ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב! ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים.

ארגונומיה חשובה לילדים כמו למבוגרים ויש כאלה שיגידו חשובה יותר. ארגונומיה מתכננת עבורנו את כלי העבודה, את עמדות העבודה ואת אופן ביצוע העבודה כדי להפחית למינימום את העומסים על חלקי הגוף, הארגונומיה מגינה על חושי הראייה והשמיעה בכך שהיא מגדירה את כמות האור הנדרשת לעבודה ואת מקסימום הרעש המותר והארגונומיה שומרת על סביבת חיינו וסביבת העבודה שלנו בכול הנוגע לטמפרטורה, לחות ושאר גורמים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב – רקע

האדם הקדמון לא היה צריך מומחה לארגונומיה כדי לדעת אייך לעשות דברים. הפעילות של ליקוט וצייד היא פעילות גופנית בעיקרה שיצרה עומסים מגוונים על מערכת השריר והשלד. העידן המודרני עם שלל הטכנולויוגיות שנכנסו לחיינו גרמו לאדם ולילד המודרני לעבור לאורח חיים יושבני עם מעט פעילות גופנית ולפעמים ללא פעילות גופנית בכלל. הילד הממוצע יושב לא נכון בעמדת מחשב שאינה מותאמת עבורו, “נמרח” על הספה מול הטלוויזיה הממוקמת גבוה על הקיר, מתאמן בחדר כושר על מכשירים שתוכננו לאנשים מבוגרים, יושב בכיתה על כיסאות ומול שולחנות שאינם עשויים למידותיו, כותב בעט גדולה מידי לאצבעותיו, סוחב על גבו תיק בית ספר כבד מידי ולא נוח ועוד. התוצאה היא שהילדים מפתחים בעיות “כמו של גדולים”: כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, דלקות גידים ועוד.

גרוע מזה, המבנה האנטומי הייחודי של הילד חושף אותו לנזקים בעלי השלכות לבריאותו גם בעתיד. הגדילה של העצמות הילד מתרחשות למעשה בלוחות גדילה סחוסיות המצויות בקצוות העצמות. לוחות צמיחה אלה עלולות בתגובה לעומסים חוזרניים ופציעות מאמץ חוזרני (Repetitive strain) לגרום לשינויים במבנה העצמות וכתוצאה מכך לשיבושים ביומכניים. אי הקפדה על ארגונומיה כבר בשלבים המוקדמים של החיים משמעותם גם רכישת הרגלי עבודה לקוייה ויציבה לקויה. אולם הצרות אינן מסתכמות בכאבים בלבד וליקויי יציבה. בני האדם ובעיקר ילדים נועדו לנוע. ועל כן בעיות נוספות שניתן ליחס לשימוש ממושך במחשב כוללות השמנה, חוסר פעילות גופנית, ניוון גופני, פגיעה בראייה, פציעות כרוניות, שיבוש היציבה ועוד…. עבודה נכונה על פי העקרונות ההארגומיה מכתיבה מפחיתים את העומסים מעל הרקמות השונות ומעלות את הפריון שלנו באופן דרמטי.

שכיחות השימוש בטכנולוגיות

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

העבודה והלימוד עם מחשבים, הצפייה בטלוויזיה והשימוש בטלפונים חכמים על ידי ילדים הוא נרחב. לא נגזים אם נאמר שרוב הילדים בארץ הזאת מצויד בשלושה המכשירים האלקטרוניים הללו וכן שרובם המוחלט לומד או משחק או לומד ומשחק שעות ארוכות מידי יום באמצעות המחשב. האם הילדים שלכם מקפידים על עמדות עבודה ארגונומיות? האם הם יושבים יותר מידי מול מחשב (או טלוויזיה)? האם הילדים שלכם יושבים מול המחשב (או מול הטלוויזיה או מול הטלפון החכם) באופן לקוי? התשובות לשתי השאלות הללו הן בסבירות גבוהה חיוביות. כי כך קורה בכל הבתים בכול העולם!

ארגונומיה לילדים ובני נוער – מחקרים בנושא

בארצות הברית התפרסמו ממצאיו של מחקר שמצא שב 40% מבתי הספר היסודיים הילדים נמצאו ב”סיכון יציבתי” בגין חוסר ההתאמה של תחנות העבודה הממוחשבות. ב 60% הנותרים של בתי הספר המצב היה רק מעט יותר טוב. מחקר אחר שבדק ילדים בני 12-14 מצא שבין 40-50% מהם מתלוננים על חוסר נוחות הנובעים משימוש יתר במחשבים.

מחקר אחר שבדק את אותה קבוצת גיל מצא ש40% מהם מתלוננים על כאבים הנובעים משימוש במחשב. בקרב מהמשתמשים במחשב נייד נימצא ש 64% התלוננו על חוסר נוחות בצוואר, 51% על כאבי צוואר ו44% על כאבי גב תחתון במהלך החודש האחרון.  להערכתי המצב בארץ עוד גרוע יותר. מהתבוננות בילדי בתי הספר שילדי לומדים או למדו בהם בעת שיעורי מחשבים, הריני מתרשם שעמדות המחשב אינן מותאמות לשימוש ילדים ובני נוער וכן שלילדים אין מושג מהי עבודה נכונה עם מחשב.

השפעה של ארגונומיה לקויה על ילדים ונוער

הרגלי עבודה לוקים עם מחשב טומנים בחובם נזק לכלל האנשים ובפרט לילדים. כל שינוי ביציבה שמוכתב על ידי ישיבה לקויה מול מחשב עלול בגלל המבנה המתפתח של הילד לגרום לשינויים התפתחותיים שישפיעו על בריאות הילד לכל חייו. הדבר נכון בעיקר לגבי עמוד השדרה הצווארי עמוד שדרה תחתון וגבי מערכת הראייה. בניגוד למבוגרים עצמותיו של הילד רכות בעיקר בלוחות הגדילה ונתונות להשפעה רבה.

השפעה זו דרמטית בעיקר בפרצים של התפתחות וגדילה מהירה המאפיינות ילדים. לוחות הגדילה הן מקום הגדילה של העצמות. כאשר העצמות מסיימות את התפתחותן לוחות הגדילה נסגרות ומתחלפות בעצמות רגילות. לחצים לא תקינים בתקופת ההתפתחות בגין הרגלי עבודה לקויים או בגלל הניוון הנובע מחוסר פעילות, עלולים לשבש את גדילתם ואת כיוון התפתחותם של לוחות הגדילה לגרום לשיבוש בגדילה, ליציבה לקויה ולפציעות כרוניות.

הקפידו על כללים ארגונומיים אלה

1) וודאו שעמדת העבודה ניתנת לכוונון מלא לכל ילד בנפרד

2) מקמו את המסך כך שחלקו העליון יהיה בקו הראייה של הילד.

3) וודאו שהכיסא מותאם לילד. במידה הצורך הוסף תמיכה לגבו התחתון.

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

4) וודאו שיש רווח קל בין החלק הפנימי של הברכיים הכפופות לקצה הכיסא.

5) וודאו קיום משענות למרפקים.

6) ודאו שהילד מקליד כאשר המרפקים מצויים בזווית טבעית סביב ה90 מעלות.

7) מקמו משטח העכבר בסמיכות למקלדת על מנת לא ליצור עיוות בצוואר ובכתפיים בגישה אליו.

8) הברכיים של הילד חייבות להיות מונחות בזוויות של 90-120 מעלות.

9) הורידו עומס מעיניו של הילד על ידי תאורה מספקת ומניעת החזר אור חזק מהמסך

10) הגבילו את הזמן שהילד יושב מול מחשב.

11) וודאו הפסקות עבודה קצרות למתיחות והליכה

12) בקשו מבית הספר לספק הדרכה בנושא ארגונומיה למורים ולילדים.

13) הקפידו על עבודה בסיבה מוארת ונטולת רעשים

14) הקפידו על טמפרטורה נוחה ורמת לחום סבירה

15) אל תאפשרו לילדכם לעבוד עם מחשב תוך כדי כאבים.

16) ילד שממשיך להתלונן על כאבים במהלך עבודה מול מחשב חייב להיבדק

בארצות הסקנדינביות הילדים נחשפים לפעילות גופנית וארגונומיה נכונה כבר בגיל הגן. הם לומדים לשבת נכון, להתכופף נכון, להרים משאות באופן שאינו מזיק ולומדים גם את אופן העבודה הנכונה עם מחשב. לצערנו אין הדבר בכל העולם ובוודאי שלא בישראל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • תנו לילדים לישון

  תנו לילדים לישון! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על אכילה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות…

 • משקה אנרגיה מזיק לילדים

  משקה אנרגיה מזיק לילדים! משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן