טיפול בתסמונת התפס בירך
תסמונת התפס בירך טיפול

טיפול בתסמונת התפס בירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיפול בתסמונת התפס בירך המתבסס על אבחון טוב ומהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות של האבחנה המדויקת לגורלו של המפרק מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.

יש קושי ואתגר לאבחן תלונות על כאבים במפשעה ובירך וזאת כיוון שפתולוגיות שונות עלולות לגרום להיות הגורם לסימנים והתסמינים הללו. יחד עם זאת חשוב לזכור שהמשמעות של אבחון שגוי או חוסר אבחון של תסמינים אלו עלול להוביל להתפתחות כאבים בירך שהם כרוניים באופיים, פגיעה קשה באיכות חיי החולה ובתלות גדלה והולכת בשירותי ומשאבי הרפואה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןטיפול בתסמונת התפס בירך – רקע

מפרק הירך שהוא מפרק כדורי סינוביאלי מאפשר תנועה חלקה של ראש עצם הירך (Femoral Head) הקרוי גם “עלי” בתוך המרחשת (Acetabulum) של עצם האגן הקרוי גם מכתש. המרחשת עמוקה מספיק כדי לאפשר יציבות של המפרק בטווח התנועה הנורמלי ובד בבד לא לפגוע בגודל התנועה. לעתים בגלל ליקויים מבניים במרחשת ו/או בראש עצם הירך או בגלל שינויים נרכשים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית או פתולוגיה אחרת תנועת מפרק הירך אינה חלקה יותר ובטווחים ובתנועות מסוימים עלול החולה לחוש תחושה של תפס במפרק.

תסמונת התפס בירך הוא תסמונת כאב בירך הנגרמת בגלל מפגש מוקדם מידי ולקוי של ראש עצם הירך עם המרחשת בעת ביצוע תנועות ופעולות שונות בקצה טווח התנועה. תסמונת זאת גורמת להתפתחות הדרגתית של נזקים במפרק ובכלל זה פגיעה בסחוס התוך מפרקי ופגיעה בלברום ועוד. טיפול בתסמונת התפס בירך חייב להיות מהיר. במידה והתופעה הזאת אינה מטופלת במהירות הנדרשת הנזקים שעלולים להתפתח מעלים את הסיכון של החולה לסבול מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת ואף להגיע למצב שבו יידרש ניתוח להחלפת המפרק. רקמות חוץ מפרקיות הגורמות לתחושה של תפס כוללות גידים המנתרים מעל זיז גרמי בולט בירך.

אבחון

בדומה לתסמונות כאב אחרות גם במקרה הזה אבחון מתבסס על למידה של ההיסטוריה הקלינית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך גם בדיקות דימות ( רנטגן, CT, MRI). חשוב לציין שאין תסמין בודד או מבחן בודד שיכולים לאבחן את התסמונת המדוברת. להשגת אבחון נכון יש צורך ללמוד את הסימנים והתסמינים של החולה ולבצע מספר בדיקות ובאמצעותן לשלול פגיעות אפשריות אחרות.

היסטוריה רפואית

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה נלמד על הסימנים והתסמינים (כאבים באזור המפשעה מפרק הירך והישבן, מגבלות תנועה…), מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם (תנועות, פעולות, מנחים…). נלמד האם נפצע החולה בעברו והאם אושפז או נותח, נלמד על תחביביו ועיסוקו של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בינם לבין תלונותיו.

בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית נאתר בסבירות גבוהה מגבלות תנועה של מפרק הירך ובעיקר מגבלה במצב של כפיפה עמוקה, קירוב וסיבוב פנימי של הירך. בדיקות מיוחדות שמאתגרות את מפרק הירך ובכללן מבחן פאבר (FABER test) – כפיפה, קירוב, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך או מבחן צביטה קדמית (impingement test) – כפיפה, סיבוב פנימי מרבי וקירוב מפרק הירך המתבצעים כאשר החולה שוכב על גבו תדגמנה את המגבלות ותגרומנה לכאב.

דימות

טיפול בתסמונת התפס בירך
טיפול בתסמונת התפס בירך

דימות רנטגן חזיתי וצדי של האגן ידגים את השינויים במפרק הירך במרחשת מסוג PINCER (כפי שמודגם בצילום הרנטגן והקו האדום), עיוות של העלי (כפי שמדגים הCT משמאל) או שילוב של השניים., בצוואר הירך  או שילוב של השניים שהובילו להתפתחות התסמונת. במידת הצורך ולזיהוי טוב יותר של הליקויים האנטומיים ושל הנזקים התוך מפרקיים (לברום, סחוסים) וחוץ מפרקיים יופנה החולה לCT עם חומר ניגודי או MRI עם חומר ניגודי.

אבחנה מבדלת

כאמור אבחון של תסמונת זאת עלול להיות מאתגר וזאת בגלל הדמיון שיש לסימנים ולתסמינים שלה עם אלו של בעיות גב תחתון אחרות. ואכן לעתים חולים עם בעיה זאת מאובחנים באופן לקוי וסובלים עקב כך מהתפתחות נזקים כרוניים במפרק. בין התסמונות שעל הקלינאי לשלול נכלול מתיחה של גיד או שריר במפשעה, פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה, הרניה, דלקת במפרק העצה והכסל, דלקת במאחה עצמות החיק (Symphysis pubis), דלקת זיהומית בחוליית המותן, בירך או באגן, שבר בירך, נמק העצם בירך, גידול סרטני ועוד. כמובן שכול אחת מהפתולוגיות הללו גורמת לסימנים ותסמינים נוספים ומאופיינת בקוויים ייחודיים ובכך מתאפשר תהליך האבחנה המבדלת.

טיפול בתסמונת התפס בירך ולאחריו שיקום

הטיפול המומלץ בתסמונת התפס הוא טיפול שמרני. הטיפול השמרני שמטרתו הפחת הכאב ושיפור טווחי התנועה של המפרק יכלול המלצות והכוונה בכול הנוגע להתנהלות שאינה גורמת לכאב ועקב כך עלולה להחמיר את הנזקים במפרק. עוד יכלול הטיפול שימוש בעזרים כגון לייזר רך על מנת לטפל בדלקת וכן מתיחות של הרקמות והשרירים הפועלים על המפרק והנעה פסיבית ואקטיבית של המפרק. בשלב מתקדם יותר נתחיל גם עם תרגילי חיזוק של השרירים הפועלים על הירך תוך שימת לב לשיפור האיזון של השרירים בכול הנוגע לחוזקם וגמישותם. נתרגל את חוש המיקום (proprioception) של החולה.

חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני והתסמינים מפריעים לשגרת חייו יופנה לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת (כדורים וזריקות) ובמידת הצורך גם פתרון כירורגי שמטרתו טיפול בליקוי הגורם לתסמונת. כאשר הדבר אפשרי יעדיף הכירורג ניתוח ארטרוסקופיה שמאפשר התאוששות מהירה יותר מניתוח רגיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים