לחץ על השק התקאלי

לחץ על השק התקאלי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לחץ על השק התקאלי – מה זה בדיוק? על איזה שק אנחנו מדברים כאן. חלק ניכר מהחולים הסובלים מכאבים וסימנים ותסמינים נוספים בעמוד השדרה, לרוב בגב התחתון או בצוואר נשלחים לבצע CT או MRI. חולים אלה נותרים עם סימן שאלה ותחושת חמיצות כאשר הם קוראים את תוצאות הפענוח. בעיקר נכונים הדברים כאשר הם מגיעים למשפט הסתום "בלט דיסק (בקע? פריצה?) היוצר לחץ על השק התקאלי".

  מה זה שק תקאלי ומה המשמעות של היותו נתון ללחץ על ידי הדיסק הבין חולייתי או על ידי זיז גרמי?. לפני שנענה על שאלות אלו חשוב לדעת שברוב המקרים לחץ כזה שנוצר על השק התקאלי אינו נושא משמעות קלינית מידית. לשק הזה יש יכולת לספוג לחץ עד לרמה מסוימת מבלי להעביר את הלחץ הזה אל הרקמה העצבית – קרי, חוט שדרה או שורשי עצבים. עם זאת לחץ גבוה יותר מאותו סף על השק עלול לגרום לנזק, דלקת וכאבים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לחץ על השק התקאלי – רקע?

   השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה מוארכת העוטפת ומגינה על חוט השדרה ועל שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה. השק התקלי מהווה את המשכה של הממברנה העוטפת גם את המוח. השק מורכב משלוש שכבות של רקמות חיבור:

   • השכבה החיצונית נקראת דורה (Dura Mater)
   • שכבת הביניים נקראת ארכנויד (Arachnoid Mater)
   • השכבה הפנימית נקראת פיא (Pia Mater)

   בין שתי השכבות האחרונות נמצא נוזל עמוד השדרה (Cerebrospinal fluid) שתפקידו להזין את העצבים. השק מסתיים בעצם העצה (Sacrum) ושם הוא מעוגן לעמוד השדרה באמצעות רצועה הנאחזת בעצם הזנב. כול נזק לשק הזה העוטף ומגן על חוט השדרה עלול להוביל לנזק לחוט השדרה ו/או לשורשי העצבים הבוקעים ממנו ולהתפתחות מגוון סימנים ותסמינים.

   סימנים ותסמינים אפשריים

   ברוב המקרים הלחץ שנוצר על השק התקאלי אינו גורם בהכרח לכאבים או לסימנים ותסמינים נוספים אחרים. יש ביכולתו של השק הזה, ברוב המכריע של המקרים, לספוג את הלחץ שמפעיל עליו הדיסק שניזוק מבלי להעבירו לרקמה עצבית ומבלי להפריע למעבר של נוזל עמוד השדרה. בחלק קטן מהמקרים הלחץ הנוצר על השק הזה עלול לגרום לתזוזה של השק והתפתחות לחץ על הרקמה העצבית. התוצאה של לחץ זה היא מגוון סימנים ותסמינים תלוי באיזה חלק של עמוד השדרה מתקיים הלחץ, האם הרקמה העצבית המעורבת היא חוט השדרה או שורש עצב וכמובן מהי עוצמת הלחץ. לחץ על השק התקאלי בעמוד השדרה וכתוצאה מכך גם על שורש עצב או על חוט השדרה עלולים לגרום למגוון תסמינים. להלן פירוט סימנים ותסמינים פוטנציאליים על פי אזורים:

   לחץ על השק התאקלי בעמוד השדרה המותני

   • כאשר הלחץ מתרחש בעמוד השדרה המותני החולה עלול להתלונן על כאבים בגב התחתון ובישבן המושלכים לאורך הרגל בצד המעורב. במלבד כאבים החולה עלול להתלונן גם על פגיעה תחושתית בגפה התחתונה, על קשיי תנועה ותפקוד של הגפה התחתונה ועוד. במצבים קשים במיוחד אנו עלולים להיות עדים גם לאובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   לחץ על השק התקאלי בעמוד השדרה הצווארי

   • כאשר הלחץ מתרחש בעמוד השדרה הצווארי החולה עלול התלונן על כאבים בצוואר ובשכמה המושלכים לאורך הגפה העליונה. במלבד כאבים החולה עלול להתלונן גם על פגיעה תחושתית בגפה העליונה, על קשיי תנועה ותפקוד של הגפה העליונה ועוד. במצבים קשים במיוחד אנו עלולים להיות עדים גם לאובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   לחץ על השק התקאלי בעמוד השדרה הגבי

