כאבים בגפה העליונה טיפול

כאבים בגפה העליונה טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בגפה העליונה – טיפול ומניעה שיחלו לאחר הליך אבחוני מוקפד יעזרו לשמור על הגפה העליונה שלכם בריאה. מיחושים בגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל ביצוע מטלות ופעולות חוזרניות, בגלל מחלות כמו דלקת פרקים ניוונית או בגלל נזקי חבלה באחת או יותר מהרקמות בגפה העליונה ובכלל זה מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם, אמתחות (בורסה), רקמות חיבור, ועוד.

  המרכזיות של הגפה העליונה בחיינו חושפת אותה לעומסים מרובים ולסיכוי גדול יותר לפציעות. יחד עם זאת חשוב לכול קלינאי לזכור, כאבים ביד אינם מעידים בהכרח על נזק מקומי. סימנים ותסמינים לאורך הגפה העליונה עלולים להתפתח גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות המקרינות כאב לגפה. כך למשל פריצת דיסק צווארית הלוחצת על שורש עצב בצוואר עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים גם לאורך היד כולל בין היתר לכאבים המושלכים לאורך הגפה העליונה. הממצאים הקליניים מהווים מפתח לאבחון מקור הכאב.

  כאבים בגפה העליונה טיפול – רקע

  על פי חוקרים שונים כאבים ביד מהווים תופעה נרחבת. גורמים אפשריים שכיחים לכך כוללים נזקים מקומיים באחת או יותר מהרקמות לאורך הגפה העליונה או נזקים בעמוד שדרה הצווארי. נזקים אלה יכולים להתפתח בגלל עומסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה או מחלות כגון דלקות פרקים כאלה ואחרות. אבחון הכאבים בגפה העליונה מתבסס בעיקר על הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. רק בחלק קטן מהמקרים נזדקק לשם כך גם לבדיקות מעבדה ודימות. האבחנה המבדלת של כאבים בגפה העליונה כוללים:

  • גירוי של אחד משורשי העצבים בצוואר והשלכת כאב אל הגפה העליונה
  • לכידה וגירוי של עצב פריפרי במרפק או בכף היד
  • פציעה מעומס חוזרני או מטראומה של אחת או יותר מהרקמות לאורך הגפה כולל גידים, שרירים, רצועות, קפסולה, אמתחת, עצמות, מפרקים ועוד

  משרד הבריאות הבריטי מצא שכאבים בגפה העליונה גורמים לאובדן ימי עבודה מעט פחות מכאבי גב תחתון הנמצאים במקום הראשון. בין תסמונות הכאב השכיחות הפוגעות בגפה העליונה כלל משרד הבריאות הבריטי את הפציעות מתנועות או ממאמצים חוזרניים (Repetitive strain injury), כאבים בגפה שמופיעים לאחר פציעת צליפת שוט (Whiplash injury) ותסמונת כאב אזורי מורכב (Complex regional pain syndrome) הגורמת למגוון תסמינים כולל כאבים מתמשכים המוחמרים בתנועה, כאבים בשרירים העמוקים, נימול, הירדמות הגברת התחושתיות, קושי בתפקוד היד ועוד.

  טיפול עצמי

  כאבים מינוריים המופיעים לראשונה באחד מחלקי היד יכולים להיות מטופלים, לפחות בהתחלה, באופן עצמי. העיקרון הזה נכון כול עוד לא אתם לא סובלים, מלבד כאבים ביד גם מסימנים ותסמינים נוספים שעלולים להעיד על בעיה חמורה יותר (ראה דגלים אדומים).

  הימנעות מכאב

  זכרו התנהגות נכונה כאשר היד מתחילה לכאוב היא חשובה לקצב הריפוי העצמי. הדבר החשוב ביותר שנדרש מכם בשלב הזה הוא הימנעות מכאב. ככלל, לא מומלץ לנוח במיטה. מנוחה ממושכת במיטה גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. ההמלצה שלנו: כל פעילות שניתן לבצע ללא כאבים ביד רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו להימנע מתנועות ומנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך אפשר לשקול חבישה או מתלה זמני כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר ליד.

  חזרה לשגרה

  זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של מספר שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה הפצועה ביד להחלים באופן מלא. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

  כאבים בגפה העליונה טיפול כירופרקטי

  כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לרוב, כאבים ביד נגרמים על רקע מכאני, כלומר הנזקים לרקמות נגרמים בגלל עומסי יתר חוזרניים או חבלות. מסיבה זאת נכון להתחיל לטפל בבעיות ידיים באופן שמרני, ללא ניתוחים וללא תרופות. הכירופרקט בהכשרתו מאומן לאתר ולטפל בנזקים וכאבים הנגרמים על רקע שיבושים תפקודיים או על רקע של עומסי יתר. לאחר שעברנו את שלב התשאול, את הבדיקות, את ניתוח ההתנהגות הביו מכנית של היד במצבים שונים ואבחנו את הבעיה במדויק יתחיל השלב הטיפולי.

  הטיפול בכאב

  כאבים ביד טיפול
  כאבים ביד טיפול

  הטיפול בכאב נעשה במרפאה באמצעות שילוב של מכשור רפואי מודרני לטיפול בכאבים הכולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה או שיפור של טווחי תנועה ושמירה או שיפור האיזון השרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות.

  שיקום

  עם שוך השלב הדלקתי יחל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את היד שנפגעה לעמוד בעומס פעילות מלא. השלב השיקומי יכלול תרגילי טווח תנועה, תרגילי חיזוק, תרגילי גמישות ותרגילי קואורדינציה. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

  טיפול רפואי

  הפרוטוקול של הטיפול הרפואי במיחושים כאלה ואחרים בגפה העליונה כוללים בעיקר טיפול תרופתי. בין התרופות שיומלצו לכם במקרה הזה נכלול תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs), תרופות סטרואידים –  קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids), תרופות משככות כאב (Analgesics) ועוד.

  כאשר מקור הכאב היא דלקת אוטואימונית כמו למשל דלקת פרקים ראומטית התרופות שיומלצו לכם כוללות גם תרופות נוגדות דלקת ראומטית (Disease modifying anti-rheumatic drugs) או תרופה ביולוגיות (Biologic response modifiers). תרופות להפחתת הרמה של חומצת השתן בדם תומלצנה כאשר המקור לכאב היא מחלה הקרויה גאוט שהגורם לה הוא רמה גבוהה של חומצת שתן בדם.

  במידה והטיפול התרופתי לא עוזר נשקלת האפשרות הכירורגית. ניתוחים שכיחים יחסית בגפה העליונה כוללים שחרור עצב התווך בתעלה הקרפלית במצב של תסמונת התעלה הקרפלית, הסרה של גנגליון בכף היד, שחרור אצבע הדק, תפירה של גידים קרועים בכתפיים ועוד. ניתוחים נדירים במיוחד כוללים איחוי או החלפה של מפרקים בגפה העליונה.

  מניעת כאבים בגפה העליונה

  נסו לחיות חיים מאוזנים יותר בכול הנוגע לאוכל, שינה, מתח נפשי ופעילות גופנית. גם אם הכלל הזה, במבט ראשון, לא נראה קשור ליד, הוא קשור לבריאותכם הכללית וככזה הוא גם חשוב ליד. נסו להימנע או לכל הפחות לצמצם את המטלות הכרוכות במאמץ יתר מחד ואת המטלות שיש בהן מוטיב של תנועות חוזרות של היד או כול איבר אחר כולל הקלדה, נגינה, גינון, פעילות ספורטיבית ועוד

  כאבים ביד מתפתחים לעתים קרובות בגלל נפילות ומעידות. שמרו על שיווי המשקל וחוש החישה העצמית אלה יעזו לכם להימנע מנפילות. שמרו על עקרונות היציבה הנכונה ועל עקרונות הארגונומיה הנכונה בכך תמנעו בלאי  מהיד ומהצוואר ולהפחית את הסיכון לנזקים שעלולים לגרום לכאבים ביד.

  פעילות גופנית שמתוכננת נכון גם תשמר את החוזק של העצמות, השרירים והפרקים וגם תשפר את שיווי המשקל שלכם ותמנע נפילות ופציעות. אם אתם חולים במחלה כל שהיא נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת. סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב