אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס צריכים להיעשות באופן מהיר ויעיל לפני שהבעיה הופכת להיות כרונית. מדובר בתסמונת כאב בישבן הנגרמת בגלל פגיעה בבורסה הסיאטית (בעברית: שק או אמתחת השת). בורסה זאת מפרידה את שריר העכוז הגדול מגבששת השת (עצם הישיבה).

מגוון רחב של פגיעות ודלקות עלול לגרום לכאבים בישבן. לרוב מדובר במתיחה חסרת משמעות של שריר מקומי והסימנים והתסמינים יחלפו תוך ימים אחדים. לעתים מדובר בבעיה משמעותית יותר. דוגמאות לכך כוללות גירוי של העצב הסיאטי עצמו, דלקת באמתחת השת (אישיאל בורסיטיס) ועוד. יש לעתים שהכאבים בישבן נובעים גם מהפרעות מסכנות חיים. בכל מקרה חשוב לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב ולטפל בו.

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס – רקע

בורסה היא שק מלא בנוזל סינוביאלי הממוקם באזורים שבהם צריך לרפד, לגונן ולהפריד בין רקמות. בורסות ברחבי הגוף מגוננות על גידים, שרירים ושאר רקמות רכות מפני לחץ וחיכוך עם עצמות. בין שקי הבורסה הפזורים באזורי לחץ בגוף נמנה:

 • את הבורסה הממוקמת בחלק האחורי של העקב
 • הבורסות הפזורות סביב מפרק הברך
 • ואת הבורסות הממוקמות סביב מפרק הכתף ועוד.

גם הבורסה בין גבששת השת (Ischial Tuberosity) לגיד ההמסטרינג (hamstring muscle) עלולה להיפגע. תפקידה של הבורסה הזאת הוא למנוע חיכוך בין עצם גבששת השת לבין גידי שרירי המיתר ורקמות החיבור והעור הממוקמים מעל. פגיעה בבורסה הזאת תגרום להתפתחות אישיאל בורסיטיס (Ischial bursitis). דלקת זאת בבורסה קרויה גם אישיו-גלוטאל בורסיטיס (ischiogluteal bursitis).

חשוב לציין שתופעה זאת אינה שכיחה. לכן חשוב לשלול פתולוגיות אפשריות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין ההפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום לסימפטומים דומים לאלה של דלקת באישיאל בורסה נכלול בין היתר:

 • מגוון פגיעות במפרק הירך
 • הפרעות במפרק העצה והכסל הממוקם גם הוא באגן
 • בלט או פריצת דיסק מותני הצובט את העצב הסיאטי וגורם להקרנות כאב במורד הישבן והרגל

אנטומיה רלוונטית של האגן

המבנה הטבעתי הזה הקרוי אגן מחבר בין עמוד השדרה לגפיים התחתונות. מבחינה גרמית האגן הוא תוצר המפגש בין:

 • עצמות הכסל (Ilium)
 • עצם העצה (Sacrum)
 • עצמות השת (ischium)
 • ועצמות החיק (pubis)

עצמות הכסל, השת והחיק מתאחות במהלך הגדילה והופכות למבנה גרמי אחד. חלקו העליון של עצם העצה מופרק עם החולייה החמישית בעמוד השדרה המותני (L5/S1). עצם העצה מופרקת משני צדדיה עם עצמות הכסל במפרקים הקרויים מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל נפגשות בחלק הקדמי ויוצרות את "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis).

בחלק התחתון של עצמות השת מצויות גבששות השת המכונות גם עצמות הישיבה. גבששות אלה ועצם השת עצמה מהווים נקודות אחיזה:

 • לשרירי מיתר הברך (כופפי הברך)
 • לשריר הארבע ראשי
 • וגם לשריר המתוויך הגדול

הבורסה הסיאטית ממוקמת על גבששת השת ומפרידה את שריר העכוז הגדול (gluteus maximus) המצוי מעליה.

גורמים להתפתחות אישיאל בורסיטיס

הגורמים העיקריים להתפתחות אישיאל בורסיטיס כוללים:

 • עומסי יתר חוזרניים על הבורסות
 • פציעה טראומטית של הבורסות הללו
 • מחלות

עומס יתר חוזרני

עומסים חוזרניים על הבורסה עקב חיכוך או לחץ ממושכים עלולים לגרום לבורסיטיס ולסימפטומים הנלווים. דוגמאות לכך כוללות ישיבה על משטחים קשיחים שעות ארוכות, או רכיבת אופניים ממושכת. בעבר רק מעט בעלי מקצוע נהגו לשבת ארוכות ולכן פתולוגיה זאת כונתה "ישבן האורג" (Weaver’s bottom). בעידן הנוכחי רובנו מנהלים אורח חיים יושבני. נהגים, פקידים עובדי הייטק ועוד. בשל אורח חיים זה חלה עלה דרמטית העומס על הבורסות ועלתה השכיחות של הדלקות בבורסות.

פציעה טראומטית של הבורסה בישבן

אישיאל בורסיטיס עלול להתפתח בגלל חבטה מקומית. דוגמאות לכך כוללות:

 • נפילה על הישבן או על הישבנים
 • מתיחה או קריעה של גידי שרירי המיתר האחוזים בגבששת השת על רקע ריצות מהירות

מחלות שיכולות לפגוע בבורסה

דלקת בבורסה המדוברת עלולה להתפתח בגלל:

 • דלקת פרקים שגרונית או דלקת אחרת מסוג זה
 • דלקות זיהומיות
 • בגלל מחלות פרקים הגורמות להצטברות גבישים כמו גאוט, שקיעה של גבישי סידן Calcium Pyrophosphate Dihydrate) CPPD)
 • , גידולים סרטניים ועוד.

סימנים ותסמינים

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס
אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

הסימנים והתסמינים העיקריים של אישיאל בורסיטיס כוללים:

 • כאבים באזור של גבששת השת (עצם הישיבה) המעורבת. בחלק ניכר מהמקרים הכאבים מתפתחים בשתי הגבששות. הכאבים שעלולים גם להקרין במורד הרגליים מחמירים בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הפגועה.
 • כאב בלתי נסבל בישבן שמחמיר במהלך ישיבה
 • כאבים במפשעה

במהלך הישיבה החולים נוטים להרים את הישבן הכואב וכאשר שני הישבנים כואבים הם זזים ללא הרף על הכיסא בניסיון למצוא הקלה. ישנם חולים המתלוננים שהכאב מקשה עליהם לישון. מדובר בבעיה מתסכלת ביותר גם לנהגים. בעוד שניתן לעבוד עם מחשב בעמדת עבודה בעמידה, הנהיגה חייבת להיעשות בישיבה. הדבר גורר קשיים תפקודיים רבים.

אבחון אישיאל בורסיטיס

אבחון אישיאל בורסיטיס יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות ליקוי תפקודי בהתבוננות בחולה. מישוש של הבורסה עלול לגלות לעתים בצקת מקומית ועלול לגרום להופעת הכאבים. תיתכן גם פגיעה בתפקוד של השרירים בגפה התחתונה על רקע חוסר שימוש. עמידה על קצות אצבעות עלולה לגרום לכאב בישבן וכך גם כפיפה של רגל מיושרת (SLR) ופשיטה של הירך מול התנגדות.

ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון. יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק אם יש ספק לגבי האבחון ויש צורך לבצע אבחנה מבדלת ולשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים.

אבחנה מבדלת

האבחנה של אישיאל בורסיטיס עלולה להיות מאתגרת. הסיבה לכך היא המגוון הרחב של הפרעות בריאותיות שעלול לגרום לתסמינים דומים לאלה של אישיאל בורסיטיס. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים נמנה:

רק לאחר אבחון הבעיה ניתן לגשת למלאכת הריפוי.

טיפול כירופרקטי

הטיפול השמרני בהתפתחות אישיאל בורסיטיס אצלנו במרפאה כולל רשאית כל מנוחה ממצבים ומנחים הגורמים לכאב ובעיקר מישיבה. כאמצעי עזר ועל מנת לצמצם את העומסים על הבורסות הללו ניתן להיעזר באמצעי עזר כמו כריות מיוחדות או גלגל לצורך ישיבה.

הטיפול במרפאה יכלול בין היתר עיסוי רקמות עמוק סביב הבורסה הדלוקה, שימוש בלייזר רך בעוצמה מתאימה, שימוש בגלי הלם סביב הבורסה הדלוקה, תרגילי גמישות ושיקום של שרירים הפועלים באזור ובעיקר של שרירי המיתר ועוד. חשוב לזכור שברוב המקרים החולים מגיעים אלינו עם דלקות כרוניות בבורסות של עצמות הישיבה. מסיבה זאת הטיפול השמרני לא יהיה קצר. דרושים התמדה וסבלנות על מנת להגיע לריפוי מלא של שק בורסה הדלוק באופן כרוני. באותם מקרים קשים שבהם מצבו של החולה אינו משתפר יופנה החולה לטיפול רפואי.

טיפול רפואי

הטיפול הרפואי בבעיה זאת כולל נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, זריקות סטרואידים ובמצבים קיצוניים ניתוח להסרת הבורסות הללו.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא תופעה הולכת וגדלה. בישראל סובלים ממחלה זאת כ-400,000 חולים.כול שנה מצטרפים כ300 חולים חדשים למעגל החולים בסוכרת סוג אחד שהיא מחלה אוטואימונית. הגורם לסוכרת סוג 2 הוא השמנה וחוסר פעילות גופנית.

כאבי גב האבולוציה אשמה

כאבי גב האבולוציה אשמה

כאבי הגב? האבולוציה אשמה! האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב"מכונה" מושלמת. הסימנים והתסמינים הללו בגב, כאבי ברכיים ושאר הבעיות מעידים על כך. 

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי… אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים.