נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נוגדי דלקת שאינם סטרואידים זה מסוכן! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  השימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים בעיקר מהסוג שאינו בררני גורם לתופעות לוואי קשות במערכת העיכול ואף למוות. המעבר לתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מהסוג שמעכב באופן בררני את האנזים COX2 הפחית את התופעה אך לא נטרל אותה. נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מעלים במקרים נדירים גם את הסיכון לפגיעה כלייתית, יתר לחץ דם וצבירת נוזלים.

  נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים – רקע

  השימוש בתרופות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים נעשה לצורך טיפול בכאבים חריפים וכאבים כרוניים. בין היתר ניתנת תרופה זאת לחולים הסובלים מדלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), כאבי ברכיים, כאבים בכפות רגליים, דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), כאבי גב תחתון, כאבים לאחר ניתוח ועוד. ואכן תרופות אלה יעילות בהפחתת הכאבים. יחד עם זאת השימוש בתרופות אלה ולא משנה אם אלו התרופות הלא בררניות (nonselective NSAIDs) או התרופות נוגדות הדלקת הבררניות (selective NSAIDs) כרוך בעלייה מדאיגה בשכיחות האירועים במערכת הלב וכלי הדם.

  חשוב על כן לצמצם את השימוש למינימום הכרחי ובמקביל לקחת בחשבון את פרק הזמן שבו נמשך הטיפול. שלא כמו תופעות הלוואי של מערכת העיכול שעלולות להתפתח בסמיכות לתחילת הטיפול בתרופות אלה הסיכון להתפתחות פגיעה במערכת הלב וכלי הדם כגון אוטם שריר הלב, שבץ מוחי או מוות לבבי פתאומי מתרחשים לעתים נדירות בטיפול קצר מועד. יחד עם זאת במחקר שפורסם בירחון הרפואי Circulation בשנת 2011 נמצא שגם נטילה קצרת מועד של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים העלתה את הסיכון להישנות אוטם שריר הלב וכתוצאה מכך אף למוות.

  אחת הדרכים להפחית את השימוש בתרופות נוגדות דלקת היא הפנייה של החולים הסובלים מכאבי גב, כאבי צוואר ושאר כאבי מפרקים לטיפול כירופרקטי. מחקרים שונים הראו כיצד טיפול מסוג זה מצמצם את השימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים.

  טיפול כירופרקטי

  רוב האנשים המחפשים דרכי ריפוי שאינם כוללות שימוש בתרופות מגיעים בסופו של דבר לכירופרקט. כ- 22 מיליוני אמריקאים מטופלים כל שנה על ידי כירופרקטים. שליש מהפונים לכירופרקט עושים זאת בשל כאבי גב הנגרמים מאורח חיים יושבני, מתאונות דרכים מפציעות ספורט ועוד. שני שליש מהטיפולים הכירופרקטים ניתנים בשל בעיות אחרןות ובכלל זה כאבי צוואר, כאבים בגפיים העליונות והגפיים התחתונות, כאבי ראש , כאבי לסתות ועוד.  מטרת הטיפול של הכירופרט היא קודם כל הפחתת הכאב והחלמה של הרקמה הכואבת ולאחר מכן שיקום. להשגת מטרתו עושה הכירופרקט שימוש בציוד מתקדם כגון לייזר וגלי הלם, במגוון רחב של טכניקות ידניות חדישות וקדומות ובהדרכה בתחומים של ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים
   נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

   למרות שחברות התרופות מנסות למנוע או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים ההצלחה שלהן היא חלקית בלבד. ריבוי תופעות הלוואי הנלוות לטיפול באמצעות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוגים שונים הוביל למחקר הנוכחי ששם לו למטרה לאמוד את חומרת הסיכון להתפתחות ראשונה של אוטם שריר הלב בעקבות טיפול בתרופות הללו.

   שיטות המחקר

   החוקרים ערכו סקר מקיף בין השנים 2000 – 2003 במרפאות יום בפינלנד. במהלך התקופה הזאת אושפזו 33,309 חולים עם אוטם שריר הלב שהתפתח אצלם לראשונה. 138,949 בני אדם בגיל מין דומים שימשו כקבוצת ביקורת.

   מסקנות המחקר

   המחקר המקיף הנוכחי קבע כול התרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים מגבירים את הסיכון להתקפי לב. על פי המחקר לא משנה לאיזה דור של תרופות אנטי דלקתיות או כמה חדישות התרופות שאתם צורכים בכול מקרה ישנה עלייה קלה בסיכון ללקות באוטם שריר הלב. לאחר הפסקת נטילת התרופות רמת הסיכון פוחתת באופן הדרגתי.

   מסקנות החוקרים

   אלו ממצאי המחקר השוואתי הגדול מסוגו שנערך בנושא הזה, בהשתתפות מעל 170.000 בני אדם. לאור ממצאים אלו ממליצים החוקרים לשקול היטב את השימוש בתרופות האנטי דלקתיות שאינן סטרואידים שכן לא מדובר בתרופות מצילות חיים.

   European Heart Journal, Volume 27, Issue 14, 2 July 2006, Pages 1657–1663

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,