טיפול בתסמונת התפס בירך
תסמונת התפס בירך טיפול

טיפול בתסמונת התפס בירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


טיפול בתסמונת התפס בירך המתבסס על אבחון טוב ומהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות של ההאחנה המדויקת לגורלו של המפרק מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.

יש קושי ואתגר לאבחן תלונות על כאבים במפשעה ובירך וזאת כיוון שפתולוגיות שונות עלולות לגרום להיות הגורם לסימנים והתסמינים הללו. יחד עם זאת חשוב לזכור שהמשמעות של אבחון שגוי או חוסר אבחון של תסמינים אלו עלול להוביל להתפתחות כאבים בירך שהם כרוניים באופיים, פגיעה קשה באיכות חיי החולה ובתלות גדלה והולכת בשירותי ומשאבי הרפואה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןטיפול בתסמונת התפס בירך – רקע

מפרק הירך שהוא מפרק כדורי סינוביאלי מאפשר תנועה חלקה של ראש עצם הירך (Femoral Head) הקרוי גם “עלי” בתוך המרחשת (Acetabulum) של עצם האגן הקרוי גם מכתש. המרחשת עמוקה מספיק כדי לאפשר יציבות של המפרק בטווח התנועה הנורמלי ובד בבד לא לפגוע בגודל התנועה. לעתים בגלל ליקויים מבניים במרחשת ו/או בראש עצם הירך או בגלל שינויים נרכשים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית או פתולוגיה אחרת תנועת מפרק הירך אינה חלקה יותר ובטווחים ובתנועות מסוימים עלול החולה לחוש תחושה של תפס במפרק.

תסמונת התפס בירך הוא תסמונת כאב בירך הנגרמת בגלל מפגש מוקדם מידי ולקוי של ראש עצם הירך עם המרחשת בעת ביצוע תנועות ופעולות שונות בקצה טווח התנועה. תסמונת זאת גורמת להתפתחות הדרגתית של נזקים במפרק ובכלל זה פגיעה בסחוס התוך מפרקי ופגיעה בלברום ועוד. טיפול בתסמונת התפס בירך חייב להיות מהיר. במידה והתופעה הזאת אינה מטופלת במהירות הנדרשת הנזקים שעלולים להתפתח מעלים את הסיכון של החולה לסבול מדלקת פרקים ניוונית מוקדמת ואף להגיע למצב שבו יידרש ניתוח להחלפת המפרק. רקמות חוץ מפרקיות הגורמות לתחושה של תפס כוללות גידים המנתרים מעל זיז גרמי בולט בירך.

אבחון

בדומה לתסמונות כאב אחרות גם במקרה הזה אבחון מתבסס על למידה של ההיסטוריה הקלינית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך גם בדיקות דימות ( רנטגן, CT, MRI). חשוב לציין שאין תסמין בודד או מבחן בודד שיכולים לאבחן את התסמונת המדוברת. להשגת אבחון נכון יש צורך ללמוד את הסימנים והתסמינים של החולה ולבצע מספר בדיקות ובאמצעותן לשלול פגיעות אפשריות אחרות.

היסטוריה רפואית

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה נלמד על הסימנים והתסמינים (כאבים באזור המפשעה מפרק הירך והישבן, מגבלות תנועה…), מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם (תנועות, פעולות, מנחים…). נלמד האם נפצע החולה בעברו והאם אושפז או נותח, נלמד על תחביביו ועיסוקו של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בינם לבין תלונותיו.

בדיקה גופנית

בבדיקה הגופנית נאתר בסבירות גבוהה מגבלות תנועה של מפרק הירך ובעיקר מגבלה במצב של כפיפה עמוקה, קירוב וסיבוב פנימי של הירך. בדיקות מיוחדות שמאתגרות את מפרק הירך ובכללן מבחן פאבר (FABER test) – כפיפה, קירוב, וסיבוב חיצוני של מפרק הירך או מבחן צביטה קדמית (impingement test) – כפיפה, סיבוב פנימי מרבי וקירוב מפרק הירך המתבצעים כאשר החולה שוכב על גבו תדגמנה את המגבלות ותגרומנה לכאב.

דימות

טיפול בתסמונת התפס בירך
טיפול בתסמונת התפס בירך

דימות רנטגן חזיתי וצדי של האגן ידגים את השינויים במפרק הירך במרחשת מסוג PINCER (כפי שמודגם בליצום הרנטגן והקו האדום), עיוות של העלי (כפי שמדגים הCT משמאל) או שילוב של השניים., בצוואר הירך  או שילוב של השניים שהובילו להתפתחות התסמונת. במידת הצורך ולזיהוי טוב יותר של הליקויים האנטומיים ושל הנזקים התוך מפרקיים (לברום, סחוסים) וחוץ מפרקיים יופנה החולה לCT עם חומר ניגודי או MRI עם חומר ניגודי.

אבחנה מבדלת

כאמור אבחון של תסמונת זאת עלול להיות מאתגר וזאת בגלל הדמיון שיש לסימנים ולתסמינים שלה עם אלו של בעיות גב תחתון אחרות. ואכן לעתים חולים עם בעיה זאת מאובחנים באופן לקוי וסובלים עקב כך מהתפתחות נזקים כרוניים במפרק. בין התסמונות שעל הקלינאי לשלול נכלול מתיחה של גיד או שריר במפשעה, פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני או על חוט השדרה, הרניה, דלקת במפרק העצה והכסל, דלקת במאחה עצמות החיק (Symphysis pubis), דלקת זיהומית בחוליית המותן, בירך או באגן, שבר בירך, נמק העצם בירך, גידול סרטני ועוד. כמובן שכול אחת מהפתולוגיות הללו גורמת לסימנים ותסמינים נוספים ומאופיינת בקוויים ייחודיים ובכך מתאפשר תהליך האבחנה המבדלת.

טיפול בתסמונת התפס בירך ולאחריו שיקום

הטיפול המומלץ בתסמונת התפס הוא טיפול שמרני. הטיפול השמרני שמטרתו הפחת הכאב ושיפור טווחי התנועה של המפרק יכלול המלצות והכוונה בכול הנוגע להתנהלות שאינה גורמת לכאב ועקב כך עלולה להחמיר את הנזקים במפרק. עוד יכלול הטיפול שימוש בעזרים כגון לייזר רך על מנת לטפל בדלקת וכן מתיחות של הרקמות והשרירים הפועלים על המפרק והנעה פסיבית ואקטיבית של המפרק. בשלב מתקדם יותר נתחיל גם עם תרגילי חיזוק של השרירים הפועלים על הירך תוך שימת לב לשיפור האיזון של השרירים בכול הנוגע לחוזקם וגמישותם. נתרגל את חוש המיקום (proprioception) של החולה.

חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני והתסמינים מפריעים לשגרת חייו יופנה לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת (כדורים וזריקות) ובמידת הצורך גם פתרון כירורגי שמטרתו טיפול בליקוי הגורם לתסמונת. כאשר הדבר אפשרי יעדיף הכירורג ניתוח ארטרוסקופיה שמאפשר התאוששות מהירה יותר מניתוח רגיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן