

   טיפול כירופרקטי

   רוב האנשים המחפשים דרכי ריפוי שאינם כוללות שימוש בתרופות מגיעים בסופו של דבר לכירופרקט. כ- 22 מיליוני אמריקאים מטופלים כל שנה על ידי כירופרקטים. שליש מהפונים לכירופרקט עושים זאת בשל כאבי גב הנגרמים מאורח חיים יושבני, מתאונות דרכים מפציעות ספורט ועוד. שני שליש מהטיפולים הכירופרקטים ניתנים בשל בעיות אחרןות ובכלל זה כאבי צוואר, כאבים בגפיים העליונות והגפיים התחתונות, כאבי ראש , כאבי לסתות ועוד.  מטרת הטיפול של הכירופרט היא קודם כל הפחתת הכאב והחלמה של הרקמה הכואבת ולאחר מכן שיקום. להשגת מטרתו עושה הכירופרקט שימוש בציוד מתקדם כגון לייזר וגלי הלם, במגוון רחב של טכניקות ידניות חדישות וקדומות ובהדרכה בתחומים של ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית.

   המחקר

   נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים
   נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

   למרות שחברות התרופות מנסות למנוע או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים ההצלחה שלהן היא חלקית בלבד. ריבוי תופעות הלוואי הנלוות לטיפול באמצעות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוגים שונים הוביל למחקר הנוכחי ששם לו למטרה לאמוד את חומרת הסיכון להתפתחות ראשונה של אוטם שריר הלב בעקבות טיפול בתרופות הללו.

   שיטות המחקר

   החוקרים ערכו סקר מקיף בין השנים 2000 – 2003 במרפאות יום בפינלנד. במהלך התקופה הזאת אושפזו 33,309 חולים עם אוטם שריר הלב שהתפתח אצלם לראשונה. 138,949 בני אדם בגיל מין דומים שימשו כקבוצת ביקורת.

   מסקנות המחקר

   המחקר המקיף הנוכחי קבע כול התרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים מגבירים את הסיכון להתקפי לב. על פי המחקר לא משנה לאיזה דור של תרופות אנטי דלקתיות או כמה חדישות התרופות שאתם צורכים בכול מקרה ישנה עלייה קלה בסיכון ללקות באוטם שריר הלב. לאחר הפסקת נטילת התרופות רמת הסיכון פוחתת באופן הדרגתי.

   מסקנות החוקרים

   אלו ממצאי המחקר השוואתי הגדול מסוגו שנערך בנושא הזה, בהשתתפות מעל 170.000 בני אדם. לאור ממצאים אלו ממליצים החוקרים לשקול היטב את השימוש בתרופות האנטי דלקתיות שאינן סטרואידים שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים.

   European Heart Journal, Volume 27, Issue 14, 2 July 2006, Pages 1657–1663

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה