כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון מניעה

כאבים בגב התחתון – מניעת הכאב היא הדרך הנכונה לנקוט בה. האלטרנטיבה לכך היא טיפולים יקרים והליכי שיקום ארוכים ומתישים. אם אתם סובלים מכאב בגב תחתון אתם לא לבד. כאבים אלו בגב התחתון מהווים את אחת הבעיות השכיחות ביותר לאדם בעידן המודרני. למעשה כ- 80% מכלל האוכלוסייה סובלת או תסבול מהם לפחות פעם אחת במהלך החיים. קרוב לרבע מכלל הסובלים מכאבי גב תחתון ימשיכו לסבול מהם גם שנה לאחר תחילתם. האם כאבי גב תחתון הם גזרת גורל או שניתן למנוע אותם?

נזקים לאחת מהרקמות בגב התחתון הם הגורם לכאבי גב תחתון. מגוון מחלות והפרעות בריאותיות עלול להוביל להתפתחות נזקים ברקמות הגב התחתון. הגורמים העיקריים לכאב בגב התחתון כוללים:

 • נזקים הנגרמים מעומסי יתר ופעילות חוזרנית
 • נזק הנגרם בגלל חבלה
 • ונזקים הנגרמים בשל מחלות כמו דלקת פרקים שגרונית או ניוונית

גורמי הסיכון כוללים התבגרות והזדקנות, מקצוע, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, גנטיקה, ליקויים מבניים מולדים ועוד. בין תסמונות הכאב השכיחות שעלולות לגרום בין היתר לתסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה נמנה מתיחה או קרע של שרירים ורקמות רכות אחרות, בלט או פריצת דיסק, דלקת פרקים, שבר דחיסה בחוליה ועוד. באמצעות מספר צעדים פשוטים ניתן למנוע או לצמצם את הסיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון.

כאבים בגב התחתון מניעה – רקע

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר והגורם העיקרי לנכות הנגרמת מעבודה. כאבי גב תחתון פוגעים באיכות חייו וגורמים לפגיעה כלכלית אישית ולאומית משמעותית ביותר. כאבים אלו הם הגורם העיקרי לאובדן ימי עבודה, לפגיעה בפריון העבודה ולאובדן הכנסות ממסים למדינה. נשים וגברים נפגעים מהפרעה בריאותית זאת בשיעור דומה. אופיים וחומרתם של הכאבים הללו תלויים בסוג הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק.

כאבים בחלק התחתון של הגב יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חד ומהיר, הכאב יכול להיות קל או חריף, קצר מועד או כרוני, ממוקם נקודתית או על שטח פנים גדול, פועם או קבוע ועוד. הסימנים והתסמינים הנלווים למיחושים הללו משתנים גם הם בהתאם לסוג הרקמה שנפגעה וחומרת הפגיעה. בין הסימנים והתסמינים הללו נמצא תחושות של נימול, שריפה, הירדמות, חולשה בגפיים, נפיחות, אדמומיות, חום מקומי, שלפוחיות (הרפס זוסטר) ולעתים רחוקות אמנם גם אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

מה גורם לכאב בחלק התחתון של הגב

רוב המקרים של כאבי גב תחתון הם מכניים, כלומר ישנה פגיעה פיזית באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה או מניעות אותו. בין יתר הגורמים לנזקים וכאבים מכניים בגב התחתון נמנה מתיחה או קרע של רקמות, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, בקע דיסק פריצת דיסק), לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה, סיאטיקה, ספונדילוליסטזיס, נזק טראומטי לגב התחתון, היצרות תעלת השדרה ועוד.

עם זאת חשוב להיות מודע לכך שכאבים בגב התחתון יכולים להתפתח גם בגלל הפרעות בריאותיות משמעותיות יותר ובכלל זה דלקת זיהומית בעמוד השדרה, גידולים סרטניים בחוליות, תסמונת זנב הסוס, מפרצת באב העורקים הביטני, דלקת פרקים אוטואימונית, אבנים בכליות ועוד. בעידן המודרני שבו אנו נמצאים חלק ניכר מכאבי הגב המכניים הם תוצאה של אורח החיים היושבני שאנחנו מנהלים. אורח חיים זה יוצר עומסי יתר על הרקמות השונות בגב וגורם לנזק מצטבר. האם ניתן למנוע סוג זה של כאבי גב תחתון?

מניעת כאבי גב תחתון מחקר

אין ראיות לכך שאכן ניתן למנוע לחלוטין התפתחות כאבים בגב התחתון. עם זאת שמירה על כללי התנהגות מסוימים עשויה לכול הפחות לצמצם את מספר האפיזודות שלהם. עוד יתרון נוסף לשמירה על כללי התנהלות היא גם יכולה לקצר את פרק הזמן של ההתקף שממנו אתם סובלים עכשיו. בשנת 2016 פורסמו מסקנותיו של מחקר ענק שנערך ופורסם בארצות הברית (JAMA Intern Med. 2016;176(2):199-208) ועסקו בנושא הזה.

לאור הסתירות וחוסר הבהירות שקיימים בנושא ההמלצות למניעת כאבים בגב התחתון החליטו החוקרים הללו לבדוק את הנושא לעומק ולהגדיר מה באמת יכול למנוע ומה לא. החוקרים עברו על אלפי מחקרים השוואתיים סיננו מתוכם את המחקרים שהתבצעו באופן לא מדויק והותירו 23 מחקרים שפורסמו ועל פיהם קבעו את המסקנות שלהם:

 • תרגילי ספורט יחד עם הסברים ולמידה נמצאו יעילים במניעת מיחושים בעמוד השדרה המותני וכן במניעת אובדן ימי עבודה
 • גם תרגילי ספורט בפני עצמם נמצאו יעילים למרות אלו אך במידה פחותה
 • לשימוש בחגורה תומכת או במדרסים לא הייתה כול השפעה

לא נמצאו מחקרים איכותיים שבדקו משתנים אחרים כגון:

 • יציבה
 • ארגונומיה
 • אימונים גופניים מסוגים שונים ועוד

להלן רשימה מעודכנת של כללים למניעת כאבי גב תחתון.

כיצד ניתן למנוע את הסימנים והתסמינים הללו

יציבה

כאבים בגב התחתון מניעה
כאבים בגב התחתון מניעה

הקפדה על יציבה נכונה שבה נשמרות קשתות עמוד השדרה:

 • מפחיתה מאוד את העומסים על עמוד השדרה המותני
 • ומצמצמת את הסיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון

במצב שבו קשתות עמוד השדרה מצויות במצבן האופטימלי נשמר גם:

 • קל יותר לשמור על מרכז הכובד של הגוף
 • הגוף מקבל את הכוח היציבות והגמישות הדרושים לו לתפקוד.

ההתנהגות הארגונומית

לארגונומיה תפקיד חשוב בצמצום העומסים על עמוד השדרה ובכלל זה על התפתחות כאבים בגב התחתון וברקמות הסמוכות:

 • הימנעו מישיבה או נהיגה ממושכת
 • הפסיקו את הישיבה לעיתים קרובות לצורך הליכה
 • התכופפו נכון
 • הרימו משאות נכון
 • אל תעמדו באופן ממושך
 • הימנעו מנעילת נעלי עקב
 • בדקו את תקינות עמדת המחשב והשימוש בו
 • הימנעו משינה על הבטן.

פעילות גופנית

ספורט שמטרתו למנוע כאבים בגב התחתון צריך לכלול:

 • מפעילות אירובית
 • פעילות לחיזוק שרירי הליבה
 • מפעילות לשיפור הקואורדינציה, חוש החישה העצמית ושיווי המשקל
 • ופעילות לאיזון הכוח והגמישות של השרירים

פעילות גופנית צריכה להתבצע נכון. לאחר שהתייעצתם עם מומחה בנושא וקבלתם תכנית אימונים אל תשכחו להתחיל באופן הדרגתי. מהר מידי, גבוה מידי, וחזק מידי סופם להזיק.

משקל עודף והשמנה

משקל עודף והשמנה הם בעיות גדלות והולכות בעולם המודרני. בעיות אלה גורמות לפגיעה בריאותית קשה בין היתר בגלל הגדלת הסיכון להתפתחות כאבים בגב התחתון. השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בבריאות המפרקים ועמוד השדרה. על פי אחד המחקרים כשליש מתושבי ארצות הברית סובלים מבעיות מפרקים כולל מפרקי עמוד השדרה בגלל עודף משקל.

נפילות ותאונות

חלק מהמקרים של כאבי גב תחתון נגרמים בגין נפילות ותאונות דרכים. הקפידו על פעילות גופנית ועל אימוני שיווי משקל. אלו ישפרו את מצבכם הגופני ועשויים למנוע נפילות או למנוע נזק חמור אם נפלתם. נסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. נהגו בזהירות.

עישון

הפסיקו לעשן. הקשר בין עישון לבין גב כואב הוכח באמצעות מחקרים רבים. ישנן תיאוריות רבות המנסות להסביר את המנגנון. השערה אחת טוענת שעישון פוגע באספקת הדם אל הרקמות השונות בגב. השערה נוספת מאשימה את הזעזועים הכרוכים בשיעול המאפיין מעשנים.

מצב נפשי ירוד

למצב נפשי ירוד ולדיכאון יש השפעה משמעותית על התפתחותם של מחלות רבות ובכללן כאבי גב תחתון. מצב נפשי ירוד משפיע גם על קצב ההחלמה ממחלות אלו. יש על כן להפנות את תשומת הלב גם למצבכם הנפשי. יש מגוון דרכים להתמודד עם מתחים נפשיים וחרדות. מצאו את השיטה שעובדת עבורכם.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בלי סכנת חיים האינטלקט האנושי נסוג

בלי סכנת חיים האינטלקט האנושי נסוג

האינטלקט האנושי נסוג לאיטו! אלו מסקנותיו של המחקר הנוכחי שמצא שבגלל שאדם אינו זקוק יותר להתמודד כדי לשרוד, האינטליגנציה האנושית והיכולת הרגשית שלו עוברים תהליך אבולוציוני הפוך ולמעשה הוא הולך ומאבד את שתי היכולות המרכזיות הללו.

דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף. 

כאבי גב תחתון סיבות

כאבי גב תחתון סיבות אפשריות

כאבי גב תחתון? סיבות אפשריות לכך עלולות לכלול פגיעה טראומטית, בלאי מצטבר בחלק התחתון שלהגב ואגן או חולי מפרקי. כמעט כולנו סובלים או נסבול מכאבים בעמוד השדרה המותני וחלק גדול מבני האדם סובלים באופן כרוני. מה גורם לתופעה?