הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב
הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב! הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס או הרפס זוסטר, היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus  המדביקים עצבי חישה וגורמים בין היתר לכאבים חריפים.

התעוררות מחודשת אמרנו וזאת משום שהדבקה נגיפית זו אינה חדשה. סביר להניח שבעבר חליתם באבעבועות רוח. אבעבועות רוח היא מחלת ילדים המתרחשת לרוב בשנים הראשונות לחייו של הילד ונגרמת מנגיפי ההרפס זוסטר שהינם זהים לווירוסים הגורמים לשלבקת חוגרת. טיפול באמצעות לייזר רך עשוי להועיל בהפחתת הכאב הנובע מדלקת נגיפית זאת. אז זכרו הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב – רקע

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של מחלת ההרפס יהיו קלים וצפויים לחלוף במהרה. בחלק קטן מהמקרים המחלה גורמת לסימנים והתסמינים קשים ובכלל זה כאבים חריפים במקום הפגיעה. אם סבלתם בעבר מאבעבועות רוח והתפתחו אצלכם נוגדנים למחלה גם אתם נושאים בגופכם את הנגיף. הנגיף יושב בגנגליונים של עצבי החישה וממתין לרגע המתאים שבו הוא יתקוף שוב ויגרום לדלקת. הרגע המתאים הזה הוא כמובן כאשר מסיבות כלשהן המערכת החיסונית שלכם חלושה, כאשר אתם מדוכדכים ומצויים בלחץ נפשי. שלבקת חוגרת היא על כן התעוררות מחודשת של נגיף אבעבועות רוח.

על פי נתונים שנאספו ממחקרים שונים קבע משרד הבריאות האמריקאי ש25% מהאנשים חולים בהרפס זוסטר. רוב המקרים מתרחשים אחרי גיל 40. 50% מאנשים שיחלו בהרפס זוסטר יסבלו גם מסיבוך של המחלה הקרוי דלקת כרונית בעצב כתגובה להרפס זוסטר הקרויה בעברית: כאב עצבי בתר הרפטי (Postherpetic neuralgia). הרפס זוסטר אינה תוקפת שוב ושוב אלא רק בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

סימנים ותסמינים

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב
הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הנגיף יכול לתקוף כמעט בכל אזורי הגוף: חזה, גב, בטן, ראש, פנים וגפיים. סימנים וסימפטומים ראשונים אינם ספציפיים ועלולים להטעות. אלו יכללו חום, כאב ראש, הפרעות תחושה, כאב באזור העצב המעורב ובעיקר כאבי חזה או כאבי גב. רק לאחר מספר ימים וחותר יופיעו הסימנים והסימפטומים האחרים ובכללם: גירוד, צריבה וכאב חריף וגם שלפוחיות ואדמומיות דלקתית לאורך רצועת העור (דרמטום) אותה מעצבב העצב המותקף. שלפוחיות אלו חולפות לרוב תוך עד שבועיים. אך לפעמים יכולים לשרוד גם יותר מחודש ימים.

הכאבים בגב (במידה והוירוס תקף עצב חישה בגב) שמופעים כאמור יומיים שלושה לפני הופעת השלפוחיות בעור נמשכים שבועיים שלושה במקביל לשלפוחיות בעור. לרוב ברגע שהשלפוחיות מתחילות להגליד גם הכאבים חולפים. הסימנים והסימפטומים בגין שלבקת חוגרת עלולים להיות חריפים מאוד ולהימשך זמן רב.

כאב עצבי בתר הרפטי

לעיתים גם לאחר שהדלקת חלפה והשלפוחיות נעלמו הכאב נותר. תופעה זו הנגרמת כנראה בגלל נזק דלקתי כרוני הנגרם לעצב הקרוי בעברית כאב עצבי בתר הרפטי (Post Herpetic Neuralgia). סימנים ותסמינים של מחלה זאת כאבים קשים, הפרעות שינה, ירידה במשקל, עייפות ומצבי רוח הפוגעים בתפקוד היום-יומי. סיבוכים אפשריים נוספים כתוצאה מכאב עצבי בתר הרפטי כוללים דלקת בקרנית העין, שיתוק של עצב הפנים,דלקת בחוט השדרה (Myelitis), דלקת במוח (Encephalitis), שבץ מוחי ועוד.

גורמי סיכון

גורם הסיכון העיקרי להתפתחות הרפס זוסטר הוא הזקנה. ככל שאנו מתבגרים עולה גם הסיכון ללקות במחלה זאת. גורם סיכון נוסף לתקיפת הוירוס הוא מערכת חיסונית חלשה. הוירוס יתקוף אנשים החולים במחלות כמו איידס הפוגעות במערכת החיסונית או אנשים המטופלים בתרופות מדכאות מערכת חיסונית או אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה בגלל מתחים נפשיים כרוניים, נסיבות חיים ואירועים כמו מוות של בן זוג, פשיטת רגל עסקית ועוד.

הרפס בגב – טיפול

לכירופרקטיקה אין מענה ישיר לטיפול בדלקת הנגרמת מנגיף ההרפס זוסטר. עם זאת כירופרקט שמרפאתו מצוידת בלייזר רך יכול לנסות ולהפחית באמצעותו את הכאב בגב ובכל מקום אחר מלבד בעיניים (ראה מקורות). הטיפולים הקונבנציונליים כוללים תרופות נגד כאבים, משחות ותרופות חומרים אנטי ויראליים כגון אציקלוביר, סטרואידים ועוד. יש לזכור שאין הוכחות המאשרות את היעילות של החומרים הללו. כך למשל טוען האורים והתומים בנושא הפרמקולוגיה British National Formulary ההוכחות ליעילות של אציקלוביר לטיפול בדלקת זיהומית של נגיפי ההרפס זוסטר אינם חד משמעיים ואף סותרים.

מניעה

נכון לשנים האחרונות יש חיסון נגד הרפס זוסטר. החיסון נגד הרפס זוסטר מפחית את הסיכון ללקות בה ב- 50% ובקרב האנשים שחולים בהרפס זוסטר בזמן קבלת החיסון, החיסון מפחית את הסיכון שלהם ללקות בסיבוך של המחלה – כאב עצבי בתר הרפטי ב- 66%.

Reference

1) Andreas Schindl and Reinhard Neumann: Low-Intensity Laser Therapy is an Effective Treatment for Recurrent Herpes Simplex Infection. Results from a Randomized Double- Blind Placebo-Controlled Study. Journal of Investigative Dermatology (1999) 113, 221–223; doi:10.1046/j.1523-1747.1999.

2) Matsumura, C, Ishikawa, F, Imai, M, Kemmotsu, O: Useful effect of application of helium-neon LLLT on an early stage case of herpes zoster: a case report. Laser Therapy 19935:43–46,

3) Moore, KC, Hira, N, Kumar, PS, Jayakumar, CS, Oshiro, T: A double blind crossover trial of low level laser therapy in the treatment of post herpetic neuralgia. Laser Therapy 19881:7–9,

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן