כאבים באגן אבחון וטיפול
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

במקרים של חוסר וודאות לגבי האבחון או במידה ויש סיכוי שהחולה זקוק לטיפול חירום כמו במצב של דלקת במעי העיוור או במצב של היריון מחוץ לרחם, נפנה את החולה בדחיפות להמשך בירור וטיפול.  התהליך האבחוני כולל לימוד ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים והרקע של החולה ולאחרי בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות נוספות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים באגן אבחון וטיפול – רקע

ריבוי הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים באגן וריבוי מערכות הגוף שעלולות להיות הבסיס לכאבים אלו הופכת את מלאכת האבחון ואת תהליך ביצוע האבחנה המבדלת להליכים מאתגרים. אבחון מדויק מחייב, ראשית חוכמה, הקשבה לחולה. הרבה פעמים המידע שאותו מוסר החולה במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית יכולה להעניק לנו את כול המידע הנדרש על מנת לאבחן נכון את הבעיה. את יתר המידע נפיק מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות. טיפול טוב ויעיל חייב להתבסס על אבחנה מדויקת אחרת הכאבים עלולים להיות כרוניים והבעיה קשה הרבה יותר לריפוי.

אבחון כאבים באגן

היסטוריה רפואית

כאבים באגןבהיסטוריה הרפואית ובלימוד הרקע הבריאותי המשפחתי של החולה נקבל מידע כגון גילו של החולה, רקע של פציעות, ניתוחים ומחלות. האם יש רקע של מחלות בתחום הגניקולוגי כולל בעיות במחזור חודשי (אם מדובר באישה)?, בתחום הגסטרואנטרולוגיה?, מחלות בדרכי השתן והכליות, מערכות עצב, שריר ושלד, דלקות פרקים ועוד.

נלמד מה המיקום של הכאב (חלק קדמי או אחורי, כאבים במפשעה, בגב התחתון, בבטן…), מתי החל הכאב, מתי מופיע הכאב (קבוע או לסירוגין, לפני במהלך או לאחר מחזור או יחסי מין, לאחר אכילה… ) כיצד החל הכאב (היריון, טראומה, אכילה…..), מה אופיו של הכאב (מתמשך, שורף, פועם, דוקר…), מה מקל על הכאב ומה מחמיר את הכאב?

האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים הנלווים לכאבים באגן? האם מלבד כאבים באגן החולה סובל גם מחום ו/או מסימנים ותסמינים הקשורים למערכת השתן כגון צריבה בעת מתן שתן או מסימנים ותסמינים שמקורם במערכת העיכול כגון בחילה, דימום מהרקטום או סימנים ותסמינים הקשורים למערכת הרבייה כגון הפרשות מהווגינה.

בדיקה פיזית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, לזהות את הרקמה או האיבר הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על הגוף בכלל ועל האגן בפרט בניסיון לאתר ממצא חריג כולל גוש, נפיחות, אדמומיות, דימום וכיוצא בזה. נתבונן על האופן שבו האגן והגב התחתון שלכם מתמודד על עומסים הנובעים מעמידה, הליכה ובמידת האפשר ריצה וקפיצה. נמשש את חלקי האגן השונים במטרה לחוש מוקדי נפיחות, רגישות וכאב. נבדוק באופנים שונים את טווחי התנועה של האגן ושל המפרקי עמוד השדרה והירך. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מתקדמות

המידע שעומד לרשותנו בשלב הזה אמור להעניק לנו את היכולת לקבוע אבחנה במידה גבוהה של ביטחון. במידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות מעבדה רלוונטיות שעשויות להועיל כוללות בדיקות היריון, בדיקות דם לזיהוי הליכים דלקתיים, בדיקות שתן כדי לזהות דלקת בדרכי השתן, אולטרה סאונד של האגן כדי לזהות פתולוגיות שונות כולל היריון מחוץ לרחם ודלקת בתוספתן, לפרוסקופי אבחוני במידה ולא נמצא הגורם לכאבים באגן וצילומי רנטגן ו/או CT ו/או MRI לצורך זיהוי נזקים הנובעים מדלקות במפרקי האגן.

דגלים אדומים דגלים צהוביםדגלים אדומים וצהובים

סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים באגן אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לגניקולוג, גסטרואנטרולוג, אורולוג או חדר מיון לבירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים בין היתר הסימנים והתסמינים הבאים: רקע טראומטי לכאבים, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים מתפתחים, חום המתלווה לכאבים, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, רקע של סרטן, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית ועוד.

מידע שמצביע על מצב נפשי ירוד עשוי להשפיע על קצב ההחלמה מהווה דגל צהוב. סימנים ותסמינים כגון דיכאון וחרדות הנובעים ממגוון סיבות כמו למשל בעיות כלכליות, בעיות חברתיות ובעיות משפחתיות עלולים לגרום לעיכוב משמעותי ואף בלימה בהחלמה.

אבחנה מבדלת של כאבים באגן

על סמך ההיסטוריה הרפואית, התסמינים והסימנים הנלווים ובדיקות המעבדה ננסה לשלול ו/או לחזק כיווני חשיבה עד להגעה לאבחון הנכון. נתונים שיעזרו לנו להחליט כוללים קטלוג של הכאב: כאבים חריפים או כאבים כרוניים. נתון מרכזי נוסף שיש לקחת בחשבון הוא: האם לכאבים באגן נלווים סימנים ותסמינים נוספים האופייניים למערכת השתן והכליות או למערכת הגניקולוגית או למערכת העיכול, או למערכת שריר ושלד?

כאבי אגן חריפים

כאבי אגן חריפים עלולים להתפתח על רקע גניקולוגי כולל מחלה דלקתית של האגן (pelvic inflammatory disease), הפלה, היריון מחוץ לרחם, נזק לשחלות, דלקת בפרוסטטה ועוד. כאבי אגן חריפים עלולים גם להתפתח על רקע גסטרואנטולוגיה כולל דלקת במעי העיוור, תסמונת המעי הרגיז, דלקת זיהומית ועוד. פגיעה במערכות השתן והכליות כולל אבנים בדרכי השתן ובכליות, דלקות זיהומיות בדרכי השתן ובכליות ועוד עלולות גם הן לגרום לכאבי אגן חריפים. גם פגיעה במערכות עצב שריר ושלד כולל קרע שרירים וגידים באגן, פריצת דיסק בגב התחתון ועוד עלולים לגרום לכאבי אגן חריפים. 

כאבי אגן כרוניים 

מגוון גורמים רחב עלול לגרום לכאבי אגן כרוניים. כאבים כרוניים על רקע גניקולוגי יכולים להתפתח בגלל אנדומטריוזיס (Endometriosis), שרירנים (Fibroids), מחלה דלקתית של האגן (Pelvic Inflammatory Disease), הידבקויות ועוד. כאבים כרוניים על רקע גסטרואנטרולוגיה יכולים להתפתח בגלל תסמונת מעי רגיז, מחלת הסעיפים (diverticulitis) ועוד. גם מערכת השתן והכליות עלולה לגרום להתפתחות כאבים כרוניים באגן. הגורם לכאבים אלו עלול להיות: דלקות למיניהן בדרכי השתן והכליות, אבנים בדרכי השתן והכליות. כאבי אגן כרוניים עלולים להיגרם גם בגלל פגיעה במערכות עצב שריר ושלד. כך למשל כאבי גב תחתון כרוניים ומחלות כרוניות כדוגמת פיברומיאלגיה יכולים לגרום לכאבים כרוניים באגן. אין לשכוח את ההשפעות הפסיכולוגיות שיש להתפתחות כאבים כרוניים באגן. 

דלקות פרקים

האם הגורם לכאבים באגן היא דלקת פרקים? ואם כן באיזו דלקת פרקים מדובר? האם הכאבים באגן מקיפים את שני מפרקי העצה והכסל או רק מפרק אחד? במידה ושני הפרקים דלוקים, האם מדובר בדלקת סימטרית? תשובות לשאלות אלו עשויות לסייע לאבחן האם הכאבים במפרקים נגרמים עקב עומסים או טראומה מכנית או לחילופין מדובר בדלקת פרקים סיסטמית כגון דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), או תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת קרוהן (Crohn’s Disease) וקוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית אמורים לספק לי את הרמזים הדרושים כדי להחליט איזו מערכת נפגעה והאם המערכת הזאת מצויה בתחום ההתמחות שלנו שהיא מערכת עצב שריר ושלד. כול כאב באגן שמקורו אינו מערכת עצב שריר ושלד יופנה לרופא המשפחה או חדר מיון להמשך בירור וטיפול. 

טיפול עצמי בכאבים באגן

שלא כמו בגורמי כאב אחרים אני לא מציע להתמהמה עם כאבים באגן. כול עיכוב בין היתר בגלל ניסיונות ריפוי עצמיים עלול להיות בעוכריכם. כמובן שלאחר שאובחנה בעייתכם והובהר לכם שאינה מסוכנת לבריאותכם תוכלו לנסות ולטפל בה באופן עצמי. בכול מקרה עד שאתם מגיעים לאבחון מקצועי נסו להימנע מגורמים שמחמירים את הכאב וכן משימוש בתרופות שכול יעודם הוא טשטוש הכאבים. 

טיפול כירופרקטי בכאבים באגן

הטיפול בכאבים באגן ינוהל בהתאם לגורם לכאבים אלו. כאמור, כאבים שאינם נובעים ממערכות עצב שריר ושלד יופנו לבירור רפואי וטיפול מתאים. על מנת לשפר את הסיכוי להצלחת הטיפול ולהפחית את הסיכון להישנות הכאבים ינסה הכירופרקט להבין מה גרם להם. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מכאניות שעלולות לגרום לכאבים באגן כולל דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק “מאחה עצמות החיק” (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי הירך, מתיחות וקרעים של רקמות רכות ועוד. הכירופרקט מאומן לאתר את הליקויים הללו שנגרמו בגלל חבלה, עומס יתר, שיבושים מבניים או ביומכניים, לטפל בהם ולרפאם.

טיפול בכאב

את שיכוך הכאבים באגן הנובעים מפגיעה כזאת או אחרת במפרקי האגן ו/או ברקמות התומכות נשיג באמצעות שילוב של אמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ואולטרה סאונד עם טכניקות הנעה ידניות. טכניקות אלה יאיצו את ריפוי הדלקת שנמצאת בבסיס הכאבים ומגבלות התנועה. 

שיקום האגן

עם ההקלה בכאבים נתחיל בשיקום האגן עמוד השדרה ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול שיפור טווחי התנועה, חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים ומייצבים את האגן ואת המפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ושיפור שיווי משקל וחוש החישה העצמית. תכנית השיקום אמורה להכשיר את האגן לשוב ליכולת שלו לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, עבודה ופעילות גופנית. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון גורמים אפשריים לכאבים באגן כולל מאמר שעוסק בנושא אבולוציה וכאבים וכן כאבים במפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן