סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי

סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי! כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים בגלל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה המותני הוא עניין שכיח. הגורם ללחץ הזה הנוצר על שורש עצב מותני הוא לרוב בלט או פריצת דיסק מותניים. עם זאת לעתים עלולים גורמים אחרים ללכוד את העצב. כ- 5% מהאוכלוסייה בגילים 45-65 שנים מתלוננים על סימנים ותסמינים אלו. טווח גילים זה מהווה את הגיל שבו האדם הוא הכי יצרני. תופעה זאת של כאבי גב תחתון קשים גורמת על כן לפגיעה כלכלית אישית ולאומית קשה. תסמונת כאב אחרות בגב התחתון שאינן נגרמות בגלל לחץ על שורש עצב כוללות סינדרום פצטלי מותני, ספונדילוליזיס ועוד.

סטרואידים הניתנים כטיפול לכאבי גב יוצרים סיכון לשברים. כאבי גב הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה מהווים בעיה שכיחה ביותר. לחולים הסובלים מהתופעה מוצעות אפשרויות טיפוליות רבות שברובם חסרות תועלת. בין היתר מוצעות להם זריקות סטרואידים. אנשים מבוגרים שמקבלים זריקות אפידורליות של סטרואידים עלולים להימצא בסיכון מוגבר לסבול משברים בחוליות עמוד השדרה. למרות שאין הוכחה חד משמעית לקיומו של סיכון זה המומחים שערכו את המחקר מציעים להיות זהירים עם זריקות על בסיס סטרואידים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסטרואידים לכאבי גב עדיף בלי – רקע

כאבי גב תחתון בגלל לחץ על שורש עצב הוא עניין שכיח ביותר. כאבים על רקע זה אלו פוגעים בכ- 5% מהאוכלוסייה בטווח הגילים 45-65 שנים. מדובר בגיל שבו האדם נמצא בכושר עבודה גבוה ועל כן לכאבים אלו יש גם השלכות כלכליות אישיות ולאומיות. ברוב המקרים הלחץ על השורש העצבי נגרם בגלל נזק (בלט, בקע או פריצה) לדיסק הבין חולייתי מותני אך ישנם גורמים אחרים שעלולים לגרום ללחץ על שורש העצב המותני. כמובן שישנם גורמים נוספים להתפתחות כאבים בגב התחתון כולל כאבי גב תחתון בגלל היצרות תעלת השדרה, סינדרום פצטלי מותני, ספונדילוליזיס, ספונדילוליסטזיס ועוד.

זריקות אפידורליות של סטרואידים משמשות תדיר לצורך טיפול בכאבי גב. כך למשל בארצות הברית בשנת 2011 בוצעו 9 מיליון זריקות מסוג בחלל האפידורלי. מחקרים שונים (Nov. 13, 2012, Annals of Internal Medicine) מטילים ספק ביעילות של הטיפול הזה. כך למשל נמצא שזריקות אלה הצליחו להקל במעט או לא הקלו כלל על חולים שסבלו מכאבי גב על רקע היצרות תעלת השדרה. אך המחקר שלפנינו עוסק בבעיה אחרת לגמרי הנגרמת בגלל זריקות אפידורליות של סטרואידים.

לטענת החוקרים שהובילו את המחקר המסוקר כאן לזריקות אלה יש פוטנציאל לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה. מחקר אחר (Spine: December 1st, 2012 – Volume 37 – Issue 25) מצא ירידה משמעותית במסת עצם הירך בקרב נשים לאחר גיל הפוריות. השילוב של חוסר יעילות בכול הנוגע להתמודדות עם הסימנים והתסמינים יחד עם הסיכון הגבוה יותר שקיים להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה מטילים צל ענק על הפרוצדורה הזאת.

המחקר

סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי
סטרואידים לכאבי גב עדיף בלי

שבר בעמוד השדרה הוא השבר השכיח ביותר בקרב חולים הסובלים ממחלת דלדל העצם. כ10 מיליון אמריקאים סובלים ממחלת דלדול העצם. מחצית מהנשים ורבע מהגברים מעל גיל 50 ישברו עצם בגלל מחלת דלדול העצם. סימנים ותסמינים שכיחים עקב שבר של חוליה כוללים כאב גב, מגבלות תנועה ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

טיפולים שכיחים בכאבי גב אלה כוללים תרופות נוגדות דלקת, וטיפולים גופניים כולל כירופרקטיקה. כאשר אמצעים אלו כושלים מגיעים החולים לרופאים שבין היתר מציעים להם זריקות אפידורליות של סטרואידים. הבעיה היא שזריקות אלה מעלות את הסיכון לשברים. החוקרים במחקר המסוקר כאן למדו את הרישומים של 3,000 חולים מבוגרים בני 50 שנה או יותר שקיבלו לפחות זריקה אפידורלית אחת של סטרואידים בעקבות כאבי גב.

ממצאי המחקר

הסיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה גדלו ב21% עם כול זריקה אפידורלית של סטרואידים שקיבלו החולים בהשוואה לקבוצת הביקורת.

מסקנות המחקר

עבור אוכלוסייה המצויה מראש ברמת סיכון גבוה להתפתחות שברים בעמוד השדרה, זריקות אפידורליות של סטרואידים נושאות סיכון גבוה מידי. החוקרים ממליצים לספר לחולים על הסיכון הזה ולאפשר להם לבדוק את העצמות שלהם כדי להעריך את רמת הסיכון שהם נמצאים בה.

Journal of Bone and Joint Surgery, June 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים