הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב! הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). הרפס זוסטר הידועה גם כשלבקת חוגרת או שינגלס, היא התעוררות דלקתית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus.

התעוררות מחודשת אמרנו וזאת משום שהדבקה נגיפית זו אינה חדשה. סביר להניח שבעבר חליתם באבעבועות רוח. אבעבועות רוח היא מחלת ילדים המתרחשת לרוב בשנים הראשונות לחייו של הילד ונגרמת מנגיפי ההרפס זוסטר הזהים לנגיפים הגורמים לשלבקת חוגרת. נגיפים אלו המדביקים את עצבי החישה גורמים בין היתר לכאבים חריפים. טיפול באמצעות לייזר רך עשוי להועיל בהפחתת הכאב הנובע מדלקת נגיפית זאת. אז זכרו הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב!

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב – רקע

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של הרפס יהיו קלים וצפויים לחלוף במהרה. בחלק קטן מהמקרים המחלה גורמת לסימנים והתסמינים קשים ובכלל זה כאבים חריפים במקום הפגיעה. אם סבלתם בעבר מאבעבועות רוח והתפתחו אצלכם נוגדנים למחלה גם אתם נושאים בגופכם את הנגיף. הנגיף יושב בגנגליונים של עצבי החישה וממתין לרגע המתאים כדי לתקוף שוב ולגרום לדלקת. הרגע המתאים הוא כמובן כאשר מסיבות כלשהן המערכת החיסונית שלכם חלשה, כאשר אתם מדוכדכים ומצויים בלחץ נפשי. שלבקת חוגרת או הרפס זוסטר היא על כן התעוררות מחודשת של נגיף אבעבועות רוח.

על פי נתונים שנאספו ממחקרים שונים קבע משרד הבריאות האמריקאי ש25% מהאנשים חולים בהרפס זוסטר. רוב המקרים מתרחשים אחרי גיל 40. 50% מאנשים שיחלו בהרפס זוסטר יסבלו גם מסיבוך של המחלה הקרוי דלקת כרונית בעצב כתגובה להרפס זוסטר הקרויה בעברית: כאב עצבי בתר הרפטי (Postherpetic neuralgia). הרפס זוסטר אינה תוקפת שוב ושוב אלא רק בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

סימנים ותסמינים

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב
הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הנגיף יכול לתקוף כמעט בכל אזורי הגוף: חזה, גב, בטן, ראש, פנים וגפיים. סימנים וסימפטומים ראשונים אינם ספציפיים ועלולים להטעות. אלו יכללו:

 • חום
 • כאב ראש
 • הפרעות תחושה
 • כאב באזור העצב המעורב ובעיקר כאבי חזה או כאבי גב

רק לאחר מספר ימים וחותר יופיעו הסימנים והסימפטומים האחרים ובכללם:

 • גירוד
 • צריבה
 • כאב חריף
 • שלפוחיות ואדמומיות דלקתית לאורך רצועת העור (דרמטום) אותה מעצבב העצב המותקף. שלפוחיות אלו חולפות לרוב תוך עד שבועיים. אך לפעמים יכולים לשרוד גם יותר מחודש ימים.

הכאבים בגב (במידה והוירוס תקף עצב חישה בגב) שמופעים כאמור יומיים שלושה לפני הופעת השלפוחיות בעור נמשכים שבועיים שלושה במקביל לשלפוחיות בעור. לרוב ברגע שהשלפוחיות מתחילות להגליד גם הכאבים חולפים. הסימנים והסימפטומים בגין שלבקת חוגרת עלולים להיות חריפים מאוד ולהימשך זמן רב.

כאב עצבי בתר הרפטי

לעיתים גם לאחר שהדלקת חלפה והשלפוחיות נעלמו הכאב נותר. תופעה זו הנגרמת כנראה בגלל נזק דלקתי כרוני הנגרם לעצב הקרוי בעברית כאב עצבי בתר הרפטי (Post Herpetic Neuralgia). סימנים ותסמינים של מחלה זאת כוללים:

 • כאבים קשים
 • הפרעות שינה
 • ירידה במשקל
 • עייפות
 • ומצבי רוח הפוגעים בתפקוד היום-יומי

סיבוכים אפשריים נוספים בשל הפרעת כאב עצבי בתר הרפטי כוללים:

 • דלקת בקרנית העין
 • שיתוק של עצב הפנים,דלקת בחוט השדרה (Myelitis)
 • דלקת במוח (Encephalitis)
 • שבץ מוחי ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות הרפס זוסטר

גורם הסיכון העיקרי להתפתחות הרפס זוסטר הוא הזקנה. ככל שאנו מתבגרים עולה גם הסיכון ללקות במחלה זאת. גורם סיכון נוסף לתקיפת הווירוס הוא מערכת חיסונית חלשה. הווירוס יתקוף אנשים החולים במחלות כמו איידס הפוגעות במערכת החיסונית או אנשים המטופלים בתרופות מדכאות מערכת חיסונית או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה בגלל מתחים נפשיים כרוניים, נסיבות חיים ואירועים כמו מוות של בן זוג, פשיטת רגל עסקית ועוד.

הרפס בגב – טיפול

לכירופרקטיקה אין מענה ישיר לטיפול בדלקת הנגרמת מנגיף ההרפס זוסטר. עם זאת כירופרקט שמרפאתו מצוידת בלייזר רך יכול לנסות ולהפחית באמצעותו את הכאב בגב ובכל מקום אחר מלבד בעיניים (ראה מקורות). הטיפולים הקונבנציונליים כוללים תרופות נגד כאבים, משחות ותרופות חומרים אנטי ויראליים כגון אציקלוביר, סטרואידים ועוד. יש לזכור שאין הוכחות המאשרות את היעילות של החומרים הללו. כך למשל טוען האורים והתומים בנושא הפרמקולוגיה British National Formulary ההוכחות ליעילות של אציקלוביר לטיפול בדלקת זיהומית של נגיפי ההרפס זוסטר אינם חד משמעיים ואף סותרים.

מניעת הרפס זוסטר

נכון לשנים האחרונות יש חיסון נגד הרפס זוסטר. החיסון נגד הרפס זוסטר מפחית את הסיכון ללקות בה ב- 50% ובקרב האנשים שחולים בהרפס זוסטר בזמן קבלת החיסון, החיסון מפחית את הסיכון שלהם ללקות בסיבוך של המחלה – כאב עצבי בתר הרפטי ב- 66%.

Reference

1) Andreas Schindl and Reinhard Neumann: Low-Intensity Laser Therapy is an Effective Treatment for Recurrent Herpes Simplex Infection. Results from a Randomized Double- Blind Placebo-Controlled Study. Journal of Investigative Dermatology (1999) 113, 221–223; doi:10.1046/j.1523-1747.1999.

2) Matsumura, C, Ishikawa, F, Imai, M, Kemmotsu, O: Useful effect of application of helium-neon LLLT on an early stage case of herpes zoster: a case report. Laser Therapy 19935:43–46,

3) Moore, KC, Hira, N, Kumar, PS, Jayakumar, CS, Oshiro, T: A double blind crossover trial of low level laser therapy in the treatment of post herpetic neuralgia. Laser Therapy 19881:7–9,

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

יציבה מהי ולמה היא חשובה

יציבה מהי ולמה היא חשובה

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים.