ידיים נרדמות אבחון

ידיים נרדמות אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ידיים נרדמות – אבחון מהיר ולאחריו טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים כרוניים. נימול או הירדמות בגפה העליונה או של כל הגפה העליונה תחושות שכיחות יחסית. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות. החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל הנוצר במהלך שנת הלילה על כלי דם או על עצב פריפרי וכלה במחלות מסכנות חיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שינויים תחושתיים בגפה העליונה יכולים להיות קלים ולכלול תחושה של נמלים מהלכות או להיות קשים ולכלול גפה רדומה לחלוטין. השינויים התחושתיים עשויים להופיע בחטף או להתפתח באופן הדרגתי. שינויים תחושתיים יכולים להיעלם עם ניעור יד קליל או להימשך לנצח. שינויים תחושתיים בגפה העליונה עלולים גם להתלוות לכאבים ביד. יש לאבחן את הגורם לשינויים תחושתיים בגפה ובעיקר נכונים הדברים כאשר השינויים התחושתיים הללו אינם חולפים תוך שניות עם או בלי ניעור קל של היד.

  {loadposition inside-page}

  ידיים נרדמות אבחון – רקע

  לעתים קרובות כאשר השינויים התחושתיים בגפה אינם משמעותיים, ניעור יד קל אמור לסדר את זה. לפעמים הגורם עלול להיות רציני יותר ואפילו מסכן חיים. ניהול מהיר של המקרה הכולל אבחון זריז וטיפול יעיל בטרם נגרם מוות לתאי עצב עשויים למנוע נזקים כרוניים ולעתים אף להציל חיים. לצורך אבחון תעברו תשאול רפואי, בדיקה גופנית ולעתים גם בדיקות מתקדמות. סימנים ותסמינים נלווים עשויים להעניק רמזים מהותיים לגבי זיהוי הגורם. כאשר מלבד יד רדומה מתלונן החולה גם על כאבים בצוואר המושלך ליד נחשוד שהגורם הוא בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי. כאשר מלבד יד רדומה יתלונן אותו חולה גם על שיתוק או חולשה של היד, בלבול, הפרעות ראייה ודיבור מבולבל נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא שבץ מוחי (Stroke).

  סימנים ותסמינים נלווים

  את הרמזים לגבי מקור השינויים התחושתיים בגפה העליונה יכול המאבחן לקבל בין היתר מהסימנים והתסמינים האחרים הנלווים לשינויים התחושתיים. בין יתר הסימנים והתסמינים שעליהם יכול או עלול החולה להתלונן נכלול:

  • כאב בכפות הידיים או באחד מהחלקים האחרים בגפה העליונה
  • תחושת שריפה או תחושת קור בחלק זה או אחר בגפה העליונה
  • תחושת סיכות ומחטים בחלק זה או אחר בגפה העליונה
  • נימול או הירדמות המחמירים בגלל ביצוע מטלות חוזרניות כמו הקלדה
  • תחושת גירוד בגפה
  • רגישות קיצונית למגע ביד
  • כיווצים בלתי רצוניים
  • כאבים בצוואר
  • צוואר תפוס
  • פריחה עורית ועוד.

  סימנים ותסמינים מסכני חיים

  ישנם סימנים ותסמינים שיכולים להתלוות לשינויים התחושתיים בגפה ונוכחותם עלולה להעיד על פתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה מיידית לבתי חולים. בין היתר הסימנים והתסמינים המהווים דגל אדום נמנה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • קושי לנשום
   • קושי ללכת
   • סחרחורת
   • שינויים תחושתיים בגפה שהחלו בעקבות חבלה בראש או בעמוד השדרה
   • שינויים תחושתיים בגפה שהופיעו בבת אחת
   • שינויים או אובדן יכולת הראייה
   • דיבור לא ברור
   • חולשה בגפה או שיתוק

   ידיים נרדמות אבחון – שלבים

   היסטוריה רפואית

   את האבחון של הגורם להירדמות הגפה נתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה ושל התלונה. במסגרת ההיסטוריה הרפואית נלמד למה מתכוון החולה כאשר הוא אומר "ידיים נרדמות". נבין איזה חלק בגפה העליונה נרדם. נלמד מתי התחילה ההירדמות וכמה זמן היא נמשכת. נברר מה מחמיר ומה מקל על ההירדמות הזאת (תנועות ראש, תנועות ומאמצים בכפות הידיים ועוד). נבר עודן האם מלבד ההירדמות של הגפה העליונה החולה סובל מסימנים ותסמינים נלווים נוספים. בין היתר נברר עם החולה סובל גם מכאבי ראש, כאבי צוואר, קושי בדיבור, כאבים בחלק זה או אחר בגפה ועוד.

   כך למשל, חולה המתלונן על ידיים נרדמות בגלל לכידה של עצב במרפק עלול לדווח גם על כאבים במרפק, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. חולה שמקור התלונה שלו על ידיים נרדמות נמצא בנזק צווארי כגון בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחצים על שורש עצב או על חוט השדרה ידווח בסבירות גבוהה גם על כאבים בצוואר ובשכמות, כאבים המושלכים לאורך היד ויתכן אפילו, תלוי בחומרת הנזק, גם על חולשה וקושי תפקודי עם היד. יש לקחת בחשבון שלעתים קרובות חולים במחלות כרוניות כמו פיברומיאלגיה עלולים להתלונן על נימול והירדמות מבלי שיש לכך אישור באמצעות בדיקה אובייקטיבית.

   רקע בריאותי אישי ומשפחתי

   במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נלמד גם על הרקע הבריאותי האישי ומשפחתי של החולה ובכלל זה נרצה לדעת על טיפולים רפואיים ואשפוזים קודמים, על טיפולים תרופתיים, על מחלות עם נטייה גנטית במשפחה ועוד. היות וחלק מסיבות האפשריות להתפתחות ידיים נרדמות מצויות באורח חיים נלמד גם על ההרגלים חברתיים של החולה (אלכוהול?), על חשיפה אפשרית לרעלים ועוד. לסוג העבודה ולאופן הביצוע שלה עלולה להיות השפעה על התפתחות נזקים עצביים ולכך שהחולה התלונן על ידיים נרדמות. נרצה על כן ללמוד על עיסוקו של החולה והאם עבודתו מתבצעת על פי כללי הארגונומיה הנכונה ועוד.

   בדיקה גופנית

   ידיים נרדמות אבחון
   ידיים נרדמות אבחון

   נמשיך בבדיקה גופנית שתכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של חלקי הגוף שעשויים להיות מעורבים בהירדמות הגפה העליונה כולל כול חלקי הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. תהליך האבחון יכלול גם ביצוע בדיקות מיוחדות כגון בדיקות שאמורות לאתר לחץ על שורש עצב צווארי בעמוד השדרה הצווארי, בדיקות נוירולוגיות כדי לאתר חסרים נוירולוגיים (כוח, תחושה, החזרי גידים, כיווצים בלתי רצוניים, יכולת לחוש ויברציה, מגע קל, מיקום הגוף טמפרטורה ועוד).

   בדיקות מתקדמות

   במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם (סוכרת, חסרים תזונתיים, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב, ליקויים תפקודיים של הכליה או הכבד ועוד) ובדיקות מתקדמות אחרות כולל דימות תהודה מגנטית (MRI), בדיקת הולכה עצבית (EMG), מהירות הולכה עצבית (NCV), ביופסיה של העצב (Nerve biopsy) ועוד.

   אבחנה מבדלת

   כדי לאבחן את הגורם המדויק צריך הקלינאי לבצע אבחנה מבדלת. אבחנה המתבססת על ביצוע אבחנה מבדלת (Differential diagnosis) היא לרוב מדויקת יותר בגלל שבתהליך הזה הקלינאי מנתח את הסימנים והתסמינים הנלווים להירדמות הגפה העליונה שעליהם מתלונן החולה ושולל כול אחת ואחת מהמחלות וההפרעות שעלולות היו לגרום להם. בסוף התהליך נותר המאבחן עם האבחון בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיות הגורם לכך שהחולה מתלונן על ידיים נרדמות.

   בין היתר צריך המאבחן לזהות או לשלול האם מקור הבעיה הוא פגיעה בכלי דם או בעצב, האם הבעיה נגרמת על רקע של חוסר תזונתי (למשל: B12), בגלל מחלה מטבולית (למשל: סוכרת), האם נזקי חבלה גרמו לפגיעה עצבית או בכלי דם (שבר, פריקת מפרק, פריצת דיסק צווארי), האם לכידת עצב פריפרי גורמים לידיים הרדומות (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית), האם שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי הם הגורמים (למשל: היצרות תעלת השדרה הצווארית) האם האשם הוא ברעילות של רקמות (למשל: אלכוהוליזם), או מחלה אוטואימונית (למשל: דלקת פרקים שגרונית), או ליקוי הורמונלי (למשל: תת פעילות בלוטת התריס) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,