ירך או גב תחתון מאיפה הכאב

הכאב מהירך או מהגב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ירך או גב תחתון מאיפה הכאב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבי גב התחתון או על כאבי ירך. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל להעניק להם את הטיפול הנדרש לפתרון הבעיה ובסבירות גבוהה נחמיר את מצבם.

  חולים רבים חשים בכאבי גב תחתון שלעתים גם מתלווה להם הקרנת כאב לישבן, מפשעה, מפרק ירך, ברך ואף מתחת לברך. הכאבים הללו מופיעים לרוב בגלל נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה המותני או האגן אך עלולים להופיע גם בגלל נזקים שהתפתחו במפרק הירך. האתגר שעומד בפני החולים ובעיקר בפני הרופאים שלהם הוא לאבחן מהר ככול האפשר את מקור הסימנים והתסמינים. הכאב מהירך או מהגב?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ירך או גב תחתון מאיפה הכאב? – רקע

   מדובר באתגר שכן קיים דמיון רב בין הסימנים והתסמינים הנובעים משתי הפתולוגיות הללו. עיכוב באבחון או אבחון לקוי של הבעיה יוביל בהכרח לעיכוב בהענקת הטיפול הנכון. לעיכוב בהענקת הטיפול הנכון עלולות להיות השלכות ארוכות טווח על איכות חייו של החולה ושל הסובבים אותו. הכאבים עלולים להיעשות כרוניים, עלולות להתפתח מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות, הכאבים ומגבלות התנועה הללו יובילו בסבירות גבוהה לאורח חיים יושבני ולחוסר בפעילות גופנית ועקב כך גם להשמנה וניוון על כול המשתמע מכך.

   אבחון של תלונות החולה יחל תמיד עם למידה של ההיסטוריה התפתחות הסימנים והתסמינים. בין יתר השאלות שנשאל את החולה נכלול מתי הופיעו לראשונה הסימנים והתסמינים, מה גרם להופעתם (חבלה, פעילות גופנית, "תנועה לא נכונה"…) אלו תנועות, פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו, האם יש רקע של אשפוזים, ניתוחים או פציעות קודמות ועוד.

   לאחר מכן נבצע בדיקה גופנית שתכלול תצפית על היציבה של החולה בעת שהוא מבצע פעולות שונות עם הגב התחתון ועם מפרק הירך בניסיון לאתר ליקוי באופן ההתנהלות שלהם, עוד תכלול הבדיקה הגופנית גם הנעה פסיבית ואקטיבית (כולל הליכה, בדיקת טווחי תנועה ועוד) ובדיקות מיוחדות שמאתגרות את חלקי הגוף הללו (כולל בדיקת אורך רגליים ועוד). נבצע גם בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלול מעורבות עצבית. בשלב הזה אנו אמורים להיות עם כול המידע הנדרש לביצוע אבחון מדויק. במקרים חריגים שבהם קיים ספק נשלח את החולה לבדיקות מעבדה מתקדמות ו/או בדיקות דימות.

   ירך או גב תחתון מאיפה הכאב אבחנה מבדלת

   כאבים ושאר סימנים ותסמינים המופיעים באזור הירך, אגן ו/או בגב התחתון נגרמים לרוב בגלל נזקים ופגיעות מקומיים ותסמונות שכיחות. קלינאי טוב אמור לדעת אלו בעיות עלולות לגרום לסימנים ולתסמינים הללו או במילים אחרות האם הכאב מהירך או מהגב?

   אבחונים אפשריים לסימנים ותסמינים אלו כוללים בין היתר:

   • דלקת פרקים ניוונית בירך, אגן או בעמוד השדרה
   • שברי מאמץ בירך או בגב
   • נמק העצם בירך (osteonecrosis or avascular necrosis – AVN)
   • קרע לברום במפרק הירך
   • תסמונת הצביטה בירך (Femoroacetabular Impingement syndrome)
   • בלט או פריצת דיסק מותני היוצרים לחץ על שורש עצב מותני (pinched nerve) או על חוט השדרה (spinal stenosis)
   • פגיעה במפרק העצה והכסל (sacroiliac joint dysfunction) הגורמת לסקרואילאיטיס

   הכאב מהירך?

   באופן כללי ניתן לומר שכאשר בשלב של למידת ההיסטוריה הרפואית החולה מתלונן על כאבים ממוקמים במפשעה נחשוד ראשית במפרק הירך. אם זאת בגלל הקרבה של מפרק הירך לגב התחתון גם פגיעה בגב התחתון או באגן עלולים ליצור כאבים במפשעה ועל כן אנו נזקקים לסימנים ותסמינים נוספים התומכים בכך שמקור הבעיה הוא במפרק הירך. סימנים ותסמינים שעשויים להצביע על פגיעה במפרק הירך כגורם לתלונות החולה יכולים לכלול:

   • כאבים בירך
   • כאבים המחמירים בהליכה עמידה או בכל פעילות נושאת משקל אחרת
   • נוקשות במפרק
   • מגבלות תנועה ותפקוד ובכלל זה קושי לבצע תנועות ירך מסוימות או שהייה במנחים כגון ישיבה מזרחית
   • רעשים וחריקות הבוקעים ממפרק הירך
   • צליעה ועוד

   בבדיקה הגופנית נבצע בדיקות טווחי תנועה ובדיקות מיוחדות שתאתגרנה את מפרק הירך באופנים שונים נבחין לרוב במגבלות תנועה של המפרק הזה, נזהה את סוג הפגיעה במפרק (קרע לברום, תסמונת הצביטה ועוד) ונשלול מעורבות של הגב התחתון. במידה ויש צורך ובהתאם לחשדות שעולים מהשלבים הראשונים של הבדיקה נפנה את החולה לבדיקות דימות ו/או בדיקות מעבדה.

   הכאב מהגב התחתון?

   כאשר החולה מתלונן על כאבים בחלק התחתון של הגב המחמירים בגלל אחת או יותר מהגורמים הבאים: ישיבה, קימור או כפיפה של עמוד השדרה המותני, שיעול או התעטשות, סביר להניח שמקור הבעיה הוא בעמוד השדרה. הגב התחתון מהווה בוודאות את מקור הבעיה כאשר החולה מתלונן על סימנים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים לאורך הגפה ובכלל זה נימול, הירדמות, חולשת שרירים ועוד. חולה עם בעיית גב ידווח ברוב המקרים על כך שהכאבים בגב משתפרים או אפילו נעלמים כאשר הוא הולך.

   ירך או גב תחתון מאיפה הכאב
   ירך או גב תחתון מאיפה הכאב

   במהלך הבדיקה הגופנית נבצע גם בדיקות טווחי תנועה וגם מספר בדיקות מיוחדות של הגב התחתון והאגן במטרה לזהות את אופי הפגיעה בגב התחתון או באגן (פריצת דיסק בגב התחתון, דלקת במפרק העצה והכסל – סקרואילאיטיס ועוד) ונשלול מעורבות של מפרק הירך. במידה ובמהלך ביצוע השלבים הראשונים של הבדיקה עולים חשדות לכך שאולי מדובר בבעיה אחרת ממה שאנו סבורים נפנה את החולה לביצוע בדיקות דימות ו/או בדיקות מעבדה.

   ירך או גב תחתון מאיפה הכאב – הקשר הניסתר

   אין לשכוח את העובדה שהגוף שלנו הוא יחידה ביו מכנית אחת ולכן פתולוגיה באזור אנטומי מסוים המשנה את התפקוד של אותו אזור תוביל בסבירות גבוהה לפגיעה באזור אנטומי אחר. בעיקר נכונים הדברים לגבי חלקים אנטומיים סמוכים כמו מפרק הירך, האגן ועמוד השדרה המותני. כך למשל דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך תגביר את הלחצים הנוצרים על הגב התחתון ותגרום לנזקים גם שם. עקמת בעמוד השדרה המעוותת את האגן משבשת את אופן העבודה של מפרק הירך ומעלה את הסיכון לנזקים. בשנת 1983 תיארו לראשונה אופירסקי ומקנב (Offierski and MacNab) את "תסמונת ירך עמוד שדרה" (hip-spine syndrome) שהתייחסה לתופעה הזאת.

   הכאב מהירך או מהגב? סיכום

   הכאב מהירך או מהגב? על הקלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על סימנים ותסמינים באזורי הגב התחתון, אגן ומפרק הירך צריכים לבדוק היטב את כול האזורים הללו ולא להסתפק בבדיקה שגרתית של הגב התחתון בלבד שהוא הגורם השכיח ביותר לתסמינים הללו. אופן עבודה זה עשוי לצמצם את הסיכוי לפספס את האבחון הנכון ויאפשר להעניק לחולה את הטיפול הנכון במהירות גדולה יותר.

   Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. 25(2):e23-e34, February 2017

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי