לחץ על השק התקאלי

לחץ על השק התקאלי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ על השק התקאלי – מה זה בדיוק? על איזה שק אנחנו מדברים. חלק מהאנשים שבגלל כאבים וסימנים ותסמינים נוספים בעמוד השדרה, לרוב בגב התחתון או בצוואר נשלחו לבצע CT או MRI נותרים עם סימן שאלה ותחושת חמיצות כאשר הם קוראים את תוצאות הפענוח. בעיקר כאשר הם מגיעים למשפט הסתום "בלט דיסק (בקע, פריצה) היוצר לחץ על השק התקאלי".

מה זה שק תקאלי ומה המשמעות של היותו נתון ללחץ על ידי רקמה אחרת? ומה בכלל לוחץ עליו? לפני שנענה על שאלות אלו חשוב לדעת שברוב המקרים לחץ כזה שנוצר על השק התקאלי אינו נושא משמעות קלינית מידית. לשק הזה יש יכולת לספוג לחץ עד לרמה מסוימת מבלי להעביר את הלחץ הזה אל הרקמה העצבית – קרי, חוט שדרה או שורשי עצבים. עם זאת לחץ משמעותי על השק עלול לגרום לנזק, לדלקת ולכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ על השק התקאלי – רקע?

השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה מוארכת העוטפת ומגינה על חוט השדרה ועל שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ומהווה את המשכה של הממברנה העוטפת גם את המוח. השק מורכב משלוש שכבות של רקמות חיבור: השכבה החיצונית נקראת דורה (Dura Mater), שכבת הביניים נקראת ארכנויד (Arachnoid Mater) והשכבה הפנימית נקראת פיא (Pia Mater). בין שתי השכבות האחרונות נמצא נוזל עמוד השדרה (Cerebrospinal fluid) שתפקידו להזין את העצבים. השק מסתיים בעצם העצה (Sacrum) ושם הוא מעוגן לעמוד השדרה באמצעות רצועה הנאחזת בעצם הזנב. כול נזק לשק הזה העוטף ומגן על חוט השדרה עלול להוביל לנזק לחוט השדרה ו/או לשורשי העצבים הבוקעים ממנו ולהתפתחות מגוון סימנים ותסמינים.

סימנים ותסמינים אפשריים

ברוב המקרים הלחץ שנוצר על השק התקאלי אינו גורם בהכרח לכאבים או לסימנים ותסמינים נוספים אחרים. יש ביכולתו של השק הזה, ברוב המכריע של המקרים, לספוג את הלחץ שמפעיל עליו הדיסק שניזוק מבלי להעבירו לרקמה עצבית ומבלי להפריע למעבר של נוזל עמוד השדרה. בחלק קטן מהמקרים הלחץ הנוצר על השק הזה עלול לגרום לתזוזה של השק והתפתחות לחץ על הרקמה העצבית. התוצאה של לחץ זה היא מגוון סימנים ותסמינים תלוי באיזה חלק של עמוד השדרה מתקיים הלחץ, האם הרקמה העצבית המעורבת היא חוט השדרה או שורש עצב וכמובן מהי עוצמת הלחץ.

לחץ על השק התקאלי בעמוד השדרה המותני ולחץ הנוצר במקביל על שורש עצב או על חוט השדרה המותני עלולים לגרום לכאבים מקומיים בגב התחתון ובישבן המושלכים לאורך הרגל בצד המעורב. מלבד כאבים החולה עלול להתלונן גם על פגיעה תחושתית בגפה המעורבת, על קשיי תנועה ותפקוד ועוד. במצבים קשים במיוחד גם אובדן שליטה על הסוגרים ועוד. לחץ הנוצר על השק התקאלי בעמוד השדרה הצווארי ולחץ הנוצר במקביל על שורש עצב או על חוט השדרה הצווארי עלולים לגרום לסימנים ותסמינים הכוללים כאבי צוואר ושכמה המושלכים אל עבר הגפה העליונה  בצד המעורב. מלבד כאבים אלו החולה יכול להתלונן על מגוון סימנים ותסמינים עצביים.

שכיחות

לחץ על השק התקאלי היא תופעה שכיחה ביותר. בעיקר נכונים הדברים לגבי עמוד השדרה המותני (Lumbar thecal sac) ולגבי עמוד השדרה הצווארי (Cervical thecal sac) אך יכול להתפתח גם בעמוד השדרה הגבי (Thoracic thecal sac). כאשר ישנם סימנים ותסמינים אלו יכללו תלוי במיקום הלחץ: כאבים מקומיים בגב (כאבי גב התחתון או כאבי גב מרכזי או כאבי צוואר), יתכן גם נזק בשורשי עצבים והקרנת כאב לגפיים ( נזק בצוואר יקרין לגפה העליונה, נזק בגב התחתון יקרין לגפה התחתונה ונזק בגב המרכזי עלול להקרין כאב לכיוון החזה) תיתכן חולשת שרירים באחת מהגפיים (רגל או יד) והיצרות של תעלת השדרה (מותנית, גבית או צווארית) על כל המשתמע מכך מבחינת הסימנים והתסמינים.

לחץ על השק התקאלי – גורמים

לחץ על השק התקאלי והיצרות תעלת השדרה הצווארית
לחץ על השק התקאלי והיצרות תעלת השדרה הצווארית

לחץ על השק התקאלי עלול להיווצר כתוצאה ממגוון רחב של גורמים כאשר הגורמים השכיחים ביותר הם זיזים גרמיים הבוקעים מפרקי השטחה ( Hypertrophy of facet joints) או מהחלק האחורי של החוליה (Osteophytes) או בלט, בקע או פריצת דיסק בין חולייתי (Herniated discs).

הפרעות בריאותיות שכוללות בין היתר לחץ על השק התקאלי כוללות בין היתר היצרות תעלת השדרה ( Spinal stenosis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis), ספונדילוליזיס (Spondylolysis), עיבוי לא תקין של הרצועה הצהובה (Hypertrophied ligamentum flavum) שבר של חוליה, סיבוך מניתוח גב, גידולים סרטניים (Spinal tumors) ועוד.

אבחון

ללחץ על השק התקאלי אין משמעות קלינית מידית ועל כן אין טעם לאבחן ובוודאי לטפל בו. בכול מקרה לא ניתן לאבחן לחץ הנוצר על השק הזה באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד. ניתן לזהות את הלחץ הנוצר רק בעזרת אמצעי דימות כגון CT, או MRI.

כאמור, אנו ניעזר באמצעי דימות אלו רק כאשר מגיע אלינו חולה המתלונן על כאבי גב וסימנים ותסמינים אחרים ולא ניתן לאבחן את בעייתו באמצעות היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד. גם כאשר החולה אינו מגיב טוב לטיפול ויש ספק לגבי דיוק האבחנה שלנו ניעזר באותם אמצעי דימות.

טיפול בלחץ הנוצר על השק התקאלי

ראשית נציין שלחץ על השק התקאלי שאינו גורם לסימנים ותסמינים לא צריך כול טיפול.  כאשר ישנם סימנים ותסמינים כגון כאבי גב או צוואר, מגבלות תנועה, הקרנות כאב לגפיים ועוד אז יש לשקול טיפול. רצוי טיפול שמרני כגון כירופרקטיקה. סימנים ותסמינים אלו הנובעים בגלל בלט, פריצת דיסק או זיזים גרמיים הלוחצים על השק הזה לא ניתנים לריפוי באמצעות תרופות לשיכוך כאבים.

מה שנדרש במקרים אלו הוא שילוב של מנוחה, הנחיות לגבי אופן התנהלות בחיי היום יום כולל מה נכון ולא נכון בכול הנוגע לפעילות גופנית ישיבה, תנוחת שינה ועוד. הטיפול הכירופרקטי בשלב הזה יכלול שימוש בעזרים חשמליים כגון לייזר רך לריפוי מהיר יותר של הדלקת וטיפול באמצעות טכניקות ידניות שנועדו לשפר טווחי תנועה של חוליות המותן ולשפר את האיזון של השרירים הפועלים על החלק המעורב בגב ובכלל זה גמישותם וחוזקם.

טיפול שמרני או כירורגי

ברוב המכריע של המקרים הטיפול השמרני אמור להספיק על מנת לרפא את כאבי הגב ויתר הסימנים ותסמינים הנגרמים בגלל לחץ של דיסק או זיזים גרמיים על השק התקאלי. במקרים נדירים שבהם החולה אינו מגיב לטיפול שמרני יש לשקול הפנייה לטיפולים תרופתיים כולל זריקות אפידורליות וטיפול כירורגי. הטיפול השמרני הוא האופציה המועדפת גם כאשר הסימנים והתסמינים אינם נובעים רק מלחץ על השק אלא כוללים פתולוגיות כגון היצרות תעלת השדרה או פריצת דיסק מותנית עם לחץ על שורש עצב מותני או פריצת דיסק צווארית עם לחץ על שורש עצב צווארי. ושוב רק את אותם מקרים מועטים שבהם הטיפול אינו מניב את התוצאות הראויות נפנה לטיפול רפואי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים