פריקת כתף אבחון וטיפול
פריקת כתף אבחון וטיפול

פריקת כתף אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריקת כתף – אבחון וטיפול מהירים ויעילים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים ופריקות חוזרות. בפציעה זאת ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו בשקע הגלנואידי. התוצאה היא מיחושים קשים, קושי רב להניע את המפרק וסימנים ותסמינים נוספים, תלוי בסוג הנזק לרקמות וחומרת הנזק.

במקרים רבים ראש עצם הזרוע חוזר באופן ספונטני למקומו אך ברוב המקרים נדרש קלינאי מיומן כדי להחזיר את ראש עצם הזרוע למקומו. רצוי מאוד להחזיר את מפרק הכתף למקומו רק לאחר צילום רנטגן וזאת כדי למנוע נזקים נוספים. לאחר החזרת ראש עצם הזרוע למקומו חשוב לקבע את המפרק. השיקום הוא קריטי למניעת חוסר יציבות כרונית ופריקות חוזרניות. פריקות חוזרניות מחייבות פתרון כירורגי. פריקה ראשונית כרוכה בכאבים בכתף ברמת חומרה גבוהה בעוד שפריקות חוזרניות של הכתף גורמות לעתים לכאבים מינימליים בלבד. בכל מקרה של פריקת כתף אבחון וטיפול מהירים הם מפתח לבריאות עתידית של המפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריקת כתף אבחון וטיפול – רקע

פריקת כתף היא פריקת המפרק השכיחה ביותר בגוף. במהלך הפריקה יוצא ראש עצם הזרוע (head of the humerus) ממקומו בשקע (glenoid fossa) תוך כדי מתיחה וקריעה של הרקמות הרכות האוחזות אותו במקומו כולל מעטפת המפרק, רצועות, שרירים ועוד. בחלק ניכר מהמקרים נגרמים במהלך הפריקה גם שברים. הגורמים לתופעה כוללים, עומסי יתר חוזרניים על הכתף, נזקי חבלה ונטייה גנטית.

ישנן פעילויות גופניות היוצרות עומסים חוזרניים על מפרק הכתף וכרוכות בביצוע תנועות ומאמצים (כמו מסירות, הרמות או הגשות מעל גובה הכתף) בקצה טווחי התנועה שלו. כמו למשל טניס, כדורסל, כדור עף, הרמת משקולות ועוד. גם מקצועות מסוימים יוצרים עומסי יתר על הכתף במנחים בעייתיים כמו למשל בצביעה של התקרה. עומסים אלה מחלישים את הרקמות שאמורות לייצב את ראש עצם הזרוע ומאפשרות את פריקתו עם הנפילה הראשונה או החבטה הראשונה.

כמובן שחבלה משמעותית כמו במהלך פציעת ספורט או בגלל נפילה על יד מושטת לפנים עלולה לגרום לפריקת הכתף גם בלי שהרקמות נחלשו קודם לכן אבל אין ספק שניוון וחולשה מוקדמת של רקמות אלו מעלות את הסיכון לכך דרמטית. נתון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הגנטיקה. גנטיקה שבה הרצועות ורקמות החיבור גמישות מידי אינן מספקות את ההגנה והתמיכה הנדרשים כדי לשמור את הכתף במקומו. חשוב לזכור שככול שאנו מתבגרים הסיכון לפריקת כתף פוחת. הסיבות לכך כוללות ראשית את ההתאבנות והנוקשות הכללית שמתפתחת בגופנו על השנים שבמקרה הזה עושה שירות טוב ליציבות של הכתף וגם בגלל שאנו נוטים לעסוק פחות בספורט.

פריקת כתף אבחון וטיפול
פריקת כתף אבחון וטיפול

כאשר יש חשש לפריקה במפרק הכתף חשוב לאבחן ולטפל בבעיה בהקדם על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים וצורך עתידי בניתוחים מורכבים. להלן פרטים על פריקת כתף, אבחון וטיפול וגם שיקום של הכתף לאחר הפריקה.

אבחון פריקת כתף

פריקת כתף? אבחון ולאחריו הטיפול יחלו מלקיחת ההיסטוריה של המקרה שברוב המקרים תכלול טראומה כלשהי ואולי גם פריקה קודמת של מפרק זה וכן על ההופעה הקלינית של החולה. בפריקה קדמית של המפרק החולה יחזיק את זרועו מורחקת ומסובבת פנימה. מפרק הכתף כפוף ובמקרים רבים יתמוך החולה את בכתף הפרוקה עם היד הבריאה. שריר הדלתה יאבד את צורתו המעוגלת, ראש עצם הזרוע יבלוט לפנים וניתן יהיה למשש אותו, החולה יסבול ממגבלות תנועה קשות וכאב בעת ניסיון להניע את הכתף.

פריקה אחורית של המפרק קשה יותר לאבחון. הרבה פעמים החולה נמצא במצב של פריקה אחורית במשך זמן רב מבלי לדעת. יתכן רקע היסטורי של פרכוסים אפילפטיים. היד של החולה תוחזק קרוב לגוף ובמצב מסובב פנימה, מפרק המרפק כפוף. ראש עצם הזרוע יבלוט לרוב לאחור ומתחת לזיז המקור (Acromion process). הרחקת הכתף וסיבוב הכתף החוצה כרוכים בכאב עז.

– נזקים משניים אפשריים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית ובבדיקה הגופנית ננסה לאתר נזקים משניים שנגרמים פריקת הכתף. בין הרקמות שעלולות להיפגע במהלך הפריקה נמנה מתיחה או קריעה של קופסית מפרק הכתף, מתיחה או קריעה של רצועות, מתיחה או קריעה של גידי השרוול המסובב, מתיחה או קריעה של העצב האקסילרי (Axillary Nerve) או עצב החישור (Radial nerve) או אחד מסיבי המקלעת הברכיאלית (Brachial plexus), מתיחה, קריעה או לחץ על עורק בית השחי ו/או ווריד בית השחי, ניתוק של הלברום, שבר אפשרי של ראש עצם הזרוע, שבר של הגבשושית הגדולה בראש עצם הזרוע ועוד. ברוב המקרים של פריקת כתף אחורית אין נזקים משניים.

– זיהוי נזקים משניים

כדי לאבחן את הנזקים המשניים לפריקה ואת חומרת הנזקים יערוך הקלינאי בדיקות שונות. לזיהוי פגיעה בעורק בית השחי יש לבדוק פעימות של העורק הרדיאלי (Radial pulse), לבדוק נוכחות של שטף דם בבית השחי, שינוי גוון העור והטמפרטורה ביד. לזיהוי פגיעה עצבית יש לערוך בדיקה חישה, בדיקה של כוח מוטורי ובדיקה של החזרי גידים. נזק לעצב האקסילרי נאבחן על ידי בדיקת התחושה בעור מעל החלק החיצוני של שריר הדלתה (Deltoid muscle) ועל גב כף היד. בדיקה של כוח מוטורי נבצע על ידי בדיקת יכולת הפשיטה של האגודל, שורש כף היד והמרפק. יש לזכור שנזק משני שכיח כתוצאה מפריקה של מפרק הכתף הוא הפגיעה הבלתי הפיכה ברקמות התומכות  וגרימה למצב שבו הכתף נוטה לפריקות חוזרות.

סיבוכים מפריקות כתף חוזרות

הנזקים המשניים שתוארו מתרחשים גם בפריקה הראשונה אך שכיחים הרבה יותר בפריקות חוזרות. נזקים משניים אפשריים בגלל פריקת כתף קדמית כוללים נזק ע”ש בנקרט (Bankart’s lesion) הכוללת קרע של החלק הקדמי תחתון של הלברום, קרע של הרצועה הקדמית תחתונה של מפרק הזרוע (Antero-Inferior glenohumeral ligament), קרע קופסית המפרק ופציעה של הרצועה התחתונה של מפרק הזרוע (Inferior glenohumeral ligament).

פגיעה נוספת היא נזק ע”ש היל-זקס (Hill-Sachs lesion) הכוללת שבר דחיסה בחלק האחורי עליון של ראש עצם הזרוע הנובעת מלחץ שיוצרת העצם הקשה יחסית המצויה בחלק הקדמי של המכתש (Glenoid) על העצם הרכה יחסית של ראש הזרוע. פגיעה זאת מתרחשת ב 35% מפריקות הכתף הקדמיות המתרחשות לראשונה וב80% ממקרי פריקות הכתף החוזרות. גם נזק לחלק העליון של הלברום (Superior Labrum Anterior to Posterior- SLAP) עלול להיגרם על רקע של פריקת כתף חוזרת. סיבוך שכיח נוסף הוא פגיעה בשרירי השרוול המסובב (Rotator cuff injury).

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים האבחון של כתף פרוקה אינו מהווה בעיה אך למרות זאת יש חשיבות לבדוק בצורה יסודית את הכתף על מנת לאתר במהירות נזקים משניים ולטפל בהם. מסיבה זאת נעשה שימוש באמצעי דימות כולל צילומי רנטגן על מנת לשלול שברים.

טיפול בפריקת כתף

ללא נוכחות של נזקים משניים כל שנותר בשלב הזה הוא החזרת המפרק למקומו. חלק מהחולים הסובלים מפריקות חוזרות יודעים להחזיר בעצמם את ראש עצם הזרוע למקומו עוד בטרם נבדקו על ידי קלינאי. נזקים משניים בעקבות פריקת כתף הכוללים נזקים קשים לרקמות הרכות ושברים הזדקקו לטיפול כירורגי. את החזרת המפרק למקום עושים לרוב לאחר לקיחת חומרים משככים. ישנן מספר רב של טכניקות להחזרת ראש עצם הזרוע למקומו בפריקה קדמית. מהקלינאי המבצע את הפעולה נדרשת מיומנות גבוהה על מנת לא לגרום לנזקים נוספים.

מיד לאחר החזרת הכתף למקומה נתחיל עם טיפולים פסיביים יותר שמטרתם ריפוי הדלקת על ידי אמצעים ייעודיים לכך כולל קומפרסים חמים, לייזר רך, אולטרה סאונד ועוד. בהמשך יחלו הטיפולים לשאת אופי דינמי ואקטיבי יותר ולכלול פעילות גופנית ברמות קושי גדלות והולכות של המטופל.

– טכניקות להחזרת הכתף למקומה

בין יתר הטכניקות נמנה את שיטת היפוקרטס (Hippocratic method) המתבצעת בשכיבה על הגב וכוללת משיכה של היד ב- 45 מעלות ובמקביל הפעלת כוח נגדי מאמצעות הנחת רגל על החזה או בבית השחי של החולה או באמצעות עוזר, שיטת הרוטציה החיצונית (External rotation method) המתבצעת בשכיבה על הגב וכוללת קירוב היד וכפיפה של המרפק ל- 90 מעלות ובאופן אטי ביצוע רוטציה חיצונית, שיטת סטימסון (Stimson’s technique) המתבצעת כאשר החולה שוכב על בטנו והיד תלויה למטה רפויה ובשלב הזה תולים משקולות על היד במשקלים הולכים וגדלים עד חזרת המפרק למקומו ועוד. מיד לאחר החזרת המפרק יש לקבע את הכתף באמצעות תומך מיוחד.

שיקום פריקת כתף

כיצד ניתן למנוע פציעות כתף ובכלל זה פריקת כתף? תומך הכתף יושאר למשך 2 – 4 וזאת כדי למנוע תנועות כגון הרחקת הזרוע (Abduction) ורוטציה חיצונית של הכתף, שעלולות לגרום לפריקה חוזרת של הכתף.  נמנע מביצוע תנועות אלו לעוד 2- 4 שבועות גם לאחר הסרת התומך. במהלך כול התקופה נבצע תרגילים איזומטריים תחילה ודינמיים בהמשך כדי לשמור על יכולת התנועה והכוח של מפרקי הזרוע השונים כולל הכתף ועמוד השדרה הצווארי.

לאחר 4 – 8 שבועות נתחיל לעבוד באופן יותר אינטנסיבי יותר על שיקום הכתף כולל על חיזוק שרירי השכמה (Scapula Stabilizers) ושרירי השרוול המסובב (Rotator Cuff). נעלה באופו הדרגתי את רמת הקושי ונשלב תרגילים לשיפור החישה העצמית (Proprioceptive). במידה וזה והפציעה מאפשרת, ספורטאים ברמות גבוהות ובמידת האפשר כל חולה אחר חייבים להמשיך להתאמן. המשך תנועה ופעילות גופנית תורם מבחינה גופנית ומנטלית ומאיץ את קצב ההחלמה. לשם כך נמליץ במקביל לטיפול ולשיקום של הכתף שהחולה יבחר פעילות גופנית חלופית שאינה מציקה לכתפו וזאת עד לשיקום מלא של הכתף.

פריקות כתף חוזרות

פריקות כתף (Recurrent dislocation) חוזרות מהוות תופעה שכיחה. כפי שצוין בחלק ניכר מהמקרים של פריקות כתף חוזרות נגרמים נזקים משניים משמעותיים כגון נזק ע”ש בנקרט’ס (Bankart’s lesion) ונזק ע”ש היל -זקס (Hill-Sachs lesion) הדורשים אבחון וטיפול מהירים. הנזקים הנרחבים יחסית הנגרמים מפריקות כתף חוזרות הכוללות בין היתר פגיעה בקופסית המפרק, ברצועות ובלברום – רקמות התומכות ביציבות של המפרק. פגיעה ברקמות אלו מותירה את הכתף חסר יציבות ונתון לפריקות מכול מכה קטנה או מאמץ. על פי מחקרים חולה צעיר שפרק לראשונה את כתפו בטרם מלאו לו 20 יש סיכוי של 80-94% לפרוק אותה שוב. במידה ופרק את כתפו לפני גיל 40 הסיכויים לפריקה חוזרת פוחתים לכדי 26-48%. פריקה ראשונית מעל גיל 40 כרוכה בסיכון של עד 10% לפריקה חוזרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פריקת כתף טפלו בזה מהר

  פריקת כתף? טפלו בזה מהר! חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. פריקת כתף היא פריקת מפרק הכי שכיחה בגוף ואחד הגורמים לכאבים בכתף. פציעה זאת עלולה לגרום…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי.…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב.…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם לא היא תלונה שכיחה. התסמין העיקרי של דלקת זאת…