   • כאשר הלחץ מתרחש בעמוד השדרה הגבי (הטורקלי) החולה עלול להתלונן על כאבים מקומיים המושלכים לרגליים. במלבד כאבים החולה עלול להתלונן גם על פגיעה תחושתית בגפיים התחתונות, על קשיי תנועה ותפקוד של הגפיים התחתונות ועוד. במצבים קשים במיוחד אנו עלולים להיות עדים גם לאובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

   שכיחות

   התנועתיות המרובה של עמוד השדרה המותני ובעמוד השדרה הצווארי גורמת לבלאי מואץ באזרים הללו. מסיבה זאת לחץ על השק התקאלי היא תופעה שכיחה ביותר בעמוד השדרה המותני (Lumbar thecal sac) ובעמוד השדרה הצווארי (Cervical thecal sac). עם זאת למרות שאינו שכיח לחץ כזה עלול להתפתח גם בעמוד השדרה הגבי (Thoracic thecal sac).

   לחץ על השק התקאלי – גורמים

   לחץ על השק התקאלי והיצרות תעלת השדרה הצווארית
   לחץ על השק התקאלי והיצרות תעלת השדרה הצווארית

   לחץ על השק התקאלי עלול להיווצר כתוצאה ממגוון רחב של גורמים כאשר הגורמים השכיחים ביותר הם זיזים גרמיים הבוקעים מפרקי השטחה ( Hypertrophy of facet joints) או מהחלק האחורי של החוליה (Osteophytes) או בלט, בקע או פריצת דיסק בין חולייתי (Herniated discs).

   הפרעות בריאותיות שכוללות בין היתר לחץ על השק התקאלי כוללות בין היתר היצרות תעלת השדרה ( Spinal stenosis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis), ספונדילוליזיס (Spondylolysis), עיבוי לא תקין של הרצועה הצהובה (Hypertrophied ligamentum flavum) שבר של חוליה, סיבוך מניתוח גב, גידולים סרטניים (Spinal tumors) ועוד.

   אבחון

   ללחץ על השק התקאלי אין משמעות קלינית מידית ועל כן אין טעם לאבחן ובוודאי לטפל בו. לא ניתן לאבחן לחץ הנוצר על השק הזה באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד אלא רק עם אמצעי הדמיה כגון CT, MRI.

   כאמור, אנו נמליץ על אמצעי הדמיה רק כאשר מגיע חולה המתלונן על סימנים ותסמינים שלא ניתן לאבחן את מקורם באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד. נבקש הדמיה של עמוד השדרה גם במקרים שבהם החולה אינו מגיב טוב לטיפול או כאשר יש ספק לגבי דיוק האבחנה.

   טיפול בלחץ הנוצר על השק התקאלי

   ראשית נציין שלחץ על השק התקאלי שאינו גורם לסימנים ותסמינים לא צריך כול טיפול.  כאשר ישנם סימנים ותסמינים כגון כאבי גב או צוואר, מגבלות תנועה, הקרנות כאב לגפיים ועוד אז יש לשקול טיפול. רצוי טיפול שמרני כגון כירופרקטיקה. סימנים ותסמינים אלו הנובעים בגלל בלט, פריצת דיסק או זיזים גרמיים הלוחצים על השק הזה לא ניתנים לריפוי באמצעות תרופות לשיכוך כאבים.

   מה שנדרש במקרים אלו הוא שילוב של מנוחה, הנחיות לגבי אופן התנהלות בחיי היום יום כולל מה נכון ולא נכון בכול הנוגע לפעילות גופנית ישיבה, תנוחת שינה ועוד. הטיפול הכירופרקטי בשלב הזה יכלול שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר רך לריפוי מהיר יותר של הדלקת וטיפול באמצעות טכניקות ידניות שנועדו לשפר טווחי תנועה של חוליות המותן ולשפר את האיזון של השרירים הפועלים על החלק המעורב בגב ובכלל זה גמישותם וחוזקם.

   טיפול שמרני או כירורגי

   ברוב המכריע של המקרים הטיפול השמרני אמור להספיק על מנת לרפא את כאבי הגב ויתר הסימנים ותסמינים הנגרמים בגלל לחץ של דיסק או זיזים גרמיים על השק התקאלי. במקרים נדירים שבהם החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפולים תרופתיים כולל זריקות אפידורליות וטיפול כירורגי. הטיפול השמרני הוא האופציה המועדפת גם כאשר הסימנים והתסמינים אינם נובעים רק מלחץ על השק אלא כוללים פתולוגיות כגון היצרות תעלת השדרה או פריצת דיסק מותנית עם לחץ על שורש עצב מותני או פריצת דיסק צווארית עם לחץ על שורש עצב צווארי. ושוב רק את אותם מקרים מועטים שבהם הטיפול אינו מניב את התוצאות הראויות נפנה לטיפול רפואי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע