כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר
כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב – אבחון יתר וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל זה MRI או CT וכמו כן רושמים יותר מידי תרופות נרקוטיות לטיפול בכאבים.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה ביותר ובעיה הכרוכה בהוצאות כספיות אדירות בגלל טיפולים, אשפוזים, אובדן ימי עבודה, פיצויים ועוד. כאבי גב תחתון הם גורם מוביל לנכויות ומגבלות תפקודיות. רצוי להפנות את החולים לטיפולים גופניים ולהמליץ על משככי כאב קלים ללא מרשם ולא להפנות אותם לצילומים חסרי תועלת ולטפל בהם באמצעות תרופות לא יעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר – רקע

בשנים האחרונות עקב תהליכים בריאים של בקרה עצמית מופנה הזרקור גם על הנזקים הנגרמים בגלל הטיפולים הרפואיים. בין היתר נלמדים הנזקים הנגרמים בגלל טעויות באבחון, נזקים הנובעים מסיבוכים ותופעות לוואי של טיפולים תרופתיים וניתוחים וכן נזקים הנובעים מאבחון יתר ומטיפול יתר. מה גורם לרופא להפנות את החולה לביצוע בדיקה יקרה הכרוכה בקרינה שאינה תואמת את ההנחיות הקליניות המושתתת על רפואה מסובבת ראיות? ישנן מספר סיבות אפשריות, ראשית חוסר ידע לגבי קיומם של ההנחיות הללו. להערכתי סיבה זו אינה מייצגת מספר רב של רופאים.

סיבה שכיחה נוספת כוללות לחץ מצד המטופלים לקבל צילום כזה או אחר או טיפול תרופתי כזה או אחר. על הקלינאי המעודכן להתבסס על ההנחיה המתאימה לבעיה הרפואית של החולה מולו לפני שהוא נוקט בצעד זה או אחר. יתרה מכך שיתוף החולים בהגיון של צעדיו עשוי להתקבל בהבנה ולהקל על החלטתו. כול רופא חייב לשאול את עצמו האם הבדיקה או התרופה שהוא מציע היא הכרחית כדי לשפר את מצבו של החולה. האם העלויות של הבדיקה או התרופה מצדיקות את ההשפעה הצפויה? האם ההקרנות הכרוכות בחלק מהבדיקות מצדיקות את תאפשרנה לטפל טוב יותר בחולה?

עלויות הטיפולים הרפואיים

הרפואה המודרנית עולה הרבה כסף. לא תמיד העלויות הללו מוצדקות וניתן לצמצמן ועדין לשמור על יעילות ואולי אף להגבירה. אמצעי הדמיה משוכללים ויקרים הם דוגמה לשימוש מוגזם. את רוב הבעיות במערכות עצב שריר ושלד ניתן לאבחן באופן מדויק למדי באופן קליני בלבד ללא עזרתם.

קרינה מייננת

מלבד העלויות הכבדות של בדיקות ההדמיה חשוב לציין את הנזקים שעלולות חלק מהבדיקות הללו כגון CT או צילום רנטגן לגרום. השימוש באמצעי דימות אלו כרוכים בספיגת קרינה מייננת שעלולה לגרום לשינויים גנטיים ובכך מעלה את הסיכון להופעת גידולים סרטניים. מסיבות שונות כולל גודל גוף קטן, התפתחות מואצת וצפי חיים ארוך גורמות לכך שהשפעתה השלילית של הקרינה המייננת גבוהה במיוחד בקרב ילדים.

ממצאים לא רלוונטיים

בעיה נוספת היא הממצאים שעולים בבדיקות הדמיה שאינם רלוונטיים לבעייתו של החולה. מגוון רחב של שינויים ניווניים מתרחשים בגוף שלנו מבלי לגרום לכאבים או מגבלות כלשהן. כאשר דימות MRI או CT מצביע על השינויים הללו אין ביכולתו גם להצביע עליהם כמקור הסימנים והתסמינים. הרבה חששות נגרמים וטיפולים מיותרים ולפעמים אפילו ניתוחים מיותרים מתבצעים בגלל ממצאים לא רלוונטיים.

כאבי גב תחתון אבחון יתר וטיפול יתר – המחקר

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר
כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

הטיפול בכאבי גב הוא יקר ולעתים קרובות כולל טיפול יתר שאינו נתמך בהנחיות הרפואיות המתבססות על רפואה המבוססת על ראיות. המחקר הנוכחי החליט לבדוק מה הן המגמות במדינה בכול הנוגע לטיפול בכאבי גב בין השנים ינואר 1999 ועד דצמבר 2010..

החוקרים למדו באמצעות שאלונים ומסמכים אחרים את הנתונים של חולים שהגיעו למרפאות עם תלונות על כאבי גב וכאבי צוואר וסימנים ותסמינים נלווים. חולים שסבלו מסימנים ותסמינים המהווים דגל אדום (חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, תסמינים נוירולוגיים, סרטן ועוד) לא נכללו במחקר. החוקרים בדקו את הצילומים והסריקות שאליהם הופנו החולים, את התרופות שקיבלו כולל תרופות נוגדות דלקת ותרופות נרקוטיות ואת ההפניות לרופאים וגורמים מקצועיים אחרים.

ממצאי המחקר

סך הכול נבדקו 23,918 חולים עם בעיות בעמוד השדרה המייצגים 440 מיליון ביקורים. 58% מהחולים היו נשים. הגיל הממוצע במהלך המחקר היה 49-53 שנים. הממצאים: חלה ירידה במספר המרשמים לתרופות נוגדות דלקת מ-36.9% בשנים 1999-2000 ל-24.5% בשנים 2009-2010. בכול הנוגע למרשמים של תרופות נרקוטיות חלה עלייה משמעותית מ19.3% בשנים 1999-2000 ל-29.1% בשנים 2009-2010.

מספר ההפניות לפיזיותרפיה נותר זהה ועמד על 20% מהמקרים. הפניה לרופאים אחרים עלה מ6.8% בשנים 1999-2000 ל-14.0% בשנים 2009-2010. מספר צילומי הרנטגן לאורך השנים נותרו זהים ועמדו על 17% בעוד שבכול הנוגע לסריקת CT או MRI מספר ההפניות עלה מ 6.8% בשנים 1999-2000 ל-11.3% בשנים 2009-2010.

מסקנות החוקרים

כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר מהווים תופעה נרחבת והולכת. אין סוף הפרסומים לגבי הנזקים האפשריים הנלווים לפרוצדורות המיותרות של דימות וטיפולים תרופתיים לא מצליחים למגר את התופעה. הקפדה על צמצום אבחון היתר וטיפול היתר תצמצם עלויות ותשפר את איכות הטיפול בחולה.

 JAMA Internal Medicine, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן