מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה
מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה?  מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת לכידת עצב תחושתי באגן הגורמת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה בקדמת הירך. שמו של העצב התחושתי הוא עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve) ומקורו משורשי העצבים L2,3 בעמוד השדרה המותני. עצב תחושתי זה יורד מטה אל הבטן ובצמוד לשריר מותן כסל יוצא החוצה דרך או מתחת לרצועה המפשעתית. כאן בנקודה הזאת הוא נלכד. הגורמים העיקריים ללכידה והתפתחות דלקתית של העצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ליקויים ארגונומיים.

יש חשיבות גדולה לאבחן נכון את מקור הכאב כדי לטפל ביעילות במקור הכאבים ולמנוע התפתחות נזקים וכאבים כרוניים. אך אין לשכוח שכאבים בירך מהווים תלונה שכיחה והגורמים להם הם מרובים החל מנזקים מקומיים בירך וכלה בנזקים מרוחקים המשליכים כאב אל הירך. ריבוי הגורמים האפשריים לכאבים בירך והקרבה של הירך לגב התחתון עלולים להפוך את מלאכת האבחון למאתגרת. בהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הירך יוצאים ממשרדו של הרופא עם אבחון של ליקוי בגב התחתון. לאלו שמנסים זכרו, סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה – רקע

מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica) הידועה גם בתור תסמונת ברנרד רות (Bernhardt-Roth syndrome) היא תסמונת כאב ושינוי תחושתי בירך הנובעת מלכידה של העצב היקפי הקרוי “עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve). תסמונת זאת שכיחה יותר בקרב גברים. מחקרים שונים נוקבים בשכיחות שונה. על פי המחקרים הללו מספר המקרים של מרלגיה פרסטטיקה נאמדים ב5 מקרים לכול 1000 בני אדם. ברבע מהמקרים הבעיה מתפתחת בשני הצדדים. הלכידה של העצב מתרחשת לרוב במפשעה בעודו עובר מתחת ולפעמים דרך הרצועה המפשעתית בנקודה בה העצב עוזב את האגן וגולש במורד הירך ובחלקו הקדמי.

תסמונת לכידה עצבית זאת דווחה כבר לפני יותר מ100 שנים. העצב המעורב הוא עצב תחושתי בלבד ולכן לא גורם לשינויים מוטוריים כגון חולשת שרירים או פגיעה בהחזרי גידים. הגורמים להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה הם לרוב אידיופטיים אך יכולים להיות משניים לעומסי יתר מפעילות חוזרנית, חבלה ישירה וניתוחים באזור האגן והירך. ניתוחי עמוד שדרה וניתוחים להחלפת מפרקי ירך נושאים בסיכון הגבוה ביותר מבין הניתוחים כגורמים להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה. הסימנים והתסמינים של לכידה עצבית זאת הכוללים בין היתר תחושת שריפה וכאבים בירך עלולים לבלבל עם הסימנים והתסמינים של פתולוגיות אחרות ובכללן פגיעה בעמוד השדרה. נדרש ביצוע של אבחנה מבדלת כדי לאבחן מהר את תסמונת הלכידה העצבית הזאת. עיכוב באבחון עלול לגרום להחמרה בתסמינים והפיכת הבעיה לכרונית.

אנטומיה של העצב

עצב עור הירך הצדי הנו עצב תחושתי בלבד והוא מהווה הסתעפות אחורית של שורשי העצבים L2,3. מעמוד השדרה יורד העצב מטה אל עבר חלל הבטן עובר בסמיכות לשריר המותן כסל ובוקע החוצה מהאגן דרך או מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament). הוא ממשיך לנוע מטה בעודו נחלק לשני ענפים כדי לעצבב את החלק החיצוני של הירך. המסלול של העצב אינו אחיד. השינויים האנטומיים הללו גורמים לחלק מהאנשים להיות חשופים באופן מוגבר ללכידה של העצב.

שכיחות

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה
מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

יש רוב גברי מובהק בקרב חולים במרלגיה פרסטטיקה. רוב המקרים מתרחשים בקרב אנשים בגילאים 30-50. בעיקרון, ילדים אינם סובלים מהתופעה הזאת. האם הדבר נובע מהתפתחות שינויים ניווניים המקדימים את הופעת הבעיה?. על פי נתונים שנאספו סבורים חוקרים שישנם כ 5 מקרים של מרלגיה פרסטטיקה על כול 1000 בני אדם.

היכן נלכד העצב?

במהלך מסלולו המפותל יכול העצב להילכד ולהילחץ במספר נקודות אנטומיות. יתכן לחץ וגירוי של העצב מחיכוך ברקמת החיבור במהלך המסלול של העצב טרם צאתו מהאגן או גירוי של העצב בצאתו מבין הסיבים של רצועת המפשעה או בסמוך לנקודת החיבור של רצועת המפשעה אל הזיז הגרמי הקדמי בחלק העליון של האגן. לחץ של העצב יכול גם להתפתח על ידי שרירים בירך כולל שריר החייטים (Sartorius) או השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fascia late).

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה – פירוט גורמים

כאמור הגורם העיקרי להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה היא לכידה וגירוי של העצב בעת יציאתו מהאגן אל קדמת הירך דרך או מתחת לרצועת המפשעה. הגורמים לתסמונת לכידה זאת הם לרוב אידיופטיים. המשמעות היא שאין לאף אחד מושג למה זה קורה. יחד עם זאת ישנן גורמים משניים ללכידה ואלה כוללים בין היתר:

 • מאמצי יתר ועומסי יתר על האגן ומפרקי הירך הנובעים לרוב מביצוע תנועות חוזרניות
 • מכה ישירה לעצב ונזק לעצב הנובעים מפציעת ספורט, נפילה או תאונה
 • לחץ מקומי בגלל חגורה כזאת או אחרת או מסיבה אחרת
 • מרלגיה פרסטטיקה עלולה להתרחש גם בגלל טיפול כירורגי בירך (החלפת מפרק ירך), ניתוח גב, ניתוח דלקת תוספתן ועוד

מרלגיה פרסטטיקה – גורמי סיכון

מספר גורמים עלולים לעלות את הסיכון של עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve) להיחשף ללחץ וגירוי דלקתיים באגן ולהתפתחות מרלגיה פרסטטיקה. בין הגורמים נמנה:

 • משקל עודף או השמנה
 • חגורה, חגור צבאי, תחתון או קישוט שלוחצים על אזור המותניים באגן
 • לחץ של חגורת ביטחון ברכב
 • ליקויי יציבה היוצרים עומס על האגן
 • מאמץ יתר על רקמות הבטן השונות בגין הריון
 • פעילות גופנית מאומצת כולל אתלטיקה, מפתחי גוף כדורגל ועוד
 • עמידה ממושכת, ישיבה ממושכת או רכיבה ממושכת על אופניים
 • מחלת הסוכרת מעלה פי 7 את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת
 • ניתוחי ירך, אגן או ניתוחי גב
 • שכיבה ממושכת על הבטן בגלל ניתוח גב
 • שכיבה ממושכת על הצד
 • ישנם חוקרים שמצאו שקרבה של הזיז העליון של האגן מלפנים (ASIS) אל העצב המדובר מעלים את הסיכוי להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה.

סימנים ותסמינים

עצב עור הירך הצדי הוא עצב תחושתי בלבד ואינו מכיל סיבים מוטוריים. מסיבה זאת הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות לכידתו של העצב באגן יהיו בעלי אופי תחושתי בלבד ויכללו, לרוב: כאב חריף, נימול, הירדמות ותחושת שריפה בחלק שאותו מעצבב העצב המדובר – החלק הקדמי והקדמי צדי של הירך. מישוש של האזור המעורב בירך יגרום לתחושה לא נעימה. החולה יכול להתלונן גם על כאב במקום הלכידה של העצב באגן בסמיכות לזיז הקדמי בירך באזור הרצועה המפשעתית. התלונות של החולה הסובל ממרלגיה פרסטטיקה לא יגלשו אל מתחת לברך ולא יכללו תלונות על חולשת שריר או ליקוי מוטורי אחר.

הכאבים המופעים במרלגיה פרסטטיקה עלולים להיות חריפים מאוד, ויחמירו בעת פעילות המחייבת הזדקפות או התיישרות (הליכה, ריצה, שכיבה על הגב עם רגליים ישרות) או בגלל קירוב של הירך. ישיבה מפחיתה את הכאב. עוצמת הסימנים והתסמינים עלולה להפריע לשינה עם זאת לרוב, מנוחה בשכיבה (לא ארוכה מידי) יש השפעה מרגיעה על הכאבים. בדיקה של אזור הירך יגלה אובדן או ירידה בתחושתיות של החלק קדמי צדי של הירך. חשוב לשים לב שהסימנים והתסמינים של מרלגיה פרסטטיקה דומים בחלקם לאלו הנגרמים בגלל בורסיטיס בירך, פריצת דיסק בגב התחתון, דלקת פרקים במפרק הירך ועוד. מכאן שביצוע אבחנה מבדלת הוא שלב חשוב בקביעת אבחון מדויק. יש לקחת בחשבון את הסימנים והתסמינים האופייניים לכול אחד מההפרעות הבריאותיות הללו ואחרות ולבחון אותן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן