פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה”ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

נסו טיפול שמרני תחילה. אחת הרעות החולות אשר טורדת את רוב האנושות ואת כול הכלכלות הלאומיות היא כאבי גב תחתון או כאבי צוואר. על פי חוקרי ביולוגיה נחשבים (ריצארד דוקינס) אין הגב האנושי תוכנן לאורח החיים המודרני המחייב ישיבות ארוכות, מעודד אכילה מרובה ומשאיר מעט מידי זמן או חשק לפעילות גופנית. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח פריצת דיסק, חכו עם ניתוח – רקע

כאבי גב על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב בגלל הגיל, טראומה או נזק מצטבר. התוצאה היא שהדיסק אינו יכול יותר למלא את תפקידו והוא אף עלול ליצור לחץ על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה או אפילו על חוט השדרה עצמו. 

פריצת דיסק בגב התחתון מתאפיינת בכאבים חזקים באזור העכוז והרגל, או בחולשה ברגל. הדיסק הפרוץ לוחץ על שורש עצב, העובר לאורך חלקה האחורי של הרגל וגורם לרוב לכאבים. שני הדיסקים הבין חוליתיים ל4/5 ול5/ס1 הם הדיסקים הנתונים לעומס הגדול ביותר והם גם הדיסקים החשופים לנזקים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהחיפוש אחר מזור והקלה מביא את האנשים המותשים מהכאבים לבדוק גם את האפשרויות הכירורגיות. לאור העובדה שרוב כאבי הגב עשויים לחלוף מעצמם אפילו ללא טיפול תוך שבועות ספורים ולאור היעילות של הטיפולים השמרניים ההמלצה של רוב המומחים בתחום היא לא לרוץ לניתוח! תנו תחילה סיכוי לטיפולים שמרניים לא חודרניים.

כירופרקט או אורטופד

באופן טבעי קיימים חילוקי דעות לגבי האופן הרצוי לטפל בבעיות גב אלו. ברוב המקרים שבהם קיימים חילוקי דעות לגבי הדרך הנכונה לטפל בבעיות גב הכירורגים בחלקם הגדול יצדד (באופן טבעי) בפיתרון כירורגי בעוד שהכירופרקטורים יגידו לא לניתוח, או לפחות תמתינו עם הניתוח. ובכן, כירופרקט או אורטופד?

המחקרים המוזכרים במאמר זה מצדדים כמובן בדעתם של הכירופרקטורים. לדברי החוקרים ניתוחים חייבים להיות אפשרות אחרונה ויכולים לבוא בחשבון רק אם הטיפולים השמרניים כשלו. החוקרים גם פונים למנתחים בבקשה להיות מודעים להתוויות הנגד ולהמליץ על ניתוחים רק לאותם מועמדים אשר באמת עשויים ליהנות מהתוצאות.

מחקרים בנושא

מחקר שנערך בארצות הברית על ידי רופאים (לא על ידי כירופרקטורים) שב ומאשר את מה שנאמר על ידי כירופרקטורים בעשרות השנים האחרונות: פריצת דיסק? חכו עם בניתוח, תנו סיכוי לטיפול שמרני! לדברי החוקרים, התובנה כי לא קיימת סכנה בהמתנה והימנעות מניתוח, עשויה לשנות את הגישה הרפואית בתחום ולמנוע מאות אלפי ניתוחים בשנה בארצות הברית. 

במהלך המחקר, שפורסם בנובמבר 2006 בכתב העת של ארגון הרפואי האמריקני, ובוצע ב-13 קליניקות , ב-11 מדינות שונות ברחבי ארצות-הברית נחקרו קורותיהם של כ 2000 חולים הסובלים מפריצת דיסק מותני. החוקרים בדקו את מצבם של החולים לאורך שנתיים והשוו בין התוצאות של ניתוח פריצת דיסק, לבין המתנה והימנעות מניתוח. על פי ממצאי המחקר, לא קיימת עדיפות כלשהי לניתוח או להמתנה. 

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/ 2009) השווה בין קורותיהם של אנשים עם כאבי גב שחלקם עברו טיפול כירורגי וחלק אחר עבר טיפול שמרני שכלל שיקום וחיזוק של שרירי הליבה. על פי המימצאים של מחקר זה קיימת עדיפות לטיפול שמרני על פני טיפול כירורגי.

מימצאי המחקרים

תוצאות המחקר מ2006: חולים שעברו ניתוח דיווחו על שיפור מהיר יותר במצבם ואילו חולים שלא עברו ניתוח דיווחו על שיפור דומה רק לאחר שלושה עד שישה חודשים. שנתיים לאחר תחילת המחקר, כ-70 אחוז מאלה שטיפלו בבעיות הגב שלהם בצורה כזו או אחרת סיפרו כי חל שיפור משמעותי במצבם. אף אחד מהחולים שהחליטו להמתין ולא לעבור מיד ניתוח, לא סבל מהרעה משמעותית במצבו. 

לסיכום: עד כה, נאמר לחולים שהם מסתכנים בנזק קבוע לעצב, היחלשות הרגל או אפילו אובדן השליטה בסוגרים אם הם מחליטים לחכות או להימנע מניתוח. אף אחד מהתסריטים הנוראיים הללו לא התרחש במציאות במהלך שתי שנות הניסוי. להערכת החוקרים לא צריך למהר לחדר הניתוח. “הזמן פועל בדרך כלל לטובת החולה ולא נגדו”. 

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/2009) קובע גם הוא: “ניתוחים לכאבי גב הנגרמים בגין בעיות בדיסק הבין חולייתי הם לעיתים קרובות מיותרים”. יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני. לדעת החוקרים הרבה חולים יעזרו יותר משיטות טיפול לא חודרניות, ברוב המקרים של כאבי גב תחתון בגלל נזק לדיסק בין חולייתי הטיפול היעיל ביותר הוא לא ניתוח אלא טיפול פיזיקאלי משולב עם תרופות נוגדות דלקת.

מתי בכל זאת צריך לנתח?

בעולם שבו החולה הוא המלך, שבו שמים את החולה במרכז יש מקום גם לניתוחי גב. אך המקום הזה הוא מצומצם ושמור רק לאותם מקרים, מועטים יחסית, שבהם ברור שרק ניתוח עשוי לקצר את הסבל ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. משרד הבריאות האמריקאי פרסם שלוש אינדיקציות ברורות לגבי מתי נכון לנתח:

 • כאבים בלתי נסבלים הנמשכים מעל שלושה חודשים

 • חסר נוירולוגי פרוגרסיבי

 • תסמונת זנב הסוס (חוסר שליטה על הסוגרים, חולשה ונימול באזור אברי המין)

על פי ויקיפדיה:

על פי ויקיפדיה (https://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_disc_herniation) אין למעשה הוכחות לעליונות של הטיפול הכירורגי לעומת הטיפול השמרני. יש לשקול אופציה ניתוחית רק כמוצא אחרון או אם וכאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים משמעותיים. יחד עם זאת יש לנתח בדחיפות לשחרור חוט השדרה כאשר מוכח שהחולה סובל מתסמונת זנב הסוס. 

ניתוח לכאבי גב? סיכום

נכון להיום לא הוכחה עליונותה של הכירורגיה ביחס לטיפול שמרני בכאבי גב. ניתוחים, גם ניתוחים מוצלחים, לא מועילים בטווח הארוך לריפוי או הקלה בכאבי גב שבמקורם הוא נזק לדיסק הבין חולייתי או כול כאבי גב אחר, יותר מאשר טיפול שמרני. ההמלצות הן על כן לתת סיכוי לטיפול השמרני הכולל שיקום וחיזוק שרירי הליבה

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב, אודות בלט דיסק שכמו פריצת דיסק יכולים לגרום לתופעה הקרויה סיאטיקה – תסמונת כאב ותסמינים נוספים הנובעת מלחץ על שורש עצב מותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן