פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון – טיפול המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. בלט או פריצת דיסק בגב התחתון עלולים לגרום למגוון רחב של סימפטומים בעמוד השדרה המותני. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים בגב התחתון המושלכים לאורך הרגל, הירדמות וחולשה ברגל ועוד. מה הדרך הנכונה לטפל בפריצת דיסק מותנית סימפטומטית?

התשובה לא תמיד פשוטה אך בכול זאת ישנם עקרונות מוסכמים גם על ידי הממסד הרפואי. אם אין התוויות נגד יש להתחיל תמיד עם טיפול שמרני. כלומר ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקטיקה עונה על ההגדרה הזאת ומטפלת ביעילות גם בהפרעה שכיחה זאת. רק אם הטיפול השמרני כשל יש לשקול פתרון כירורגי. חשוב לשקול טיפול כירורגי גם כאשר ישנם סימנים ותסמינים כגון אובדן שליטה על הסוגרים ועוד. כאן המקום להזכיר שלא בכל המקרים פריצת דיסק בגב התחתון תגרום לסימנים ותסמינים. במקרים אלו עדיף לא לגעת ולהימנע מטיפול.

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול – רקע

הטיפול המתאים ביותר לחולה הסובל מסימנים ותסמינים של פריצת דיסק בגב התחתון משתנה בהתאם לחומרת מצבו של החולה ולפרק הזמן שהמחלה נמשכת. לעתים כול שנדרש הוא הימנעות מישיבה ומנוחה בת יומיים בבית כדי שהבעיה תחלוף. במקרים קיצוניים אחרים ניתוח הוא האופציה הנכונה. ברוב המכריע של המקרים הטיפול השמרני ובכלל זה כירופרקטיקה מהווה את הטיפול הנכון, היעיל והבטוח ביותר עבור החולה. כאבי גב תחתון ו/או סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים הקרנות כאב לאורך הרגל ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי מהווים סיבה טובה לפנות לשם קבלת עזרה מקצועית.

זיהוי של כול סימן או תסמין המהווה דגל אדום מחייב הפנייה מידית לצורר המשך בירור וטיפול. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה:

 • רקע של מחלות סרטן
 • אובדן משקל בלתי צפוי
 • חום
 • רקע של שימוש בסמים
 • דלקת בדרכי השתן
 • שימוש בקורטיזון
 • כאבים החלו בעקבות טראומה משמעותית
 • אובדן שליטה על הסוגרים ועוד

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול עצמי

ניתן לטפל באופן עצמי כאשר פריצת דיסק בגב התחתון גורמת רק לכאבי גב קלים. כאשר אין הקרנות כאב לרגליים, אין נימול והירדמות ואין חולשת שרירים ברגליים, יש היגיון בטיפול עצמי בבעיה. אך חשוב להיות עם "היד על הדופק". כל החמרה בסימנים ובתסמינים מחייבים פניה לקלינאי בתחום ובכלל זה לכירופרקט.

הימנעות מכאב

זכרו, התנהגות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבי גב עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך. ובכן זה אינו נכון. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב בלבד. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא כאב חשוב להמשיך ולבצע אותה.

שקלו שימוש זמני בחגורת גב לצורך הענקת מנוחה לגב. בשינה מצאו תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. במהלך ההתאוששות מכאבי הגב הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחמרה בכאבים. כך למשל עדיף ללכת מאשר לרוץ, לשחק במשחקי כדור או לבצע כול פעילות הכרוכה בשינוי כיוון מהירים של הגוף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. שימו לב, גם קומפרסים של קרח עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו.

חזרה לשגרה

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות שבהן אתם קמים ומהלכים. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילויות גופניות שמבוצעות נכון מאיצות את תהליך ההחלמה. פעילות גופנית שגויה סופה להחמיר את הנזקים ואת הכאבים. הערה חשובה: אל תחזרו לבצע את אותם פעולות או לשהות באותם מנחים שגרמו לבעיה שלכם מלכתחילה.

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול כירופרקטי

חשוב לזכור: פריצת דיסק בגב התחתון או בכל מקום אחר הוא בלתי הפיך אך לא כך לגבי הסימנים והתסמינים הנובעים ממנו. אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף, אך תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב. לעיתים רחוקות, כאשר אתם בגיל הנכון ואתם מעניקים תנאים אופטימליים יש אפשרות שחלק מהסחוס הבין חולייתי שבולט לתוך התעלה ייספג. תהליך ספיגה זה עשוי להפחית את הלחץ ואת הסיכוי ללחץ חוזר על העצב.

כאמור הסימנים והתסמינים שמהם אנו סובלים נגרמים ממידת הלחץ על העצב ומהנזקים הנגרמים לו עקב כך. יכולת ההחלמה הנדרשת היא על כן מהעצב שניזוק בגין הלחץ שמופעל עליו ולא מהדיסק הבין חולייתי. העצב יחלים רק לאחר שהלחץ שמופעל עליו מופחת או מוסר לחלוטין בין אם על ידי טיפולים או בין אם על ידי ניתוח. ברוב המקרים, הלחץ על העצב הסיאטי יכול להיות מטופל באופן שמרני, ללא ניתוחים או תרופות. טיפול כירופרקטי היא אפשרות טובה להתחיל ועל כך יעידו חולים רבים שהחלימו. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מחוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

אז מה כולל הטיפול?

הטיפול של הכירופרקט בחולה עם פריצת דיסק בגב התחתון מתבצע בשני שלבים עיקריים:

בשלב הראשון – הפסיבי:

 • פעולות והסברים בנושאים של התנהלות ארגונומית ויציבה שמטרתם הפחתה של הכאב
 • שימוש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם

בשלב השני האקטיבי:

 • הנעה הדרגתית של חוליות עמוד השדרה המותני ושל המפרקים לאורך השרשרת הקינטית. ההנעה של החוליות נעשית על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החולייה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כוונון זו מלווה לעיתים בפקוק משפרת את תפקוד החולייה ואת טווח התנועה של החולייה. במקביל חלה ירידה ברמת הלחץ שיוצר הדיסק על שורש העצב והכאב שנגרם בשל כך.
 • שיפור את התפקוד של הרקמות הרכות כולל האיזון השרירי ועוד. נבצע זאת באמצעות תרגילים שונים

הטיפול אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שיימשך מספר שעות. ככלל ככול שיפחת הלחץ מעל העצב תחול גם הפחתה ברמת הכאב ברגל הנגרמת בגלל פריצת דיסק בגב התחתון.

שיקום

עם שוך הסימנים והתסמינים יש להתחיל עם שיקום עמוד השדרה והאגן. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול:

 • שיפור טווח תנועה
 • תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על עמוד השדרה והאגן או בסמיכות להם
 • תרגילים לשיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה)
 • ותרגילים לשיפור שיווי המשקל

טיפול תרופתי/כירורגי

המטופל יופנה לקבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי במקרים הבאים:

 • כאבים קשים הנמשכים מעל שלושה חודשים
 • במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים הנגרמים בשל פריצת דיסק בגב התחתון

עם זאת חשוב לזכור את המידע שהצטבר בנושא:

 • תרופות סטרואידים לא הוכחו כיעילות בטיפול בפריצת דיסק מותני
 • זריקות סטרואידים משפרים בטווח הקצר את התסמינים אבל אין להם השפעה ארוכת טווח
 • ניתוחי גב אינם יעילים יותר מהטיפולים השמרניים בפריצת דיסק בגב התחתון. ועל כן אם אין התוויות נגד יש לעדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

פריצת דיסק בגב התחתון מניעה

על מנת להוריד את הסיכון להישנות כאבי סיאטיקה עליכם לפעול במספר מישורים במקביל:

שפרו את היציבה

יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומס השלילי המוטל על עמוד השדרה. בכך, היצבה הטובה מונעת התפתחות פריצת דיסק בגב התחתון.

ההתנהגות הארגונומית

שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. אל תנעלו נעלי עקב (רק באירועים מיוחדים). בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית. מנעו מתנוחת שינה על הבטן.

פעילות גופנית

פעילויות גופניות נכונות המבוצעות נכון תשפרנה ותחזקנה את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק. בין היתר עלולה פעילות כזאת לגרום לפריצת דיסק.

הפחיתו משקל

השמנה אחד הגורמים המשמעותיים לנזקים בעמוד השדרה. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל מנזקים לסחוסים המותניים על רקע של משקל עודף והשמנה.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכל הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

הימנעו מעישון

הקשר בין עישון לכאבי גב תחתון הוכח. הסיבות לכך לא ברורות אך הממצאים חד משמעיים.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי גב (גם כאבי גב) הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי, זה עשוי לעזור לכאבי הגב שלכם.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

כללי זהב למניעת פציעות ספורט

כללי זהב למניעת פציעות ספורט

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

אבחון וטיפול בנקודות הדק

נקודות הדק בשריר אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בנקודות הדק עשוי לשפר את איכות החיים שלכם. נקודות הדק הן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.

כאבים בכף היד מה גורם להם

כאבים בכף היד מה גורם להם

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.