אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס צריכים להיעשות באופן מהיר ויעיל לפני שהבעיה הופכת להיות כרונית. מדובר בתסמונת כאב בישבן הנגרמת בגלל פגיעה בבורסה הסיאטי. בורסה זאת הקרויה בעברית גם שק השת, או אמתחת השת מפרידה את שריר העכוז הגדול מגבששת השת (עצם הישיבה).

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מגוון רחב של פגיעות ודלקות עלול לגרום לכאבים בישבן. לרוב מדובר במתיחה חסרת משמעות של שריר מקומי והסימנים והתסמינים יחלפו תוך ימים אחדים. לעתים מדובר בבעיה משמעותית יותר כמו למשל בגלל גירוי של העצם הסיאטי על רקע פריצת דיסק מותני, בגלל דלקת באמתחת השת (אישיאל בורסיטיס) או בגלל בעיות חמורות אחרות. בכול מקרה חשוב לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב ולטפל בו.

  {loadposition inside-page}

  אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס – רקע

  אישיאל בורסיטיס (Ischial bursitis) הקרויה לפעמים גם אישיו-גלוטאל בורסיטיס (ischiogluteal bursitis) הוא מצב דלקתי של בורסה (בעברית: שק או אמתחת) הממוקמת בין גבששת השת (Ischial Tuberosity) לבין הגיד שאוחז את שרירי המיתר (hamstring muscle) אל העצם הזאת. תפקידה של הבורסה הזאת הוא למנוע חיכוך בין עצם גבששת השת לבין גידי שרירי המיתר לבין רקמות החיבור והעור הממוקמים מעל. גירוי של הבורסה הזאת מוביל להתפתחות דלקת מקומית (Ischiogluteal or Ischial bursitis). בורסה היא שק מלא בנוזל סינוביאלי הממוקם באזורים שבהם צריך לרפד ולגונן על גידים, שרירים ושאר רקמות רכות מפני לחץ וחיכוך עם עצמות. בין שקי הבורסה הפזורים באזורי לחץ בגוף נמנה את הבורסה הממוקמת בחלק האחורי של העקב, את הבורסות הפזורות סביב הברך והכתף ועוד.

  חשוב לציין שתופעה זאת אינה שכיחה ועל כן יש תמיד לבדוק פתולוגיות אפשריות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין ההפרעות הבריאותיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלה של דלקת באישיאל בורסה נכלול בין היתר פגיעה במפרק הירך, פגיעה במפרק העצה והכסל הממוקם גם הוא באגן וכמובן בלט או פריצת דיסק מותני הצובט את העצב הסיאטי וגורם להקרנות כאב במורד הישבן והרגל.

  אנטומיה רלוונטית של האגן

  המבנה הטבעתי הזה הקרוי אגן מחבר בין עמוד השדרה לגפיים התחתונות. מבחינה גרמית האגן הוא תוצר המפגש בין עצם העצה (Sacrum), עצמות הכסל (Ilium), עצמות השת (ischium) ועצמות החיק (pubis). עצמות הכסל, השת והחיק מתאחות במהלך הגדילה והופכות למבנה גרמי אחד. חלקו העליון של עצם העצה מופרק עם החוליה החמישית בעמוד השדרה המותני (L5/S1). עצם העצה מופרקת משני צדיה עם עצמות הכסל במפרקים הקרויים מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). עצמות הכסל נפגשות בחלק הקדמי ויוצרות את "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis). בחלק התחתון של עצמות השת מצויות גבששות השת המכונות גם עצמות הישיבה. גבששות אלה ועצם השת עצמה מהווים נקודות אחיזה לשרירי מיתר הברך (כופפי הברך), לשריר הארבע ראשי וכן לשריר המתוויך הגדול. הבורסה הסיאטית ממוקמת על גבששת השת ומפרידה את שריר העכוז הגדול (gluteus maximus) המצוי מעליה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמים

   הגורמים העיקריים להתפתחות אישיאל בורסיטיס כוללים:

   • עומסי יתר חוזרניים על הבורסות

   עומס פיזי הנוצר על הבורסה עקב חיכוך או לחץ ממושכים כמו למשל ישיבה על משטחים קשיחים שעות ארוכות, או רכיבת אופניים ממושכת עלולים לגרום להתפתחות הדלקת (בורסיטיס) ולשאר הסימנים והתסמינים הנלווים. בין יתר הסימנים והתסמינים המעיק מכולם הוא כאבים בלתי נסבלים בישבן במהלך ישיבה, כאבים במפשעה ועוד. בעבר הרחוק רק מעט בעלי מקצוע נהגו לשבת ארוכות ולכן פתולוגיה זאת כונתה אז גם "ישבן האורג" (Weaver’s bottom). בעידן הנוכחי כולנו מנהלים אורח חיים יושבני. נהגים, פקידים עובדי הייטק ועוד והתוצאה עלייה דרמטית ברמות העומס על הבורסות הללו ועלייה בשכיחות הדלקת.

   • פציעה טראומטית של הבורסות הללו

   אישיאל בורסיטיס עלול להתפתח בגלל חבטה מקומית כמו למשל בגלל נפילה על הישבן או על הישבנים, בגלל מתיחה או קריעה ברמות חומרת כזאת או אחרת של גידי שרירי המיתר האחוזים בגבששת השת על רקע ריצות מהירות, בגלל דלקת פרקים שגרונית או דלקת אחרת מוסג זה, בגלל דלקת זיהומית, בגלל מחלות פרקים הגורמות להצטברות גבישים כמו גאוט, שקיעה של גבישי סידן Calcium Pyrophosphate Dihydrate) CPPD), גידולים סרטניים ועוד.

   סימנים ותסמינים

   אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס
   אבחון וטיפול באישיאל בורסיטיס

   הסימנים והתסמינים העיקריים של אישיאל בורסיטיס כוללים כאבים באזור של גבששת השת (עצם הישיבה) המעורבת. בחלק ניכר מהמקרים הכאבים מתפתחים בשתי הגבששות. הכאבים שעלולים גם להקרין במורד הרגליים מחמירים בישיבה או במגע ישיר עם הבורסה הפגועה.

   במהלך הישיבה החולים נוטים להרים את הישבן הכואב וכאשר שני הישבנים כואבים הם זזים ללא הרף על הכיסא בניסיון למצוא הקלה. ישנם חולים המתלוננים שהכאב מקשה עליהם לישון. מדובר בבעיה מתסכלת ביותר גם לנהגים. בעוד שניתן לעבוד עם מחשב בעמדת עבודה בעמידה, הנהיגה חייבת להיעשות בישיבה. הדבר גורר קשיים תפקודיים רבים.

   אבחון

   אבחון אישיאל בורסיטיס יעשה בעזרת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות ליקוי תפקודי בהתבוננות בחולה. מישוש של הבורסה עלול לגלות לעתים בצקת מקומית ועלול לגרום להופעת הכאבים. תיתכן גם פגיעה בתפקוד של השרירים בגפה התחתונה על רקע חוסר שימוש. עמידה על קצות אצבעות עלולה לגרום לכאב בישבן וכך גם כפיפה של רגל מיושרת (SLR) ופשיטה של הירך מול התנגדות. ברוב המקרים לא יהיה צורך בצילומי רנטגן או שימוש באמצעי הדמיה אחרים לצורך אבחון.

   יש לשקול שימוש באמצעים אלו רק במידה ויש ספק לגבי האבחון ויש צורך לבצע אבחנה מבדלת ולשלול פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים. בין יתר הגורמים שצריך לשלול נמנה דלקת במפרק הירך, דלקת במפרק העצה והכסל, תסמונת השריר האגסי (piriformis syndrome), בלט, בקע או פריצה של דיסק מותני הגורם ללחץ על שורש עצב ועוד. רק לאחר אבחון הבעיה ניתן לגשת למלאכת הריפוי.

   טיפול כירופרקטי

   הטיפול השמרני בהתפתחות אישיאל בורסיטיס אצלנו במרפאה כולל רשאית כל מנוחה ממצבים ומנחים הגורמים לכאב ובעיקר מישיבה. כאמצעי עזר ועל מנת לצמצם את העומסים על הבורסות הללו ניתן להיעזר באמצעי עזר כמו כריות מיוחדות או גלגל לצורך ישיבה.

   הטיפול במרפאה יכלול בין היתר עיסוי רקמות עמוק סביב הבורסה הדלוקה, שימוש בלייזר רך בעוצמה מתאימה, שימוש בגלי הלם סביב הבורסה הדלוקה, תרגילי גמישות ושיקום של שרירים הפועלים באזור ובעיקר של שרירי המיתר ועוד. חשוב לזכור שברוב המקרים החולים מגיעים אלינו עם דלקות כרוניות בבורסות של עצמות הישיבה. מסיבה זאת הטיפול השמרני לא יהיה קצר. דרושים התמדה וסבלנות על מנת להגיע לריפוי מלא של שק בורסה הדלוק באופן כרוני. באותם מקרים קשים שבהם מצבו של החולה אינו משתפר יופנה החולה לטיפול רפואי.

   טיפול רפואי בבעיה

   הטיפול הרפואי בבעיה זאת כולל נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים, זריקות סטרואידים ובמצבים קיצוניים ניתוח להסרת הבורסות הללו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.