כאבים במפשעה אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

לחילופין יכולים המיחושים הללו להיות תוצאה של הקרנת כאב מחלקי גוף מרוחקים כגון עמוד השדרה המותני או חלל הבטן. בכול מקרה, נדרש לבצע אבחון מהיר ומדויק של הרקמה שניזוקה ולהתחיל לטפל בבעיה. עיכוב בהליך האבחוני ו/או בטיפול עלול לגרום להחמרת הבעיה ואף להפיכתה לכרונית.  אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים במפשעה הנמשכים שנים רבות היא העיכוב בתחילת הטיפול.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים במפשעה אבחון  – רקע

בבואנו לאבחן את המקור לכאבים במפשעה אנחנו צריכים לחשוב על פוטנציאל הפגיעה של כל אחד מהרכיבים האנטומיים של האזור הזה. החל מהעור, הרקמות התת עוריות, רקמות החיבור, השרירים, בלוטות הלימפה, העצב, העורק והוריד הפמוראלי וכלה בפרקי הירך והאגן על המרכיבים האנטומיים שלהם. שיטה זו עשויה להקל על מלאכת האבחון וזאת כיוון שרוב המקרים של כאבים באזור הזה מקורם בפגיעה באחת מהרקמות הרבות (שרירים, גידים, רצועות, קופסית, לברום, סחוסים והחלקים הגרמיים) באזור הזה של האגן.  את מלאכת האבחון נתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית נעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. האם יש לכם רקע של סרטן? האם יש רקע של מחלות רלוונטיות עם נטייה תורשתית כמו שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת? האם אתם סובלים מבעיות בגב התחתון (דלקת במפרקי העצה והכסל, בלט דיסק, פריצת דיסק?) שעלולות להקרין כאב אל המפשעה? נלמד מה מיקום הכאב, מה עוצמת הכאב, מתי החל הכאב ומה גרם להופעתו, מה סוג הכאב, נלמד אלו פעולות ו/או מנחים מחמירים או מפחיתים את הכאב.

 ננסה ללמוד האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים? קיומם של תסמינים נוספים מלבד הכאבים במפשעה יכולים להעניק לנו מידע חשוב לגבי המקור האפשרי של הכאב. האם ישנם כאבים בגב התחתון? האם למיחושים מתלווה חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית? האם ישנה צליעה שעשויה להצביע על בעיה במפרק הירך? האם יש דימום בשתן שעשוי להצביע על בעיה במערכת השתן? 

בדיקה גופנית

כאבים במפשעה, אבחוןלאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, נזהה את הרקמה שניזוקה ונאמוד את חומרת הנזק. הכאב במפשעה יכול לנבוע מנזק לכול אחת מהרקמות הפועלות באזור או בסביבה שלה החל מזקיק של שערה, שרירים רצועות ועוד וכלה במפרק הירך.

לחילופין יכול הכאב להגיע גם ממחלה או נזק ברקמה מרוחקת הגורמת לכאבים מוקרנים למפשעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו אתם עומדים, הולכים, רצים קופצים. נערוך בדיקת טווחי תנועה של השרשרת הקינמטית של האגן ובכלל זה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה. נמשש את הרקמות בגב התחתון, באגן ובירך בנסיון לאתר רקמה רגישה, כואבת, נפוחה ועוד. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

רק אם קיים ספק לגבי הדיוק של האבחון או לחילופין החולה אינו מגיב באופן חיובי לטיפולים נפנה את החולה לבדיקות מתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. מטרת הבדיקות הללו היא שלילת פתולוגיות אפשריות ו/או אישור לגבי האבחון.

דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

במהלך ההיסטוריה הרפואית ובמהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר נוכחות של תסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאבים במפשעה אינם מכאניים. התסמינים הללו המהווים דגל אדום המחייב הפנייה דחופה לצורך בירור רפואי יסודי כוללים: אי שליטה על הסוגרים, חום, תחושת שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל ללא הסבר, שימוש ממושך בסטרואידים ועוד. נחפש גם סימנים ותסמינים המעידים על מועקה נפשית ודיכאון. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגל צהוב וחשיבותם בכך שעצם קיומם מצביע על אפשרות שההחלמה עלולה להיות איטית ואף להיכשל.  

אבחנה מבדלת של כאבים במפשעה

כאמור מספר רב של בעיות עלולות להוות את הגורם לכאבים במפשעה. בתהליך ביצוע האבחנה המבדלת נסנן את ההפרעות הבריאותיות הלא רלוונטיות בהסתמך על ההיסטוריה הרפואית ועל הממצאים מהבדיקות השונות.

חשוב לזכור שכול נזק ודלקת שנוצרים בחוליות הגב התחתון (פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, טראומה ועוד), מפרקי הירך (שחיקת סחוסים, קרע לברום, טראומה ועוד), מפרקי העצה והכסל (שחיקת סחוסים, טראומה, דלקת פרקים אוטואימונית ועוד) ומפרק מאחה עצמות החיק (שחיקת סחוסים, מתיחה, חבלה ועוד) עלולים לגרום בין היתר לכאבים במפשעה.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית במפרקי עמוד השדרה או במפרקי העצה והכסל או במפרקי מאחה עצמות החיק או במפרקי הירך עלולה להיות אחראית לכאבים באזור הזה. דלקת זאת שכיחה לאחר גיל 50. תנועה עשויה להפחית את הכאב. צילום רנטגן עשוי להדגים את השינויים הניווניים האופייניים למחלה זאת.

נזק לדיסק בין חולייתי

פגיעה בדיסק בין חולייתי בגב התחתון עלולה לגרום להקרנת כאב למפשעה. בדיקות כגון תמרון ולסלבה (Valsalva maneuvers) יחמירו כאב מסוג זה. בדיקות נוירולוגיות עלולות לגלות פגיעה תחושתית ברצועת עור (דרמטום) ואולי גם חולשה מוטורית ופגיעה בהחזר גידי. כמובן שכלל הבדיקות של המפרקים האחרים יהיו שליליים. כך למשל בדיקת טווחי התנועה של מפרק הירך יהיה נורמאלי. MRI או CT עשויים להדגים את בלט, בקע או פריצת הדיסק.

ליקויים מבניים

דלקות וכאבים במפרק הירך יכולות להתפתח גם על רקע בעיות מבניות מולדות של מפרק הירך (Hip dysplasia). חומרתן של בעיות מסוג זה יכולה לנוע משינויים מבניים קלים שאינם גורמים לתסמינים ועד לשוני מבני קשה הגורם לפריקה מולדת, כאבים מקומיים ומוקרנים, התקצרות הרגל ומגבלות תנועה קשות. צילום רנטגן עשוי להדגים את הבעיה.

נמק העצם

כאבי מפשעה שהחלו בעקבות טראומה כאשר ברקע קיים טיפול מתמשך בסטרואידים וצריכה גבוהה של אלכוהול מעלים את הסבירות של נמק העצם (Osteonecrosis) בראש הירך. צילום רנטגן לא יועיל בשלבים הראשונים. MRI הוא אמצעי הדמיה הנכון למצב הזה. 

לכידה של עצב פריפרי

לכידה עצבית פריפרית עשויה גם היא לגרום לכאבים במפשעה. דוגמה לכך היא לכידה של העצב הפמוראלי החישתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous) הגורם לתסמונת הקרויה מרלגיה פרסטטיקה. לתחושת הכאב בקדמת האגן והירך עלולים להתלוות גם תחושת נימול ו/או שריפה.

דלקות פרקים

גם דלקות פרקים ראומטיות אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים פסוריאטית עלולים לפגוע בעמוד השדרה, במפרקי העצה והכסל ובמפרקי הירך ובכך לגרום בין היתר לכאבים במפשעה. דלקות אלו גורמות לנזקים לאיברים פנימיים ולהופעת סימנים ותסמינים נוספים ובכך יסייעו באבחון. כך למשל חולה בדלקת פרקים פסוריאטית יסבול גם מנגעים עוריים חולה בדלקת חוליות מקשחת יסבול גם ממגבלות תנועה של עמוד השדרה וחולה בדלקת פרקים שגרונית יסבול גם מכאבים ומגבלות תנועה באצבעות בכפות הידיים. באופן כללי דלקות ראומטיות אוטואימוניות גורמות לנוקשות בוקר משמעותית. בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה יעזרו באבחון. 

דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis) היא גורם אפשרי נוסף לכאבים במפשעה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים: כאבים במנוחה ובשינה, חום, צמרמורות ותחושת חולי כללית. MRI ובדיקות דם (ספירת דם, שקיעת דם). נזקים מקומיים למפרקים השונים בשרשרת הקינטית הנגרמים בגלל מחלת הסרטן עלולים בין היתר לגרום למיחושים באזור הזה. בדיקת הדמיה (CT/MRI) עשויים להועיל בזיהוי.

השלכות כאב

כאבי מפשעה עלולים להתפתח על רקע של נזקים לאיברים פנימיים וכאבים מושלכים לאזור המדובר. כך עלול לקרות למשל כתוצאה מפגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת השתן או פגיעה במערכת הגניקולוגית. כמובן שסימנים ותסמינים אופייניים לכול אחת מהמערכות הללו ובדיקות מעבדה והדמיה עשויות להועיל באבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן