דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת פרקים – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינן ניתנות לריפוי מלא. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מגוון הטיפולים השכיחים בדלקת פרקים העומדים לרשות החולה כוללים טיפול גופני ובכלל זה טיפולי כירופרקטיקה וטיפולים תרופתיים כולל קורטיקוסטרואידים. במצבים קיצוניים נבחרת הגישה הכירורגית לצורך טיפול במפרק או החלפתו. הניהול והטיפול משתנים בהתאם לסוג החולי. ברוב המקרים שבהם מתלוננים חולים על כאבי מפרקים האבחון יהיה דלקת פרקים ניוונית והטיפול המועדף יהיה שמרני, כלומר ללא ניתוח. טרם ניגש למלאכת הריפוי חשוב לבצע אבחון מדוקדק של דלקת הפרקים.

  {loadposition inside-page}

  דלקת פרקים טיפול – רקע

  ברוב המקרים הטיפול במחלה זאת יכול להתבצע באופן מלא על ידי כירופרקט, ללא שימוש בתרופות או ניתוחים. גם דלקת פרקים מסוג אחר יכולה ליהנות מטיפול כירופרקטי אלא שבמקרים אלו הטיפול הכירופרקטי יתווסף לטיפולים התרופתיים הניתנים לחולה. כאמור, נכון להיום, דלקת פרקים אינה ניתנת לריפוי. כירופרקט יכול לסייע לראומטולוג בהפחתה של התסמינים כולל הפחתה ברמת הכאבים ובנוקשות, שימור ואף שיפור התפקוד המפרקי, גיוס החולה (כולל נפשית) להשתתף במאבק על איכות חייו.

  טיפול כירופרקטי

  הטיפול הכירופרקטי לצורך שימור או אפילו שיפור התפקוד של המפרקים אצל החולים במחלת מפרקים משלב שימוש באמצעים חשמליים מתקדמים להורדת דלקות וטכניקות ידניות להנעת המפרק באופן אקטיבי ובאופן פסיבי.

  את ההתנהלות הנכונה של החולה בכול הנוגע לרמת העומסים שהוא מטיל על מפרקיו נשיג באמצעות יעוץ בנושא משקל, פעילות גופנית, הדרכה של התנהגות ארגונומית בעבודה ובבית ושמירה על יציבה נכונה. את חולה הפרקים המוגבל יכול הכירופרקט גם ללמד את האופן שבו יוכל לבצע מטלות תוך שימוש בעזרים מיוחדים ובטכניקות חלופיות. שיפור ביכולת התפקודית מושג גם על ידי תכנית אימונים אישית המותאמת למגבלות וליכולות של החולה שכוללת תרגילי כוח, תרגילי גמישות ותרגילים לשיפור שיווי המשקל ותחושת המצב של המפרק. חולים עם דלקת פרקים מערכתית שמחייבת טיפולים תרופתיים יופנו לראומטולוג.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   טיפול תרופתי

   כאשר מדובר בדלקת פרקים ניוונית אין צורך, ברוב המקרים בטיפול תרופתי. לעיתים רחוקות נמליץ על שימוש בתרופות הנמכרות ללא מרשם כגון אופטלגין ואקמול. דלקת פרקים עקשנית, דלקת פרקים זיהומית ומחלות מפרקים אוטואימוניות יופנו חדר מיון או ראומטולוג ושם יינתנו להם התרופות המתאימות. תרופות אנטיביוטיות לדלקות זיהומיות ותרופות נוגדות דלקת מסוגים שונים כולל תרופות קורטיקוסטרואידים לדלקות הפרקים האחרות.
   תרופות "קו השני" לטיפול בדלקות מפרקים וזאת לאחר שתרופות על בסיס סטרואידים לא עזר כוללות: מתוטריקסט (Methotrexate), סולפאסלין, ציקלוספורין, אזאתיופרין וציקלופוספמיד. המתוטריקסט היא תרופה אנטי סרטנית המדכאת את המערכת החיסונית ומהווה טיפול יעיל כנגד דלקת פרקים שאינה מגיבה לתרופות אחרות. שימוש בתרופה זו מחייב מעקב אחר תפקודי כליות וכבד.

   טיפול כירורגי

   לעיתים רחוקות הנזקים למפרקים הנם בלתי הפיכים ואינם מאפשרים תנועה סבירה ללא כאבים. במקרים אלו בכפוף לכך שהמצב הבריאותי מרשה זאת והגיל מתאים יומלץ על ניתוח להחלפת המפרק.

   דלקת פרקים טיפול לפי סוגים:

   דלקת פרקים – טיפול בדלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis)

   דלקת פרקים טיפול
   דלקת פרקים טיפול

   דלקת פרקים ניוונית לא ניתנת לריפוי מלא. מטרת הטיפול היא בלימת או האטה של הנזקים למפרק, הפחתת הכאבים, שימור טווח התנועה ותבנית התנועה. ברוב המקרים הדרכת החולה בכול הנוגע להתנהגות ארגונומית שתסיר עומסים מיותרים מהמפרק ושימוש בשילוב של מכשור מתקדם לריפוי דלקות וטכניקות ידניות לשמירה על טווחי התנועה ועל אופן התנועה יספיק להשגת המטרות. ניתן להמליץ גם על שימוש בקומפרסים חמים או קרים בהתאם למצב המפרק. עם שוך השלב החריף של המחלה ניתן להתחיל באופן הדרגתי לשקם את המפרק.

   בעת הצורך ועל פי דרישת החולה ניתן להקל על הכאבים באמצעות תרופות.

   טיפול בדלקת פרקים מסוג שיגדון (Gout)

   הטיפול המומלץ במהלך ההתקף החריף הראשוני של דלקת פרקים מסוג שיגדון (צינית, פודגרה) הוא תרופתי. בין היתר תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID), קולחיצין (Colchicines), פירוקסיקאם (Piroxicam) או במקרים קשים גם תרופות קורטיקוסטרואידים. בקרב חולי שיגדון כרוניים הניסיון למנוע התקפים חוזרים מתבסס הפחתה של רמת חומצת האורית בדם (Monosodium urate) על ידי דיאטה דלת פורינים שמקורם בשר, דגים, פירות ים ואלכוהול ושתייה מרובה ועל ידי שימוש בתרופות ייעודיות כגון אלופורינול (Allopurinol) שתפקידן להגביר את ההפרשה של חומצת השתן.

   טיפול בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis)

   לא ניתן לרפא דלקת פרקים שגרונית. מטרת הטיפול הוא הפחתה הכאב, מניעת הרס ושמירה על היכולת התפקודית של המפרק. הטיפול בעיקרו מתבסס על תרופות. אך גם לכירופרקטיקה יש מה לתרום בכול הנוגע להשגת המטרות שצוינו לעיל.

   תרופות קו ראשון

   תרופות "קו ראשון" כוללות תרופות שתפקידן העיקרי שיפור במצב הסימפטומטי וביניהן ניתן למנות תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID) ובהמשך תרופות קורטיקוסטרואידים גם באמצעות זריקות למפרק.

   תרופות קו שני

   תרופות "קו שני" שמטרתן השפעה על התפתחות המחלה עצמה כוללות קבוצת תרופות שביחד נקראות Disease Modifying Anti-Rheumatic Drugs וביניהן ניתן למנות מטוטרקסט (Methotraxate), פלקווניל (Plaquenil), סלזופירין (Salanzopyrine) ועוד.

   תרופות חדישות

   בשנים האחרונות החלו לעשות שימוש בתרופות כמו רמיקייד (Remicade), אנברל (Enbrel) והומירה (Humira) שתפקידן לעקב את החלבון TNF-α. מבטרה (Mabthera) היא תרופה חדשה לטיפול במחלת מפרקים שגרונית אשר פוגעת בתאי דם לבנים מסוג B שלהם תפקיד במחלות אוטואימוניות. מבטרה נקשרת לחלבון המצוי על פני תאי B וכך פוגעת בתפקודו.  יש לזכור שמדובר בתרופות קשות עם תופעות לוואי משמעותיות ועל כן יש צורך לבצע בדיקות חוזרות ונשנות על מנת לבצע שינויים במינונים ובסוגי התרופות.

   טיפול בפיברומיאלגיה (Fibromyalgia syndrome)

   יש להקדים ולומר שאין ריפוי מלא לפיברומיאלגיה ומטרת הטיפולים הם בעיקר הקלה בתסמינים ושימור על טווחי תנועה. במחלה זו נדגיש את החשיבות העצומה שיש לפעילות גופנית ונעשה שימוש בטיפולי כירופרקטיקה על מנת להניע את המפרקים השונים ולשמר ולשפר את האיזון של השרירים ויתר רקמות הגוף. הטיפול התרופתי בפיברומיאלגיה כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID) ותרופות נוגדות דיכאון.

   טיפול בדלקת מפרקים זיהומית (Infectious arthritis)

   דלקת פרקים זיהומית מחייבת טיפול אנטיביוטי. לפני השימוש באנטיביוטיקה יש לזהות את החיידק באמצעות לקיחה של דגימות דם ודגימות של הנוזל הסינוביאלי. שיגדון עלול לתת תמונה קלינית דומה לזו של מחלה זיהומית במפרקים ולכן יש לשלול נוכחות של גבישים של חומצה אורית בנוזל הסינוביאלי.

   טיפול בקדחת ים תיכונית משפחתית (FMF)

   הטיפול המקובל במהלך התקף חריף של קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediterranean Fever) מתבצע באמצעות תרופות לשיכוך כאבים. הטיפול לצורך מניעת התקפים קדחתים והצטברות של עמילואידוזיס מתבסס על קולחיצין (Colchicines).

   דלקת פרקים – טיפול בדלקת חוליות מקשחת (AS)

   הטיפול בדלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) נעשה באמצעות שילוב של מתן תרופות וטיפול פיזי כירופרקטי שתפקידו לשמר ולשפר טווחי תנועה ודפוסי תנועה. הטיפול התרופתי כולל תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID), תרופות קורטיקוסטרואידים וקבוצת תרופות נוגדות פעילות ריאומטית (disease modifying anti rheumatic drugs) הקרויה בקיצור (DMARDS). קבוצה זו כוללת: מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ותרופה פחות פופולרית לפלונומייד. כמובן שיש לטפל גם בסיבוכים ובבעיות המשניות שמתפתחות במחלת חוליות מקשחת
   יש לשקול התערבות כירורגית לצורך החלפת מפרקים שניזוקו בצורה קשה ובלתי הפיכה.

   טיפול בדלקת מפרקים תגובתית (Reactive arthritis)

   הטיפול בדלקת פרקים תגובתית או כפי שהייתה קרויה עד לפני מספר שנים: תסמונת רייטר (Reiter`s syndrome) דומה לטיפול במחלת מפרקים שגרונית והוא כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (NSAID), תרופות סטרואידים ותרופות נוגדות פעילות ראומטית (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ועוד. את הגורם למחלה הזיהומית בדרכי השתן (כלמידה?) או במעי יש למגר באמצעות אנטיביוטיקה.

   טיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis)

   הטיפול בדלקת פרקים פסוריאטית כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID), שימוש תרופות קורטיקוסטרואידים ושימוש בתרופות נוגדות פעילות ראומטית (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ועוד. ישנם מחקרים המצביעים על יעילות השהייה בים המלח.

   טיפול בזאבת אדמנתית מערכתית (SLE)

   אין טיפול מרפא למחלה הזאת. הטיפול מתמקד בניסיון להפחית את התסמינים ואת הנזקים שנגרמים במהלך המחלה. הטיפול בזאבת (Systemic Lupus Erythematosus או בקיצור SLE) מתבססת בעיקרה על תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (NSAID), תרופות קורטיקוסטרואידים ותרופות נגד מלריה (Hydroxychloroquine). קבוצת תרופות נוספת לטיפול בזאבת נועדה לצמצם את כוחה של המערכת החיסונית. קבוצת תרופות זו כוללת כאשר התרופה המומלצת תלויה בסוג הנזק שנגרם. למשל, מטוטרקסאט (Methotrexate) ניתנת כאשר יש נזק למפרקים ולעור והתרופה ציקלוספורין (Cyclosporine) ניתנת כאשר יש נזק לכליות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.