כאב ראש לסתי
כאב ראש לסתי

כאב ראש לסתי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש לסתי? חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל מהפרעות במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו. מיחושים בראש בגלל ליקויים והפרעות במפרק הלסת מהווים את אחד התסמינים של פגיעה זאת. סימנים ותסמינים נוספים  במקרה זה עלולים לכלול מיחושים ברמות חומרה שונות בלסת ובאוזניים, מגבלות תנועה ועוד.

הקשר בין הפרעה במפרק הלסת (Temporomandibular joint disorder) לבין כאבי ראש אינו ידוע כול צרכו. מפרק הלסת הוא מפרק מיותם. רוב בעלי המקצוע הרפואיים אינם מאומנים לבדוק, לאבחן ולטפל במפרק הזה. התוצאה היא שלעתים קרובות אנשים שסובלים מכאבי ראש מסוג זה נותרים ללא אבחון נכון ובעקבות זאת גם ללא טיפול יעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש לסתי – רקע

בין 5 – 10% מהאוכלוסייה סובלים מהפרעה במפרק הלסת ומסימנים ותסמינים חמורים מספיק כדי לבקש עזרה רפואית. בין הסימנים והתסמינים בולט במיוחד כאב הראש הלסתי וזאת בשל הפגיעה העצומה באיכות החיים של החולה. כאבי ראש אלו שאמורים להיות מוגדרים ככאבי ראש לסתיים מאובחנים לעתים קרובות בגלל חוסר ידע ואימון ככאבי ראש מתחיים. אכן, המאפיינים של כאב הראש המתחי ושל כאב הראש הלסתי דומים אבל המשמעות של אי ההבדלה בין שני הסוגים הללו של כאב הראש מוביל לעתים קרובות לטיפול שגוי ולא יעיל.

אנטומיה בסיסית של מפרק הלסת

שני מפרקי הלסת הממוקמים מעט קדימה מהאוזניים מאפשרים תנועה בין הלסת התחתונה לגולגולת. תנועה זאת של מפרקי הלסת מאפשרת לנו לדבר, ללעוס, לפהק ועוד. מפרקי הלסת ייחודיים בהרבה מובנים כולל בעובדה שלצורך פעולה תקינה צריכים שני המפרקים לפעול באופן סימטרי ומסונכרן. באופן תקין יוצרת הלסת התחתונה את המפרק עם הגולגולת. המפגש נוצר למעשה בין זיז מעוגל (Condyle) שמצוי בחלקו העליון של הלסת התחתונה לבין שקע ייעודי בגולגולת. כאשר אנו פותחים וסוגרים את הפה הזיז המעוגל גולש בתוך השקע. דיסק תוך מפרקי מפריד בן הזיז לבין השקע כדי לספוג זעזועים ולמנוע שחיקה.

כאב ראש לסתי – גורמים

כאמור כול פגיעה בשלמות מפרק הלסת או בתפקודו עלולה לגרום גם לכאב הראש הלסתי. גורמים אפשריים לפגיעה במפרק הלסת ובעקבות כך לכאב ראש לסתי כוללים טיפול שיניים כולל יישור שיניים, חבלה בלסת, הידוק לסתות וחריקת שיניים, יציבה לקויה כמו למשל במצב של ראש מושט לפנים, עומס יתר קיצוני על הלסתות כמו בעת אכילת מזון קשיח או גדול במיוחד ועוד.

הפרעות במפרק הלסת – סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של דלקת במפרק הלסת הנם מגוונים ביותר במאפיינים שלהם ובחומרתם. אחד מהתסמינים השכיחים ביותר הוא כאבים בראש. עוד חשוב לציין שפגיעה במפרק הלסת תהייה כרוכה תמיד ביותר מתסמין או סימן בודד. חולה הסובל מכאב ראש לסתי יתלונן תמיד גם על סימנים ותסמינים נוספים. נזק למפרק הלסת עלול לגרום מלבד כאב בראש גם להופעת חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי פנים, כאבי אוזניים, מגבלות תנועה, נעילה של המפרק, רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה, קושי וכאב בלעיסה, דיבור או פיהוק, סטייה של הלסת בעת פתיחה ועוד.

לעתים רחוקות יותר עלול חולה הסובל מהפרעה במפרק הלסת להתלונן גם על נעילה של המפרק, ורטיגו, צלצולים באוזניים, פגיעה בשמיעה, תחושת מלאות באוזניים, רגישות לאור ועוד. יש לעתים שפגיעה במפרק הלסת יוצרת גירוי שמפעיל גם מיגרנה. במקרים אלו החולים התלוננו גם על סימנים ותסמינים קלסיים של מיגרנה כולל כאבי ראש פועמים המוחמר במאמץ, בחילות הקאות, רגישות לאור, רעש וריחות וכמובן תחושות מקדימות למיגרנה ((Aura) כולל חוויה של אור מוזר, זיהוי ריח לא נעים, קול חריג , תחושות חריגות, ליקויים תנועתיים, דיבור מבולבל ועוד.

כאב ראש לסתי או מתחי – סימנים ותסמינים

כאבי ראש מתחיים וכאבי ראש לסתיים מהווים תופעה שכיחה ביותר. למעשה, רוב כאבי הראש שייכים לסוגים הללו. כאבי ראש אלו מאופיינים בכאב מתמשך שאינו פועם ואינו מוחמר ממאמץ. הכאב יכול להופיע בכול מקום בראש כולל בעורף, בצדי הראש באזור הצדעות ובמצח. הגורם לכאבי ראש מתחיים הוא לרוב שרירי צוואר, גב עליון מכווצים ודלוקים באופן כרוני על רקע מתחים נפשיים, דיכאון או מצבים נפשיים אחרים. הגורם לכאבי ראש לסתיים הוא נזק למפרק הלסת ו/או לרקמות האחרות סביב המפרק כאשר במקרים רבים גם כאן הגורם הוא מתח נפשי, דיכאון ומצבים נפשיים פתולוגיים אחרים. פגיעה בשריר הצדע (Temporalis) – שריר האחראי על סגירת הפה, מהווה גורם מרכזי בסוג זה של כאבים בראש.

כאבי הראש הללו יכולים להתפתח בכול גיל. נשים נפגעות מסוג זה של כאבי ראש יותר מגברים. כאבי ראש אלה עלולים להיות כרוניים ולהימשך מידי יום לחודשים ארוכים או להיות אפיזודיים, להופיע מידי פעם לפרקי זמן קצרים עד מספר ימים. מנחים מסוימים ופעולות מסוימות של הצוואר, של הראש ושל הלסתות עשויים להקל או להחמיר את כאב הראש. בכאבים בראש מהסוג המתחי יש לטפל בשרירים “התפוסים” בצוואר ובגב העליון כדי להפחית את כאבי הראש. בכאבים בראש מהסוג הלסתי יש לטפל במפרק הלסת, בשרירי הלעיסה וביתר הרקמות הסובבות אות המפרק.

כאב ראש – איך מפרק הלסת גורם לזה?

כאב ראש לסתי
כאב ראש לסתי

מפרקי הלסת הם מפרקים מורכבים ביותר שפועלים בכיוונים שונים אך אמורים לפעול באופן מסונכרן. מפרקי הלסת נדרשים למידת תיאום עם שרירים בראש ובצוואר. מפרקי הלסת מצויים גם בסמיכות לכלי דם מרכזיים ועצבים הממשיכים אל המוח.

העצב המשולש

עצב מרכזי ובעל תפקיד אפשרי בכאב הראש הוא העצב המשולש (Trigeminal nerve). העצב המשולש נחלק לשלושה ענפים, שני עצבים תחושתיים בלבד עצב העין (Ophthalmic nerve) ועצב הלסת העליונה (Maxillary nerve) ועצב המשלב חישה ותנועה – עצב הלסת התחתונה (Mandibular nerve).

עצבי החישה של העצב המשולש אחראים על התחושה של הקרקפת, עיניים, מצח, אף ונחיר, לחי, שפתיים, שיניים, חניכיים, החלק הקדמי של הלשון, חך, לוע, רקות, אוזן, סינוסים, קרומי המוח ועוד. העצב התנועתי של העצב המשולש והסעיפים שלו מעניקים יכולת תנועתית לשרירי הלעיסה, נשיכה ובליעה, שרירי הלוע, הלשון והאוזן.

הידוק לסתות, חריקת שיניים, מנשך לקוי, יציבה לקויה או חבלה עלולים לגרום לפגיעה באחת הרקמות במפרק הלסת או בסביבתו המעוצבבות על ידי העצב המשולש כולל למשל שיניים, חניכיים, שרירי לעיסה ועוד. מידע אודות כאב שנובע מהפגיעה במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו עושה דרכו מעלה אל המוח באמצעות העצב המשולש ושם הוא מתפרש ככאב ראש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים,…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף אותך שמאז שהגעתי אליך בטעות לפני המון שנים, משהו כמו 15…