פעילות גופנית המלצות ואזהרות
פעילות גופנית המלצות ואזהרות

פעילות גופנית המלצות ואזהרות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פעילות גופנית – המלצות ואזהרות המפורטים כאן אמורים לאפשר לכם להבין מה נדרש מכם וממה להיזהר. ספורט מחזק אותנו, שומר על משקל גוף מאוזן, מפחית את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, כלי דם, סרטן, פריצת דיסק בגב ועוד אבל הוא עלול גם לפצוע אותנו. זהירות.

ההבנה עד כמה פעילות גופנית קשורה לבריאות תקינה הייתה ידוע לחכמים ויחידי סגולה לאורך ההיסטוריה האנושית המתועדת. נכון להיום מדובר בידע שכיח ומובן לכולם. כול מי שקורה עיתונים, מגזינים של סגנון חיים וצופה בטלוויזיה לא יכול להתעלם משפע המידע הזורם מהם שעוסק בדיוק בנושא הזה. כאשר אתם בוחרים להתחיל עם פעילות גופנית – המלצות ואזהרות המפורטות כאן נכתבו עבורכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפעילות גופנית המלצות ואזהרות – רקע

כאמור, היו חכמים בעבר, שהתייחסו להשפעה של הפעילות הגופנית על הבריאות כבר לפני מאות רבות של שנים. דוגמה לכך הוא החכם היהודי הרמב”ם (1138-1204) שאת משנתו בנושא הבריאות ניתן לתמצת במשפט המופיע בעמוד הבית של האתר: “בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו”.

משפט זה מתאר את השילוב המדויק של מרכיבי הבריאות הטובה. שלוות נפש, הימנעות מאכילת יתר וכמובן פעילות גופנית. את החשיבות של הפעילות הגופנית מדגיש הרמב”ם במיוחד: ” כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק”….”וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל, אפילו אכל מאכלים טובים ושמר על עצמו לפי הרפואה, כל ימיו יהיו מכאובים וכוח תשש”.

פעילות גופנית, מה זה?

אין לבלבל את המושג פעילות גופנית עם תרגילי ספורט או סוג ספורט כזה או אחר. מאמץ גופני, תרגילי ספורט, ומגוון סוגי הספורט השונים כמו פילאטיס, יוגה, ריצה, כדורגל או פלדנקרייז הם תתי קטגוריה של פעילות גופנית. פעילות גופנית מוגדרת ככול תנועת גוף המיוצרת על ידי שרירי השלד תוך שריפה קלורית. פעילות גופנית יכולה על כן להתקיים בכול מקום ובכול מצב. פעילות גופנית יכולה להתבצע כחלק מהתנהלות בבית (למשל: עלייה במדרגות) בעת ביצוע העבודה שלנו (למשל: הרמת משא), בתנועה בין מקום העבודה לבית (למשל: ההליכה לאוטובוס), בביצוע מטלות הבית (למשל: שטיפת הבית) וכמובן במהלך אימוני הכושר בחדר הכושר ו/או במגרשי הספורט.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ

חוסר בפעילות גופנית מוגדר כגורם סיכון הרביעי בחשיבותו למוות בעולם. מלבד איים של מודעות התופעה של חוסר פעילות גופנית מתפשטת ברחבי העולם המודרני. מיליוני בני אדם מתים מידי שנה ברחבי העולם עקב חוסר בפעילות גופנית. רוב בני האדם יושבים כול היום במשרד מול המחשב ובערב נרדמים מול הטלוויזיה. התוצאה היא ריבוי מחלות קטלניות שניתן היה למנוען על ידי פעילות גופנית מינימלית. במטרה לצמצם את הנזקים הבריאותיים יצא ארגון הבריאות העולמי בסדרת המלצות לגבי הסוג וכמות הפעילות הגופנית הנדרשת על פי חתך גילים:

פעילות גופנית מומלצת לילדים ונערים בגילים 5-17

לילדים ונערים בריאים בגילים 5 -17 ממליץ ארגון הבריאות העולמי על לפחות שעה מצטברת של פעילות גופנית ברמת קושי בינונית עד קשה מידי יום. פעילות גופנית יומית הנמשכת יותר משעה היא יתרון בריאותי מובהק ויש לעודד ילדים לכך. רוב הפעילות צריכה להיות אירובית, כלומר ברמת קושי כזו שמאפשרת אספקת חמצן סדירה. יחד עם זאת פעילות ברמות קושי גבוהות צריכות גם הן להיות משולבות בתכנית האימונים לפחות שלוש פעמים בשבוע ובעיקר פעילות המחזקת את השרירים ואת העצמות. פעילות מסוג זה תכלול משחקים אינטנסיביים, ריצות, קפיצות ועוד. את הפעילות הגופנית יכולים הילדים לבצע בחצר בית הספר או בבית, במהלך שיעורי הספורט או עם החברים במגרשים ציבוריים.
ילדים ונערים בגילים הללו שאינם פעילים גופנית חייבים התייחסות שונה. יש במקרה הזה להקפיד על הפעלה גופנית הדרגתית עד להגעה למכסת האימונים המינימלית של שעה מידי יום.

פעילות גופנית המלצות ואזהרות
פעילות גופנית המלצות ואזהרות

היתרונות הפיזיים של פעילות גופנית בגילים 5-17

פעילות גופנית בגילים 5-17 מאפשרים התפתחות גופנית ונפשית תקינה. בגילים הללו הילד והנער בונים את עצמם מבחינה פיזית. באמצעות פעילות גופנית מחזקים ילדים ונערים את הסחוסים, הגידים, השרירים, המפרקים והעצמות. כמו כן מתפתחות מערכות הלב, כלי הדם והריאה ומתפתחות מערכות השליטה העצבית על השרירים והמפרקים ושיווי המשקל. יש לזכור גם שפעילות גופנית עשויה להועיל לילד ולנער המתבגר לשמור על משקל תקין ועל דימוי עצמי טוב יותר.

היתרונות הנפשיים של פעילות גופנית בגילים 5-17

פעילות גופנית מקנה יתרונות גם בתחום הנפשי הפסיכולוגי. ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנים מפחיתים את הנטייה חרדות ודיכאונות, משפרים את היכולות החברתיות, משפרים את היכולת לבטא את עצמם, משפרים את הביטחון העצמי ועוד. מחקרים בנושא מצבעים על כך שילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית נוטים להיות תלמידים טובים יותר ונוטים פחות להיגרר לשימוש בסמים ולאלכוהול.

פעילות גופנית מומלצת למבוגרים בגילים 18-64

למבוגרים בריאים בגילים 18-64 ממליץ ארגון הבריאות העולמי על לפחות 150 דקות מצטברות של פעילות אירובית ברמת קושי בינונית או 75 דקות מצטברות של פעילות אירובית קשה מידי שבוע או שילוב שווי ערך של השניים. את הפעילות האירובית יש לבצע בפרקי זמן רציפים של לפחות 10 דקות עד לסך הזמן הנדרש. פעילות אירובית ברמת קושי בינונית (הליכה נמרצת, ריקודים, עבודות בית) הנמשכת 300 דקות מידי שבוע או ברמת קושי גבוהה (ריצה, שחייה מהירה, רכיבת אופניים מהירה והרמה או הזזה של חפצים כבדים) הנמשכת 150 דקות מידי שבוע או שילוב שווי ערך של השניים נושאים יתרונות בריאותיים נוספים ויש לעודד א לכך.

האנשים בקבוצת גיל זאת צריכים לערוך לפחות שני אימוני כוח שבועיים של השרירים המרכזיים בגוף. מבוגרים שאינם פעילים גופנית חייבים התייחסות שונה טרם התחלת הפעילות הגופנית. מומלץ במקרה הזה להיבדק טרם תחילת האימונים ולהקפיד על הפעלה גופנית הדרגתית עד להגעה למכסת האימונים השבועית המינימלית הנדרשת.

היתרונות הפיזיים של פעילות גופנית בגילים 18-64

היתרונות של פעילות גופנית
היתרונות של פעילות גופנית

אורח החיים המודרני הכרוכים בחוסר פעילות מוחלט ובישיבה ממושכת מזיקות לבני אדם. גוף האדם נועד לנוע. חוסר בתנועה מנוון אותנו. חוסר בתנועה הורג אותנו. גוף האדם הוא המכונה היחידה בעולם שיכולה להשביח את עצמה על ידי שימוש נכון. חוסר תנועה או עודף תנועה מזיקים, תנועה במידה משפרת ומחזקת אותנו. מחקרים רבים מספור שבים ומציינים את היתרונות שיש לפעילות גופנית על בריאותו הפיזית והמנטליות של האדם.

למעשה, פעילות גופנית משפרת כול ממד בריאותי בגוף האדם ובכך מאריכה את חייו. פעילות גופנית משפרת את התפקוד של הלב, כלי הדם, הריאות, השרירים, העצמות, מערכת שיווי המשקל ועוד. חיזוק ושיפור התפקוד של הרקמות השונות בא לידי ביטוי בהפחתה ניכרת של פציעות, נפילות ותסמונות כאב כולל דלקת פרקים ניוונית, פריצת דיסק ועוד ועוד. כמעט אין מחלות שהסיכוי לחלות מהן אינו פוחת בקרב אנשים שעוסקים בפעילות גופנית.

מניעת מחלות

בין המחלות שפעילות גופנית עשויה למנוע או להפחית את הסיכוי להתרחשותן ניתן לכלול: השמנה, הצטברות שומנים בדם, אוטם שריר הלב, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות סרטן שונות (סרטן חזה, סרטן מערכת העיכול), אובדן צפיפות עצם ושברים, שטיון ועוד.

היתרונות הנפשיים של פעילות גופנית בגילים 18-64

יתרונות של פעילות גופנית אינם פיזיים בלבד מחקרים רבים מוצאים שגם הנפש יוצאת נשכרת ממנה. בין יתר היתרונות הנפשיים של פעילות גופנית ניתן למנות הפחתה ברמות הלחץ והפחתה ברמות האגרסיה. יתרון משמעותי נוסף רב חשיבות הוא העובדה שפעילות גופנית גם מחזקת את הפסקה העישון אצל מי שמחליט על כך.

פעילות גופנית מומלצת למבוגרים מעל גיל 65

בדומה לקבוצה הקודמת ממליץ ארגון הבריאות העולמי למבוגרים בריאים מעל גיל 65 לבצע מידי שבוע לפחות 150 דקות מצטברות של פעילות אירובית ברמת קושי בינונית או 75 דקות מצטברות של פעילות אירובית קשה או שילוב שווי ערך של השניים. גם במקרה הזה ממליץ ארגון הבריאות העולמי שפרקי הזמן המינימלי לביצוע רציף של הפעילות האירובית יהיה 10 דקות. עקב היתרונות הבריאותיים הכרוכים הכך יש לעודד הגדלה של הפעילות לכדי 300 דקות שבועיות של פעילות אירובית ברמת קושי בינונית (הליכה נמרצת, ריקודים, עבודות בית) או 150 דקות שבועיות ברמת קושי גבוהה (ריצה, שחייה מהירה, רכיבת אופניים מהירה והרמה או הזזה של חפצים כבדים) או שילוב שווי ערך של השניים.

בקבוצת גיל זאת מומלץ להוסיף לפחות שלושה אימונים שבועיים לשיפור שיווי המשקל וכן לפחות שני אימונים בשבוע של אימוני כוח של השרירים המרכזיים בגוף. מבוגרים שאינם פעילים גופנית חייבים התייחסות שונה טרם התחלת הפעילות הגופנית. מומלץ במקרה הזה להיבדק טרם תחילת האימונים ולהקפיד על הפעלה גופנית הדרגתית עד להגעה למכסת האימונים השבועית המינימלית הנדרשת.

היתרונות הפיזיים של פעילות גופנית למבוגרים מעל גיל 65

ישנם הוכחות חזקות לכך שבאופן כולל אנשים מבוגרים שעוסקים בפעילות גופנית חיים יותר בהשוואה לבוגרים שאינם פעילים. הסיבה לחיים הארוכים הללו היא השיפור בכלל מערכות הגוף שתוצאתו פחות מחלות סופניות. מבוגרים פעילים סובלים פחות ממחלות שחלקן קטלניות בפוטנציה כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם, שבץ מוחי ומחלות סרטן (סרטן במערכת העיכול, סרטן חזה ועוד.)

מבוגרים פעילים נהנים ממשקל מאוזן עם מרכיב שומן נמוך יותר, מכושר גופני כללי טוב יותר ותפקוד יעיל יותר של מערכות הלב, הריאות ושרירים. אחת מסיבות המוות בקרב מבוגרים היא סיבוך של שברים באגן ובירך. מבוגרים פעילים נופלים פחות, ובמידה ונפלו הסיכוי לשבר קטן יותר. השיפור בשיווי המשקל של מבוגרים פעילים גופנית מגן עליהם מנפילות. שמירה על מסת העצם שהיא תוצאה של פעילות גופנית מגנה מפני שברים.

היתרונות הנפשיים של פעילות גופנית למבוגרים מעל גיל 65

באופן כללי ניתן לומר שמבוגרים פעילים נהנים מאורח חיים פעיל יותר, אורח חיים מוגבל פחות וחשוב לא פחות גם מיכולת קוגניטיבית גבוהה יותר.

יש גם סיכונים

אכן, לפעילות גופנית יש את היכולת לשפר את הבריאות של כולנו. יחד עם זאת פעילות גופנית כרוכה גם בסיכונים לפציעות ספורט. מחקרים שונים שניזונים מבסיס נתונים חלקי (לא כול הפציעות מדווחות) מתארים תופעה מדאיגה. על פי נתונים שנאספו על ידי המרכז האמריקאי למניעת מחלות ( Centers for Disease Control and Prevention) כול שנה מטופלים בחדרי מיון יותר מ 2.6 מיליון ילדים ונערים בגלל פציעות שהתרחשו במהלך פעילות ספורט או נופש. בעוד שרוב הפציעות הן מתיחות שרירים ונקעים יש גם פציעות המסתיימות במוות.

אם נוסיף לנתונים הללו את מיליוני האנשים בקבוצות הגיל האחרות שנפצעים או אפילו מתים במהלך פעילות גופנית המתקיימת בעת הפנאי או במהלך ביצוע מטלות הבית נבין שמדובר בבעיה שיש לחקור את שורשיה ולנסות לצמצמה. כך למשל מנתונים שהתפרסמו ב2002 מתברר שמידי שנה מתים 20,00 בני אדם, נפצעים 7 מיליון בני אדם ומאושפזים 20 מיליון בני אדם עקב פגיעות שהתרחשו בבית.

סוגי ספורט ברמת סיכון גבוהה לפציעות

סוגי הספורט בעלי הסיכון הגבוה יותר לפציעות בקרב הם כדורגל ופעילות ספורט קבוצתית אחרת. גם העיסוק בפעילות כגון סקי, פעילות אתלטית, ריצה וטניס מוגדרים הם בעלי סיכון גבוה לפציעה. פעילות גופנית הכוללת הליכה, גינון, שחייה והתעמלות נחשבים לפעילות בעלי סיכון נמוך לפציעות. סוגי הפעילות בעלי הסיכון הגבוה לפציעות בבית הם בין היתר עליה וירידה במדרגות, הרמה והזזה של חפצים כבדים, ביצוע של עבודות הבית ועוד.

לטענת חוקרים שונים יש לעודד את הציבור להעדיף את העיסוק בספורט עם רמת הסיכון הנמוכה יותר להתפתחות פציעות. במקביל יש לצמצם את הסיכונים הכרוכים בפעילות גופנית באמצעות הקפדה מלאה על שימוש בציוד איכותי (ביגוד, נעליים, מגרש איכותי…), הגנה מתאימה (כפפות, קסדה, מגן אשכים, מגן שיניים ….) ויתר הכללים למניעת פציעות.

התמקדות או גיוון

אין ספק שכאשר קיימות מגבלות בריאותיות יש להתאים את סוג הספורט ואת מידת הסיכון הכרוך בו ליכולות שלכם. יחד עם זאת אין לשכוח את היתרונות הבריאותיים הנובעים מפעילות גופנית מגוונת. על כן, כאשר אין מגבלות בריאותיות יש להעדיף לגוון את סוגי הספורט שלכם ולא להעדיף סוג ספורט אחד על משנהו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • פעילות גופנית מחזקת את הלב

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • פעילות גופנית בהריון מה מותר

  פעילות גופנית בהריון? מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על…

 • פעילות גופנית מחזקת גם את המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח מזינים אחד את השני. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם…

 • פעילות גופנית שומרת על מוח חד

  פעילות גופנית שומרת על המוח! פעילות גופנית שכוללת הליכה, תרגילי שיווי משקל והרמת משקולות שומרת על היכולות הקוגניטיביות ובכלל זה…

 • פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

  פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן