כף רגל שטוחה אבחון וטיפול
כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כף רגל שטוחה – אבחון וטיפול מתאים יכולים למנוע נזקים וכאבים כרוניים בכפות רגליים ובמעלה השרשרת הקינטית כולל בברכיים, במפרקי הירך באגן ובעמוד השדרה. כפות הרגליים מצוידות בקשתות שתפקידן לסייע בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. התוצאה של אובדן הקשתות בכף הרגל עלולה להיות שיבוש בעבודת כף הרגל וכתוצאה מכך גרימת עומסי יתר ושיבוש בצירי העומס העוברים דרך השרשרת הקינטית.

אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה בכפות הרגליים עצמן ולא פחות חשוב הם עשויים למנוע כאבים כרוניים וליקויים תפקודיים גם במפרקים האחרים לאורך הגפה התחתונה. חשוב לזכור על כן: סימנים ותסמינים במפרקי הגפה התחתונה, באגן, בגב התחתון ואפילו בצוואר עלולים להתפתח בגלל כף רגל שטוחה אבחון וטיפול מהירים יצמצמו את הנזקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכף רגל שטוחה אבחון וטיפול – רקע

כאשר אנו מניחים את כפות הרגליים על הרצפה לא אמור להתקיים מגע מלא של כול חלקי כף הרגל עם הרצפה. החלק המורם במרכז כף הרגל, שאינו נוגע ברצפה, הוא קשת כף הרגל. בכף הרגל יש למעשה שתי קשתות האחת אורכית והשנייה רוחבית. כף רגל שטוחה מתרחשת כאשר יש אובדן חלקי או מלא של הקשתות הללו. אז למה בעצם יש לנו קשתות בכף הרגל?

כפות הרגליים הם מבנה מורכב ביותר הכולל 26 עצמות ויותר ממאה שרירים גידים ורצועות. הרצועות מחברות יחדיו את העצמות כף הרגל לכדי מבנה אחד גמיש ואילו והשרירים והגידים אחראים על תנועותיו המגוונות. הקשתות הללו מתנהלות כמו קפיצים ובכך מעניקות לנו את הגמישות והיכולת לעמוד, לרקוד ולקפוץ על מגוון סוגי שטחים תוך כדי ספיגת זעזועים וחלוקת משקל הגוף על כף הרגל.

מה עלול להיגרם בגלל כפות רגליים שטוחות?

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול
כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

ברוב המקרים כף רגל שטוחה אינה גורמת לסימנים ותסמינים מיוחדים. הגוף של אותם אנשים מצא את הדרך לפצות על הפעילות הלקויה של כף הרגל בעמידה, ריצה ובפעילויות אחרות. חלק אחר של האנשים עלול לסבול ממגוון סימנים ותסמינים הכוללים כאבים בכף הרגל עצמה. העומסים הנגרמים לאורך הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון הם תוצאה של יתר גלגול פנימה (Over-pronation) של כף רגל שטוחה.

העומסים הללו עולים במעלה השרשרת הקינטית ועלולים לגרום לסימנים ותסמינים גם באזורים גוף אלו כולל כאבים בירך, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, שין ספלינט, שברי מאמץ בעצמות השוק או בכף הרגל, נקע בקרסול, דלקת בגיד אכילס, כאבים בכרית כף הרגל, דורבן ועוד.

אבחון כף רגל שטוחה

חשוב לציין שכפות רגליים שטוחות שאינן גורמות לסימנים ותסמינים אין צורך לאבחן או לטפל בהן. עם כפות הרגליים שלכם למרות היותן שטוחות מתפקדות באופן ראוי ואינן גורמות לכאבים אל תתעסקו איתן. אנו רק רוצים לאבחן את אותם מקרים שבהם כף רגל שטוחה עלולה להיות הסיבה לכאבים שלכם.

התהליך האבחוני של כפות רגליים שטוחות והערכת הסיכוי שהיא גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, עובר לבדיקה גופנית ובמידת הצורך כולל דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות נוספות בכפות רגליים מלבד כף רגל שטוחה. נלמד על מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת, נשאל לגבי היסטוריה של פציעות. נברר מתי החלה כף הרגל להשתטח? האם מדובר בבעיה סימטרית? האם הסימנים והתסמינים שלכם מחמירים בעמידה או בהליכה? האם ישנם סימנים ותסמינים בגפיים התחתונות או בגב? האם אתם מוגבלים בטווח ההליכה? האם שיווי המשקל שלכם נפגע? האם הבעיה קשורה למקצוע או לתחביב שלכם?

בדיקה גופנית

הבדיקות תכלולנה התבוננות על כפות הרגליים במצבים שונים כולל עמידה, הליכה וריצה. ננסה לזהות שינוי במבנה של כף הרגל במצבים אלה. האם הקשת קורסת בעמידה? האם הקשת נותרת קשיחה? נערוך בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות.  בדיקה קלסית של טביעת כף רגל תתבצע באופן הבא: מבקשים מהחולה להניח כף רגל רטובה על פיסת נייר. במצב נורמלי חלק מכף הרגל האמצעית, באזור הקשת יוותר גבוה ולא יותיר רישום על הנייר בעוד שבמצב של כף רגל שטוחה כול כף הרגל תוטבע על הנייר.

דימות ובדיקות מעבדה

במידה ואנו לא בטוחים שכפות הרגליים השטוחות הן אלו שגרמו לסימנים והתסמינים ברגל או בגפה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל דימות ובדיקות מעבדה. כדי לשלול חשד לנזקים בגב, באגן, בברכיים או בשוקיים וכפות הרגליים נוכל להיעזר בצילומי רנטגן ו/או MRI ו/או מיפוי עצמות. כאשר נרצה לשלול את האפשרות שדלקת פרקים גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה נפנה אותו לביצוע בדיקות מעבדה.

טיפול בכפות רגליים שטוחות

יש צורך לטפל בכף רגל שטוחה רק אם היא ממשיכה להשתטח, אם ישנם כאבים בכף הרגל, או שבעצם התפקוד הלקוי שלה, יוצרת כף הרגל השטוחה נזקים וכאבים במפרקים ושרירים אחרים. נזקים כאלו יכולים להתרחש בגלל השינויים ביציבה ו/או בביו מכניקה של עמוד השדרה ומפרקי הגפיים אשר נגזרים מצורת ההליכה האופיינית לבעלי כף רגל שטוחה.

הליכה יחפה על משטחים של חול ודשא מהווים טיפול ואימון מצוין בעיקר עבור ילדים המפתחים את קשת כף רגלם. טיפולי מניעה מומלצים יותר במקרים של כף רגל שטוחה – קשיחה בגלל הסיכויים הגבוהים יותר של דפורמציה זו לפתח תסמינים בהמשך הדרך. הטיפול המומלץ במקרה כזה הוא תמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים והחזרת האיזון השרירי של הגפיים.

טיפול עצמי

רוב המקרים של כף רגל שטוחה ללא או עם מעט כאבים, ניתנים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמי. הרבה פעמים נעליים נוחות עם מדרסים מתאימים מספיקים כדי למנוע התפתחות כאבים. גם הפחתה במשקל במידה וזה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל ולאפשר התאוששות של קשת כף הרגל. אנה הקפידו שבמהלך פעילות גופנית ו/או פעילויות שגרתיות אחרות אינכם מעמיסים את כפות הרגליים יתר על המידה. מהי מידת העומס הראויה? אם תקשיבו הגוף יספר!.

טיפול כירופרקטי

כאבים בכף הרגל, בגפה התחתונה, מפרקי ירך, אגן וגב תחתון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמות בגלל כף רגל שטוחה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של כף הרגל או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, לאחר שבדקנו את כף רגלו ואת יתר חלקי הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון, לאחר שערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית לכף הרגל במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב נתחיל השלב הטיפולי.

הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במקביל לטיפול נמליץ לחולה לעבור לספורט חלופי שאינו נושא משקל כמו שחייה או רכיבת אופניים. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב מתקדם נמליץ לחולה ללכת יחף על הדשא או על חול ים. עוד נמליץ על הפחתה במשקל. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/ או טיפולים תרופתיים להפחתת הכאבים בכף הרגל. האופציה הכירורגית קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון ורק במקרים של ליקויים ברורים כמו זיזים גרמיים שיש להסירם או תיקון נדרש לגיד.

מניעת כף רגל שטוחה

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה מתאימה לקשת (מדרסים), ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. גיד אכילס קצר מגביר את הנטייה להתפתחות כף רגל שטוחה ועל כן מומלץ לבעלי נטייה שכזאת לבצע מתיחות סדירות של גיד אכילס. שמרו על שרירי רגליים חזקים ומאוזנים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • מסוגלים לעמוד על רגל אחת

  יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • מדרסים יקרים לדורבן? אין צורך

  מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן