מנח ראש קדמי אבחון וטיפול
מנח ראש קדמי

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 אחד הגורמים לכאבי ראש וכאבי צוואר, הוא מנח ראש קדמי. לקות זו נקראת גם “צוואר צב” או “תסמונת הסטודנט”. לקות שכיחה זאת של ראש מושט לפנים עלולה לגרום לעומסים ניכרים על הצוואר ועל הגב העליון והתוצאה עלולה להיות נזקים בצוואר ובגב העליון, כאבים ושאר סימנים ותסמינים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמנח ראש קדמי – רקע?

מנח ראש קדמי (Forward head posture), “צוואר צב” (Turtle neck) או “תסמונת הסטודנט” (Student Syndrome) מתארים את אותו ליקוי יציבה של הראש והצוואר. במנח צווארי אופטימאלי הראש מונח מעל עמוד השדרה הצווארי ואילו עמוד השדרה הצווארי ממשיך את עמוד השדרה הגבי. בליקוי יציבה זה המבט נותר אופקי אך בסיס הצוואר רוכן מטה והחלק העליון של הצוואר נמתח לאחור. 

הגורם למנח ראש קדמי

לא ברור לחלוטין מה גורם לתופעה הזאת אך ריבוי המקרים בעת המודרנית מרמזים לכך שיש קשר בין התופעה הזאת לבין הישיבה האין סופית שלנו מול מחשב, טלפונים חכמים וטלויזיה. שהייה ממושכת בבמצב שבו הראש מושט לפנים יציבה זו מובילה לשינויים פיזיולוגיים בשרירי הצוואר ובמבנה עמוד השדרה. השרירים בבסיס הגולגולת מאחור (Subocsipital muscles) המתקצרים בשל המנח של הראש המורם ושרירי הצוואר הקדמיים מתארכים בשל הושטת הראש לפנים של הצוואר.

מנח ראש קדמי, נזק אפשרי

נזקים לצווארעומס היתר על עמוד השדרה והשרירים בצוואר ובגב העליון גורמים כאמור לחוסר איזון בין השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי ועלולים אף לגרום לאובדן הלורדוזיס הצווארי. על הציר של הזמן השינויים הללו עלולים להוביל להתפתחות כאבי צוואר, כאבי גב עליון וכאבי ראש. עומסים מתמשכים על עמודש השדרה עלולים בסופו של דבר לגרום לנזקים גם לדיסקים הבין חולייתיים ולהתפתחות תופעות קליניות קשות יותר כגון בלט דיסק או אפילו פריצת דיסק. במקרים אלו צפויים התסמינים להגיע גם לגפיים ולכלול תסמינים נוירולוגיים ועוד. עוד חשוב לציין שהשינויים הביומכניים בעמוד השדרה הצווארי עלולים גם לגרום לליקוי תפקודי של מפרק הלסת ובכך לגרום לתסמונת מפרק הלסת.

אבחון מנח ראש קדמי

נאבחן את ליקוי היציבה על ידי לקיחת היסטוריה רפואית שבה נלמד אודות הסימנים והתסמינים השונים שעליהם מתלונן החולה. נלמד אודות נטיות גנטיות להתפתחות ליקויי יציבה, נלמד אודות תאונות (צליפת שוט) ופציעות אפשריות אחרות שיתכן והשפיעו על התפתחות היציבה הלקויה. נלמד על הרקע התעסוקתי ועל ההשפעה האפשרית של המקצוע על היציבה. נלמד על הרגלי השינה, תנוחות שינה, כריות וכיוצא בזה.

התבוננות

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית. נתחיל בהתבוננות פשוטה. נסקור את החולה במצב עמידה מלפנים, מאחור ומהצד. את הסקירה רצוי לערוך תוך שימוש באנך היורד מטה. באמצעות האנך נוכל לאתר בקלות חוסר סימטריה, דפורמציות ומיקום לקוי של חלקי הגוף ובכלל זה הצוואר והראש. יציבה טובה מוגדרת כיציבה שבה במבט צד ניתן למתוח קו ישר בין האוזן לכתף. במקרה כזה נוכל לראות את האנך היורד מטה חוצה את מרכז האוזן ואת הכתף. 

מישוש ותנועה

נמשיך במישוש הרקמות וננסה לאמוד האם יש אזורים רגישים למגע? האם השרירים מכווצים (נקודות הדק). נאמוד את מצבם של השרירים: אורכם, איזונם וגמישותם. נתרשם מטווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה הצווארי והגב העליון.

בדיקות נוספות

במידה וקיימת?ת פתולוגיה נוספת מלבד ליקוי היציבה האמור נרחיב את הבדיקות ונכלול בתוכן גם בדיקות נוירולוגיות, אורתופדיות וכירופרקטיות. במידת הצורך נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. 

טיפול במנח ראש קדמי

כאן המקום לציין את החשיבות של גורם הזמן בכול הנוגע ליכולת לשפר את היציבה. הגוף האנושי הוא מכונה מדהימה שיודעת להתאים עצמה לדרישות שאנו מציבים בפניה. בין היתר ניתן לראות את התכונה הזאת בעצם ההסתגלות ובשינויים הנוצרים במבנה החוליות בעמוד השדרה וברקמות סביבן בגלל תפקוד מסוים ועומסים שאנו יוצרים. עקב השינויים המבניים שנוצרים בעמוד השדרה ובגב העליון קשה ואפילו בלתי אפשרי להחזיר לאחור ראש המצוי שנים במנח קדמי.מיד עם התפתחות הליקוי או לכול המאוחר כאשר ליקוי היציבה מצוי בתחילת דרכו זה הזמן להתחיל לטפל בו.

בכול מקרה מדובר בתהליך ארוך הכרוך בפיתוח מודעות ויישום של התנהלות עם יציבה נכונה בעבודה, בבית ובמגרשי הספורט וכן טיפולים במרפאה וביצוע תרגילים שמטרתם שיפור האיזון והתפקוד של השרירים וחוליות עמוד השדרה הצווארי והגבי. לצורך תיקון היציבה נפעיל כוחות חיצוניים שייעודם קיצור שרירים ארוכים על ידי חיזוקם והארכת שרירים קצרים על ידי מתיחתם ועוד.

מנח ראש קדמי, פתרון מוצע

מלבד הקפדה על ארגונומיה נכונה ופיתוח מודעות והקפדה על יציבה נכונה מומלץ למתוח ולהאריך את השרירים המצויים בבסיס הגולגולת מאחור ולחזק ולקצר את שרירי הצוואר הקדמיים.

תרגיל I: תרגיל מתיחה לשרירי העורף

מנח מוצא: ישיבה זקופה כאשר הידיים מונחות לצידי הגוף.

אופן ביצוע: הניעו את הראש לאחור תוך הצמדת הסנטר לגרון, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות כול יום.

הערות: המנעו מעומס יתר על הצוואר.

תרגיל II: תרגיל חיזוק שרירי צוואר קדמיים

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר הידיים והרגליים מונחות באופן טבעי.

אופן ביצוע: הרימו את הראש, שהו במנח 10 שניות והרפו. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע 3 סדרות מידי יום.

הערות: המנעו מעומס יתר על הצוואר.

יש ליקויי יציבה רבים. יתכן ואתם או מי מהקרובים לכם סובלים מיותר מבעיית יציבה אחת. קראו על ליקויי יציבה נוספים ועל דרכי ההתמודדות עימן. קראו על לורדוזיס מוגבר ועל קער מותני מופחת.

מניעת מנח ראש קדמי 

מודעות ליציבה נכונה והקפדה על הרגלי עבודה ארגונומיים הם האמצעים העיקריים העומדים לרשותנו במניעת ליקויי יציבה בכלל כולל מנח ראש קדמי. זה כנראה לא סביר לבקש מהאדם המודרני להימנע או לצמצם את השימוש באמצעים הטכנולוגיים השונים כגון טלפונים חכמים, מחשבי לוח וכיוצא בזה, אך ניתן ואף הכרחי לבקש ממנו לעבוד נכון יותר. להקפיד להרים את הטלפון החכם אל קו הראייה ולא לכופף את הצוואר כדי להתבונן בטלפון וביתר המכשירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן