ארגונומיה לילדים ובני נוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב! ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות הייטק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם הגדול זה מתחיל כבר בגן הילדים.

  ארגונומיה חשובה לילדים כמו למבוגרים ויש כאלה שיגידו חשובה יותר. ארגונומיה מתכננת עבורנו את כלי העבודה, את עמדות העבודה ואת אופן ביצוע העבודה כדי להפחית למינימום את העומסים על חלקי הגוף, הארגונומיה מגינה על חושי הראייה והשמיעה בכך שהיא מגדירה את כמות האור הנדרשת לעבודה ואת מקסימום הרעש המותר והארגונומיה שומרת על סביבת חיינו וסביבת העבודה שלנו בכול הנוגע לטמפרטורה, לחות ושאר גורמים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ארגונומיה לילדים ובני נוער – רקע

   האדם הקדמון לא היה צריך מומחה לארגונומיה כדי לדעת אייך לעשות דברים. הפעילות של ליקוט וצייד היא פעילות גופנית בעיקרה שיצרה עומסים מגוונים על מערכת השריר והשלד. העידן המודרני עם שלל הטכנולוגיות שנכנסו לחיינו גרמו לאדם ולילד המודרני לעבור לאורח חיים יושבני עם מעט פעילות גופנית ולפעמים ללא פעילות גופנית בכלל. הילד הממוצע יושב לא נכון בעמדת מחשב שאינה מותאמת עבורו, "נמרח" על הספה מול הטלוויזיה הממוקמת גבוה על הקיר, מתאמן בחדר כושר על מכשירים שתוכננו לאנשים מבוגרים, יושב בכיתה על כיסאות ומול שולחנות שאינם עשויים למידותיו, כותב בעט גדולה מידי לאצבעותיו, סוחב על גבו תיק בית ספר כבד מידי ולא נוח ועוד. התוצאה היא שהילדים מפתחים בעיות "כמו של גדולים": כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, דלקות גידים ועוד.

   גרוע מזה, המבנה האנטומי הייחודי של הילד חושף אותו לנזקים בעלי השלכות לבריאותו גם בעתיד. הגדילה של העצמות הילד מתרחשות למעשה בלוחות גדילה סחוסיות המצויות בקצוות העצמות. לוחות צמיחה אלה עלולות בתגובה לעומסים חוזרניים ופציעות מאמץ חוזרני (Repetitive strain) לגרום לשינויים במבנה העצמות וכתוצאה מכך לשיבושים ביומכניים. אי הקפדה על ארגונומיה כבר בשלבים המוקדמים של החיים משמעותם גם רכישת הרגלי עבודה לקויה ויציבה לקויה. אולם הצרות אינן מסתכמות בכאבים בלבד וליקויי יציבה. בני האדם ובעיקר ילדים נועדו לנוע. ועל כן בעיות נוספות שניתן ליחס לשימוש ממושך במחשב כוללות השמנה, חוסר פעילות גופנית, ניוון גופני, פגיעה בראייה, פציעות כרוניות, שיבוש היציבה ועוד…. עבודה נכונה על פי עקרונות שהארגונומיה מכתיבה מפחיתים את העומסים מעל הרקמות השונות ומעלות את הפריון שלנו באופן דרמטי.

   שכיחות השימוש בטכנולוגיות בקרב ילדים ובני נוער

   ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
   ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

   העבודה והלימוד עם מחשבים, הצפייה בטלוויזיה והשימוש בטלפונים חכמים על ידי ילדים הוא נרחב. לא נגזים אם נאמר שרוב הילדים בארץ הזאת מצויד בשלושה המכשירים האלקטרוניים הללו וכן שרובם המוחלט לומד או משחק או לומד ומשחק שעות ארוכות מידי יום באמצעות המחשב. האם הילדים שלכם מקפידים על עמדות עבודה ארגונומיות? האם הם יושבים יותר מידי מול מחשב (או טלוויזיה)? האם הילדים שלכם יושבים מול המחשב (או מול הטלוויזיה או מול הטלפון החכם) באופן לקוי? התשובות לשתי השאלות הללו הן בסבירות גבוהה חיוביות. כי כך קורה בכל הבתים בכול העולם!

   ארגונומיה לילדים ובני נוער – מחקרים בנושא

   בארצות הברית התפרסמו ממצאיו של מחקר שמצא שב 40% מבתי הספר היסודיים הילדים נמצאו ב"סיכון יציבתי" בגין חוסר ההתאמה של תחנות העבודה הממוחשבות. ב 60% הנותרים של בתי הספר המצב היה רק מעט יותר טוב. מחקר אחר שבדק ילדים בני 12-14 מצא שבין 40-50% מהם מתלוננים על חוסר נוחות הנובעים משימוש יתר במחשבים.

   מחקר אחר שבדק את אותה קבוצת גיל מצא ש40% מהם מתלוננים על כאבים הנובעים משימוש במחשב. בקרב מהמשתמשים במחשב נייד נימצא ש 64% התלוננו על חוסר נוחות בצוואר, 51% על כאבי צוואר ו44% על כאבי גב תחתון במהלך החודש האחרון.  להערכתי המצב בארץ עוד גרוע יותר. מהתבוננות בילדי בתי הספר שילדי לומדים או למדו בהם בעת שיעורי מחשבים, הריני מתרשם שעמדות המחשב אינן מותאמות לשימוש ילדים ובני נוער וכן שלילדים אין מושג מהי עבודה נכונה עם מחשב.

   השפעה של ארגונומיה לקויה על ילדים ונוער

   הרגלי עבודה לוקים עם מחשב טומנים בחובם נזק לכלל האנשים ובפרט לילדים. כל שינוי ביציבה שמוכתב על ידי ישיבה לקויה מול מחשב עלול בגלל המבנה המתפתח של הילד לגרום לשינויים התפתחותיים שישפיעו על בריאות הילד לכל חייו. הדבר נכון בעיקר לגבי עמוד השדרה הצווארי עמוד שדרה תחתון וגבי מערכת הראייה. בניגוד למבוגרים עצמותיו של הילד רכות בעיקר בלוחות הגדילה ונתונות להשפעה רבה.

   השפעה זו דרמטית בעיקר בפרצים של התפתחות וגדילה מהירה המאפיינות ילדים. לוחות הגדילה הן מקום הגדילה של העצמות. כאשר העצמות מסיימות את התפתחותן לוחות הגדילה נסגרות ומתחלפות בעצמות רגילות. לחצים לא תקינים בתקופת ההתפתחות בגין הרגלי עבודה לקויים או בגלל הניוון הנובע מחוסר פעילות, עלולים לשבש את גדילתם ואת כיוון התפתחותם של לוחות הגדילה לגרום לשיבוש בגדילה, ליציבה לקויה ולפציעות כרוניות.

   ילדים ובני נוער – כללים ארגונומיים

   1) וודאו שעמדת העבודה ניתנת לכוונון מלא לכל ילד בנפרד

   2) מקמו את המסך כך שחלקו העליון יהיה בקו הראייה של הילד.

   3) וודאו שהכיסא מותאם לילד. במידה הצורך הוסף תמיכה לגבו התחתון.

   ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב
   ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

   4) וודאו שיש רווח קל בין החלק הפנימי של הברכיים הכפופות לקצה הכיסא.

   5) וודאו קיום משענות למרפקים.

   6) ודאו שהילד מקליד כאשר המרפקים מצויים בזווית טבעית סביב ה90 מעלות.

   7) מקמו משטח העכבר בסמיכות למקלדת על מנת לא ליצור עיוות בצוואר ובכתפיים בגישה אליו.

   8) הברכיים של הילד חייבות להיות מונחות בזוויות של 90-120 מעלות.

   9) הורידו עומס מעיניו של הילד על ידי תאורה מספקת ומניעת החזר אור חזק מהמסך

   10) הגבילו את הזמן שהילד יושב מול מחשב.

   11) וודאו הפסקות עבודה קצרות למתיחות והליכה

   12) בקשו מבית הספר לספק הדרכה בנושא ארגונומיה למורים ולילדים.

   13) הקפידו על עבודה בסיבה מוארת ונטולת רעשים

   14) הקפידו על טמפרטורה נוחה ורמת לחום סבירה

   15) אל תאפשרו לילדכם לעבוד עם מחשב תוך כדי כאבים.

   16) ילד שממשיך להתלונן על כאבים במהלך עבודה מול מחשב חייב להיבדק

   בארצות הסקנדינביות הילדים נחשפים לפעילות גופנית וארגונומיה נכונה כבר בגיל הגן. הם לומדים לשבת נכון, להתכופף נכון, להרים משאות באופן שאינו מזיק ולומדים גם את אופן העבודה הנכונה עם מחשב. לצערנו אין הדבר בכל העולם ובוודאי שלא בישראל.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל