ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות! ארגונומיה בחדר כושר נועדה למנוע פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד.

בעיסוק בספורט ישנם סיכונים להיפצע על ידי שחקנים אחרים או בגלל שחקנים אחרים במהלך משחק כדורגל או משחקי כדור אחרים. ישנם סיכונים להיפצע מכלי רכב עוברים: למשל דריסת רוכבי אופניים, דריסת רצים על כביש ועוד. ישנם סיכונים ליפול ולהיפצע בעת פעילות גופנית, למשל נפילה מאופניים או מסוס דוהר. גורם נוסף לפציעות הוא אי ההתאמה הארגונומית שבין האדם לציוד. מנהלי חדר כושר חשוב שיזכרו:  הקפדה על ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות – רקע

כאשר אנו מתאמנים בחדר הכושר ישנם סיכונים להיפצע בגין פעילות גופנית מאומצת מדי בפחות מדי זמן וישנם סיכונים להיפגע בגלל ארגונומיה לקויה או אי התאמה בין האדם לציוד בו הוא משתמש או הסביבה בה הוא פועל. המושג ארגונומיה לקויה בהקשר של חדר כושר כולל כל תכנון לקוי וחוסר התאמה בין המתאמן לבין הסביבה בה הוא פועל וציוד הספורט בו הוא משתמש: מסלול ריצה לא טוב, ידיות אחיזה של מכשיר כוח שאינן מתאימות לנו, גובה מושב לא נכון ועוד. במאמר זה נעסוק בנושא הזה.

ארגונומיה בחדר כושר – גורמי סיכון עיקריים

אנו מבחינים בשתי קבוצות עיקריות של גורמי סיכון לפציעות ספורט בחדר כושר:

ציוד הספורט, עמדת האימון וסביבת האימונים

קבוצת סיכון ראשונה היא זו הכוללת את ציוד הספורט עצמו למשל בכל הנוגע לרכיבה נכונה על אופניים: קוטר הידיות, האם המכשיר מאפשר ביצוע התנועה באופן טבעי, מבנה המושב, יכולת כוונון הגובה והמרחק של החלקים השונים ועוד.  עמדת האימון וסביבת האימונים: מיקום של מכשירים סמוכים, מוזיקה רועשת, אוורור, טמפרטורה, רצפה חלקה….

בשנים האחרונות רבו התביעות וגם פיצויים המשולמים בארצות הברית על ידי יצרני ציוד ספורט “בלתי הולם”. בית המשפט האמריקאי בפסיקותיו הבהיר באופן ברור וחד משמעי את אחריותו של היצרן לכך שציוד הספורט היוצא ממפעלו חייב להיות מתוכנן באופן ארגונומי לצורך שימוש בטוח וממושך באורח סביר.

אופן ביצוע האימון עצמו

ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

קבוצת סיכון שנייה מכילה את אופן ביצוע האימון עצמו. האם אנחנו מקפידים לא להעמיס יתר על המידה את רקמות גופנו השונות? האם אנו מקפידים על מנח נכון במהלך ביצוע הפעילות? האם התנועה שאני מבצע נעשית באופן נכון ומדויק? האם אני מקפיד על זמני התאוששות בין תרגיל לתרגיל או בין אימון לאימון? האם אני מקפיד על עלייה הדרגתית בסרגל המאמצים?… יש לציין שהעבודה עם מאמן כושר אישי עשויה לצמצם מאוד את הנזקים מסוג זה.

הקפדה על ארגונומיה בחדר כושר כיצד?

כיצד יש לתכנן ציוד ספורט או מכשיר כושר באופן שאינו מזיק? כיצד יש לתכנן עמדת אימון באופן שאינו מזיק? מהי התנוחה הנכונה לשימוש בציוד הכושר או במכשיר? כיצד נתכנן סביבת אימון נכונה? על שאלות אלו ועוד רבות עונה תורת הארגונומיה. תורה זו עוסקת בהתאמת הביצוע למבצע על כל המשתמע מכך תוך שימוש בכלי העבודה הנתונים לרשותה: שינוי בתכנון הראשוני של הציוד, שינוי בעמדת האימון, שינוי סביבת האימונים ושינוי באופן האימון. כאשר מכשיר הכושר אינו מתוכנן נכון, כאשר עמדת האימון אינה מותאמת עבורנו, כאשר סביבת האימונים אינה מותאמת עבורנו ו/או כאשר אופן האימון לקוי מספר הפציעות עולה.

לתכנן ציוד ומכשירי הכושר

ציוד כושר צריך להיות יציב ומקובע במקומו. יש חשיבות לכך שהציוד יתוכנן למידות גוף שונות ועל כן עליו להיות מתכוונן. ציוד כושר חייב להיות פשוט להפעלה. אסור שהחלקים הנעים במכשיר יכפו על פרקי הגוף השונים צירי תנועה לקויים. על המכשירים השונים לחקות את אופני התנועה הטבעיים של הגוף ובכך להפחית את העומסים מעל הפרקים ובעיקר העומסים שאין הגוף מותאם להם. כך למשל ידיות המשמשות לדחיפה אמורות להיות רחבות יותר בעוד אלו המשמשות למשיכה (מכשיר חתירה) או להרמה בתנועה (משקולות) ומחייבות לפיתה צריכות להיות דקות יותר.

נזקי ארגונומיה לקויה

למרות המודעות הגבוהה לכך מחקרים שונים מצביעים דווקא על עלייה בכמות פציעות ספורט על רקע של פעילות גופנית שאינה מותאמת מבחינה ארגונומית. פציעות אלה והעלויות האדירות הנלוות להן הובילו למחקרים רבים שנעשו בניסיון לצמצם את התופעה. השינויים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו לחדרי הכושר ולציוד הספורט המודרני יצרו למעשה סביבת אימונים חדשה וסכנות חדשות. רעש (מוזיקה רועשת בספינינג, חדר כושר ושיעורי ספורט אחרים) או ציוד ספורט בעלי תכנון או התאמה לקויה (ידיות אחיזה שאינן מתאימות, גובה מושב שאינו מתאים, מתקן אימונים לא נוח…).

פציעות ספורט בחדר כושר על רקע ארגונומי

ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות
ארגונומיה בחדר כושר מונעת פציעות

הפציעות מאימון עם ציוד ספורט בחדר הכושר הנן לרוב חמורות פחות אך עם זאת נוטות להיות כרוניות, קשות לטיפול ולעתים אף מחייבות הפסקת האימון לטווחי זמן ארוכים. פציעות אלה נגרמות בגין שימוש בציוד שאינו מותאם לכם, מונוטוניות האימון, יציבה לקויה או תנוחה מקובעת, קצב האמון וחוסר במנוחות סדירות. נזקי הגוף כתוצאה מאימון בחדר הכושר עם משקולות,מכונות כוח או עם ציוד אירובי הנם קבוצה של בעיות הנגרמות מעומס יתר מונוטוני או משימוש לא נכון של מפרקים שרירים גידים ועצבים.

בעיות אלו נקראות באנגלית: Repetitive Strain Injuries. פציעות שכיחות מהסוג הזה כוללות: דלקות בגידים המותחים והכופפים של כף היד,ציסטות וגם גנגליונים על הגידים, אצבע הדק, מרפק טניס, מרפק גולף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הכתף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הצוואר והשכמות, תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה על שם גויון – דלקת בעצב הגומד, תסמונת התעלה הקוביטלית – דלקת בעצב הגומד העובר בתוך תעלה המצויה במרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית, דלקת בשורש עצב צווארי, דלקת בשורש עצב מותני או סיאטיקה.

פציעות ממאמץ חוזר. סימנים ותסמינים

סימפטומים אופייניים לפציעות בגין עומס יתר מונוטוני הנן כאבים, נוקשות מפרקית, נפיחות, שינוי בתחושה, חולשה ואובדן טווחי תנועה. הסימפטומים האלו יכולים להופיע בכל סדר שהוא ואף להופיע לאחר שעות העבודה. פציעות בגין עומס יתר מונוטוני יכולות להוסיף ולהתפתח במשך חודשים ושנים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. אזורי גוף המועדים לפציעה שעות אימון ארוכות ביציבה לקויה או לחלופין ביציבה מקובעת תוביל בהכרח לפציעות של אזורי הגוף השונים.

כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים, כאבי ברכיים ורגליים, כאבי ידיים, תחושה כללית של מתח ועצבנות ועוד. כך למשל אחיזה ממושכת ומהודקת של כידון האופניים במהלך רכיבה עלולה לגרום לרוכבי אופניים דלקות בעצבי כף היד. אחיזה נכונה עשויה למנוע כאבים הירדמויות ואף ניתוחים.

במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואת ספורט נבדקו 14 רוכבי אופניים באמצעות ציוד שבחן את ההולכה החשמלית של עצבי כף היד . המסקנות של המחקר הנן: לרכיבה ממושכת באופניים יש אפשרות לגרום לפגיעה פיזיולוגית (מוטורית ותחושתית) בתפקודם של עצבי הגומד ועצב התווך ולגרום להחמרת הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית. הסימפטומים האופייניים כוללים הירדמויות של כף היד וחולשה של שרירי כף היד לעיתים עד כדי חוסר יכולת לאחוז כוס. ידיות אחיזה בלתי מתאימות יכולות להיות הבסיס לתופעה.

הקפדה על כללי אימון נכונים

הקפידו על ביצוע חימום לפני תחילת אימון וקירור בסופו. הקפידו על עליה הדרגתית במאמצים, על מנוחות מספקות בין אימון לאימון וזמני התאוששות. הימנעו מאימונים קשים כאשר גופכם נוקשה מאימון קודם. התאמנו על מסלולים או מגרשים מתאימים לכם. התאמנו עם נעליים מתאימות ולבוש מתאים לסוג המגרש וסוג הספורט שלכם. וודאו בטיחות ותקינות הציוד. הקפידו על טכניקת משחק טובה. טכניקות חדשות מחייבות למידה הדרגתית. יהיו חיוביים והימנעו ככל האפשר ממתחים נפשיים. טפלו ושקמו את הפציעות שלכם באופן מידי כדי שלא תהפוכנה לכרוניות. אל תתאמנו עם כאב. כואב לכם? עצרו מידית.

תכנון ארגונומי יעיל, בכל היבט של חיינו עשוי לחסוך לנו פציעות ועגמת נפש מרובה. בדקו את עצמכם האם אתם ארגונומיים? ובאותה הזדמנות גם בדקו האם עמדת המחשב שלכם היא ארגונומית?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • לשיפור הקוגניציה שפרו כושר גופני

  כושר גופני לשיפור הקוגניציה היא אסטרטגיה נכונה! פעילות גופנית קבועה מעניקה יתרונות בריאותיים רבים. על פי המחקר מבוגרים שמצויים בכושר…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן