אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי עשויים להועיל גם לבעיה שלכם. בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר. בעבר נהגו לטפל בכאבי גב באמצעות שכיבה במיטה שיכלה להימשך שבועות ארוכים. היום ידוע שמנוחה במיטה הנמשכת מעל יום או יומיים כבר מתחילה להזיק.

הכשרתו של הכירופרקט המודרני מאפשרת לו לאבחן הפרעות בריאותיות במערכת שריר ושלד ובמידת הצורך לטפל בהן. כדי למנוע הישנות ההפרעה הכירופרקט יקפיד על הליך של שיקום וינחה את החולה במגוון תחומים. בין היתר יבהיר הכירופרקט לחולה כיצד עליו לנהוג מבחינה ארגונומית, פעילות גופנית ועוד. גם לאחר תום לימודיו הכירופרקט ממשיך להתעדכן ללא הרף, לרכוש מיומנויות חדשות וליישם את מיטב השיטות והאמצעים.

אבחון וטיפול כירופרקטי – רקע

"המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין המפרקים בגוף ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". זוהי הגדרתו של האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה. כירופרקט לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה כדי לקדם את הבריאות של החולה. למרות מקורותיה עתיקי היומין, העקרונות שעליהם מתבסס המקצוע, בגרסתו המודרנית, נשענים על המדע ועל התפיסה המערבית.

כירופרקט מוכשר לבדוק, לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד. לצורך זה הוא משתמש בטכניקות טיפול ידניות, באמצעי עזר מתקדמים כולל לייזר רך ומכשיר גלי הלם וגם מעניק הנחיות בנושאים כמו יציבה, ארגונומיה נכונה, תזונה נכונה וסגנון חיים. בכל מצב של תלונה על כאב במערכות שריר ושלד נדרשים אבחון וטיפול. אבחון וטיפול כירופרקטי נושאים ערך נוסף.

מה כולל האבחון הכירופרקטי?

אבחון כירופרקטי התמקד לרוב ב זיהוי ליקוי או הפרעה בריאותית במערכות עצב שריר ושלד. ההליך האבחוני דומה במבנה שלו להליך האבחוני שיעבור חולה המתלונן על כאב כזה או אחר אצל כל גורם רפואי אחר אך לא זהה. בכל אחד משלבי האבחון התמקד הכירופרקט בניסיון לאתר סימנים ותסמינים או פרטים אחרים בהיסטוריה הרפואית שיחשפו את הליקויים התפקודיים שעומדים בבסיס הבעיה. אבחון כירופרקטי חייבת לכלול את הבנת המנגנון שגרם להתפתחות ההפרעה הבריאותית.

היסטוריה רפואית

ההיסטוריה הרפואית תכלול פרטים על:

 • תיאור התלונה העיקרית (כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד)
 • מתי החלה הבעיה
 • כמה זמן נמשכת ההפרעה
 • מה תדירות הופעתה
 • האם ישנם סימנים והתסמינים נלווים,
 • מה משפיע על הסימנים והתסמינים הללו ועוד

בשלב הזה נלמד גם על ההיסטוריה הרפואית האישית ומשפחתית של החולה ובכלל זה:

 • רקע גנטי של מחלות
 • היסטוריה של אשפוזים, מחלות, ניתוחים וטיפולים למיניהן
 • סגנון חיים ובכלל זה תחביבים, ספורט מועדף, עישון, אלכוהול ועוד
 • מקצוע ועוד

בדיקה גופנית

נעבור לבדיקה הגופנית שבה נעשה שימוש במגוון שיטות כדי להעריך את התפקוד של אזורי הגוף שנפגעו כולל התבוננות, מישוש והנעה של האזור הפגוע של השרשרת הקינטית שלו. במסגרת הבדיקה הגופנית נערוך גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות אחרות.

בדיקות מעבדה והדמיה

כאשר מתעורר ספק לגבי אבחון זה או אחר נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או הדמיה. אלה יעזרו לנו להחליט האם האבחון שהגענו אליו מדויק או שאולי יש לערוך חשיבה מחודשת. כך למשל ניעזר בבדיקות מעבדה כאשר אנו חושדים בדלקת פרקים או דלקת פרקים זיהומית כגורם לתלונות של החולה. ניעזר באמצעי הדמיה ובכלל זה במיפוי עצמות, CT או MRI לצורך אישור או שלילה של פגיעות שונות במערכת שריר ושלד.

מה מנגנון הפציעה?

ננסה להבין מה המנגנון שהוביל להתפתחות הפציעה שלכם. כל בעיה תיבחן לגופה ותטופל בהתאם. כך למשל לפני שנתחיל לטפל נרצה להבין האם:

 • הכאבים בצוואר שעליהם אתם מתלוננים נגרמו בגלל תנועה לקויה?
 • הכאב בצוואר התפתח משום שבחרתם לישון על הבטן?
 • האם הדלקת באמתחת (בורסיטיס) נגרמה מטראומה או מעבודה משרדית לקויה?
 • הסחוס שלכם בברך נשחק בגלל טכניקת ריצה לקויה או בגלל ביצוע סקוואטים בחדר הכושר?
 • האם הדלקת בעצב הסיאטי (סיאטיקה) נגרמה בגלל טכניקת הרמה לקויה או בגלל ישיבה לא נכונה?

מהו טיפול כירופרקטי?

טיפול כירופרקטי ושיקום של פציעות ספורט, פציעות מעומס חוזרני, תאונות עבודה ועוד משלב:

 • טכניקות ריפוי ידניות שעמדו במבחן הזמן
 • עם ציוד מודרני הכולל גלי הלם, לייזר רך ועוד

כירופרקט מאומן ומוכשר לאתר ולתקן ליקויים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות. לאחר שאותרה הבעיה והוסבר מהותה לחולה יחל הטיפול והשיקום הכירופרקטי. כך למשל כדאי לכל אדם שסובל מכאבי גב תחתון לא למהר עם ההחלטה על ניתוח. נסו תחילה טיפול כירופרקטי.

הקלה בכאב אינה מספיקה צריך גם שיקום

טיפול כירופרקטי אינו מסתפק בהקלה בכאב או אף בהיעלמות המלאה שהסימנים והתסמינים שהופיעו בעקבות הפציעה. כירופרקט לא מסתפק בעובדה שחזרתם לעבודה סדירה ולפעילות הגופנית שלכם. כירופרקטים עושים מאמץ לוודא שהחולה לא יסבול שוב מאותה פציעה. כדי להשיג את המטרה הזאת ימליץ הכירופרקט על שיקום. במהלך השיקום נחזיר את היכולת של המפרק לעמוד בעומסים ולתפקד.

ייעוץ ארגונומי

כירופרקטיקה אבחון וטיפול
כירופרקטיקה אבחון וטיפול

כבר במהלך הטיפול וגם במהלך השיקום יעניק לכם הכירופרקט ייעוץ ארגונומי. ארגונומיה היא המדע של תכנון וסידור דברים כך שאנשים יוכלו להשתמש בהם בקלות ובבטחה וללא פציעות. מוצרים ושיטות עבודה ארגונומיים יכולים לסייע במניעת פציעות ולשפר את הפרודוקטיביות בסביבות שונות, כגון מקומות עבודה, בתי ספר, בתים וכלי רכב. דוגמאות למוצרים ארגונומיים הם כיסאות, מקלדות, עכברים, שולחנות, צגים ואוזניות שנועדו להתאים לגוף וליציבה של המשתמש.

כמה דוגמאות לשיטות ארגונומיות הן התאמת הגובה והזווית של הכיסא והמסך, לקיחת הפסקות תכופות כדי למתוח ולזוז, שימוש בטכניקות הרמה נכונות והימנעות מתנועות חוזרות ונשנות שעלולות לאמץ את השרירים והמפרקים.

ומה לגבי יציבה

נעניק לחולה גם ייעוץ בנושא יציבה. יציבה טובה חיונית למניעת פציעות ולשמירה על הבריאות. בין אם אתם יושבים, עומדים, הולכים או מתעמלים, עליכם תמיד להיות מודעים לאופן שבו אתם מחזיקים את גופכם. מודעות זאת חייבת לבוא לידי ביטוי כשאתם יושבים ליד שולחן או מחשב, בעת עמידה לפרקי זמן ארוכים ובעת פעילות גופנית.

וגם בכל הנוגע לפעילות גופנית

פעילות גופנית היא עתירת יתרונות. עם זאת לא כל פעילות מתאימה לכל אחד בכל מצב. אנו נעזור לכם לבחור את הפעילויות המתאימות ביותר למצבכם, לרמת הכושר ולמטרות שלכם. נבקש מכם להקפיד על חימום לפני שתתחילו, וקירור אחרי שתסיימו. לנשום באופן קבוע ועמוק, מבלי לעצור את נשימתכם. להקפיד על הטכניקה של כל תרגיל. להשתמש בציוד שמתאים לכם היטב. לא להגיע למצב של כאב או אי נוחות.

הערה:

הכירופרקט נותן מענה למגוון רחב של פציעות במערכת שריר ושלד. כאשר אין ביכולתו לעזור יפנה את החולה לגורמים המתאימים.

אבחון וטיפול כירופרקטי