כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה – אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים וכאבים כרוניים בגפה התחתונה ובמעלה השרשרת הקינטית. כף הרגל מצוידת בקשתות שתפקידן לסייע בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. אובדן הקשתות בכף הרגל עלולה לגרום לשיבוש בעבודת כף הרגל. שיבוש כזה יוביל על ציר הזמן לעומסי יתר ושינוי בצירי העומס העוברים דרך השרשרת הקינטית. המשמעות של שינויים אלו עלולה להיות פציעה וכאבים בכף הרגל ובאזורים נוספים בגוף.

למבנה ולתפקוד של כף הרגל ישנה השפעה גם על חלקי גוף אחרים. חלקי גוף שבריאותם תלויה גם בתפקוד כפות הרגליים כוללים ברכיים, ירכיים, אגן ועמוד השדרה. לכן, טיפול מהיר בכפות רגליים שטוחות ימנע פגיעה בהן ובחלקי גוף האחרים לאורך השרשרת הקינטית. למרות זאת, חשוב לציין שכף רגל שטוחה לא תגרום בהכרח לסימנים ותסמינים כלשהם. מסתובבים בקרבנו אנשים רבים עם כפות רגליים שטוחות לחלוטין ובלי כל תסמין. במאמר "כף רגל שטוחה אבחון וטיפול" נדון בכל אלה בהרחבה.

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול – רקע

כפות הרגליים המונחות על הרצפה לא אמורות לייצר אתה מגע מלא. החלק המורם – מרכז קשת כף הרגל- לא אמור לגעת ברצפה. בכף הרגל יש למעשה שתי קשתות האחת אורכית והשנייה רוחבית. כף רגל שטוחה מתרחשת כאשר יש אובדן חלקי או מלא של הקשתות הללו. אז למה בעצם יש לנו קשתות בכף הרגל?

כפות הרגליים הם מבנה מורכב ביותר הכולל 26 עצמות ויותר ממאה שרירים גידים ורצועות. הרצועות מחברות יחדיו את העצמות כף הרגל לכדי מבנה אחד גמיש. השרירים והגידים בכף הרגל אחראים על תנועותיו המגוונות. הקשתות הללו מתנהלות כמו קפיצים ובכך מעניקות לנו:

 • את הגמישות והיכולת לעמוד, לרקוד ולקפוץ על מגוון סוגי שטחים
 • תוך כדי ספיגת זעזועים
 • וחלוקת משקל הגוף על כף הרגל

מה עלול להיגרם בגלל כפות רגליים שטוחות?

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול
כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

ברוב המקרים כף רגל שטוחה אינה גורמת לסימנים ותסמינים מיוחדים. הגוף מוצא את הדרך לפצות על הפעילות הלקויה של כף הרגל בעמידה, ריצה ובפעילויות אחרות. חלק אחר של האנשים עלול לסבול ממגוון סימנים ותסמינים הכוללים כאבים בכף הרגל עצמה. העומסים הנגרמים לאורך הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון הם תוצאה של יתר גלגול פנימה (Over-pronation) של כף רגל שטוחה.

העומסים הללו עולים במעלה השרשרת הקינטית ועלולים לגרום להפרעות בריאותיות גם באזורים גוף אלו. הפרעות אפשרויות בכפות הרגליים עלולות לכלול:

בין יתר ההפרעות הבריאותיות האפשריות בשוק נמנה:

הפרעות בריאותיות אפשריות בירך ובגב התחתון עלולות לכלול:

אבחון כף רגל שטוחה

חשוב לציין שכפות רגליים שטוחות שאינן גורמות לסימנים ותסמינים אין צורך לאבחן או לטפל בהן. עם כפות הרגליים שלכם למרות היותן שטוחות מתפקדות באופן ראוי ואינן גורמות לכאבים אל תתעסקו איתן. אנו רק רוצים לאבחן את אותם מקרים שבהם כף רגל שטוחה עלולה להיות הסיבה לכאבים שלכם.

התהליך האבחוני של כפות רגליים שטוחות והערכת הסיכוי שהן גורמות לתסמינים שעליהם מתלונן החולה כולל:

 • למידה של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה
 • בדיקה גופנית
 • ובמידת הצורך כולל דימות ובדיקות מעבדה

היסטוריה רפואית

במהלך הלמידה של היסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על:

 • הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה
 • האם הסימנים והתסמינים שלכם מחמירים בעמידה או בהליכה?
 • ישנם סימנים ותסמינים נוספים בגפיים התחתונות או בגב?
 • האם אתם מוגבלים בטווח ההליכה?
 • נברר מתי החלה כף הרגל להשתטח?
 • האם מדובר בבעיה סימטרית?

נלמד גם על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה ובכלל זה:

 • נטיות גנטיות לבעיות נוספות בכפות רגליים מלבד כף רגל שטוחה
 • נלמד על קיום של מחלות כשיגדון, דלקות פרקים וסוכרת
 • נשאל לגבי היסטוריה של פציעות.

בדיקה גופנית

הבדיקות תכלולנה התבוננות על כפות הרגליים במצבים שונים כולל:

 • עמידה
 • הליכה
 • ריצה

במהלך ההתבוננות ננסה לזהות שינוי במבנה של כף הרגל במצבים אלה:

 • האם הקשת קורסת בעמידה?
 • האם הקשת נותרת קשיחה?

נמשש את חלקיה השונים של כף הרגל:

 • נחפש סימנים לפגיעות ניוון שרירים ועוד

נבצע בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות.  בדיקה קלסית של טביעת כף רגל תתבצע באופן הבא:

 1. מבקשים מהחולה להניח כף רגל רטובה על פיסת נייר
 2. במצב נורמלי חלק מכף הרגל האמצעית, באזור הקשת יוותר גבוה ולא יותיר רישום על הנייר
 3. בעוד שבמצב של כף רגל שטוחה כל כף הרגל תוטבע על הנייר

דימות ובדיקות מעבדה

אם אנו לא בטוחים שכפות הרגליים השטוחות גרמו לסימפטומים של החולה נפנה אותו לביצוע בדיקות מתקדמות:

 • צילומי רנטגן ו/או MRI ו/או מיפוי עצמות כדי לשלול חשד לנזקים בגב, באגן ובגפה התחתונה
 • בדיקות מעבדה כדי לשלול את האפשרות שדלקת פרקים גורמת לסימנים והתסמינים

טיפול בכפות רגליים שטוחות

יש צורך לטפל בכף רגל שטוחה רק כאשר:

 • כף הרגל ממשיכה להשתטח
 • אם ישנם כאבים בכף הרגל
 • התפקוד הלקוי של כף הרגל גורמת לנזקים וכאבים במפרקים ושרירים אחרים

ההליכה האופיינית לבעלי כף רגל שטוחה והשינויים ביציבה ו/או בביו מכניקה של עמוד השדרה ומפרקי הגפיים הנובעים מכך עלולים לגרום בתגובת שרשרת לנזקים משניים.

הליכה יחפה על משטחים של חול ודשא מהווים טיפול ואימון מצוין בעיקר עבור ילדים המפתחים את קשת כף רגלם. טיפולי מניעה מומלצים יותר במקרים של כף רגל שטוחה – קשיחה בגלל הסיכויים הגבוהים יותר של דפורמציה זו לפתח תסמינים בהמשך הדרך. הטיפול המומלץ במקרה כזה כולל:

 • תמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים
 • החזרת האיזון השרירי של הגפיים

טיפול עצמי

לרוב, ניתן לטפל בכף רגל שטוחה ללא או עם מעט כאבים, באופן שמרני ועצמי. הרבה פעמים נעליים נוחות עם מדרסים מתאימים מספיקים כדי למנוע התפתחות כאבים. גם הפחתה במשקל אם זה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל ולאפשר התאוששות של קשת כף הרגל. אנה הקפידו שבמהלך פעילות גופנית ו/או פעילויות שגרתיות אחרות אינכם מעמיסים את כפות הרגליים יתר על המידה. מהי מידת העומס הראויה? אם תקשיבו הגוף יספר!

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמות בגלל כף רגל שטוחה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של כף הרגל או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, לאחר שבדקנו את כף רגלו ואת יתר חלקי הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון, לאחר שערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית לכף הרגל במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב נתחיל השלב הטיפולי.

הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במקביל לטיפול נמליץ לחולה לעבור לספורט חלופי שאינו נושא משקל כמו שחייה או רכיבת אופניים. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב מתקדם נמליץ לחולה ללכת יחף על הדשא או על חול ים. עוד נמליץ על הפחתה במשקל.

טיפול רפואי

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/ או טיפולים תרופתיים להפחתת הכאבים בכף הרגל. האופציה הכירורגית קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון ורק במקרים של ליקויים ברורים כמו זיזים גרמיים שיש להסירם או תיקון נדרש לגיד.

מניעת כף רגל שטוחה

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה מתאימה לקשת (מדרסים), ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. גיד אכילס קצר מגביר את הנטייה להתפתחות כף רגל שטוחה ועל כן מומלץ לבעלי נטייה שכזאת לבצע מתיחות סדירות של גיד אכילס. שמרו על שרירי רגליים חזקים ומאוזנים.

במחקר שערכו Kim EK, Kim JS נמצא (J Phys Ther Sci. 2016 Nov; 28(11): 3136–3139) שתרגילים לכפות הרגלים היו יעילים יותר ממדרסים לצורך שיפור קשת כף הרגל. תרגילים מומלצים כוללים מתיחה של גידי אכילס, עיסוי קשתות כף הרגל עם כדור טניס, גלגול חיצוני של כפות רגליים, עמידה עם כפות הרגליים על קצה מדרגה וביצוע עליות וירידות, כיווץ והרפיה של כפות הרגליים בניסיון לתפוס סדין פרוש בעודכם יושבים ועוד.

References:

Kim EK, Kim JS. The effects of short foot exercises and arch support insoles on improvement in the medial longitudinal arch and dynamic balance of flexible flatfoot patients. J Phys Ther Sci. 2016 Nov;28(11):3136-3139.

Kodithuwakku Arachchige, Sachini & Chander, Harish & Knight, Adam. (2019). Flat feet: Biomechanical implications, assessment and management. The Foot. 38. 10.1016/j.foot.2019.02.004.

Halabchi F, Mazaheri R, Mirshahi M, Abbasian L. Pediatric flexible flatfoot; clinical aspects and algorithmic approach. Iran J Pediatr. 2013 Jun;23(3):247-60.

Ewa Bednarczyk, Szymon Sikora, Aneta Kossobudzka-Górska, Krzysztof Jankowski, Yunuhen Hernandez-Rodriguez. Understanding flat feet: An in-depth analysis of orthotic solutions, Journal of Orthopaedic Reports, Volume 3, Issue 1, 2024,100250.

Lešić, Aleksandar & Atkinson, Henry & Zagorac, Slavisa & Bumbasirevic, Marko. (2013). Current treatment options of acquired flatfoot. Acta chirurgica Iugoslavica. 60. 21-8. 10.2298/ACI1301021L.

Herchenröder M, Wilfling D, Steinhäuser J. Evidence for foot orthoses for adults with flatfoot: a systematic review. J Foot Ankle Res. 2021 Nov 29;14(1):57.

Vaish, Abhishek; Sitaula, Jyoti; Vaishya, Raju. Nonsurgical Treatment of Adult Acquired Flatfoot is Effective: A Narrative Review. Apollo Medicine 17(2):p 94-98, Apr–Jun 2020.

Yoshino Ueki, Eisuke Sakuma, Ikuo Wada. Pathology and management of flexible flat foot in children, Journal of Orthopaedic Science,
Volume 24, Issue 1, 2019, Pages 9-13.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת מהי ומה משפיע עליה

דלקת מהי ומה גורם לה

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

הליכה לצמצום נזקי הישיבה היא רעיון נחמד אבל לא מספק. רוב האנשים בעידן המודרני עובדים בישיבה. על פי מחקרים שונים ישיבה ממושכת גורמת נזק בריאותי למערכות הגוף השונות כולל בין היתר גורמת כאבי גב וכן התפתחות מחלות שמקצרות ומסכנות חיים.

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון

דלקת במפרק הלסת? גורמי סיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים נטייה להדק לסתות, נטייה לחרוק שיניים, עיסוק המעלה את הסיכון לנזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. מדובר בבעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה ובעיקר בנשים. 

פריקת כתף טפלו בזה מהר

פריקת כתף טפלו בזה מהר

פריקת כתף? טפלו בזה מהר! חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. פריקת כתף היא פריקת מפרק הכי שכיחה בגוף ואחד הגורמים לכאבים בכתף. פציעה זאת עלולה לגרום לנזקים משניים לאחת או יותר מהרקמות התומכות בכתף כולל שרירים, רצועות, כלי דם ועצבים.