ארגונומיה לילדים ובני נוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב! ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות הייטק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם הגדול זה מתחיל כבר בגן הילדים.

התנהלות ארגונומית חשובה לילדים כמו למבוגרים ויש כאלה שיגידו חשובה יותר. מדע זה מתכנן עבורנו את:

 • כלי העבודה
 • את עמדות העבודה
 • ואת אופן ביצוע העבודה כדי להפחית למינימום את העומסים על חלקי הגוף
 • מגינה על חושי הראייה והשמיעה בכך שהיא מגדירה את כמות האור הנדרשת לעבודה ואת מקסימום הרעש המותר
 • שומרת על סביבת חיינו וסביבת העבודה שלנו בכול הנוגע לטמפרטורה, לחות ושאר גורמים.

ארגונומיה לילדים ובני נוער – רקע

ארגונומיה לילדים היא נושא חשוב שמטרתו שיפור רווחתם הפיזית והנפשית של הילדים ובני נוער. מדע זה יכול לעזור לילדים ללמוד ולשחק בנוחות רבה יותר ובסיכון נמוך יותר לפציעה. כמו כן ארגונומיה יכולה לקדם את התפתחותם ולמידתם של ילדים ובני הנוער. עם זאת, ארגונומיה לילדים אינה גישה אחת שמתאימה לכולם, מכיוון שילדים גדלים כל הזמן ויש להם צרכים והעדפות שונים. לכן, חשוב לעצב מוצרים וסביבות הניתנים להתאמה, מתכווננים ומתאימים לילדים בגילאים, גדלים ויכולות שונות.

הילד הממוצע:

 • יושב לא נכון בעמדת מחשב שאינה מותאמת עבורו
 • "נמרח" על הספה מול הטלוויזיה הממוקמת גבוה על הקיר
 • מתאמן בחדר כושר על מכשירים שתוכננו לאנשים מבוגרים
 • יושב בכיתה על כיסאות ומול שולחנות שאינם עשויים למידותיו
 • כותב בעט גדולה מידי לאצבעותיו
 • סוחב על גבו תיק בית ספר כבד מידי ולא נוח ועוד

התוצאה היא שהילדים מפתחים בעיות "כמו של גדולים": כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, דלקות גידים ועוד. גרוע מזה, המבנה האנטומי הייחודי של הילד חושף אותו לנזקים בעלי השלכות עתידיות לבריאותו. גדילת עצמות הילד מתרחשות למעשה בלוחות גדילה סחוסיות המצויות בקצוות העצמות. פציעה של הלוחות הללו עלולה לגרום לשינויים במבנה העצמות ולשיבושים ביומכניים.

ברוב המקרים הפציעה של לוחות הגדילה מתרחשת בשל עומסים חוזרניים ופציעות מאמץ חוזרני (Repetitive strain). אי הקפדה על ארגונומיה כבר בשלבים המוקדמים של החיים משמעותם גם רכישת הרגלי עבודה לקויה ויציבה לקויה. עבודה נכונה על פי עקרונות שהארגונומיה מכתיבה מפחיתים את העומסים מעל הרקמות השונות ומעלות את הפריון שלנו באופן דרמטי.

ילדים ובני נוער – שימוש בטכנולוגיות מודרניות

העבודה והלימוד עם מחשבים, הצפייה בטלוויזיה והשימוש בטלפונים חכמים על ידי ילדים הוא נרחב. רוב הילדים בארץ:

 • מצוידים לפחות באחד מהמכשירים הללו: מחשב, טלוויזיה או טלפון חכם
 • רוב הילדים לומדים, משחקים ו/או לומדים באמצעות המכשירים הללו
 • הילדים ובני הנוער יושבים ממושכות מול המכשירים הללו

לאור הנתונים הללו כדאי שכל אחד מאתנו יברר לגבי השאלות הבאות:

 • הילדים שלכם מקפידים על עמדות עבודה ארגונומיות?
 • יושבים שעות ארוכות מול מחשב (או טלוויזיה)?
 • הילדים שלכם יושבים נכון מול המחשב (או מול הטלוויזיה או מול הטלפון החכם)?

התשובה לשאלה הראשונה היא ברוב המקרים לא. רובנו ובכלל זה הילדים שלנו לא מתמקמים בעמדת עבודה ארגונומית. התשובות לשתי השאלות האחרונות הן בסבירות גבוהה חיוביות. כי כך קורה בכל הבתים בכל העולם. הילדים יושבים זמן רב מידי ובאופן לקוי.!

מחקרים בנושא

בארצות הברית התפרסמו ממצאיו של מחקר שמצא:

 • הילדים בסיכון משמעותי להתפתחות יציבה לקויה ב-40% מבתי הספר היסודיים. הסיכון הזה נבע מחוסר ההתאמה של תחנות העבודה הממוחשבות שעליהם עבדו הילדים.
 • 60% מבתי הספר הנותרים סיכנו פחות את היציבה של הילדים

מחקרים שבדקו ילדים בני 12 – 14 מצא:

 • 40% – 50% מהילדים מתלוננים על חוסר נוחות הנובעים משימוש יתר במחשבים
 • מחקר אחר שבדק את אותה קבוצת גיל מצא ש- 40% מהילדים מתלוננים על כאבים הנובעים משימוש במחשב.

ילדים שמשתמשים עם מחשב נייד מתלוננים:

 • 64% מהילדים התלוננו על חוסר נוחות בצוואר
 • 51% מהילדים התלוננו על כאבי צוואר
 • 44% מהילדים סבלו מכאבי גב תחתון במהלך החודש האחרון

לתלמידים בארץ אין עמדות מחשב מותאמות והם לא יודעים לעבוד אתם נכון.

השפעה של ארגונומיה לקויה על ילדים ונוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער
ארגונומיה לילדים ובני נוער

הרגלי עבודה לוקים עם מחשב טומנים בחובם נזק לכלל האנשים ובפרט לילדים. כל שינוי יציבה שנובע מישיבה לקויה עלול לגרום לשינויים התפתחותיים שיפגעו בבריאות הילד גם בעתיד. השפעה נרחבת זאת נובעת מעצם תהליך ההתפתחות של הילד.

הדבר נכון בעיקר לגבי עמוד השדרה הצווארי עמוד שדרה תחתון וגבי מערכת הראייה. בניגוד למבוגרים עצמותיו של הילד רכות בעיקר בלוחות הגדילה ונתונות להשפעה רבה.

השפעה זו דרמטית בעיקר בפרצים של התפתחות וגדילה מהירה המאפיינות ילדים. לוחות הגדילה הן מקום הגדילה של העצמות. לוחות הגדילה נסגרות ומתחלפות בעצמות רגילות כאשר העצמות סיימו את התפתחותן.

לחצים לא תקינים בתקופת ההתפתחות עלולים לשבש את גדילתם ואת כיוון התפתחותם של לוחות הגדילה. שיבוש בהתפתחות לוחיות הגדילה עלול לגרום לשיבוש בגדילה, ליציבה לקויה ולפציעות כרוניות. פגיעה בלוחיות הגדילה עלולה להתרחש בגלל הרגלי עבודה לקויים או בגלל הניוון הנובע מחוסר פעילות

יישום ארגונומיה לילדים ובני נוער

ריהוט מתאים

בחירת כיסא ושולחן כתיבה המתאימים לגובהו ולמשקלו של הילד, וניתנים להתאמה לתמיכה ביציבתו ובתנועתו. הכיסא צריך לאפשר לילד לשבת בזווית של 90-100 מעלות בין פלג הגוף העליון לירכיים, כאשר כפות הרגליים שטוחות על הרצפה או על הדום. משענת הגב צריכה לתמוך בעמוד השדרה עד לשכמות. השולחן צריך לאפשר לילד להניח את זרועותיו בזווית מעט רחבה יותר מ -90 מעלות, עם מספיק מקום לחומרים ולמכשירים שלהם.

מעמד למכשור

שימוש במעמד טאבלט או צג שניתן להטות ולמקם בגובה עיניים נוח, כדי למנוע עומס על הצוואר ועייפות העיניים. הילד צריך גם להרכיב משקפיים עם מרשם מעודכן במידת הצורך, ולהשתמש במנורת שולחן או אור טבעי כדי להבטיח תאורה נאותה.

הפסקות

עידוד הילד לקחת הפסקות תכופות מישיבה ומזמן מסך, ולעסוק בפעילות גופנית שיכולה לשפר את זרימת הדם, הגמישות והכוח שלו. לדוגמה, הם יכולים להשתמש בציוד כושר כגון כדורים, חישוקים או מזרני יוגה, או לשחק במשחקים הכוללים ריצה, קפיצה או מתיחות.

הנחייה של הילד

חינוך הילד על חשיבות הארגונומיה וכיצד לשמור על הרגלים טובים לבריאותו ולביצועיו. הילד צריך להיות מודע לסימנים של אי נוחות או כאב, כגון כאבי ראש, כאבי גב או חוסר תחושה, ולבקש עזרה במידת הצורך. הילד צריך להיות מעורב גם בבחירת המוצרים וההגדרות הארגונומיים שלהם, כדי להגביר את המוטיבציה ושביעות הרצון שלהם.

פעילות גופנית

בארצות הסקנדינביות הילדים נחשפים לפעילות גופנית וארגונומיה נכונה כבר בגיל הגן. הם לומדים לשבת נכון, להתכופף נכון, להרים משאות באופן שאינו מזיק ולומדים גם את אופן העבודה הנכונה עם מחשב. לצערנו אין הדבר בכל העולם ובוודאי שלא בישראל.

References:

Children Ergonomics – What Parents and Educators Should Know – Ergonomic Trends

Ergonomics For Children in the Classroom In 2023 – Ergonomics Health. https://ergonomicshealth.com/ergonomics-for-children/

6 Ergonomic Tips for Kids Learning from Home – American Career College. https://americancareercollege.edu/pulse/health-e-news/6-ergonomic-tips-for-kids-learning-from-home

Ergonomics for Children – Ergobrands. https://ergobrands.com/childrens-ergonomics/

Better Ergonomics for Home-Schooled Children | Logitech Ergo Series. https://www.logitech.com/en-us/ergo/ergonomics-home-schooled-children.html

A Review of Children’s Seating in Relation to Ergonomic Factors – International Journal of Industrial Ergonomics. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0169814103000210

The Effect of Ergonomic Intervention on Musculoskeletal, Psychosocial, Educational Outcomes among School Children: A Systematic Review – International Journal of Environmental Research and Public Health. https://www.mdpi.com/1660-4601/17/5/1729

The Impact of School Furniture on Fourth Grade Children’s On‐Task and Sitting Behavior in the Classroom: A Pilot Study – Work: A Journal of Prevention, Assessment & Rehabilitation. https://content.iospress.com/articles/work/wor01964

Effects of an ergonomic intervention in elementary school classrooms on posture, musculoskeletal symptoms/discomforts, classroom furniture match with students’ anthropometry: A pilot study – Work: A Journal of Prevention, Assessment & Rehabilitation https://content.iospress.com/articles/work/wor01965

An ergonomic evaluation of primary school furniture relative to students’ anthropometry in Ibadan North Local Government Area of Oyo State – Journal of Public Health in Africa. https://www.publichealthinafrica.org/index.php/jphia/article/view/jphia.2011.e18/87

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב האבולוציה אשמה

כאבי גב האבולוציה אשמה

כאבי הגב? האבולוציה אשמה! האבולוציה אפשרה, על ידי התאמות ושינויים הסתגלותיים, את התפתחות האדם עד להגעתו למעמד של יונק על. אך בניגוד למה שחושבים לא מדובר ב"מכונה" מושלמת. הסימנים והתסמינים הללו בגב, כאבי ברכיים ושאר הבעיות מעידים על כך. 

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה.