תסמונת המדור בשוק אבחון וטיפול

תסמונת המדור בשוק אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת המדור בשוק – אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים ופגיעה קשה באיכות החיים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר כמו למשל תסמונת המדור בשוק – אבחון וטיפול מהירים הם מה שאתם צריכים עכשיו. תסמונת המדור הוא מצב רפואי מסוכן שמתרחש כאשר נוצר לחץ פנימי בתוך מדור אנטומי סגור ומוגדר בתוך גוף האדם. לחץ זה עלול לגרום לפגיעה באספקת הדם אל הרקמות וכתוצאה מזה נזקים קשים ואף מוות של רקמות מקומיות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ברוב המקרים תסמונת זאת מתפתחת בשוקיים וגורמת למגוון סימנים ותסמינים אופייניים. בין התסמינים האופייניים נציין כאבים בשוק (שעלולים להיות חריפים ביותר) המופיעים במהלך אימון ועם מנוחה קצרה נעלמים כלא היו. ישנן הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים הדומים בחלקם לאלו של תסמונת המדור. בדיקה של החולה המתבססת על ביצוע אבחנה מבדלת עשויה לאפשר אבחון מהיר ומדויק ולכן גם טיפול מהיר ויעיל.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת המדור בשוק אבחון וטיפול – רקע

  תסמונת המדור השכיחה ביותר מתרחשת ברגל מתחת לברך אך יכולה להתפתח גם במקומות נוספים בגוף. לחץ פנימי בתוך מדור יכול לגרום ללחץ על רקמות וכלי הדם ולפגוע בזרימת דם ובכך לפגוע בהגעת החמצן לשרירים וגרימת נקרוזיס ומוות לרקמות השונות. יש חשיבות לאבחון מהיר ומדויק על מנת למנוע נזק בלתי הפיך. תסמונת מדור יכולה להיווצר ביד, באמה, בזרוע, בישבנים, ברגל מתחת לברך, בכף הרגל ובבטן אך היא שכיחה יותר ברגל מתחת לברך. ישנם ארבעה מדורים ברגל מתחת לברך. תסמונת המדוברת פוגעת בעיקר במדור הקדמי (Anterior fascial compartment) בו מתפקד השריר השוקתי הקדמי.

  תסמונת זאת מתרחשת לרוב בתוך מדורים הנחתמים על ידי רקמה הקרויה פשייה (fascia) או בעברית חיתולית (או מחתלת). הפשייה הזאת שהיא למעשה רקמת חיבור, עוטפת את השרירים ויוצרת סביבם קרום. בין התפקידים של הפשייה ניתן למנות: שמירה על יציבות מבנה הרקמה הנעטפת, הגנה על אותה הרקמה וגם בלימת זעזועים. לפשייה הזאת תפקיד חשוב גם במחזוריות הדם ובתהליכים ביוכימיים אחרים. בעקבות פציעה ופגיעה ברקמות, הפשייה מעודדת את ריפוי הרקמה.

  גורמים לתסמונת המדור

  תסמונת המדור בשוק מתפתחת נפיחות או מתפתח דימום בתוך המדורים בשוק. כאשר הפשייה אינה מתרחבת כדי לאפשר הכלה של עודפי הנוזלים הללו הלחץ בתוך המדורים עולה. הלץ הזה חוסם או מצמצם את זרימת הדם לרקמות השונות. ללא אספקת דם סדירה הרקמות השונות מתחילות להינזק ולמות. מה הם הגורמים לנפיחות ו/או דימום במדורים בשוקיים?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   עומס יתר

   הגורמים העיקריים להתפתחות תסמונת המדור בשוק הם פציעה מקומית ברגל או פעילות גופנית מאומצת במיוחד. כאשר השריר עובד ומתאמץ באופן קיצוני או לחלופין כאשר השריר נפצע, מתחיל באופן טבעי תהליך של התרחבות ונפיחות. הלחץ שנוצר על הפשייה דוחף אותה להתרחב גם כן. כאשר הפשייה הדוקה מידי ואינה מאפשרת את ההתרחבות הזאת מתחיל להיווצר לחץ פנימי עצום על השריר ועל כלי הדם שמספקים חמצן וחומרי הזנה לשרירים, לעצבים ושאר הרקמות.

   נזקי חבלה

   שבר הוא קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לתסמונת המדור של הרגל אך כול חבטה חזקה או גורם נזק אחר (הכשת נחש, גבס הדוק מידי, כוויות ועוד) עלולים לגרום מספיק נזק ראשוני ולהתחיל את שרשרת האירועים שמובילה לתסמונת המדור. הפציעה הראשונית גורמת לנפיחות של השרירים ורקמות אחרות בתוך המדור ברגל. ככול שהנפיחות גדלה הלחץ הפנימי בתוך המדור עולה מתחילה להיחלש זרימת הדם לשריר וליתר הרקמות. הירידה ברמת החמצן יוצר מצב של איסכמיה (ischemia) ונזק לרקמות מתחיל.

   הנזק הראשוני לרקמות השונות גורם להפרשה של חומרים כימיים הנקראים מתווכי דלקת אשר מתחילים את התהליך הדלקתי. תהליך זה עלול לגרום להחמרה בבצקת, להתנפחות נוספת ולהחרפת הנזק. חוסר טיפול בשלב הזה עלול להוביל לנזק בלתי הפיך ואף למוות של רקמות. לקיחת תרופות למניעת קרישת דם עלולה להחמיר אף יותר את הנפיחות ולהגביר את קצב גרימת הנזק.

   סיווג תסמונת המדור בשוק גורמים ותסמינים

   תסמונת המדור בשוק מהסוג הכרוני

   תסמונת מדור כרונית מתרחשת לרוב בגלל פעילות גופנית ונוטה לפגוע במדור הקדמי (anterior fascial compartment).  שריר השוקתי הקדמי הוא שריר ארוך ועבה, המצוי על הצד הקדמי חיצוני של עצם השוק. פעולתו העיקרית של השריר היא הרמת כף הרגל. תסמונת מדור כרונית מתקיימת לרוב בקרב רצי מרתון או רצים למרחקים ארוכים. הכאבים בתסמונת המדור יופיעו לרוב בחלק החיצוני של השוק בעוד שבהפרעה הקרויה שין ספלינט הכאבים יופיעו בחלק הפנימי של עצם השוק. בעוד שכאבים של שין ספלינט עשויים לחלוף לחלוטין עם מנוחה, כאבים הנובעים מתסמונת המדור יחזרו שוב ושוב לאחר מאמץ.

   יש לציין שתסמונת זאת אינה גורמת בדרך כלל לנפיחות בממדים אשר גורמים ללחץ על כלי דם ולנזקים בלתי הפיכים ברקמות השונות. הסימפטום העיקרי במקרה של תסמונת מדור כרונית הוא כאב ומגבלות תנועה זמניים. הבעיה היא אם כן, בעיה של איכות חיים.

   גורמים וגורמי סיכון

   הגורם העיקרי להתפתחות תסמונת מדור כרונית  היא העומס המוטל על רקמות השוק השונות אשר גורם להתנפחותן ולהתפתחות כאבים בשוק האופייניים לתסמונת. עיקר העומסים ועיקר הנזקים בתסמונת המדור מבסוג הכרוני מתרחשים בשריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior). כול ספורטאי המשתתף בפעילות הכרוכה בעומסים חוזרניים כגון ריצה חשוף להתפתחות התסמונת הזאת. גורמי סיכון להתפתחות תסמונת המדור מהסוג הזה כוללים בין היתר גיל ( מתרחש לרוב לפני גיל 30), סוג של פעילות גופנית (ריצה היא הגורם המשמעותי ביותר), אימון יתר (עלייה מהירה בעצימות ובתכיפות של האימונים מעלים את הסיכון).

   תסמונת המדור בשוק מסוג החריף

   תופעה זאת מוגדרת כאירוע חירום ומחייבת הפנייה מידית לחדר מיון כדי להסיר את הלחץ במדור. דחייה עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים ברקמות הרגל. הסימפטום העיקרי של תסמונת המדור מהסוג הזה הם כאבים חריפים. הכאב יופיע מיד לאחר פציעה של הרגל מתחת לברך ויעשה חריף באופן קיצוני. מנוחה של הרגל לרוב לא מפחיתה את הכאב. ככל שהלחץ בתוך המדור גואה ורקמות מתחילות להינזק מחוסר חמצן הכאבים הופכים חמורים יותר ונלווים להם תחושה של לחץ שינוי טמפרטורה של העור וסימפטומים של הרקמות שנפגעו. במידה ועצב נפגע נחוש תחושה של נימול, הירדמות של האזור המעוצבב על ידי העצב שנפגע, תחושת שריפה, חולשה מוטורית וכמובן כאב שהולך וגדל.

   גורמים וגורמי סיכון

   תסמונת המדור מהסוג החריף מתרחש לאחר טראומה. נזקי חבלה שעלולים להוביל להתפתחות סוג זה של תסמונת המדור כוללים שבר של עצם בשוק, קרעים חמורים בשרירי השוק ועוד. גורמי סיכון להתפתחות תסמונת מדור חריפה כוללים ניתוחי כלי דם ברגליים, טיפול באמצעות סטרואידים, גבס או חבישה שלא הותאמו ועוד.

   אבחון תסמונת המדור בשוק

   תסמונת המדור בשוק אבחון וטיפול
   תסמונת המדור בשוק אבחון וטיפול

   לצערנו, אבחון מוקדם של התופעה אינו שכיח. אבחון של כאבי רגליים מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף מגוון פרטים כולל היסטוריה של פציעות וחבלות. כמובן, יש להפנות את תשומת לב הרופא לכול חבלה שקדמה לכאבי הרגליים שלכם. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד.

   בבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה ותפקוד של הרגל על חלקיה השונים וכן בדיקות נירולוגיות. מטרת הבדיקות היא לזהות סימנים לנזק שרירי ועצבי. במידת הצורך נפנה את המטופל למומחה שיכול לאמוד את מידת הלחץ בתוך המדור. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   טיפול בתסמונת המדור בשוק

   בתסמונת מדור כרונית יש צורך במנוחה והפחתת עומסים קיצונית. כמו כן נשתמש באמצעים להורדת דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד. עם שוך התסמינים יש לתכנן את החזרה לפעילות גופנית באופן זהיר והדרגתי. בכול הנוגע לטיפול בתסמונת המדור החריפה הסיפור הוא שונה.

   הטיפול כאן מטרתו הורדה מהירה של הלחץ בתוך המדור. כול איחור משמעותו מוות נרחב יותר של רקמות, נזק בלתי הפיך לעצב או לשריר ועל כן אובדן תפקודי של כול הרגל. סיבוכים אחרים כוללים התפתחות של זיהומים, אובדן הרגל וכישלון של הכליה בגין כימיקלים המופרשים מהשרירים הפגועים. לעיתים נדירות יתכן אפילו מוות. הטיפול נעשה כמובן בתנאי אשפוז. במהלך הטיפול תנותח הפשייה וכול רקמה מתה תוסר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,