אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס
אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס צריכים להיעשות באופן מהיר ויעיל לפני שהבעיה הופכת להיות כרונית. מדובר בתסמונת כאב בישבן הנגרמת בגלל פגיעה בבורסה הסכיאטית. בורסה זאת הקרויה בעברית גם שק השת, או אמתחת השת מפרידה את שריר העכוז הגדול מגבששת השת (עצם הישיבה).

מגוון רחב של פגיעות ודלקות עלול לגרום לכאבים בישבן. לרוב מדובר במתיחה חסרת משמעות של שריר מקומי והסימנים והתסמינים יחלפו תוך ימים אחדים. לעתים מדובר בבעיה משמעותית יותר כמו למשל בגלל גירוי של העצם הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, בגלל דלקת באמתחת השת (אישיאל בורסיטיס) או בגלל בעיות חמורות אחרות. בכול מקרה חשוב לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב ולטפל בו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס – רקע

תפקידה של הבורסה הסיאטית (ischial or Ischiogluteal bursa) הוא למנוע חיכוך בין עצם גבששת השת (Ischial Tuberosity) וגידי שרירי המיתר (Hamstring) לבין רקמות החיבור והעור הממוקמים מעל.  גירוי דלקתי של הבורסה הזאת מוביל להתפתחות אישיאל בורסיטיס (Ischiogluteal or Ischial bursitis). חשוב לציין שתופעה זאת אינה שכיחה ועל כן יש תמיד לבדוק פתולוגיות אפשריות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים ובכלל זה בין היתר פגיעה במפרק הירך, פגיעה במפרק העצה והכסל הממוקם גם הוא באגן וכמובן בלט או פריצת דיסק מותני הצובט את העצב הסיאטי וגורם להקרנות כאב במורד הישבן והרגל.

אנטומיה רלוונטית של האגן

המבנה הטבעתי הזה הקרוי אגן מחבר בין עמוד השדרה לגפיים התחתונות. מבחינה גרמית האגן הוא תוצר המפגש בין עצם העצה (Sacrum), עצמות הכסל (Ilium), עצמות השת (ischium) ועצמות החיק (pubis). עצמות הכסל, השת והחיק מתאחות במהלך הגדילה והופכות למבנה גרמי אחד. חלקו העליון של עצם העצה מופרק עם החוליה החמישית בעמוד השדרה המותני (L5/S1). עצם העצה מופרקת משני צדיה עם עצמות הכסל במפרקים הקרויים מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל נפגשות בחלק הקדמי ויוצרות את “מאחה עצמות החיק” (Pubis Symphysis). בחלק התחתון של עצמות השת מצויות גבששות השת המכונות גם עצמות הישיבה. גבששות אלה ועצם השת עצמה מהווים נקודות אחיזה לשרירי מיתר הברך (כופפי הברך), לשריר הארבע ראשי וכן לשריר המתוויך הגדול. הבורסה הסכיאטית ממוקמת על גבששת השת ומפרידה את שריר העכוז הגדול (gluteus maximus) המצוי מעליה.

גורמים לאישאל בורסיטיס

אישיאל בורסיטיס עלול להתפתח בגלל חבטה מקומית כמו למשל בגלל נפילה על הישבן או על הישבנים, בגלל מתיחה או קריעה ברמות חומרת כזאת או אחרת של גידי שרירי המיתר האחוזים בגבששת השת על רקע ריצות מהירות, בגלל דלקת פרקים שגרונית או דלקת אחרת מוסג זה, בגלל דלקת זיהומית, בגלל מחלות פרקים הגורמות להצטברות גבישים כמו גאוט, שקיעה של גבישים סידניים Calcium Pyrophosphate Dihydrate) CPPD), גידולים סרטניים ועוד.

יחד עם זאת הגורם השכיח ביותר הוא עומסי יתר על הבורסות עצמן. עומס פיזי הנוצר על הבורסה עקב חיכוך או לחץ ממושכים כמו למשל ישיבה על משטחים קשיחים שעות ארוכות, או רכיבת אופניים ממושכת עלולים לגרום להתפתחות הדלקת (בורסיטיס) ולשאר הסימנים והתסמינים הנלווים. בין יתר הסימנים והתסמינים המעיק מכולם הוא כאבים בלתי נסבלים בישבן במהלך ישיבה, כאבים במפשעה ועוד. בעבר הרחוק רק מעט בעלי מקצוע נהגו לשבת ארוכות ולכן פתולוגיה זאת כונתה אז גם “ישבן האורג” (Weaver’s bottom). בעידן הנוכחי כולנו מנהלים אורח חיים יושבני. נהגים, פקידים עובדי היי טק ועוד והתוצאה עלייה דרמטית ברמות העומס על הבורסות הללו ועלייה בשכיחות הדלקת.

סימנים ותסמינים

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס
אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

הסימנים והתסמינים העיקריים כוללים כאבים באזור של גבששת השת (עצם הישיבה) המעורבת. בחלק ניכר מהמקרים הכאבים מתפתחים בשתי הגבששות. הכאבים שעלולים גם להקרין במורד הרגליים מחמירים בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הפגועה.

במהלך הישיבה החולים נוטים להרים את הישבן הכואב וכאשר שני הישבנים כואבים הם זזים ללא הרף על הכיסא בנסיון למצוא הקלה. ישנם חולים המתלוננים שהכאב מקשה עליהם לישון. מדובר בבעיה מתסכלת ביותר גם לנהגים. בעוד שניתן לעבוד עם מחשב בעמדת עבודה בעמידה, הנהיגה חייבת להיעשות בישיבה. הדבר גורר קשיים תפקודיים רבים.

אבחון

אבחון הבעיה יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות ליקוי תפקודי בהתבוננות בחולה. מישוש של הבורסה עלול לגלות לעתים בצקת מקומית ועלול לגרום להופעת הכאבים. תיתכן גם פגיעה בתפקוד של השרירים בגפה התחתונה על רקע חוסר שימוש. עמידה על קצות אצבעות עלולה לגרום לכאב בישבן וכך גם כפיפה של רגל מיושרת (SLR) ופשיטה של הירך מול התנגדות. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון.

יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לבצע אבחנה מבדלת ולשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין יתר הגורמים שצריך לשלול נמנה דלקת במפרק הירך, דלקת במפרק העצה והכסל, תסמונת השריר האגסי (piriformis syndrome), בלט, בקע או פריצה של דיסק מותני הגורם ללחץ על שורש עצב ועוד.

טיפול

הטיפול השמרני באישיאל בורסיטיס אצלנו במרפאה כולל מנוחה ממצבים ומנחים הגורמים לכאב ובעיקר מישיבה, ישיבה על אמצעי עזר כמו כריות מיוחדות או גלגל, עיסוי רקמות עמוק, שימוש בלייזר רך בעוצמה מתאימה ותרגילי גמישות ושיקום של שרירים הפועלים באזור ובעיקר של שרירי המיתר. הטיפול הרפואי בבעיה זאת כולל נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, זריקות סטרואידים ובמצבים קיצוניים ניתוח להסרת הבורסות הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן