כאבי גב יותר מידי הדמיה ותרופות

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב יותר מידי הדמיה ותרופות! חולים עם כאבי הגב נחשפים לאבחון וטיפולי יתר. על פי המחקר שנערך בארצות הברית ומסוקר כאן במטרה לאבחן את מהות הכאב בגב רופאים נוטים לעשות שימוש יתר ולעתים קרובות מיותר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל זה MRI או CT. עוד קובעים החוקרים שכאשר הדברים מגיעים לטיפול בכאבי הגב הרופאים נוטים להמליץ על יותר מידי תרופות נרקוטיות לטיפול בכאבים הללו.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר ובעיה הכרוכה בהוצאות כספיות אדירות בגלל טיפולים, אשפוזים, אובדן ימי עבודה, פיצויים ועוד. כאבי גב תחתון הם גורם מוביל לנכויות ומגבלות תפקודיות. על פי מחקרים שונים הטיפול בכאבי גב באמצעות טיפולים תרופתיים כאלה ואחרים אינם יעילים יותר מטיפול שמרני כגון זה הניתן על ידי כירופרקט. רצוי להפנות את חולים עם כאבי גב לטיפולים שמרניים ובמידת הצורך להמליץ על משככי כאב קלים ללא מרשם. לא להפנות אותם לצילומים חסרי תועלת שעלולים להיות כרוכים בקרינה מזיקה. לא לטפל בהם באמצעות תרופות לא יעילות שבחלקן גורמות לתופעות לוואי מסוכנות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב יותר מידי הדמיה ותרופות – רקע

בשנים האחרונות עקב תהליכים בריאים של בקרה עצמית מופנה הזרקור גם על הנזקים הנגרמים בגלל הטיפולים הרפואיים. בין היתר נלמדים הנזקים הנגרמים בגלל טעויות באבחון, נזקים הנובעים מסיבוכים ותופעות לוואי של טיפולים תרופתיים וניתוחים וכן נזקים הנובעים מאבחון יתר ומטיפול יתר. מה גורם לרופא להפנות את החולה לביצוע בדיקה יקרה הכרוכה בקרינה שאינה תואמת את ההנחיות הקליניות המושתתת על רפואה מבוססת ראיות? ישנן מספר סיבות אפשריות, ראשית חוסר ידע לגבי קיומם של ההנחיות הללו. להערכתי סיבה זו אינה מייצגת מספר רב של רופאים.

סיבה שכיחה נוספת כוללות לחץ מצד המטופלים לקבל צילום כזה או אחר או טיפול תרופתי כזה או אחר. על הקלינאי המעודכן להתבסס על ההנחיה המתאימה לבעיה הרפואית של החולה מולו לפני שהוא נוקט בצעד זה או אחר. יתרה מכך שיתוף החולים בהגיון של צעדיו עשוי להתקבל בהבנה ולהקל על החלטתו. כול רופא חייב לשאול את עצמו האם הבדיקה או התרופה שהוא מציע היא הכרחית כדי לשפר את מצבו של החולה. האם העלויות של הבדיקה או התרופה מצדיקות את ההשפעה הצפויה? האם ההקרנות הכרוכות בחלק מהבדיקות מצדיקות את תאפשרנה לטפל טוב יותר בחולה?

עלויות הטיפולים הרפואיים

הרפואה המודרנית עולה הרבה כסף. לא תמיד העלויות הללו מוצדקות וניתן לצמצמן ועדין לשמור על יעילות ואולי אף להגבירה. אמצעי הדמיה משוכללים ויקרים הם דוגמה לשימוש מוגזם. את רוב הבעיות במערכות עצב שריר ושלד ניתן לאבחן באופן מדויק למדי באופן קליני בלבד ללא עזרתם.

קרינה מייננת

מלבד העלויות הכבדות של בדיקות ההדמיה חשוב לציין את הנזקים שעלולות חלק מהבדיקות הללו כגון CT או צילום רנטגן לגרום. השימוש באמצעי דימות אלו כרוכים בספיגת קרינה מייננת שעלולה לגרום לשינויים גנטיים ובכך מעלה את הסיכון להופעת גידולים סרטניים. מסיבות שונות כולל גודל גוף קטן, התפתחות מואצת וצפי חיים ארוך גורמות לכך שהשפעתה השלילית של הקרינה המייננת גבוהה במיוחד בקרב ילדים.

ממצאים לא רלוונטיים

בעיה נוספת היא הממצאים שעולים בבדיקות הדמיה שאינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. מגוון רחב של שינויים ניווניים מתרחשים בגוף שלנו מבלי לגרום לכאבים או מגבלות כלשהן. כאשר דימות MRI או CT מצביע על השינויים הללו אין ביכולתו גם להצביע עליהם כמקור הסימנים והתסמינים. הרבה חששות נגרמים וטיפולים מיותרים ולפעמים אפילו ניתוחים מיותרים מתבצעים בגלל ממצאים לא רלוונטיים.

תופעות לוואי של תרופות נוגדות דלקת

תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים (Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs – NSAID's) מהוות קו טיפול ראשון בתלונות על כאבי גב של רוב הרופאים. קבוצת תרופות זאת כוללת בין היתר אספירין, נפרוקסן (נרוסין ונפרוקסי), איבופרופן (נורופן ואדוויל), ארקוקסיה, אטופן ועוד. נוגדות דלקת שאינם סטראודים מדכאות את הייצור של פרוסטגלנדינים שאחראיים לעורר את התגובה הדלקתית ברקמה הפגועה. התגובה הדלקתית כפי שידוע לכם היא שלב קריטי בריפוי רקמה שנפגעה. ללא הליך דלקתי אין ריפוי. אכן תרופות נוגדות דלקת עשויות להעניק הקלה בסימנים והתסמינים של הדלקת ובכלל זה כאב, קושי תפקודי, חום ובאודם מקומיים ונפיחות. אך יש לעתים שהפחתת תסמינים זאת עלולה להחמיר את הנזק ברקמה.

תופעות לוואי של התרופות הללו עלולות להיות חמורות. תופעות הלוואי של התרופות הללו עלולות לכלול פגיעה ברירית של הקיבה, כיבים ודימומים וכן פגיעה בתפקוד של הכליות ושל הלב. אמנם, הפגיעה במערכת העיכול צומצמה בזכות הדור החדש של תרופות נוגדות דלקת (COX-2 Inhibitors) אך שאר התופעות הלוואי נותרו זהות. אין להתעלם מתופעות הללוואי של התרופות הנרקוטיות הגורמות להתמכרויות ומובילות לנזקים והרס משפחתי וחברתי נרחב.

כאבי גב יותר מידי הדמיה ותרופות – המחקר

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר
כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

הטיפול בכאבי גב הוא יקר ולעתים קרובות כולל טיפול יתר שאינו נתמך בהנחיות הרפואיות המתבססות על רפואה המבוססת על ראיות. המחקר הנוכחי החליט לבדוק מה הן המגמות במדינה בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב בין השנים ינואר 1999 ועד דצמבר 2010..

החוקרים למדו באמצעות שאלונים ומסמכים אחרים את הנתונים של חולים שהגיעו למרפאות עם תלונות על כאבי גב וכאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים. חולים שסבלו מסימנים ותסמינים המהווים דגל אדום (חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, תסמינים נוירולוגיים, סרטן ועוד) לא נכללו במחקר. החוקרים בדקו את הצילומים והסריקות שאליהם הופנו החולים, את התרופות שקיבלו כולל תרופות נוגדות דלקת ותרופות נרקוטיות ואת ההפניות לרופאים וגורמים מקצועיים אחרים.

ממצאי המחקר

סך הכול נבדקו 23,918 חולים עם כאבי גב 440 מיליון ביקורים. 58% מהחולים היו נשים. הגיל הממוצע במהלך המחקר היה 49-53 שנים. הממצאים: חלה ירידה במספר המרשמים לתרופות נוגדות דלקת מ-36.9% בשנים 1999-2000 ל-24.5% בשנים 2009-2010. בכול הנוגע למרשמים של תרופות נרקוטיות חלה עלייה משמעותית מ19.3% בשנים 1999-2000 ל-29.1% בשנים 2009-2010.

מספר ההפניות לפיזיותרפיה נותר זהה ועמד על 20% מהמקרים. הפניה לרופאים אחרים עלה מ6.8% בשנים 1999-2000 ל-14.0% בשנים 2009-2010. מספר צילומי הרנטגן לאורך השנים נותרו זהים ועמדו על 17% בעוד שבכול הנוגע לסריקת CT או MRI מספר ההפניות עלה מ 6.8% בשנים 1999-2000 ל-11.3% בשנים 2009-2010.

מסקנות החוקרים

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר מהווים תופעה נרחבת והולכת. אין סוף הפרסומים לגבי הנזקים האפשריים הנלווים לפרוצדורות המיותרות של דימות וטיפולים תרופתיים לא מצליחים למגר את התופעה. הקפדה על צמצום אבחון היתר וטיפול היתר תצמצם עלויות ותשפר את איכות הטיפול בחולה.

 JAMA Internal Medicine, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים