כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה

כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה. כאבים בחלק התחתון של הגב מהווים את אחת הבעיות הקשות ביותר לאדם. עד לפני שנים ספורות הטיפול המומלץ הייתה מנוחה ארוכה במיטה. יש לעתים שאדם שסבל מכאבים בגבו  התחתון שכב שבועות ארוכים עד שחלה דעיכה בחומרת הכאב. היום ההמלצה היא להמשיך לנוע וצמצם את השהייה במיטה.

  עוגמת הנפש, המגבלות הקשות והנזקים הכלכליים העצומים הנובעים בין היתר מאשפוזים, טיפולים רפואיים ואובדן ימי עבודה הנם מעמסה על החולה הסובל מכאבי גב תחתון ועל הכלכלה הלאומית. סיבות אלו הפכו את כאבי הגב התחתון לאחת הבעיות הרפואיות הנחקרות ביותר. תמשיכו לנוע מבלי לעורר את התסמינים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה – רקע

   בשנים האחרונות החלו להגיע תוצאות מחקרים שסתרו את ההמלצה הגורפת לחולים עם כאבי גב חריפים לנוח במיטה עד שוך הכאב. על פי אותם מחקרים, חולה עם כאבי גב תחתון שנשאר פעיל ולא נכנס למיטה למנוחה ארוכה מונע את תהליכי הניוון ויתר תופעות הלוואי הנלוות לשכיבה ממושכת במיטה וחשוב יותר, משפר מהר יותר את מצבו בכול הנוגע למגבלות תנועה ורמות כאב. בעקבות מחקרים אלו שינו הרופאים את גישתם. מעכשיו חולים עם כאבי גב תחתון מצווים להישאר פעילים ולהימנע ממנוחה במיטה. האם זה נכון?

   המחקרים ששינו את הגישה

   מחקר דיו (Deyo RA)

   לדעתי המחקר הראשון שבדק האם נכון לנוח במיטה במצב של כאבי גב תחתון חריפים נערך ב1986 על ידי דיו ושותפיו (Deyo RA, Diehl AK, Rosenthal M. How many days of bed rest for acute low back pain? The New England Journal of Medicine 1986; 315:1064-1070). המחקר בדק והשווה את מגבלות התנועה ואת חומרת הסימנים והתסמינים בין שתי קבוצות של חולים עם כאבי גב תחתון חריפים שאחת מהן נחה במיטה 7 ימים והשנייה נחה במיטה יומיים בלבד. דיו ושותפיו למחקר לא מצאו הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות. עוצמת הכאבים ויכולת התנועה של החולים עם כאבי גב חריפים שנחו 7 ימים לא היה טוב יותר ממצבם של החולים שנחו יומיים בלבד. מסקנתו הייתה שלא צריך יותר מיומיים של מנוחה במיטה.

   קבוצת קוכרן (Cochrane)

   "סקירת קוכרן" (Cochrane Review) בשנים 2002- 2010 (Hagen KB1, Hilde G, Jamtvedt G, Winnem M. Bed rest for acute low back pain and sciatica.Cochrane Database Syst Rev. 2000;(2):CD001254 ;Hilde G1, Hagen KB, Jamtvedt G, Winnem M. Advice to stay active as a single treatment for low back pain and sciatica. Cochrane Database Syst Rev. 2002;(2):CD003632 ;Hagen KB, Hilde G, Jamtvedt G, Winnem M. Bed rest for acute low-back pain and sciatica. Cochrane Database of Systematic Reviews 2004, Issue 4. Art. No.: CD001254 ; Dahm KT, Brurberg KG, Jamtvedt G, Hagen KB. Advice to rest in bed versus advice to stay active for acute low-back pain and sciatica. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 6. Art. No.: CD007612).

   סקירת קוכרן

   בהמשך סוקרו כלל המחקרים האקראיים וכפולי-סמיות שעסקו בנושא הזה ועמדו בסטנדרטים מקצועיים על ידי סקירת קוכרן. סקירה זו בחנה את ההשפעה של מנוחה במיטה או המשך פעילות על חולים עם כאבי גב תחתון חריפים ללא הקרנות כאב ו כן על חולים שסבלו מסיאטיקה (Sciatica) – כאבי גב תחתון עם הקרנות לרגל או לרגליים הנובעים מגירוי של שורש עצב מותני. נמדדו והושוו רמות הכאב ומגבלות התנועה לאחר 4 שבועות ולאחר 12 שבועות. בכול הנוגע לכאבי גב תחתון חריפים ללא הקרנות כאב מצאה סקירת קוכרן עדיפות שולית להמשך פעילות רגילה על פני מנוחה במיטה גם לאחר 4 שבועות ולאחר 12 שבועות.

   אצל חולים עם סיאטיקה – קרי, כאבי גב תחתון חריפים עם הקרנות כאב לרגל, לא נמצאה ההעדפה להמשך פעילות על פני מנוחה במיטה. חולים עם כאבי גב תחתון חריפים עם הקרנות כאב שנותרו במיטה או אחרים שנותרו פעילים הראו שיפור דומה. למרות שהתוצאות הללו לא היו דרמטיות החליטו החוקרים לצאת במסקנה גורפת להישאר פעילים וזאת לנוכח הנזקים שעלולים להיגרם במנוחה ממושכת במיטה..

   הבהרות נדרשות

   מה משמעות ההמלצה להמשיך להיות פעילים (Stay active)? האם נכון להמשיך להיות פעיל גם אם הפעילות גורמת להחרפת הכאב בגב? האם יש מגבלה על סוג הפעילות שנכון לי לבצע (לעמוד, לשבת, להתכופף, להרים)? האם אסור לי לחלוטין להיכנס למיטה ולנוח קמעה?… אלה ועוד הן שאלות מחקריות חשובות ורלוונטיות לנושא שנותרו ללא מענה.

   להימנע לחלוטין ממנוחה במיטה?

   הצורך לצאת בהכרזה חד משמעית וגורפת גורם, לדעתי, לפספוס של אמצעי ריפוי חשוב מאין כמוהו – מנוחה. הגוף שלנו הוא מכונה מדהימה היודעת בין היתר לרפא את עצמה. תהליכי הריפוי והשיקום בין אם מדובר בכאבי גב תחתון, שפעת או אשפוז לאחר ניתוח יעילים יותר במצב של מנוחה ו/או שינה. ההנחיות כיצד לפעול וכיצד לרפא את הנזקים רשומות לנו בגנים. תהליכי הריפוי יוצאים לדרך באמצעות תהליכים פיזיולוגיים כולל בין היתר התגובה הדלקתית, התרחבות של כלי דם והנעה של תאי דם לבנים למקום הפגיעה.

   כול מה שאנחנו צריכים לעשות כדי שהגוף יתחיל במלאכת התיקון הוא לא להפריע. במהלך המנוחה והשינה רוב האנרגיה הנחסכת מושקעת במלכת השיקום והריפוי. כמו כן מנוחה מידתית במיטה במצב של כאבי גב חריפים עשויים להועיל להעניק לעמוד השדרה את ההפסקה הנדרשת מהעומסים החוזרניים הכרוכים בישיבה, עמידה וביתר המנחים. במהלך המנוחה אנו מונעים את המשך הנזק והמשך הגירוי הדלקתי.

   אבל, מנוחה ארוכה מידי מזיקה!

   יחד עם זאת שכיבה ממושכת מזיקה. הגוף שלנו נועד לנוע. רקמות הגוף השונות זקוקות לתנועה ולעומסים הנלווים לה על מנת להתחזק ולהישמר. תוך יומיים שלושה של שכיבה רצופה מתחיל תהליך של ניוון ונזקים גופניים ונפשיים משמעותיים. בין היתר נמנה הפחתה באספקת הדם, ניוון מהיר, חולשה ושחיקה של רקמות שונות כולל דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, גידים, שרירים, ניוון ונוקשות של המפרקים, אובדן צפיפות עצם, סיכון מוגבר להתפתחות קרישי ותסחיפי דם, דיכאון ועוד.

   עדיף, לנוח במיטה או להיות פעיל?

   כרגע ההמלצה של הקהילה הרפואית היא להימנע ממנוחה במיטה ולהמשיך בשגרת חייכם. מעיון במחקרים ובתוצאות שלהם ומהניסיון הקליני שלי לא השתכנעתי שההמלצה הזאת – קרי, המשיכו להיות פעילים. היא ההמלצה הנכונה.  לדעתי השאלה היא לא האם נכון לנוח במיטה כאשר אתם סובלים מכאבי גב תחתון חריפים, אלא כמה זמן נכון לנוח במיטה ומתי להתחיל להיות פעיל.

   כפי שראינו במחקר של דיו מ- 1986 אחרי יומיים אנו מאבדים את היתרונות של השכיבה ומתחילים להזיק לעצמנו. הדבר העיקרי שיש לעשות כדי למקסם את היעילות של המנוחה במיטה היא על כן לצמצם אותה ללא יותר מיום או יומיים.

   האם יש המלצות נוספות?

   כאבי גב תחתון? אל תישארו במיטה
   כאבי גב תחתון? אל תישארו במיטה

   על מנת ליהנות מהיתרונות שבמנוחה במיטה יש להקפיד לבחור במנח שמפחית את הכאב למינימום אפשרי. ניתן לשם כך להיעזר בכריות שאותן ניתן לדחוף ו/או להניח בין הברכיים, מתחת לברכיים, מתחת לגב התחתון, מתחת לבטן או בכול מקום אחר שיקל או רצוי יעלים לחלוטין את הכאבים.

   מנוחה פעילה והתנהלות זהירה

   מלבד פרק הזמן המצומצם שמומלץ לכם לנוח בעקבות כאבי גב תחתון חריפים חשוב שגם במהלך היום יומיים האלו לא תשכבו ברציפות. הקפידו לקום כול חצי שעה על מנת לעשות סיבוב קצר בבית. הקפידו לעבור לאט ונכון ממצב של שכיבה למצב של ישיבה ועמידה. הדרך הנכונה לבצע את המעברים הללו היא דרך הצד: 1) להסתובב למצב שכיבה על הצד, 2) לעבור בעזרת הידיים ותוך הורדת הרגליים למצב של ישיבה, 3) באטיות תוך היעזרות בידיים הזדקפו והתחילו ללכת. דחו במספר שעות את הקימה, העמידה וההליכה אם פעולות אלו גורמות לכאבים קשים מנשוא.

   כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה – אז מה ההמלצות?

   כאמור המלצה ראשונה שצריכה להינתן לסובלים מכאבי גב תחתון חריפים היא שכאשר אין בררה אפשר לנוח במיטה אך עדיף לצמצם את המנוחה ללא יותר מיום או יומיים. להמלצה הזאת יש לצרף גם המלצה לקטוע את השכיבה מספר רב של פעמים על מנת לבצע הליכה ברחבי הבית. משך ההליכה ומהירותה יקבעו על ידי החולה. אם ההליכה לא מכאיבה ניתן להאריך אותה ולהגביר את מהירותה. אם ההליכה מכאיבה ללכת מעט (1-5 דקות) ולאט ולחזור למיטה.

   המלצה עיקרית נוספת שאני מוסיף לחולה עם כאבי גב תחתון חריפים היא להקשיב ולהתנהל על פי אותות הכאב המגיעים מגבו. הימנעות מהחרפת הכאב היא זו המאפשרת את ההחלמה. לא נכון, לדעתי, להמשיך ולבצע את הפעילות היומית שלכם אם היא מחריפה את הכאבים בגב. לא נכון שבעתיים לקבל טיפול תרופתי נגד הכאב ולבצע פעילות, כולל ישיבה ממושכת, שאלמלא התרופות הייתה מחריפה את הכאב.

   כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה – המלצות לפי תתי קבוצות

   להמלצות שניתנות על פי נוסחאות קבועות יש בעיניי בעיה. הן מפספסות יותר מידי פעמים. ההבדלים בין חומרת הסימנים והתסמינים ובין הגורמים לכאבי הגב הנם כול כך גדולים שהם מחייבים התייחסות פרטנית. חילקתי את המלצות למנוחה ולפעילות למספר תתי קבוצות על פי מה מקל ומה מפחית את כאבי הגב:

   כאבי גב תחתון חריפים עם או בלי הקרנות המחריפים בישיבה ופוחתים בהליכה

   הימנעו או צמצמו את הישיבה למינימום אפשרי. אם עבודתכם מתבצעת בישיבה קחו יומיים שלושה של חופשת מחלה. ביומיים שלושה הללו בצעו הליכות לסירוגין שאורכן (בין 10 דקות לשעה כול פעם) ומהירותן (בין 4-6 קילומטר לשעה) נקבעת על פי תחושת הכאב בגב. בין הליכה להליכה ניתן לנוח במיטה לפרקי זמן קצובים.

   כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות לרגל המחריפים בעמידה והליכה ופוחתים בישיבה

   הימנעו או צמצמו את העמידה וההליכה למינימום אפשרי. תוכלו להמשיך בעבודתכם אם היא מתבצעת בישיבה. ביומיים שלושה הבאים רכבו על אופניים לסירוגין לפרקי זמן ומהירות רכיבה שיוכתבו על סמך מצבכם הרפואי והתחושות מהגב.

   כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות המחריפים בכול מצב חוץ מאשר שכיבה

   כנסו למיטה ומצאו מנח שאינו מכאיב לכם. לאחר מספר שעות של מנוחה נסו לקום (דרך הצד) ולבצע הליכה קצרה בבית. אורך ההליכה ומהירותה יוכתבו על פי חומרת הכאב. אם הכאב אינו מחמיר עשו סיבוב גדול יחסית וחזרו בזהירות למיטה. אם הכאב מחמיר נסו לבצע סיבוב קטן (דקה או שתיים) וחזרו למיטה. אם הכאב אינו מאפשר זאת המשיכו לנוח ונסו שוב לאחר מספר שעות. קימות תכופות תאפשרנה באותם מקרים קשים שלא ניתן להמשיך להיות פעיל, שכיבה ממושכת יותר.

   נכון במצב הזה לבצע פעילות גופנית?

   אין נוסחאות מדויקות לגבי מה מותר ומה אסור. הרופא לא ידע להגיד לכם מה נכון ומה לא נכון להמשיך ולבצע כאשר אתם סובלים מכאבי גב תחתון חריפים. רק אתם יודעים מהי רמת הכאב הבסיסית שלכם ואלו פעולות מחריפות אותה. ובכול זאת הערה חשובה: כאשר אתם מצויים בהתקף חריף של כאבי גב זה לא הזמן לפעילות מורכבת ומאתגרת. אל תתחילו להרים משקולות, לבצע שפגט, לעשות מתיחות ולהיכנס לתנוחות יוגה ו/או פילאטיס מורכבות.

   תתחילו עם הליכה. זוהי הפעילות הטבעית ביותר עבורנו ורוב הסיכויים שהיא גם הפעילות המתאימה ביותר עבורכם כרגע. אין צורך להזכיר שבמצב של כאבי גב תחתון חריפים אינכם אמורים לשבת ממושכות, לשבת לא נכון, לבצע תנועות מהירות, להרים משאות ובמקרים מסוימים לנסות גם לא להתעטש ו/או להשתעל.

   ומה ההמלצות לגבי כאבי גב תחתון כרוניים?

   כמובן שלא מדובר כאן בהמלצות לחולים בכאבי גב כרוניים. אלה כך נמצא מחקרית עדיף להם לחזור לפעילות גופנית ולעבודה שגרתית בהקדם האפשרי. חולים הסובלים מכאבי גב כרוניים שנתבקשו להתאמן חזרו לעבודה מהר יותר והיו פחות מוגבלים מחולים שטופלו תרופתית ונחו במיטה.

   ומה לגבי הגב שלכם?

   חשוב לציין שהמאמר הזה עוסק אך ורק בהשפעה של מנוחה לעומת המשך פעילות בכול הנוגע לכאבי גב תחתון חריפים עם או בלי הקרנות כאב ואינו מבדיל בין הסוגים השונים של הפתולוגיות שעלולות לגרום לסימנים והתסמינים הללו. כאבי גב תחתון חריפים עלולים להתפתח בגלל מתיחת שריר בגב התחתון, בגלל נקיעת חוליה בגב התחתון, בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק), בגלל היצרות תעלת השדרה המותנית, בגלל דלקות זיהומיות, בגלל גידולים סרטניים ועוד.

   חולים עם כאבי גב חריפים על רקע פתולוגיות מכניות מומלץ להם לבחור במנוחה קצרה ופעילה ובמקביל להתחיל בטיפול שמרני כגון כירופרקטיקה. המקרים שבהם ישנם סימנים ותסמינים המעידים על כך שמקור הכאבים בגב התחתון אינו מכאני אלא אורגני מערכתי (רקע טראומטי, חום, אובדן משקל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד) יופנו לחדר מיון לצורך בירור רפואי מעמיק ו/או התערבות כירורגית דחופה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע