פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן
פציעות סקי וסנובורד

פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן? פציעות סקי וסנובורד הם עניין שכיח. מדובר בספורט עם סיכון גבוה לפגיעות ואף למוות. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מספורט זה מאות אלפי בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל ספורט זה אך סביר להניח שהשכיחות דומה. במחשבה שנייה, אולי מסיבות של ביטחון עצמי מופרז וחוסר מיומנות, שיעור הפציעות היחסי בקרב ישראלים גבוה יותר.

המחשבה האופיינית שלי (בתור ישראלי) לא יקרה כלום היא שטות מוחלטת וזאת לאור כמות פציעות סקי ופציעות סנובורד שאני רואה במרפאתי כול חורף. הרבה פעמים לנוכח פציעה קשה במיוחד, אני שואל את עצמי ואת הפצוע למה לכל הרוחות צריך סקי או סנובורד? התשובה שאני מקבל לרוב היא: “אהבה זה לא משהו הגיוני”. במאמר הנוכחי “פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן” אני מתאר את הגורמים האפשריים לפציעות בענפי ספור אהובים אלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות סקי וסנובורד מה גורם להן – רקע

פציעות סקי וסנובורד הן מפציעות הספורט השכיחות ביותר. מטוסים המטיסים מידי חורף ליעדי סקי רבבות ישראלים צבעוניים ומחויכים וחוזרים חזרה כאשר חלק מאותם אנשים מגובס וצולע מספרים את כול הסיפור – סקי ו/או סנובורד הם סוגי ספורט שאסור לנהוג בהם בקלות ראש. אמנם כן, ברוב המקרים מדובר בפציעות קלות המסתכמות במכות יבשות ובשטפי דם כחולים על הישבן שנעלמים תוך ימים ספורים. עם זאת בחלק משמעותי מהמקרים מתרחשות גם פציעות חמורות עם השלכות רציניות.

פציעות סקי וסנובורד משמעותיות שכיחות כוללות: קרעים של שרירים ורקמות רכות אחרות, פריקות מפרקים, שברים ולעתים רחוקות אמנם, גם מוות. חלק גדול מהפציעות מתרחשות בסוף היום לאחר מספר שעות של פעילות כאשר הגולש מותש. בארצות הברית טופלו בשנת 2002 כ- 77,300 פגיעות מסקי וכ- 62,000 מסנובורד ובכלל זה 10,000 פגיעות מוח טראומטיות. סנובורד אחראי לכ-25% מכלל הפגיעות שמחייבות חדר מיון.

פציעות סקי לעומת פציעות סנובורד

הגולשים על מגלשי סקי חשופים לפציעות שונות מהפציעות של הגולשים באמצעות סנובורד. גולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה. בנפילה קדימה הם שולחים את היד לבלימה ובכך חושפים את הכתף והגפה העליונה למגוון פציעות כולל פגיעה בשרירים המסובבים, שברים של הכתף, עצם הבריח, מרפק ושורש כף היד. גם בנפילה לאחור שולח גולש סנובורד את כף ידו לבלימה ובכך חושף את שורש כף היד לשברים ופציעות. בנפילה לאחור עלולים עמוד השדרה המותני, ועמוד השדרה הצווארי וכמובן הראש להיחבט ולהיפצע.

גולשי הסקי חשופים לנזקי ברכיים כולל קרע רצועות בברך (ligaments) בברך וקרע מיניסקוס (Meniscal injuries). פציעות ברכיים אלו נגרמות כאשר בעת הנפילה נוצר סיבוב לא טבעי בברכיים וזאת בגלל המגפיים והמגלשים המקבעים את הרגליים בעוד שהגוף נופל. כול נפילה ולא חשוב מאיזו סיבה עלולה לגרום גם לנזקי גוף קשים ואף למוות. בשני המקרים פציעות סקי וסנובורד הן פציעות שניתן למנוע.

פציעות סקי וסנובורד מה גורם להם – פירוט גורמים

נפילות

פציעות סקי וסנובורד מתרחשות לרוב עקב נפילה. בעוד שהגולשים על מגלשי סקי נוטים ליפול לאחור או על הצד. בגלל המגפיים והאחיזה של המגלשיים הנפילה של הגולשים על מגלשי סקי עלולה לייצר כוחות סיבוביים על הברכיים ולפגוע בהם. חשוב לציין שבעת נפילה מקלות הגלישה (Ski poles) עלולים לגרום לפציעות ושברים באגודל. הגולשים עם מגולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה ובכך חושפים את הכתפיים מפרקי כף יד ועמוד השדרה הצווארי והגבי בסיכון מוגבר לפציעות.

התנגשויות

התנגשות בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לפציעות ראש ואף למוות בשני סוגי הספורט בסקי ובסנובורד. גם במקרה הזה חשופים גולשי סקי לסיבוב הברכיים ולפציעתם.

כושר גופני לקוי ועייפות

פציעות סקי וסנובורד מה גורם להם
פציעות סקי וסנובורד מה גורם להם

הסטטיסטיקה מלמדת שחלק ניכר מהפציעות נגרמות לאחר מספר ימים של גלישה כאשר הגוף עייף והשרירים תפוסים. חלק משמעותי מהפציעות נגרם לפני הפסקת הצהריים. גם נתון זה עשוי להעיד על עייפות כגורם לפציעות או לחלופין פגיעה בריכוז. כמובן שכושר גופני טוב יאפשר גלישה בטוחה וממושכת תוך שמירה על רמת ריכוז ויכולת טובים.

חוסר שליטה וטכניקה לקויה

אין צורך להרבות במילים. גם סקי וגם סנובורד הם ענפי ספורט מורכבים המצריכים פיתוח יכולות פסיכו מוטוריות מורכבות. טכניקה לקויה או גלישה ברמות גבוהות מהיכולת שלך משמעותה יכולת שליטה לקויה וסיכוי מוגבר להיפצע. חשוב לציין שהפציעות המשמעותיות אינן מתרחשות בהתחלה כאשר אתם זהירים והחשש מגביל אתכם אלא לאחר מספר ימים כאשר אתם סבורים שרמתכם מאפשרת גלישה מאתגרת יותר.

ציוד חסר לקוי או לא מתאים

גלישה ללא ציוד מתאים או עם ציוד לא תקין יעלו את הסיכון לפציעות. כך למשל שימוש בציוד סקי המאפשר גלישה מהירה במיוחד אינו מתאים למי שרמת הסקי שלו נמוכה.

מניעת פציעות סקי וסנובורד –  שלב ההכנות

*ביטוח

ראשית חכמה טרם הטיסה לאתר הסקי וודאו שיש ברשותכם פוליסת ביטוח מתאימה הכוללת בעת הצורך אשפוז, טיפול, ניתוחים, פינוי בטיסה ועוד. בשלב הזה אתם לא מבינים את חשיבות העניין אך אלה שנזקקו לביטוח רפואי טוב ולא היה להם יוכלו לספר לכם על התלאות שעברו ועל העלויות המטורפות שנלוו לאשפוזים ולטיפולים בבתי חולים בחו”ל.

הכנות גופניות

כפי שראינו קודם לכן ביצועים גופניים טובים ושיפור היכולות יכולים עשויים להועיל לצורך מניעת פציעות סקי וסנובורד או בצמצום הסיכון. התחילו להכין את גופכם מספר חודשים טרם היציאה לגלישת סקי או לסנובורד. אל תחכו לרגע האחרון. את רמת הקושי של עלו באופן הדרגתי. הימנעו מכאב ומפציעות ספורט. התחילו את האימון עם חימום (הליכה, מתיחות קלות) וסיימו עם קירור (הליכה, מתיחות קלות). הכנה גופנית טובה חייבת לכלול התייחסות לכלל מרכיבי הכושר הגופני כולל:

כושר אירובי ואנאירובי

סבולת לב ריאה מהווה את הבסיס לביצוע מדויק של כול פעילות גופנית. את הכושר הגופני האירובי נשפר באמצעות מאמצים גופניים ממושכים בעצימות קלה ובינונית על ידי הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ושימוש במכשירים לשיפור סבולת לב ריאה בחדר הכושר כגון מכשיר אליפטי ומדרגות. את הכושר האנאירובי נשפר על ידי ביצוע מאמצים קצרי מועד אך אינטנסיביים כגון ספרינטים, הרמת משקולות אינטנסיבית, רצף קפיצות וכיוצא בזה.

כוח

חזקו את כלל השרירים ובעיקר את אלו הנדרשים לסקי או לסנובורד. קבוצות השרירים העיקריות שעל חיזוקם אתם צריכים לעמול כוללים את שרירי הליבה ואת השרירים ברגליים ובידיים. לצורך חיזוק קבוצות שרירים אלו תוכלו להיעזר בביצוע מגוון תרגילים כולל תרגילי כריעה איזומטריים, שימוש במכשירי כוח ושחייה. לגולשי סנובורד חשוב גם לשפר את יכולת הסיבוב של פלג הגוף העליון.

גמישות

בעדינות רבה ובאופן הדרגתי האריכו את השרירים ושפרו את טווחי התנועה של המפרקים.

זריזות

לצורך מטלה זאת בצעו תרגילי שבמהלכם תאלצו לשנות במהירות כיווני ריצה.

שיווי משקל ותחושת מיקום

אחד ממרכיבי הכושר הכי חשובים למניעת פציעות סקי וסנובורד הוא שיווי משקל. באמצעות לוח שיווי משקל לא יציב תוכלו לערוך תרגילים לשיפור שיווי המשקל. תרגילים נוספים כוללים: עמידה על רגל אחת, העברת משקל הגוף מהעקב לכיוון האצבעות ולהפך, העברת משקל הגוף מהצד החיצוני של כף הרגל לצד הפנימי ולהפך.

קואורדינציה ותיאום

מטרת תרגילי הקואורדינציה היא שיפור התיאום בין שני חלקי המוח ובכך גם בין שני צדי הגוף. היעזרו בתרגילי ריצה וקפיצה בתוך ובצמידות לחישוקים ובמשחקי זריזות ומהירות תגובה.

טכניקה

אל תוותרו על סימולטור סקי. באמצעותו תוכלו לשפר את טכניקת הגלישה ולהגיע לאתר הסקי עם יכולת התחלתית טובה.

מניעת פציעות סקי וסנובורד – התאמת ציוד

ביגוד מתאים

הקפידו לבחור בגדים המתאימים למזג האוויר באתר ולאופן שבו אתם גולשים. עליכם להרגיש בנוח. נסו להתלבש בשכבות וכך במידת הצורך תוכלו להסיר שיכבה אחת או שתיים. לא לשכוח כובע וכפפות. בין היתר יש לשקול שימוש בבגדים תרמיים, גרביים תרמיות שכבות ביניים, שכבה חיצונית שהיא נוגדת מים וכיוצא בזה.

מגלשי סקי/ סנובורד

וודאו התאמה אופטימלית של מגלשי הסקי או של הסנובורד למגפיים. התאמה טובה תאפשר בעת הצורך שחרור מהיר. זכרו, שככול שהמגלשיים גדולים יותר הם גם מהירים יותר וקשים יותר לשליטה. כך גם לגבי סנובורד. סנובורד גדול משמעותו קושי גדול יותר בשליטה. קושי בשליטה משמעותו פציעות סקי וסנובורד.

מגפי סנובורד / סקי

למגפי סנובורד / סקי חשיבות עליונה. השקיעו את מרב תשומת הלב להתאמתם. מגפיים גדולים מידי או קטנים מידי יציקו לכם ולא יאפשרו שליטה טובה במגלשיים או בסנובורד. לגולשי סנובורד מתחילים עדיף להתחיל עם מגפיים רכים שכן הם קלים יותר לשליטה. הקפידו לשרוך את המגפיים באופן הדוק.

קסדה

הקסדה היא ציוד המגן החשוב ביותר למניעת פציעות מוות. אל תגלשו בלי קסדה. השתמשו בקסדה תקנית (לא בקסדת אופניים) המותאמת באופן נוח עבורכם.

ציוד מגן

מגנים כאלה ואחרים הוכיחו את עצמם והורידו את שיעור ושברים ויתר הפציעות באופן ניכר. אל תוותרו על ציוד מגן התואם את מידותיכם. לגולשי סנובורד מתחילים חשוב במיוחד להשתמש במגנים למפרקי כפות הידיים. חלקי גוף אלו חשופים לשברים בגלל הנפילות הרבות והבלימות הנדרשות באמצעות כפות ידיים.

מוטות סקי

מוטות סקי מודרניים תוכננו עם ידיות אחיזה נוחות והורדת הסיכון לפציעות של האגודל. השתמשו במוטות סקי חדישים בלבד בעלי גובה מותאם עבורכם והלולאות סביב מפרקי כף היד.

משקפי שלג / משקפי שמש

עוצמת קרינת השמש גבוהה יותר באופן משמעותי על משטחי השלג . השתמשו במשקפי שמש או במשקפי גלישה על מנת להגן על העיניים מפני סנוור ומפני חדירת ענפים או כול דבר אחר.

כפפות

לכפפות תפקיד חשוב אחד וזה לשמר את טמפרטורת האצבעות אך גם לאפשר לגולשי סקי אחיזה טובה במוטות סקי.

מניעת פציעות סקי וסנובורד – גלישה נבונה

פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן
פציעות סקי וסנובורד מה גורם להן

שיעורי רענון

למרות שאתם בכושר טוב ועברתם אימון סימולטור טוב אל תתחילו לגלוש לפני שקיבלתם מספר שיעורי סקי / סנובורד. גם אם גלשתם ממש טוב בחופשה הקודמת אל תוותרו על שיעורי הרענון.

חימום ומתיחות

השקיעו כמה דקות של חימום טרם היציאה לפעילות וסיימו את יום הפעילות עם מתיחות קלות ואמבטיה חמה. אלו יאפשרו לכם להיות פחות תפוסים ביום שלמחרת.

התחילו באופן הדרגתי

התחילו את הגלישה במסלולים קלים. עברו למסלולים השחורים בסוף רק לאחר שרמתכם השתפרה, למרות שלא יקרה כלום אם תוותרו על המסלולים השחורים לגמרי.

אל תגלשו לבד

למרות כול אמצעי הזהירות אין לדעת מה יקרה ואסור שייווצר מצב שאתם שוכבים פצועים היכן שהוא בלי יכולת להזעיק עזרה.

שמרו על הכללים

גלשו במסלולים המתאים לרמתכם. שמרו על הכללים שמכתיב המדריך. תנו זכות קדימה לגולשים שלפניכם. אל “תחתכו” אותם ואל תתנגשו בהם.

מנוחה

כמו שציינו עייפות היא סיבה מרכזית לפציעות. הקפידו על פרקי זמן שבו הגוף שלכם נח. גלישה כאשר אתם עייפים היא מסוכנת.

המלצות נוספות שיועילו במניעת פציעות סקי ופציעות סנובורד

שתו ואכלו

אובדן נוזלים ואנרגיה המאפיינים את פעילות הסקי או הסנובורד עלולים לגרום לאובדן ריכוז ולסיכוי גדול יותר להתרחשות פציעות סקי וסנובורד. ערכו הפסקות לצורך שתייה (לא כולל אלכוהול) ואכילה של חטיף אנרגיה. חשוב לא להגזים באכילת יתר או בשתיית יתר. אלה עלולים להכביד.

קרם הגנה

השמש עלולה לפגוע בכם שם בהרים המושלגים ואפילו ביתר שאת. הקפידו למרוח כול פיסת עור חשופה בקרם הגנה כדי למנוע כוויות שמש.

שפתון

השמש והרוח נוטים ליבש את השפתיים. מרחו את השפתיים בכול הפסקה.

נעליים

חלק מהפציעות מתרחשות בגלל החלקה ונפילה בעת הליכה לעיר הקרובה או במעבר בין חדרי המלון. הגיעו לחופשת הסקי עם נעליים בעלי אחיזה טובה.

הרמת ציוד

פציעות גב כולל פריצות דיסק עלולות להתרחש בגלל הרמה, נשיאה לבישה והורדה של חלקי ציוד ולבוש. הקפידו לבצע את הפעולות הללו באופן זהיר וארגונומי תוך שמירה על מנח זקוף של הגב.

ברך פגועה מראש

חלק ניכר מהעומס והסיכון לפציעות בסקי נופל על הברכיים. במידה ואחת או שתי הברכיים שלכם אינן יציבות או נוטות לנקיעה יצבו אותן עם תמיכה מיוחדת המשלבת צירי מתכת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן