כאב במותח המחתלה הרחבה

כאב במותח המחתלה הרחבה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב במותח המחתלה הרחבה היא תופעה שכיחה למדי. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לכאבים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב בירך עלול לנבוע ממגוון רחב של פתולוגיות והפרעות בריאותיות. פגיעה בשלמותו או פגיעה בתפקודו של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) עלולים לגרום לפציעתו ולהתפתחות תסמינים בירך. בגלל מרכזיותו של השריר בתפקוד הירך והאגן הוא חשוף לעומסי יתר ולפציעות.

  {loadposition inside-page}

  כאב במותח המחתלה הרחבה – רקע

  פציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה היא על כן אחד מגורמי הכאב באזור מפרק הירך ולאורך הצד החיצוני של הירך. תסמונת כאב במותח המחתלה הרחבה זוכה לעיתים קרובות מידי להתעלמות או לאבחון וטיפול לקויים וזאת למרות שכיחותה הגבוהה יחסית של הבעיה.

  יש לזכור שאבחון לקוי וטיפול עקר מעלים את הסיכויים לכך שהפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה תהפוך לכרונית. מה עוד שפגיעה כרונית בשריר הזה משמעותה שרשרת של תגובות שתכלול תפקוד לקוי של מפרק הירך ושל האגן ובעקבות זאת התרחבות מעגל הפציעות, מגבלות תנועה וכאבים.

  אנטומיה

  כאב במותח המחתלה הרחבה
  כאב במותח המחתלה הרחבה

  שריר מותח המחתלה הרחבה הוא שריר קטן שנאחז בחלק העליון קדמי של עם הכסל (Ilium) מעט מתחת לקוץ הכסל הקדמי העליון (Anterior superior iliac spine). בצדו השני מסתיים השריר בחלק המקורב של עצם השוק (Tibia). בנקודה זאת נאחז הגיד של שריר מותח המחתלה הרחבה בזיז ע"ש גרדי (Gerdy’s tubercle) המצוי על החלק הקדמי צדי בחלק המקורב של עצם השוק. שריר מותח המחתלה הרחבה מעוצבב על ידי עצב העכוז העליון (Superior gluteal nerve) שמקורם משורשי העצבים L4-S1 בעמוד השדרה המותני. את אספקת הדם מקבל השריר מהענף של עורק הירך (Femoral artery).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תפקיד

   תפקידיו של השריר הוא הרחקת הירך, כיפוף הירך וסיבובו פנימה. תפקיד משמעותי נוסף כולל מתיחה של המחתלה הרחבה העוטפת את שרירי הירך וייעול עבודתם. שריר מותח המחתלה הרחבה מתחבר במורד הירך אל שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ומסייע לשריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) בהרחקת הירך. במבט כללי יותר לשריר מותח המחתלה הרחבה חשיבות מרובה בייצוב הירך והאגן בעת הליכה ובכול פעילות אחרת שכרוכה בעומסים על מפרקי הירך ועל האגן. תפקידו המרובים חושפים את השריר הזה לעומסי יתר וסיכון להתפתחות כאב במותח המחתלה הרחבה.

   גם פגיעה באחד העצבים המעצבבים את השריר עלולה לפגוע בתפקוד השריר. כך למשל פריצת דיסק מותני בגובה L4 – 5 עלולה לפגוע בשורש עצב L5 המעניק יכולות מוטוריות לחלק משרירי הירך. פגיעה עצבית זאת עלולה לשבש את עבודת השרירים בירך שאחראיים על סיבוב פנימה של מפרק הירך כולל מותח המחתלה הרחבה ושרירי העכוז האמצעי והקטן. תפקוד לקוי של השריר עלולה לגרום לשרשרת של ליקויים הכוללים פגיעה ביציבות האגן ומפרק הירך ונזקים נוספים.

   גורמים לפגיעה

   הגורם העיקרי לפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה הוא עומס יתר הנובע מפעולות ותנועות חוזרניות. עומס יתר על השריר הזה יכול להתפתח ממספר רב של פעילויות ומצבים שכן השריר מותח המחתלה הרחבה מהווה ציר מרכזי בכול פעילות נושאת משקל. בין יתר הפעילויות שעלולות לחשוף את שריר מותח המחתלה הרחבה לעומסי יתר ולפגיעה נציין:

   • הליכה מאומצת
   • ריצה
   • ריקודים
   • רכיבת אופניים מאומצת
   • טיפוס
   • מגוון משחקי כדור כגון כדורגל, כדורסל וטניס

   כאב במותח המחתלה הרחבה יכול להתפתח גם בגלל חבלה מקומית או בגלל חבלה באזור אחר הגורמת לשימוש יתר בשריר מותח המחתלה הרחבה. כך למשל מטופלת שלי ששברה את רגלה הימנית והתהלכה כאשר רגלה עם גבס החלה לאחר מספר ימים לסבול מכאבים חריפים בשריר מותח המחתלה הרחבה השמאלי.

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בשריר הזה לא כוללים חסרים נוירולוגיים כגון נימול, חולשה או אובדן שליטה על הסוגרים. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים:

   • כאב באזור החיצוני של מפרק הירך באזור תל הירך הגדול (Greater trochanteric region)
   • כאב בחלק העליון חיצוני של הירך
   • החמרה של הכאבים במהלך פעילות כמו למשל בעת הליכה ממושכת
   • החמרה של הכאבים במעבר מישיבה לעמידה או כול פעילות נושאת משקל אחרת
   • החמרה של הכאבים במצב שכיבה על הצד הפגוע
   • החמרה של כאב במותח המחתלה הרחבה בעת מישוש של השריר ועוד

   כאב במותח המחתלה הרחבה – אבחון

   היסטוריה של הפציעה

   האבחון של כאב במותח המחתלה הרחבה יתחיל כמו בתסמונות כאב אחרות בלקיחת ההיסטוריה של הפציעה ולמידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. השאלות שנשאל יכללו היכן הכאב?, מתי וכיצד החלו (בעבודה, תאונה, באופן ספונטני וכו')? מה עוצמתם?. מה המאפיינים של הכאב? האם מדובר בכאב קבוע או זמני? מתי הכאב מציק יותר (לילה, יום, בוקר, ערב וכו') האם הוא מעיר משינה?. האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?

   נשאל אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאבים (עמידה, ישיבה, שכיבה, הליכה, ריצה, אכילה, שינוי טמפרטורה, שיעול, התעטשות, התכופפות, הרמת משא, נהיגה, לחץ נפשי). נלמד האם טופלת בעבר בגין כאבים אלו ובאיזה אופן (טיפולי מגע, תרופות, זריקות נוגדות דלקת, ניתוחים? ). נלמד על מקצועו של החולה, על סוגי הספורט שבהם הוא עוסק, על הרגליו (עישון, אלכוהול) ועל התחביבים שלו. נלמד גם על הרקע הבריאותי הכללי של החולה ושל משפחתו (מחלות, נטיות גנטיות ועוד).

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. מטרות הבדיקה הגופנית הן לשחזר את התסמינים ובכללם את אותו סוג כאב במותח המחתלה הרחבה שעליו מתלונן החולה, להצביע על הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית כללית על אזור מפרק הירך ועל האגן, תצפית על מפרק הירך ועל האגן תחת עומסים תפקודיים שונים הכוללים עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. מישוש של כול אזור מפרק הירך והאגן וסביבתם הקרובה כדי לאתר אזורים כואבים. מישוש של שריר מותח המחתלה הרחבה אמור להפיק כאב משמעותי.

   מדידה של טווחי התנועה של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית כולל של מפרקי הגב תחתון והאגן, של הברכיים ושל הקרסוליים. ביצוע בדיקת כוח של השרירים סביב מפרק הירך והאגן כולל של שריר מותח המחתלה הרחבה שאמור להיות חלש יותר משמעותית מהשריר המקביל, של שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי ועוד. נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign), מבחן פבר (FABER), מבחן אובר (Ober’s), לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ו/או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות.

   דימות ומעבדה

   ברוב המקרים די בהיסטוריה של הפציעה ובבדיקה הגופנית כדי לקבוע את האבחון. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות משלימות (דימות, מעבדה) וזאת כדי לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון.

   כאב במותח המחתלה הרחבה – אבחנה מבדלת

   לעיתים קרובות הסובלים מכאב בירך שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה יקבלו אבחון שגוי. הסיבות לכך עלולות להיות מורכבותו האנטומית של האזור וכן הפתולוגיות הרבות שיש ביכולתן לגרום לכאבים באזור זה. בין יתר הפגיעות שעלולות להיות הגורם להתפתחות כאב במותח המחתלה הרחבה, מפרק הירך והאגן נכלול פגיעות באזורי גוף מרוחקים שעלולות להקרין כאב לאזור האגן ומפרק הירך כמו למשל הקרנות כאב על רקע נזקים לגב התחתון או כאב בירך בגלל דלקת פריפרית בעצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

   גורמים נוספים כוללים בין היתר פגיעה באזורי מפרק הירך והאגן כגון שחיקה, שבר או פריקה של המפרק עצמו או מתיחה או קרע של אחת הרקמות המרכיבות את הסובבות את המפרק כולל כמובן שריר מותח המחתלה הרחבה.

   גם דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא גורם כאב באזור מפרק הירך שיש לשלול. מדובר למעשה בגירוי דלקתי הנוצר בשק הבורסה המצויה מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. על הקלינאי לשלול את כול האפשרויות הללו טרם הגעה לאבחון הנכון שאכן הכאב מקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה.

   כאב במותח המחתלה הרחבה – טיפול

   רצוי להתחיל את הטיפול בכאב שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה באופן שמרני. ללא תרופות, ללא זריקות וללא ניתוחים. בשלב הראשוני יש להקפיד על מנוחה מכאב ועל שינויים התנהגותיים שמטרתם למנוע גירוי חוזר ונשנה של השריר הפצוע. כך למשל יש להימנע מפעילות גופנית כגון הליכה מאומצת או ריצה. במידה והכאב מחמיר בעת שכיבה על הצד הפצוע ננסה לישון עם כרית בין הברכיים או להחליף תנוחת שינה. נכלול בטיפול עיסוי של השריר הפצוע, טיפול בנקודות הדק, ומתיחות קלות של השריר מותח המחתלה הרחבה.

   כדי להפחית את הלחצים מעל השריר מותח המחתלה הרחבה חשוב מאוד לתקן כול חוסר איזון בתפקוד השרירים סביב מפרק הירך. כך למשל חשוב לחזק באופן הדרגתי את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius). שימוש באמצעים חשמליים לריפוי הדלקת כולל לייזר רך וגלי הלם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,