תסמונות כאב בכף רגל ובקרסול

כאבים בכף רגל ובקרסול גורם אפשרי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונות כאב בכף רגל ובקרסול מהוות עניין שכיח ביותר בקרב כלל האוכלוסייה ובעיקר בקרב ספורטאים. למעשה אזורים אנטומיים אלה נוטים להיפצע יותר מרוב חלקי הגוף. אחת הסיבות לכך היא שעקב נשיאת משקל הגוף הם נתונים לעומסים שגדלים משמעותית בעת ביצוע מטלות כמו ריצה, הליכה וקפיצה.

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות פציעות וכאבים בכפות הרגליים כוללים משקל עודף והשמנה, הליכות או ריצות ארוכות מידי שהגוף אינו מורגל להן, ליקויים נרכשים או מולדים במבנה של כף הרגל (קשת שטוחה, קשת גבוהה), אופן הליכה לקוי, נעליים לא מתאימות, מחלות פרקים כגון דלקת פרקים ניוונית, פציעות קודמות ועוד. בעמוד הזה נפרט עבורכם אודות תסמונות כאב בכף רגל ובקרסול.

להלן גורמים אפשריים לכאבים בכף רגל ובקרסול:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונות כאב בכף רגל ובקרסול – פירוט

תסמונות כאבים בכפות רגליים ובקרסול בגלל נזק לרקמות בכף הרגל

נקיעות קרסול

המצב שבו אנו מותחים או קורעים את אחת או יותר מהרצועות התומכות במפרק הקרסול קרוי נקע בקרסול (Ankle Sprain). שני צידי הקרסול חשופים להתפתחות נקע בקרסול. הנזקים המתפתחים ברצועה או ברצועות גורמים להתפתחות דלקת ולהופעת סימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בכף רגל ובקרסול, נפיחות שעלולה לחרוג משמעותית ממיקום הנזק, שטפי דם וכמובן מגבלות תנועה. הפגיעה ברצועות שאחראיות לייצוב הקרסול עלולה לגרום לחוסר יציבות של המפרק ולהגברת הנטייה לנקיעות חוזרות. בנקיעת קרסול חמורה יש לשלול שברים.

נזק לגיד אכילס

הגידים בכף הרגל נושאים בעומסים קיצוניים וחשופים עקב כך להתפתחות דלקות ופציעות. נזק לגידים בכף הרגל הוא גורם שכיח להתפתחות כאבים בכף רגל ובקרסול. בגלל חשיפתו לעומסים חריגים גיד אכילס נוטה יותר מגידים אחרים להיפגע. דלקת בגיד אכילס או קרע חלקי או מלא בגיד (Achilles Tendon Rupture) הזה הן פציעות שכיחות המייצרות סימנים ותסמינים דומים הכול בהתאם לחומרת הנזק: בין הסימנים והתסמינים נמנה כאב מקומי שיכול להקרין במעלה השוק, הכאב חריף בעיקר עם עם תחילת ההליכה ופוחת ככל שהגיד "מתחמם" בהמשך הפעילות. קרע מלא של גיד אכילס אינו מאפשר תנועה כלל וכלל. גורמים שכיחים לפציעות גידים כוללים שרירי סובך קצרים מידי, עומסי יתר ומאמץ יתר, נעליים שאינן מתאימות ועוד.

שבר מאמץ

שבר מאמץ בכף הרגל (Stress fracture) נגרם בעיקר מעיסוק אינטנסיבי מידי בספורט נושא משקל כמו ריצה או הליכה ממושכת בטירונות. מנגנון הפציעה הוא עומס חוזר ונשנה על העצם עד להיווצרות שבר שערה. שברי מאמץ ייווצרו לרוב בעצם השוק או באחת מעצמות כף הרגל. התוצאה עלולה לכלול בין היתר כאבים בכף הרגל ובקרסול.

מטטרסלגיה

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בכרית כף הרגל הוא תופעה דלקתית הקרויה מטטרסלגיה (Metatarsalgia). במטטרסלגיה נוצרת דלקת בכרית כף הרגל באזור פרקי האצבעות. הסימנים והתסמינים בגין תופעה זאת כוללים כאב חריף הנוטה לחזור תכופות ואף להפוך לכאב כרוני. הכאב במצב של מטטרסלגיה מחמיר כאשר קיים עומס על כפות הרגליים כמו זה  הנוצר בעת ריצה, הליכה ועמידה.

קשת גבוהה/שטוחה

עומסים חריגים הנוצרים על כפות הרגליים בגלל ליקויים בקשת מובילים לעומסי יתר ולהתפתחות כאבים. הליקויים השכיחים ביותר בכפות הרגליים הם שיבושים בגובה הקשת וביכולת התפקודית שלה. קשת גבוהה מידי ו/או קשיחה מידי או קשת שטוחה מידי פוגמים ביכולת התפקודית של כפות הרגליים כולל ביכולת של כפות הרגליים לבלום את הזעזועים הנלווים לכל פעילות נושאת משקל.

כאבים בעקב דורבן

כאבים המתפתחים לאטם בעקב כף הרגל הם תלונה שכיחה ביותר. כאבים אלו בעקב התפתחו לרוב בגלל נזקים ודלקת ברקמת חיתולית הכפית (Plantar fascia). במצבה הדלקתי נקראת רקמת חיבור זאת  "פלנטר פשיאטיס" (Plantar fasciitis). אך הכינוי שדבק בתופעה קלינית זאת הוא דורבן (Heel Spur) וזאת בגלל שלעתים נגרמים הכאבים באזור זה בגלל זיז גרמי שמתפתח בעקב. הסימנים והתסמינים שנלווים לתופעה כוללים כאב (שעלול להיות חריף) בעקב או בנקודה אחרת בקשת כף הרגל, המחמיר במצב של עומס על כף הרגל (ריצה, הליכה או עמידה) ולאחר מנוחה. הסובלים מהתופעה התלוננו לרוב גם על כאב חריף במיוחד בעקב עם תחילת ההליכה לאחר מנוחה. הכאב עלול לגרום גם לצליעה.

נזקים לבורסה בעקב

כאבים בכף הרגל ובקרסול עלולים להתפתח בעקבות נזקים ודלקת ברקמת הבורסה בכף הרגל.  רקמת הבורסה ההיא למעשה שק המכיל נוזל שתפקידו מניעת חיכוך בין רקמות. ישנן שתי רקמות בורסה בכפות הרגליים שלנו החשופות לנזקים ודלקות. הבורסה העמוקה יותר ממוקמת מיד לאחר עצם העקב ומפרידה בין העצם הזאת לבין גיד אכילס (Retrocalcaneal bursa) ואילו רקמת הבורסה השנייה מפרידה בין גיד אכילס לבין העור מאחור (Subcutaneous bursa). לחץ ישיר בגלל נעליים לוחצות או עומס יתר על כפות הרגליים עלול לגרום לרקמות בורסה אלה להידלק (Bursitis) ולגרום לכאבים מקומיים המחמירים בנגיעה ואדמומיות מקומית.

נזקים גרמיים טראומטיים

ישנה כמובן אפשרות שהתפתחות כאבים בכף הרגל ובקרסול נגרמת בגלל טראומה ונזקים לעצמות. דוגמאות לנזקים גרמיים כוללים שברים (Ankle Fracture), כולל שברי מאמץ בכף הרגל (Stress Fractures), פריקה של אחד מהמפרקים בכף הרגל (Ankle Dislocation), קרע של רצועות, קרע של גידים ועוד.

תסמונות כאבים בכף רגל ובקרסול בגלל דלקות מפרקים ומחלת כלי דם

דלקת פרקים ניוונית

דלקות פרקים מהווים את הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאבים בקרסול ו/או בכף הרגל. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים זאת גורמת בין היתר לפגיעה בסחוס המפרקי, להתפתחות זיזים תוך מפרקים ולשיבוש ביכולת התפקודית של המפרק.  סימנים ותסמינים אפשריים כוללים כאבים, נפיחות, נוקשות מפרקית, מגבלות תנועה, ובמצבים כרוניים עיוות חיצוני של כף היד והאצבעות.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות פרקים נוספות מלבד דלקת פרקים ניוונים עלולים לגרום לכאבים בקרסול ו/או בכף הרגל. בין יתר הדלקות נמנה דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ועוד.

גאוט (פודגרה)

רמה גבוהה של חומצת שתן בגוף עלולה להוביל להתפתחות גאוט (Gout). מחלה מטבולית זאת עלולה לפגוע באופן חמור באחד או יותר ממפרקי הגוף ולגרום לכאבים קשים. ברוב המקרים תתקוף מחלה זאת את המפרק של האצבע הגדולה בכף הרגל אך כאמור גם מפרקים אחרים עלולים להיות מעורבים. תסמינים אופייניים לגאוט כוללים כאבים שעלולים להיות חריפים ביותר, נפיחות מקומית ואדמומיות של המפרק.

מחלת רנו

כאבים בכף רגל ובקרסול יכולים להתפתח גם בגלל מחלה ושמה מחלת רנו (Raynaud disease). מדובר בתופעה קלינית שבה מופיע כיווץ עורקים בלתי רצוני בכפות הרגליים ו/או הידיים ולעתים גם באוזניים והאף ועקב כך מתפתחים בחלקי גוף אלה שינויים בגוון של העור, כאבים ונימול. לעתים תופיע מחלת רנו כתסמין של מחלת רקמות חיבור כמו זאבת אך ברוב המקרים תופיע ללא כול מחלות רקע נוספות. הגורמים למחלת רנו הם קור הגורם לכיווץ בלתי רצוני של כלי הדם ו/או מתח נפשי.

תסמונות כאבים בכף רגל ובקרסול בגלל נזק לשורש עצב בעמוד השדרה

נזק לשורש עצב מותני

כאבים בכף הרגל ובקרסול יכולים להופיע ללא כול נזק בכפות הרגליים. דוגמה שכיחה לכך היא גירוי שורש עצב מותני שיכול להתפתח על רקע של למשל פריצת דיסק מותני. פריצת דיסק מותני (או בלט דיסק או בקע דיסק או פתולוגיות אחרות) עלול להוביל להתפתחות סיאטיקה שבין התסמינים שלה יש גם כאבים המושלכים אל כף הרגל.

כאבים בכף רגל ובקרסול בגלל נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה וחוצים את הגוף על מנת לעצבב את חלקי הגוף השונים נתונים במהלך מסלולם לגירויים מסוגים שונים כולל לחצים בגין התנהלות ארגונומית לקויה וחבלות. כך גם סיבי העצבים היוצאים מחוט השדרה באזור המותן ועושים דרכם עד אצבעות כפות הרגליים.

תסמונת התעלה הטרסלית

כאבים בכף רגל ובקרסול מה גורם לזה
כאבים בכף רגל ובקרסול מה גורם לזה

אחת מתסמונות לכידת עצבים בכף הרגל היא תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome). ביחס לתסמונת התעלה הקרפלית תסמונת התעלה הטרסלית אינה שכיחה ולכן הרבה פעמים נותרת לא מאובחנת. תסמונת זאת מתפתחת בעקבות לכידה של  העצב הטיביאלי האחורי במיקומו בתעלה הטרסלית המצויה בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. הסימנים והתסמינים המתלווים לתסמונת זאת השכיחה יותר בקרב אתלטים או לאחר טראומה מקומית כוללים כאב מקומי המופיע בעיקר בלילה, וכן תסמינים נוירולוגיים כגון נימול והירדמות, תחושות של דגדוג ושריפה.

מורטון נוירומה

מורטון נוירומה (Morton's neuroma) היא דלקת של עצב פריפרי העובר בין אצבעות הרגליים. דלקת עצבית זאת הנגרמת על רקע חיכוך ולחץ על העצב מתפתחת בעיקר בין האצבע השלישית לרביעית. התסמינים יכללו לרוב כאב "שורף" בין האצבעות המעורבות המחמיר בהליכה או בעמידה.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

עצב הסיאטי שמקורו עמוד השדרה המותני עלול להיפגע ולפתח תופעה דלקתית הקרויה סיאטיקה. תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome) הסיאטיקה נגרמת בגלל לחץ וגירויים חוזרים ונשנים שמפעיל השריר האגסי (Piriformis Muscle) על העצב במהלך מסלולו דרך האגן ולפעמים אפילו דרך השריר האגסי בעצמו. תסמינים אופייניים לסיאטיקה כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל עד לקרסול ולכף הרגל.

עוד גורמים לכאבי קרסול וכף רגל

ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות כאבים בקרסול ובכפות הרגליים בין היתר נמנה תסחיף עורקי או פקקת עורקית ( Arterial Embolism or Arterial Thrombosis), סוכרת סוג 2 (Type 2 Diabetes), אנמיה חרמשית (Sickle-cell anemia), התפתחות דלקות זיהומיות באחת מעצמות כף הרגל (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידולים סרטניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים