פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח

פייסבוק גורמת לעשיית דיאטת כאסח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח! מה הקשר בין פייסבוק לבין דיאטות? האינטרנט שהפך להיות גורם דומיננטי בחיינו כרוך ביתרונות רבים. האדם צורך באמצעות האינטרנט מגוון רחב של תכנים במגוון רחב של תחומים. בין התחומים והנושאים המדוברים נמנה צריכה של תכנים תרבותיים, צריכה של מידע בריאותי, מידע אקדמי ומידע צרכני ועוד. האינטרנט גם מאפשר לנו לשמור על קשרים חברתיים ולעבוד מהבית על כול היתרונות הכרוכים בכך. אך בכול הנוגע לאינטרנט לא הכול יתרונות. הרשתות החברתיות ובכלל זה פייסבוק עלולות לגרום גם לנזק. דימוי גוף של אדם נגזר בין היתר מחוויותיו, אישיותו, גורמים חברתיים ותרבותיים ועוד. בין הגורמים המשפיעים על דימוי גוף ניתן לכלול אופנות משתנות ורשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם, Google+‎,‏ פינטרסט ועוד.

  על פי מחקר חדש דימוי הגוף של צעירים רבים נפגע בגלל שהם נוהגים להשוות עצמם לחבריהם בפייסבוק. יש לזכור שהתמונות הניבטות אלינו מדף הפייסבוק של חברינו אינן משקפות בהכרח את חייהם ואת המראה שלהם. דימוי גוף שלילי עלול לגרום לניסיונות חולניים לשנות את הגוף ע"י דיאטות כאסח ואפילו ניתוחים פלסטיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח – רקע

   כאמור מרחב האינטרנט אינו מושלם. השימוש ברשת האינטרנט כרוך גם בחסרונות רבים. בין היתר האינטרנט מעודד אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה יתר ואכילת יתר והשמנה, מוביל לאובדן הפרטיות, רווי בתוכן לא מדויק, גורם להתמכרות לגלישה באינטרנט, פגיעה בתקשורת האנושית ועוד. על פי המחקר המסוקר כאן הרשתות החברתיות שהן תוצר מובהק של האינטרנט עלולות לגרום בחלק מהמקרים להפרעות אכילה ודיאטות כאסח.

   הפרעות אכילה ובכלל זה לקיחת חומרים משלשלים, צום, בולימיה, אנורקסיה, הפרעת אכילה כפייתית (Binge Eating Disorder) ועוד שכיחות יותר בקרב בנות בקולג'. על פי הערכות שונות מדובר בתופעה הנאמדת ב- 11% – 20% מהבנות. הועלו השערות שהשכיחות ההולכת וגדלה של הפרעות אכילה אלה נגרמת בגלל הבילוי הממושך בתוך הרשתות החברתיות כמו פייסבוק ועוד. בנות קולג' עשויות להיות מחוברות לפייסבוק וליהנות מתכניו ומהמידע הזורם שם מחברותיהן מבלי להיות מוטרדות ממידות גופן והמראה שלהן.

   פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח
   פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח

   אך ישנן אחרות שנכנסות למדיה החברתית הזאת כדי לראות כיצד נראות חברותיהן ומיד לאחר מכן לפתוח בדיאטה קיצונית כדי להיראות כמותן. החוקרים יצאו לבדוק האם קיימת קורלציה בין ההתנהלות בפייסבוק ובכלל זה אינטסיביות של השימוש, החיבור הרגשי "המחייב" שנוצר שם עקב מספר החברים, שילוב פייסבוק לתוך לוח הזמנים האישי, פרק זמן הבילוי בפייסבוק, ההשוואות במראה ובמשקל ודיבורים שליליים על הגוף לבין התפתחות הפרעת אכילה.

   המחקר

   ניתוח ממצאים שנאספו מ- 128 נשים תלמידות קולג'. הממצאים התבססו על שאלונים שמילאו הנשים הללו וכללו מידע על הרגלי האכילה שלהן, כמות הזמן שהן גולשות בפייסבוק, מספר החברים שיש להם בפייסבוק והאם הן משוות את גופן ולגופן של חברותיהן באמצעות התמונות המתפרסמות בפייסבוק.

   ממצאי המחקר

   לנשים שהיו מחוברות רגשית לפייסבוק היה סיכוי גבוה יותר להשוות את גופן לגופן של חברותיהם ברשת החברתית וסיכון גבוה יותר לבצע דיאטת כאסח, דיאטה מסוכנת במטרה "לתקן" את המצב. לעומת זאת נשים שגלשו בפייסבוק אך לא נהגו להשוות את גופן לגופן של חברותיהן היו בסיכון מופחת להיכנס לדיאטה קיצונית.

   מסקנות החוקרים

   פייסבוק גורמת לדיאטת כאסח! מי שמשתמש בפייסבוק כדי להזין את החיים החברתיים ואת החיים המשפחתיים עשוי להפיק ממנו תועלת. מאידך כול מי שנעזר בפייסבוק לצורך השוואה של הגוף שלו לעומת חבריו עלול להיגרר להפרעות אכילה קשות ודיאטות מסוכנות.

   Journal of Adolescent Health, August 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב