כאבי גב אבחון וטיפול יתר
כאבי גב אבחון וטיפול יתר

כאבי גב אבחון וטיפול יתר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל זה MRI או CT וכמו כן רושמים יותר מידי תרופות נרקוטיות לטיפול בכאבים. 

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר ובעיה הכרוכה בהוצאות כספיות אדירות בגלל טיפולים, אשפוזים, אובדן ימי עבודה, פיצויים ועוד. כאבי גב תחתון הם גורם מוביל לנכויות ומגבלות תפקודיות. רצוי להפנות את החולים לטיפולים גופניים ולהמליץ על משככי כאב קלים ללא מרשם ולא להפנות אותם לצילומים חסרי תועלת ולטפל בהם באמצעות תרופות לא יעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב אבחון וטיפול יתר – רקע

בשנים האחרונות עקב תהליכים בריאים של בקרה עצמית מופנה הזרקור גם על הנזקים הנגרמים בגלל הטיפולים הרפואיים. בין היתר נלמדים הנזקים הנגרמים בגלל טעויות באבחון, נזקים הנובעים מסיבוכים ותופעות לוואי של טיפולים תרופתיים וניתוחים וכן נזקים הנובעים מאבחון יתר ומטיפול יתר. מה גורם לרופא להפנות את החולה לביצוע בדיקה יקרה הכרוכה בקרינה שאינה תואמת את ההנחיות הקליניות המושתתת על רפואה מסובבת ראיות? ישנן מספר סיבות אפשריות, ראשית חוסר ידע לגבי קיומם של ההנחיות הללו. להערכתי סיבה זו אינה מייצגת מספר רב של רופאים.

סיבה שכיחה נוספת כוללות לחץ מצד המטופלים לקבל צילום כזה או אחר או טיפול תרופתי כזה או אחר. על הקלינאי המעודכן להתבסס על ההנחיה המתאימה לבעיה הרפואית של החולה מולו לפני שהוא נוקט בצעד זה או אחר. יתרה מכך שיתוף החולים בהגיון של צעדיו עשוי להתקבל בהבנה ולהקל על החלטתו. כול רופא חייב לשאול את עצמו האם הבדיקה או התרופה שהוא מציע היא הכרחית כדי לשפר את מצבו של החולה. האם העלויות של הבדיקה או התרופה מצדיקות את ההשפעה הצפויה? האם ההקרנות הכרוכות בחלק מהבדיקות מצדיקות את תאפשרנה לטפל טוב יותר בחולה? 

עלויות הטיפולים הרפואיים

הרפואה המודרנית עולה הרבה כסף. לא תמיד העלויות הללו מוצדקות וניתן לצמצמן ועדין לשמור על יעילות ואולי אף להגבירה. אמצעי הדמיה משוכללים ויקרים הם דוגמא לשימוש מוגזם. את רוב הבעיות במערכות עצב שריר ושלד ניתן לאבחן באופן מדויק למדי באופן קליני בלבד ללא עזרתם.

קרינה מייננת

מלבד העלויות הכבדות של בדיקות ההדמיה חשוב לציין את הנזקים שעלולות חלק מהבדיקות הללו כגון CT או צילום רנטגן לגרום. השימוש באמצעי דימות אלו כרוכים בספיגת קרינה מייננת שעלולה לגרום לשינויים גנטיים ובכך מעלה את הסיכון להופעת גידולים סרטניים. מסיבות שונות כולל גודל גוף קטן, התפתחות מואצת וצפי חיים ארוך גורמות לכך שהשפעתה השלילית של הקרינה המייננת גבוהה במיוחד בקרב ילדים.  

ממצאים לא רלוונטיים

בעיה נוספת היא הממצאים שעולים בדימות שאינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. מגוון רחב של שינויים ניווניים מתרחשים בגוף שלנו מבלי לגרום לכאבים או מגבלות כלשהן. כאשר דימות MRI או CT מצביע על השינויים הללו אין ביכולתו גם להצביע עליהם כמקור הסימנים והתסמינים. הרבה חששות נגרמים וטיפולים מיותרים ולפעמים אפילו ניתוחים מיותרים מתבצעים בגלל ממצאים לא רלוונטיים.

המחקר

כאבי גב תחתון? אבחון וטיפול יתררקע: הטיפול בכאבי גב הוא יקר ולעתים קרובות כולל טיפול יתר שאינו נתמך בהנחיות הרפואיות המתבססות על רפואה המבוססת על ראיות. המחקר הנוכחי החליט לבדוק מה הן המגמות במדינה בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב בין השנים ינואר 1999 ועד דצמבר 2010..

המחקר: החוקרים למדו באמצעות שאלונים ומסמכים אחרים את הנתונים של חולים שהגיעו למרפאות עם תלונות על כאבי גב וכאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים. חולים שסבלו מסימנים ותסמינים המהווים דגל אדום (חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, תסמינים נוירולוגיים, סרטן ועוד) לא נכללו במחקר. החוקרים בדקו את הצילומים והסריקות שאליהם הופנו החולים, את התרופות שקיבלו כולל תרופות נוגדות דלקת ותרופות נרקוטיות ואת ההפניות לרופאים וגורמים מקצועיים אחרים.

ממצאי המחקר: סך הכול נבדקו 23,918 חולים עם בעיות בעמוד השדרה המייצגים 440 מיליון ביקורים. 58% מהחולים היו נשים. הגיל הממוצע במהלך המחקר היה 49-53 שנים. הממצאים: חלה ירידה במספר המרשמים לתרופות נוגדות דלקת מ-36.9% בשנים 1999-2000 ל-24.5% בשנים 2009-2010. בכול הנוגע למרשמים של תרופות נרקוטיות חלה עלייה משמעותית מ19.3% בשנים 1999-2000 ל-29.1% בשנים 2009-2010.

מספר ההפניות לפזיותרפיה נותר זהה ועמד על 20% מהמקרים. הפניה לרופאים אחרים עלה מ6.8% בשנים 1999-2000 ל-14.0% בשנים 2009-2010. מספר צילומי הרנטגן לאורך השנים נותרו זהים ועמדו על 17% בעוד שבכול הנוגע לסריקת CT או MRI מספר ההפניות עלה מ 6.8% בשנים 1999-2000 ל-11.3% בשנים 2009-2010.

מסקנות החוקרים: למרות אין סוף הפרסומים לגבי הנזקים האפשריים הנלווים לפרוצדורות מיותרות של דימות וטיפולים תרופתיים עדיין מדובר בתופעה נרחבת שהולכת וגדלה. הקפדה על צמצום אבחון היתר וטיפול היתר עשוי לצמצם עלויות וישפרו את איכות הטיפול.

 JAMA Internal Medicine, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן