פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה! כאבים בגב התחתון הנם מגפה עולמית. מדובר באחת הרעות החולות אשר טורדת את רוב האנושות ואת כל הכלכלות הלאומיות. על פי חוקרי ביולוגיה נחשבים (ריצ'רד דוקינס) אין הגב האנושי תוכנן לאורח החיים המודרני המחייב ישיבות ארוכות, מעודד אכילה מרובה ומשאיר מעט מידי זמן או חשק לפעילות גופנית.

  ריבוי בעלי מקצוע שמטפלים בכאבים הללו והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם בקע או פריצת דיסק בגב התחתון שנותחו לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. נסו טיפול שמרני תחילה ורק עם הטיפול השמרני לא צלח הכאבים מוספים להחמיר או אינם משתפרים יש מקום לשקול פתרון כירורגי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה – רקע

   פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה
   פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה

   כאבי גב על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב בגלל הגיל, טראומה או נזק מצטבר. התוצאה היא שהדיסק אינו יכול יותר למלא את תפקידו והוא אף עלול ליצור לחץ על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה או אפילו על חוט השדרה עצמו.

   פריצת דיסק בגב התחתון מאופיינת בכאבים חזקים באזור העכוז והרגל, או בחולשה ברגל. הדיסק הפרוץ לוחץ על שורש עצב, העובר לאורך חלקה האחורי של הרגל וגורם לרוב לכאבים. שני הדיסקים הבין חולייתיים L4/5 וגם L5/S1 הם הדיסקים הנתונים לעומס הגדול ביותר והם גם הדיסקים החשופים לנזקים.

   החיפוש אחר מזור והקלה מביא את האנשים המותשים מהכאבים לבדוק גם את האפשרויות הכירורגיות. ההמלצה של רוב המומחים בתחום היא לא לרוץ לניתוח בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. תנו תחילה סיכוי לטיפולים שמרניים ולא חודרניים. ההמלצות הללו מתבססות על התובנות הבאות:

   • רוב כאבי הגב עשויים לחלוף תוך שבועות ספורים אפילו ללא טיפול
   • הטיפולים השמרניים ברובם המכריע של בעיות הגב נחשבים ליעילים ביותר

   פריצת דיסק בגב התחתון – כירופרקט או אורתופד

   באופן טבעי קיימים חילוקי דעות לגבי האופן הרצוי לטפל בהתפתחותם פריצת דיסק בגב התחתון. ברוב המקרים שבהם קיימים חילוקי דעות לגבי הדרך הנכונה לטפל בבעיות גב הכירורגים בחלקם הגדול מצדד (באופן טבעי) בפתרון כירורגי בעוד שהכירופרקטים יגידו לא לניתוח, או לפחות תמתינו עם הניתוח. ובכן, כירופרקט או אורתופד?

   המחקרים המוזכרים במאמר זה מצדדים כמובן בדעתם של הכירופרקטים. לדברי החוקרים ניתוחים חייבים להיות אפשרות אחרונה ויכולים לבוא בחשבון רק אם הטיפולים השמרניים כשלו. החוקרים גם פונים למנתחים בבקשה להיות מודעים להתוויות הנגד ולהמליץ על ניתוחים רק לאותם מועמדים שאכן זקוקים להם שבאמת עשויים ליהנות מהתוצאות. מניסיון אישי שלי כקלינאי המטפל בין היתר בתסמונת פריצת דיסק בגב התחתון רובם המכריע של האורתופדים בארץ אינם מפנים חולים לניתוחים מיותרים.

   פריצת דיסק בגב התחתון – מחקרים בנושא

   מחקר שנערך בארצות הברית על ידי רופאים (לא על ידי כירופרקטים) שב ומאשר את מה שנאמר על ידי כירופרקטים בעשרות השנים האחרונות: פריצת דיסק בגב התחתון הניתוח יחכה, תנו סיכוי לטיפול שמרני!. לדברי החוקרים, התובנה כי לא קיימת סכנה בהמתנה והימנעות מניתוח, עשויה לשנות את הגישה הרפואית בתחום ולמנוע מאות אלפי ניתוחים בשנה בארצות הברית.

   המחקר שפורסם בנובמבר 2006 בכתב העת של ארגון הרפואי האמריקני התבסס על 2000 חולים עם תסמינים של פריצת דיסק מותני. המחקר בוצע ב-11 מדינות שונות וב-13 קליניקות ברחבי ארצות-הברית בדקו ונמשך שנתיים. במחקר השוו החוקרים בין התוצאות של ניתוח פריצת דיסק בגב התחתון, לבין המתנה והימנעות מניתוח. על פי ממצאי המחקר, לא קיימת עדיפות כלשהי לניתוח או להמתנה.

   מחקר נוסף שנערך על ידי אורתופדים ופורסם בירחון האמריקאי האקדמאי למנתחים אורתופדיים (Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/ 2009) אישר ממצאים אלו. המחקר ערך השוואה בין קורותיהם של אנשים עם כאבי גב על רקע של פריצת דיסק בגב התחתון שחלקם עברו טיפול כירורגי וחלק אחר עבר טיפול שמרני שכלל שיקום וחיזוק של שרירי הליבה. על פי ממצאי המחקר קיימת עדיפות לטיפול שמרני על פני טיפול כירורגי.

   ממצאי המחקרים

   תוצאות המחקר מ 2006: חולים שעברו ניתוח דיווחו על שיפור מהיר יותר במצבם ואילו חולים שלא עברו ניתוח דיווחו על שיפור דומה רק לאחר שלושה עד שישה חודשים. שנתיים לאחר תחילת המחקר, כ-70 אחוז מאלה שטיפלו בבעיות הגב שלהם בצורה כזו או אחרת סיפרו כי חל שיפור משמעותי במצב שלהם. אף אחד מהחולים שהחליטו להמתין ולא לעבור מיד ניתוח, לא סבל מהרעה משמעותית במצבו.

   לסיכום: עד כה, נאמר לחולים שאם הם מחליטים לחכות או להימנע מניתוח הם מסתכנים בנזק קבוע לעצב, היחלשות הרגל או אפילו אובדן השליטה בסוגרים. אף אחד מהתסריטים הנוראים האלו לא התרחש במציאות במהלך שתי שנות הניסוי. להערכת החוקרים לא צריך למהר לחדר הניתוח. "הזמן פועל בדרך כלל לטובת החולה ולא נגדו".

   המלצה כזאת יוצאת גם ממחקר אורתופדי שפורסם ב- Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons, 02/2009. לטענת החוקרים: "ניתוחים בשל פריצת דיסק בגב התחתון הם לעיתים קרובות מיותרים". יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני. לדעת החוקרים יותר חולים צריכים להיות מופנים לשיטות טיפול לא חודרניות. הטיפול היעיל ביותר ברוב המקרים של כאבי גב תחתון בגלל נזק לדיסק בין חולייתי הוא לא ניתוח אלא טיפול פיזיקלי משולב עם תרופות נוגדות דלקת.

   פריצת דיסק בגב התחתון – מתי לנתח?

   בעולם שבו החולה הוא המלך, שבו שמים את החולה במרכז יש מקום גם לניתוח פריצת דיסק בגב התחתון. עם זאת המקום הזה הוא מצומצם ושמור רק לאותם מקרים, מועטים יחסית, שבהם ברור שרק ניתוח כזה עשוי לקצר את הסבל ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. משרד הבריאות האמריקאי פרסם שלוש אינדיקציות ברורות לגבי מתי נכון לנתח:

   • כאבים בלתי נסבלים הנמשכים מעל שלושה חודשים
   • חסר נוירולוגי פרוגרסיבי
   • תסמונת זנב הסוס (חוסר שליטה על הסוגרים, חולשה ונימול באזור אברי המין)

   על פי ויקיפדיה:

   על פי ויקיפדיה (https://en.wikipedia.org/wiki/Spinal_disc_herniation) אין למעשה הוכחות לעליונות של הטיפול הכירורגי לעומת הטיפול השמרני. יש לשקול אופציה ניתוחית רק כמוצא אחרון או אם וכאשר החולה סובל מחסרים נוירולוגיים משמעותיים. יחד עם זאת יש לנתח בדחיפות לשחרור חוט השדרה כאשר מוכח שהחולה סובל מתסמונת זנב הסוס.

   ניתוח לכאבי גב? סיכום

   נכון להיום לא הוכחה עליונותה של הכירורגיה ביחס לטיפול שמרני בכאבי גב. ניתוחים, גם ניתוחים מוצלחים, לא מועילים בטווח הארוך לריפוי או הקלה בכאבי גב שבמקורם הוא נזק לדיסק הבין חולייתי או כול כאבי גב אחר, יותר מאשר טיפול שמרני. ההמלצות הן על כן לתת סיכוי לטיפול השמרני הכולל שיקום וחיזוק שרירי הליבה.

   מכתב תודה על טיפול בפריצת דיסק מותני

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה