תסמונת התפס בירך אבחון וטיפול

תסמונת התפס בירך טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התפס בירך – אבחון וטיפול מהירים ומדויקים עשויים למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת התפס בירך (Femoroacetabular Impingement Syndrome) מתפתחת בגלל ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק הירך. בגלל השינויים המבניים הללו תנועת מפרק הירך אינה חלקה יותר ובטווחים ובתנועות מסוימים החולה מתחיל לחוש תחושה של תפס במפרק. שינויים באופן עבודת המפרק מובילה על ציר הזמן לנזקים נוספים במפרק ובכלל זה קרע לברום בירך, דלקת פרקים ניוונית ועוד. חשוב לציין שלמרות החשיבות של האבחנה המדויקת לגורלו של המפרק מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  יש קושי ואתגר לאבחן תלונות על כאבים במפשעה ובירך וזאת כיוון שפתולוגיות שונות עלולות לגרום להיות הגורם לסימנים והתסמינים הללו. בין הסימנים והתסמינים של תסמונת התפס נמנה כאבים במפשעה, כאבים בירך, צליעה ועודי. למרות הקושי חשוב לזכור שאבחון שגוי או חוסר מודעות לקיומה של התסמונת עלולה להוביל להתפתחות נזק וגם כאבים כרוניים בירך. תסמינים אלו יובילו בהכרח לפגיעה באיכות חיי החולה ולתלות גדלה והולכת בשירותי ומשאבי הרפואה.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת התפס בירך אבחון וטיפול – רקע

  מפרק הירך שהוא מפרק כדורי סינוביאלי מאפשר תנועה חלקה ונרחבת. המפרק בנוי מראש עצם הירך (Femoral Head) הקרוי גם "עלי" ומרחשת (Acetabulum) של עצם האגן הקרויה גם מכתש. המרחשת עמוקה מספיק כדי לאפשר יציבות של המפרק בטווח התנועה הנורמלי ובד בבד לא לפגוע בגודל התנועה. תסמונת התפס בירך מתייחסת למעשה למגוון תסמינים המתפתחים בגלל ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק. ליקויים אלו עלולים להיות בשקע המרחשת או בראש עצם הירך או בשני המבנים גם יחד. הליקויים המבניים הללו ותסמונת התפס המתפתחת עקב כך מובילים לשיבוש של עבודת המפרק ולגרימת נזקים נוספים במפרק. בין הנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מתסמונת התפס נמנה קרע לברום בירך, פגיעה בסחוס, דלקת פרקים ניוונית ועוד.

  טיפול בתסמונת התפס בירך חייב להיות מהיר. במידה והתופעה הזאת אינה מטופלת במהירות הנדרשת הנזקים שעלולים להתפתח מעלים את הסיכון של החולה לסבול מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת ואף להגיע למצב שבו יידרש ניתוח להחלפת המפרק. עם זאת חשוב להיות מודע לכך הסימנים והתסמינים האופייניים לתסמונת התפס עלולים להופיע גם בגלל הפרעות בריאותיות אחרות. יש על כן צורך לבצע אבחנה מבדלת קפדנית כדי לאשר שאכן מדובר בתסמונת התפס ולא למשל כאבים המושלכים מהגב התחתון או ממפרקי העצה והכסל. על פי מחקר מסוים (Clin Orthop Relat Res. 2009 Mar; 467(3): 638–644) עוברות שלוש שנים בין הרגע שהחולה מתלונן על סימנים ותסמינים של תסמונת זאת ועד לאבחון הבעיה. שנים אלה גורמות לנזקים בלתי הפיכים במפרק הירך ולאחוזים גבוהים יותר של החלפת מפרקי ירך. כול חולה הסובלת מתסמונת התפס בירך רואה בממוצע 4.1 רופאים עד לקבלת אבחון וטיפול ראוי.

  סוגים של תסמונת התפס

  מקובל לסווג את תסמונת התפס בירך לשלושה סוגים. בכול הסוגים יש קושי להגיע למצב של כפיפה עמוקה של מפרק הירך. כפיפות חוזרניות עלולות לגרום לקרע לברום, שחיקת סחוסים ועוד:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • תסמונת תפס מסוג גל זיזים (Cam Impingement). הסוג הזה מתאפיין בדפורמציה בצוואר ראש עצם הירך.
   • תסמונת תפס מסוג צביטה (Pincer Type Impingement). הסוג הזה מתאפיין בדפורמציה במרחשת הגורמת לכך ששולי המרחשת מכסים שטח גדול מידי מראש עצם הירך.
   • תסמונת תפס מעורבת הכוללת דפורמציה של ראש עצם הירך וגם של המרחשת. תסמונת זאת מהווה את הסוג השכיח. על פי הערכות כ- 80% מכלל המקרים של תסמונת התפס שייכת לסוג זה.

   אבחון תסמונת התפס בירך

   בדומה לתסמונות כאב אחרות גם במקרה הזה אבחון של תסמונת התפס בירך מתבסס על:

   • למידה של ההיסטוריה הקלינית של החולה
   • הבדיקה הגופנית של החולה
   • במידת הצורך גם על בדיקות דימות ( רנטגן, CT, MRI)

   חשוב לציין שאין תסמין בודד או מבחן בודד שיכולים לאבחן את התסמונת המדוברת. להשגת אבחון נכון יש צורך ללמוד את הסימנים והתסמינים של החולה ולבצע מספר בדיקות ובאמצעותן לשלול פגיעות אפשריות אחרות.

   היסטוריה רפואית

   במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה נלמד על הסימנים והתסמינים (כאבים באזור המפשעה מפרק הירך והישבן, מגבלות תנועה…), מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם (תנועות, פעולות, מנחים…). נלמד האם נפצע החולה בעברו והאם אושפז או נותח, נלמד על תחביביו ועיסוקו של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בינם לבין תלונותיו. נלמד על הרקע הבריאותי הגנטי של החולה (האם יש רקע משפחתי של ליקויים מבניים מולדים) ועוד.

   בדיקה גופנית

   בבדיקה הגופנית נאתר בסבירות גבוהה מגבלות תנועה של מפרק הירך ובעיקר מגבלה במצב של כפיפה עמוקה, קירוב וסיבוב פנימי של הירך. נבצע בדיקות מיוחדות שמאתגרות את מפרק הירך ובכללן מבחן פאבר (FABER) המתבצע כאשר החולה שוכב על גבו. הבדיקה כוללת ביצוע כפיפה, קירוב, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך. נבצע גם את מבחן צביטה קדמית (impingement test). כפיפה, סיבוב פנימי מרבי וקירוב מפרק הירך המתבצעים כאשר החולה שוכב על גבו תדגמנה את המגבלות ותגרומנה לכאב. ניתן גם להשתמש בבדיקה הקרויה הרמת רגל ישרה (straight leg raise) עם התנגדות.

   דימות

   תסמונת התפס בירך טיפול
   תסמונת התפס בירך טיפול

   דימות רנטגן חזיתי וצדי של האגן ידגים את השינויים במפרק הירך:

   • במרחשת מסוג PINCER (כפי שמודגם בצילום הרנטגן והקו האדום)
   • עיוות של העלי (כפי שמדגים הCT משמאל)
   • שילוב של השניים

   במידת הצורך ולזיהוי טוב יותר של הליקויים האנטומיים ושל הנזקים של הרקמות בתוך המפרק (לברום, סחוסים) ומחוץ למפרק יופנה החולה לCT עם חומר ניגודי או MRI עם חומר ניגודי.

   אבחנה מבדלת

   כאמור אבחון של תסמונת זאת עלול להיות מאתגר וזאת בגלל הדמיון שיש לסימנים ולתסמינים שלה עם אלו של בעיות גב תחתון אחרות. ואכן לעתים חולים עם בעיה זאת מאובחנים באופן לקוי וסובלים עקב כך מהתפתחות נזקים כרוניים במפרק. בין התסמונות שעל הקלינאי לשלול נכלול:

   • מתיחה של גיד או שריר במפשעה
   • פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה
   • הרניה (בקע)
   • דלקת במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס)
   • דלקת במאחה עצמות החיק (Symphysis pubis)
   • דלקת זיהומית בחוליית המותן, בירך או באגן
   • שבר בירך
   • נמק העצם בירך
   • גידול סרטני ועוד

   כמובן שכול אחת מהפתולוגיות הללו גורמת לסימנים ותסמינים נוספים ומאופיינת בקוויים ייחודיים משלה. הבדלים אלו מאפשרים את הביצוע של תהליך האבחנה המבדלת.

   טיפול ושיקום כירופרקטי בתסמונת התפס בירך

   הטיפול המומלץ בתסמונת התפס הוא טיפול שמרני. מטרותיו של הטיפול  כוללות:

   • הפחתת הכאב
   • שיפור טווחי התנועה של המפרק
   • החזרת האיזון לשרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך הגפה התחתונה ועוד

   הטיפול הכירופרקטי בתסמונת התפס יכלול ראשית כול הנחיות על שינוי חד באורח החיים. כול הפעילות וכול המנחים שגורמים לכאב במפשעה או לסימנים ותסמינים אחרים של התסמונת צריכים להיפסק או להשתנות. התנהלות שגורמת לכאב עלולה להחמיר את הנזקים במפרק ולעכב את האפשרות להגיע לריפוי הדלקת שנוצרה במפרק. כדי להפחית את הכאב ולשפר את התפקוד של מפרק הירך נשלב טכניקות טיפול ידניות יחד עם אמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך. בעזרת טכניקות הטיפול הידניות נמתח את הרקמות והשרירים הפועלים על המפרק באופן פסיבי. בשלב מתקדם יותר נתחיל גם עם תרגילי חיזוק של השרירים הפועלים על הירך תוך שימת לב לשיפור האיזון של השרירים בכול הנוגע לחוזקם וגמישותם. נתרגל את חוש המיקום (proprioception) של החולה.

   טיפול רפואי בתסמונת התפס

   חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני והתסמינים מפריעים לשגרת חייו יופנה לטיפול רפואי הכולל בהתחלה שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים. במידה והחולה אינו מגיב לטיפול זה יוצע לחולה לקבל זריקות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים לתוך המפרק או לבורסה של הירך. כאשר הטיפולים התרופתיים לא מועילים עולה לשולחן האופציה הכירורגית שמטרתה תיקון הדפורמציות בעצמות (אוסטאופלסטיה) ו/או טיפול בנזקי התסמונת כמו קרע לברום או החלפת מפרק הירך. כאשר הדבר אפשרי יעדיף הכירורג ניתוח ארטרוסקופיה שמאפשר התאוששות מהירה יותר מניתוח רגיל. סיבוכים אפשריים של ניתוחים אלה כוללים נזק לעצב הסיאטי, פגיעה בסחוס התוך מפרקי, הידבקויות של הקופסית אל הלברום, חוסר יציבות של המפרק, נזק לעצב הפודנטל (Pudendal) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.