הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב! הכאבים שאתם חשים בגב עלולים להתפתח גם בגלל הרפס זוסטר (Herpes Zoster). הרפס זוסטר הידועה גם כשלבקת חוגרת או שינגלס, היא התעוררות דלקתית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus. התעוררות מחודשת אמרנו וזאת משום שהדבקה נגיפית זו אינה חדשה. אם חליתם במחלה זאת סביר להניח שבעבר חליתם באבעבועות רוח.

אבעבועות רוח היא מחלת ילדים המתרחשת לרוב בשנים הראשונות לחייו של הילד. בדומה לשלבקת חוגרת גם אבעבועות רוח זאת נגרמת על ידי נגיפי ההרפס זוסטר. נגיפי ההרפס המדביקים את עצבי החישה גורמים בין היתר לכאבים חריפים ועלולים לגרום גם לפגיעה מוטורית. טיפול באמצעות לייזר רך עשוי להועיל בהפחתת הכאב הנובע מדלקת נגיפית זאת. במאמר הבא "הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב" נרחיב בנושא.

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב – רקע

כאבי גב מהווים את אחת מההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר לאדם המודרני. מגוון הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב הוא רחב ביותר וכולל בין היתר:

 • פציעות טראומטיות
 • בלאי מצטבר על רקע שימוש חוזרני
 • נזקים הנגרמים לגב בגלל מחלות פרקים ועוד
 • גורם אפשרי נוסף לכאבי גב היא מחלה הנגרמת באמצעות נגיפי ההרפס זוסטר (שלבקת)

הרפס זוסטר, הידוע גם בשם שלבקת חוגרת, הוא מצב עור כואב הנגרם על ידי הפעלה מחדש של וירוס אבעבועות רוח (VZV) הגורם לאבעבועות רוח. כאבי גב הם אחד הסימפטומים הנפוצים של הרפס זוסטר, במיוחד כאשר הפריחה משפיעה על עור החזה או המותן. השכיחות של כאבי גב בגלל הרפס זוסטר משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולתכנון המחקר, אולם הערכות מסוימות נעות:

 • בין 9.92 ל-16.3 לכל 1,000 שנות אדם

הסיכון לפתח הרפס זוסטר עולה עם הגיל, דיכוי חיסוני וסטרס כרוני. הסיבוך השכיח ביותר של הרפס זוסטר הוא נוירלגיה פוסט-הרפטית (PHN), שהיא כאב מתמשך באזור הפגוע לאחר שהפריחה החלימה. PHN משפיע על 10% עד 18% מהאנשים עם הרפס זוסטר, והוא יכול להימשך חודשים או שנים.

מה זה הרפס זוסטר (שלבקת חוגרת)?

נגיפי ההרפס גורמים למגוון מחלות ובכללן בין היתר שלבקת חוגרת ואבעבועות רוח הנגרמים על ידי וירוסים מסוג וריצלה-זוסטר (VZV). נגפים אחרים ממשפחת ההרפס כוללים:

 • וירוסים ממשפחת הסימפלקס היוצרים שלפוחיות בשפתיים (סוג 1) ושלפוחיות באברי המין (סוג 2)
 • מחלת הנשיקה נגרמת באמצעות וירוסים מסוג אפשטיין בר או באמצעות וירוסים מסוג ציטומגלו

ברוב המקרים הסימנים והתסמינים של הרפס זוסטר יכללו סימנים ותסמינים קשים ובכללם כאבים חריפים במקום הפגיעה, שלפוחיות ועוד. אם סבלתם בעבר מאבעבועות רוח והתפתחו אצלכם נוגדנים למחלה גם אתם נושאים בגופכם את הנגיף. הנגיף יושב בגנגליונים של עצבי החישה וממתין לרגע המתאים כדי לתקוף שוב ולגרום לדלקת. הרגע המתאים הוא כמובן כאשר מסיבות כלשהן המערכת החיסונית שלכם חלשה, כאשר אתם מדוכדכים ומצויים בלחץ נפשי. שלבקת חוגרת או הרפס זוסטר היא על כן התעוררות מחודשת של נגיף אבעבועות רוח.

על פי נתונים שנאספו ממחקרים שונים קבע משרד הבריאות האמריקאי ש25% מהאנשים חולים בהרפס זוסטר. רוב המקרים מתרחשים אחרי גיל 40. 50% מאנשים שיחלו בהרפס זוסטר יסבלו גם מסיבוך של המחלה הקרוי דלקת כרונית בעצב כתגובה להרפס זוסטר הקרויה בעברית: כאב עצבי בתר הרפטי (Postherpetic neuralgia). הרפס זוסטר אינה תוקפת שוב ושוב אלא רק בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

סימנים ותסמינים של הרפס זוסטר

הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב
הרפס בגב עוד סיבה לכאבי גב

שלבקת חוגרת פוגעת לרוב בצד אחד של החזה או המותן אך עלולה לתקוף גם במקומות נוספים ובכלל זה:

 • חזה, גב, בטן, ראש, פנים וגפיים ובכלל זה רגלים וידיים, כפות רגליים וכפות ידיים

מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מהרפס זוסטר הוא רחב. סדר הופעת התסמינים עלול לבלבל ולהקשות על זיהוי המחלה. הסימנים וסימפטומים ראשונים אינם ספציפיים ועלולים להטעות. אלו יכללו:

 • חום
 • חולשה
 • כאב ראש
 • הפרעות תחושתיות
 • כאב באזור העצב המעורב ובעיקר כאבי חזה, כאב גב, כאב בין הצלעות ועוד. לרוב הכאב מקדים את הופעת השלפוחיות

רק לאחר מספר ימים וחותר יופיעו הסימנים והסימפטומים האחרים ובכללם:

 • גירוד
 • צריבה
 • כאב חריף
 • שלפוחיות קטנות ואדמומיות דלקתית לאורך רצועת העור (דרמטום) שאותה מעצבב העצב המותקף.
 • שינויים מוטוריים ובכללם כאבים מושלכים לאורך הדרמטום, חולשת שרירים שעלולה לגרום (תלוי במיקום) גם לשמיטת כף רגל (foot drop)

השלפוחיות של שלבקת חוגרת נעלמות לרוב תוך עד שבועיים. אך לפעמים יכולות לשרוד גם יותר מחודש ימים. הכאבים בגב (אם הווירוס תקף עצב חישה בגב) שמופעים כאמור יומיים שלושה לפני הופעת השלפוחיות בעור נמשכים שבועיים שלושה במקביל לשלפוחיות בעור. לרוב ברגע שהשלפוחיות מתחילות להגליד גם הכאבים חולפים. עם זאת, סימנים וסימפטומים שונים של שלבקת חוגרת עלולים להיות חריפים וגם להימשך זמן רב.

כאב עצבי בתר הרפטי

לעיתים גם לאחר שהדלקת חלפה והשלפוחיות נעלמו הכאב נותר. תופעה זו הנגרמת כנראה בגלל נזק דלקתי כרוני הנגרם לעצב הקרוי בעברית כאב עצבי בתר הרפטי (Post Herpetic Neuralgia). הפרעה זאת פוגעת בעיקר במבוגרים. מעל 20% מהאנשים מעל גיל 80 שחלו בשלבקת חוגרת יסבלו ממנה. סימנים ותסמינים של כאב עצבי בתר הרפטי כוללים:

 • כאבים קשים באזור שבו הייתה פריחה שעלולים להימשך חודשים ארוכים לאחר היעלמות הפריחה.
 • הפרעות שינה
 • ירידה במשקל
 • עייפות
 • ומצבי רוח הפוגעים בתפקוד היום-יומי

סיבוכים אפשריים נוספים בשל הפרעת כאב עצבי בתר הרפטי כוללים:

 • דלקת בקרנית העין
 • שיתוק של עצב הפנים, דלקת בחוט השדרה (Myelitis)
 • דלקת במוח (Encephalitis)
 • שבץ מוחי ועוד

גורמי סיכון להתפתחות הרפס זוסטר

גורם הסיכון העיקרי להתפתחות הרפס זוסטר הוא הזקנה. ככל שאנו מתבגרים עולה גם הסיכון ללקות במחלה זאת. גורם סיכון נוסף לתקיפת הווירוס הוא מערכת חיסונית חלשה. מסיבה זאת הווירוס יתקוף:

 • אנשים החולים במחלות כמו איידס הפוגעות במערכת החיסונית
 • או אנשים המטופלים בתרופות מדכאות מערכת חיסונית
 • גם אנשים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה בגלל מתחים נפשיים כרוניים, נסיבות חיים ואירועים כמו מחלה או מוות של בן זוג, פשיטת רגל עסקית ועוד.

הרפס בגב – אבחון וטיפול

האבחון של שלבקת חוגרת מתבסס בעיקר על מראה עיניים – הפריחה האופיינית. לכירופרקטיקה אין מענה מלא לטיפול בדלקת הנגרמת מנגיף ההרפס זוסטר. עם זאת כירופרקט שמרפאתו מצוידת בלייזר רך יכול לזרז באמצעותו את תהליך ההחלמה ולהפחית את הכאב בגב ובכל מקום אחר מלבד בעיניים (ראה מקורות). הלייזר הרך מזרז את זרימת הדם באזור הדלקתי. הטיפולים התרופתיים נגד שלבקת חוגרת כוללים:

 • תרופות נגד כאבים, משחות ותרופות חומרים אנטי ויראליים כגון אציקלוביר, סטרואידים ועוד.

יש לזכור שאין הוכחות המאשרות את היעילות של החומרים הללו. כך למשל טוען האורים והתומים בנושא הפרמקולוגיה British National Formulary ההוכחות ליעילות של אציקלוביר לטיפול בדלקת זיהומית של נגיפי ההרפס זוסטר אינם חד משמעיים ואף סותרים.

מניעת הרפס זוסטר

נכון לשנים האחרונות יש חיסון יעיל נגד הרפס זוסטר המומלץ על ידי משרד הבריאות. החיסון נגד הרפס זוסטר מפחית את הסיכון ללקות בהפרעה זאת ב- 50%. בקרב אנשים שחולים בהרפס זוסטר בזמן קבלת החיסון, החיסון מפחית ב- 66% את הסיכון שלהם ללקות בכאב עצבי בתר הרפטי. כדי למנוע הדבקה יש להקפיד שהאזור המודלק לא יבוא במגע עם עורם של אנשים אחרים.

References:

Ke DS, Hsu CY, Lin CL, Hsu CY, Kao CH. Herpes zoster in patients with sciatica. BMC Musculoskelet Disord. 2020;21(1):813. https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-020-03847-5

Albrecht MA, Levin MJ. Epidemiology, clinical manifestations, and diagnosis of herpes zoster. UpToDate. Updated Jun 20, 2022. https://www.uptodate.com/contents/epidemiology-clinical-manifestations-and-diagnosis-of-herpes-zoster

Kim YJ, Lee JS, Kim YS, et al. Incidence and risk factors for herpes zoster infection in adult liver transplant recipients: a single-center experience in Korea. Transplant Proc. 2014;46(9):3168-3171. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0041134514011129

CDC. Shingles Surveillance, Trends, Deaths. Updated Dec 17, 2020. https://www.cdc.gov/shingles/surveillance.html

CDC. Complications of Shingles (Herpes Zoster). Updated Dec 17, 2020. https://www.cdc.gov/shingles/about/complications.html

Salvetti M, Gori S, D'Amico R, et al. Postherpetic neuralgia: epidemiology and clinical features in an Italian cohort of patients aged ≥50 years old. J Pain Res. 2019;12:2827-2835. https://www.dovepress.com/postherpetic-neuralgia-epidemiology-and-clinical-features-in-an-italia-peer-reviewed-article-JPR

Andreas Schindl and Reinhard Neumann: Low-Intensity Laser Therapy is an Effective Treatment for Recurrent Herpes Simplex Infection. Results from a Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study. Journal of Investigative Dermatology (1999) 113, 221–223; doi:10.1046/j.1523-1747.1999.

Matsumura, C, Ishikawa, F, Imai, M, Kemmotsu, O: Useful effect of application of helium-neon LLLT on an early-stage case of herpes zoster: a case report. Laser Therapy 19935:43–46,

Moore, KC, Hira, N, Kumar, PS, Jayakumar, CS, Oshiro, T: A double-blind crossover trial of low-level laser therapy in the treatment of post-herpetic neuralgia. Laser Therapy 19881:7–9,

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מומים ומחלות מולדות

הפרעות קוגניטיביות גורמים אפשריים

מומים ומחלות מולדות ובכלל זה ליקויים מולדים כמו עקמת וליקויים כימיים של התינוק הנולד אינם מחזה שכיח. הסיבה לליקויים הללו כוללת מחלות גנטיות, השפעה סביבתית המשליכה על העובר ברחם או משילוב של הסיבות הללו. לעיתים הסיבה אינה ברורה.

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור שיווי המשקל

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל.