פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פריצת דיסק בגב התחתון – טיפול כירופרקטי מהיר המתבסס על אבחון מדוקדק עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ועוגמת נפש גדולה. נזק כזה או אחר לדיסק הבין חולייתי המותני עלול לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובסביבתו הקרובה. סימנים ותסמינים אלו עלולים לכלול כאבים בגב התחתון המושלכים לאורך הרגל, נימול, הרדמות חולשה ושינויים נוירולוגיים אחרים. כאשר מתפתח בקע או פריצת דיסק בגב התחתון אך הוא אינו גורם לסימנים ותסמינים עדיף לא לגעת ולהימנע מטיפול.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  באיזה טיפול כדאי לבחור עבור בקע או פריצת דיסק בגב התחתון הגורמת לסימנים ותסמינים? התשובה לא תמיד פשוטה אך בכול זאת ישנם עקרונות מוסכמים גם על ידי הממסד הרפואי. אם אין התוויות נגד יש להתחיל תמיד עם טיפול שמרני. כלומר ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקטיקה עונה על ההגדרה הזאת ומטפלת ביעילות גם בפגיעה בסחוס הזה בין החוליות. רק עם כשלו הניסיונות לטפל בבעיה באופן שמרני ו/או ישנם סימנים ותסמינים המצדיקים זאת (לחץ קשה על חוט השדרה, כאבים בלתי נסבלים הנמשכים זמן רב, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד) יש לשקול פתרון כירורגי.

  {loadposition inside-page}

  פריצת דיסק בגב התחתון טיפול – רקע

  הטיפול המתאים ביותר לחולה הסובל מסימנים ותסמינים של פריצת דיסק בגב התחתון משתנה בהתאם לחומרת מצבו של החולה ולפרק הזמן שהמחלה נמשכת. לעתים כול שנדרש הוא הימנעות מישיבה ומנוחה בת יומיים בבית כדי שהבעיה תחלוף. במקרים קיצוניים אחרים ניתוח הוא האופציה הנכונה. ברוב המכריע של המקרים הטיפול השמרני ובכלל זה כירופרקטיקה מהווה את הטיפול הנכון, היעיל והבטוח ביותר עבור החולה. כאבי גב תחתון ו/או סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים הקרנות כאב לאורך הרגל ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי מהווים סיבה טובה לפנות לשם קבלת עזרה מקצועית.

  זיהוי של כול סימן או תסמין המהווה דגל אדום מחייב הפנייה מידית לצורר המשך בירור וטיפול. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה: רקע של מחלות סרטן, אובדן משקל בלתי צפוי, חום, רקע של שימוש בסמים, דלקת בדרכי השתן, שימוש בקורטיזון, רקע טראומטי, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

  פריצת דיסק בגב התחתון טיפול עצמי

  ניתן לטפל באופן עצמי כאשר פריצת דיסק בגב התחתון גורמת רק לכאבי גב קלים. כאשר אין הקרנות כאב לרגליים, אין נימול והירדמות ואין חולשת שרירים ברגליים, יש היגיון בטיפול עצמי בבעיה. אך חשוב להיות עם "היד על הדופק". כול החמרה בסימנים ובתסמינים מחייבים פניה לקלינאי בתחום ובכלל זה לכירופרקט.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הימנעות מכאב

   זכרו, התנהגות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבי גב עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך. ובכן זה אינו נכון. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב בלבד. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא כאב חשוב להמשיך ולבצע אותה.

   שקלו שימוש זמני בחגורת גב לצורך הענקת מנוחה לגב. בשינה מצאו תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית עם כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. במהלך ההתאוששות מכאבי הגב הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחמרה בכאבים. כך למשל עדיף ללכת מאשר לרוץ, לשחק במשחקי כדור או לבצע כול פעילות הכרוכה בשינוי כיוון מהירים של הגוף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. שימו לב, גם קומפרסים של קרח עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו.

   חזרה לשגרה

   פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
   פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

   זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות שבהן אתם קמים ומהלכים. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית נכונה שגם מבוצעת נכון מאיצה את ההחלמה. פעילות גופנית שגויה סופה להחמיר את הנזקים ואת הכאבים. הערה חשובה: אל תחזרו לבצע את אותם פעולות או לשהות באותם מנחים שגרמו לבעיה שלכם מלכתחילה.

   פריצת דיסק בגב התחתון טיפול כירופרקטי

   חשוב לזכור: פריצת דיסק בגב התחתון או בכול מקום אחר הוא בלתי הפיך אך לא כך לגבי הסימנים והתסמינים הנובעים ממנו. אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף, אך תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב. לעיתים רחוקות, כאשר אתם בגיל הנכון ואתם מעניקים תנאים אופטימליים יש אפשרות שחלק מהסחוס הבין חולייתי שבולט לתוך התעלה ייספג. תהליך ספיגה זה עשוי להפחית את הלחץ ואת הסיכוי ללחץ חוזר על העצב.

   כאמור הסימנים והתסמינים שמהם אנו סובלים נגרמים ממידת הלחץ על העצב ומהנזקים הנגרמים לו עקב כך. יכולת ההחלמה הנדרשת היא על כן מהעצב שניזוק בגין הלחץ שמופעל עליו ולא מהדיסק הבין חולייתי. העצב יחלים רק לאחר שהלחץ שמופעל עליו מופחת או מוסר לחלוטין בין אם על ידי טיפולים או בין אם על ידי ניתוח. ברוב המקרים, הלחץ על העצב הסיאטי יכול להיות מטופל באופן שמרני, ללא ניתוחים או תרופות. טיפול כירופרקטי היא אפשרות טובה להתחיל ועל כך יעידו חולים רבים שהחלימו. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מחוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

   אז מה כולל הטיפול?

   הטיפול של הכירופרקט בחולה עם פריצת דיסק בגב התחתון כולל בשלב הראשון פעולות והסברים שמטרתם הפחתה של הכאב. בשלב הזה נשתמש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת. במרפאתנו אנו מצוידים במיטב המכשור כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. בשלב השני נתחיל באופן הדרגתי, תחילה באופן פסיבי ולאחר מכן באופן אקטיבי להניע את חוליות עמוד השדרה המותני ואת המפרקים לאורך השרשרת הקינטית ולשפר את התפקוד של הרקמות הרכות כולל האיזון השרירי ועוד.

   כוונון חוליות

   התיקון נעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כוונון זו מלווה לעיתים בפקוק משפרת את תפקוד החוליה ואת טווח התנועה של החוליה. במקביל חלה ירידה ברמת הלחץ שיוצר הדיסק על שורש העצב והכאב שנגרם בשל כך. הטיפול אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שיימשך מספר שעות. ככלל ככול שיפחת הלחץ מעל העצב תחול גם הפחתה ברמת הכאב ברגל הנגרמת בגלל פריצת דיסק בגב התחתון.

   שיקום

   עם הירידה בעוצמת הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה עם פריצת דיסק בגב התחתון יש להתחיל עם שיקום עמוד השדרה והאגן. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול תרגילי טווח תנועה, תרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על עמוד השדרה והאגן או בסמיכות להם, תרגילים לשיפור חוש החישה העצמית (פרופריוספציה) ותרגילים לשיפור שיווי המשקל.

   טיפול תרופתי/כירורגי

   במקרים עקשניים במיוחד או לחלופין במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים הנגרמים בשל פריצת דיסק בגב התחתון נפנה את המטופל לצורך קבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי. חשוב לזכור שתרופות סטרואידים לא הוכחו כיעילות בטיפול בפריצת דיסק מותני. כמו כן נמצא שזריקות אפידורליות של סטרואידים אולי ישפרו במעט את התסמינים בטווח הקצר אבל אין להם השפעה ארוכת טווח. מחקרים מוכיחים שהיעילות של הניתוחים לצורך שיפור הסימנים והתסמינים הנובעים מפריצת דיסק בגב התחתון אינם טובים יותר מטיפולים שמרניים ועל כן במידה ואין התוויות נגד יש לעדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

   פריצת דיסק בגב התחתון מניעה

   על מנת להוריד את הסיכון להישנות כאבי סיאטיקה עליכם לפעול במספר מישורים במקביל:

   שפרו את היציבה

   יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומסים השליליים המוטלים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה המותני בפרט ובכך מונעת התפתחות פריצת דיסק בגב התחתון.

   ההתנהגות הארגונומית

   שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. אל תנעלו נעלי עקב (רק באירועים מיוחדים). בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית. מנעו מתנוחת שינה על הבטן.

   פעילות גופנית

   פריצת דיסק בגב התחתון טיפול
   פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

   פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשפר ותחזק את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק לגופכם ובכלל זה לגרום לפציעה של הסחוס בין החוליות.

   הפחיתו משקל

   השמנה אחד הגורמים המשמעותיים לנזקים בעמוד השדרה. חלק נרחב מהאוכלוסייה סובל מנזקים לסחוסים המותניים על רקע של משקל עודף והשמנה.

   הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

   חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכול הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

   הימנעו מעישון

   הקשר בין עישון לכאבי גב תחתון הוכח. הסיבות לכך לא ברורות אך הממצאים חד משמעיים.

   הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

   גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי גב (גם כאבי גב) הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי, זה עשוי לעזור לכאבי הגב שלכם.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך