כאבים בירך מה גורם להם
כאבים בירך מה גורם להם

כאבים בירך מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בירך מה גורם להם? כאבי ירך מהווים תלונה שכיחה בעיקר בגיל המבוגר, עם זאת, מיחושים באזור זה שכיחים גם בקרב ספורטאים צעירים. קלינאי סביר חייב לספק אבחון מהיר ומדויק על מנת למנוע התפתחות נזקים בלתי הפיכים ובעלי משמעות קלינית נרחבת.

כדי לעמוד במשימת האבחון צריך לזכור שכאבים באזור הירך יכולים להגיע ממגוון מקומות וממגוון בעיות: בעיות של כלי דם, גידולים סרטניים, שברים, פגיעות ודלקות שרירים, הקרנות כאב ודלקות וירליות וזיהומיות. ברשימה זו נתייחס רק לפגיעות הניתנות לטיפול במרפאתנו, פגיעות מכניות ברקמות מקומיות עם או בלי הקרנות כאב. כאן נענה על השאלה: כאבים בירך מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאב המתפתח באזור מפרק הירך:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בירך מה גורם להם – גורמים שכיחים

כאב בירך מה גורם לו – פגיעות והפרעות מקומיות

דלקת פרקים בירך

הכאבים בקדמת הירך עלולים להתפתח בגלל התפתחות דלקת במפרק הירך או דלקת במפרקים סמוכים בגב התחתון או במפרקי העצה והכסל שיש ביכולתם להשליך כאבים בירך. דלקת הפרקים יכולה להיות דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מהסוג המערכתי אוטו אימוני כמו למשל דלקת פרקים שגרונית(Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית ועוד או דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis). יש לחשוד בדלקת פרקים זיהומית כאשר החולה מבוגר, כאשר הוא חולה בסוכרת ו/או כאשר הוא נמצא לאחר ניתוח מפרק.

דלקת פרקים במפרק הירך והתפתחות כאבים בירך היא תופעה שכיחה ביותר. דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך (Hip Osteoarthritis) היא הדלקת השכיחה ביותר במפרק זה. דלקת זאת גורמת לשחיקת הסחוס בתוך המפרק, לצליעה, לנוקשות של מפרק הירך, למגבלות תנועה ועוד.  גם דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות עלולות לפגוע במפרק הירך. בין הדלקות הללו נמנה דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), תסמונת רייטר (Reiter’s Syndrome), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ועוד.

דלקת במאחה עצמות החיק

מאחה עצמות החיק (Symphysis pubis) יכול להיות הגורם להתפתחות כאבים בירך. הכאבים שנובעים מדלקת במאחה עצמות החיק (Osteitis pubis) נותרים הרבה פעמים בלתי מאובחנים. סימנים ותסמינים אופיניים כוללים כאבי מפשעה המושלכים סביב כולל לירך, כאב בחיבור של השרירים המקרבים למפשעה, כאב בבטן התחתונה ועוד. הכאבים מוחמרים בפעילות גופנית כגון ריצה, ריקוד, משחקי כדור, פעילות המצריכה שינוי כיוון, שינה על הצד המעורב, התעטשות, שיעול ועוד. לעתים ניתן לשמוע רעשים (קליקים) הבוקעים מהמפרק.

דלקת פרקים בעמוד השדרה המותני

גם מפרקי עמוד השדרה המותני בהיותם מפרקים נושאי משקל חשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. התהליכים הניווניים יוצרים נזקים לסחוסים ולמבנה של מפרקי עמוד השדרה ופוגעים ביכולת התפקודית שלהם. הסימנים והתסמינים האפשריים בגין דלקת פרקים ניוונית במפרקי הגב התחתון יכללו גם כאבי בגב תחתון שעלולים להשליך לכיוון הירך, הישבן והרגל. גם דלקות פרקים מערכתיות כמו דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), תסמונת רייטר (Reiter’s Syndrome), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ועוד עלולות לפגוע במפרקי עמוד השדרה.

דלקת במפרקי העצה והכסל

מפרקי העצה והכסל מהווים יעד שכיח להתפתחות דלקות פרקים מערכתיות אוטואימוניות וגם לדלקת פרקים ניוונית. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית ובין הסימנים והתסמינים שלה נכלול כאבים מקומיים בגב התחתון ובעכוז שיש באפשרותם להשליך כאב לכיוון המפשעה והירך. עומס על המפרק יחמיר את הכאבים. דלקות מפרקים מערכתיות שעלולות לפגוע במפרק העצה והכסל כוללות בין היתר דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), תסמונת רייטר (Reiter’s Syndrome), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) ועוד.

פגיעות גידים ו/או שרירים מקרבי ירך

במפרק הירך ובמפשעה פועלים גידים ושרירים שמאפשרים את מגוון התנועות הרחב שמאפיינים את המפרק הזה. מתיחה או קרע חלקי או מלא של אחד הגידים ו/או השרירים הפועלים באזור הירך עלול להיות הגורם לכאבים בירך. הגורם לפציעה הוא לעתים חבלה חדה אך לרוב תנועות חוזרניות ועומסי יתר. היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית תסייע בזיהוי הרקמה הפצועה.

הגידים של השרירים המקרבים ו/או השרירים המקרבים בירך (Hip Adductors) נפצעים לעתים קרובות. חמשת השרירים מקרבי הירך כוללים את שריר המתוויך הקצר (Adductor brevis), שריר המתוויך הארוך (Adductor longus), שריר המתוויך הגדול (Adductor magnus), שריר החייטים ( Sartorius) ושריר המסרק (Pectineus). השרירים הללו נאחזים בחלק המפשעתי של האגן מחד ולאורך החלק הפנימי של עצם הירך מאידך. חבלה חדה מנפילה או פציעת ספורט או פעולות חוזרניות ועומסי יתר הנגרמים למשל ברכיבת סוסים, משחקי כדור ועוד עלולים למתוח או לקרוע את הגיד או את השריר ברמות חומרה שונות ולהוביל להתפתחות כאבים בירך ובמפשעה.

פציעת גידים ו/או שרירים מכופפי הירך

נזק לאחד או יותר מקבוצת השרירים העיקריים מכופפי הירך עלול לגרום לכאבי מפשעה ומפרק הירך. קבוצה זאת כוללת את שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas Muscle), שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae), שריר הירך הישר (Rectus Femoris). שרירים אלו ובעיקר שריר הכסל והמותניים פועלת במרץ על מנת לכופף את הירך באופן חוזרני ובכך הם נחשפים לפציעות.

פציעת גידים ו/או שרירים מרחיקי הירך

פעילות ספורטיבית שבה עושים שימוש אינטנסיבי במפרקי הירך והאגן כמו במשחקי כדור או אומנויות לחימה קבוצת השרירים והגידים מרחיקי הירך מייצבים אתכם ומאפשרים את מגוון התנועות הרחב של הירך. קבוצת השרירים מרחיקי הירך כוללת בעיקר את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius) ושריר העכוז הקטן (Gluteus minimus). פציעה של הגידים ו/או השרירים בקבוצה זאת יכולה לגרום לכאב מקומי באזור מפרק הירך אך גם בגב התחתון עקב ביצוע תנועות פיצוי.

פציעת גידים ו/או שרירים המסובבים פנימה את הירך

לשרירים מסובבי מפרק הירך פנימה יש תפקיד כפול. שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor Fascia Latae) מבצע כיפוף של הירך אך גם מסייע בסיבובו פנימה וכך גם שרירי העכוז האמצעי (Gluteus medius) והקטן (Gluteus minimus) שמבצעים הרחקה של הירך אך גם מסייעים בסיבוב הירך פנימה. פגיעה בשרירים הללו תפגע בתנועה של השרירים פושטי הירך וכתוצאה מכך מעגל ההליכה ויתר הפעילויות המערבות את הירך יהיו לקויות. מפרקים ושרירים אחרים יחלו לבצע תנועות פיצוי והתוצאה עלולה להיות הרחבת מעגל הפציעות.

פציעת גידים ו/או שרירים המסובבים החוצה את הירך

הגידים והשרירים שאחראים על התנועה הסיבובית של הירך החוצה עובדים קשה ועל כן חשופים לפציעות ודלקות. קבוצת שרירים זאת כוללת את השריר הסותם החיצון (Obturator externus), את השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), את שריר התאומים העליון (Gemellus superior), את שריר התאומים התחתון (Gemellus inferior) ואת שריר הירך המרובע (Quadratus femoris). במצב שבו מפרק הירך נמצא במנח ניטרלי השריר האגסי (Piriformis) מסייע למפרק בביצוע סיבוב החוצה ובמצב שבו מפרק הירך כפוף השריר האגסי מסייע בביצוע סיבוב פנימה של הירך. חשוב לציין שלחץ חוזר ונשנה על השריר האגסי עלול לגרום גם ללחץ על העצב הסיאטי (Sciatic nerve). במצב של שרירים מסובבי ירך קצרים מידי האדם יסגל הליכה שבה כפות הרגליים שלו פונות החוצה והגב התחתון מאבד מעומק הלורדוזיס שלו על כול המשתמע מכך.

פציעה של הגידים ו/או השריר הארבע ראשי

השריר והגידים של הירך הארבע ראשי (Quadriceps femoris) המצוי בחזית הירך מהווה רכיב מרכזי בתנועת מפרק הירך. ארבעת ראשי השריר כוללים את שריר הירך הישר (Rectus femoris), שריר הנרחב הצדי ( Vastus lateralis), שריר הנרחב התיכון (Vastus medialis) ואת השריר הנרחב הביניימי (Vastus intermedius). חבלה או עומסים חריגים ותנועות חוזרניות הנוצרים במהלך הליכה, ריצה, בעיטות לכדור, קפיצות ועוד פעילויות יכולים לגרום למתיחה של השריר (Quadriceps Strain), לקרע של שריר (Quadriceps Tear) או סתם לגרימת חבלה (Contusion). הסימנים והתסמינים במקרה של מתיחה, קרע חלקי או מלא של שריר זה כוללים: כאב בירך או במיקום הנזק, קושי לנוע, שטפי דם.

תסמונת שביל הכסל והשוקה

כאבים בירך עלולים להתפתח גם בגלל נזק לשביל הכסל והשוקה והתפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial Band syndrome). שביל הכסל והשוקה מהווה את המשכו של השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fascia lateral) הממוקם בחלק החיצוני של הירך. תפקידו של השריר ושל שביל הכסל והשוקה המחובר אליו הוא בין היתר להרחיק את הירך. חיכוך חוזרני של הגיד בבליטה הגרמית של עצם הירך עלולה להיות הגורם לכאב בירך.

כאבים בירך מה גורם להם – פגיעה ברקמות רכות אחרות בירך

דלקת באמתחת תל הירך

דלקת באמתחת תל הירך או בורסיטיס ברקמת הבורסה הממוקמת מעל החלק החיצוני של מפרק הירך עלולה להיות הגורם לכאבים מקומיים מעל תל הירך הגדול (Greater Trochanter) המושלכים במורד הירך.

דלקת באמתחת שריר הכסל והמותניים

כאבים במפשעה ובאזור מפרק הירך שעלולים להחמיר בהליכה, בבוקר מיד עם הקימה ולאחר מנוחה ארוכה עלולים להיות סימן להתפתחות דלקת ברקמת הבורסה של השריר מותן כסל (Iliopsoas Bursitis). שריר המותן כסל (Iliopsoas) הוא למעשה שילוב של שני שרירים הממוקמים בחלל הבטן והאגן ועיקר תפקידם לכופף את פרק הירך. מיקומה של בורסה זאת (iliopsoas bursa) בין השריר מותן כסל לבין מפרק הירך עצמו מאפשר לה את מניעת החיכוך והגנה אך חושף אותה לרוב בגלל עומסי יתר להתפתחות הדלקתית . תסמינים אופייניים כוללים כאמור כאבים בקדמת הירך שיכולים להקרין במורד הרגל או במעלה הישבן.

קרע של הלברום בירך

קרע לברום במפרק הירך עלול גם הוא לגרום לכאב שיופיע סביב המפשעה, מפרק הירך ובמורד הירך. קרע לברום יכול להתפתח על רקע חבלה או עקב עומסי יתר על מפרק הירך בגלל ביצוע תנועות חוזרניות.

כאבים בירך מה גורם להם – הפרעות נוספות במפרק הירך

תסמונת התפס במפרק הירך

תסמונת התפס במפרק הירך (Femoroacetabular Impingement Syndrome) שעלולה לגרום לכאב במפשעה ובמורד הירך פוגעת לרוב בצעירים הפעילים גופנית. תסמונת זאת מתפתחת כאשר רקמה כלשהי בתוך המפרק או מחוצה לו “נתפסת” ומפריעה למהלך התנועה החלק של המפרק. כך למשל הגיד של שריר הכסל והמותניים (Iliopsoas) או הגיד של  שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) עלולים “לקפוץ” מעל תל הירך הגדול (Greater Trochanter) ולגרום לתחושה של תפיסה. גם שינויים מבניים ו/או ניווניים בצומת שבין ראש עצם הירך הכדורי (Femoral head) ובין השקע – “מרחשת” (Acetabulum) עלולים לצביטה של רקמות לתחושת התפיסה בתוך המפרק.

הסימנים והתסמינים כוללים כאב חריף במצב של כפיפת ירך עמוקה, במצב של ירך מסובבת פנימה ובמצב של הרחקת הירך. הסימנים והתסמינים עלולים להשתנות מעט כאשר הנזק הוא קשה יותר. התלונות במצב הזה תכלולנה כאב שמופיע גם בעכוז ובצד החיצוני של מפרק הירך והחמרה של הכאב במצב שהירך מסובבת החוצה, בכאב בעלייה ירידה במדרגות ובישיבה ממשוכת.

שבר מאמץ במפרק הירך

הכאב בקדמת הירך ובמפשעה שמחמיר בפעילות עלול להיות תוצאה של שבר מאמץ שהתפתח בעקבות חבלה חדה או לאחר ביצוע מאמצים חוזרניים משמעותיים. לא תמיד צילום רנטגן יבחין בשבר מסוג זה. בדיקות אחרות כמו למשל מיפוי עצמות או MRI יועילו יותר.

נמק בראש הירך

כאבים בירך מה גורם להם
כאבים בירך מה גורם להם

נמק של ראש הירך (AVN)  נגרם על רקע אובדן אספקת הדם אל ראש הירך. כלי דם שמזינים את ראש הירך נחסמים, זרימת הדם מופרעת וכתוצאה מכך מתפתח נזק לסחוס התוך מפרקי ולעצם התת סחוסית. בין גורמי הסיכון לבעיה נמנה עישון, חבלה, מחלות כמו אנמיה חרמשית וזאבת (Systemic lupus erythematosus) וכן שימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים מגבלות תנועה קשות וכאבים במפשעה ובמפרק הירך המושלכים ובמורד הירך.

כאבי ירך בקרב ילדים

כאבי ירך אצל ילדים יכולים להיגרם בגלל פציעה תמימה חסרת חשיבות או בגלל בעיות מבניות מולדות של ראש הירך (Developmental hip dysplasia). אך צליעה כזאת יכולה להתפתח גם בגלל פגיעה באספקת הדם לראש הירך – מחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease). זיהוי מוקדם של גורמי הכאב, הטיפול והניהול הנכון שלהם יכולים להציל את הילד מנזקים בלתי הפיכים שישפיעו על איכות חייו. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כאבים בירך מה גורם להם – פגיעה בעצבי האגן או עמוד השדרה המותני

עומסים חוזרניים או חבלה עלולים לפגוע בסיבי העצבים הבוקעים מחוט השדרה המותני ועושים דרכם מטה אל אצבעות הרגליים. נזקים בסיבי העצבים הללו עלולים להיות הגורם גם לכאבים שהתפתחו בירך.

סיאטיקה

הדוגמה השכיחה ביותר לכאבים בירך הנובעים מנזק עצבי היא סיאטיקה (Sciatica). סיאטיקה היא למעשה אוסף של סימנים ותסמינים כולל כאבים המושלכים לאורך הרגל הנגרמים עקב פגיעה בעצב הסיאטי (Sciatic nerve). הגורם השכיח ביותר לפגיעה בעצב הסיאטי בעמוד השדרה התחתון הוא בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק (Herniated Disk) מותני אשר לוחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. גורמים נוספים כוללים דלקת פרקים ניוונית (Degenerative Spinal Disorders), היצרות תעלת השדרה ועוד. התסמינים האופייניים כוללים כאמור כאבים בגב התחתון, הקרנות כאב לאורך הרגל ועוד.

מרלגיה פרסטטיקה

דלקת של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous nerve) תוביל להתפתחות תסמונת לכידת עצב נוספת הקרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica). היא תסמונת עצבית זאת נגרמת כאשר העצב האמור נלכד או נלחץ בעודו חוצה את האגן וכתוצאה מזה ניזוק. תסמינים אופייניים כוללים כאבים המופיעים בקדמת הירך ותחושת נימול.

כאבים בירך מה גורם להם מחלות והשלכות כאב

הפרעות בזרימת דם

הפרעות של זרימת דם ברגל עלולה לגרום בין היתר גם לכאבים בירך. בין יתר התסמונות נמנה איסכמיה של הגף (limb ischemia) שבה חלה ירידה באספקת הדם לגפיים בגלל חסימה של כלי דם בגפיים. התוצאה כאבים שגפיים התחתונות גם במנוחה. פקקת של הורידים העמוקים (Deep vein thrombosis) היא תסמונת נוספת שבה קריש דם הנוצר באחד הורידים העמוקים ברגליים חוסם את זרימת הדם לגף וגורם בין היתר לכאבים ברגל, נפיחות ועוד.

הקרנות כאב ממפרקים אחרים

מספר הגורמים העלולים להקרין כאב לירכיים הוא רב. למעשה נזק ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית או כול דלקת אחרת בכול אחד מהמפרקים והרקמות התומכות החל ממפרקי עמוד השדרה המותני, מפרקי האגן על חלקיו השונים, מפרקי הירך, וכמובן מפרקי הברכיים (Knee Sprain) יכולים לגרום להקרנות של כאב לירכיים.

מחלות נוספות

גורמים נוספים שאינם נמצאים בתחום המומחיות שלנו כוללים שברים או פציעה אחרת של עצם הירך (Femoral Fractures), מפרק הירך או האגן (Pelvic Injuries) דלקות זיהומיות באחת הרקמות בגפה התחתונה כולל בעצם, דלקת באיברים פנימיים כולל בפרוסטטה (Prostatitis), גידולים סרטניים ראשוניים או גרורתיים, חסימה של דרכי השתן העליונות (Upper Urinary Tract Obstruction), דלקת בעצבים הפריפריים משנית לסוכרת (Diabetic Neuropathy) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • ניתוח שבר בירך צריך להתבצע מהר

  ניתוח שבר במפרק הירך מהווים עניין שכיח. נפילות מבוגרים הם הגורמים לשכיחות הגבוהה של התופעה. אחת התוצאות האפשריות של נפילה…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן