קרע לברום בכתף אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף, אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את החמרת הקרע וצורך עתידי בפתרון כירורגי. הלברום במפרק הכתף היא רקמה סחוסית התומכת בראש עצם הזרוע בשקע הגלנואידי. הגורם לקרע יכול להיות טראומה או עומס יתר על המפרק בגלל מאמצים חוזרניים. לברום היא רקמת חיבור (Fibrous cartilage) טבעתית הממוקמת סביב השוליים של השקע המפרקי. שני המפרקים שבהם ממוקם לברום כוללים את:

 • לברום גלנואידי (Glenoid labrum) הממוקם סביב השקע הגלנואידי (Glenoid cavity) במפרק הכתף
 • הלברום המרחשתי (Acetabular labrum) הממוקם סביב שקע המרחשת (Acetabulum) במפרק הירך

רקמת הלברום בכתפיים נתונה לעומסים קשים וחשופה עקב כך לפציעות. אבחון קרע לברום בכתף בשלב מוקדם ככול האפשר עשוי להועיל במניעת החמרת הקרע ומניעת ניתוח. במאמר הנוכחי "קרע לברום בכתף אבחון וטיפול" נדון בכך בהרחבה.

קרע לברום בכתף אבחון וטיפול – רקע

קרע לברום בכתף עלול להתפתח בגלל עומסי יתר או נזקי חבלה. עומסי יתר עלולים להתפתח בגלל פעילות אינטנסיבית עם מפרק הכתף בטווחי תנועה קיצוניים. קרע טראומטי של הלברום עלול להתרחש בגלל נפילה על יד מושטת לפנים, תאונת דרכים ועוד. הסימנים והתסמינים בגין נזק זה כוללים בין היתר כאבים, פגיעה בטווחי התנועה ועוד. האבחון של קרע לברום בכתף אינו פשוט. ישנן בדיקות מיוחדות לצורך זה אך בסופו של דבר האבחון מתבצע באמצעות דימות. ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת בשנים האחרונות לאבחן נזקים מינוריים בתוך מפרק הכתף כמו קרע לברום.

היות שמדובר ברקמה רכה צילום רנטגן פשוט לא יכול לזהות את הקרע. MRI או CT עם חומר ניגודי הם האמצעים הטובים ביותר לאבחון קרע מסוג זה. הטיפול השמרני עשוי לשפר את המצב ולהפחית את הסימנים והתסמינים באופן יעיל. כישלון של הטיפול השמרני יעביר את שרביט הטיפול לידי הכירורגיה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את הצורך בפתרון כירורגי.

אנטומיה של מפרק הזרוע

מפרק הזרוע נוצר ממפגש של הראש המעוגל של החלק העליון של עצם הזרוע (Humerus) עם השקע הגלנואידי (Glenoid fossa). המפגש בין שני החלקים הגרמיים אינו הדוק כדי לאפשר את חופש התנועה העצום של המפרק.  מפרק הכתף (מפרק הזרוע) בנוי בצורה של מכתש ועלי ועל כן מסווג כמפרק כדורי. מפרק כדורי מצטיין בטווחי תנועה גדולים לכול הכיוונים. עושר תנועתי זה מאפשר לכתף מחד מגוון תנועות עצום, ומאידך פוגע ביציבותו. חוסר יציבות זאת חושפת את מפרק הכתף לנזקים ולפציעות ובכלל זה קרע לברום.

ראש עצם הזרוע מוצמד לשקע הגלנואידי באמצעות רקמות רכות כולל טבעת סחוסית הקרויה לברום (Labrum) המקיפה ומעמיקה את השקע הגלנואידי, שרירי השרוול המסובב (Rotator cuff), קופסית המפרק והרצועות שתומכות ביציבות של המפרק. חשוב לציין שלמרות האחיזה בראש עצם הזרוע אין הלברום ויתר הרקמות התומכות פוגעות בטווח התנועה הרחב של מפרק הכתף. הלברום מהווה גם נקודת אחיזה לשריר הדו ראשי (Biceps).

גורמים להתפתחות קרע לברום בכתף

קרע חלקי או מלא של הלברום בכתף (Shoulder Labrum Tear) מתרחש לרוב בגלל:

 • טראומה או בגלל עומס יתר על מפרק הכתף

טראומה לכתף עלולה להתרחש במהלך:

תאונת דרכים, פציעת ספורט או סתם נפילה על יד מושטת לפנים. אלה עלולים לגרום בין היתר לשבר של ראש עצם הזרוע ו/או פריקת כתף שנלווה להם גם קרע לברום. לעתים קרובות עלול להתלוות לשבר או פריקת כתף גם נזק לשרירי השרוול.

לחלופין קרע לברום עלול להתפתח בגלל:

 • עומס יתר על רקע של פעילות ומאמצים מוגזמים של מפרק הכתף בטווחי תנועה קיצוניים

ביצוע יותר מידי תנועות מאומצות של היד מעל הראש (Overhead activity) כמו בעת משחק כדור יד, כדור עף והטלת רומח הם דוגמאות למאמצים עם פוטנציאל לגרימת נזק ללברום. בעוד שהפגיעה בלברום בקרב האוכלוסייה הכללית עומדת על אחוזים בודדים בקרב שחקני כדור יד היא עולה עד ל40%. 

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים שעלולים להתפתח בגלל קרע לברום בכתף כוללים כאבים כלליים בתוך הכתף שמחמירים עם ביצוע תנועות כתף בעיקר תנועות מעל גובה הראש, יתכנו רעשים הבוקעים מהמפרק עם ביצוע תנועות כתף, תיתכן מגבלת תנועה וחוסר יציבות של הכתף. עם שוך הדלקת המפתחת בגין קרע לברום בכתף הסימנים והתסמינים עשויים לפוג ובמקרים מסוימים גם להיעלם. כמובן שהיעלמות כזאת של הסימנים והתסמינים תלויה בין היתר בחומרת הקרע ומיקומו.

שני סוגי קרעים

הלברום בכתף יכול להיקרע בעיקר בחלק העליון או בחלק התחתון. קרע בחלק העליון של הלברום באזור האחיזה של הגיד הדו ראשי קרוי SLAP (Superior labral anterior posterior tears). פציעה זאת עלולה לערב גם פגיעה בגיד של השריר הדו ראשי (Biceps tendon).

קרע בחלק הקדמי תחתון של הלברום הקרוי פגיעת בנקרט (Bankart lesion) עלולה להתרחש בעקבות פריקת כתף (Dislocated shoulder) מלאה או חלקית. נזק משני עלול לכלול גם קרע של רצועה המחברת בין עצם הזרוע לשקע הגלנואידי (Glenohumeral ligament).

קרע לברום בכתף אבחון

אבחון קרע לברום אינו פשוט. אין בנמצא מבחן אובייקטיבי או בדיקת דימות חד משמעיים לאבחון קרע לברום. בגלל מיקומו העמוק של הלברום לא ניתן לאתר את הכאב הנובע מפציעתו באמצעות לחיצה מקומית. האבחון חייב על כן להסתמך על לקיחת היסטוריה מפורטת ובדיקה גופנית יסודית. בהיסטוריה הרפואית נלמד בין היתר:

 • מה הם הסימנים והתסמינים
 • כיצד החלו הכאבים ושא התסמינים
 • האם יש גורם ידוע להופעתם של הסימנים והתסמינים
 • מה מנגנון הפציעה האפשרי
 • מה מחמיר ומה מפחית את הסימנים והתסמינים ועוד

בבדיקה הגופנית נלמד איפה כואב ומה הן מגבלות התנועה. נשלול תסמונות כאב אחרות שעלולות לגרום לכאבים דומים בכתף כולל:

 • פגיעה בשרירי השרוול המסובב
 • דלקת באמתחת (בורסיטיס)
 • תסמונת הצביטה
 • פריצת דיסק צווארית ועוד

הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על החולה בעת ביצוע מגוון תנועות כתף, מישוש רקמות הכתף, בדיקות מיוחדות הכוללות בין היתר את מבחן אובריאן (O'Brien's Test) ומבחן ספיד (Speed's Test) ובדיקות נוירולוגיות. בדיקת דימות MRI עשויה לסייע בזיהוי קרע לברום במקרה הטוב רק במחצית מהמקרים.

קרע לברום בכתף – טיפול ושיקום

מניעת פציעות כתף ובכלל זה מניעת קרע לברום מחייב טיפול ושיקום של הכתף. מחקרים עדכניים ממליצים לטפל באופן שמרני תחילה בקרע לברום. בגלל אספקת הדם הדלה יחסית קרע לברום בכתף עלול לא להתאחות באופן מלא. עם זאת ברוב המקרים טיפול שמרני ישיג את המטרות הבאות:

 • יפחית את הדלקת ואת הכאבים
 • ישפר את טווח התנועה של הכתף ושל המפרקים הסמוכים ויאפשר חזרה הדרגתית לפעילות
 • יאזן את התפקוד של השרירים הפועלים על המפרק.

טיפול כירופרקטי

קרע לברום בכתף אבחון וטיפול
קרע לברום בכתף אבחון וטיפול

הטיפול במרפאה יכלול בנוסף למגוון העזרים וטכניקות הטיפול גם המלצות, הנחיות הדרכות ארגונומיות. בין היתר נבצע את הדברים הבאים:

 • נמליץ להימנע מתנועות כתף הגורמות לכאב ובכלל זה תנועות זריקה ומסירה.
 • נעשה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כגון לייזר רך
 • נשתמש בטכניקות טיפול ושיקום ידניות שנועדו להחזיר את טווחי התנועה של הכתף
 • נאזן את השרירים הפועלים על המפרק הזה בכל הנוגע לכוחם וגמישותם

כאשר הטיפול והשיקום אינם מצליחים לשפר מצבו של החולה נפנה אותו לטיפול רפואי. נפנה את החולה לטיפול כירורגי גם כאשר ישנה פגיעה משמעותית ביציבות ובתפקוד של המפרק. אם החולה עובר ניתוח לתיקון הלברום הוא יזדקק לשיקום. השיקום לאחר הניתוח יכלול את אותם שלבים:

 • הפחתת הדלקת והכאבים
 • שיפור הדרגתי של טווחי התנועה והתפקוד של השרירים

תהליך השיקום התבצע תחילה באמצעות תרגילים איזומטריים. בשלבים מתקדמים יותר של השיקום ניעזר גם בתרגילים דינמיים וייעודיים לספורט של המנותח.

טיפול רפואי בלברום קרוע במפרק הכתף

טיפול רפואי בלברום קרוע בכתף יותאם למצב הקליני של החולה. בשלב הראשוני יומלץ על תרופות משככות כאב ותרופות נוגדות דלקת משני הסוגים סטרואידים ושאינם סטרואידים. כאשר התרופות לא מצליחות לשפר את מצבו של החולה יומלץ לחולה לעבור ניתוח לתיקון הלברום. הניתוח המקובל בבעיה זאת הוא ניתוח אורתרוסקופיה – ניתוח זעיר פולשני. בניתוח זה יבצע המנתח חתך זעיר שדרכו יחדיר את המצלמה. באמצעות הצילומים המגיעים מתוך הכתף הוא בוחן את הנזק בלברום ומתכנן את אופן ביצוע הניתוח. בשלב הבא מבצע המנתח חתכים זעירים להחדרת כלי הניתוח שבאמצעותם הוא מבצע את תיקון הלברום.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

כאבים בכף הרגל – מכתב תודה

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבים בישבן אבחון

כאבים בישבן אבחון

כאבים בישבן? אבחון ואבחנה מבדלת שלהם יעלו את הסבירות לזיהוי הבעיה. מיחושים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גניקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל.

תומך אמה לעובדי מחשבים

תומך אמה? חשיבות התמיכה באמת היד בעת עבודה ממושכת מול מחשב באה לידי ביטוי בהפחתת הפציעות. עבודה עם מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות במשרד ובבית ומהגורמים המשמעותיים ביותר להתפתחות תסמונות כאב שונות.