פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה
פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה! כאבים בגב התחתון הנם מגפה עולמית. אחת הרעות החולות אשר טורדת את רוב האנושות ואת כל הכלכלות הלאומיות היא כאבי גב תחתון או כאבי צוואר. על פי חוקרי ביולוגיה נחשבים (ריצ’רד דוקינס) אין הגב האנושי תוכנן לאורח החיים המודרני המחייב ישיבות ארוכות, מעודד אכילה מרובה ומשאיר מעט מידי זמן או חשק לפעילות גופנית.

ריבוי בעלי מקצוע שמטפלים בכאבים הללו והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה”ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק בגב התחתון שנותחו לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. נסו טיפול שמרני תחילה ורק עם הטיפול השמרני לא צלח הכאבים מוספים להחמיר או אינם משתפרים יש מקום לשקול פתרון כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה – רקע

פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה
פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

כאבי גב על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב בגלל הגיל, טראומה או נזק מצטבר. התוצאה היא שהדיסק אינו יכול יותר למלא את תפקידו והוא אף עלול ליצור לחץ על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה או אפילו על חוט השדרה עצמו.

פריצת דיסק בגב התחתון מאופיינת בכאבים חזקים באזור העכוז והרגל, או בחולשה ברגל. הדיסק הפרוץ לוחץ על שורש עצב, העובר לאורך חלקה האחורי של הרגל וגורם לרוב לכאבים. שני הדיסקים הבין חולייתיים ל4/5 ול5/ס1 הם הדיסקים הנתונים לעומס הגדול ביותר והם גם הדיסקים החשופים לנזקים.

החיפוש אחר מזור והקלה מביא את האנשים המותשים מהכאבים לבדוק גם את האפשרויות הכירורגיות. לאור העובדה שרוב כאבי הגב עשויים לחלוף מעצמם אפילו ללא טיפול תוך שבועות ספורים ולאור היעילות של הטיפולים השמרניים ההמלצה של רוב המומחים בתחום היא לא לרוץ לניתוח בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. תנו תחילה סיכוי לטיפולים שמרניים ולא חודרניים.

פריצת דיסק בגב התחתון – כירופרקט או אורטופד

באופן טבעי קיימים חילוקי דעות לגבי האופן הרצוי לטפל בהתפתחותם פריצת דיסק בגב התחתון. ברוב המקרים שבהם קיימים חילוקי דעות לגבי הדרך הנכונה לטפל בבעיות גב הכירורגים בחלקם הגדול מצדד (באופן טבעי) בפתרון כירורגי בעוד שהכירופרקטים יגידו לא לניתוח, או לפחות תמתינו עם הניתוח. ובכן, כירופרקט או אורטופד?

המחקרים המוזכרים במאמר זה מצדדים כמובן בדעתם של הכירופרקטים. לדברי החוקרים ניתוחים חייבים להיות אפשרות אחרונה ויכולים לבוא בחשבון רק אם הטיפולים השמרניים כשלו. החוקרים גם פונים למנתחים בבקשה להיות מודעים להתוויות הנגד ולהמליץ על ניתוחים רק לאותם מועמדים שאכן זקוקים להם שבאמת עשויים ליהנות מהתוצאות. מניסיון אישי שלי כקלינאי המטפל בין היתר בתסמונת פריצת דיסק בגב התחתון רובם המכריע של האורתופדים בארץ אינם מפנים חולים לניתוחים מיותרים.

פריצת דיסק בגב התחתון – מחקרים בנושא

מחקר שנערך בארצות הברית על ידי רופאים (לא על ידי כירופרקטים) שב ומאשר את מה שנאמר על ידי כירופרקטים בעשרות השנים האחרונות: פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה, תנו סיכוי לטיפול שמרני! לדברי החוקרים, התובנה כי לא קיימת סכנה בהמתנה והימנעות מניתוח, עשויה לשנות את הגישה הרפואית בתחום ולמנוע מאות אלפי ניתוחים בשנה בארצות הברית.

במהלך המחקר, שפורסם בנובמבר 2006 בכתב העת של ארגון הרפואי האמריקני, ובוצע ב-13 קליניקות , ב-11 מדינות שונות ברחבי ארצות-הברית נחקרו קורותיהם של כ 2000 חולים שהתלוננו על סימנים ותסמינים שנגרמו בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. החוקרים בדקו את מצבם של החולים לאורך שנתיים והשוו בין התוצאות של ניתוח פריצת דיסק בגב התחתון, לבין המתנה והימנעות מניתוח. על פי ממצאי המחקר, לא קיימת עדיפות כלשהי לניתוח או להמתנה.

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/ 2009) ערך השוואה בין קורותיהם של אנשים עם כאבי גב על רקע של פריצת דיסק בגב התחתון שחלקם עברו טיפול כירורגי וחלק אחר עבר טיפול שמרני שכלל שיקום וחיזוק של שרירי הליבה. על פי ממצאי המחקר קיימת עדיפות לטיפול שמרני על פני טיפול כירורגי.

ממצאי המחקרים

תוצאות המחקר מ 2006: חולים שעברו ניתוח דיווחו על שיפור מהיר יותר במצבם ואילו חולים שלא עברו ניתוח דיווחו על שיפור דומה רק לאחר שלושה עד שישה חודשים. שנתיים לאחר תחילת המחקר, כ-70 אחוז מאלה שטיפלו בבעיות הגב שלהם בצורה כזו או אחרת סיפרו כי חל שיפור משמעותי במצב שלהם. אף אחד מהחולים שהחליטו להמתין ולא לעבור מיד ניתוח, לא סבל מהרעה משמעותית במצבו.

לסיכום: עד כה, נאמר לחולים שאם הם מחליטים לחכות או להימנע מניתוח הם מסתכנים בנזק קבוע לעצב, היחלשות הרגל או אפילו אובדן השליטה בסוגרים. אף אחד מהתסריטים הנוראים האלו לא התרחש במציאות במהלך שתי שנות הניסוי. להערכת החוקרים לא צריך למהר לחדר הניתוח. “הזמן פועל בדרך כלל לטובת החולה ולא נגדו”.

מחקר נוסף שנערך על ידי אורטופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורטופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/2009) קובע גם הוא: “ניתוחים לכאבי גב הנגרמים בגין פריצת דיסק בגב התחתון הם לעיתים קרובות מיותרים”. יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני. לדעת החוקרים הרבה חולים יעזרו יותר משיטות טיפול לא חודרניות, ברוב המקרים של כאבי גב תחתון בגלל נזק לדיסק בין חולייתי הטיפול היעיל ביותר הוא לא ניתוח אלא טיפול פיזיקאלי משולב עם תרופות נוגדות דלקת.

מתי בכל זאת צריך לנתח?

בעולם שבו החולה הוא המלך, שבו שמים את החולה במרכז יש מקום גם לניתוח פריצת דיסק בגב התחתון. עם זאת המקום הזה הוא מצומצם ושמור רק לאותם מקרים, מועטים יחסית, שבהם ברור שרק ניתוח כזה עשוי לקצר את הסבל ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. משרד הבריאות האמריקאי פרסם שלוש אינדיקציות ברורות לגבי מתי נכון לנתח:

 • כאבים בלתי נסבלים הנמשכים מעל שלושה חודשים
 • חסר נוירולוגי פרוגרסיבי
 • תסמונת זנב הסוס (חוסר שליטה על הסוגרים, חולשה ונימול באזור אברי המין)

על פי ויקיפדיה:

על פי ויקיפדיה (https://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_disc_herniation) אין למעשה הוכחות לעליונות של הטיפול הכירורגי לעומת הטיפול השמרני. יש לשקול אופציה ניתוחית רק כמוצא אחרון או אם וכאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים משמעותיים. יחד עם זאת יש לנתח בדחיפות לשחרור חוט השדרה כאשר מוכח שהחולה סובל מתסמונת זנב הסוס.

ניתוח לכאבי גב? סיכום

נכון להיום לא הוכחה עליונותה של הכירורגיה ביחס לטיפול שמרני בכאבי גב. ניתוחים, גם ניתוחים מוצלחים, לא מועילים בטווח הארוך לריפוי או הקלה בכאבי גב שבמקורם הוא נזק לדיסק הבין חולייתי או כול כאבי גב אחר, יותר מאשר טיפול שמרני. ההמלצות הן על כן לתת סיכוי לטיפול השמרני הכולל שיקום וחיזוק שרירי הליבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן