נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי
נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי! נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של נהגים רבים המבלים כל יום על הכבישים בארצנו. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. כאבים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצו בגין הנהיגה. כיצד מונעים את הכאבים הללו? האם נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי?

מחקרים רבים מורים בבירור שהלחץ על חוליות הגב שלנו גדול פי שתיים בישיבה לא נכונה בהשוואה לעמידה! מחקרים אחרים מעידים שנהיגה עקב תנוחת הישיבה מעלה את הסיכון להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון. תנוחת ישיבה על כיסא הנהג גורמים במקרים רבים גם כאבי צוואר וכאבים בגב העליון. ברוב המקרים הדבר ניתן למניעה על ידי שיפור ההתאמה בין הנהג למושב שלו במכונית. לעתים לא די בכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי – רקע

האנשים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר להזיק לגבם הם אלו הנוהגים ממושכות: נהגי מוניות, נהגי אוטובוס, אנשי מכירות ועוד. אך לא רק הם. מתברר שגם נהיגה קצרה אחת או שתיים המתבצעות כל יום על ידי רובנו עלולים לגרום לנזק מצטבר בגב. בצירוף נזקים מגורמי גורמי סיכון אחרים נזק מצטבר זה עלול לגרום להתפתחות כאבי גב ולמגבלות תנועה נלוות. ואז נשאלת השאלה: האם נהיגה ללא כאבי גב מחייבת ישיבה נכונה בלבד? ואם כן אז מה שונה הנזק לגב שנגרם מישיבה במכונית מהנזק לגב שנגרם מישיבה במשרד? מטרתו של מדריך זה היא לענות על חלק מהשאלות הללו ובכך לצמצם עומסים שליליים על עמוד השדרה. נהגים שהתנהלו בהתאם להנחיות כאן יוכלו להפחית את העומס ואת הנזק שהנהיגה גורמת להם ולהגביר את ההנאה שבנהיגה.

נהיגה ללא כאבים בגב – ראשית מה גורם להם

אם המכונית לא נעה אז הישיבה במכונית מזיקה באופן דומה לנזק שנגרם בגלל ישיבה על כיסא משרדי טוב במשרד. ברגע שהמכונית מתחילה לנסוע גופנו נחשף לכוחות נוספים המשפיעים עליו ומגבירים את הסיכון לנזקי גב. כוחות כאלה הם: האצה והאטה, כוחות סיבוביים, ויברציות ועוד. כוחות נוספים הפועלים על עמוד השדרה הם אלו הנוצרים בגין השימוש שאנו עושים ברגלינו על מנת להפעיל את הדוושות ובידינו לשם היגוי ותפעול הכפתורים השונים.

כוחות אלו מצמצמים את היכולת שלנו לייצב את עמוד השדרה כמו שיכולנו לעשות אם רגלינו היו מונחות על הקרקע. עמוד שדרה שאינו מיוצב חשוף לעומסים חריגים ולהתפתחות נזקים, דלקות וכאבים. כל הגורמים הללו יחד עם כוונון לא נכון או תכנון לקוי של מושב המכונית הם אלו שמגבירים את הסיכון לתקינות עמוד השדרה במהלך נהיגה. היות ואין לנו שליטה על רוב הגורמים המוזכרים, מדריך זה מתמקד בצורך של כוונון טוב של המושב ומציאת תנוחת נהיגה מותאמת אישית למניעת כאבי גב.

נהיגה ללא כאבי גב – כוונון מושב הנהג

נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי
נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

לפני שנתחיל להתאים את המכונית אליך זכור, ככל שיותר חלקים (הגה, מוט הילוכים מושב וכיוצא בזה) ברכבך ניתנים לכוונון כך גם סביר יותר שתוכל להגיע לתנוחת נהיגה נוחה ונכונה לך. על כן במידת האפשר בחר מכונית שתאפשר לך יכולת כיוונון מקסימלית:

מושב נהג

ישיבה, גם ישיבה נכונה, גורמת נזק לגב ולסיכוי גבוה להתפתחות כאבי גב. יש על כן לצמצם את הנזקים של הישיבה על ידי בחירה של מושב נוח בעל תמיכה בגב התחתון ואשר ניתן לכוונון מקסימלי. רצוי מושב עם בולמי זעזועים. מושב במידת אורך ורוחב מתאימים לרוחב האגן ואורך ירכיך. וודא קיום משענות מתכווננות לידיים.

גובה ומרחב המכונית

גובה ומרחב המכונית מתאימים עבורך על מנת שתוכל להתנהל בחופשיות יחסית. התנהלות מצומצמת ודחוקה עלולה להוביל לפציעה והתפתחות כאבי גב. וודא מספיק מרווח לרגלך וגם לראשך.

גב המושב

המשענת צריכה להיות מתכווננת ורחבה מספיק להכיל את כתפיך. המשענת צריכה לתמוך בגב ובעיקר באזור המותן לכל אורך הנסיעה. משענת שאינה עושה את עבודה תגרום להתפתחות כאבי גב.

ההגה

בחר הגה מתכוונן קדימה אחורה למעלה ולמטה. הגה כוח יוריד עומס מיותר מהגב.

דוושות ומוט הילוכים

מוט הילוכים אוטומטי ימנע הפעלת כוח ועיוות מיותרים. דוושות צריכות להיות ממוקמות במרכז ועם רווח ביניהם.

למניעת כאבים בגב במהלך נהיגה התאימו את המכונית אליכם

1) שלב ראשון

הרם את המושב לגובה המקסימלי על מנת לשפר את מרחב הראייה. וודא שראשך מרוחק מספיק מהגג. לכוון את המראות באופן שתוכל לראות דרכן על ידי תנועת עין מהירה בלבד.

2) שלב שני

קרב את המושב עד לטווח שבו אתה מתפעל בקלות וללא התמתחות את הדוושות ואת הנחוץ בלוח השעונים. אתה צריך להיות מסוגל להגיע לכל הדרוש לך במהלך הנהיגה בקלות (מאותת, אורות רדיו וכיוצא בזה).

3) שלב שלישי

כוון את הזווית של המושב כך שהירכיים שלך נתמכות לכל אורך המושב. הימנע ממצב שהמושב (ארוך מדי) ולכן מפעיל לחץ על הברכיים.

4) שלב רביעי

למניעת כאבי גב כוון את גב המושב (100 מעלות בקירוב) כך שהגב שלך נתמך לכל אורכו מהגב התחתון ועד לקו הכתפיים. הימנע מזווית גדולה מידי של גב המושב על מנת למנוע כפיפה מיותרת ומעייפת של הצוואר והראש וגלישה של הגוף לפנים.

5) שלב חמישי

נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי
נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

כוונו את תומך המותן עד להשגת תמיכה מלאה ונוחה. הימנע מתת תמיכה וזאת על מנת למנוע קימור של המותן. הימנע מלחץ יתר וזאת כדי למנוע קיעור יתר. שני מצבים אלו יגרמו לאחר זמן להתפתחות כאבי גב ועל ציר הזמן לפריצת דיסק.

6) שלב שישי

כוון את ההגה לקבלת היגוי נוח. בדוק מרחב פעולה של הירכיים והברכיים כאשר הינך משתמש בדוושות. הידיים צריכות לנוח באופן טבעי על ההגה. כאבי גב עלולים להתפתח גם אם ההגה מרוחק מידי או גבוה מדי ייווצר עומס על הגב והכתפיים. הגה נמוך מידי או צמוד מידי לגופנו יפריע לנו לסובב את ההגה באופן חופשי. וודא שההגה אינו מסתיר את לוח השעונים.

7) שלב שביעי

כוון את בולם הצוואר כך שיתמוך בצווארך במקרה של תאונה.

חזור על כל הפעולות במידת הנדרש עד להשגת איזון אופטימלי. זכור מכוניות בעלי אוריינטציה שונות יכריחו אותך להתפשר על הכוונון. כך למשל מכונית “ספורט” נמוכה בעלת מקום מצומצם לראש תחייב אותך לתנוחת קמורה עם צללית נמוכה ןתעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב.

עצות נוספות למניעת כאבי גב בנהיגה

 • כל יציבה ולא חשוב כמה היא מעולה תוביל לאחר זמן (משתנה מאדם לאדם) לחוסר נוחות ולהתפתחות כאבי גב. לכן מומלץ למצוא מספר תנוחות נהיגה המתאימות לכם להחליף מדי פעם. שינויים תכופים ימנעו או יאטו את התפתחות חוסר הנוחות וגם כאבי גב. כלל זה של שינויים תכופים ביציבה יפה גם כאשר אנו לא נוהגים.
 • מומלץ לערוך הפסקה פעילה בת מספר דקות כל פרק זמן של בין חצי שעה לשעתיים של נהיגה רצופה, לצאת מהמכונית ולהלך. להשתדל לא להגיע למצב של כאב לפני עריכת הפסקה פעילה. לאחר ההפסקה שנה במעט את צורת הישיבה וצא לדרך.
 • הימנעו מלעשות מהמכונית שלכם משרד. כתיבה או עבודה עם מחשב נייד צריכה להתבצע על שולחן במשרד. שימוש במחשב נייד בתוך המכונית באופן שפוף מזיק לגב ומעלה את הסבירות להתפתחות כאבי גב.
 • אם אתה חש כאבי גב בגין הנהיגה אל תתעלם. התייעץ והיבדק על ידי גורמים מתאימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן