כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים באגן – אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בעיות כרוניות באגן ופגיעה קשה באיכות החיים. הגורמים האפשריים לכאבים באזור האגן הם רבים וכוללים החל ממתיחת שריר עבור דרך דלקת במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) וכלה במחלות קשות כגון גידולים סרטניים. אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

  במקרים של חוסר וודאות לגבי האבחון או במידה ויש סיכוי שהחולה זקוק לטיפול חירום כמו במצב של דלקת במעי העיוור או במצב של הריון מחוץ לרחם, נפנה את החולה בדחיפות להמשך בירור וטיפול. התהליך האבחוני כולל לימוד ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים והרקע של החולה ולאחרי בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות נוספות. בכל מקרה של כאבים באגן אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים באגן אבחון וטיפול – רקע

   ריבוי הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים באגן וריבוי מערכות הגוף שעלולות להיות הבסיס לכאבים האלו הופכת את מלאכת האבחון למאתגרת. אבחון מדויק מחייב, ראשית חוכמה, הקשבה לחולה. הרבה פעמים המידע שאותו מוסר החולה במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית יכולה להעניק לנו את כל המידע הנדרש על מנת לאבחן נכון את הבעיה. את יתר המידע נפיק מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות. טיפול טוב ויעיל חייב להתבסס על אבחנה מדויקת אחרת הכאבים עלולים להיות כרוניים והבעיה קשה הרבה יותר לריפוי.

   אבחון כאבים באגן

   היסטוריה רפואית

   כאבים באגן אבחון וטיפול
   כאבים באגן אבחון וטיפול

   בהיסטוריה הרפואית ובלימוד הרקע הבריאותי המשפחתי של החולה נקבל מידע כגון גילו של החולה, רקע של פציעות, ניתוחים ומחלות. האם יש רקע של מחלות בתחום הגינקולוגי ובכלל זה בעיות במחזור החודשי (אם מדובר באישה). האם יש רקע של מחלות בתחום גסטרואנטרולוגיה. האם יש רקע של מחלות בדרכי השתן והכליות, מערכות עצב, שריר ושלד, דלקות פרקים ועוד.

   נברר מה המיקום של הכאב (חלק קדמי או אחורי, כאבים במפשעה, בגב התחתון, בבטן…) ומתי החל. נלמד מה גורם להופעת הכאב (לפני במהלך או לאחר מחזור או יחסי מין, לאחר אכילה… ) וכיצד החל (הריון, טראומה, אכילה…..). נברר פרטים אודות אופיו של הכאב (קבוע או לסירוגין, שורף, פועם, דוקר…) ומה מקל על הכאב ומה מחמיר אותו.

   נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים הנלווים לכאבים באגן. האם מלבד כאבים באגן החולה סובל גם מחום ו/או מסימנים ותסמינים הקשורים למערכת השתן כגון צריבה בעת מתן שתן. האם מלבד כאבים באגן החולה סובל גם מחום ו/או מסימנים ותסמינים הקשורים במערכת העיכול כגון בחילה, דימום מהרקטום. נברר האם מלבד כאבים באגן החולה סובל גם מחום ו/או מסימנים ותסמינים הקשורים למערכת הרבייה כגון הפרשות מהווגינה.

   בדיקה פיזית

   לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, לזהות את הרקמה או האיבר הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על הגוף בכלל ועל האגן בפרט בניסיון לאתר ממצא חריג כולל גוש, נפיחות, אדמומיות, דימום וכיוצא בזה. נתבונן על האופן שבו האגן והגב התחתון שלכם מתמודד על עומסים הנובעים מעמידה, הליכה ובמידת האפשר ריצה וקפיצה. נמשש את חלקי האגן השונים במטרה לחוש מוקדי נפיחות, רגישות וכאב. נבדוק באופנים שונים את טווחי התנועה של האגן ושל המפרקי עמוד השדרה והירך. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות.

   בדיקות מתקדמות

   המידע שעומד לרשותנו בשלב הזה אמור להעניק לנו את היכולת לקבוע אבחנה במידה גבוהה של ביטחון. במידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות מעבדה רלוונטיות שעשויות להועיל כוללות בדיקות הריון, בדיקות דם לזיהוי הליכים דלקתיים, בדיקות שתן כדי לזהות דלקת בדרכי השתן, אולטרסאונד של האגן כדי לזהות פתולוגיות שונות כולל היריון מחוץ לרחם ודלקת בתוספתן, לפרוסקופי אבחוני במידה ולא נמצא הגורם לכאבים באגן וצילומי רנטגן ו/או CT ו/או MRI לצורך זיהוי נזקים הנובעים מדלקות במפרקי האגן.

   דגלים אדומים דגלים צהובים
   דגלים אדומים דגלים צהובים

   דגלים אדומים וצהובים

   סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים באגן אינו מכני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לגניקולוג, גסטרואנטרולוג, אורולוג או חדר מיון לבירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים בין היתר הסימנים והתסמינים הבאים: רקע טראומטי לכאבים, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים מתפתחים, חום המתלווה לכאבים, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, רקע של סרטן, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית ועוד.

   מידע שמצביע על מצב נפשי ירוד עשוי להשפיע על קצב ההחלמה מהווה דגל צהוב. סימנים ותסמינים כגון דיכאון וחרדות הנובעים ממגוון סיבות כמו למשל בעיות כלכליות, בעיות חברתיות ובעיות משפחתיות עלולים לגרום לעיכוב משמעותי ואף בלימה בהחלמה.

   אבחנה מבדלת של כאבים באגן

   על סמך ההיסטוריה הרפואית, התסמינים והסימנים הנלווים ובדיקות המעבדה ננסה לשלול ו/או לחזק כיווני חשיבה עד להגעה לאבחון הנכון. נתונים שיעזרו לנו להחליט כוללים קטלוג של הכאב: כאבים חריפים או כאבים כרוניים. נתון מרכזי נוסף שיש לקחת בחשבון הוא: האם לכאבים באגן נלווים סימנים ותסמינים נוספים האופייניים למערכת השתן והכליות או למערכת הגינקולוגית או למערכת העיכול, או למערכת שריר ושלד?

   כאבי אגן חריפים

   כאבי אגן חריפים עלולים להתפתח על רקע גניקולוגי כולל מחלה דלקתית של האגן (pelvic inflammatory disease), הפלה, הריון מחוץ לרחם, נזק לשחלות, דלקת בפרוסטטה ועוד. כאבי אגן חריפים עלולים גם להתפתח על רקע גסטרואנטרולוגיה כולל דלקת במעי העיוור, תסמונת המעי הרגיז, דלקת זיהומית ועוד. פגיעה במערכות השתן והכליות כולל אבנים בדרכי השתן ובכליות, דלקות זיהומיות בדרכי השתן ובכליות ועוד עלולות גם הן לגרום לכאבי אגן חריפים. גם פגיעה במערכות עצב שריר ושלד כולל קרע שרירים וגידים באגן, פריצת דיסק בגב התחתון ועוד עלולים לגרום לכאבי אגן חריפים.

   כאבי אגן כרוניים

   מגוון גורמים רחב עלול לגרום לכאבי אגן כרוניים. כאבים כרוניים על רקע גניקולוגי יכולים להתפתח בגלל אנדומטריוזיס (Endometriosis), שרירנים (Fibroids), מחלה דלקתית של האגן (Pelvic Inflammatory Disease), הידבקויות ועוד. כאבים כרוניים על רקע גסטרואנטרולוגיה יכולים להתפתח בגלל תסמונת מעי רגיז, מחלת הסעיפים (diverticulitis) ועוד. גם מערכת השתן והכליות עלולה לגרום להתפתחות כאבים כרוניים באגן. הגורם לכאבים אלו עלול להיות: דלקות למיניהן בדרכי השתן והכליות, אבנים בדרכי השתן והכליות. כאבי אגן כרוניים עלולים להיגרם גם בגלל פגיעה במערכות עצב שריר ושלד. כך למשל כאבי גב תחתון כרוניים ומחלות כרוניות כדוגמת פיברומיאלגיה יכולים לגרום לכאבים כרוניים באגן. אין לשכוח את ההשפעות הפסיכולוגיות שיש להתפתחות כאבים כרוניים באגן.

   דלקות פרקים

   האם הגורם לכאבים באגן היא דלקת פרקים? ואם כן באיזו דלקת פרקים מדובר? האם הכאבים באגן מקיפים את שני מפרקי העצה והכסל או רק מפרק אחד? במידה ושני הפרקים דלוקים, האם מדובר בדלקת סימטרית? תשובות לשאלות אלו עשויות לסייע לאבחן האם הכאבים במפרקים נגרמים עקב עומסים או טראומה מכנית או לחלופין מדובר בדלקת פרקים מערכתית כגון דלקת פרקים ראומטית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), או תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת קרוהן (Crohn's Disease) וקוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

   ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית אמורים לספק לי את הרמזים הדרושים כדי להחליט איזו מערכת נפגעה והאם המערכת הזאת מצויה בתחום ההתמחות שלנו שהיא מערכת עצב שריר ושלד. כול כאב באגן שמקורו אינו מערכת עצב שריר ושלד יופנה לרופא המשפחה או חדר מיון להמשך בירור וטיפול.

   טיפול עצמי בכאבים באגן

   שלא כמו בגורמי כאב אחרים אני לא מציע להתמהמה עם כאבים באגן. כל עיכוב בין היתר בגלל ניסיונות ריפוי עצמיים עלול להיות בעוכריכם. כמובן שלאחר שאובחנה בעייתכם והובהר לכם שאינה מסוכנת לבריאותכם תוכלו לנסות ולטפל בה באופן עצמי. בכל מקרה עד שאתם מגיעים לאבחון מקצועי נסו להימנע מגורמים שמחמירים את הכאב וכן משימוש בתרופות שכול ייעודם הוא טשטוש הכאבים.

   טיפול כירופרקטי בכאבים באגן

   הטיפול בכאבים באגן ינוהל בהתאם לגורם לכאבים אלו. כאמור, כאבים שאינם נובעים ממערכות עצב שריר ושלד יופנו לבירור רפואי וטיפול מתאים. על מנת לשפר את הסיכוי להצלחת הטיפול ולהפחית את הסיכון להישנות הכאבים ינסה הכירופרקט להבין מה גרם להם. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מכניות שעלולות לגרום לכאבים באגן כולל דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק "מאחה עצמות החיק" (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי הירך, מתיחות וקרעים של רקמות רכות ועוד. הכירופרקט מאומן לאתר את הליקויים הללו שנגרמו בגלל חבלה, עומס יתר, שיבושים מבניים או ביומכניים, לטפל בהם ולרפא אותם.

   טיפול בכאב

   את שיכוך הכאבים באגן הנובעים מפגיעה כזאת או אחרת במפרקי האגן ו/או ברקמות התומכות נשיג באמצעות שילוב של אמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ואולטרסאונד עם טכניקות הנעה ידניות. טכניקות אלה יאיצו את ריפוי הדלקת הנמצאת בבסיס הכאבים ומגבלות התנועה.

   שיקום האגן

   עם ההקלה בכאבים נתחיל בשיקום האגן עמוד השדרה ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול שיפור טווחי התנועה, חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים ומייצבים את האגן ואת המפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ושיפור שיווי משקל וחוש החישה העצמית. תכנית השיקום אמורה להכשיר את האגן לשוב ליכולת שלו לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, עבודה ופעילות גופנית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.