פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק בגב התחתון – טיפול כירופרקטי מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ועוגמת נפש גדולה. נזק כזה או אחר לדיסק הבין חולייתי המותני עלול לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובסביבתו הקרובה. סימנים ותסמינים אלו עלולים לכלול כאבים בגב התחתון המושלכים לאורך הרגל, נימול, הרדמות חולשה ושינויים נוירולוגיים אחרים. כאשר ישנה פריצת דיסק בגב התחתון אך היא אינה גורמת לסימנים ותסמינים עדיף לא לגעת ולהימנע מטיפול.

באיזה טיפול כדאי לבחור עבור פריצת דיסק בגב התחתון הגורמת לסימנים ותסמינים? התשובה לא תמיד פשוטה אך בכול זאת ישנם עקרונות מוסכמים גם על ידי הממסד הרפואי. אם אין התוויות נגד יש להתחיל תמיד עם טיפול שמרני. כלומר ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקטיקה עונה על ההגדרה הזאת ומטפלת ביעילות גם בפגיעה בסחוס הזה בין החוליות. רק עם כשלו הניסיונות לטפל בבעיה באופן שמרני ו/או ישנם סימנים ותסמינים המצדיקים זאת (לחץ קשה על חוט השדרה, כאבים בלתי נסבלים הנמשכים זמן רב, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד) יש לשקול פתרון כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריצת דיסק בגב התחתון טיפול – רקע

הטיפול המתאים ביותר לחולה הסובל מסימנים ותסמינים של פריצת דיסק בגב התחתון משתנה בהתאם לחומרת מצבו של החולה ולפרק הזמן שהמחלה נמשכת. לעתים כול שנדרש הוא הימנעות מישיבה ומנוחה בת יומיים בבית כדי שהבעיה תחלוף. במקרים קיצוניים אחרים ניתוח הוא האופציה הנכונה. ברוב המכריע של המקרים הטיפול השמרני ובכלל זה כירופרקטיקה מהווה את הטיפול הנכון, היעיל והבטוח ביותר עבור החולה. כאבי גב תחתון ו/או סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים הקרנות כאב לאורך הרגל ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי מהווים סיבה טובה לפנות לשם קבלת עזרה מקצועית.

זיהוי של כול סימן או תסמין המהווה דגל אדום מחייב הפנייה מידית לצורר המשך בירור וטיפול. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה: רקע של מחלות סרטן, אובדן משקל בלתי צפוי, חום, רקע של שימוש בסמים, דלקת בדרכי השתן, שימוש בקורטיזון, רקע טראומטי, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול עצמי

ניתן לטפל באופן עצמי כאשר פריצת דיסק בגב התחתון גורמת רק לכאבי גב קלים. כאשר אין הקרנות כאב לרגליים, אין נימול והירדמות ואין חולשת שרירים ברגליים, יש היגיון בטיפול עצמי בבעיה. אך חשוב להיות עם “היד על הדופק”. כול החמרה בסימנים ובתסמינים מחייבים פניה לקלינאי בתחום ובכלל זה לכירופרקט.

הימנעות מכאב

זכרו, התנהגות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבי גב עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך. ובכן זה אינו נכון. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב בלבד. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא כאב חשוב להמשיך ולבצע אותה.

שקלו שימוש זמני בחגורת גב לצורך הענקת מנוחה לגב. בשינה מצאו תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. במהלך ההתאוששות מכאבי הגב הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחמרה בכאבים. כך למשל עדיף ללכת מאשר לרוץ, לשחק במשחקי כדור או לבצע כול פעילות הכרוכה בשינוי כיוון מהירים של הגוף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. שימו לב, גם קומפרסים של קרח עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו.

חזרה לשגרה

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות שבהן אתם קמים ומהלכים. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית נכונה שגם מבוצעת נכון מאיצה את ההחלמה. פעילות גופנית שגויה סופה להחמיר את הנזקים ואת הכאבים. הערה חשובה: אל תחזרו לבצע את אותם פעולות או לשהות באותם מנחים שגרמו לבעיה שלכם מלכתחילה.

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול כירופרקטי

חשוב לזכור: פריצת דיסק בגב התחתון או בכול מקום אחר הוא בלתי הפיך אך לא כך לגבי הסימנים והתסמינים הנובעים ממנו. אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף, אך תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב. לעיתים רחוקות, כאשר אתם בגיל הנכון ואתם מעניקים תנאים אופטימאליים יש אפשרות שחלק מהסחוס הבין חולייתי שבולט לתוך התעלה ייספג. תהליך ספיגה זה עשוי להפחית את הלחץ ואת הסיכוי ללחץ חוזר על העצב.

כאמור הסימנים והתסמינים שמהם אנו סובלים נגרמים ממידת הלחץ על העצב ומהנזקים הנגרמים לו עקב כך. יכולת ההחלמה הנדרשת היא על כן מהעצב שניזוק בגין הלחץ שמופעל עליו ולא מהדיסק הבין חולייתי. העצב יחלים רק לאחר שהלחץ שמופעל עליו מופחת או מוסר לחלוטין בין אם על ידי טיפולים או בין אם על ידי ניתוח. ברוב המקרים, הלחץ על העצב הסיאטי יכול להיות מטופל באופן שמרני, ללא ניתוחים או תרופות. טיפול כירופרקטי היא אפשרות טובה להתחיל. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מחוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכאנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

אז מה כולל הטיפול?

הטיפול של הכירופרקט בחולה עם פריצת דיסק בגב התחתון כולל בשלב הראשון פעולות והסברים שמטרתם הפחתה של הכאב. בשלב הזה נשתמש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת. במרפאתנו אנו מצוידים במיטב המכשור כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. בשלב השני נתחיל באופן הדרגתי, תחילה באופן פסיבי ולאחר מכן באופן אקטיבי להניע את חוליות עמוד נשדרה המותני ואת המפרקים לאורך השרשרת הקינטית ולשפר את התפקוד של הרקמות הרכות כולל האיזון השרירי ועוד.

כיוונון חוליות

התיקון נעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כיוונון זו מלווה לעיתים בפיקוק משפרת את תפקוד החוליה ואת טווח התנועה של החוליה. במקביל חלה ירידה ברמת הלחץ שיוצר הדיסק על שורש העצב והכאב שנגרם בשל כך. הטיפול אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שימשך מספר שעות. ככלל ככול שיפחת הלחץ מעל העצב תחול גם הפחתה ברמת הכאב ברגל הנגרמת בגלל פריצת דיסק בגב התחתון.

שיקום

עם הירידה בעוצמת הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה עם פריצת דיסק בגב התחתון יש להתחיל עם שיקום עמוד השדרה והאגן. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול תרגילי טווח תנועה, תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על עמוד השדרה והאגן או בסמיכות להם, תרגילים לשיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ותרגילים לשיפור שיווי המשקל.

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים עקשניים במיוחד או לחילופין במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים הנגרמים בשל פריצת דיסק בגב התחתון נפנה את המטופל לצורך קבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי. חשוב לזכור שתרופות סטרואידיות לא הוכחו כיעילות בטיפול בפריצת דיסק מותני. כמו כן נמצא שזריקות אפידורליות של סטרואידים אולי ישפרו במעט את התסמינים בטווח הקצר אבל אין להם השפעה ארוכת טווח. מחקרים מוכיחים שהיעילות של הניתוחים לצורך שיפור הסימנים והתסמינים הנובעים מפריצת דיסק בגב התחתון אינם טובים יותר מטיפולים שמרניים ועל כן במידה ואין התוויות נגד יש לעדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

פריצת דיסק בגב התחתון מניעה

על מנת להוריד את הסיכון להישנות כאבי סיאטיקה עליכם לפעול במספר מישורים במקביל:

שפרו את היציבה

יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומסים השליליים המוטלים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט ובכך מונעת התפתחות פריצת דיסק בגב התחתון.

ההתנהגות הארגונומית

שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. אל תנעלו נעלי עקב (רק באירועים מיוחדים). בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית. מנעו מתנוחת שינה על הבטן.

פעילות גופנית

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשפר ותחזק את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק לגופכם ובכלל זה לגרום לפציעה של הסחוס בין החוליות.

הפחיתו משקל

השמנה אחד הגורמים המשמעותיים לנזקים בעמוד השדרה. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל מנזקים לסחוסים המותניים על רקע של משקל עודף והשמנה.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכול הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

הימנעו מעישון

הקשר בין עישון לכאבי גב תחתון הוכח. הסיבות לכך לא ברורות אך הממצאים חד משמעיים.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי גב (גם כאבי גב) הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי, זה עשוי לעזור לכאבי הגב שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן