תסמונת הצביטה בכתף חכו עם הניתוח

כאבים בכתף חכו עם הניתוח

תסמונת הצביטה בכתף חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעה שכיחה הגורמת לכאב בכתף בעיקר בקרב ספורטאים. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח ארתרוסקופי. בניתוח זה מבצעים דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל של הבורסה ושל גידי השרוול המסובב. על פי המחקר הנוכחי אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאבים בכתף מהווים תלונה שכיחה. על פי מחקרים שונים רק כאבי גב שכיחים יותר. תסמונת הצביטה הם קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר להתפתחות כאבים בכתף. לפי אחת התיאוריות בתסמונת הצביטה נלכדים ונצבטים מתחת ל זיז שיא הכתף (Acromion) הרקמות הבאות:

 • הבורסה
 • והגידים המסובבים של הכתף

תסמונת זאת גורמת בהרבה מקרים לכאבים קשים ומוגבלות תנועתית מתמשכת. הטיפול המומלץ הראשוני הוא טיפול שמרני אך הולכת וגדלה גם הפופולריות של הניתוח הזעיר לצורך תיקון הגורם לצביטה.

תסמונת הצביטה בכתף חכו עם הניתוח – רקע

גורמים לתסמונת הצביטה

אחד הגורמים השכיחים להתפתחות כאבים בכתף היא תסמונת הצביטה. התסמונת מתפתחת כשהחלקים גרמיים בכתף לוחצים באופן חוזרני על על הגידים ושק הבורסה. פציעה זאת מתרחשת לרוב בגלל ביצוע תנועות חוזרניות של הכתף מעל גובה הראש. פעילות מסוג זה ניתן לראות בסוגים מסוימים של ענפי ספורט כמו למשל:

 • בכדור סל
 • טניס
 • כדור עף
 • וכדור יד ועוד

ניתן לראות פעולות חוזרניות כאלה גם בקרב בעלי מקצוע מסוימים כולל:

 • צביעת תקרות
 • סידור מדפים גבוהים ועוד

גורם נוסף להתפתחות תסמונת הצביטה כולל:

 • נזקי חבלה ברקמות הרכות הללו עקב נפילה על יד מושטת לפנים ועוד

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של תסמונת הצביטה בכתף כוללים בין היתרף

 • כאבים בכתף
 • קושי להרים את הכתף מעל גובה הראש
 • מגבלות תנועה ותפקוד נוספים

התעלמות מהסימנים והתסמינים של תסמונת הצביטה עלולה לגרום לנזקים הולכים ומחמירים בגידים של השרירים המסובבים בכתף ובבורסה ולהגיע למצב של קרע חלקי של הגידים ולעתים אפילו קרע מלא שלהם. עדיף לאבחן ולטפל בבעיה בראשית דרכה.

כאבים בכתף אבחון וטיפול

בדומה לתסמונת כאב אחרות במערכות שריר ושלד גם כאבים בכתף בגין את תסמונת הצביטה נאבחן לאחר שעברנו מספר שלבים כולל למידה של היסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית הכוללת גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות ובמידת הצורך כאשר יש ספק לגבי האבחון גם בדיקות מעבדה ודימות. את תהליך האבחון נשלים באמצעות ביצוע הליך של אבחנה מבדלת שבה נשלול מגוון רחב של הפרעות שעלולות היות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת הצביטה.

בין היתר נשלול:

 • נזקים טראומטיים כמו שברים
 • פריקת כתף או תת פריקה של הכתף
 • הקרנות כאב מהצוואר
 • דלקת פרקים ניוונית בכתף ועוד

הטיפול הכירופרקטי יכלול מנוחה ושילוב של עזרים חשמליים כמו גלי הלם ולייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ושיקום. אנשי מקצוע או ספורטאים שעיסוקם כולל הרמות חוזרות ונשנות של הגפה העליונה אל מעבר לגובה הראש יעשו בחוכמה עם ימנעו את התפתחות תסמונת הצביטה.

המחקר

כאבים בכתף חכו עם הניתוח
כאבים בכתף חכו עם הניתוח

החוקרים בדקו את היעילות של ניתוחים זעירים ארתרוסקופים (Arthroscopic acromioplasty) שמבוצעים לצורך שחרור הלחץ מעל הרקמות הנצבטות בתסמונת הצביטה בכתף וגורמים להתפתחות כאבים בכתף. לשם כך חולקו 140 חולים לשתי קבוצות:

 • קבוצה אחת שעברה תרגולים גופניים של הכתף המנותחת תחת פיקוח
 • וקבוצה שנייה שעברה את הניתוחים הללו ולאחריהם פעילות גופנית של הכתף המנותחת.

ממצאי המחקר

לאחר 5 שנים נבדק מצבם של 109 חולים, 52 חולים מהקבוצה שבצעה פעילות גופנית בלבד ו59 חולים שביצעו את הניתוח האמור ולאחריו עברו תהליך שיקומי שכלל פעילות גופנית. שתי הקבוצות הראו שיפור דומה במדדי הכאב ובטווחי התנועה של מפרק הכתף. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות בכול הנוגע למצב הכתפיים.

מסקנות החוקרים

המצב של הכתף של האנשים בשתי הקבוצות היה דומה. ההבדלים שנמצאו לא היו משמעותיים מבחינה סטטיסטית. מכאן מסיקים החוקרים שמבחינת עלות תועלת הניתוח המסוים הזה אינו יעיל ועל כן אינו מומלץ.

על פי המחקר כאבים בכתף בגלל תסמונת הצביטה ניתנים לטיפול שמרני יעיל, ללא תרופות וללא כירורגיה בין היתר על ידי הפעלת הכתף באופן מפוקח על ידי תרגול מובנה. טיפולים שמרניים מסוג זה עשויים להפחית את הכאב ולהגדיל את טווח התנועה של הכתף הפגועה.

2013 The British Editorial Society of Bone & Joint Surgery

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נפילות בגיל מבוגר עלולות להרוג

נפילות קטלניות בגיל המבוגר

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות.