כאבי מרפק: גורמים תסמינים ואבחון

כאבי מרפק: גורמים תסמינים ואבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי מרפק? גורמים תסמינים ואבחון אלה הם השלבים שצריך לעבור הקלינאי כדי להגיע לטיפול וריפוי של הבעיה. כאבים במרפק מהווים תלונה שכיחה למדי. נזקים לגידים ולרקמות המפרק השונות בגלל טראומה, מאמצים קיצוניים, עומסים חוזרניים ומחלות פרקים עלולים להוביל להתפתחות כאבים במרפק. אחת מנקודות התורפה העיקריות במרפק מצויה בנקודת החיבור של הגידים אל עצמות המפרק. פעילויות גופניות רבות יוצרות עומסי יתר חוזרניים וחושפות את המרפק לפציעות וכאב.

בין יתר ענפי הספורט שיוצרים עומסי יתר על המרפק נמנה ספורט המחייב שימוש במחבט כמו טניס וגולף, ספורט המחייב אחיזה חזקה עם כפות הידיים כמו בחתירה עם משוטים, בהרמת משקולות, בשחייה ועוד. גם עיסוקים ומקצועות כמו עבודה עם עכבר או מקלדת, עבודה הכרוכה בדיבור ממושך בטלפון עם מפרק כפוף ועוד עלולים להוביל לתלונות הללו.

אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את זמן ההחלמה ומאידך התעלמות מהסימנים והתסמינים והמשך הפעלת הפרק מול התנגדות עלולים להוביל לדלקת כרונית וקושי גדול יותר להשיג ריפוי. במצב הזה טיפול שנמשך חודשים ארוכים אינו דבר נדיר. במאמר "כאבי מרפק: גורמים, תסמינים ואבחון" נסביר בקצרה על כאבי מפרק וכיצד יש להתנהל אתם.

כאבי מרפק: גורמים תסמינים ואבחון – רקע

המרפק מהווה ציר תנועה מרכזי ונקודת חיבור לשלוש עצמות כולל הזרוע (humerus), החישור (radius) והגומד (ulna). ציר תנועה זה מאפשר לנו מגוון פעולות רחב כולל זריקה, הרמה, סיבוב ועוד. עומסי היתר החוזרניים המוטלים על המפרק הזה, שכיחות מחלות הפרקים הפוגעות בו ופגיעותו לנזקי חבלה מנפילה או פציעות ספורט חושפים אותו לפציעות ומיחושים. ריבוי ההפרעות הבריאותיות שיכולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים במרפק עלולים להקשות על אבחון הבעיה. המפתח לאבחון טמון בין היתר בהבנת מנגנון הפציעה וזיהוי הגורמים שיכולים להחמיר את התסמינים.

כאבי מרפק גורמים

מרפק טניס מה גורם לו? עומסים חוזרניים, מחלה או נזקים טראומטיים הם הגורמים העיקריים להתפתחות כאבי מרפק ולסימנים ותסמינים נוספים במפרק הזה. ענפי ספורט, מקצועות ותחביבים רבים עושים שימוש חוזרני במרפקים. שימוש חוזרני במרפק מוביל להתפתחות הדרגתית נזק מצטבר ברקמות המפרק. התוצאה היא התפתחות הדרגתית של כאבים במרפק וסימנים ותסמינים נוספים ובכלל זה מגבלות תנועה ותפקוד, נוקשות, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. דוגמאות להפרעות בריאותיות המתפתחות כתוצאה מנזק מצטבר ברקמות המרפק כוללות בין יתר אולקרנון בורסיטיס, מרפק טניס ומרפק גולף, לכידה של עצב במרפק (תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית), שבר מאמץ לרוב על רקע ספורט הכרוך בזריקה ומסירה ועוד.

נזקים ברקמות המרפק עלולים להתרחש גם בגלל נזקי חבלה בגין נפילה, פציעת ספורט או תאונה. כאבי מרפק מופיעים בסוג הזה של נזקים באופן מיידי. לעתים עלולים להתלוות לכאבים הללו (תלוי בנזק) גם נפיחות, מגבלות תנועה ותפקוד משמעותיות, שטפי דם ועוד. פציעות מסוג זה כוללות פריקה, שבר, נקיעה, מתיחה או קריעה של רצועות שרירים וגידים.

פגיעה ברקמות המרפק עלולה להתפתח גם בגלל מגוון מחלות ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, שיגדון ועוד. הסימנים והתסמינים בגין מחלות אלה משתנים בהתאם למחלה. דלקת פרקים ניוונית במרפק תגרום להתפתחות הדרגתית של כאבי מרפק עם נוקשות ורעשים וחריקות הבוקעים מהמפרק. הסימנים והתסמינים במרפק הנובעים מדלקת פרקים שגרונית כוללים כאב קהה או פועם (סימטרי בשני המפרקים). בשלבים הראשונים הכאב יופיע ויעלם ובהמשך הוא נעשה קבוע ואינו משתפר במנוחה. נוקשות וכאבים בבקרים. קשרירים שגרוניים בעור ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון העיקריים להתפתחות כאב במרפק כוללים מקצועות ופעילות גופנית שכרוכים בעומסי יתר חוזרניים על המפרק מול התנגדות. דוגמאות קלסיות לכך בתחום הספורט כוללים שחקני טניס וגולף, מתאמני משקולות ובעיסוקים כגון צבעי, עובד על פס ייצור, נהג, גנן ועוד. עיסוקים ופעילות גופנית החושפים אתכם לסיכון גבוה לנפילה ונזקי חבלה מהווים גורם סיכון. דוגמאות לכך כוללות ספורט מגע כגון כדורסל, אומנויות לחימה ועוד ובעיסוקים כגון עובדי בניין, מתקיני אנטנות, מתקיני דודים ועוד. חולי בדלקת פרקים כזו או אחרת או במחלה אוטואימונית מעלה את הסיכון לפגיעה במפרק. גורמים נוספים כוללים: פציעה או ניתוח קודם במפרק, ליקויים מבניים ו/או ביומכניים מולדים או נרכשים, גיל (באוכלוסייה הכללית התבגרות משמעותה סיכון גבוה יותר), ארגונומיה לקויה בעבודה ועוד.

סימנים ותסמינים

כאבי מרפק יופיעו לרוב עם סימנים ותסמינים נוספים האופייניים לחומרת הפציעה וסוג הרקמה שניזוקה. בין יתר הסימנים והתסמינים האפשריים נציין כמובן מכאובים שעלולים להופיע בבת אחת או באופן הדרגתי, להיות קלים או חמורים להיות מקומיים באזור המפרק בלבד או גם להשליך במעלה הזרוע או במורד האמה. מלבד כאב החולה עלול לסבול גם ממגבלות תנועה קלות או חמורות, שינויים תחושתיים, תחושת זרמים נימול או הירדמות, חולשה וקושי לבצע פעולות פשוטות כמו לאחוז כוס, ללחוץ יד, לפתוח דלקת, להרים חפץ כלשהו או לאחוז מחבט טניס.

תסמונות כאב שכיחות במרפק

כאבים במרפק עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של הפרעות בריאותיות.

הפרעות בחלק הקדמי של המרפק

בין ההפרעות שעלולות להתפתח בחלק הקדמי של המרפק נמנה מתיחה של הקופסית, דלקת בגיד של השריר הדו ראשי (Biceps tendinopathy), גאוט, גוף חופשי בתוך המפרק, דלקת פרקים ניוונית, תסמונת פרונטור, דלקת פרקים שגרונית.

הפרעות בצד החיצוני של המרפק

בין ההפרעות שעלולות להתפתח בחלק החיצוני של המרפק נמנה מרפק טניס – אפיקונדיליטיס לטרלי (Lateral epicondylitis), תסמונת התעלה הרדיאלית, אוסטאוכונדריטיס דיסקנס, חוסר יציבות של המרפק.

הפרעות בצד הפנימי של המרפק

בין ההפרעות שעלולות להתפתח בחלק הפנימי של המרפק נמנה תסמונת התעלה הקוביטלית, מרפק גולף – אפיקונדיליטיס מדיאלי (Medial epicondylitis), פציעה של רצועת הגומד במרפק, פציעה הנובעת מעומס חוזרני של המרפק (Valgus extension overload syndrome) נקרא גם מרפק זורקים או מוסרים.

הפרעות בצד האחורי של המפרק

בין ההפרעות שעלולות להתפתח בחלק הפנימי של המרפק נמנה אולקרנון בורסיטיס, שבר מאמץ באולקרנון, דלקת פרקים ניוונית, תסמונת הצביטה במרפק האחורי, דלקת בגיד של השרירי התלת ראשי (Triceps tendinopathy).

כאבי מרפק אבחון

כאבי מרפק: גורמים תסמינים ואבחון
כאבי מרפק: גורמים תסמינים ואבחון

אבחון כאבי במרפק מתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי והאישי של החולה ומשפחתו. נשאל על המיחושים, מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם והאם ישנם סימנים ותסמינים נוספים.

בבדיקה הגופנית, נביט, נמשש ונניע את החלקים השונים של הגפה העליונה ושל הצוואר אך נתמקד במפרק עצמו. נחפש רגישות, נפיחות, אדמומיות, ליקויי תנועה, מגבלות תנועה, חום מקומי ועוד.

במידה ויחסר לנו מידע לקביעת אבחון נפנה את החולה לצילום רנטגן לצורך זיהוי נזקים גרמיים או גידים מסוידים, מיפוי עצמות יועיל בזיהוי שברי מאמץ, MRI יועיל בזיהוי נזקים לרקמות רכות, ניקור של המפרק ובדיקת הנוזל עשויים להעניק לנו מידע על דלקת כזו או אחרת במפרק. אבחון מדויק המתבסס על אבחנה מבדלת יאפשר טיפול יעיל.

טיפול

הטיפול בכאבי מרפק משתנה בהתאם לגורם להם. נזקים מינוריים יכולים להיות מטופלים באופן עצמי באמצעות מנוחה, תמיכה במפרק, קומפרסים חמים ועוד. תסמינים שאינם פוסקים לאחר מספר ימים או אף מחמירים ראוי שיאובחנו ובמידת הצורך אף יטופלו באופן מקצועי. כירופרקט יטפל בתסמינים הללו באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וישמור ואף ישפר את היכולות הגופניות של הגפה העליונה על ידי טכניקות טיפול ידניות.

חשוב לשמור על יכולת התנועה של המפרקים השונים מבלי להחמיר את הבעיה. נתחיל להניע את הפרק באופן פסיבי ובאופן הדרגתי עם השיפור במצב נגיע עד למצב של ביצוע תנועה מול התנגדות. במידה והטיפול השמרני כשל נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, זריקות קורטיקוסטרואידים ו/או טיפול כירורגי.

שיקום

שיקום מרפק לאחר פציעה והתפתחות כאבי מרפק יאפשר לחולה לחזור לאורח חיים יצרני ופעיל ולמנוע הישנות הבעיה. השיקום מסתיים כאשר המפרק של החולה נהנה מטווחי תנועה מלאים וכאשר השרירים הפועלים עליו חזקים גמישים ומאוזנים. טכניקות השיקום כוללות תרגילי חיזוק וגמישות שונים פסיביים ואקטיביים שיבוצעו תחילה במרפאה ובאופן הדרגתי גם בביתו  של החולה ו/או בחדר הכושר. ניעזר במשקולות במשקלים שונים, בכדורים רכים לחיזוק האחיזה, גלגול כדורים על משטח, או ביצוע שכיבות שמיכה על משטח לא יציב יאפשרו אימון של חוש החישה העצמי (פרופריוספציה). נוודא אימון של כל השרשרת הקינטית ובכלל זה צוואר כתף וכף היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים