ידיים נרדמות אבחון
ידיים נרדמות אבחון

ידיים נרדמות אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ידיים נרדמות – אבחון מהיר ולאחריו טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים כרוניים. נימול או הירדמות בגפה העליונה או של כל הגפה העליונה תחושות שכיחות יחסית. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל הנוצר במהלך שנת הלילה על כלי דם או על עצב פריפרי וכלה במחלות מסכנות חיים.

שינויים תחושתיים בגפה העליונה יכולים להיות קלים ולכלול תחושה של נמלים מהלכים או להיות קשים ולכלול גפה רדומה לחלוטין, הם עשויים להופיע בחטף או להתפתח באופן הדרגתי, הם יכולים להיעלם עם ניעור יד קליל או להימשך לנצח. שינויים תחושתיים בגפה העליונה עלולים גם להתלוות לכאבים ביד. יש לאבחן את הגורם לשינויים תחושתיים בגפה ובעיקר נכונים הדברים כאשר השינויים התחושתיים הללו אינם חולפים תוך שניות עם או בלי ניעור קל של היד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןידיים נרדמות אבחון – רקע

לעתים קרובות כאשר השינויים התחושתיים בגפה אינם משמעותיים, ניעור יד קל אמור לסדר את זה. לפעמים הגורם עלול להיות רציני יותר ואפילו מסכן חיים. ניהול מהיר של המקרה הכולל אבחון זריז וטיפול יעיל בטרם נגרם מוות לתאי עצב עשויים למנוע נזקים כרוניים ולעתים אף להציל חיים. לצורך אבחון תעברו תשאול רפואי, בדיקה גופנית ולעתים גם בדיקות מתקדמות. סימנים ותסמינים נלווים עשויים להעניק רמזים מהותיים לגבי זיהוי הגורם. כך למשל כאשר מלבד יד רדומה מתלונן החולה גם על כאבים בצוואר המוקרנים במורד היד נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחץ על שורש עצב צווארי וכאשר מלבד יד רדומה יתלונן אותו חולה גם על שיתוק או חולשה של היד, בלבול, הפרעות ראייה ודיבור מבולבל נחשוד שהגורם ליד הרדומה הוא שבץ מוחי (Stroke).

סימנים ותסמינים נלווים

את הרמזים לגבי מקור השינויים התחושתיים בגפה העליונה יכול המאבחן לקבל בין היתר מהסימנים והתסמינים האחרים הנלווים לשינויים התחושתיים. בין יתר הסימנים והתסמינים שעליהם יכול או עלול החולה להתלונן נכלול: כאב בכפות הידיים או באחד מהחלקים האחרים בגפה העליונה, תחושת שריפה או תחושת קור בחלק זה או אחר בגפה העליונה, תחושת סיכות ומחטים בחלק זה או אחר בגפה העליונה, נימול או הירדמות המחמירים בגלל ביצוע מטלות חוזרניות כמו הקלדה, תחושת גירוד בגפה, רגישות קיצונית למגע ביד, כיווצים בלתי רצוניים, כאבי בצוואר, צוואר תפוס, פריחה עורית ועוד.

סימנים ותסמינים מסכני חיים

ישנם סימנים ותסמינים שיכולים להתלוות לשינויים התחושתיים בגפה ונוכחותם עלולה להעיד על פתולוגיה מסכנת חיים. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה מידית לבתי חולים. בין היתר הסימנים והתסמינים מסוג זה נמנה קושי לנשום, קושי ללכת, סחרחורת, שינויים תחושתיים בגפה שהחלו בעקבות חבלה בראש או בעמוד השדרה, שינויים תחושתיים בגפה שהופיעו  בבת אחת, שינויים או אובדן יכולת הראייה, דיבור לא ברור, חולשה בגפה או שיתוק.

ידיים נרדמות אבחון – שלבים

היסטוריה רפואית

את האבחון של הגורם להירדמות הגפה נתחיל מההיסטוריה הרפואית של החולה ושל התלונה. במסגרת ההיסטוריה הרפואית נלמד מה המשמעות של ידיים נרדמות עבור החולה, איזה חלק בגפה בדיוק נרדם, מתי התחילה ההירדמות, כמה זמן נמשכת כבר ההירדמות הזאת, מה מחמיר ומה מקל על ההירדמות וכמובן האם מלבד ההירדמות של הגפה העליונה אתה סובל מסימנים ותסמינים נלווים כמו למשל כאבי ראש, כאבי צוואר, קושי בדיבור, כאבים בחל זה או אחר בגפה ועוד.

כך למשל, חולה המתלונן על ידיים נרדמות בגלל לכידה של עצב במרפק עלול לדווח גם על כאבים במרפק, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. חולה שמקור התלונה שלו על ידיים נרדמות נמצא בנזק צווארי כגון בלט או פריצת דיסק בצוואר הלוחצים על שורש עצב או על חוט השדרה ידווח בסבירות גבוהה גם על כאבים בצוואר ובשכמות, כאבים המושלכים לאורך היד ויתכן אפילו, תלוי בחומרת הנזק, גם על חולשה וקושי תפקודי עם היד. יש לקחת בחשבון שלעתים קרובות חולים במחלות כרוניות כמו פיברומיאלגיה עלולים להתלונן על נימול והירדמות מבלי שיש לכך אישור באמצעות בדיקה אובייקטיבית.

רקע בריאותי אישי ומשפחתי

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נלמד גם על הרקע הבריאותי האישי ומשפחתי של החולה ובכלל זה נרצה לדעת על טיפולים רפואיים ואשפוזים קודמים, על טיפולים תרופתיים, על מחלות עם נטייה גנטית במשפחה ועוד. היות וחלק מסיבות האפשריות להתפתחות ידיים נרדמות מצויות באורח חיים נלמד גם על ההרגלים חברתיים של החולה (אלכוהול?), על חשיפה אפשרית לרעלים ועוד. לסוג העבודה ולאופן הביצוע שלה עלולה להיות השפעה על התפתחות נזקים עצביים ולכך שהחולה התלונן על ידיים נרדמות. נרצה על כן ללמוד על עיסוקו של החולה והאם עבודתו מתבצעת על פי כללי הארגונומיה הנכונה ועוד.

בדיקה גופנית

ידיים נרדמות אבחון
ידיים נרדמות אבחון

נמשיך בבדיקה גופנית שתכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של חלקי הגוף שעשויים להיות מעורבים בהירדמות הגפה העליונה כולל כול חלקי הגפה העליונה ועמוד השדרה הצווארי. תהליך האבחון יכלול גם ביצוע בדיקות מיוחדות כגון בדיקות שאמורות לאתר לחץ על שורש עצב צווארי בעמוד השדרה הצווארי, בדיקות נוירולוגיות כדי לאתר חסרים נוירולוגיים (כוח, תחושה, החזרי גידים, כיווצים בלתי רצוניים, יכולת לחוש ויברציה, מגע קל, מיקום הגוף טמפרטורה ועוד).

בדיקות מתקדמות

במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם (סוכרת, חסרים תזונתיים, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב, ליקויים תפקודיים של הכליה או הכבד ועוד) ובדיקות מתקדמות אחרות כולל דימות תהודה מגנטית (MRI), בדיקת הולכה עצבית (EMG), מהירות הולכה עצבית (NCV), ביופסיה של העצב (Nerve biopsy) ועוד.

אבחנה מבדלת

כדי לאבחן את הגורם המדויק צריך הקלינאי לבצע אבחנה מבדלת. אבחנה המתבססת על ביצוע אבחנה מבדלת (Differential diagnosis) היא לרוב מדויקת יותר בגלל שבתהליך הזה הקלינאי מנתח את הסימנים והתסמינים הנלווים להירדמות הגפה העליונה שעליהם מתלונן החולה ושולל כול אחת ואחת מהמחלות וההפרעות שעלולות היו לגרום להם. בסוף התהליך נותר המאבחן עם האבחון בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיות הגורם לכך שהחולה מתלונן על ידיים נרדמות.

בין היתר צריך המאבחן לזהות או לשלול האם מקור הבעיה הוא פגיעה בכלי דם או בעצב, האם הבעיה נגרמת על רקע של חסר תזונה (למשל: B12), בגלל מחלה מטבולית (למשל: סוכרת), האם נזקי חבלה גרמו לפגיעה עצבית או בכלי דם (שבר, פריקת מפרק, פריצת דיסק צווארי), האם לכידת עצב פריפרי גורמים לידיים הרדומות (למשל: תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הרדיאלית), האם שינויים ניווניים בעמוד השדרה הצווארי הם הגורמים (למשל: היצרות תעלת השדרה הצווארית) האם האשם הוא ברעילות של רקמות (למשל: אלכוהוליזם), או מחלה אוטואימונית (למשל: דלקת פרקים ראומטית), או ליקוי הורמונלי (למשל: תת פעילות בלוטת התריס) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן