כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים
כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים? כאבים בקרסול וכאבי כף רגל הם מהתלונות השכיחות ביותר לאדם, למעשה כולם יחושו בכאבים אלו לפחות פעם אחת בחיים. שכיחות הפציעות של מפרק הקרסול הוא הגבוה ביותר בגוף. הסיבה המרכזית לכך היא העובדה הבסיסית שזהו מפרק נושא משקל הנתון לעומסים גדולים וחוזרניים.

רוב הפציעות נובעות מעומס יתר (משקל, הליכת יתר לא הדרגתית וכו), שיבוש במבנה כף הרגל (קשת שטוחה), הליכה שאינה תקינה, נעליים שאינם מתאימות ושינויים ניוונים. מגוון בעיות עלול לגרום לכאבי קרסול: נקיעות, שברים,סוגים שונים של דלקות מפרקים, דלקות זיהומיות, פודגרה, דלקות עצבים. כאן נענה לכם על השאלה: כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים?

להלן מגוון גורמים האפשריים לכאב בכף רגל ו/או כאב בקרסול:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים – פירוט

כאב בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים – נזקים והפרעות מקומיות

נקיעת קרסול

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים
כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים

נקע בקרסול (Ankle Sprain) הינו מצב של מתיחה או קריעה של הרצועות האוחזות במפרק הקרסול. הנקיעה יכולה להתרחש בשני צידי הקרסול. הפגיעה ברצועות עלולה לגרום לדלקת, כאב מקומי, נפיחות, שטפי דם מגבלות תנועה ולחוסר יציבות של המפרק. נקיעת קרסול עלולה אף לגרום לשבר.

דלקות מפרקים

דלקות פרקים הן מהגורמים השכיחים ביותר לפגיעה בכפות רגליים כאשר הסוג הנפוץ ביותר הוא דלקת ניוונית (Osteoarthritis). זוהי תופעה הכוללת בין היתר שחיקה של הסחוסים ושיבוש תפקודן של הפרקים. תסמינים אפשריים כוללים: כאב מקומי, נפיחות, נוקשות של המפרק בעיקר בבוקר, מגבלות תנועה ובמצבים כרוניים עיוות של כף הרגל והאצבעות. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בקרסול ובכף הרגל כוללות דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease) ועוד.

פגיעה בגידים

כאבים בכף הרגל או בקרסול עלולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים או לגידים. הגיד הפגיעה ביותר בכף הרגל הוא גיד אכילס. דלקת בגיד אכילס או קרע חלקי או מלא בגיד אכילס (Achilles Tendon Rupture) הינם פציעות נפוצות המייצרות תסמינים דומים (תלוי בחומרת הנזק) : כאבים מקומיים היכולים להקרין במעלה השוק בעיקר עם הצעדים הראשונים והפחתה בכאב ככל שהגיד “מתחמם” עם פעילות. גיד אכילס שנקע באופן מלא לא יאפשר תנועה. גורמים נפוצים לפגיעות אלה הינם: שרירי סובך קצרים, מאמץ יתר, נעליים לא מתאימות.

פגיעה באחת הבורסות

נזק ודלקת באחת או יותר מרקמות הבורסה בכף הרגל עלולים להיות הגורמים להתפתחות בורסיטיס (Bursitis) וכאבים בכף הרגל. רקמות הבורסה הן למעשה שקים מלאי נוזל שתפקידם למנוע חיכוך בין שתי רקמות. בכף הרגל האנושית ישנן שתי רקמות בורסה החשופות במיוחד לנזקים והתפתחות דלקות וכאבים. שק הבורסה העמוק יותר ממוקם מיד מאחורי עצם העקב ומפריד בין עצם זאת לבין גיד האכילס (Retrocalcaneal bursa) ואילו שק הבורסה השני מפריד בין גיד האכילס לבין העור מאחור (Subcutaneous bursa). היווצרות לחץ ישיר על הבורסה החיצונית בגלל נעליים לוחצות או על הבורסה העמוקה יותר בגלל עומס יתר על כפות הרגליים עלול להזיק לרקמות בורסה אלה לגרום להידלקותן. התוצאה עלולה להיות כאבים מקומיים המחמירים בהליכה, ריצה קפיצה וכן לחיצה על העקב וכן אדמומיות מקומית.

שבר מאמץ

שבר מאמץ בכף הרגל (Stress fracture) נגרם לרוב מעיסוק אינטנסיבי מידי בספורט. נובע מלחץ על העצם החוזר על עצמו יוצר למעשה שבר שערה. מופיע לרוב בעצם השוק או באחת מעצמות כף הרגל.

גאוט (פודגרה)

גאוט (Gout) היא מחלה של חילוף חומרים הנגרמת כתוצאה מרמה גבוהה של חומצת שתן בגוף. מחלה זו פוגעת לרוב במפרק של האצבע הגדולה בכף הרגל אך יכולה לתקוף גם מפרקים אחרים. הסימפטומים: כאבים חריפים (אפילו חריפים מאוד), נפיחות, אדמומיות.

מטטרסלגיה

מטטרסלגיה (Metatarsalgia) היא דלקת בכרית כף הרגל באזור פרקי האצבעות. הכאב הינו חריף חוזר לעיתים קרובות ואף יכול להיות כרוני. הכאב מחמיר בעת הליכה או עמידה.

קשת גבוהה/שטוחה

לקשת כף הרגל תפקיד חשוב בבלימת הזעזועים המלווים כל פעילות נושאת משקל. תופעה של קשת גבוהה או קשת שטוחה יוצרים עומסים על הפרק ורקמותיו ומובילים לכאבים גם במפרקים אחרים בגוף.

כאבים בעקב

כאבי עקב הם גורם שכיח ביותר לפגיעה בתפקוד. הגורם השכיח ביותר לכאבים בעקב הוא דלקת ברקמת חיתולית הכפית (Plantar fascia). במצב דלקתי קרויה רקמה זאת  פלנטר פשיאטיס (Plantar fasciitis). הכינוי העממי שלו זכתה התופעה הוא דורבן (Heel Spur) וזאת בגלל שלפעמים הכאבים נגרמים בגלל זיז גרמי שנוצר בעקב. הסימנים והתסמינים שנלווים לתופעה כוללים: כאבים בעקב או בקשת כף הרגל (יכולים להיות חריפים) המחמירים בעת הליכה או עמידה וכן לאחר מנוחה. תיתכן גם צליעה. כאבים חריפים בכף הרגל בעת הנחה ראשונית של כף הרגל היא תלונה שכיחה בקרב הסובלים מהתופעה.

נזקים טראומטיים

גם נזקים טראומטיים עלולים להיות הגורמים לכאבים בכף הרגל ובקרסול. בין הנזקים הטראומטיים האפשריים נמנה נמנה שברים (Ankle Fracture), שברי מאמץ בכף הרגל (Stress Fractures), פריקות מפרקים (Ankle Dislocation), קריעה של רצועות ו/או גידים בקרסול ובכפות הרגליים  ועוד.

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים – נזק לעצב פריפרי או בעמוד שדרה מותני

במהלך מסלולום הארוך של סיבי העצבים מחוט השדרה באזור המותן על אל קצות האצבעות בכפות הרגליים נתונים סיבי העצבים ללחצים פיזיים הנגרמים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים ולנזקי חבלה.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

במקרה הזה ישנה פגיעה בעצב הסכיאטי שמקורו עמוד השדרה המותני והתפתחות סכיאטיקה. הסכיאטיקה במקרה הזה נגרמת בגלל לחץ שמפעיל השריר האגסי (Piriformis Muscle) על העצב בעודו עובר דרך הישבן והתפתחות תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסינים אופייניים כוללים גם כאבים בקרסול ובכף הרגל.

מורטון נוירומה

דלקת עצב על שם מורטון (Mortons neuroma) היא דלקת של אחד או יותר מהעצבים שעוברים בין אצבעות הרגליים בעיקר בין האצבע השלישית לרביעית. התסמינים: כאב מקומי “שורף” המחמיר במצבים של עומס על כף הרגל כולל בריצה, הליכה או עמידה. תסמינים נוספים מלבד כאבים כוללים תחושת שריפה, נימול והירדמות של חלקים מכף הרגל.

תסמונת התעלה הטרסלית

תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome) נוצרת בעקבות לכידת תת עצב של עצב הטיביאל בעודו עובר בתעלת הטרסל בקרסול הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. תסמונת זאת שכיחה בקרב ספורטאים אך גם לאחר חבלה בקרסול או דלקת פרקים ניוונית. התסמינים: כאבים בקרסול עם או בלי הקרנות כאב לכף הרגל ויתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כולל נימול, אובדן של התחושה, תחושה של שריפה ואף חולשה של שרירי כף הרגל הפנימיים.

נזק לשורש עצב מותני

גירוי שורש עצב מותני שעלול להתפתח על רקע של פריצת דיסק מותני עלול לגרום לכאבים שלכם בכף הרגל. כמובן שמלבד לכאבים בכף הרגל נזק עצבי מעין זה יגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבי גב תחתון, נימול, חולשה ברגל ועוד.

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים – מחלות והפרעות בריאותיות מערכתיות

מחלת רנו

מחלת רנו (Raynaud disease) היא תופעה קלינית שבה כיווץ עורקים בלתי רצוני בכפות הרגליים ו/או הידיים ולעתים גם באוזניים והאף גורמים לשינוי הגוון של העור, כאבים ונימול בחלקי גוף אלה. מחלת רנו יכולה להופיע ללא מחלות רקע נוספות או כתסמין של מחלת רקמות חיבור כמו זאבת. הגורמים לתופעה הם כיווץ בלתי רצוני של כלי הדם בגלל קור או בגלל דחק.

מחלות נוספות

כוללים בין היתר סוכרת סוג 2 (Type 2 Diabetes), אנמיה חרמשית (Sickle-cell anaemia), תסחיף עורקי או פקקת עורקית ( Arterial Embolism or Arterial Thrombosis), דלקות זיהומיות בעצם (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידולים סרטניים ראשוניים או גידולים סרטניים ממאירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • מדרסים יקרים לדורבן? אין צורך

  מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דורבן בעקב? חזקו את שרירי השוק

  דורבן בעקב? חזקו גפה תחתונה! עד כמה שזה נשמע מוזר המחקר הנוכחי טוען שזה עובד. כאבים בכף הרגל בגלל דורבן…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן