כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים במפשעה – אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לכאב ובמידת הצורך גם לטפל בו בהקדם. כאב באזור המפשעה יכול להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. לחלופין יכולים הכאבים הללו להיות תוצאה מחלה או של הקרנת כאב מחלקי גוף מרוחקים יחסית כמו למשל עמוד השדרה המותני או חלל הבטן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בכל מקרה, נדרש לבצע אבחון מהיר ומדויק של הרקמה שניזוקה ולהתחיל לטפל בבעיה. עיכוב בהליך האבחוני ו/או בטיפול עלול לגרום להחמרת הבעיה ואף להפיכתה לכרונית. אחת הסיבות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים כרוניים במפשעה היא העיכוב בתחילת הטיפול. ולכן, בכל מקרה של כאבים במפשעה אבחון מדוקדק ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים לחסוך לכם עוגמת נפש רבה.

  {loadposition inside-page}

  כאבים במפשעה אבחון  – רקע

  בבואנו לאבחן את המקור לתלונה על כאבים במפשעה אנחנו צריכים לחשוב על פוטנציאל הפגיעה של כל אחד מהרכיבים האנטומיים של האזור הזה. החל מהעור, הרקמות התת עוריות, רקמות החיבור, השרירים, בלוטות הלימפה, העצב, כלי הדם וכלה בפרקי הירך והאגן על המרכיבים האנטומיים שלהם. שיטה זו עשויה להקל על מלאכת האבחון וזאת כיוון שרוב המקרים של כאבים באזור הזה מקורם בפגיעה באחת מהרקמות הרבות כאן. בין הרקמות שעלולות להוות מקור לכאב במפשעה נמנה שרירים, גידים, רצועות, קופסית, לברום, סחוסים והחלקים הגרמיים באזור הזה של האגן. את מלאכת האבחון נתחיל עם למידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה ולאחר מכן נערוך בדיקה גופנית. במידת הצורך נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

  היסטוריה רפואית

  בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. האם יש לכם רקע של סרטן? האם יש רקע של מחלות רלוונטיות עם נטייה תורשתית כמו שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת? האם אתם סובלים מבעיות בגב התחתון (דלקת במפרקי העצה והכסל, בלט דיסק, פריצת דיסק?) שעלולות לגרום להשלכת כאבים במפשעה? נלמד מה מיקום הכאב, מה עוצמתו, מתי החל ומה גרם להופעתו, מה סוג הכאב, נלמד אלו פעולות ו/או מנחים מחמירים או מפחיתים אתו ועוד.

  ננסה ללמוד האם מלבד  כאבים במפשעה ישנם סימנים ותסמינים נלווים? קיומם של תסמינים נוספים מלבד הכאב במפשעה יכולים להעניק לנו מידע חשוב לגבי המקור האפשרי של הכאב. האם ישנם כאבים בגב התחתון? האם למיחושים מתלווה חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית? האם ישנה צליעה שעשויה להצביע על בעיה במפרק הירך? האם יש דימום בשתן שעשוי להצביע על בעיה במערכת השתן?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, נזהה את הרקמה שניזוקה ונאמוד את חומרת הנזק. כאבים במפשעה יכולים לנבוע מנזק לכול אחת מהרקמות הפועלות באזור או בסביבה שלה החל מזקיק של שערה, שרירים רצועות ועוד וכלה במפרק הירך.

   לחלופין יכול הכאב להגיע גם ממחלה או נזק ברקמה מרוחקת הגורמת לכאבים מוקרנים למפשעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו אתם עומדים, הולכים, רצים קופצים. נערוך בדיקת טווחי תנועה של השרשרת הקינמטית של האגן ובכלל זה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה. נמשש את הרקמות בגב התחתון, באגן ובירך בניסיון לאתר רקמה רגישה, כואבת, נפוחה ועוד. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

   רק אם קיים ספק לגבי הדיוק של האבחון או לחלופין החולה אינו מגיב באופן חיובי לטיפולים נפנה את החולה לבדיקות מתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. מטרת הבדיקות הללו היא שלילת פתולוגיות אפשריות ו/או אישור לגבי האבחון.

   דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

   במהלך ההיסטוריה הרפואית ובמהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר נוכחות של תסמינים המעלים את הסבירות שהגורם להתפתחות כאבים במפשעה אינם מכניים. התסמינים הללו המהווים דגל אדום המחייב הפנייה דחופה לצורך בירור רפואי יסודי כוללים:

   • אי שליטה על הסוגרים
   • חום גבוה
   • תחושת שריפה בעת מתן שתן
   • דם בשתן
   • אובדן משקל ללא הסבר
   • שימוש ממושך בסטרואידים ועוד

   נחפש גם סימנים ותסמינים המעידים על מועקה נפשית ודיכאון. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגל צהוב וחשיבותם בכך שעצם קיומם מצביע על אפשרות שההחלמה עלולה להיות אטית ואף להיכשל.

   אבחנה מבדלת

   כאמור מספר רב של בעיות עלולות להוות את הגורם להתפתחות כאבים במפשעה. בתהליך ביצוע האבחנה המבדלת נסנן את ההפרעות הבריאותיות הלא רלוונטיות בהסתמך על ההיסטוריה הרפואית ועל הממצאים מהבדיקות השונות. חשוב לזכור שכול נזק והדלקת שנוצרת בעקבותיה שנוצרים עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים במפשעה. זה המקרה עם דלקת בגב התחתון (פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, טראומה ועוד), דלקת במפרקי הירך (שחיקת סחוסים, קרע לברום, טראומה ועוד), דלקת במפרקי העצה והכסל (שחיקת סחוסים, טראומה, דלקת פרקים אוטואימונית ועוד) ודלקת מפרק מאחה עצמות החיק (שחיקת סחוסים, מתיחה, חבלה ועוד) .

   דלקת פרקים ניוונית

   כאבים במפשעה אבחון
   כאבים במפשעה אבחון

   דלקת פרקים ניוונית במפרקי עמוד השדרה או במפרקי העצה והכסל או במפרקי מאחה עצמות החיק או במפרקי הירך עלולה להיות אחראית לכך שאתם חשים כאבים במפשעה. דלקת ניוונית זאת שכיחה לאחר גיל 50. פעילות גופנית עשויה להפחית את הכאב. צילום רנטגן עשוי להדגים את השינויים הניווניים האופייניים למחלה זאת.

   נזק לדיסק בין חולייתי

   פגיעה בדיסק בין חולייתי בגב התחתון עלולה לגרום בין היתר להשלכות של כאבים במפשעה. בדיקות כגון תמרון ולסלבה (Valsalva maneuvers) יחמירו כאב מסוג זה. בדיקות נוירולוגיות עלולות לגלות פגיעה תחושתית ברצועת עור (דרמטום) ואולי גם חולשה מוטורית ופגיעה בהחזר גידי. כמובן שכלל הבדיקות של המפרקים האחרים יהיו שליליים. כך למשל בדיקת טווחי התנועה של מפרק הירך יהיה נורמלי. MRI או CT עשויים להדגים את בלט, בקע או פריצת הדיסק.

   ליקויים מבניים

   דלקות וכאבים במפרק הירך יכולות להתפתח גם על רקע בעיות מבניות מולדות של מפרק הירך (Hip dysplasia). חומרתן של בעיות מסוג זה יכולה לנוע משינויים מבניים קלים שאינם גורמים לתסמינים ועד לשוני מבני קשה הגורם לפריקה מולדת, כאבים מקומיים ומוקרנים, התקצרות הרגל ומגבלות תנועה קשות. צילום רנטגן עשוי להדגים את הבעיה.

   נמק העצם

   כאבים במפשעה שהחלו בעקבות טראומה כאשר ברקע קיים טיפול מתמשך בסטרואידים וצריכה גבוהה של אלכוהול מעלים את הסבירות של נמק העצם (Osteonecrosis) בראש הירך. צילום רנטגן לא יועיל בשלבים הראשונים. MRI הוא אמצעי הדמיה הנכון למצב הזה.

   לכידה של עצב פריפרי

   לכידה עצבית פריפרית עשויה גם היא לגרום לכאב מפשעתי. דוגמה לכך היא לכידה של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous) הגורם לתסמונת הקרויה מרלגיה פרסטטיקה. לתחושת הכאב בקדמת האגן והירך עלולים להתלוות גם תחושת נימול ו/או שריפה.

   דלקות פרקים

   גם דלקות פרקים ראומטיות אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים פסוריאטית עלולים לפגוע בעמוד השדרה, במפרקי העצה והכסל ובמפרקי הירך ובכך לגרום בין היתר לכאב מפשעתי. דלקות אלו גורמות לנזקים לאיברים פנימיים ולהופעת סימנים ותסמינים נוספים ובכך יסייעו באבחון. כך למשל חולה בדלקת פרקים פסוריאטית יסבול גם מנגעים עוריים חולה בדלקת חוליות מקשחת יסבול גם ממגבלות תנועה של עמוד השדרה וחולה בדלקת פרקים שגרונית יסבול גם מכאבים ומגבלות תנועה באצבעות בכפות הידיים. באופן כללי דלקות ראומטיות אוטואימוניות גורמות לנוקשות בוקר משמעותית. בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה יעזרו באבחון.

   דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis) היא גורם אפשרי נוסף להתפתחות כאבים במפשעה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים: כאבים במנוחה ובשינה, חום, צמרמורות ותחושת חולי כללית. MRI ובדיקות דם (ספירת דם, שקיעת דם). נזקים מקומיים למפרקים השונים בשרשרת הקינטית הנגרמים בגלל מחלת הסרטן עלולים בין היתר לגרום למיחושים באזור הזה. בדיקת הדמיה (CT/MRI) עשויים להועיל בזיהוי.

   השלכות כאב למפשעה

   כאבים במפשעה עלולים להתפתח על רקע של נזקים לאיברים פנימיים וכאבים מושלכים לאזור המדובר. כך עלול לקרות למשל כתוצאה מפגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת השתן או פגיעה במערכת הגניקולוגית. כמובן שסימנים ותסמינים אופייניים לכול אחת מהמערכות הללו ובדיקות מעבדה והדמיה עשויות להועיל באבחנה מבדלת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,