תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התעלה הקרפלית – טיפול מהיר המתבסס על אבחון יסודי ומקצועי עשוי למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי לבעיה. תסמונת התעלה הקרפלית היא הפרעה בריאותית הנוצרת כאשר עצב התווך (Median nerve) נלחץ או מגורה במיקומו שבתוך התעלה הקרפלית המצויה בשורש כף היד. סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת זאת כוללים כאבים בכף היד, חולשה, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד. זוהי הפרעה עצבית שכיחה שלרוב ניתן לטפל בה בהצלחה ללא ניתוח.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל, ימנע החמרה בתסמינים וצורך עתידי בניתוח. התעלמות מתסמונת לכידה עצבית פריפרית זאת עלולה על הציר של הזמן, להוביל להחמרה של הסימנים והתסמינים. עלול החולה לסבול מכאבים קשים יותר בכף היד, מהתנוונות של קבוצות שרירים בכף היד ובעקבות כך מקושי תפקודי של כף היד.

  {loadposition inside-page}

  תסמונת התעלה הקרפלית טיפול – רקע

  תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome) היא מהפרעות העצביות השכיחות ביותר בכף היד. הפרעה עצבית זאת מתרחשת בעקבות גירוי דלקתי של עצב התווך בתעלה המצויה בשורש כף היד. תסמונת זאת גורמת לכאבים בחלק מהאצבעות ובכף היד, בשורש כף היד ובאמה. לעתים מלבד כאבים החולה התלונן גם על חולשה, נימול והירדמות בחלקים של כף היד והאצבעות בצד של האגודל. מבחינה פונקציונלית החולה עלול לחוש קושי ביכולת האחיזה של חפצים.

  אבחון מהיר ומדויק וסינון גורמים אפשריים אחרים להתפתחות סימנים ותסמינים דומים, יאפשר לנו להעניק לכם את הטיפול הטוב ביות בבעיה. טיפולים שמרניים מקובלים כוללים מנוחה, הימנעות משהייה במנחים שמגרים את העצב בשורש כף היד, קיבוע שורש כף היד באמצעות סד, תרגילים מיוחדים, מוביליזציה של התעלה בשורש כף היד, לייזר רך ועוד. במידה והבעיה אינה מגיבה לטיפולים שמרניים (לרוב זה לא קורה) אזי ניתוח מתבקש כדי לשחרר את העצב.

  טיפול עצמי בתסמונת התעלה הקרפלית

  מנוחה

  תסמונת התעלה הקרפלית טיפול
  תסמונת התעלה הקרפלית טיפול

  מודעות והתייחסות מהירה לסימנים והתסמינים הראשונים של תסמונת התעלה הקרפלית יאפשרו לכם לטפל בבעיה בעצמכם ובהצלחה. כול שנדרש בשלב הזה הוא הימנעות מתנועות חוזרניות עם האצבעות ועם כף היד והימנעות ממנחים מקובעים של שורש כף היד ובעיקר כאשר מדובר במנח שבו כף היד מקובעת במצב של פשיטה או במצב של כפיפה. מצבים שבהם שורש כף היד מקובע במנח לא ידידותי עלולים להיווצר במהלך עבודה עם מקלדת, בשינה כאשר כף היד כפופה או תחובה באופן כפוף מתחת לכרית ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   זה לכשעצמו עשוי לפתור את הבעיה. במידה ואתם רוצים להעניק מנוחה יסודית יותר או לא סומכים על כך שאתם שומרים מספיק תוכלו להיעזר בתומך או סד למפרק שורש כף היד. תומך כזה ישמור על שורש כף היד לשכם במנח ניטרלי שנדרש לתפקוד תקין של עצב התווך.

   תרגילי מתיחה

   ניתן לבצע תרגילי מתיחה שונים (Nerve gliding exercises) לשורש כף היד שעשויים לאפשר תנועה חופשיה יותר של העצב. דוגמה לתרגיל: ישר את היד קדימה כאשר כף היד פשוטה מול הרצפה. כעת אגרף את כף היד וכופף את האגרוף מטה. עשו זאת מספר פעמים.

   תסמונת התעלה הקרפלית טיפול כירופרקטי

   מחקר

   מחקר חדש (March 2017, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy) מצא שהטיפול השמרני בתסמונת הזאת שכלל בעיקר טיפול ידני (Manual therapy) הפחית את הכאב, ושיפר את תפקוד כף היד ובסיכומו של דבר הביא תוצאות לא פחות טובות מאלו שהושגו בטיפול הכירורגי בבעיה. לנוכח הסיבוכים האפשריים וההוצאות הכלכליות הכרוכות בניתוחים הללו ממליצים החוקרים להפוך את הטיפולים השמרניים בתסמונת התעלה הקרפלית לסטנדרט.

   התנהלות ארגונומית

   יש לזהות בהקדם האפשרי את התסמונת ואת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית ולנטרל אותם. בשלבים המוקדמים של התסמונת יתכן ושיפור בהרגלי העבודה, סידור עמדת העבודה ושיפור של סביבת העבודה לבדם יכולים לנטרל את הבעיה.

   טיפול שמרני

   במידה והבעיה חמורה מכדי לחלוף ללא טיפול יש להתחיל בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול: הורדה בעומס העבודה, תומך שורש כף יד, טיפול באמצעים חשמליים לריפוי דלקות כולל לייזר רך ותרגילי שיקום. נשלב טכניקות טיפול ידניות שבהן נבצע בין היתר מניפולציות ומתיחות של התעלה הקרפלית על רקמותיה השונות במטרה לשפר את טווחי התנועה ולהפחית את הלחץ והגירוי הדלקתי שנוצר בעקבותיו בעצב התווך.

   פעילות גופנית

   לאור העובדה שגם חוסר בפעילות גופנית אירובית ועודף משקל מהווים גורם סיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית נמליץ לחולה על פעילות הגופנית אירובית שאינה גורמת לעומסים על שורש כף היד כמו למשל הליכה, ריצה ושחייה. לא נמליץ על פעילות גופנית הכרוכה בעומסים על שורש כפות הידיים כמו למשל רכיבה על אופניים, שימוש במכשיר סטפר או במכשיר חתירה המחייבים לפיתה חזקה ומתמשכת.

   טיפול הרפואי

   במידה והטיפולים השמרניים לא פותרים את הבעיה יש לשקול טיפולים אחרים. הטיפול הרפואי כולל את הטיפול התרופתי ובכלל זה תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים, תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידים, זריקות קורטיקוסטרואידים ועוד. במקרים קשים במיוחד ניתן לבחור בניתוחים לשחרור העצב בתעלה הקרפלית. בניתוח מסוג זה חותכים את הרצועה המהווה את גג התעלה ובכך משחררים את העצב. חשוב לציין שברוב המקרים הניתוח הזה יעיל ובטוח עם זאת במחקר שפורסם לאחרונה דווח שכמעט רבע מהמנותחים ממשיכים לסבול לאחר הניתוח מסימנים ותסמינים שונים ומחציתם מבצעים בסופו של דבר ניתוח חוזר.

   מניעה

   כדי למנוע את התסמונת הזאת חשוב לטפל בגורמי הסיכון להתפתחותה כולל בין היתר להפחית ולשנות פעילויות שיוצרות עומסי יתר על שורשי כפות הידיים. בין היתר חשוב שתעשו שינויים בעמדת העבודה, בתנוחות העבודה ובאופן שבו אתם עובדים (הקלדה, צביעה, שימוש חוזרני בכלי עבודה, שימוש בכלים היוצרים ויברציות ועוד). עשו שינויים באופן שבו אתם מבצעים את הפעילות הגופנית שלכם (יוגה, טניס, גולף ועוד). עשו שינויים באופן שבו אתם מבצעים את המטלות שלכם בחיי היום יום בבית (חיתוכי ירקות, ניקיונות ועוד).

   בין הטיפים למניעת תסמונת התעלה הקרפלית נכלול:

   • הפחיתו ביצוע פעולות חוזרניות. גוונו בסוג המשימות ובאופן הביצוע שלהן.
   • הקפידו לבצע פעולות תוך הימנעות מאחיזה חזקה בחפצים שבהם אתם משתמשים. וודאו שאתם מרפים מידי פעם את כפות הידיים.
   • הקפידו לשהות ככול שניתן כאשר שורש כף היד נמצא במנח ניטרלי. במצב זה עצב התווך חופשי בתוך העלה. במידה ואתם צריכים לבצע פעולה שאינה מאפשרת זאת חזרו מיד לאחריה למנח ניטרלי. במצב דלוק יתכן ותזדקקו לתומך שורש כף היד לצורך זה.
   • הימנעו מעבודה רציפה עם כפות הידיים. עשו הפסקות ומתחו אותן בעדינות
   • הקפידו לטפל במחלות רקע כגון סוכרת, דלקת פרקים ניוונית, לחץ דם גבוה, חוסר איזון של בלוטת בתריס ועוד שמעלים את הסיכון ללקות בתסמונת התעלה הקרפלית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.