כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כף רגל שטוחה – אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים וכאבים כרוניים בגפה התחתונה ובמעלה השרשרת הקינטית. כף הרגל מצוידת בקשתות שתפקידן לסייע בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. התוצאה של אובדן הקשתות בכף הרגל עלולה להיות שיבוש בעבודת כף הרגל וכתוצאה מכך גרימת עומסי יתר ושיבוש בצירי העומס העוברים דרך השרשרת הקינטית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למבנה ולתפקוד של כף הרגל ישנה השפעה בין היתר על  הברכיים, מפרקי הירך אגן ועמוד השדרה. לכן, אבחון וטיפול עשויים למנוע פגיעה בכפות הרגליים עצמן ולא פחות חשוב גם מהמפרקים האחרים לאורך הגפה התחתונה, מהאגן, מעמוד השדרה ואפילו מהצוואר. חשוב לציין שכף רגל שטוחה לא תגרום בהכרח לסימנים ותסמינים כלשהם. מסתובבים בקרבנו אנשים רבים עם כפות רגליים שטוחות לחלוטין ובלי כל תסמין.

  {loadposition inside-page}

  כף רגל שטוחה אבחון וטיפול – רקע

  כאשר אנו מניחים את כפות הרגליים על הרצפה לא אמור להתקיים מגע מלא של כול חלקי כף הרגל עם הרצפה. החלק המורם במרכז כף הרגל, שאינו נוגע ברצפה, הוא קשת כף הרגל. בכף הרגל יש למעשה שתי קשתות האחת אורכית והשנייה רוחבית. כף רגל שטוחה מתרחשת כאשר יש אובדן חלקי או מלא של הקשתות הללו. אז למה בעצם יש לנו קשתות בכף הרגל?

  כפות הרגליים הם מבנה מורכב ביותר הכולל 26 עצמות ויותר ממאה שרירים גידים ורצועות. הרצועות מחברות יחדיו את העצמות כף הרגל לכדי מבנה אחד גמיש ואילו והשרירים והגידים אחראים על תנועותיו המגוונות. הקשתות הללו מתנהלות כמו קפיצים ובכך מעניקות לנו את הגמישות והיכולת לעמוד, לרקוד ולקפוץ על מגוון סוגי שטחים תוך כדי ספיגת זעזועים וחלוקת משקל הגוף על כף הרגל.

  מה עלול להיגרם בגלל כפות רגליים שטוחות?

  כף רגל שטוחה אבחון וטיפול
  כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

  ברוב המקרים כף רגל שטוחה אינה גורמת לסימנים ותסמינים מיוחדים. הגוף של אותם אנשים מצא את הדרך לפצות על הפעילות הלקויה של כף הרגל בעמידה, ריצה ובפעילויות אחרות. חלק אחר של האנשים עלול לסבול ממגוון סימנים ותסמינים הכוללים כאבים בכף הרגל עצמה. העומסים הנגרמים לאורך הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון הם תוצאה של יתר גלגול פנימה (Over-pronation) של כף רגל שטוחה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   העומסים הללו עולים במעלה השרשרת הקינטית ועלולים לגרום לסימנים ותסמינים גם באזורים גוף אלו כולל כאבים בירך, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, שין ספלינט, שברי מאמץ בעצמות השוק או בכף הרגל, נקע בקרסול, דלקת בגיד אכילס, כאבים בכרית כף הרגל, דורבן ועוד.

   אבחון כף רגל שטוחה

   חשוב לציין שכפות רגליים שטוחות שאינן גורמות לסימנים ותסמינים אין צורך לאבחן או לטפל בהן. עם כפות הרגליים שלכם למרות היותן שטוחות מתפקדות באופן ראוי ואינן גורמות לכאבים אל תתעסקו איתן. אנו רק רוצים לאבחן את אותם מקרים שבהם כף רגל שטוחה עלולה להיות הסיבה לכאבים שלכם.

   התהליך האבחוני של כפות רגליים שטוחות והערכת הסיכוי שהיא גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, עובר לבדיקה גופנית ובמידת הצורך כולל דימות ובדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות נוספות בכפות רגליים מלבד כף רגל שטוחה. נלמד על מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת, נשאל לגבי היסטוריה של פציעות. נברר מתי החלה כף הרגל להשתטח? האם מדובר בבעיה סימטרית? האם הסימנים והתסמינים שלכם מחמירים בעמידה או בהליכה? האם ישנם סימנים ותסמינים בגפיים התחתונות או בגב? האם אתם מוגבלים בטווח ההליכה? האם שיווי המשקל שלכם נפגע? האם הבעיה קשורה למקצוע או לתחביב שלכם?

   בדיקה גופנית

   הבדיקות תכלולנה התבוננות על כפות הרגליים במצבים שונים כולל עמידה, הליכה וריצה. ננסה לזהות שינוי במבנה של כף הרגל במצבים אלה. האם הקשת קורסת בעמידה? האם הקשת נותרת קשיחה? נערוך בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות.  בדיקה קלסית של טביעת כף רגל תתבצע באופן הבא: מבקשים מהחולה להניח כף רגל רטובה על פיסת נייר. במצב נורמלי חלק מכף הרגל האמצעית, באזור הקשת יוותר גבוה ולא יותיר רישום על הנייר בעוד שבמצב של כף רגל שטוחה כול כף הרגל תוטבע על הנייר.

   דימות ובדיקות מעבדה

   במידה ואנו לא בטוחים שכפות הרגליים השטוחות הן אלו שגרמו לסימנים והתסמינים ברגל או בגפה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל דימות ובדיקות מעבדה. כדי לשלול חשד לנזקים בגב, באגן, בברכיים או בשוקיים וכפות הרגליים נוכל להיעזר בצילומי רנטגן ו/או MRI ו/או מיפוי עצמות. כאשר נרצה לשלול את האפשרות שדלקת פרקים גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה נפנה אותו לביצוע בדיקות מעבדה.

   טיפול בכפות רגליים שטוחות

   יש צורך לטפל בכף רגל שטוחה רק אם היא ממשיכה להשתטח, אם ישנם כאבים בכף הרגל, או שבעצם התפקוד הלקוי שלה, יוצרת כף הרגל השטוחה נזקים וכאבים במפרקים ושרירים אחרים. נזקים כאלו יכולים להתרחש בגלל השינויים ביציבה ו/או בביו מכניקה של עמוד השדרה ומפרקי הגפיים אשר נגזרים מצורת ההליכה האופיינית לבעלי כף רגל שטוחה.

   הליכה יחפה על משטחים של חול ודשא מהווים טיפול ואימון מצוין בעיקר עבור ילדים המפתחים את קשת כף רגלם. טיפולי מניעה מומלצים יותר במקרים של כף רגל שטוחה – קשיחה בגלל הסיכויים הגבוהים יותר של דפורמציה זו לפתח תסמינים בהמשך הדרך. הטיפול המומלץ במקרה כזה הוא תמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים והחזרת האיזון השרירי של הגפיים.

   טיפול עצמי

   רוב המקרים של כף רגל שטוחה ללא או עם מעט כאבים, ניתנים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמי. הרבה פעמים נעליים נוחות עם מדרסים מתאימים מספיקים כדי למנוע התפתחות כאבים. גם הפחתה במשקל במידה וזה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל ולאפשר התאוששות של קשת כף הרגל. אנה הקפידו שבמהלך פעילות גופנית ו/או פעילויות שגרתיות אחרות אינכם מעמיסים את כפות הרגליים יתר על המידה. מהי מידת העומס הראויה? אם תקשיבו הגוף יספר!.

   טיפול כירופרקטי

   כאבים בכף הרגל, בגפה התחתונה, מפרקי ירך, אגן וגב תחתון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמות בגלל כף רגל שטוחה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של כף הרגל או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, לאחר שבדקנו את כף רגלו ואת יתר חלקי הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון, לאחר שערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית לכף הרגל במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב נתחיל השלב הטיפולי.

   הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במקביל לטיפול נמליץ לחולה לעבור לספורט חלופי שאינו נושא משקל כמו שחייה או רכיבת אופניים. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב מתקדם נמליץ לחולה ללכת יחף על הדשא או על חול ים. עוד נמליץ על הפחתה במשקל. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/ או טיפולים תרופתיים להפחתת הכאבים בכף הרגל. האופציה הכירורגית קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון ורק במקרים של ליקויים ברורים כמו זיזים גרמיים שיש להסירם או תיקון נדרש לגיד.

   מניעת כף רגל שטוחה

   הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה מתאימה לקשת (מדרסים), ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

   למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. גיד אכילס קצר מגביר את הנטייה להתפתחות כף רגל שטוחה ועל כן מומלץ לבעלי נטייה שכזאת לבצע מתיחות סדירות של גיד אכילס. שמרו על שרירי רגליים חזקים ומאוזנים.

   במחקר שנערך בנובמבר 2016 (J Phys Ther Sci. 2016 Nov; 28(11): 3136–3139) נמצא שתרגילים לכפות הרגלים היו יעילים יותר ממדרסים לצורך שיפור קשת כף הרגל. תרגילים מומלצים כוללים מתיחה של גידי אכילס, עיסוי קשתות כף הרגל עם כדור טניס, גלגול חיצוני של כפות רגליים, עמידה עם כפות הרגליים על קצה מדרגה וביצוע עליות וירידות, כיווץ והרפיה של כפות הרגליים בניסיון לתפוס סדין פרוש בעודכם יושבים ועוד

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.