כאבים בקרסול בקרב רקדנים
כאבים בקרסול בקרב רקדנים

כאבים בקרסול בקרב רקדנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בקרסול בקרב רקדנים הם עניין שכיח במיוחד. רוב הפציעות של רקדנים מתמקדות בגפה התחתונה ובעיקר בכפות רגליים ובמפרקי הקרסול. הגורם לשכיחות הגבוהה של הפציעות באזורים הללו הם המנחים והעומסים הקיצוניים המוטלים על הקרסול וכף הרגל בריקוד.

את שכיחות וחומרת הפציעות בקרב רקדנים ניתן להשוות רק לאלה של ספורטאי על. מאות ואלפי שעות של ריקוד במצב של פוינט, ריקוד על קצות האצבעות, ריקוד על כרית כף הרגל, ריקוד המשולב עם ניתורים סיבובים, נחיתות ועוד גובים בסופו של דבר מחיר בריאותי יקר בצורה של כאבים בכף הרגל ובקרסול ועוד. עקב פציעות אלה מעט מאוד רקדנים ממשיכים לרקוד לאורך זמן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בקרסול בקרב רקדנים – רקע

זה מאוד נדיר לראות רקדן שלא פצע את קרסול ו/או את כף הרגל שלו. לנוכח העומסים החריגים על כפות הרגליים זה לא מפתיע שרקדנים מצויים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות והתפתחות כאבים בקרסול. יש הטוענים שגם האכילה מעוטת הקלוריות הנדרשת כדי לשמור על רזון מחלישה את הרקמות השונות בגוף ומעצימה את הנטייה של הרקדנים להיפצע.

על פי מחקר מסוים (Kadel, 2006) בין 34% – 62% מהרקדנים סבלו מפציעות בקרסול ובכף הרגל. חשוב לאבחן באופן מדויק איזו הרקמה נפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. במקרים קלים טיפול עצמי מספיק. במקרים קשים אתם צריכים טיפול מקצועי. להלן פציעות קרסול שכיחות:

נקיעת קרסול בקרב רקדנים

נקע קרסול ובעיקר נקיעת הצד החיצוני של הקרסול היא הפציעה השכיחה ביותר בקרב העוסקים במחול לסוגיו. שינויי כיוון מהירים, קפיצות ונחיתות המאפיינות את פעילותם חושפת את הרקדנים לנקיעת קרסול. נקיעת הקרסול מתרחשת לרוב כאשר הקרסול מסובב יתר על המידה פנימה עם או בלי כפיפה מטה. גמישות יתר של הרצועות התומכות ושימוש אינטנסיבי בקרסול הם הגורמים העיקריים לתופעה בקרב רקדנים.

סימנים ותסמינים

כאבים בקרסול, נפיחות, שטף דף מקומי (מתפתח לאחר שעות עד ימים) ומגבלת תנועה. חומרת התסמינים תושפע מחומרת הנזקים לרצועות: מתוחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. כמובן שככול שהנזק גדול יותר כך גם נפגעת היציבות של הקרסול.

אבחון טיפול שיקום

אבחון של נקע בקרסול מתבצע במרפאה. במידה וקיים חשד לקרע רצועות מלא יש לבצע אולטרה סאונד וכאשר יש חשד לשבר (שבר תלישה?) יש לבצע צילום רנטגן. הטיפול השמרני בנקיעה יכלול מנוחה, חבישה ותמיכה, שימוש בעזרים חשמליים לריפוי דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך. במצבים קשים יש לשקול מתן קביים. יש חשיבות לשיקום הקרסול כולל שיפור יציבות המפרק טרם חזרה לפעילות. קרסול לא משוקם ינקע שוב ושוב ועלול להגיע למצב של חוסר יציבות כרונית (Chronic Ankle Instability). יש לציין שקרע רצועות מלא מחייב כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס בקרב רקדנים

כאבים בקרסול בקרב רקדנים
כאבים בקרסול בקרב רקדנים

דלקות גידים הם עניין שכיח בקרב רקדנים ובקרב רצים. כול אחד מהגידים בכף הרגל חשופה להתפתחות דלקתית כאשר דלקת בגיד אכילס הגיד הארוך ביותר בגוף האנושי היא הדלקת השכיחה ביותר. דלקות גידים שכיחות אחרות כוללות דלקת בגיד של השריר מכופף הבוהן (flexor hallucis longus) דלקת בגיד של השריר השוקתי הקצר (peroneus brevis) ודלקת בגיד של השריר השוקתי הארוך (peroneus longus).

גיד אכילס מחבר את השרירים בשוק האחורי לעצם העקב ומאפשר לרקדנים בין היתר לעלות למצב פוינט ולנתר. הסיבה לשכיחות דלקות, פציעות ואפילו קריעה של גיד האכילס, בעיקר בקרב רקדנים, היא עומסי היתר המוטלים עליו בריקוד. גורמים מסייעים נוספים כוללים חוסר גמישות של שרירי השוק, ריקוד על משטחים קשיחים, שינויים מבניים בכפות רגליים (כפות רגליים שטוחות) ועוד.

סימנים ותסמינים

בהתחלה: כאבים בקרסול ונוקשות מקומית הנעלמים תוך כדי ריקוד ומופיעים שוב לאחר ריקוד. במצב מתקדם הכאבים הופכים להיות קבועים ומקשים על ביצוע מאמצים הכוללים את הגיד. נפיחות.

אבחון טיפול שיקום

אבחון של דלקת בגיד אכילס נעשה במרפאה. לשם האבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובבדיקה פיזית של כף הרגל. ההיסטוריה הרפואית תיידע אותנו בין היתר מהם הסימנים התסמינים, כיצד החלו ומה משפיע עליהם. הבדיקה הפיזית שתקיף את כול הרגל אך תתמקד בגיד אכילס תכלול התבוננות בגיד, מישוש הגיד (נפיחות, אדמומיות, מדרגה) ומאופן התנועה של כף הרגל (צליעה?). שיחזור הכאב בגיד אכילס יופק באמצעות לחיצה על הגיד לרוב בשליש התחתון שלו וכן על ידי הפעלת שרירי השוק מול התנגדות. במהלך הבדיקה נשלול בעיות כף רגל אחרות כגון דלקת בעצב על שם מורטון, הקרנות כאב מהגב התחתון ועוד.

הטיפול השמרני בדלקת בגיד אכילס תכלול חלק או את כול הצעדים הבאים: מנוחה לגיד, התאמה של נעליים (עם עקב) ו/או מדרס, שימוש בלייזר רך ואולטרה סאונד לריפוי דלקות ועוד. עם שוך הדלקת יש לשקם את הגיד ולהחזירו באופן הדרגתי ליכולת עמידה בעומסים. חשוב להימנע ממתיחות אגרסיביות ו/או חוזרניות של הגיד שכן אלו עלולים להחמיר את הבעיה. במצבים קשים נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי כולל זריקות קורטיקוסטרואידים ו /או טיפול כירורגי.

כאבים בקרסול – עקב רקדנים

עקב רקדנים (dancer’s heel), ניקרא גם תסמונת צביטה אחורית (Posterior impingement syndrome), מתייחס ללחץ על הרקמות ולהתפתחות כאבים בקרסול שנוצרים בחלק האחורי של הקרסול במצב של כפיפה (מטה) בעוצמה את כף הרגל. כך למשל בעמידה על קצות האצבעות, עצם העקב נעה לאחור ומקטינה את הזווית ואת המרחב האנטומי המצוי בחלק האחורי של הקרסול. שכיחות הבעיה אצל רקדנים היא תוצאה של כפיפה חוזרת ונשנית של כפות הרגליים כמו במצב של פוינט. גורמים מסייעים לתסמונת כוללים כול תופעה הפוגעת במרחב האחורי שבין עצם העקב לרגל התחתונה. כך למשל חוסר יציבות של הקרסול (חוסר שיקום?) הגורמת לעצם הערקום לנוע לפנים עם כפיפת כף הרגל ובכך מאפשרת לעצם העקב לסגור את המרחב האנטומי מאחור ו/או קיומם של עצם זעירה (Os Trigonum) או בליטה גרמית חריגה הממוקמים מאחור על עצם הערקום (Talus) או על עצם העקב (Calcaneus).

סימנים ותסמינים

חוסר נוחות ו/או כאבים בקרסול, בחלק האחורי של המפרק בעיקר במצב של פוינט או רלבה (Releve). תיתכן נפיחות ורגישות מקומית במגע.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון עקב רקדנים נעשה במרפאה. הממצאים מהיסטוריה הרפואית יחד מישוש של הרקמות מאחורי הקרסול בטווחי התנועה השונים יצביע על הנזק. הטיפול השמרני יכלול שימוש בצעדים הבאים: מנוחה מתנועות היוצרות כאב, שימוש באמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. אסור לרקדן שלא שיקם את הקרסול לחזור לרקוד. שיקום במקרה הזה צריך להחזיר את היכולות המקוריות של הקרסול כולל כוח, גמישות, ושיווי משקל ואיזון שרירי. במידה וטיפול שמרני לא מועיל יש לשקול קבלת טיפול תרופתי כולל זריקות קורטיקוסטרואידים ו/או נקיטת צעדים כירורגיים.

תסמונת צביטה קדמית בקרב רקדנים

העומס על מפרק הקרסול הנובע מריקוד עלול בסופו של דבר לגרום לנזקים גם בחלק הקדמי של המפרק בנקודת המפגש בין עצם הערקום (talus) עם עצם השוק (tibia). כפיפה ומתיחה חוזרים ונשנים של מפרק הקרסול שוחקים ופוגעים בסחוס וברקמות האחרות העוברות במיקום אנטומי זה. תופעה זו קרויה תסמונת צביטה קדמית (Anterior impingement syndrome). לעיתים העומסים החריגים גורמים להיווצרות של זיז גרמי מקומי שמחמיר את עוצמת הצביטה. גורמים מסייעים להתפתחות הבעיה כוללים נקיעת קרסול, ריקוד על משטחים קשיחים כפיפות עמוקות של הקרסול, נחיתות מקפיצות, ליקויים מבניים של כף הרגל ועוד.

סימנים ותסמינים

כאבים בקרסול, בחלק הקדמי של מפרק במצב של כפיפה מקסימלית מעלה של כף הרגל. תיתכן נפיחות מקומית ורעשים (קליקים) בעת הנעת הקרסול.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון תסמונת צביטה קדמית נעשה במרפאה. הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הפיזית של הרגל בכלל וכף הרגל בפרט יצביעו על הנזק. הטיפול בתסמונת הצביטה ישתנה בהתאם לחומרת הבעיה. הטיפול השמרני יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות (pliés) הגורמות כאבים בקרסול, חבישה, קביים, הרמת העקבים בתוך הנעל, מדרסים, אמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד ועוד. עם השיפור בכאב יש להקפיד על שיקום הקרסול. קרסול שאינו משוקם צפוי להיפצע שוב. במסגרת השיקום חשוב להחזיר את היכולות המקוריות של הקרסול כולל טווחי תנועה, כוח, גמישות, ושיווי משקל ואיזון שרירי. במידה וטיפול שמרני לא מועיל יש לשקול קבלת טיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידיות ו/או נקיטת צעדים כירורגיים בעיקר אם הגורם לבעיה הוא זיז גרמי מקומי. יש להתייחס גם לטכניקת הריקוד במידה וזו אחראית לפציעה.

כאבים בקרסול בקרב רקדנים – מניעה

עקרונות מניעת פציעות ריקוד דומים לעקרונות מניעת פציעות ספורט. לימוד יסודות המחול והקפדה על שימוש בטכניקות מדויקות הם הבסיס למניעה. טכניקות ריקוד חדשות שיוצרות עומסים על הקרסול חייבים להילמד באופן הדרגתי. הימנעו מריקוד באותם טכניקות שוב ושוב. דגש נוסף יש לשים על הימנעות מאימון יתר והקפדה על זמני התאוששות של הגוף. אוכל ושתייה מזינים ובמידה אמורים להעניק לנו את היכולת האנרגטית לרקוד שעות ארוכות ולהתאושש באופן מהיר יחסית.

ביומכניקה תקינה מחייבת מבנה מאוזן ותקין. יש לשמר את האיזון השרירי ואת תקינות הקשת בכף הרגל על ידי הגמשה ו/או חיזוק של השרירים הרלוונטיים. הימנעו מריקוד על משטחים קשיחים ו/או משטחים עם מהמורות. נעלי ריקוד חייבות להתאים לכם באופן מלא, אם אתם זקוקים למדרסים עשו זאת בכל הזדמנות. אם למרות הניסיונות שלכם להימנע מפציעות אתם בכל זאת חשים כאבים בקרסול הדבר הנכון לעשות הוא עצירת הריקוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. אלא שהמחקר הנוכחי טוען שמלבד דלקת פרקים ניוונית הידועה,…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים המוצע לכאבים בצוואר הוא עצום ועלול אף לבלבל. על פי…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  כאבי גב תחתון אצל ילדים הפכו לעניין שכיח. עד לא מזמן כאב ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון היו נחלתם של אנשים מבוגרים בלבד. בשנים האחרונות החלו כאבים אלו בגב התחתון…