מנח ראש קדמי אבחון וטיפול
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מנח ראש קדמי – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון והתפתחות תסמינים כרוניים. מנח ראש קדמי מתאר מצב שבו הראש והצוואר נמצאים לפנים, באופן מוגזם, ביחס ליתר חלקי הגוף. ליקוי יציבה זה מחייב את הלוקים בו לפשוט לאחור את החלק העליון של הצוואר ואת הראש לצורך המבט לפנים.

במצב זה נוצרים עומסים קשים על הצוואר ואלה גורמים לפציעות וכאבים. אחד הגורמים האפשריים לכאבי ראש וכאבי צוואר, הוא מנח ראש קדמי. לקות זו נקראת גם “צוואר צב” או “תסמונת הסטודנט”. בכל מקרה שבו אתם מזהים התפתחות של מנח ראש קדמי – אבחון וטיפול ללא דיחוי יועילו למנוע נזקים כאבים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמנח ראש קדמי אבחון וטיפול – רקע

מנח ראש קדמי (Forward head posture), “צוואר צב” (Turtle neck) או “תסמונת הסטודנט” (Student Syndrome) מתארים את אותו ליקוי יציבה של הראש והצוואר. במנח צווארי אופטימלי הראש מונח מעל עמוד השדרה הצווארי ואילו עמוד השדרה הצווארי ממשיך את עמוד השדרה הגבי. בליקוי יציבה זה המבט נותר אופקי אך בסיס הצוואר רוכן מטה והחלק העליון של הצוואר נמתח לאחור. מנח ראש קדמי מוביל למעשה לאובדן איזון המנח הקדמי-אחורי (balance Sagittal) של עמוד השדרה. היעילות האנרגטית האופטימלית נפגעת ונוצרים עומסים על הצוואר, על הגב עליון ובגלל העיקרון הקינמטי גם על יתר חלקי הגוף.

כנראה שגם ליקוי יציבה זה נגרם בגלל אורח החיים היושבני והשהייה הממושכת של רוב בני האדם בעידן המודרני מול מסך כזה או אחר. זיהוי מוקדם של הבעיה כבר בשלבים הראשונים יכול לאפשר טיפול יעיל ותיקון המצב. התעלמות מליקוי יציבה זה יוביל על ציר הזמן להחמרתו. החמרה של הליקוי משמעותה החמרה של הנזקים האפשריים.

הגורם למנח ראש קדמי

לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות מנח ראש קדמי אך ריבוי המקרים בעת המודרנית מרמזים לכך שיש קשר בין התופעה הזאת לבין אורח חיים יושבני. הישיבה האין סופית של כולנו מול מחשב, טלפונים חכמים וטלוויזיה עם מבט רכון היא כנראה הגורם העיקרי להתפתחות ליקוי זה. יציבה זו מובילה לשינויים פיזיולוגיים בשרירי הצוואר ובמבנה עמוד השדרה. השרירים בבסיס הגולגולת מאחור (Subocsipital muscles) המתקצרים בשל המנח של הראש המורם ושרירי הצוואר הקדמיים מתארכים בשל הושטת הראש לפנים של הצוואר.

מנח ראש קדמי, נזק אפשרי

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

לקות שכיחה זאת של מנח ראש קדמי עלולה לגרום לעומסים ניכרים על עמוד השדרה והשרירים בצוואר ובגב העליון והתוצאה עלולה להיות נזקים בצוואר ובגב העליון, כאבים ושאר סימנים ותסמינים. עומס היתר גורמים כאמור לחוסר איזון בין השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועלולים אף לגרום לאובדן הלורדוזיס הצווארי. על הציר של הזמן השינויים הללו עלולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר, כאבי גב עליון וכאבי ראש.

עומסים מתמשכים על עמוד השדרה עלולים בסופו של דבר לגרום לנזקים גם לדיסקים הבין חולייתיים ולהתפתחות תופעות קליניות קשות יותר כגון בלט דיסק או אפילו פריצת דיסק. במקרים אלו צפויים התסמינים להגיע גם לגפיים ולכלול תסמינים נוירולוגיים ועוד. עוד חשוב לציין שהשינויים הביו מכניים בעמוד השדרה הצווארי עלולים גם לגרום לליקוי תפקודי של מפרק הלסת ובכך לגרום לתסמונת מפרק הלסת.

אבחון מנח ראש קדמי

נאבחן מנח ראש קדמי על ידי לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד אודות הסימנים והתסמינים השונים שעליהם מתלונן החולה. נלמד אודות נטיות גנטיות להתפתחות ליקויי יציבה, נלמד אודות תאונות (צליפת שוט) ופציעות אפשריות אחרות שיתכן והשפיעו על התפתחות היציבה הלקויה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל ההשפעה האפשרית של המקצוע על היציבה. נלמד על הרגלי השינה, תנוחות שינה, כריות וכיוצא בזה.

התבוננות

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית. נתחיל בהתבוננות פשוטה. נסקור את החולה במצב עמידה מלפנים, מאחור ומהצד. את הסקירה רצוי לערוך תוך שימוש באנך היורד מטה. באמצעות האנך נוכל לאתר בקלות חוסר סימטריה, דפורמציות ומיקום לקוי של חלקי הגוף ובכלל זה הצוואר והראש. יציבה טובה מוגדרת כיציבה שבה במבט צד ניתן למתוח קו ישר בין האוזן לכתף. במקרה כזה נוכל לראות את האנך היורד מטה חוצה את מרכז האוזן ואת הכתף.

מישוש ותנועה

נמשיך במישוש הרקמות וננסה לאמוד האם יש אזורים רגישים למגע? האם השרירים מכווצים (נקודות הדק). נאמוד את מצבם של השרירים: אורכם, איזונם וגמישותם. נתרשם מטווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה הצווארי והגב העליון.

בדיקות נוספות

במידה וקיימת פתולוגיה נוספת מלבד מנח ראש קדמי האמור נרחיב את הבדיקות ונכלול בתוכן גם בדיקות נירולוגיות, אורתופדיות וכירופרקטיות. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

טיפול במנח ראש קדמי

כאן המקום לציין את החשיבות של גורם הזמן בכול הנוגע ליכולת לשפר את היציבה. הגוף האנושי הוא מכונה מדהימה שיודעת להתאים עצמה לדרישות שאנו מציבים בפניה. בין היתר ניתן לראות את התכונה הזאת בעצם ההסתגלות ובשינויים הנוצרים במבנה החוליות בעמוד השדרה וברקמות סביבן בגלל תפקוד מסוים ועומסים שאנו יוצרים. עקב השינויים המבניים שנוצרים בעמוד השדרה ובגב העליון קשה ואפילו בלתי אפשרי להחזיר לאחור ראש המצוי שנים במנח קדמי. מיד עם התפתחות הליקוי או לכול המאוחר כאשר ליקוי היציבה מצוי בתחילת דרכו זה הזמן להתחיל לטפל בו.

בכול מקרה מדובר בתהליך ארוך הכרוך בפיתוח מודעות ויישום של התנהלות עם יציבה נכונה בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט וכן טיפולים במרפאה וביצוע תרגילים שמטרתם שיפור האיזון והתפקוד של השרירים וחוליות עמוד השדרה הצווארי והגבי. לצורך תיקון היציבה נפעיל כוחות חיצוניים שייעודם קיצור שרירים ארוכים על ידי חיזוקם והארכת שרירים קצרים על ידי מתיחתם ועוד.

מנח ראש קדמי, פתרון מוצע

מלבד הקפדה על ארגונומיה נכונה ופיתוח מודעות והקפדה על יציבה נכונה מומלץ למתוח ולהאריך את השרירים המצויים בבסיס הגולגולת מאחור ולחזק ולקצר את שרירי הצוואר הקדמיים.

תרגיל I: תרגיל מתיחה לשרירי העורף

מנח מוצא: ישיבה זקופה כאשר הידיים מונחות לצידי הגוף.

אופן ביצוע: הניעו את הראש לאחור תוך הצמדת הסנטר לגרון, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כול יום.

הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר.

תרגיל II: תרגיל חיזוק שרירי צוואר קדמיים

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר הידיים והרגליים מונחות באופן טבעי.

אופן ביצוע: הרימו את הראש, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר.

מניעת מנח ראש קדמי

מודעות ליציבה נכונה והקפדה על הרגלי עבודה ארגונומיים הם האמצעים העיקריים העומדים לרשותנו במניעת ליקויי יציבה בכלל כולל מנח ראש קדמי. זה כנראה לא סביר לבקש מהאדם המודרני להימנע או לצמצם את השימוש באמצעים הטכנולוגיים השונים כגון טלפונים חכמים, מחשבי לוח וכיוצא בזה, אך ניתן ואף הכרחי לבקש ממנו לעבוד נכון יותר. להקפיד להרים את הטלפון החכם אל קו הראייה ולא לכופף את הצוואר כדי להתבונן בטלפון וביתר המכשירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן