ידיים נרדמות אבחון
ידיים נרדמות אבחון

ידיים נרדמות אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ידיים נרדמות – אבחון מהיר ולאחריו טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים כרוניים. נימול או הירדמות בידיים או של הידיים הן תחושות שכיחות. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל הנוצר במהלך שנת הלילה על כלי דם או על עצב פריפרי וכלה במחלות מסכנות חיים.

שינויים תחושתיים בגפה העליונה יכולים להיות קלים ולכלול תחושה של נמלים מהלכים או להיות קשים ולכלול גפה רדומה לחלוטין, הם עשויים להופיע בחטף או להתפתח באופן הדרגתי, הם יכולים להיעלם עם ניעור יד קליל או להימשך לנצח. שינויים תחושתיים בגפה העליונה עלולים גם להתלוות לכאבים ביד. יש לאבחן את הגורם לשינויים תחושתיים בגפה ובעיקר נכונים הדברים כאשר השינויים התחושתיים הללו אינם חולפים תוך שניות עם או בלי ניעור קל של היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןידיים נרדמות אבחון – רקע

לעתים קרובות כאשר השינויים התחושתיים בגפה אינם משמעותיים, ניעור יד קל אמור לסדר את זה. לפעמים הגורם עלול להיות רציני יותר ואפילו מסכן חיים. ניהול מהיר של המקרה הכולל אבחון זריז וטיפול יעיל בטרם נגרם מוות לתאי עצב עשויים למנוע נזקים כרוניים ולעיתים אף להציל חיים. לצורך אבחון תעברו תשאול רפואי, בדיקה גופנית ולעיתים גם בדיקות מתקדמות. סימנים ותסמינים נלווים עשויים להעניק רמזים מהותיים לגבי זיהוי הגורם. כך למשל כאשר מלבד יד רדומה מתלונן החולה גם על כאבים בצוואר המוקרנים במורד היד נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי וכאשר מלבד יד רדומה יתלונן אותו חולה גם על שיתוק או חולשה של היד, בלבול, הפרעות ראייה ודיבור מבולבל נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא שבץ מוחי (Stroke).

סימנים ותסמינים נלווים

את הרמזים לגבי מקור השינויים התחושתיים בגפה העליונה יכול המאבחן לקבל בין היתר מהסימנים והתסמינים האחרים הנלווים לשינויים התחושתיים. בין יתר הסימנים והתסמינים שעליהם יכול או עלול החולה להתלונן נכלול: כאב בכפות הידיים או באחד מהחלקים האחרים בגפה העליונה, תחושת שריפה או תחושת קור בחלק זה או אחר בגפה העליונה, תחושת סיכות ומחטים בבחלק זה או אחר בגפה העליונה, נימול או הירדמות המחמירים בגלל ביצוע מטלות חוזרניות כמו הקלדה, תחושת גירוד בגפה, רגישות קיצונית למגע ביד, כיווצים בלתי רצוניים, כאבי בצוואר, צוואר תפוס, פריחה עורית ועוד.

סימנים ותסמינים מסכני חיים

ישנם סימנים ותסמינים שיכולים להתלוות לשינויים התחושתיים בגפה ונוכחותם עלולה להעיד על פתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה מידית לבתי חולים. בין היתר הסימנים והתסמינים מסוג זה נמנה קושי לנשום, קושי ללכת, סחרחורת, שינויים תחושתיים בגפה שהחלו בעקבות חבלה בראש או בעמוד השדרה, שינויים תחושתיים בגפה שהופיעו  בבת אחת, שינויים או אובדן יכולת הראייה, דיבור לא ברור, חולשה בגפה או שיתוק.

ידיים נרדמות אבחון – שלבים

– היסטוריה רפואית

את האבחון של הגורם להירדמות הגפה נתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה ושל התלונה. במסגרת ההיסטוריה הרפואית נלמד מה המשמעות של ידיים נרדמות עבור החולה, איזה חלק בגפה בדיוק נרדם, מתי התחילה ההירדמות, כמה זמן נמשכת כבר ההירדמות הזאת, מה מחמיר ומה מקל על ההירדמות וכמובן האם מלבד ההירדמות של הגפה העליונה אתה סובל מסימנים ותסמינים נלווים כמו למשל כאבי ראש, כאבי צוואר, קושי בדיבור, כאבים בחל זה או אחר בגפה ועוד.

כך למשל, חולה המתלונן על ידיים נרדמות בגלל לכידה של עצב במרפק עלול לדווח גם על כאבים במרפק, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. חולה שמקור התלונה שלו על ידיים נרדמות נמצא בנזק צווארי כגון בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחצים על שורש עצב או על חוט השדרה ידווח בסבירות גבוהה גם על כאבים בצוואר ובשכמות, כאבים המושלכים לאורך היד ויתכן אפילו, תלוי בחומרת הנזק, גם על חולשה וקושי תפקודי עם היד. יש לקחת בחשבון שלעתים קרובות חולים במחלות כרוניות כמו פיברומיאלגיה עלולים להתלונן על נימול והירדמות מבלי שיש לכך אישור באמצעות בדיקה אוביקטיבית.

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נלמד גם על הרקע הבריאותי האישי ומשפחתי של החולה ובכלל זה נרצה לדעת על טיפולים רפואיים ואשפוזים קודמים, על טיפולים תרופתיים, על מחלות עם נטייה גנטית במשפחה ועוד. היות וחלק מסיבות האשפריות להתפתחות ידיים נרדמות מצויות באורח חיים נלמד גם על ההרגלים חברתיים של החולה (אלכוהול?), על חשיפה אפשרית לרעלים ועוד. לסוג העבודה ולאופן הביצוע שלה עלולה להיות השפעה על התפתחות נזקים עצביים ולכך שהחולה התלונן על ידיים נרדמות. נרצה על כן ללמוד על עיסוקו של החולה והאם עבודתו בתבצעת על פי כללי הארגונומיה הנכונה ועוד.

– בדיקה גופנית

ידיים נרדמות אבחון
ידיים נרדמות אבחון

נמשיך בבדיקה גופנית שתכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של חלקי הגוף שעשויים להיות מעורבים בהירדמות הגפה העליונה כולל כול חלקי הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. תהליך האבחון יכלול גם ביצוע בדיקות מיוחדות כגון בדיקות שאמורות לאתר לחץ על שורש עצב צווארי בעמוד השדרה הצווארי, בדיקות נוירולוגיות כדי לאתר חסרים נוירולוגיים (כוח, תחושה, החזרים גידיים, כיווצים בלתי רצוניים, יכולת לחוש ויברציה, מגע קל, מיקום הגוף טמפרטורה ועוד).

– בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם (סוכרת, חסרים תזונתיים, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב, ליקויים תפקודיים של הכליה או הכבד ועוד) ובדיקות מתקדמות אחרות כולל דימות תהודה מגנטית (MRI), בדיקת הולכה עצבית (EMG), מהירות הולכה עצבית (NCV), ביופסיה של העצב (Nerve biopsy) ועוד.

אבחנה מבדלת

כדי לאבחן את הגורם המדויק צריך הקלינאי לבצע אבחנה מבדלת. אבחנה המתבססת על ביצוע אבחנה מבדלת (Differential diagnosis) היא לרוב מדויקת יותר בגלל שבתהליך הזה הקלינאי מנתח את הסימנים והתסמינים הנלווים להירדמות הגפה העליונה שעליהם מתלונן החולה ושולל כול אחת ואחת מהמחלות וההפרעות שעלולות היו לגרום להם. בסוף התהליך נותר המאבחן עם האבחון בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיות הגורם לכך שהחולה מתלונן על ידיים נרדמות.

בין היתר צריך המאבחן לזהות או לשלול האם מקור הבעיה הוא פגיעה בכלי דם או בעצב, האם הבעיה נגרמת על רקע של חסר תזונה (למשל: B12), בגלל מחלה מטבולית (למשל: סוכרת), האם נזקי חבלה גרמו לפגיעה עצבית או בכלי דם (שבר, פריקת מפרק, פריצת דיסק צווארי), האם לכידת עצב פריפרי גורמים לידיים הרדומות (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית), האם שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי הם הגורמים (למשל: היצרות תעלת השדרה הצווארית) האם האשם הוא ברעילות של רקמות (למשל: אלכוהוליזם), או מחלה אוטואימונית (למשל: דלקת פרקים ריאומטית), או ליקוי הורמונאלי (למשל: תת פעילות בלוטת התריס) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר…

 • מכתב תודה על טיפול בכאב גב תחתון

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מכתב תודה על טיפול בכאבים בגב התחתון

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים…

 • ספורט להפחתת כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב…

 • מכתב תודה על טיפול בכאבי כתפיים

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל…

 • מכתב תודה על טיפול בדלקת בכתף

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע,…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על…

 • מכתב תודה על טיפול בפציעות כתף

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר…

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן