כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול
כפות ידיים נרדמות

כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כפות ידיים נרדמות- אבחון וטיפול מהירים מעלים את הסיכוי להבריא. סובלים מידי פעם מנימול או הירדמות בכפות הידיים? ברוב המקרים אין צורך לדאוג אך לעתים מדובר בבעיה משמעותית. אבחון וטיפול בכפות ידיים נרדמות חשובים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

שינויים תחושתיים קצרי מועד בידיים נגרמים בגלל לחץ חולף שנוצר על כלי דם או על עצב פריפרי ביד. במקרים אלו ניעור ידיים קל יסדיר את התחושות. בחלק קטן אמנם מהמקרים הגורם לידיים נרדמות עלולים להיות מחלה או הפרעה בריאותית משמעותית. לעתים לשינויים תחושתיים אלו התלוו גם כאבים בכפות ידיים, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים. במידה ואתם מתלוננים על כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול הם הצעדים הבאים שלכם וזאת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים אפשריים וצורך אפשרי בניתוח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול – רקע

לחץ חולף על כלי דם או על קל על עצב בגפה העליונה (תסמונת התעלה הקרפלית) יכולים להיווצר משהייה במצב שבו המרפקים או כפות הידיים מצויים במנח לא טבעי או כאשר אנו ישנים על הידיים. אך ישנם גם שינויים תחושתיים בידיים שנגרמים מסיבות משמעותיות, בחלקן מסכנות חיים, כולל בין היתר דלקות ודלקות זיהומיות, נזקים טראומטיים בראש, גירוי עצבי בעמוד השדרה הצוואר או בגפה העליונה על רקע נזקים מקומיים, שבץ מוחי, גידולים סרטניים, דלקות עצבים פריפריות, מחלות שונות ועוד. יש חשיבות גדולה בתהליך שבו מאבחנים ומטפלים בגורם לתופעה על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים ואף מוות.

כפות ידיים נרדמות בגלל מחלות כלי דם

פגיעה בזרימת הדם בידיים עלולה להיות האחראית לשינויים התחושתיים בידיים. בין יתר הסיבות לפגיעה בזרימת דם בידיים נמנה:

קור קיצוני

כפות ידיים נרדמות היא תופעה שעלולה להתפתח גם בגלל חשיפה לקור קיצוני. מדובר בתהליך טבעי שבו כלי הדם בידיים מתכווצים (Vasoconstriction) כדי לאפשר זרימת דם טובה יותר לאיברים החיוניים כמו למשל ללב ולמוח. כאשר הפרעה זו בזרימת הדם נמשכת זמן רב מידי הידיים מתחילות להירדם.

מחלת כלי דם פריפרית

כפות ידיים נרדמות עלולות להיות תוצאה של מחלת כלי דם פריפריים (Peripheral vascular disease). מחלה זאת שכיחה יותר בקרב חולי סוכרת ומעשנים ונגרמת כתוצאה מהיצרות או חסימה של כלי דם המובילים דם בין היתר לידיים. מלבד כפות ידיים נרדמות הסימנים והתסמינים עלולים לכלול גם כאבים לסירוגין, התכווצות שרירים, חולשת שרירים המחמירה בעת מאמץ, תחושת קור, שינו צבע העור, פצעים שאינם מחלימים ועוד. חשוב לציין שמחלת כלי דם פריפרית משפיעה הרבה יותר על הרגליים.

מחלת ריינו

כפות ידיים נרדמות עלולות להיות מנת חלקם של אנשים הסובלים מתופעת, מחלת או תסמונת ריינו (Raynaud’s disease / syndrome / phenomenon). תופעה זאת עלולה לגרום לנימול או לשינויים התחושתיים האחרים באצבעות כפות הידיים. בפתולוגיה הזאת הגורם הנו כיווץ בלתי רצוני ומוקצן של כלי הדם פריפריים בתגובה לקור ולמתח נפשי. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם תחושת קור, כאבים בקצות האצבעות והבהונות ובמצבים קשים גם עלול להיגרם נמק.

כפות ידיים נרדמות בגלל פגיעה עצבית

כפות ידיים נרדמות ושינויים תחושתיים בידיים עלולים להתפתח גם כתוצאה מנזק עצבי בעקבות חבלה בראש, בעמוד השדרה או בגפה העליונה. עומסים חוזרניים ונזקים מצטברים, תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ופרוצדורות רפואיות עלולים להיות הגורם לשברים בעצמות ולפריקות של מפרקים עלולים לגרום למתיחה, לחץ או אפילו קרע של אחד מסיבי העצב או של חוט השדרה.

פגיעת מוח טראומטית

פגיעת מוח טראומטית (Traumatic brain injury) עלולה להתרחש ממגוון סיבות כולל תאונות דרכים, נפילה, חבלה מכוונת או כתוצאה מפצע ירי ולגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים. מלבד כפות ידיים נרדמות החולה עלול, תלוי במיקום ובחומרת הנזק, לסבול גם מבלבול, עייפות, אובדן ההתמצאות, כאבי ראש, קושי בדיבור, קושי בחשיבה, סחרחורת, אובדן חוש ריח, רגישות גבוהה לרעש, צלצול באוזניים ועוד.

פגיעה טראומטית בעמוד השדרה

כפות ידיים נרדמות
כפות ידיים נרדמות

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי בעקבות טראומה (צליפת שוט?) עלולה לגרום לפריצת לבלט או דיסק צווארי או חמור יותר ל פריקה או שבר של חוליה בעמוד השדרה הצווארי ונזק ברמות חומרה שונות לחוט השדרה ו/או לסיבי העצבים הבוקעים ממנו ומעצבבים את הידיים. הסימנים והתסמינים שמופיעים הם תוצאה של מיקום הנזק וחומרתו ועלולים לכלול כפות ידיים נרדמות.

פגיעה טראומטית בשורש עצב צווארי

נזק לדיסק בין חולייתי צווארי בודד יכול לגרום לחץ על שורש עצב מסוים ולחסרים נוירולוגיים התואמים לשורש העצב הספציפי שנפגע. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים שינויים תחושתיים בידיים ובחלקים אחרים לאורך הגפה וכן כאבים בצוואר, מגבלות תנועה בצוואר, הקרנות כאב במורד היד וחולשה של שרירים שמעוצבבים על ידי אותו סיב עצב מסוים.

פגיעה טראומטית בחוט השדרה

פגיעה טראומטית בחוט השדרה תוביל להתפתחות סימנים והתסמינים שחומרתם תלויה בחומרת הנזק ובמיקומו. ככול שהנזק ממוקם גבוה יותר הסימנים והתסמינים יהיו חמורים יותר. נזק בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי (C1 – C4) עלול לגרום לשיתוק של כול הגוף וארבעת הגפיים (Quadriplegia). תיתכן פגיעה ביכולת לנשום, לשלוט בסוגרים ולדבר. נזק בחלק התחתון של חוט השדרה (C5 – C8) עלול לפגוע באופן חלקי ותואם לגובה הפגיעה בתפקוד המוטורי, בתחושות ובהחזרי הגידים. תיתכן פגיעה ביכולת הנשימה ובשליטה על הסוגרים.

כפות ידיים נרדמות בגלל פגיעה בגפה העליונה

פריקה של אחד ממפרקי הגפה העליונה או שבר באחד העצמות המרכיבות את הגפה העליונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית. מקלעת העצבים הברכיאלית (Brachial Plexus) עוזבת את עמוד השדרה הצווארי ועושה דרכה מטה לכיוון הידיים תוך שהיא מעניקה לגפה העליונה, בין היתר, יכולת מוטורית, יכולת תחושתית לעור ויכולת החזר לגידים. פגיעה טראומטית באחד מסיבי העצבים הללו עלול להיות הגורם להירדמות הידיים או חלק מהם.

פציעה טראומטית בעצב החישור

פציעה של עצב החישור (Radial neuropathies) בגלל לחץ שנוצר עליו בתעלה במרפק, שבר במרפק או פרוצדורה רפואית עלול לגרום לכאבים במרפק הדומים לכאבים ממרפק טניס, לנפילה של השורש כף היד (Wrist drop) ונימול באזור בכף היד המעוצבב על ידי עצב החישור.

פציעה טראומטית בעצב התווך

כפות ידיים נרדמות עלולות להתפתח גם בגלל לכידה של עצב התווך (Median neuropathies) במרפק (תסמונת פרונטור) או בשורש כף היד (תסמונת התעלה הקרפלית). פציעה של עצב התווך עלולה להתרחש גם בגלל שבר במרפק, שבר בשורש כף היד או מסיבות טראומטיות אחרות. הסימנים והתסמינים יכללו – תלוי במיקום הנזק – קושי או אי יכולת לסובב את כף היד או לכופף את כף היד, קושי לאחוז בדברים, ניוון שרירים בכף היד (בסיס האגודל), שינויים תחושתיים באמת היד, אגודל ושלושת האצבעות הסמוכות.

פציעה טראומטית עצב הגומד

פציעה של עצב הגומד (Ulnar neuropathies) יכולה להתרחש בגלל גירוי חוזרני של העצב במרפק (תסמונת התעלה הקוביטלית) או בשורש כף היד בתעלה על שם גויון (Guyon), בגלל חבלה ישירה במרפק או בשורש כף היד. הסימנים והתסמינים במקרה של פציעת עצב הגומד עלולים לכלול- תלוי במיקום הנזק – כאבים במרפק או בשורש כף היד, חולשת שרירים בכף היד, נימול, הירדמות של הזרת ומחצית האצבע הסמוכה, רגישות לקור ועוד.

כפות ידיים נרדמות בגלל תהליכים ניווניים ופגיעה עצבית

עומסים חוזרניים ויציבה לקויה עלולים לגרום לשינויים ניווניים מצטברים בעמוד השדרה הצווארי ובעקבותיהם להתפתחות לחץ על חוט השדרה או על סיבי העצבים היורדים במורד הגפה העליונה. לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים הללו עלול בין היתר לגרום להירדמות היד או חלקים ממנה.

תהליכי ניוון בע”ש הצווארי

מחלה ניוונית של עמוד השדרה הצווארי (Cervical Spondylosis) עלולה לגרום למגוון בעיות כוללת באופן יותר ספציפי דלקת פרקים ניוונית של מפרקי עמוד השדרה הצווארי (Facet Joint Arthrosis), מחלה ניוונית של הדיסק בין חולייתי בצוואר (Cervical Degenerative Disc Disease), היצרות התעלה השדרה הצווארית (Cervical Spinal Stenosis) ועוד.

היצרות תעלת השדרה

כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול
כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול

היצרות של תעלת חוט השדרה בצוואר על רקע מחלה ניוונית עלולה לגרום לחלק או לכול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי צוואר, הקרנות כאב לאחת או לשתי הגפיים, נימול והירדמות של אחת או שתי הגפיים כולל כפות ידיים נרדמות, חולשת שרירים בידיים, פגיעה בהחזרי הגידים.

בלט דיסק צווארי

בלט או פריצת דיסק צווארי על רקע מחלה ניוונית יכול ללחוץ על שורש עצב צווארי ולגרום לכאב שיופיע לרוב בצד אחד של הצוואר. המיקום המדויק של הכאב, הקרנות הכאב, תחושות הנימול והירדמות וכן החולשה המוטורית תלוי בשורש העצב שנפצע ולחומרת הנזק. סימנים ותסמינים אלו יושפעו ויחמירו כתוצאה מביצוע תנועות צוואר מסוימות.

תהליכי ניוון במפרקי הגפה העליונה

שינויים ניווניים במפרקי הגפה העליונה ובעיקר במרפק ובשורש כף היד עלולים לגרום להיצרות ולחץ על סיבי עצב פריפריים העושים דרכם מהצוואר לכיוון כף היד. העצבים שעלולים להיפגע מסיבה זאת כוללים את עצב התווך במרפק ובשורש כף היד, את עצב הגומד במרפק ובשורש כף היד ואת עצב החישור במרפק.

כפות ידיים נרדמות בגלל מחלות הפוגעות בעצבים

מגוון מחלות, הפרעות חסרים וחומרים רעילים עלולים לגרום לפגיעה עצבית ובכך להוביל להתפתחות שינויים תחושתיים בידיים. בין היתר הגורמים נמנה מחלות מטבוליות והורמונליות, מחלות אוטואימוניות, חשיפה לרעלים, חסרים תזונתיים. גורמים נוספים לפגיעה בעצבים פריפריים כוללים לחץ בגלל גידולים סרטניים או גידולים סרטניים ברקמת העצב, שבץ מוחי, דלקות זיהומיות, מתח נפשי קיצוני ועוד.

סוכרת

כפות ידיים נרדמות עלולות להתפתח גם בגלל סוכרת. רמה גבוהה של סוכר בדם פוגעת בכלי הדם הקטנים שמספקים דם לעצביים הפריפריים ובעקבות זאת מזיקה לסיבי העצב עצמם. בין יתר הסימנים והתסמינים האופייניים לנזק עצבי כתוצאה מסוכרת נכלול תחושת נימול והירדמות של הידיים. סימנים ותסמינים נוספים כוללים תחושת צמא ורעב מוגברים, מתן שתן תכוף, ירידה במשקל, זיהום פטרייתי או קנדידה, פצעים המחלימים לאט, עייפות ועצבנות ועוד.

תת פעילות של בלוטת התריס

תת פעילות של בלוטת התריס גורמת להאטה של הקצב המטבולי בגוף. בעקבות האטה זאת מתחיל הגוף לאגור נוזלים שעלולים להפעיל לחץ ולהזיק לעצבים הפריפריים. הסימנים והתסמינים האופייניים לתת פעילות של בלוטת התריס כוללים נימול והירדמות של הידיים, נשירת שיער, רגישות גבוהה לקור, עלייה במשקל, עייפות ועוד.

אקרומגליה

ייצור יתר של הורמון גדילה עלול לגרום לתופעה הקרויה אקרומגליה (Acromegaly) המתאפיינת בהרחבה של מבנים גרמיים רבים כולל מפרקים שעלולים ללכוד ולפצוע את סיבי העצב העוברים דרכם.

מחלות אוטואימוניות

מחלות אוטואימוניות כגון תסמונת שגרן (Sjogren’s syndrome), זאבת (Lupus), דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis) מחלת גיליאן ברה (Guillain-Barre syndrome), טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) ועוד. המחלות האוטואימוניות הללו ואחרות תוקפות בין היתר את העצבים וגורמות לנזק. הדלקת ברקמות ובמפרקים סביב העצבים הפריפריים יוצרת בצקת שפוגעת גם היא בעצבים הסמוכים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלות אלה יכולים לכלול בין היתר קשיי תנועה, שיבושים תחושתיים במגוון אזורים בגוף כולל כפות ידיים נרדמות, אובדן שליטה על סוגרים, חולשה, חום, עייפות, אובדן משקל, שיבושי ראייה, דיכאון ועוד.

חסרים תזונתיים

מגוון חסרים תזונתיים כמו למשל חוסר של תיאמין (B1), חוסר של קובלמין (B12), חוסר בוויטמין E, חוסר בפירידוקסין (B6), חוסר בניאצין (B3), חוסר נחושת (Copper) עלולים גם הם לגרום לנזקים עצביים משמעותיים ולתחושה של כפות ידיים נרדמות. חוסר בוויטמין B12 עלול לגרום לנזק עצבי ובעקבותיו גם לנימול והירדמות של הידיים. תסמינים וסימנים נוספים כוללים חולשה ועייפות על רקע של התפתחות אנמיה. לעיתים חסרים תזונתיים אלו ייווצרו על רקע של ניתוח בריאטרי (Bariatric Surgery) ופגיעה ביכולת הספיגה של המעי.

חשיפה לרעלים

גורם נוסף לנזקים לעצבים פריפריים הוא חשיפה לרעלים. רעילות של הרקמות בגוף התפתחת בין היתר בגלל אלכוהוליזם כרוני, הרעלה בגין מתכות כבדות, הרעלה בגין משימוש בתרופות מסוימות ועוד עלולה לגרום לנזקים לעצבים פריפריים. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים בין היתר תחושות נימול והירדמות של הידיים.

פיברומיאלגיה

מדובר במחלה שכיחה ביותר ולרוב חשוכת מרפא המעלה את הסיכון להתפתחות דלקות בעצבים. תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה משמעותית יותר בקרב קבוצת חולים זאת. חולים במחלה זאת מתלוננים גם על סימנים ותסמינים אחרים ובכללם כאבים מפושטים במגוון רחב של מקומות בגוף, עייפות כרונית, כאבי ראש, דיכאון, בעיות עיכול, הפרעות שינה ועוד.

 אבחון

כפות ידיים נרדמות עלולה להתפתח בגלל מחלות והפרעות בריאותיות משמעותיות. חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בבעיה ללא דיחוי. איחור באבחון וטיפול מאוחר מידי עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים שעלולים לכלול בין היתר קושי להניע את חלקי כף היד או את כול כף היד.

היסטוריה רפואית

האבחון יחל עם ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכפות הידיים ובכלל זה כפות ידיים נרדמות. נברר איזה חלק או חלקים בכף היד מאבד תחושה?, האם ההירדמות פוגעת בכף יד אחת או בשתיהן?, כמה זמן נמשך אובדן התחושה?, האם ישנם גורמים שמחמירים או משפרים את אובדן התחושה?, נברר  כמובן על סימנים ותסמינים נלווים כגון חולשה, הירדמות של חלקי גוף אחרים, אזורי גוף כואבים,מגבלות תנועה ועוד.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לאתר ולשחזר באמצעות מגוון תנועות ובדיקות את התלונה העיקרית שלכם: כפות ידיים נרדמות. לאחר שאתרנו את מקור הבעיה ננסה להעריך מהי חומרתה. בדיקה גופנית כוללת תצפית על האופן שבו אתם מבצעים מגוון פעולות בעיקר אך לא רק עם כפות הידיים, הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. נמשש את חלקי הגוף הללו בניסיון לאתר אזורים כואבים, רגישים, שונים במראה ובעלי מרקם שונה למגע. נחפש פגיעה בטווחי התנועה הסיביים ואקטיביים של הגפה העליונה ושל הצוואר. נערוך בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונירולוגיות.

בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות כולל צילומי רנטגן, CT או MRI. סימנים ותסמינים כמו חום גבוה, ירידה לא רצויה במשקל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד מהווים דגל אדום המחייב הפנייה מידית לחדר מיון. כמובן שאין להתעלם ממגוון סימנים ותסמינים מנטליים כולל חרדות, דיכאון ועוד המהווים דגל צהוב. דגל צהוב משמעותו סיכוי גבוה שהסימנים והתסמינים עשויים לנבוע ממצב נפשי וכן שהטיפול בבעיה עלול להיות ממושך.

אבחנה מבדלת

אבחון ראוי צריך לכלול אבחנה מבדלת. במהלך ביצוע אבחנה מבדלת מעביר הקלינאי דרך מסננת את שלל הפתולוגיות שעלולות לגרום לתלונות של החולה. לצורך כך הוא נעזר על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות המעבדה והדמיה. כך למשל הירדמות של כף יד אחת עשויה להצביע בסבירות גבוהה על נזק לעצב בעמוד השדרה הצווארי או לעצב פריפרי בגפה העליונה בעוד שהירדמות של שתי כפות הידיים עלולה להעיד על מחלה מערכתית.

כאשר מלבד כפות ידיים נרדמות החולה מתלונן גם על כאבי צוואר המוקרנים ליד הקלינאי חשוד שמקור הסימנים והתסמינים עלול להימצא בעמוד השדרה הצווארי ושם יש לרכז מאמצים בבדיקה. כאשר מלבד נימול בכך היד החולה מתלונן גם על נימול וחולשה בגפיים, פגיעה בראייה, דחיפות ותכיפות במתן שתן, רעד, פגיעה בדיבור, עייפות וחוסר יציבות ועוד הקלינאי יחשוד בטרשת נפוצה. החולה שמתלונן על נימול בכף היד וגם על סימנים ותסמינים נוספים שהחלו באופן מהיר כולל תחושות בלבול, קשיי תנועה, קושי בשליטה על הסוגרים, שיתוק בגפיים, דיבור מבולבל, שיבושים בראייה ועוד יופנה לחדר מיון עם חשד שעבר אירוע מוחי.

טיפול

כמובן שהטיפול בכפות הידיים השתנה בהתאם לגורם לבעיה וחומרת הבעיה. מלבד הפגיעה העמוד השדרה הצווארי והלכידה של עצב פריפרי שבהן ניתן לנסות לטפל באופן שמרני כול יתר הבעיות מחייבות שילוב ולפעמים רק טיפול תרופתי ו/או כירורגי. טיפולים תרופתיים ו/או כירורגיים התמקדו בניסיון לרפא מחלות רקע כמו סוכרת, תת פעילות בלוטת התריס, מחלות אוטואימוניות ועוד, להשלים חסרים תזונתיים, לשפר את הבעיות בכלי הדם ולשחרר את העצבים הלכודים והלחוצים. בחלק מהמקרים כאשר המצב בכפות הידיים הוא ממושך מידי לא ניתן יהיה לטפל בבעיה. טיפול מהיר הוא על כן עניין חשוב ולכן בכול מקרה של כפות ידיים נרדמות אבחון וטיפול מהירים יכולים להיות קריטיים למניעת נזקים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן