כאב במותח המחתלה הרחבה
כאב במותח המחתלה הרחבה

כאב במותח המחתלה הרחבה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב במותח המחתלה הרחבה היא תופעה שכיחה למדי. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לתסמינים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מיחושים כרוניים.

כאב בירך עלול לנבוע ממגוון רחב של פתולוגיות והפרעות בריאותיות. פגיעה בשלמותו או פגיעה בתפקוד של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) עלולים לגרום לפציעתו ולהתפתחות כאבים בירך. בגלל מרכזיותו של השריר בתפקוד הירך והאגן הוא חשוף לעומסי יתר ולפציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב במותח המחתלה הרחבה – רקע

פציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה היא על כן אחד מגורמי הכאב באזור מפרק הירך ולאורך הצד החיצוני של הירך. תסמונת כאב במותח המחתלה הרחבה זוכה לעיתים קרובות מידי להתעלמות או לאבחון וטיפול לקויים וזאת למרות שכיחותה הגבוהה יחסית של הבעיה.

יש לזכור שאבחון לקוי וטיפול עקר מעלים את הסיכויים לכך שהפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה תהפוך לכרונית. מה עוד שפגיעה כרונית בשריר הזה משמעותה שרשרת של תגובות שתכלול תפקוד לקוי של מפרק הירך ושל האגן ובעקבות זאת התרחבות מעגל הפציעות, מגבלות תנועה וכאבים.

אנטומיה

כאב במותח המחתלה הרחבה
כאב במותח המחתלה הרחבה

שריר מותח המחתלה הרחבה הוא שריר קטן המתחיל בחלק העליון קדמי של עם הכסל (Ilium) מעט מתחת לקוץ הכסל הקדמי העליון (Anterior superior iliac spine) ומסתיים בחלק המקורב של עצם השוק (Tibia). בנקודה זאת נאחז הגיד של שריר מותח המחתלה הרחבה בזיז ע”ש גרדי (Gerdy’s tubercle) המצוי על החלק הקדמי צדי בחלק המקורב של עצם השוק. שריר מותח המחתלה הרחבה מעוצבב על ידי עצב העכוז העליון (Superior gluteal nerve) שמקורם משורשי העצבים L4-S1 בעמוד השדרה המותני. את אספקת הדם מקבל השריר מהענף של עורק הירך (Femoral artery).

תפקיד

תפקידיו של השריר הוא הרחקת הירך, כיפוף הירך וסיבובו פנימה. תפקיד משמעותי נוסף כולל מתיחה של המחתלה הרחבה העוטפת את שרירי הירך וייעול עבודתם. שריר מותח המחתלה הרחבה מתחבר במורד הירך אל שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ומסייע לשריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) בהרחקת הירך. במבט כללי יותר לשריר מותח המחתלה הרחבה חשיבות מרובה בייצוב הירך והאגן בעת הליכה ובכול פעילות אחרת שכרוכה בעומסים על מפרקי הירך ועל האגן. תפקידו המרובים חושפים את השריר הזה לעומסי יתר וסיכון להתפתחות כאב במותח המחתלה הרחבה.

גם פגיעה באחד העצבים המעצבבים את השריר עלולה לפגוע בתפקוד השריר ובעקבות כך לגרום לשרשרת של ליקויים הכוללים פגיעה ביציבות האגן ומפרק הירך ונזקים נוספים. כך למשל פריצת דיסק בגובה L4-5 עלולה לפגוע בעצב L5 ובכך לשבש את עבודת השרירים בירך שאחראיים על סיבוב פנימה של מפרק הירך כולל מותח המחתלה הרחבה ושרירי העכוז האמצעי והקטן.

גורמים לפגיעה

הגורם העיקרי לפגיעה בשריר מותח המחתלה הרחבה הוא עומס יתר הנובע מפעולות ותנועות חוזרניות. עומס יתר על השריר הזה יכול להתפתח ממספר רב של פעילויות ומצבים שכן השריר מותח המחתלה הרחבה מהווה ציר מרכזי בכול פעילות נושאת משקל. בין יתר הפעילויות שעלולות לחשוף את שריר מותח המחתלה הרחבה לעומסי יתר ולפגיעה נציין הליכה מאומצת, ריצה, ריקודים, רכיבת אופניים מאומצת, טיפוס ומגוון משחקי כדור כגון כדורגל, כדורסל וטניס.

כאב במותח המחתלה הרחבה יכול להתפתח גם בגלל חבלה מקומית או בגלל חבלה באזור אחר הגורמת לשימוש יתר בשריר מותח המחתלה הרחבה. כך למשל מטופלת שלי ששברה את רגלה הימנית והתהלכה עקב כך עם רגל מגובסת החלה לאחר מספר ימים לסבול מכאבים חריפים בשריר מותח המחתלה הרחבה השמאלי.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה בשריר הזה כוללים: כאב באזור החיצוני של מפרק הירך באזור תל הירך הגדול (Greater trochanteric region), כאב בחלק העליון חיצוני של הירך, החמרה של הכאבים במהלך פעילות כמו למשל בעת הליכה ממושכת, החמרה של הכאבים במעבר מישיבה לעמידה או כול פעילות נושאת משקל אחרת, החמרה של הכאבים במצב שכיבה על הצד הפגוע, החמרה של כאב במותח המחתלה הרחבה בעת מישוש של השריר ועוד. החולה לא אמור לסבול מחסרים נוירולוגיים כגון נימול, חולשה או אובדן שליטה על הסוגרים.

כאב במותח המחתלה הרחבה – אבחון

היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב במותח המחתלה הרחבה יתחיל כמו בתסמונות כאב אחרות בלקיחת ההיסטוריה של הפציעה ולמידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. השאלות שנשאל יכללו היכן הכאב?, מתי וכיצד החלו (בעבודה, תאונה, באופן ספונטני וכו’)? מה עוצמתם?, מה המאפיינים? האם מדובר בכאב קבוע או זמני? מתי הכאב מציק יותר (לילה, יום, בוקר, ערב וכו’.) האם הוא מעיר משינה?, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?

נשאל אלו פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הכאבים (עמידה, ישיבה, שכיבה, הליכה, ריצה, אכילה, שינוי טמפרטורה, שיעול, התעטשות, התכופפות, הרמת משא, נהיגה, לחץ נפשי), האם טופלת בעבר בגין כאבים אלו ובאיזה אופן (טיפולי מגע, תרופות, זריקות נוגדות דלקת, ניתוחים? ). נלמד על מקצועו של החולה, על סוגי הספורט שבהם הוא עוסק, על הרגליו (עישון, אלכוהול) ועל התחביבים שלו. נלמד גם על הרקע הבריאותי הכללי של החולה ושל משפחתו (מחלות, נטיות גנטיות ועוד).

בדיקה גופנית

לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. מטרות הבדיקה הגופנית הן לשחזר את התסמינים ובכללם את אותו סוג כאב במותח המחתלה הרחבה שעליו מתלונן החולה, להצביע על הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית כללית על אזור מפרק הירך ועל האגן, תצפית על מפרק הירך ועל האגן תחת עומסים תפקודיים שונים הכוללים עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה. מישוש של כול אזור מפרק הירך והאגן וסביבתם הקרובה כדי לאתר אזורים כואבים. מישוש של שריר מותח המחתלה הרחבה אמור להפיק כאב משמעותי.

מדידה של טווחי התנועה של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית כולל של מפרקי הגב תחתון והאגן, של הברכיים ושל הקרסוליים. ביצוע בדיקת כוח של השרירים סביב מפרק הירך והאגן כולל של שריר מותח המחתלה הרחבה שאמור להיות חלש יותר משמעותית מהשריר המקביל, של שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי ועוד. נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign), מבחן פבר (FABER), מבחן אובר (Ober’s), לזיהוי פגיעה בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ו/או בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות.

דימות ומעבדה

ברוב המקרים די בהיסטוריה של הפציעה ובבדיקה הגופנית כדי לקבוע את האבחון. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות משלימות (דימות, מעבדה) וזאת כדי לשלול פתולוגיה אחרת או לאשר את האבחון.

כאב במותח המחתלה הרחבה – אבחנה מבדלת

לעיתים קרובות הסובלים מכאב בירך שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה יקבלו אבחון שגוי. הסיבות לכך עלולות להיות מורכבותו האנטומית של האזור וכן הפתולוגיות הרבות שיש ביכולתן לגרום לכאבים באזור זה. בין יתר הפגיעות שעלולות להיות הגורם להתפתחות כאב במותח המחתלה הרחבה, מפרק הירך והאגן נכלול פגיעות באזורי גוף מרוחקים שעלולות להקרין כאב לאזור האגן ומפרק הירך כמו למשל הקרנות כאב על רקע נזקים לגב התחתון או כאב בירך בגלל דלקת פריפרית בעצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

גורמים נוספים כוללים בין היתר פגיעה באזורי מפרק הירך והאגן כגון שחיקה, שבר או פריקה של המפרק עצמו או מתיחה או קרע של אחת הרקמות המרכיבות את הסובבות את המפרק כולל כמובן שריר מותח המחתלה הרחבה.

גם דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא גורם כאב באזור מפרק הירך שיש לשלול. מדובר למעשה בגירוי דלקתי הנוצר בשק הבורסה המצויה מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. על הקלינאי לשלול את כול האפשרויות הללו טרם הגעה לאבחון הנכון שאכן הכאב מקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה.

כאב במותח המחתלה הרחבה – טיפול

רצוי להתחיל את הטיפול בכאב שמקורו בשריר מותח המחתלה הרחבה באופן שמרני. ללא תרופות, ללא זריקות וללא ניתוחים. בשלב הראשוני יש להקפיד על מנוחה מכאב ועל שינויים התנהגותיים שמטרתם למנוע גירוי חוזר ונשנה של השריר הפצוע. כך למשל יש להימנע מפעילות גופנית כגון הליכה מאומצת או ריצה. במידה והכאב מחמיר בעת שכיבה על הצד הפצוע ננסה לישון עם כרית בין הברכיים או להחליף תנוחת שינה. נכלול בטיפול עיסוי של השריר הפצוע, טיפול בנקודות הדק, ומתיחות קלות של השריר מותח המחתלה הרחבה.

כדי להפחית את הלחצים מעל השריר מותח המחתלה הרחבה חשוב מאוד לתקן כול חוסר איזון בתפקוד השרירים סביב מפרק הירך. כך למשל חשוב לחזק באופן הדרגתי את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius). שימוש באמצעים חשמליים לריפוי הדלקת כולל לייזר רך וגלי הלם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • האם כאב גב קשור למבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן