כאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם

כאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם? מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו הוא המאמר הראשון בסדרת המאמרים של הירחון הרפואי הנחשב לנסט (The Lancet) שנכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בנושא. כאבי גב תחתון טוענים המומחים הללו, מהווים תסמין שכיח ביותר.

מכאבים אלו בגב התחתון סובלים נשים ואנשים ובכול הגילים כולל בוגרים, מבוגרים ילדים ונערים. בשנת 2015 כאבי גב תחתון גרמו לפגיעה תפקודית בקרב 7.3% מהאוכלוסייה בעולם המשמעות היא ש – 540 מיליון בני אדם סובלים ממגבלות תפקודיות כול שנה. התופעה של חיים עם מוגבלות הנגרמת בגלל כאבי גב תחתון גדלה ב54% בין השנים 1990 – 2015 בעיקר בגלל התבגרות האוכלוסייה. למעשה כאבי גב תחתון מהווים את הסיבה העיקרית לגרימת נכות בעולם כולו כאשר אנשים בגיל עבודה ואנשים עם רמות הכנסה נמוכות ובינוניות מצויים בסיכון גבוה יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם – רקע

במאמר הראשון בסדרת המאמרים של הלנסט "מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו" (What low back pain is and why we need to pay attention) טוענים המומחים שכאבי גב תחתון מהווים נכון לעכשיו את הגורם הראשון בעולם לנכות ומוגבלות. ברוב המקרים כאבי הגב התחתון הם מוגבלים בזמן וצפויים לחלוף תוך מספר ימים. אך לעתים הגורם לכאבים הללו הוא משמעותי יותר ועלול להיות בעל השלכות ממושכות. רק חלק קטן מהחולים הסובלים מתופעה זאת יודעים לזהות או ידעו לזהות עבורם את הגורם לכאב שלהם. רובם לא אובחנו באופן מדוקדק ועל כן אינם יודעים האם הכאבים שלהם נובעים למשל משבר בחוליה, גידול סרטני בחוליות, דלקת זיהומית בעמוד השדרה או "סתם" פריצת דיסק. חלק ניכר מהחולים הסובלים מכאבי גב תחתון יוצאים עם האבחנה "כאבי גב ממקור לא ספציפי" (nonspecific low back pain).

כאבי גב תחתון נתונים לעתים קרובות להשפעות של גורמים רבים כולל בין היתר מצב נפשי, מצב חברתי, סוג מקצוע, סוג של פעילות גופנית ועוד. הסיכון לסבול מכאבי גב גבוה יותר בקרב אנשים עם מקצועות הכרוכים בעומסים פיזיים ונפשיים, אנשים החשופים לעומסים מנטליים, אנשים שמעשנים, אנשים בעלי עודף משקל, אנשים במעמד סוציו אקונומי נמוך ועוד. אנשים במעמד סוציו אקונומי נמוך גם מהווים קבוצת סיכון לסבול מכאבי גב חריפים ומגבילים במיוחד.

מה זה כאבי גב תחתון – מאפיינים

התשובה לשאלה מה זה כאבי גב תחתון חייבת לכלול הבנה של מאפייני התסמונת הזאת. אפיזודות של כאבי הגב נוטות לחלוף מהר אך גם נוטות להיות חוזרניות. הכאבים עלולים להיות חריפים או קלים, להפריע לתפקוד היומי או משהו שאפשר לחיות אתו. בקרב חלק קטן מהאנשים הללו הכאבים בגב התחתון הופכים להיות כרוניים ואינם מאפשרים תפקוד ועבודה סדירה. כאבים ראשוניים חריפים במיוחד, עומסים ומתחים נפשיים חריגים וכאבים המופיעים במקביל במספר מקומות מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים. מצטברות עדויות לכך שתפקוד לקוי של מנגנון ויסות הכאב (pain modulating mechanisms) ואופן התפיסה של הכאב משחקים תפקיד חשוב בהתפתחות כאבי גב כרוניים ועקב כך גם מגבלות כרוניות.

גורמים לכאבי גב תחתון

בניסיון לענות על השאלה מה זה כאבי גב מצביעים החוקרים על מקורות אפשריים של כאב זה. לא תמיד המקור המדויק של הכאב ניתן לזיהוי. עם זאת מספר מבנים אנטומיים ידועים בתור גורמי כאב שכיחים ולעתים קרובות באמצעות הרדמה זמנית של חלקים אלו גורמת לשיכוך הכאב. בין יתר הגורמים השכיחים נמנה נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (disc bulge, disc extrusion), ספונדילוליזיס (spondylolysis), שינויים ניווניים במפרקים הפצטאליים, שינויים ניווניים בלוחיות הסף (plates end) שינויים ניווניים (על שם מודיק) בלוחיות הסף הכוללים שחיקה של הלוחית ושינויים במח העצם של גופי החוליות הסמוכים לדיסק, שבר בחולייה ועוד.

מה זה כאבי גב תחתון
מה זה כאבי גב תחתון

בין הגורמים האפשריים הנוספים לכאבי גב תחתון ולסימנים ותסמינים נוספים ובכללם הקרנות כאב לגפיים נמנה לחץ על שורש עצב מותני (Radicular pain) והיצרות תעלת השדרה המותנית (Lumbar spinal stenosis). כאבי גב תחתון עלולים להתפתח גם בגלל פתולוגיות שאינן שכיחות כגון גידול סרטני, דלקת זיהומית ותסמונת זנב הסוס (Cauda equina syndrome). המומחים מציינים את העובדה שלעתים קרובות מידי אנשים ללא כאבי גב מדגימים באמצעי דימות כגון MRI או רנטגן שינויים דומים לאלה של חולים הסובלים מכאבי גב תחתון ועל כן לא מומלץ להפנות חולים באופן שגרתי לביצוע דימות כזה. אין הוכחות שממצאי MRI משנים לטובה את ההתנהלות ואת הטיפול בחולה.

העלות הישירה והעקיפה בכאבי גב תחתון

העלות של הטיפול בכאבי גב תחתון והנזקים הכלכליים העצומים הנלווים לנכויות, לאובדן כושר ופוריות עבודה משתנים ממדינה למדינה. עלויות אלה הנאמדות במאות ביליוני דולרים לשנה מושפעות מתרבות מקומית, מהשיטות הרפואיות הקיימות ומהאמונות של מה גרם לבעיה ומה משפיע עליה. בכול מקרה, בעשורים הקרובים העלויות אלה צפויות לגדול. במיוחד צפויות לסבול מכך מדינות העולם השלישי ומדינות מתפתחות שבהן מערכות הבריאות שבריריות ואינן מסוגלות להתמודד עם עומסים גדלים. מחקרים חדשים נדרשים כדי ללמוד מה נדרש כדי להתמודד עם העומסים הללו.

The Lancet, Vol. 391, No. 10137, Published: March 21, 2018

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים