כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים? כאבים בקרסול וכאבי כף רגל הם מהתלונות השכיחות ביותר לאדם, למעשה כולם יחושו בכאבים אלו לפחות פעם אחת בחיים. שכיחות הפציעות של מפרק הקרסול הוא הגבוה ביותר בגוף. הסיבה המרכזית לכך היא העובדה הבסיסית שזהו מפרק נושא משקל הנתון לעומסים גדולים וחוזרניים.

רוב הפציעות נובעות מעומס יתר (משקל, הליכת יתר לא הדרגתית וכו), שיבוש במבנה כף הרגל (קשת שטוחה), הליכה שאינה תקינה, נעליים שאינם מתאימות ושינויים ניוונים. מגוון בעיות עלול לגרום לכאבי קרסול: נקיעות, שברים,סוגים שונים של דלקות מפרקים, דלקות זיהומיות, פודגרה, דלקות עצבים. כאן נענה לכם על השאלה: כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים?

להלן מגוון גורמים האפשריים לכאב בכף רגל ו/או כאב בקרסול:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים אפשריים – פירוט

כאבים בכף הרגל ובקרסול  – הפרעות בריאותיות בכף הרגל

נקיעת קרסול

כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים
כאבים בכף הרגל ובקרסול גורמים

נקע בקרסול (Ankle Sprain) הנו מצב של מתיחה או קריעה של הרצועות האוחזות במפרק הקרסול. הנקיעה יכולה להתרחש בשני צידי הקרסול. הפגיעה ברצועות עלולה לגרום לדלקת, כאב מקומי, נפיחות, שטפי דם מגבלות תנועה ולחוסר יציבות של המפרק. נקיעת קרסול עלולה אף לגרום לשבר.

דלקות מפרקים

דלקות פרקים הן מהגורמים השכיחים ביותר לפגיעה בכפות רגליים כאשר הסוג הנפוץ ביותר הוא דלקת ניוונית (Osteoarthritis). זוהי תופעה הכוללת בין היתר שחיקה של הסחוסים ושיבוש תפקודן של הפרקים. תסמינים אפשריים כוללים: כאב מקומי, נפיחות, נוקשות של המפרק בעיקר בבוקר, מגבלות תנועה ובמצבים כרוניים עיוות של כף הרגל והאצבעות. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בקרסול ובכף הרגל כוללות דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), מחלת רייטר (Reiter's Disease) ועוד.

פגיעה בגידים

כאבים בכף הרגל או בקרסול עלולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים או לגידים. הגיד הפגיעה ביותר בכף הרגל הוא גיד אכילס. דלקת בגיד אכילס או קרע חלקי או מלא בגיד אכילס (Achilles Tendon Rupture) הנם פציעות נפוצות המייצרות תסמינים דומים (תלוי בחומרת הנזק) : כאבים מקומיים היכולים להקרין במעלה השוק בעיקר עם הצעדים הראשונים והפחתה בכאב ככל שהגיד "מתחמם" עם פעילות. גיד אכילס שנקע באופן מלא לא יאפשר תנועה. גורמים נפוצים לפגיעות אלה הנם: שרירי סובך קצרים, מאמץ יתר, נעליים לא מתאימות.

פגיעה באחת הבורסות

נזק ודלקת באחת או יותר מרקמות הבורסה בכף הרגל עלולים להיות הגורמים להתפתחות בורסיטיס (Bursitis) וכאבים בכף הרגל. רקמות הבורסה הן למעשה שקים מלאי נוזל שתפקידם למנוע חיכוך בין שתי רקמות. בכף הרגל האנושית ישנן שתי רקמות בורסה החשופות במיוחד לנזקים והתפתחות דלקות וכאבים. שק הבורסה העמוק יותר ממוקם מיד מאחורי עצם העקב ומפריד בין עצם זאת לבין גיד אכילס (Retrocalcaneal bursa) ואילו שק הבורסה השני מפריד בין גיד אכילס לבין העור מאחור (Subcutaneous bursa). היווצרות לחץ ישיר על הבורסה החיצונית בגלל נעליים לוחצות או על הבורסה העמוקה יותר בגלל עומס יתר על כפות הרגליים עלול להזיק לרקמות בורסה אלה לגרום להידלקותן. התוצאה עלולה להיות כאבים מקומיים המחמירים בהליכה, ריצה קפיצה וכן לחיצה על העקב וכן אדמומיות מקומית.

שבר מאמץ

שבר מאמץ בכף הרגל (Stress fracture) נגרם לרוב מעיסוק אינטנסיבי מידי בספורט. נובע מלחץ על העצם החוזר על עצמו יוצר למעשה שבר שערה. מופיע לרוב בעצם השוק או באחת מעצמות כף הרגל.

גאוט (פודגרה)

גאוט (Gout) היא מחלה של חילוף חומרים הנגרמת כתוצאה מרמה גבוהה של חומצת שתן בגוף. מחלה זו פוגעת לרוב במפרק של האצבע הגדולה בכף הרגל אך יכולה לתקוף גם מפרקים אחרים. הסימפטומים: כאבים חריפים (אפילו חריפים מאוד), נפיחות, אדמומיות.

מטטרסלגיה

מטטרסלגיה (Metatarsalgia) היא דלקת בכרית כף הרגל באזור פרקי האצבעות. הכאב הנו חריף חוזר לעיתים קרובות ואף יכול להיות כרוני. הכאב מחמיר בעת הליכה או עמידה.

קשת גבוהה/שטוחה

לקשת כף הרגל תפקיד חשוב בבלימת הזעזועים המלווים כל פעילות נושאת משקל. תופעה של קשת גבוהה או קשת שטוחה יוצרים עומסים על הפרק ורקמותיו ומובילים לכאבים גם במפרקים אחרים בגוף.

כאבים בעקב

כאבי עקב הם גורם שכיח ביותר לפגיעה בתפקוד. הגורם השכיח ביותר לכאבים בעקב הוא דלקת ברקמת חיתולית הכפית (Plantar fascia). במצב דלקתי קרויה רקמה זאת  פלנטר פשיאטיס (Plantar fasciitis). הכינוי העממי שלו זכתה התופעה הוא דורבן (Heel Spur) וזאת בגלל שלפעמים הכאבים נגרמים בגלל זיז גרמי שנוצר בעקב. הסימנים והתסמינים שנלווים לתופעה כוללים: כאבים בעקב או בקשת כף הרגל (יכולים להיות חריפים) המחמירים בעת הליכה או עמידה וכן לאחר מנוחה. תיתכן גם צליעה. כאבים חריפים בכף הרגל בעת הנחה ראשונית של כף הרגל היא תלונה שכיחה בקרב הסובלים מהתופעה.

נזקים טראומטיים

גם נזקים טראומטיים עלולים להיות הגורמים לכאבים בכף הרגל ובקרסול. בין הנזקים הטראומטיים האפשריים נמנה נמנה שברים (Ankle Fracture), שברי מאמץ בכף הרגל (Stress Fractures), פריקות מפרקים (Ankle Dislocation), קריעה של רצועות ו/או גידים בקרסול ובכפות הרגליים  ועוד.

כאב בכף הרגל ובקרסול – נזק לעצב פריפרי או בעמוד שדרה מותני

במהלך מסלולם הארוך של סיבי העצבים מחוט השדרה באזור המותן על אל קצות האצבעות בכפות הרגליים נתונים סיבי העצבים ללחצים פיזיים הנגרמים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים ולנזקי חבלה.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

במקרה הזה ישנה פגיעה בעצב הסיאטי שמקורו עמוד השדרה המותני והתפתחות סכיאטיקה. הסיאטיקה במקרה הזה נגרמת בגלל לחץ שמפעיל השריר האגסי (Piriformis Muscle) על העצב בעודו עובר דרך הישבן והתפתחות תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים כוללים גם כאבים בקרסול ובכף הרגל.

מורטון נוירומה

דלקת עצב על שם מורטון (Morton's neuroma) היא דלקת של אחד או יותר מהעצבים שעוברים בין אצבעות הרגליים בעיקר בין האצבע השלישית לרביעית. התסמינים: כאב מקומי "שורף" המחמיר במצבים של עומס על כף הרגל כולל בריצה, הליכה או עמידה. תסמינים נוספים מלבד כאבים כוללים תחושת שריפה, נימול והירדמות של חלקים מכף הרגל.

תסמונת התעלה הטרסלית

תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome) נוצרת בעקבות לכידת תת עצב של עצב השוק בעודו עובר בתעלת הטרסל בקרסול הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. תסמונת זאת שכיחה בקרב ספורטאים אך גם לאחר חבלה בקרסול או דלקת פרקים ניוונית. התסמינים: כאבים בקרסול עם או בלי הקרנות כאב לכף הרגל ויתכנו גם תסמינים נוירולוגיים כולל נימול, אובדן של התחושה, תחושה של שריפה ואף חולשה של שרירי כף הרגל הפנימיים.

נזק לשורש עצב מותני

גירוי שורש עצב מותני שעלול להתפתח על רקע של פריצת דיסק מותני עלול לגרום לכאבים שלכם בכף הרגל. כמובן שמלבד לכאבים בכף הרגל נזק עצבי מעין זה יגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבי גב תחתון, נימול, חולשה ברגל ועוד.

כאבי כף הרגל וקרסול גורמים – מחלות והפרעות בריאותיות מערכתיות

מחלת רנו

מחלת רנו (Raynaud disease) היא תופעה קלינית שבה כיווץ עורקים בלתי רצוני בכפות הרגליים ו/או הידיים ולעתים גם באוזניים והאף גורמים לשינוי הגוון של העור, כאבים ונימול בחלקי גוף אלה. מחלת רנו יכולה להופיע ללא מחלות רקע נוספות או כתסמין של מחלת רקמות חיבור כמו זאבת. הגורמים לתופעה הם כיווץ בלתי רצוני של כלי הדם בגלל קור או בגלל דחק.

מחלות נוספות

כוללים בין היתר סוכרת סוג 2 (Type 2 Diabetes), אנמיה חרמשית (Sickle-cell anemia), תסחיף עורקי או פקקת עורקית ( Arterial Embolism or Arterial Thrombosis), דלקות זיהומיות בעצם (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידולים סרטניים ראשוניים או גידולים סרטניים ממאירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים