כאבי גב מתי זה עלול להיות מסוכן

כאבי גב מתי זה מסוכן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב מתי זה עלול להיות מסוכן? התשובה לכך היא פשוטה ברוב המכריע של המקרים כאבי גב אינם מסכנים את בריאותכם ובוודאי לא את חייכם. הרבה פעמים כאבי גב נראים חמורים יותר ממה שהם. ברוב המקרים הם נובעים מנזקים מינוריים לשריר זה או אחר וצפויים לחלוף אפילו בלי טיפול. יחד עם זאת ישנם מעט מקרים (כ 1%) שבהם כאבי גב מייצגים בעיה רצינית כולל סרטן, מחלות אוטואימוניות ונזקים לחוט השדרה. מומלץ לפנות לכירופרקט או איש מקצוע אחר לאבחון כאבי גב שנמשכים מעל חודש. מומלץ לגשת לכירופרקט כדי לאבחן כאבי הגב גם במקרים שבהם הכאבים הללו אינם פוחתים או כמובן כאשר הם מחמירים.

כאבי גב המאובחנים כבר בשלבים מוקדמים יצמצמו את הסיכוי להפיכת הבעיה לכרונית ולהתפתחות נזקים כרוניים. המשמעות של אבחון מוקדם באותם מקרים של כאבי גב על רקע של מחלות קשות ואפילו קטלניות היא לא פחות מהצלת חיים. מומלץ לפנות לחדר מיון כאשר לכאבי הגב מתלווים סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום כולל בין היתר אובדן משקל בלתי מוסבר, חום, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד. סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום אינם מעידים בהכרח שאתם סובלים מבעיה קטלנית אלא רק שאתם צריכים לעבור הליך אבחוני. כאמור, זיהוי מוקדם של פתולוגיות מסכנות חיים יאפשר טיפול מוקדם ויעלה את סיכויי ההחלמה.

כאבי גב מתי זה עלול להיות מסוכן – רקע

כאבי גב הם למעשה הכאבים שאותם אנו חשים בחלק זה או אחר בגב. יש לפעמים שכאבים אלו מושלכים לישבן או לישבנים או מושלכים לאורך הרגל או לאורך שתי הרגליים. ההבדלים הללו טמונים במיקום הנזק (ברקמות הגב או באיברים אחרים) ובחומרת הנזק. כאמור ברוב המקרים כאבי הגב הם תוצאה של מתיחה או קרע של סיבי שריר בגב ועל כן צפויים לחלוף תוך ימים ספורים גם בלי טיפול. במקרים קלים אלו הקפדה על התנהלות נכונה עשויה לקצר אף יותר את זמן ההחלמה שצפוי להימשך ימים אחדים בלבד.

התנהלות נכונה באותם מקרים קלים של כאבי גב כוללת בין היתר הימנעות משהייה במנחים או מביצוע תנועות הגורמות לכאב, הקפדה על יציבה תקינה, הקפדה על ארגונומיה נכונה (ישיבה נכונה, הרמת חפצים נכונה, נשיאה נכונה של חפצים, תנוחת שינה נכונה), פעילות גופנית מתונה וזהירה אך עם זאת יעילה, הפחתה במשקל, הפחתה במתחים הנפשיים ועוד. כאבי גב שלמרות המאמצים שלכם מוסיפים להטריד אתכם או אפילו מחמירים מחייבים פניה לאיש מקצוע בתחום כדי לאבחנת ובמקרה הצורך לטפל בהם. לנוכח הכשרתו המקיפה כירופרקט מהווה בחירה מצוינת למשימה זאת. ד"ר לכירופרקטיקה מאומן לאבחן ולטפל בכאבי גב הנגרמים על רקע מכני או לחלופין להפנות לגורם המתאים כאשר הכאבים הללו נושאים דגל אדום.

כאב גב עם דגל אדום עלול להצביע על סכנה

דגלים אדומים הם למעשה פרטים בהיסטוריה הרפואית של החולה המתלונן על כאבי גב ו/או נוכחות של סימנים ותסמינים מסוימים שנמצאו במהלך הבדיקה והתשאול של החולה. הסימנים והתסמינים הללו עם או בלי פרטי מידע מוגדרים מההיסטוריה הרפואית המהווים דגלים אדומים מעלים את הסבירות שכאבי הגב שלכם משתייכים לסוג המסוכן. במקרה הזה פנו מיד לבירור רפואי ובמידת הצורך טיפול רפואי דחוף. אז מה מוגדר כדגל אדום?

פרטי מידע המהווים דגל אדום

פרטי המידע הבאים מההיסטוריה הרפואית של החולה הסובל מכאבי גב מהווים דגלים אדומים ומחייבים בירור עמוק: כאבי גב לראשונה לפני גיל 20 או לאחר גיל 50, רקע של מחלת סרטן, החולה סבל לאחרונה מדלקת זיהומית, החולה מדווח על צמרמורות, החולה נוהג להזריק סמים לווריד, החולה נוטל תרופות מדכאות מערכת חיסונית, החולה סובל מירידה בלתי מוסברת במשקל, החולה מתלונן על כאבים חמורים יותר בלילה או במצב של מנוחה בשכיבה, החולה מתלונן גם על כאבי בטן קשים, החולה מתלונן על נפיחות קשה בבטן, הכאבים של החולה החלו לאחר תאונת דרכים או בעקבות טראומה קשה אחרת, החולה סובל גם מאיבוד שליטה על שלפוחית השתן (אי-נקיטת שתן או דליפת שתן לא רצונית, קושי במתן שתן), או אובדן שליטה על פי הטבעת (אי-נקיטת צואה או דליפת צואה לא רצונית, קושי במתן צואה), החולה מדווח על תחושת חולי כללית או על מחלה נוספת אחרת.

סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום

הסימנים והתסמינים הללו המופקים מהבדיקות של החולה הסובל מכאבי גב מהווים דגלים אדומים ומחייבים בירור רפואי עמוק: חום, נימול והירדמות סביב איברי המין, נימול והירדמות סביב פי הטבעת, נימול והירדמות סביב הישבנים, אובדן פרוגרסיבי חמור של חישה, אובדן פרוגרסיבי חמור של כוח, בדיקה נוירולוגית מזהה חוסר נוירולוגי חמור בגפיים או באזור הפרינאום, שיבוש בהליכה.

האם כאב הגב שלי מסכן את חיי?

כאמור ישנם מקרים שבהם כאבי הגב מסכנים את חייכם או מעלים את הסבירות לנזקים עצביים בלתי הפיכים אבל מקרים אלו הם נדירים. רק לעתים רחוקות כאבי גב הם סימן למחולות קטלניות כמו סרטן או מחלות שהן בעלות השלכה קשה על איכות החיים שלכם כמו למשל מחולות אוטואימוניות או פגיעה בחוט השדרה. על פי נתונים המתפרסמים במגוון מקורות ככול שאנו צעירים יותר כך פוחת הסיכון לפתולוגיות מסכנות חיים.

הדרך לזהות את אותם מקרים מועטים היא באמצעות ביצוע אבחנה מבדלת מדוקדקת. הליך זה המחייב הכשרה עמוקה מתבצע על ידי קלינאי מוסמך כמו כירופרקט, אורתופד או נוירולוג. ביצוע הליך מיון זה מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות המעבדה והדמיה. הקלינאי המיומן ישייך את סוג כאב הגב לאחת מהקבוצות הבאות כאבי גב בגלל הפרעה מכנית מוגדרת, כאבי גב בגלל מחלה מערכתית בעמוד השדרה או כאבי גב בגלל חולי באיברים פנימיים עם יכולת להשליך כאב לגב. להלן פירוט:

1) כאבי גב בגלל הפרעה מכנית מוגדרת

כאבי גב מתי זה מסוכן
כאבי גב מתי זה מסוכן

הקלינאי יברר האם כאבי הגב נובעים מהפרעה מכנית במערכת שריר ושלד. סוג זה של כאבי גב כולל בין היתר מתיחה או קרע של שריר, גירוי דלקתי בשורש עצב, היצרות תעלת השדרה, תסמונת זנב הסוס, פריצת דיסק, שחיקת סחוסים במפרקים הפצטאליים, דלקת פרקים ניוונית ועוד.

2) כאבי גב בגלל מחלה מערכתית בעמוד השדרה

הקלינאי יברר האם כאבי הגב נובעים ממחלה מערכתית התוקפת את עמוד השדרה או אחת מרקמותיו. סוג זה של כאבי גב המחייב אבחון וטיפול דחופים כולל בין היתר סוגי סרטן שונים או דלקת זיהומית במקומות שונים. ישנם גם מקרים של כאבי גב כולל שבר חולייה בגלל מחלת דלדול עצם, דלקת פרקים כגון דלקת פרקים מקשחת, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים תגובתית, דלקת פרקים על רקע מחלות מעי דלקתיות, שאכן נובעים ממחלה מערכתית בעמוד השדרה אך לרוב האבחון והטיפול בהם צריך להתבצע מהר אך אך לרוב אין צורך בדחיפות.

3) כאבי גב בגלל איברים פנימיים

סוג זה של כאבי גב המוגדר כרציני ומחייב אבחון וטיפול מהירים כולל בין היתר מפרצת באב העורקים, דלקת בפרוסטטה, מחלות אחורי הצפק (Retroperitoneal diseases), מחלות כליות, דלקת של הלבלב, אנדומטריוזיס (Endometriosis), מחלה דלקתית של האגן (Pelvic Inflammatory Disease), דלקת כיס מרה (Cholecystitis), כיב קיבה הגורם לניקוב (Penetrating ulcer) ועוד.

מניעת כאבי גב

בכל הנוגע לכאבי גב זכרו דבר חשוב אחד: עדיף וקל יותר למנוע כאבי גב מאשר לחיות אתם. כי ברוב המקרים לא מדובר באירוע חד פעמי. כאבי גב הם אירוע חוזרני. נזקים המאפשרים את התפתחות כאבי הגב אינם מחלימים לחלוטין. אפיזודות חוזרניות של כאבי גב הופכות ברוב המקרים להיות חלק מחייכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים