תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

תסמונת התעלה הקרפלית – טיפול מהיר המתבסס על אבחון אמין עשוי למנוע נזקים כרוניים. לעתים קרובות טיפול יעיל ומהיר עשוי גם למנוע צורך בפתרון כירורגי לבעיה. תסמונת זאת נגרמת כאשר עצב התווך (Median nerve) נלחץ במיקומו בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. סימפטומים אופייניים לתסמונת הזאת כוללים כאבים בכף היד, חולשה, הירדמות ועקצוצים בכף היד ועוד

זוהי הפרעה עצבית שכיחה שלרוב ניתן לטפל בה בהצלחה ללא ניתוח. התעלמות מתסמיני הלכידה העצבית הזאת עלולה להוביל להחמרה במצב. החולה הכרוני עלול לסבול מתסמינים כרוניים וקשיים תפקודיים עם כף היד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל, ימנע נזקים וכאבים כרוניים וצורך עתידי בניתוח.

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול – רקע

תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) היא הפרעה נוירולוגית נפוצה המשפיעה על עצב התווך (median nerve) בשורש כף היד. עצב התווך העובר מהאמה ליד מספק תחושה ותפקוד מוטורי לאגודל, למורה, לאמצע ולמחצית האצבע. בשורש כף היד עובר עצב התווך בחלל צר הנקרא התעלה הקרפלית. התעלה הקרפלית נוצרת על ידי עצמות שורש כף היד והרצועה הקרפלית הרוחבית המשמשת כגג של התעלה. היצרות של התעלה הקרפלית מסיבה כזאת או אחרת עלולה לגרום לללחץ על עצב התווך וההתפתחות תסמינים כגון:

השכיחות של תסמונת התעלה הקרפלית מוערכת:

 • בין 2.7% ל -5.8% מכלל האוכלוסייה הבוגרת.
 • גבוהה יותר בקרב נשים ובקבוצות גיל מבוגרות יותר.

תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להיגרם על ידי גורמים שונים, כגון:

 • גנטיקה, פעילויות תעסוקתיות, פציעות בשורש כף היד או מצבים רפואיים בסיסיים

האבחנה של תסמונת התעלה הקרפלית מבוססת על היסטוריה קלינית, בדיקה גופנית ובדיקות אלקטרודיאגנוסטיות. הטיפול ב- CTS תלוי בחומרת ומשך התסמינים. ברוב המקרים די בטיפול שמרני כדי לשפר את מצב החולה. האפשרויות השמרניות כוללות בין היתר שינויים בהתנהלות, סדים בשורש כף היד, טכניקות טיפול ידניות המתבצעות על ידי כירופרקט ועוד. הטיפול הרפואי בתסמונת זאת עשוי לכלול תרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידים או ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית.

טיפול עצמי בתסמונת התעלה הקרפלית

מנוחה

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול
תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

מודעות והתייחסות מהירה לסימפטומים הראשונים של תסמונת התעלה הקרפלית יאפשרו טיפול עצמי בבעיה. כול שנדרש בשלב הזה הוא:

 • הימנעות מתנועות חוזרניות עם האצבעות ועם כף היד
 • והימנעות ממנחים מקובעים של שורש כף היד. בעיקר כאשר מדובר במנח שבו כף היד מקובעת במצב של פשיטה או במצב של כפיפה.

מצבים שבהם שורש כף היד מקובע במנח לא ידידותי עלולים להיווצר:

 • במהלך עבודה עם מקלדת
 • בשינה כאשר כף היד כפופה או תחובה באופן כפוף מתחת לכרית ועוד.

צעדים אלו אם ננקטים מספיק מוקדם עשויים לפתור את הבעיה. אם אתם רוצים להעניק מנוחה יסודית יותר או לא סומכים על כך שאתם שומרים מספיק תוכלו להיעזר בתומך או סד למפרק שורש כף היד. תומך כזה ישמור על שורש כף היד לשכם במנח ניטרלי שנדרש לתפקוד תקין של עצב התווך.

תרגילי מתיחה

ניתן לבצע תרגילי מתיחה שונים (Nerve gliding exercises) לשורש כף היד שעשויים לאפשר תנועה חופשיה יותר של העצב. דוגמה לתרגיל: ישר את היד קדימה כאשר כף היד פשוטה מול הרצפה. כעת אגרף את כף היד וכופף את האגרוף מטה. עשו זאת מספר פעמים.

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול כירופרקטי

מחקר

מחקר חדש (March 2017, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy) מצא שהטיפול השמרני בתסמונת הזאת שכלל בעיקר טיפול ידני (Manual therapy) הפחית את הכאב, ושיפר את תפקוד כף היד ובסיכומו של דבר הביא תוצאות לא פחות טובות מאלו שהושגו בטיפול הכירורגי בבעיה. לנוכח הסיבוכים האפשריים וההוצאות הכלכליות הכרוכות בניתוחים הללו ממליצים החוקרים להפוך את הטיפולים השמרניים בתסמונת התעלה הקרפלית לסטנדרט.

התנהלות ארגונומית

יש לזהות בהקדם האפשרי את התסמונת ואת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחותה ולנטרל אותם. בשלבים המוקדמים של התסמונת ניתן לנטרל את הבעיה באמצעות חשיבה ארגונומית:

 • שיפור בהרגלי העבודה
 • סידור עמדת העבודה באופן מתחשב
 • ושיפור של סביבת העבודה ושיטות העבודה

טיפול שמרני

אם הבעיה חמורה מכדי לחלוף ללא טיפול יש להתחיל בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול:

 • הורדה בעומס העבודה
 • תומך שורש כף יד
 • טיפול באמצעים חשמליים לריפוי דלקות כולל לייזר רך
 • תרגילי שיקום

נשלב טכניקות טיפול ידניות שבהן נבצע בין היתר מניפולציות ומתיחות של התעלה הקרפלית על רקמותיה השונות במטרה לשפר את טווחי התנועה ולהפחית את הלחץ והגירוי הדלקתי שנוצר בעקבותיו בעצב התווך.

פעילות גופנית

לאור העובדה שגם חוסר בפעילות גופנית אירובית ועודף משקל מהווים גורם סיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית נמליץ לחולה על פעילות הגופנית אירובית שאינה גורמת לעומסים על שורש כף היד כמו הליכה, ריצה ושחייה. לא נמליץ על פעילות גופנית הכרוכה בעומסים על שורש כפות הידיים כמו רכיבה על אופניים, שימוש במכשיר סטפר או במכשיר חתירה המחייבים לפיתה חזקה ומתמשכת.

טיפול הרפואי

אם הטיפולים השמרניים לא פותרים את הבעיה יש לשקול טיפולים אחרים. הטיפול הרפואי כולל את הטיפול התרופתי ובכלל זה תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים, תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים, זריקות קורטיקוסטרואידים ועוד. במקרים קשים במיוחד ניתן לבחור בניתוחים לשחרור העצב בתעלה הקרפלית. בניתוח מסוג זה חותכים את הרצועה המהווה את גג התעלה ובכך משחררים את העצב. חשוב לציין שברוב המקרים הניתוח הזה יעיל ובטוח עם זאת במחקר שפורסם לאחרונה דווח שכמעט רבע מהמנותחים ממשיכים לסבול לאחר הניתוח מסימנים ותסמינים שונים ומחציתם מבצעים בסופו של דבר ניתוח חוזר.

מניעה

כדי למנוע את התסמונת הזאת חשוב לטפל בגורמי הסיכון להתפתחותה כולל בין היתר:

 • להפחית ולשנות פעילויות שיוצרות עומסי יתר על שורשי כפות הידיים
 • לבצע שינויים בעמדת העבודה, תנוחות העבודה ובאופן שבו אתם עובדים (הקלדה, צביעה, שימוש חוזרני בכלי עבודה, שימוש בכלים היוצרים ויברציות ועוד)

עשו גם שינויים באופן שבו אתם מבצעים את הפעילות הגופנית שלכם:

 • תנוחות יוגה, אחיזה של מחבט טניס ומקל גולף ועוד

עשו שינויים באופן שבו אתם מבצעים את המטלות שלכם בחיי היום יום בבית:

 • חיתוכי ירקות, ניקיונות ועוד

בין הטיפים למניעת תסמונת התעלה הקרפלית נכלול:

 • הפחיתו ביצוע פעולות חוזרניות. גוונו בסוג המשימות ובאופן הביצוע שלהן.
 • הקפידו לבצע פעולות תוך הימנעות מאחיזה חזקה בחפצים שבהם אתם משתמשים. וודאו שאתם מרפים מידי פעם את כפות הידיים.
 • הקפידו לשהות ככול שניתן כאשר שורש כף היד נמצא במנח ניטרלי. במצב זה עצב התווך חופשי בתוך העלה. אם אתם צריכים לבצע פעולה שאינה מאפשרת זאת חזרו מיד לאחריה למנח ניטרלי. במצב דלוק יתכן שתזדקקו לתומך שורש כף היד לצורך זה.
 • הימנעו מעבודה רציפה עם כפות הידיים. עשו הפסקות ומתחו אותן בעדינות
 • הקפידו לטפל במחלות רקע כגון סוכרת, דלקת פרקים ניוונית, לחץ דם גבוה, חוסר איזון של בלוטת בתריס ועוד שמעלים את הסיכון ללקות בתסמונת התעלה הקרפלית.

References:

Wielemborek PT, Kapica-Topczewska K, Pogorzelski R, Bartoszuk A, Kochanowicz J, Kułakowska A. Carpal tunnel syndrome conservative treatment: a literature review. Postep Psychiatr Neurol. 2022 Jun;31(2):85-94.

Carpal Tunnel Syndrome | National Institute of Neurological Disorders and Stroke. https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/carpal-tunnel-syndrome

Bland JD. Carpal tunnel syndrome. BMJ 2007;335:343-6

Atroshi I, Gummesson C, Johnsson R, Ornstein E, Ranstam J, Rosen I. Prevalence of carpal tunnel syndrome in a general population. JAMA 1999;282:153-8.

PIAZZINI, DIANA & Aprile, Irene & Ferrara, Emerson & BERTOLINI, CARLO & TONALI, PIETRO & Maggi, Loredana & RABINI, ALESSIA & PIANTELLI, SERGIO & Padua, Luca. (2007). A systematic review of conservative treatment of carpal tunnel syndrome. Clinical rehabilitation. 21. 299-314. 10.1177/0269215507077294.

Graham B, Regehr G, Naglie G, Wright JG. Development and validation of diagnostic criteria for carpal tunnel syndrome. J Hand Surg Am 2006;31:919-24.

Marshall S, Tardif G, Ashworth N. Local corticosteroid injection for carpal tunnel syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2007;(2):CD001554.

Carlson H, Colbert A, Frydl J, Arnall E, Elliot M, Carlson N. Current options for nonsurgical management of carpal tunnel syndrome. Int J Clin Rheumtol. 2010 Feb;5(1):129-142.

O'Connor D, Marshall S, Massy-Westropp N. Non-surgical treatment (other than steroid injection) for carpal tunnel syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2003;(1):CD003219.

Gerritsen AA, de Vet HC, Scholten RJ, Bertelsmann FW, de Krom MC, Bouter LM. Splinting vs surgery in the treatment of carpal tunnel syndrome: a randomized controlled trial. JAMA 2002;288:1245-51.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

קרע מיניסקוס בברך טיפול שמרני תחילה

כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים בארצות הברית 700,000 ניתוחי ארטרוסקופיה כדי לטפל בכאבי ברכיים עקב קרע מיניסקוס. עדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

כאבים בפנים מה גורם להם

כאבים בפנים מה גורם להם

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.