מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מנח ראש קדמי – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון והתפתחות תסמינים כרוניים. מנח ראש קדמי מתאר מצב שבו הראש והצוואר נמצאים לפנים, באופן מוגזם, ביחס ליתר חלקי הגוף. ליקוי יציבה זה מחייב את הלוקים בו לפשוט לאחור את החלק העליון של הצוואר ואת הראש לצורך המבט לפנים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במצב זה נוצרים עומסים קשים ומתמשכים על הצוואר ואלה גורמים לפציעות וכאבים. מנח ראש קדמי הוא אחד הגורמים האפשריים להתפתחות כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד. לקות זו נקראת גם "צוואר צב" או "תסמונת הסטודנט". בכל מקרה שבו אתם מזהים התפתחות של מנח ראש קדמי – אבחון וטיפול ללא דיחוי יועילו למנוע נזקים כאבים כרוניים.

  {loadposition inside-page}

  מנח ראש קדמי אבחון וטיפול – רקע

  מנח ראש קדמי (Forward head posture), "צוואר צב" (Turtle neck) או "תסמונת הסטודנט" (Student Syndrome) מתארים את אותו ליקוי יציבה של הראש והצוואר. במנח צווארי אופטימלי הראש מונח מעל עמוד השדרה הצווארי ואילו עמוד השדרה הצווארי ממשיך את עמוד השדרה הגבי. בליקוי יציבה זה המבט נותר אופקי אך בסיס הצוואר רוכן מטה והחלק העליון של הצוואר נמתח לאחור. מנח ראש קדמי מוביל למעשה לאובדן איזון המנח הקדמי-אחורי (balance Sagittal) של עמוד השדרה. היעילות האנרגטית האופטימלית נפגעת ונוצרים עומסים על הצוואר, על הגב עליון ובגלל העיקרון הקינמטי גם על יתר חלקי הגוף.

  כנראה שגם ליקוי יציבה זה נגרם בגלל אורח החיים היושבני והשהייה הממושכת של רוב בני האדם בעידן המודרני מול מסך כזה או אחר. זיהוי מוקדם של הבעיה כבר בשלבים הראשונים יכול לאפשר טיפול יעיל ותיקון המצב. התעלמות מליקוי יציבה זה יוביל על ציר הזמן להחמרתו. החמרה של הליקוי משמעותה החמרה של הנזקים האפשריים.

  מה גורם לליקוי יציבה זה?

  לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות מנח ראש קדמי אך ריבוי המקרים בעת המודרנית מרמזים לכך שיש קשר בין התופעה הזאת לבין אורח חיים יושבני. הישיבה האין סופית של כולנו מול מחשב, טלפונים חכמים וטלוויזיה עם מבט רכון היא כנראה הגורם העיקרי להתפתחות ליקוי זה. יציבה זו מובילה לשינויים פיזיולוגיים בשרירי הצוואר ובמבנה עמוד השדרה. השרירים בבסיס הגולגולת מאחור (Suboccipital muscles) המתקצרים בשל המנח של הראש המורם ושרירי הצוואר הקדמיים מתארכים בשל הושטת הראש לפנים של הצוואר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מה הם הנזקים האפשריים?

   מנח ראש קדמי אבחון וטיפול
   מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

   לקות שכיחה זאת של מנח ראש קדמי עלולה לגרום לעומסים ניכרים על עמוד השדרה והשרירים בצוואר ובגב העליון והתוצאה עלולה להיות נזקים בצוואר ובגב העליון, כאבים ושאר סימנים ותסמינים. עומס היתר גורמים כאמור לחוסר איזון בין השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועלולים אף לגרום לאובדן הלורדוזיס הצווארי. על הציר של הזמן השינויים הללו עלולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר, כאבי גב עליון וכאבי ראש.

   עומסים מתמשכים על עמוד השדרה עלולים בסופו של דבר לגרום לנזקים גם לדיסקים הבין חולייתיים ולהתפתחות תופעות קליניות קשות יותר כגון בלט דיסק או אפילו פריצת דיסק. במקרים אלו צפויים התסמינים להגיע גם לגפיים ולכלול תסמינים נוירולוגיים ועוד. עוד חשוב לציין שהשינויים הביו מכניים בעמוד השדרה הצווארי עלולים גם לגרום לליקוי תפקודי של מפרק הלסת ובכך לגרום לתסמונת מפרק הלסת.

   אבחון מנח ראש קדמי

   נאבחן מנח ראש קדמי על ידי לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד אודות הסימנים והתסמינים השונים שעליהם מתלונן החולה. נלמד אודות נטיות גנטיות להתפתחות ליקויי יציבה, נלמד אודות תאונות (צליפת שוט) ופציעות אפשריות אחרות שיתכן והשפיעו על התפתחות היציבה הלקויה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל ההשפעה האפשרית של המקצוע על היציבה. נלמד על הרגלי השינה, תנוחות שינה, כריות וכיוצא בזה.

   התבוננות

   בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית. נתחיל בהתבוננות פשוטה. נסקור את החולה במצב עמידה מלפנים, מאחור ומהצד. את הסקירה רצוי לערוך תוך שימוש באנך היורד מטה. באמצעות האנך נוכל לאתר בקלות חוסר סימטריה, דפורמציות ומיקום לקוי של חלקי הגוף ובכלל זה הצוואר והראש. יציבה טובה מוגדרת כיציבה שבה במבט צד ניתן למתוח קו ישר בין האוזן לכתף. במקרה כזה נוכל לראות את האנך היורד מטה חוצה את מרכז האוזן ואת הכתף.

   מישוש ותנועה

   נמשיך במישוש הרקמות וננסה לאמוד האם יש אזורים רגישים למגע? האם השרירים מכווצים (נקודות הדק). נאמוד את מצבם של השרירים: אורכם, איזונם וגמישותם. נתרשם מטווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה הצווארי והגב העליון.

   בדיקות נוספות

   במידה וקיימת פתולוגיה נוספת מלבד מנח ראש קדמי האמור נרחיב את הבדיקות ונכלול בתוכן גם בדיקות נירולוגיות, אורתופדיות וכירופרקטיות. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה.

   טיפול במנח ראש קדמי

   כאן המקום לציין את החשיבות של גורם הזמן בכול הנוגע ליכולת לשפר את היציבה. הגוף האנושי הוא מכונה מדהימה שיודעת להתאים עצמה לדרישות שאנו מציבים בפניה. בין היתר ניתן לראות את התכונה הזאת בעצם ההסתגלות ובשינויים הנוצרים במבנה החוליות בעמוד השדרה וברקמות סביבן בגלל תפקוד מסוים ועומסים שאנו יוצרים. עקב השינויים המבניים שנוצרים בעמוד השדרה ובגב העליון קשה ואפילו בלתי אפשרי להחזיר לאחור ראש המצוי שנים במנח קדמי. מיד עם התפתחות הליקוי או לכול המאוחר כאשר ליקוי היציבה מצוי בתחילת דרכו זה הזמן להתחיל לטפל בו.

   בכול מקרה מדובר בתהליך ארוך הכרוך בפיתוח מודעות ויישום של התנהלות עם יציבה נכונה בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט וכן טיפולים במרפאה וביצוע תרגילים שמטרתם שיפור האיזון והתפקוד של השרירים וחוליות עמוד השדרה הצווארי והגבי. לצורך תיקון היציבה נפעיל כוחות חיצוניים שייעודם קיצור שרירים ארוכים על ידי חיזוקם והארכת שרירים קצרים על ידי מתיחתם ועוד.

   מנח ראש קדמי, פתרון מוצע

   מלבד הקפדה על ארגונומיה נכונה ופיתוח מודעות והקפדה על יציבה נכונה מומלץ למתוח ולהאריך את השרירים המצויים בבסיס הגולגולת מאחור ולחזק ולקצר את שרירי הצוואר הקדמיים.

   תרגיל I: תרגיל מתיחה לשרירי העורף

   מנח מוצא: ישיבה זקופה כאשר הידיים מונחות לצידי הגוף.

   אופן ביצוע: הניעו את הראש לאחור תוך הצמדת הסנטר לגרון, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כול יום.

   הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר.

   תרגיל II: תרגיל חיזוק שרירי צוואר קדמיים

   מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר הידיים והרגליים מונחות באופן טבעי.

   אופן ביצוע: הרימו את הראש, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

   הערות: הימנעו מעומס יתר על הצוואר.

   מניעת מנח ראש קדמי

   מודעות ליציבה נכונה והקפדה על הרגלי עבודה ארגונומיים הם האמצעים העיקריים העומדים לרשותנו במניעת ליקויי יציבה בכלל כולל מנח ראש קדמי. זה כנראה לא סביר לבקש מהאדם המודרני להימנע או לצמצם את השימוש באמצעים הטכנולוגיים השונים כגון טלפונים חכמים, מחשבי לוח וכיוצא בזה, אך ניתן ואף הכרחי לבקש ממנו לעבוד נכון יותר. להקפיד להרים את הטלפון החכם אל קו הראייה ולא לכופף את הצוואר כדי להתבונן בטלפון וביתר המכשירים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,