מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה?  מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת לכידת עצב תחושתי באגן הגורמת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה בקדמת הירך. שמו של העצב התחושתי הוא עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve) ומקורו משורשי העצבים L2,3 בעמוד השדרה המותני. עצב תחושתי זה יורד מטה אל הבטן ובצמוד לשריר מותן כסל יוצא החוצה דרך או מתחת לרצועה המפשעתית. כאן בנקודה הזאת הוא נלכד. הגורמים העיקריים ללכידה והתפתחות דלקתית של העצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ליקויים ארגונומיים.

  יש חשיבות גדולה לאבחן נכון את מקור הכאב כדי לטפל ביעילות במקור הכאבים ולמנוע התפתחות נזקים וכאבים כרוניים. אך אין לשכוח שכאבים בירך מהווים תלונה שכיחה והגורמים להם הם מרובים החל מנזקים מקומיים בירך וכלה בנזקים מרוחקים המשליכים כאב אל הירך. ריבוי הגורמים האפשריים לכאבים בירך והקרבה של הירך לגב התחתון עלולים להפוך את מלאכת האבחון למאתגרת. בהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הירך יוצאים ממשרדו של הרופא עם אבחון של ליקוי בגב התחתון. לאלו שמנסים זכרו, סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה – רקע

   מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica) הידועה גם בתור תסמונת ברנרד רות (Bernhardt-Roth syndrome) היא תסמונת כאב ושינוי תחושתי בירך הנובעת מלכידה של העצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve). תסמונת זאת שכיחה יותר בקרב גברים. מחקרים שונים נוקבים בשכיחות שונה. על פי המחקרים הללו מספר המקרים של מרלגיה פרסטטיקה נאמדים ב5 מקרים לכול 1000 בני אדם. ברבע מהמקרים הבעיה מתפתחת בשני הצדדים. הלכידה של העצב מתרחשת לרוב במפשעה בעודו עובר מתחת ולפעמים דרך הרצועה המפשעתית בנקודה בה העצב עוזב את האגן וגולש במורד הירך ובחלקו הקדמי.

   תסמונת לכידה עצבית זאת דווחה כבר לפני יותר מ100 שנים. העצב המעורב הוא עצב תחושתי בלבד ולכן לא גורם לשינויים מוטוריים כגון חולשת שרירים או פגיעה בהחזרי גידים. הגורמים להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה הם לרוב אידיופטיים אך יכולים להיות משניים לעומסי יתר מפעילות חוזרנית, חבלה ישירה וניתוחים באזור האגן והירך. ניתוחי עמוד שדרה וניתוחים להחלפת מפרקי ירך נושאים בסיכון הגבוה ביותר מבין הניתוחים כגורמים להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה. הסימנים והתסמינים של לכידה עצבית זאת הכוללים בין היתר תחושת שריפה וכאבים בירך עלולים לבלבל עם הסימנים והתסמינים של פתולוגיות אחרות ובכללן פגיעה בעמוד השדרה. נדרש ביצוע של אבחנה מבדלת כדי לאבחן מהר את תסמונת הלכידה העצבית הזאת. עיכוב באבחון עלול לגרום להחמרה בתסמינים והפיכת הבעיה לכרונית.

   אנטומיה של העצב

   עצב עור הירך הצדי הנו עצב תחושתי בלבד והוא מהווה הסתעפות אחורית של שורשי העצבים L2,3. מעמוד השדרה יורד העצב מטה אל עבר חלל הבטן עובר בסמיכות לשריר המותן כסל ובוקע החוצה מהאגן דרך או מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament). הוא ממשיך לנוע מטה בעודו נחלק לשני ענפים כדי לעצבב את החלק החיצוני של הירך. המסלול של העצב אינו אחיד. השינויים האנטומיים הללו גורמים לחלק מהאנשים להיות חשופים באופן מוגבר ללכידה של העצב.

   שכיחות

   מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה
   מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה

   יש רוב גברי מובהק בקרב חולים במרלגיה פרסטטיקה. רוב המקרים מתרחשים בקרב אנשים בגילאים 30-50. בעיקרון, ילדים אינם סובלים מהתופעה הזאת. האם הדבר נובע מהתפתחות שינויים ניווניים המקדימים את הופעת הבעיה?. על פי נתונים שנאספו סבורים חוקרים שישנם כ 5 מקרים של מרלגיה פרסטטיקה על כול 1000 בני אדם.

   היכן נלכד העצב?

   במהלך מסלולו המפותל יכול העצב להילכד ולהילחץ במספר נקודות אנטומיות. יתכן לחץ וגירוי של העצב מחיכוך ברקמת החיבור במהלך המסלול של העצב טרם צאתו מהאגן או גירוי של העצב בצאתו מבין הסיבים של רצועת המפשעה או בסמוך לנקודת החיבור של רצועת המפשעה אל הזיז הגרמי הקדמי בחלק העליון של האגן. לחץ של העצב יכול גם להתפתח על ידי שרירים בירך כולל שריר החייטים (Sartorius) או השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fascia late).

   מרלגיה פרסטטיקה מה גורם לזה – פירוט גורמים

   כאמור הגורם העיקרי להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה היא לכידה וגירוי של העצב בעת יציאתו מהאגן אל קדמת הירך דרך או מתחת לרצועת המפשעה. הגורמים לתסמונת לכידה זאת הם לרוב אידיופטיים. המשמעות היא שאין לאף אחד מושג למה זה קורה. יחד עם זאת ישנן גורמים משניים ללכידה ואלה כוללים בין היתר:

   • מאמצי יתר ועומסי יתר על האגן ומפרקי הירך הנובעים לרוב מביצוע תנועות חוזרניות
   • מכה ישירה לעצב ונזק לעצב הנובעים מפציעת ספורט, נפילה או תאונה
   • לחץ מקומי בגלל חגורה כזאת או אחרת או מסיבה אחרת
   • מרלגיה פרסטטיקה עלולה להתרחש גם בגלל טיפול כירורגי בירך (החלפת מפרק ירך), ניתוח גב, ניתוח דלקת תוספתן ועוד

   מרלגיה פרסטטיקה – גורמי סיכון

   מספר גורמים עלולים לעלות את הסיכון של עצב עור הירך הצדי (Lateral femoral cutaneous nerve) להיחשף ללחץ וגירוי דלקתיים באגן ולהתפתחות מרלגיה פרסטטיקה. בין הגורמים נמנה:

   • משקל עודף או השמנה
   • חגורה, חגור צבאי, תחתון או קישוט שלוחצים על אזור המותניים באגן
   • לחץ של חגורת ביטחון ברכב
   • ליקויי יציבה היוצרים עומס על האגן
   • מאמץ יתר על רקמות הבטן השונות בגין הריון
   • פעילות גופנית מאומצת כולל אתלטיקה, מפתחי גוף כדורגל ועוד
   • עמידה ממושכת, ישיבה ממושכת או רכיבה ממושכת על אופניים
   • מחלת הסוכרת מעלה פי 7 את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת
   • ניתוחי ירך, אגן או ניתוחי גב
   • שכיבה ממושכת על הבטן בגלל ניתוח גב
   • שכיבה ממושכת על הצד
   • ישנם חוקרים שמצאו שקרבה של הזיז העליון של האגן מלפנים (ASIS) אל העצב המדובר מעלים את הסיכוי להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה.

   סימנים ותסמינים

   עצב עור הירך הצדי הוא עצב תחושתי בלבד ואינו מכיל סיבים מוטוריים. מסיבה זאת הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות לכידתו של העצב באגן יהיו בעלי אופי תחושתי בלבד ויכללו, לרוב: כאב חריף, נימול, הירדמות ותחושת שריפה בחלק שאותו מעצבב העצב המדובר – החלק הקדמי והקדמי צדי של הירך. מישוש של האזור המעורב בירך יגרום לתחושה לא נעימה. החולה יכול להתלונן גם על כאב במקום הלכידה של העצב באגן בסמיכות לזיז הקדמי בירך באזור הרצועה המפשעתית. התלונות של החולה הסובל ממרלגיה פרסטטיקה לא יגלשו אל מתחת לברך ולא יכללו תלונות על חולשת שריר או ליקוי מוטורי אחר.

   הכאבים המופעים במרלגיה פרסטטיקה עלולים להיות חריפים מאוד, ויחמירו בעת פעילות המחייבת הזדקפות או התיישרות (הליכה, ריצה, שכיבה על הגב עם רגליים ישרות) או בגלל קירוב של הירך. ישיבה מפחיתה את הכאב. עוצמת הסימנים והתסמינים עלולה להפריע לשינה עם זאת לרוב, מנוחה בשכיבה (לא ארוכה מידי) יש השפעה מרגיעה על הכאבים. בדיקה של אזור הירך יגלה אובדן או ירידה בתחושתיות של החלק קדמי צדי של הירך. חשוב לשים לב שהסימנים והתסמינים של מרלגיה פרסטטיקה דומים בחלקם לאלו הנגרמים בגלל בורסיטיס בירך, פריצת דיסק בגב התחתון, דלקת פרקים במפרק הירך ועוד. מכאן שביצוע אבחנה מבדלת הוא שלב חשוב בקביעת אבחון מדויק. יש לקחת בחשבון את הסימנים והתסמינים האופייניים לכול אחד מההפרעות הבריאותיות הללו ואחרות ולבחון אותן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר