ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות ספורט. ארגונומיה בחדר כושר נועדה למנוע את הפציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד.

  בעיסוק בספורט ישנם סיכונים להיפצע על ידי שחקנים אחרים או בגלל שחקנים אחרים במהלך משחק כדורגל או משחקי כדור אחרים. ישנם סיכונים להיפצע מכלי רכב עוברים: למשל דריסת רוכבי אופניים, דריסת רצים על כביש ועוד. ישנם סיכונים ליפול ולהיפצע בעת פעילות גופנית, למשל נפילה מאופניים או מסוס דוהר. גורם נוסף לפציעות הוא אי ההתאמה הארגונומית שבין האדם לציוד. מנהלי חדר כושר חשוב שיזכרו: הקפדה על ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות – רקע

   כאשר אנו מתאמנים בחדר הכושר ישנם סיכונים להיפצע בגין פעילות גופנית מאומצת מדי בפחות מדי זמן וישנם סיכונים להיפגע בגלל ארגונומיה בחדר כושר שהיא לקויה ברובה. ארגונומיה לקויה עלולה לבוא לידי ביטוי באמצעות אי התאמה בין האדם לציוד בו הוא משתמש או הסביבה בה הוא פועל. המושג ארגונומיה לקויה בהקשר של חדר כושר כולל כל תכנון לקוי וחוסר התאמה בין המתאמן לבין הסביבה בה הוא פועל וציוד הספורט בו הוא משתמש: מסלול ריצה לא טוב, ידיות אחיזה של מכשיר כוח שאינן מתאימות לנו, גובה מושב לא נכון ועוד. במאמר זה נעסוק בנושא הזה.

   ארגונומיה בחדר כושר – ליקויים עיקריים

   אנו מבחינים בשתי קטגוריות של סיכון לליקויי ארגונומיה בחדר כושר:

   ציוד הספורט, עמדת האימון וסביבת האימונים

   ארגונומיה בחדר כושר חייבת לכלול גם התייחסות לציוד ספורט, לעמדת האימון ולסביבת האימונים. קבוצת סיכון ראשונה היא זו הכוללת את ציוד הספורט עצמו למשל בכל הנוגע לרכיבה נכונה על אופניים: קוטר הידיות, האם המכשיר מאפשר ביצוע התנועה באופן טבעי, מבנה המושב, יכולת כוונון הגובה והמרחק של החלקים השונים ועוד. עמדת האימון וסביבת האימונים: מיקום של מכשירים סמוכים, מוזיקה רועשת, אוורור, טמפרטורה, רצפה חלקה….

   בשנים האחרונות רבו התביעות וגם פיצויים המשולמים בארצות הברית על ידי יצרני ציוד ספורט "בלתי הולם". בית המשפט האמריקאי בפסיקותיו הבהיר באופן ברור וחד משמעי את אחריותו של היצרן לכך שציוד הספורט היוצא ממפעלו חייב להיות מתוכנן באופן ארגונומי לצורך שימוש בטוח וממושך באורח סביר.

   אופן ביצוע האימון עצמו

   ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
   ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

   ארגונומיה בחדר כושר חייבת לכלול גם התייחסות לאופן הביצוע של האימון עצמו.  האם אנחנו מקפידים על כללי האימון הנכונים? האם אינכם מעמיסים יתר על המידה את רקמות הגוף השונות? האם אתם מקפידים על מנח נכון במהלך ביצוע הפעילות? האם אתם מבצעים את התנועות באופן נכון ומדויק? האם אתם מקפידים על זמני התאוששות בין תרגיל לתרגיל או בין אימון לאימון? האם אתם מקפידים על עלייה הדרגתית בסרגל המאמצים?… יש לציין שהעבודה עם מאמן כושר אישי עשויה לצמצם מאוד את הנזקים מסוג זה.

   הקפדה על ארגונומיה בחדר כושר כיצד?

   כיצד יש לתכנן ציוד ספורט או מכשיר כושר באופן שאינו מזיק? כיצד יש לתכנן עמדת אימון באופן שאינו מזיק? מהי התנוחה הנכונה לשימוש בציוד הכושר או במכשיר? כיצד נתכנן סביבת אימון נכונה? על שאלות אלו ועוד רבות עונה תורת הארגונומיה. תורה זו עוסקת בהתאמת הביצוע למבצע על כל המשתמע מכך תוך שימוש בכלי העבודה הנתונים לרשותה: שינוי בתכנון הראשוני של הציוד, שינוי בעמדת האימון, שינוי סביבת האימונים ושינוי באופן האימון. כאשר מכשיר הכושר אינו מתוכנן נכון, כאשר עמדת האימון אינה מותאמת עבורנו, כאשר סביבת האימונים אינה מותאמת עבורנו ו/או כאשר אופן האימון לקוי מספר הפציעות עולה.

   לתכנן ציוד ומכשירי הכושר

   ארגונומיה בחדר כושר מחייבת שציוד הכושר יהיה יציב ומקובע במקומו. יש חשיבות לכך שהציוד יתוכנן למידות גוף שונות ועל כן עליו להיות מתכוונן. ציוד כושר חייב להיות פשוט להפעלה. אסור שהחלקים הנעים במכשיר יכפו על פרקי הגוף השונים צירי תנועה לקויים. על המכשירים השונים לחקות את אופני התנועה הטבעיים של הגוף ובכך להפחית את העומסים מעל הפרקים ובעיקר העומסים שאין הגוף מותאם להם. כך למשל ידיות המשמשות לדחיפה אמורות להיות רחבות יותר בעוד אלו המשמשות למשיכה (מכשיר חתירה) או להרמה בתנועה (משקולות) ומחייבות לפיתה צריכות להיות דקות יותר.

   נזקי ארגונומיה לקויה

   למרות המודעות הגבוהה לכך מחקרים שונים מצביעים דווקא על עלייה בכמות פציעות ספורט על רקע של פעילות גופנית שאינה מותאמת מבחינה ארגונומית. פציעות אלה והעלויות האדירות הנלוות להן הובילו למחקרים רבים שנעשו בניסיון לצמצם את התופעה. השינויים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו לחדרי הכושר ולציוד הספורט המודרני יצרו למעשה סביבת אימונים חדשה וסכנות חדשות. רעש (מוזיקה רועשת בספינינג, חדר כושר ושיעורי ספורט אחרים) או ציוד ספורט בעלי תכנון או התאמה לקויה (ידיות אחיזה שאינן מתאימות, גובה מושב שאינו מתאים, מתקן אימונים לא נוח…).

   פציעות ספורט בחדר כושר על רקע ארגונומי

   ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
   ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

   הפציעות מאימון עם ציוד ספורט בחדר הכושר הנן לרוב חמורות פחות אך עם זאת נוטות להיות כרוניות, קשות לטיפול ולעתים אף מחייבות הפסקת האימון לטווחי זמן ארוכים. פציעות אלה נגרמות בגין שימוש בציוד שאינו מותאם לכם, מונוטוניות האימון, יציבה לקויה או תנוחה מקובעת, קצב האמון וחוסר במנוחות סדירות. נזקי הגוף כתוצאה מאימון בחדר הכושר עם משקולות,מכונות כוח או עם ציוד אירובי הנם קבוצה של בעיות הנגרמות מעומס יתר מונוטוני או משימוש לא נכון של מפרקים שרירים גידים ועצבים.

   בעיות אלו נקראות באנגלית: Repetitive Strain Injuries. פציעות שכיחות מהסוג הזה כוללות: דלקות בגידים המותחים והכופפים של כף היד,ציסטות וגם גנגליונים על הגידים, אצבע הדק, מרפק טניס, מרפק גולף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הכתף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הצוואר והשכמות, תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה על שם גויון – דלקת בעצב הגומד, תסמונת התעלה הקוביטלית – דלקת בעצב הגומד העובר בתוך תעלה המצויה במרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית, דלקת בשורש עצב צווארי, דלקת בשורש עצב מותני או סיאטיקה.

   פציעות ממאמץ חוזר – סימנים ותסמינים

   ארגונומיה בחדר כושר בפרט ותכנון ארגונומי בכלל מזהירים מפני עבודה מונוטונית. סימפטומים אופייניים לפציעות בגין עומס יתר מונוטוני כוללים כאבים, נוקשות מפרקית, נפיחות, שינוי בתחושה, חולשה ואובדן טווחי תנועה. הסימפטומים האלו יכולים להופיע בכל סדר שהוא ואף להופיע לאחר שעות העבודה. פציעות בגין עומס יתר מונוטוני יכולות להוסיף ולהתפתח במשך חודשים ושנים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. אזורי גוף המועדים לפציעה שעות אימון ארוכות ביציבה לקויה או לחלופין ביציבה מקובעת תוביל בהכרח לפציעות של אזורי הגוף השונים.

   כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים, כאבי ברכיים ורגליים, כאבי ידיים, תחושה כללית של מתח ועצבנות ועוד. כך למשל אחיזה ממושכת ומהודקת של כידון האופניים במהלך רכיבה עלולה לגרום לרוכבי אופניים דלקות בעצבי כף היד. אחיזה נכונה עשויה למנוע כאבים הירדמויות ואף ניתוחים.

   במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואת ספורט נבדקו 14 רוכבי אופניים באמצעות ציוד שבחן את ההולכה החשמלית של עצבי כף היד. המסקנות של המחקר הנן: לרכיבה ממושכת באופניים יש אפשרות לגרום לפגיעה פיזיולוגית (מוטורית ותחושתית) בתפקודם של עצבי הגומד ועצב התווך ולגרום להחמרת הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית. הסימפטומים האופייניים כוללים הירדמויות של כף היד וחולשה של שרירי כף היד לעיתים עד כדי חוסר יכולת לאחוז כוס. ידיות אחיזה בלתי מתאימות יכולות להיות הבסיס לתופעה.

   הקפדה על כללי אימון נכונים

   הקפידו על ביצוע חימום לפני תחילת אימון וקירור בסופו. הקפידו על עליה הדרגתית במאמצים, על מנוחות מספקות בין אימון לאימון וזמני התאוששות. הימנעו מאימונים קשים כאשר גופכם נוקשה מאימון קודם. התאמנו על מסלולים או מגרשים מתאימים לכם. התאמנו עם נעליים מתאימות ולבוש מתאים לסוג המגרש וסוג הספורט שלכם. וודאו בטיחות ותקינות הציוד. הקפידו על טכניקת משחק טובה. טכניקות חדשות מחייבות למידה הדרגתית. יהיו חיוביים והימנעו ככל האפשר ממתחים נפשיים. טפלו ושקמו את הפציעות שלכם באופן מידי כדי שלא תהפוכנה לכרוניות. אל תתאמנו עם כאב. כואב לכם? עצרו מידית.

   תכנון ארגונומי בכלל ותכנון ארגונומיה בחדר כושר בפרט עשויים לחסוך לנו פציעות קשות ועגמת נפש מרובה. בדקו את חדר הכושר שלכם האם הם ארגונומיים? האם נוח לכם להתאמן ? ובאותה הזדמנות גם בדקו האם עמדת המחשב שלכם היא ארגונומית?

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.