אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי עשויים להועיל גם לבעיה שלכם. בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר. בעבר נהגו לטפל בכאבי גב באמצעות מנוחה במיטה שיכלה להימשך שבועות ארוכים. היום ידוע שמנוחה במיטה של מעל יום או יומיים מזיקה. הכירופרקט המודרני חייב להתעדכן ללא הרף, לרכוש מיומנויות חדשות וליישם את מיטב השיטות והאמצעים.

אבחון וטיפול כירופרקטי – רקע

"המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין המפרקים בגוף ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". זוהי הגדרתו של האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה. כירופרקט לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי לקדם את הבריאות של החולה. למרות מקורותיה עתיקי היומין, העקרונות עליהם מתבסס המקצוע, בגרסתו המודרנית, נשענים על המדע ועל התפיסה המערבית. כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד. לצורך זה הוא משתמש בטכניקות טיפול ידניות, באמצעי עזר מתקדמים כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וגם מעניק הנחיות בנושאים כמו יציבה, ארגונומיה נכונה, תזונה נכונה וסגנון חיים. בכול מצב של תלונה על כאב במערכות שריר ושלד נדרשים אבחון וטיפול. אבחון וטיפול כירופרקטי נושאים ערך נוסף.

מה כולל האבחון הכירופרקטי?

אבחון כירופרקטי התמקד לרוב ב זיהוי ליקוי או הפרעה בריאותית במערכות עצב שריר ושלד. ההליך האבחוני דומה במבנה שלו להליך האבחוני שיעבור חולה המתלונן על כאב כזה או אחר אצל כול גורם רפואי אחר אך לא זהה. בכול אחד משלבי האבחון התמקד הכירופרקט בניסיון לאתר סימנים ותסמינים או פרטים אחרים בהיסטוריה הרפואית שיחשפו את הליקויים התפקודיים שעומדים בבסיס הבעיה. אבחון כירופרקטי חייבת לכלול את הבנת המנגנון שגרם להתפתחות ההפרעה הבריאותית.

היסטוריה רפואית

ההיסטוריה הרפואית תכלול פרטים על:

 • תיאור התלונה העיקרית (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד)
 • מתי החלה הבעיה
 • כמה זמן נמשכת ההפרעה
 • מה תדירות הופעתה
 • האם ישנם סימנים והתסמינים נלווים,
 • מה משפיע על הסימנים והתסמינים הללו ועוד

בשלב הזה נלמד גם על ההיסטוריה הרפואית האישית ומשפחתית של החולה ובכלל זה:

 • רקע גנטי של מחלות
 • היסטוריה של אשפוזים, מחלות, ניתוחים וטיפולים למיניהן
 • סגנון חיים ובכלל זה תחביבים, ספורט מועדף, עישון, אלכוהול ועוד
 • מקצוע ועוד

בדיקה גופנית

נעבור לבדיקה הגופנית שבה נעשה שימוש במגוון שיטות כדי לאמוד את התפקוד של אזורי הגוף שנפגעו כולל התבוננות, מישוש והנעה של האזור הפגוע של של השרשרת הקינטית שלו. במסגרת הבדיקה הגופנית נערוך גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות אחרות.

בדיקות מעבדה והדמיה

כאשר מתעורר ספק לגבי אבחון זה או אחר נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או הדמיה. אלה יעזרו לנו להחליט האם האבחון שהגענו אליו מדויק או שאולי יש לערוך חשיבה מחודשת. כך למשל ניעזר בבדיקות מעבדה כאשר אנו חושדים בדלקת פרקים או דלקת פרקים זיהומית כגורם לתלונות של החולה. ניעזר באמצעי הדמיה ובכלל זה במיפוי עצמות, CT או MRI לצורך אישור או שלילה של פגיעות שונות במערכת שריר ושלד.

מהו טיפול כירופרקטי?

טיפול כירופרקטי ושיקום של פציעות ספורט, פציעות מעומס חוזרני ותאונות עבודה משלב טכניקות ריפוי ידניות שעמדו במבחן הזמן עם ציוד מודרני הכולל גלי הלם, לייזר רך ועוד. כירופרקט מאומן ומוכשר לאתר ולתקן ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות. לאחר שאותרה הבעיה והוסבר מהותה לחולה יחל הטיפול והשיקום הכירופרקטי.

הקלה בכאב אינה מספיקה

טיפול כירופרקטי אינו מסתפק בהקלה בכאב או אף בהיעלמות המלאה ש הסימנים והתסמינים שהופיעו אצלכם בעקבות הפציעה. אנחנו גם לא מסתפקים בעובדה שחזרתם לעבודה סדירה ולפעילות הגופנית שלכם. אנו רוצים לוודא שהחולה לא יחזור אלינו שוב בגלל אותה פציעה. כדי להשיג את המטרה הזאת ימליץ הכירופרקט על שיקום. במהלך השיקום נחזיר את היכולת של המפרק לעמוד בעומסים ולתפקד. גם במהלך הטיפול וגם במהלך השיקום יעניק לכם הכירופרקט ייעוץ ארגונומי, ייעוץ בנושא יציבה וייעוץ בנושא פעילות גופנית. ייעוץ זה נועד לקדם את המטרה של מניעת כאבים ופציעות חוזרות.

מנגנון הפציעה

ננסה להבין מה המנגנון שהוביל להתפתחות הפציעה שלכם. כול בעיה תיבחן לגופה ותטופל בהתאם. כך למשל נרצה להבין האם:

 • הכאבים בצוואר שעליהם אתם מתלוננים נגרמו בגלל תנועה לקויה?
 • הכאב בצוואר התפתח בגלל שבחרתם לישון על הבטן?
 • האם הדלקת באמתחת (בורסיטיס) נגרמה מטראומה או מעבודה משרדית לקויה?
 • הסחוס שלכם בברך נשחק בגלל טכניקת ריצה לקויה או בגלל ביצוע סקוואטים בחדר הכושר?
 • האם הדלקת בעצב הסיאטי (סיאטיקה) נגרמה בגלל טכניקת הרמה לקויה או בגלל ישיבה לא נכונה?

הכירופרקט עשוי לתת מענה לשאלות הללו. כאשר אין ביכולתנו לעזור נפנה את החולה לגורמים המתאימים.

אבחון וטיפול כירופרקטי