מרלגיה פרסטטיקה
מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי עצב עור הירך הצידי”. הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

כאבים בירך היא תלונה שכיחה. הגורמים לכאבים בירך הם מרובים וכוללים נזקים לאחת מהרקמות הרבות המרכיבות את המפרק הזה או נזקים ברקמות מרוחקות יותר שיש ביכולתן להשליך כאב לירך. יש חשיבות גדולה לאבחן נכון את מקור הכאב כדי לטפל ביעילות במקור הכאבים ולמנוע התפתחות כאבים כרוניים. בהרבה מקרים חולים הסובלים מתופעה זאת מאובחנים באופן שגוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרלגיה פרסטטיקה – רקע

מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica) הידועה גם בתור תסמונת ברנרד רות (Bernhardt-Roth syndrome) היא תסמונת כאב ושינוי תחושתי בבירך הנובעים מלכידה של העצב ההיקפי הקרוי “עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve). תסמונת זאת שכיחה יותר בקרב גברים. ברבע מהמקרים הבעיה מתפתחת בשני הצדדים.  הלכידה של העצב מתרחשת לרוב במפשעה בנקודה בה העצב עוזב את האגן ויורד לרגל.

הגורמים למרלגיה פרסטטיקה הם לרוב עומסי יתר מפעילות חוזרנית או חבלה ישירה. הסימנים והתסמינים של לכידה עצבית זאת הכוללים בין היתר תחושת שריפה וכאבים בירך עלולים לבלבל עם הסימנים והתסמינים של פתולוגיות אחרות ובכללן פגיעה בעמוד השדרה.

אנטומיה של העצב

עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve) הנו עצב תחושתי בלבד והוא מהווה הסתעפות אחורית של שורשי העצבים L2,3. מעמוד השדרה יורד העצב מטה אל עבר חלל הבטן עובר בסמיכות לשריר המותן כסל ובוקע החוצה מהאגן דרך או מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament). הוא ממשיך לנוע מטה בעודו נחלק לשני ענפים כדי לעצבב את החלק החיצוני של הירך. המסלול של העצב אינו אחיד. השינויים האנטומיים הללו גורמים לחלק מהאנשים להיות חשופים באופן מוגבר ללכידה של העצב.

שכיחות 

מרלגיה פרסטטיקהיש רוב גברי מובהק בקרב חולים במרלגיה פרססטיקה. רוב המקרים מתרחשים בקרב אנשים בגילאים 30-50. בעיקרון, ילדים אינם סובלים מהתופעה הזאת. האם הדבר נובע מהתפתחות שינויים ניווניים המקדימים את הופעת הבעיה?. על פי נתונים שנאספו סבורים חוקרים שישנם כ 4.5 מקרים של מרלגיה פרססטיה על כול 1000 בני אדם. 

היכן נלכד העצב?

במהלך מסלולו המפותל יכול העצב להילכד ולהילחץ במספר נקודות אנטומיות. יתכן לחץ וגירוי של העצב מחיכוך ברקמת החיבור במהלך המסלול של העצב טרם צאתו מהאגן או גירוי של העצב בצאתו מבין הסיבים של רצועת המפשעה או בסמוך לנקודת החיבור של רצועת המפשעה אל הזיז הגרמי הקדמי בחלק העליון של האגן. לחץ של העצב יכול גם להתפתח על ידי שרירים בירך כולל שריר החייטים (Sartorius) או השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fascia late).

גורמים 

כאמור הגורם העיקרי למרלגיה פרסטטיקה היא לכידה וגירוי של העצב באגן ממגוון סיבות כולל מאמצי יתר ועומסי יתר על האגן ומפרקי הירך הנובעים לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

גורמים נוספים כוללים חבלה – מכה ישירה ונזק לעצב הנובעים מפציעת ספורט, נפילה או תאונה הגורמים לחבלה באגן או במפרק הירך או בגב. מרלגיה פרסטטיקה עלולה להתרחש גם בגלל טיפול כירורגי  או טיפול אחר בירך או בגב שגרמו לפגיעה בעצב. 

גורמי סיכון

מספר גורמים עלולים לעלות את הסיכון של עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve) להיחשף ללחץ וגירוי דלקתיים באגן ולהתפתחות מרלגיה פרססטיקה. בין הגורמים נמנה:

 • משקל עודף או השמנה

 • חגורה, חגור צבאי, תחתון או קישוט שלוחצים על אזור המותניים באגן

 • ליקויי יציבה היוצרים עומס על האגן

 • מאמץ יתר על רקמות הבטן השונות בגין היריון 

 • פעילות גופנית מאומצת כולל אתלטיקה, מפתחי גוף כדורגל ועוד

 • עמידה ממושכת, ישיבה ממושכת או רכיבה ממושכת על אופניים

 • מחלת הסוכרת מעלה פי 7 את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת

 • ניתוחי ירך, אגן או ניתוחי גב 

 • שכיבה ממושכת על הבטן בגלל ניתוח גב

 • שכיבה ממושכת על הצד

סימנים ותסמינים

עצב עור הירך הצידי הוא עצב תחושתי בלבד ואינו מכיל סיבים מוטוריים. מסיבה זאת הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות לכידתו של העצב באגן ישאו אופי תחושתי בלבד ויכללו, לרוב: כאב עמום, גירוד, נימול ותחושת שריפה בחלק שאותו מעצבב העצב המדובר – החלק הקדמי והקדמי צדדי של הירך. 

הכאבים המופעים במרלגיה פרסטטיקה עלולים להיות חריפים מאוד, בעיקר בעת פעילות המחייבת הזדקפות (הליכה, ריצה). עוצמת הסימנים והתסמינים עלולה להפריע לשינה עם זאת לרוב, מנוחה בשכיבה יש השפעה מרגיעה על הכאבים.

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול במרלגיה פרסטטיקה וכן אודות גורמי כאב נוספים לאזור הירך כולל פריצת דיסק וכן פציעה של מאחה עצמות החיק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן