נהיגה ללא כאבי גב
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

מחקרים רבים מורים בבירור שהלחץ על חוליות הגב שלנו גדול פי שתיים בישיבה לא נכונה בהשוואה לעמידה! מחקרים אחרים מעידים שנהיגה עקב תנוחת השיבה נעלה את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון כמו גם להתפתחות כאבי וצוואר.  ברוב המקרים הדבר ניתן לסידור מהיר על ידי שיפור ההתאמה בין הנהג למושב במכונית. לעתים לא די בכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנהיגה ללא כאבי גב – רקע

האנשים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר להזיק לגבם הם אלו הנוהגים ממושכות: נהגי מוניות, נהגי אוטובוס, אנשי מכירות ועוד. אך לא רק הם. מתברר שגם נהיגה קצרה אחת או שתיים המתבצעות כול יום על ידי רובנו עלולות לגרום לנזק מצטבר שבצירוף גורמי סיכון אחרים, נזקים ובלאי קיים עלולים לגרום לכאבי גב ולמגבלות תנועה נלוות. ואז נשאלת השאלה: האם כאבי הגב בעת הנהיגה נובעים מישיבה לא נכונה בלבד? ואם כן אז מה שונה הנזק לגב מישיבה במכונית מהנזק לגב מישיבה במשרד? מטרתו של מדריך זה היא לענות על חלק השאלות לעזור לנהגים להפחית את העומס והנזק שהנהיגה גורמת לגבם ולהגביר את ההנאה שבנהיגה.

כאבי גב בנהיגה? גורמים אפשריים

אם המכונית לא נעה אז הישיבה במכונית מזיקה פחות או יותר כמו הישיבה על כיסא משרדי טוב במשרד. ברגע שהמכונית מתחילה לנסוע גופנו נחשף לכוחות נוספים המשפיעים עליו ומגבירים את הסיכון לנזקי גב. כוחות כאלה הם: האצה והאטה, כוחות סיבוביים, ויברציות ועוד. כוחות נוספים פועלים על עמוד השדרה הם אלו הנוצרים בגין השימוש שאנו עושים ברגלינו על מנת להפעיל את הדוושות ובידינו לשם היגוי ותפעול הכפתורים השונים. 

כוחות אלו מונעים בעדנו מלייצב את עמוד השדרה כמו שיכולנו לעשות אם רגלינו היו מונחות על הקרקע ובכך חושפות אותו לנזק אפשרי. כול הגורמים הללו יחד עם כוונון לא נכון או תכנון לקוי של מושב המכונית הם שמגבירים את הסיכון לגב מנהיגה. היות ואין לנו שליטה על רוב הגורמים המוזכרים, מדריך יתמקד בצורך של כוונון טוב של המושב ומציאת תנוחת נהיגה למניעת כאבי גב.

כוונון מושב הנהג – מאיפה להתחיל?

נהיגה ללא כאבי גבלפני שנתחיל להתאים את המכונית אליך זכור, ככול שיותר חלקים (הגה, מוט הילוכים מושב וכיוצא בזה) ברכבך ניתנים לכוונון כך גם סביר יותר שתוכל להגיע לתנוחת נהיגה נוחה ונכונה לך. על כן במידת האפשר בחר מכונית שתאפשר לך כוונון מקסימאלי:

מושב נהג

ישיבה גורמת לנזק. יש על כן לצמצם את הנזקים של הישיבה על ידי בחירה של מושב נוח בעל תמיכה בגב התחתון ואשר ניתן לכוונון מקסימאלי. רצוי מושב עם בולמי זעזועים. מושב במידת אורך ורוחב מתאימים לרוחב האגן ואורך ירכיך. וודא קיום משענות מתכווננות לידיים.

גובה ומרחב המכונית

גובה ומרחב המכונית מתאימים לך על מנת שתוכל להתנהל בחופשיות יחסית. התנהלות מצומצמת ודחוקה עלולה להוביל לפציעה. וודא מספיק מרווח לרגלך ולראשך.

גב המושב

המשענת צריכה להיות מתכווננת ורחבה מספיק להכיל את כתפיך. המשענת צריכה לתמוך בגב ובעיקר באזור המותן לכול אורך הנסיעה.

ההגה

בחר הגה מכוונן קדימה אחורה למעלה ולמטה. הגה כוח יוריד עומס מיותר מהגב.

דוושות ומוט ההילוכים

מוט הילוכים אוטומטי ימנע הפעלת כוח ועיוות מיותרים. דוושות צריכות להיות ממוקמות במרכז ועם רווח בניהם.

כיצד להתאים את המכונית אליך?

1) שלב ראשון

הרם את המושב לגובה המקסימאלי על מנת לשפר את מרחב הראייה. וודא שראשך מרוחק מספיק מהגג. כוון את המראות באופן שתוכל לראות דרכן על ידי תנועת עין מהירה בלבד.

2) שלב שני

קרב את המושב עד לטווח שבו אתה מתפעל בקלות וללא התמתחות את הדוושות ואת הנחוץ בלוח השעונים. אתה צריך להיות מסוגל להגיע לכול הדרוש לך במהלך הנהיגה בקלות (מאותת, אורות רדיו וכיוצא בזה).

3) שלב שלישי

כוון את הזווית של המושב כך שהירכיים שלך נתמכות לכול אורך המושב. הימנע ממצב שהמושב (ארוך מידי) ולכן מפעיל לחץ על הברכיים.

4) שלב רביעי

כוון את גב המושב (100 מעלות בקירוב) כך שגבך ניתמך לכול אורכו מהגב התחתון ועד לקו הכתפיים. הימנע מזווית גדולה מידי של גב המושב על מנת למנוע כפיפה מיותרת ומעייפת של הצוואר והראש וגלישה של הגוף לפנים.

5) שלב חמישי

נהיגה ללא כאביםכוון את תומך המותן עד להשגת תמיכה מלאה ונוחה. הימנע מתת תמיכה וזאת על מנת למנוע קימור של המותן. הימנע מלחץ יתר וזאת כדי למנוע קיעור יתר. שני מצבים אלו יגרמו לאחר זמן לכאבי גב ועל ציר הזמן לפריצת דיסק.

6) שלב שישי

כוון את ההגה לקבלת היגוי נוח. בדוק מרחב פעולה של הירכיים והברכיים כאשר הינך משתמש בדוושות. הידיים צריכות לנוח באופן טבעי על ההגה. אם ההגה מרוחק מידי או גבוה מידי ייווצר עומס על הגב והכתפיים. הגה נמוך מידי או צמוד מידי לגופנו יפריע לנו לסובב את ההגה באופן חופשי. וודא שההגה אינו מסתיר את לוח השעונים.

7) שלב שביעי

כוון את בולם הצוואר כך שיתמוך בצווארך במקרה של תאונה.

חזור על כול הפעולות במידת הנדרש עד להשגת איזון אופטימאלי. זכור מכוניות בעלי אוריינטציה שונות יכריחו אותך להתפשר על הכוונון. כך למשל מכונית “ספורט” נמוכה בעלת מקום מצומצם לראש תחייב אותך לתנוחת קמורה עם צללית נמוכה (לא מומלץ לגב).

עצות נוספות למניעת כאבי גב בנהיגה

 • כול יציבה ולא חשוב כמה היא מעולה תוביל לאחר זמן (משתנה מאדם לאדם) לחוסר נוחות ולכאב גב. לכן מומלץ למצוא מספר תנוחות נהיגה המתאימות לכם ולהחליפן מידי פעם. שינויים תכופים ימנעו או יאטו את הופעת חוסר הנוחות ואת כאבי הגב. כלל זה של שינויים תכופים ביציבה יפה גם כאשר אנו לא נוהגים. 

 • מומלץ לערוך הפסקה פעילה בת מספר דקות כול פרק זמן של בין חצי שעה לשעתיים של נהיגה רצופה, לצאת מהמכונית ולהלך. להשתדל לא להגיע למצב של כאב לפני עריכת ההפסקה הפעילה. לאחר ההפסקה שנה במעט את צורת הישיבה וצא לדרך. 

 • הימנע מהפיכת המכונית למשרדך. כתיבה או עבודה עם מחשב נייד ראויה לה להתבצע על שולחן במשרד ולא באופן שפוף ומזיק לגב בתוך המכונית. 

 • אם אתה חש בכאבי גב בגין הנהיגה אל תתעלם. התייעץ והיבדק על ידי גורמים מתאימים. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאבי גב נוספות ובכללם סיאטיקה הנגרמת לרוב בגלל פריצת דיסק וכן אודות כאבי גב עליון. שתי תסמונות כאב אלו עלולות להתפתח כתוצאה מחוסר התאמה שבין הנהג למושב במכונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן